ελληνική μουσική
    572 online   ·  210.881 μέλη
    ixthis
    25.05.2013, 19:15

    Δε διαφωνώ με κανέναν από εσάς και πως άλλωστε να συμβεί αυτό όταν η σελίδα ότι και αν έχουμε ζητήσει πότε μα πότε δεν είχε πρόβλημα και όχι μόνο παρά  αγκάλιαζε κάθε προτασή μας ( και εννοώ τον κομαντάντε ) .

    Όπως  και εσένα Δημήτρη που η κουβέντα μαζι σου εκείνο το απόγευμα με έκανε να ξεκινήσω  τις εκπομπές στο χέβεν και να είσαι πάντα παρών  σε ιδεές και προτάσεις  κάποια φόρα μάλιστα σε  μία ιδέα που είχα ήσουν και ο μόνος που συμμετείχες ,,,, και ενοώ  βεβαίως τον διαγωνισμό τραγουδιού που τον κέρδισες κι ολας.Δε το ξεχνάω.

    Και εγώ με τη σειρά μου προσπάθησα να ανταποκριθώ κάνοντας ότι έκανα γιατί αγαπώ το ραδιόφωνο μας και μου έχει προσφέρει πολλά. Δεν έκανα για να πάρω μπράβο , όσοι με ξέρουν το ξέρουν καλά. Έχω φάει ώρες να σκέφτομαι ιδέες για πρωτότυπα πράγματα και δεν είμαι η μόνη τα περισσότερα παιδιά βάζουν το χρόνο τους τις σκέψεις τους και κυρίως την αγάπη τους έτσι και γω και εσύ και όλοι. Ώρες και ιδέες με άλλους παραγωγούς φίλους που κάνεις δεν ήξερε τίποτα. Δικές μας πρωτοβουλίες. Κάπως έτσι μιλώντας ένα βράδυ με τη Μαίρη ο και τη Σίλλια προέκυψε η κλοκλο. Μου ήρθε η ιδέα και φάγαμε ώρες με τα κορίτσια να στυλιζάρουμε τη παρουσία της και να την οριοθετήσουμε σα φιγούρα. Γιατί λές για να γίνουμε διάσημες παραγωγοί ? χαχαχα όχι βεβαία για ένα λόγο και μόνο .

    Νοιώθουμε τη σελίδα σα σπίτι μας και το ραδιόφωνο είναι ότι πιο ανθρώπινο μπορεί να μας προσφέρει η σελίδα ,,,είναι το καταφύγιο μας…. και αυτό δε το λέω εγώ το λένε όλοι αυτοί οι άνθρωποι που καθημερινά βρίσκονται μαζί μας.

    Ζήτησα πέρσυ ένα δίωρο μου είπαν δε γίνεται . Είπα οκ δεν ξαναζήτησα τίποτα.

    Και είπα για καλοκαίρι μια που θα μείνω Αθήνα να κάνουμε  σα πάρτι τα βραδάκια για όσους θα μείνουν εδώ. Μόνο για το καλοκαίριγιατι μετά ξέρετε αρχίζει η δουλεια.Και έφαγα πάλι πόρτα.. ε είναι λίγο πικρό όταν μάλιστα βλέπεις να πηγαινοέρχονται άτομα και να παίρνουν με μια ευκολία εκπομπές …..που δε ξαναβλέπουμε .


    Deos
    25.05.2013, 19:21

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 25.05.2013, 16:12 έγραψε...

    Ούτε κουράστηκα , ούτε είναι καθαρή επιλογή μου να σταματήσει η εκπομπή.

    Αλλά δυστυχώς μάλλον δεν χαίρει ιδιαίτερης εκτίμησης απ όλη την ραδιοφωνική ομάδα .

    Ζητώντας τη μεταφορά της σε ένα δίωρο πιο αργά μόνο για τους καλοκαιρινούς μήνες έπεσε σε τοίχο γιατί προέχουν νεώτεροι συνάδελφοι….. Την ίδια απάντηση πήρα και πριν ένα χρόνο . Μάλλον η συγκεκριμένη εκπομπή και αυτά που πρεσβεύει δεν είναι άξια για μια παραχώρηση ενός δίωρου κενού την συγκεκριμένη μέρα που ζητήθηκε μετά από δύο χρόνια απογευματινής ζώνης .Τι στιγμή που υπάρχουν αλλά δίωρα την ίδια ώρα άλλες μέρες και για άλλους νέους συναδέλφους.





    Για τις αλλαγές που αφορούν σε νέες και παλιές εκπομπές υπεύθυνος είμαι μόνο εγώ, οπότε διαβάζω ότι η εκπομπή Έτσι κι Αλλιώς" δε χαίρει ιδιαίτερης εκτίμησής μου. Λάθος.

    Ζητήθηκε η μεταφορά και της εκπομπής Klo-Klo και της εκπομπής "Ετσι κι Αλλιως", όπου η Klo-Klo μεταφέρθηκε άμεσα γιατί γινόταν εύκολα, ενώ η εκπομπή "Ετσι κι Αλλιώς" δε μεταφέρθηκε ΑΚΟΜΑ γιατί εκκρεμούν νέες αιτήσεις. Εσείς οι παραγωγοί δε ζητάτε νέο αίμα? Νέες εκπομπές? Κανείς δεν παρακάμπτεται, υπάρχει αντικειμενικότητα, υπάρχει σεβασμός ασφαλώς στους παλιούς καλούς παραγωγούς, γι'αυτό και η απάντηση για τη μεταφορά της εκπμοπής "Ετσι κι Αλλιώς" ήταν:
    "Της Παρασκευής θα το δούμε την άλλη βδομάδα γιατί περιμένω να δω αν θα ξεκινήσουν εκπομπές 2 κοπέλες μαζι τη βραδυνή ώρα".
    Δεν υπάρχει αρνητισμός, δεν υπήρξε ούτε ναι ούτε όχι.
    Θα επιθυμούσα με παραδείγματα, πού υπάρχει μεροληπτικότητα και αδικία, αλλά όχι εδώ, γιατί δεν αφορούν κανέναν τρίτο τα ραδιοφωνικά θέματα.
    Οπως σημειώνεται και στα πρακτικά, που είναι φανερό ότι δεν διαβάζονται ή ακολουθούνται, τα εσωτερικά θέματα συζητιόνται πλέον σε emailing list ανάμεσα στους παραγωγούς.

    Οι εντυπώσεις εδώ, παραμένουν Έτσι κι Αλλιώς εντυπώσεις.


    ixthis
    25.05.2013, 19:31

     

    Ουδέν σχόλιο Γιάννη . Γιατί αν σου απαντήσω κανονικά , θα πάρει εκτάσεις η συζήτηση που δε θέλω γιατί αγαπώ το χώρο αυτό . Αλλά με δυό λόγια θα σου πω ότι αυτή δεν είναι απάντηση.

    ενώ η εκπομπή "Ετσι κι Αλλιώς" δε μεταφέρθηκε ακόμα γιατί εκκρεμούν νέες αιτήσεις…..

    Οι νέες αιτήσεις στο δίωρο που ζήτησα δυο ώρες αργότερα απ αυτό που είχα θα μπαίνανε όλες? με τόσες κενές ώρες? και με όλα τα παραπάνω που προανέφερα?

    Το κριτήριο είναι προσωπική υπόθεση του καθένα η τόχει η δε τοχει ..


    Deos
    25.05.2013, 19:41

    ... η εκπομπή "Ετσι κι Αλλιώς" δε μεταφέρθηκε ακόμα γιατί εκκρεμούν νέες αιτήσεις...
    Δεν έγραψα αυτό ακριβώς πιο πάνω, ξαναδιάβασε.


    Δεν έγραψα ότι δεν μπορεί να μεταφερθεί γενικά, αλλά το συγκεκριμένο δίωρο ζητήθηκε, πράγματι.
    Υπάρχουν διαθέσιμα τα στοιχεία των παραγωγών που ζήτησαν το 2ωρο, το demo τους και "δυστυχώς" δεν τους γνωρίζω προσωπικά. Μετά από τόσο καιρό συνεργασίας υπάρχουν και τα τηλέφωνα και μια συνάντηση από κοντά και χίλια δυο άλλοι τρόποι, αλλά φαίνεται μετά από το προηγούμενο ΠΜ μου έπρεπε να συζητηθεί εδώ.

    Όταν μια εκπομπή δεν μπορεί να μεταφερθεί άμεσα, πρέπει να σταματήσει?
    Λαμπρή κίνηση έτσι κι αλλιώς.


    -----------------

    Σ'ένα καράβι μοναχός, ταξιδεμένες Ατλαντίδες

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Deos, 25-05-2013 19:42 ]


    ixthis
    25.05.2013, 19:51

     

    Εξακολουθείς να μη καταλαβαίνεις και δε φτάνει αυτό , προσπαθείς να δημιουργήσεις και εντυπώσεις οκ δε θα σε ακολουθήσω …

    Όσο για την ενημέρωση δεν έχω το τηλέφωνο σου και δε σε έχω πάρει ποτέ τηλέφωνο να μιλήσουμε για τα δίωρα του ραδιοφώνου ,για να σε πάρω τώρα.

    Και τέλος τον υπεύθυνο του ραδιοφώνου η λογική λέει ότι είναι πιο εύκολο να τον βρίσκεις στο ραδιόφωνο παρα στο κινητό του.. Δε θα σου απαντήσω σε τίποτα άλλο αν και έχω άποψη για πολλά πράγματα που αφορούν το ραδιόφωνο και επέτρεψε μου αμφιβάλω αν τα γνωρίζεις…


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    25.05.2013, 20:40

    Καλησπέρα. Σοφία την απάντηση για το τι εννοεί ο ποιητής θα σου τη στείλω σε ΠΜ.  Εκείνο για το οποίο θέλω να μιλήσω είναι το εξής: Το ήθος, οι γνώσεις και η ποιότητα του χαρακτήρα είνα πράγματα που σπανίζουν σήμερα. Η Σοφία (ixthis) είναι ο άνθρωπος που διαθέτει αυτά τα γνωρίσματα και αυτό φαίνεται και στις εκπομπές της. Ως παραγωγός έχει αποδείξει την αξία της και με το παραπάνω. Οι νέοι παραγωγοί είναι ευπρόσδεκτοι για εμάς τους ακροατές και πρέπει να τους δοθεί μια ευκαιρία για να δείξουν την αξία τους. Όμως οι παλαιοί παραγωγοί αξίζουν να έχουν μια καλύτερη μεταχείριση και δεν εννοώ με αυτό να τους δοθούν κάποια προνόμια. Δικαιούνται όμως σαφείς και δικαιολογημένες απαντήσεις. Δεν έχω να προσθέσω τίποτε άλλο. Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Ε.Σ.


    -----------------

    Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο  το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 25-05-2013 20:42 ]


    Deos
    25.05.2013, 20:43

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 25.05.2013, 19:51 έγραψε..

    Όσο για την ενημέρωση δεν έχω το τηλέφωνο σου και δε σε έχω πάρει ποτέ τηλέφωνο να μιλήσουμε για τα δίωρα του ραδιοφώνου ,για να σε πάρω τώρα.

    Και τέλος τον υπεύθυνο του ραδιοφώνου η λογική λέει ότι είναι πιο εύκολο να τον βρίσκεις στο ραδιόφωνο παρα στο κινητό του.. Δε θα σου απαντήσω σε τίποτα άλλο αν και έχω άποψη για πολλά πράγματα που αφορούν το ραδιόφωνο και επέτρεψε μου αμφιβάλω αν τα γνωρίζεις…



    Ούτε εγώ θα απαντήσω κάτι άλλο.
    Την άποψή σου δεν θέλησες να την ακούσω ή να μου την παραθέσεις ποτέ, δυστυχώς.
    Αντιθέτως έκανα συλλογή σημειώνοντας απουσίες στις συναντήσεις παραγωγών και ανύπαρκτα σχόλια στα πρακτικά αυτών.
    Α, το τηλέφωνό μου μπορείς ανά πάσα στιγμή να το ζητήσεις από ένα πάρα πολύ κοντινό σου πρόσωπο.

    Καλό βράδυ


    ChristosMoustakas
    26.05.2013, 04:41

    Παιδιά, sorry, για την παρέμβασή, αλλά νομίζω ότι σιγά σιγά η κουβέντα παρεκτρέπεται.

    Αυτή τη στιγμή υπάρχει πρόβλημα με μία από τις πιο συνεπείς παραγωγούς του ραδιοφώνου μας. Αντί λοιπόν να ψάχνουμε για το ποιός την έχει πιο μεγάλη (και συγχωρέστε μου αυτήν την έκφραση) καλό θα ήταν να ψάξουμε για τις λύσεις. Γιατί λύσεις σίγουρα υπάρχουν. Το θέμα είναι πόσο διατεθειμένοι είμαστε να τις δώσουμε.

    Ας είμαστε λοιπόν λίγο ρεαλιστές και ας στηρίξουμε το ραδιόφωνο του ΜΗ, το οποίο, μην ξεχνάμε, είναι πολλές φορές η πιο τρυφερή  συντροφιά μας, χειμώνα-καλοκαίρι.

    Ελπίζω στα καλύτερα!


    mixalis-kleanthis
    26.05.2013, 13:02
    Ο τρόπος σου Γιάννη είναι γεμάτος αγένεια.Δείχνεις να μην εκτιμάς την δουλειά του άλλου και να μην συνειδητοποιείς ότι μιλάς σε μιά Κυρία. Ελπίζω να το καταλάβεις σύντομα, για σένα δηλαδή...
    Chrysanna
    28.05.2013, 03:58

    Και κάπως έτσι, πρέπει να είναι οι ραδιοφωνικές εκπομπές.


    Χαίρομαι πολύ που κατάφερα να σ' ακούσω απόψε, αν και καθυστερημένα.  Κάθε φορά, απ' τις ελάχιστες, που συναντώ ανθρώπους που υπηρετούν, ακόμα, έννοιες όπως αισθητική και ποιότητα, νιώθω χαρά και ανακούφιση.

    Τα σέβη μου...!


    -----------------

    I may be crazy, but it keeps me from going insane...!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 28-05-2013 04:04 ]


    ixthis
    29.05.2013, 17:45

    Κατά τις 7 το απογευματακι λέω να σας κρατήσω συντροφιά με μουσική και κουβεντούλα .....και αποσπασματα απο ομιλίες και εκπομπές του Μ ΧΑτζιδακι για το ρεμπέτικο και οχι μονο


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ixthis, 29-05-2013 18:41 ]


    ixthis
    02.06.2013, 08:51

    Επειδή η αιτία υπάρχει σίγουρα αλλά ψάχνει πάντα μια αφορμή να αρπαχτεί να πάρει τη σπίθα για την φωτιά και να την ανάψει ,,,,,η σημερινή εκπομπή είναι αφιερωμένη στην αφορμή ,,,δηλαδή στη Χρυσάννα.

     

    Σήμερα στις 12 τα μεσάνυχτα μετά την Αγία στο κενό δίωρο θα συναντηθούμε όσοι θέλετε

    σε μια συνάντηση λόγου και μουσικής.

    Ποιητές  , λογοτέχνες ,ερμηνευτές του λόγου και των τραγουδιών . 

    Απ τον Καρυωτάκη στο Γκόργκι , κι απ τον Οδυσσέα Ελύτη στην Έλλη Λαμπέτη και στον Διαμαντόπουλο.


    ixthis
    02.06.2013, 08:52

    Επειδή η αιτία υπάρχει σίγουρα αλλά ψάχνει πάντα μια αφορμή να αρπαχτεί να πάρει τη σπίθα για την φωτιά και να την ανάψει ,,,,,η σημερινή εκπομπή είναι αφιερωμένη στην αφορμή ,,,δηλαδή στη Χρυσάννα.

     Σήμερα στις 12 τα μεσάνυχτα μετά την Αγία στο κενό δίωρο θα συναντηθούμε όσοι θέλετε σε μια συνάντηση λόγου και μουσικής.

    Ποιητές  , λογοτέχνες ,ερμηνευτές του λόγου και των τραγουδιών .                                                      

    Απ τον Καρυωτάκη στο Γκόργκι , κι απ τον Οδυσσέα Ελύτη στην Έλλη Λαμπέτη και στον Διαμαντόπουλο.


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ixthis, 02-06-2013 08:53 ]


    Chrysanna
    03.06.2013, 02:13

    Όταν ξεκίνησα να ψάχνω μέσα μου και να κάνω τις εκπομπές μου πιο 'αληθινές', αποκαρδιώθηκα απ' τις πρώτες αντιδράσεις. Σήμερα, χαίρομαι πολύ που ένας πολύ δικός μου άνθρωπος επέμεινε και δεν σταμάτησα.

    "Βγάλε αλήθεια και ψυχή", μου είπε και το έκανα!

    Κάθε φορά είναι το ίδιο δύσκολο αλλά και το ίδιο λυτρωτικό. Αδειάζεις και μόλις κλείνει το μικρόφωνο, στέκεσαι λίγα λεπτά απολαμβάνοντας το πόσο γεμάτος είσαι.

    Όταν σ' άκουσα πρώτη φορά, χάρηκα γιατί είδα το που θέλω να πάω.

    Σ' ευχαριστώ!


    -----------------

    I may be crazy, but it keeps me from going insane...!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 03-06-2013 02:14 ]


    ixthis
    03.06.2013, 03:52

    Δε νομίζω να αξίζω αυτά που γράφεις μακάρι να είναι έτσι εγώ δε νοιώθω έτσι. Όμως χωρίς καμιά μετριοφροσύνη θα σου πω ότι γεγονός είναι πως αγαπώ το ραδιόφωνο και δε κάνω πότε τίποτα ανώδυνα και πρόχειρα σ αυτό. Από τη σατυρική μέχρι τη σοβαρή εκπομπή , μέχρι τις έκτακτες . Σ ευχαριστώ πολύ όπως και να χει .


    maspa
    03.06.2013, 05:03

    Τόση ενέργεια από μία εκπομπή είναι δύσκολο να λάβεις... Κι όμως... Κάθε τι τόσο μελετημένα τοποθετημένο στη χρονική ακολουθία τους... Από τις ομορφότερες εκπομπές που έχω ακούσει κι άγρια νοσταλγική η αποψινή... Με έκδηλη αγάπη που δε κρύβεται πίσω από playlists. Να 'σαι καλά, ixthis..


    ixthis
    07.06.2013, 14:52

    Στις 10.00 μ.μ  ραντεβού στο γνωστό μέρος !!!!


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    07.06.2013, 14:56

    Θα συμμετέχω στο "έκγλημα", προκειμένου να είμαι και η σωστή συνένοχος. Ε.Σ. 


    ixthis
    07.06.2013, 15:31

    Ευχαριστώ πολύ maspa συγνωμη τώρα το είδα.


    ixthis
    08.06.2013, 19:37

    ΕΚΤΑΚΤΗ ΣΕ ΛΙΓΟ