ελληνική μουσική
    542 online   ·  210.866 μέλη

    Αγανακτισμένοι Στο Σύνταγμα!!!!Διαδώστε το.

    gikostas
    24.05.2011, 21:24

    Η λέξη Αγανακτισμένοι δεν θέλει με τίποτα να υποκινήσει ή να υποδείξει τον τρόπο. Απεναντίας, δηλώσαμε από την αρχή ότι θέλουμε να βρεθούμε ειρηνικά και αυθόρμητα. Χωρίς σχέδιο και πλάνο. Μόνο να δηλώσουμε την ειρηνική διαμαρτυρία μας.

    Γίνεται μια προσπάθεια εδώ και κάποια ώρα μεσω facebook,για την συγκεκριμένη συγκέντρωση διαμαρτυρίας.Παρ'ολο που τα group διαγράφονται,ανοίγουν καινούρια.Το ίδιο θα συμβεί,στην Πάτρα,στην Θεσ/νίκη αλλά και σε άλλες πόλεις της Ελλάδος.Διαδώστε το.

    Αύριο στις 18:00 όλοι εκεί.Ας ξυπνήσουμε επιτέλους.Και μην ξεχνάτε.Διαδηλώνουμε ειρηνικά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gikostas στις 24-05-2011 21:31 ]


    pakos1406
    25.05.2011, 17:15

    Κυριοι αφηστε για λιγο το internet!!!!!
    Σε λιγοτερο απο μια ωρα ξεκιναει ειρηνικη πορεια διαμαρτυριας σε Συνταγμα, Θεσσαλονικη και Πατρα!!!!!!
    Οφειλουμε να ειμαστε ολοι εκει!!!!!
    Πρεπει να τους δειξουμε πως ο Ελληνας εχει δυναμη!!!!!!!
    Δεν θα περασει η λαμογια τους!!!!!!!


    Και ειδηση.............

    Η συγκεντρωση προγραμματιστηκε ως επι το πλειστον μεσω του facebook αλλα ολως τυχαιος η σελιδα επεσε ξαφνικα!!!!!


    PHILIPPOSSM
    25.05.2011, 17:50
    Ακομα On line σε βλεπω Pako....και μενεις και μακρια.
    pakos1406
    25.05.2011, 17:56

    Φιλιππε ειμαι ακομα στη δουλεια και ειμαι online!!!!!

    Σε μια ωριτσα ομως με τη μηχανη θα ειμαι εκει φιλε μου!!!!!!


    Spirous
    25.05.2011, 20:01
    Μάλιστα. Η χώρα που γέννησε την πολιτική την ενταφιάζει σήμερα στο Σύνταγμα. Συνθήματα όπως "αλήτες ρουφιάνοι πολιτικοί" μας τιμούν έτσι; Από τα "Πολιτικά" Αριστοτέλη μέχρι την "Ακυβέρνητη κοινωνία" του Καστοριάδη, στον καιάδα όλα. Όχι πολιτικοί, όχι πανό, όχι ιδεολογίες, όχι συνδιαλιστές... Μόνο κλάψα για τα προβλήματα μας λες και έπεσαν απο τον ουρανό, λες και δεν είναι συνέπεια πολιτικών επιλογών. Ας είναι. Ας χαζέψουμε άλλο ένα πανηγυράκι των blogers που θα καταλήξει όπως αυτό του 2007: μια τεράστια μούγκα. Και αύριο πάλι στη δουλειά και υποταγή στο αφεντικό.
    aviectus
    25.05.2011, 20:03

    Η καλυτερη απαντηση που μπορουσα να δω!
    δεν θα επεκταθω,θα γινω μισητος για τετοια θεματα.

    +1


    Kristalo
    25.05.2011, 20:45

    Εγω  λέω να ξαπλωθούμε όλοι μα όλοι οι Ελληνες ανασκελα....στον δρόμο...στις πλατείες...στα παρκα και να μεινουμε εκει..για πόσο δεν ξέρω! Να κάνει τον γύρω του κόσμου η ξεφτίλα μας! Να απόδείξουμε κοιτώντας τον ήλιο ότι όλοι έχουμε θέση σ΄αυτόν τον τόπο. Όχι μόνο οι κλέφτες και οι ατιμώρητοι! Νισάφι πια με την κοροιδία. Όσοι μπόρεσαν και έκλεψαν σ΄αυτον τον τόπο έγιναν ήρωες στο τέλος και παραδειγμα προς μίμηση. Όσοι βρήκαν μια θέση στο δημόσιο με βόλεμα συνεχίζουν να βολευονται ακόμη πιο καλα. Όσοι πούλησαν βιος της Ελλαδίτσας μας έγιναν απλά μια σελίδα ρεντίκολο της μιας μέρας και την άλλη ξεχάστηκαν. Όσοι τόλμησαν και βγήκαν και φώναξαν βρέθηκαν νεκροί...τους πήγαμε λουλουδια και μέσα σε μια βδομάδα δεν ξαναασχοληθήκαμε. Αυξηθηκε την μια ο ΦΠΑ την άλλη κόψανε μισθούς (ενω τους δικους τους στην Βουλή τους αυξάνουν) την παράλλη ξαναυξηθηκε ο ΦΠΑ..πληρώσαμε συναφειες..μετα το ειπαν και στείλαν περαιώσεις...είπαν για αποδείξεις και αφορόγητο και αφού ειδαν πως μ΄αυτά και αυτά έχουν να δωσουν λεφτά πίσω στον κόσμο λένε να τις καταργήσουν.....Αντε για να μην συνεχίσω. Θα γεμίσω κανα δυο σελίδες με τις επίσημες απατεωνιές! Αει στην ευχήηηηηη!


    aviectus
    25.05.2011, 20:57

    Αναστασια το θεμα ειναι αλλο.
    δεν ειπαμε να ΜΗΝ γινουν αυτα,Αλλα να μην παρει ΚΑΝΕΝΑ κομμα,καμμια "Οργανωση" την επικαρπια για τους αγωνες μας,και την αλλη μερα να σκυβουμε το κεφαλι στο αφεντικο,και αν ειμαστε ελευθεροι επαγγελματιες στην τραπεζα και τους νταβατζιδες της.

    Αν μπορούν να το καταφέρουν αυτό μαζι τους. ποσοι απο εμας μπορουν να μείνουν στο δρομο χωρις να τους νοιαζει η απολυση απο τα αφεντικα,και τους ταχα εργατοπατέρες? ποσοι μπορούν να το αντέξουν? να μεινει οι οικογενια χωρις φαγητό,η χωρις στεγή?

    Μονό συλλογικοί αγώνες μπορούν να φέρουν αλλαγή.


    Kristalo
    25.05.2011, 21:21

    Αμα δεν το καταλαβες Γιωργο και γω γι΄αυτο μίλησα. Αν βγουν όλοι ποιον πρώτα να απολύσουν; Αλλα θέλει όλοι μας να μαστε...Οσο για το ποιο κόμμα θα πάρει την επικαρπια για τους αγώνες; πάντα υπάρχουν φελλοι που επιπλεουν , έτσι υπάρχουν κόμματα που λένε απλα για να λένε...Αυτοι την δουλεια τους και μεις την δουλεια μας... Εχουμε γίνει κολίγοι στην πατριδα μας!


    aviectus
    25.05.2011, 21:28

    Και ολους να τους απολυσουν εκει εξω υπαρχουν 700.000 ανεργοι.
    Ισως γαυτο κανεις δεν καταπολεμα την ανεργια,ειναι ενα οπλο εναντια στην απεργια και την αντισταση

    Ο εργοδοτης σου διχνει εξω απο το παραθυρο,και λεει.."Γιωργακη μου,δεν πειραζει,αν δεν θες εσυ,εχω αλλους 2000 (χιλιαδες) που περιμενουν εκει εξω για την θεση σου"

    γιαυτό θα πάμε ποτέ μπροστά,και εγω σε αυτούς τους 700.000 ανήκω αλλά σήμερα δεν κατέβηκα στο σύνταγμα, τουλάχιστον το παραδέχομαι.

     


    Kristalo
    25.05.2011, 21:52

    Γιωργο μου, να σαι σίγουρος πως εγω που είμαι εργοδότης θα βγω μαζί σου να φωνάξω. Γιατί αν αυτοί δεν κλεβουν εμένα τότε και εγω δεν θα απολύσω εσένα...Ειδικά όταν υπάρχουν οι καλυτερες προυποθέσεις συνεργασίας μεταξύ μας τότε αρχίζει και η αλληλοεκτίμηση. Γιατί να απολύσω έναν άνθρωπο που μου κάνει την δουλεια αν δεν υπάρχουν άλλοι εκβιαστικοί λόγοι; Τεσπα..ξερω ότι συμφωνουμε σε όλα μα όλα απλα λέμε τα ιδια πραγματα από αλλες οπτικες πλευρες. Η ειρηνευτικες πορείες πιστευω πως θαναι για λίγο ακόμη. Στο τέλος θα πάρει ο κόσμος τα παλούκια!


    jorge
    26.05.2011, 00:17

    ΜΠΡΑΒΟ σε όλους που κατέβηκαν στο Σύνταγμα απόψε. Χωρίς κανένα σύμβολο ή σημαία κόμματος, χωρίς εκπροσώπους κινημάτων, χωρίς ίχνος συνδικαλισμού.

    Ήταν όλα όπως έπρεπε.

    Το ΜΕΤΡΟ ήταν ανοικτό, τα ΜΜΕ κάλυψαν την συγκέντρωση, τα μαγαζιά ήταν κλειστά για να έρθει περισσότερος κόσμος, η έναρξη ήταν στις 18.30, την ώρα που όλοι μπορούν να είναι εκεί, χωρίς να λείψουν από τη δουλειά τους.

    Απλά πράγματα, που "επαγγελματίες" διαδηλωτές αγνοούν...

    ΜΠΡΑΒΟ και πάλι. Ίσως είναι μια αρχή.


    periigitis
    26.05.2011, 02:12

    Εγώ θεωρώ θετική τη σημερινή κίνηση. Έγινε τουλάχιστον κάτι. Βγήκαν στους δρόμους άνθρωποι που στην πλειοψηφία τους  δεν είχαν μάθει να βγαίνουν ούτε για να παίξουν όταν ήταν παιδιά. Αρκεί να μην είναι απλά επειδή μας την "είπανε" οι Ισπανοί.

    Απο την άλλη βέβαια τέτοιου είδους κινήσεις, άχρωμες και άοσμες συγκεντρώσεις απο μερικές χιλιάδες που δεν ξέρουν καν τι ακριβώς θέλουν και που λίγο πολύ αναμασούν αυτά που τους σερβίρουν οι ταγοί των ΜΜΕ, για δικούς τους λόγους βέβαια, είναι πολύ εύκολη λεία για ένα πανούργο, πάνοπλο και πολύπειρο σύστημα.  Έχουν λοιπόν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο πειστεί οι άνθρωποι φαίνεται ότι για όλα φταίνε μια χούφτα πολιτικοί και μόνο -που τα φάγανε- εξ ου και το σύνθημα "αλήτες, ρουφιάνοι, πολιτικοί". Έτσι! Όλοι οι πολιτικοί αδιακρίτως! Τσουβάλιασμα! Και τσουβάλιασμα τέτοιου είδους είναι φασισμός!

    Βέβαια θα πει κανείς -και θάχει δίκιο- πως ο καθένας φωνάζει για τους δικούς του πολιτικούς μάλλον. Αυτούς που ψήφιζε και ίσως και να συναλλασόταν. Γιατί όλοι αυτοί οι πολιτικοί που κυβέρνησαν και κυβερνούν, οι εργατοπατέρες και όλοι αυτοί που πολλοί φίλοι κατηγορούν, δεν βρέθηκαν μόνοι τους εκεί. Δεν γέμισε η βουλή απο πρωταγωνιστές τηλεοπτικών σήριαλ, ποδοσφαιριστές και τηλεπωλητές βιβλίων απο μόνη της. Δεν κυριάρχησαν στα συνδικαλιστικά όργανα οι γαλαζοπράσινοι μόνοι τους. Δεν ήμουν εγώ που μόλις προχτές έδωσα πάνω απο 40% στη ΔΑΠ σε ΑΕΙ και ΤΕΙ! Δεν πολιτεύονται μόνο οι πολιτικοί αλλά και οι πολίτες. Κυρίως αυτοί!

    Και η αριστερά τι κάνει; Έλα ντε! Και για να εξηγούμαι, μιλώ για την μαχόμενη μαρξιστική αριστερά γιατί τελευταία και ο πιο δεξιός κάποιο αριστερό "κοστούμι" φοράει. Μιλώ για την αριστερά με ιστορία αγώνων. Αυτή την αριστερά που οργάνωσε το '41 την αντίσταση του ελληνικού λαού ενάντια στο φασισμό χωρίς να κραδαίνει τις δικές της σημαίες (μεταφορικά αλλά και κυριολεκτικά το "σημαίες" εδώ). Που δεν είπε ότι ο φασιμός είναι γέννημα θρέμα του καπιταλισμού -που είναι βέβαια- άρα πρέπει να ανατρέψω τον καπιταλισμό πρώτα. Τι κάνει λοιπόν αυτή η αριστερά σήμερα; Λίγα πράγματα! Δεν αρκούν οι θεωρητικές αναλύσεις, οι παραινέσεις και οι διαμαρτυρίες εδώ που έχουμε φτάσει.

    Έτσι φίλε Spirous μπορεί να βγαίνει ο pentatonikos και να απαξιώνει εσένα ή το κομμουνιστικό κόμμα  ή και τους δυο μαζί,  μ' έναν απαράδεκτο -πιστεύω- τρόπο πάντως! Αφοριστικά!

    Τέλος πάντων, θέλω να ελπίζω ότι είναι η απαρχή ενός κινήματος που θα αναπτυχθεί, θα το αγκαλιάσουν όλες οι υγιείς προοδευτικές δυνάμεις, θα πληθύνει και θ' αποκτήσει και πολιτικό αίτημα και "σχέδιο" και "πλάνο". Αλλιώς είναι καταδικασμένο ν΄αποτύχει. Και οι αποτυχίες οδηγούν δυστυχώς σε απογοήτευση και τελικά στην παραίτηση.


    -----------------
    "Αυτή η εποχή/θ' αφήσει εποχή/δε μοιάζει με καμία/ κι ώσπου να πει να φύγει/θα 'χουμε μείνει λίγοι/ κι όχι οι λίγοι κι οι καλοί/δεν ξέρουμε ποιοι θά 'ναι/ δεν ξέρουμε ποιοι θά 'ναι ποιοι" - Μ.Ρασούλης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : periigitis στις 26-05-2011 10:00 ]


    pakos1406
    26.05.2011, 08:08

    Δεν ξερω αν πρεπει να μιλησω η οχι!!!!!

    Ενδεχομενως να παρεξηγηθω αλλα δεν πειραζει!!!!!

    Διαβασα πρωι πρωι ολα οσα ειπωθηκαν για την χθεσινη συγκεντρωση και με τα περισσοτερα συμφωνω, με καποια διαφωνω!!!!

    Για τα πολιτικα μου πιστευω δεν θα μιλησω (δε νομιζω οτι χρειαζεται) διοτι η ιδεολογια στην οποια πιστευω εγω ειναι πρακτικα αδυνατο να εφαρμοστει!!!!!

    Για καποιον που υποννοησε οτι εμεις που συγκεντρωθηκαμε εκει ειμαστε αυτοι που εβγαλαν ολους αυτους τους αλητες που εφτασαν την Ελλαδιτσα μας σε αυτη την καταντια θα πω μονο το οτι εγω τουλαχιστον απεχω εδω και πολλα χρονια απο την εκλογικη διαδικασια !!!!

    Κρυσταλλο μακαρι το σκεπτικο σου ως εργοδοτης να ειναι οπως ακριβως το περιγραφεις!!!!

    Αν ειναι ετσι εισαι απο τους ελαχιστους εργοδοτες που δεν εχουν εκμεταλευτει την ολη κατασταση!!!!

    Γιωργο αναφερεις φιλε μου οτι εισαι ενας απο τους 700000 ανεργους!!! Ανεργοι για τους οποιους ευθυνεται η ολη σημερινη κατασταση!!!!

    Που ηταν ομως εχθες ρε παιδια εστω και οι μισοι απο ολους αυτους τους ανεργους???

    Για αλλη μια φορα το μεγαλυτερο ποσοστο εκανε διαμαρτυρια στον καναπε του, μπροστα στο χαζοκουτι!!!!!

    Αυτο που με θλιβει ειναι οτι αν η συγκεντρωση ηταν για τον Παναθηναικο, τον Ολυμπιακο κτλ, το Συνταγμα θα ειχε τουλαχιστον τον τετραπλασιο πληθυσμο εχθες!!!

    Και μην φανταστειτε οτι ειμαι κανενας γραφικος που θα καταδικασω αυτους που θα διαδηλωναν για την ομαδα τους διοτι μαλλον κι εγω θα διαδηλωνα για τον Παναθηναικο!!! Απλα θα διαδηλωσω ΕΙΡΗΝΙΚΑ για καθετι που δε μου αρεσει!!

    Θα κλεισω μονο με μια απορια !!!!!

    Και τι πρεπει να κανουμε δηλάδη ρε παιδια??? Να καθομαστε να μας βιαζουν ηθικα και ψυχολογικα και απλα να λεμε οτι δεν μας αρεσει????

    Ζητω χιλια συγνωμη αν κουρασα!!!!!


    Spirous
    26.05.2011, 14:34

    Χαχα Pentatonike, πόσο εύκολα βγάζεις συμπεράσματα. Λοιπόν ναι κινούμε στο χώρο του αναρχοκομμουνισμού άλλα ποτε μα ΠΟΤΕ δεν είχα σχέση με το ΚΚΕ και την ΚΝΕ. Το που ανήκω προφανώς και δεν σε αφορά. Στην ουσία τώρα. Που πήγαν όλοι αυτοί οι χιλιάδες σήμερα; Στα γραφεία, στα εργοστάσια, στα μαγαζιά και στα θρανία με σκυμένο το κεφάλι στο αφεντικό. Τι κάναν όλοι αυτοί χτες; Ένα τεράστιο τίποτα. Φωνές και συνθήματα από ένα ετερόκλητο πλήθος που ακύρωνε το ένα άτομο το άλλο. Μια εκτόνωση, ειρηνική, απολιτικ που δεν ενόχλησε καθόλου το σύστημα. Μάλιστα ήταν τόσο ξεφτυλισμένη η φάση που ακόμα και τα καθεστωτικά ΜΜΕ την είχαν live. Και ένα τελευταίο. Κάθε σκεπτόμενος άνθρωπος και πολύ περισσότερο ένας σκεπτόμενος αριστερός θα ήταν κάτω για ένα μόνο λόγο: να σπάσει τα κεφάλια αυτών που φώναζαν "το αίμα σου θα χύσουμε γουρούνι Αλβανέ" και "αίμα τιμή χρυσή αυγή".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 26-05-2011 14:36 ]


    Saburo
    26.05.2011, 15:43
    +1 στον Πεντατονικό
    AbubaTheAlien
    26.05.2011, 16:18
    ki egw +1 sto mpoutaki
    pakos1406
    26.05.2011, 16:25

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 26-05-2011 στις 15:17 έγραψε...

    Αχα... Οκ θα πρέπει να σε μπέρδεψα με κάποιον άλλο που παρέθετε τα καταστατικά της ΚΝΕ και του κόμματος σε και το υπερασπιζόταν σε κάποια συζήτηση που έχεις συμμετάσχει και εσύ... My bad, συγνώμη...

    Επι της ουσίας όμως οποιαδήποτε παράταξη του αριστερού χώρου έχει την ίδια αντιμετώπιση σε τέτοιες συγκερτώσεις... Δε το διοργανώσαμε ΕΜΕΙΣ με τον τροπο που ΕΜΕΙΣ ξέρουμε και θεωρούμε σωστό, και επειδή δε το εγκρίνουμε ΕΜΕΙΣ, ΕΣΕΙΣ είστε προβοκάτορες και βοηθάτε τον καπιταλισμό και το σύστημα κλπ κλπ... Μόνο που αυτοί που αποκαλείτε προβοκάτορες είναι οι ίδιοι άνθρωποι για των οποιών τις ζωές ισχυρίζεστε οτι αγωνίζεστε...

    Λοιπόν ο αριστερο-αναρχικός χώρος έχει καταντήσει γραφικός... Έχουμε αλλάξει αιώνα και χιλιετία και επιτέλους οι μορφές τις πολιτικής τοποθέτησης πρέπει να αλλάξουν... Έχουμε μια τεράστια δύναμη στα χέρια μας και είναι αυτή του Internet... Ξέρω πολύ καλά οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί έτσι ώστε να μην μπορεί να το παρακολουθήσει κανένας... Το να απαξιώνουμε τέτοιες δράσεις δείχνει πόσο κολλιμένοι και ανίκανοι είμαστε... Το να καταφέρουμε να ενώσουμε ανθρώπους από κάθε πολιτικό χώρο και ανεξάρτητης πολιτκής ιδεολογίας για εμένα λέει πολλά...

    Τα "το αίμα σου θα χύσουμε γουρούνι Αλβανέ" και 'θα σπασουμε το κεφάλι των φασιστόμουτρων' είναι το ίδιο και το αυτό για εμένα... Απολίτιστη βαρβαρότητα... Και οτιδήποτε απολίτιστο θέλω να το κρατάω μακριά μου...

    Όσο για την ιστορικότητα του ΚΚΕ και το τι έκανε παλιά... Απόλυτα σεβαστό... Αλλά όπως είπα και παραπάνω αλλάξαμε και αιώνα και χιλιετία... Αντίστοιχα επιχειρήματα προβάλουν όλα τα κόμματα και όλες οι παρατάξεις... ΠΑΣΟΚ: 'Ο Ανδρέας Παπανδρέου έδωσε λεφτά στον κόσμο'... ΝΔ: 'Εαν δεν ήταν ο Καραμανλής ακόμη χούντα θα είχαμε'... Χουντικοί 'Σας κάναμε δρόμους και σας δώσαμε δάνεια'...

    Οκ ευχαριστούμε βγάλτε το σκασμό τώρα γιατι ήρθε ο καιρός να μιλήσει ο κόσμος χωρίς να κρύβεται πίσω απο κόμματα και αρχηγούς και ιδεολογίες και ξύλινες λεξούλες... Δε θα πάρουμε άλλο απο αυτό που μας ταίζατε τόσα χρόνια ήρθε ο καιρός να το ξεράσουμε πίσω και θα το κάνουμε ο καθένας με το δικό του τρόπο που δε θα μας τον επιβάλει κανένας...



    Ευγε και παλι ευγε!!!!!


    optiras
    26.05.2011, 16:32

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 26-05-2011 στις 15:17 έγραψε...
    οποιαδήποτε παράταξη του αριστερού χώρου έχει την ίδια αντιμετώπιση σε τέτοιες συγκερτώσεις... Δε το διοργανώσαμε ΕΜΕΙΣ με τον τροπο που ΕΜΕΙΣ ξέρουμε και θεωρούμε σωστό, και επειδή δε το εγκρίνουμε ΕΜΕΙΣ, ΕΣΕΙΣ είστε προβοκάτορες και βοηθάτε τον καπιταλισμό και το σύστημα κλπ κλπ...

    Όσον αφορά το κκε και κάποιες άλλες κινήσεις/κόμματα του χώρου έχεις δίκιο.Το κκε είναι εχθρικό σε ότι δεν ελέγχεται πλήρως από αυτό και δεν παίρνει γραμμή...

    Τελευταία όμως η κατάσταση διαφοροποιείται:ο κόσμος προσπερνά τις ηγεσίες(οι οποίες ενδιαφέρονται μόνο για το πως θα διατηρήσουν την εξουσία τους) και ή διαφοροποιείται και συμμετέχει από τα κάτω π.χ. πολιτικό καφενείο(μαρξιστικής ιδεολογίας) ή υπάρχουν κινήσεις σαν αυτή του αλαβάνου που είναι υπέρ(ΜΑΑ,Μέτωπο Ανατροπής και αλληλεγγύης(τελευταία το πολιτικό καφενείο εμφανίζει κοινή δράση με το ΜΑΑ)...Αν σε ενδιαφέρει να δεις τι έκαναν χθες:

    http://politikokafeneio.com/Forum/viewtopic.php?t=25662

    (στο φόρουμ του πολιτικού καφενείου όπου δεις οπτήρα είμαι εγώ.Στο μμα δεν συμμετέχω...)

     

     


    pakos1406
    26.05.2011, 16:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 26-05-2011 στις 14:34 έγραψε...

    Χαχα Pentatonike, πόσο εύκολα βγάζεις συμπεράσματα. Λοιπόν ναι κινούμε στο χώρο του αναρχοκομμουνισμού άλλα ποτε μα ΠΟΤΕ δεν είχα σχέση με το ΚΚΕ και την ΚΝΕ. Το που ανήκω προφανώς και δεν σε αφορά. Στην ουσία τώρα. Που πήγαν όλοι αυτοί οι χιλιάδες σήμερα; Στα γραφεία, στα εργοστάσια, στα μαγαζιά και στα θρανία με σκυμένο το κεφάλι στο αφεντικό. Τι κάναν όλοι αυτοί χτες; Ένα τεράστιο τίποτα. Φωνές και συνθήματα από ένα ετερόκλητο πλήθος που ακύρωνε το ένα άτομο το άλλο. Μια εκτόνωση, ειρηνική, απολιτικ που δεν ενόχλησε καθόλου το σύστημα. Μάλιστα ήταν τόσο ξεφτυλισμένη η φάση που ακόμα και τα καθεστωτικά ΜΜΕ την είχαν live. Και ένα τελευταίο. Κάθε σκεπτόμενος άνθρωπος και πολύ περισσότερο ένας σκεπτόμενος αριστερός θα ήταν κάτω για ένα μόνο λόγο: να σπάσει τα κεφάλια αυτών που φώναζαν "το αίμα σου θα χύσουμε γουρούνι Αλβανέ" και "αίμα τιμή χρυσή αυγή".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 26-05-2011 14:36 ]



    Και που ηθελες δηλαδη να παμε και τι να κανουμε ολοι εμεις που πηγαμε εκει εχθες????

    Να καθομαστε σπιτι και να τεμπελιαζουμε αφηνοντας γυναικες και παιδια να πεινασουν???

    Δεν ακουσα να λεει κανεις οτι η χθεσινη συγκεντρωση ηταν εναντια στα αφεντικα !!!! (αφεντικα εχουν μονο τα σκυλια. Εγω εχω εργοδοτη)!!!!

    Το συστημα φιλε μου δεν το ενοχλουν οι διαδηλωσεις με επεισοδια (αλλωστε οι ιδιοι τα οργανωνουν) αλλα αντιθετα το ενοχλει παρα πολυ το να βλεπει οτι δεν τρωμε κουτοχορτο!!!!

    Και τελευταιο.

    Κανενας σκεπτομενος ανθρωπος δεν παει να σπασει κανενα απολυτως κεφαλι!!!!!!!