ελληνική μουσική
    882 online   ·  210.851 μέλη

    Χαρις Αλεξίου: Το έχει ανάγκη;

    madprofessorus
    02.07.2011, 01:04

    καλησπέρα σε όλους,δεν ξέρω πόσοι είδατε την εμφάνιση της Χ.Αλεξίου στην εκπομπή του Λαζόπουλου(κάποιοι ίσως την έχετε δεί πιο πρόσφατα την Χαρούλα)εγώ που έχω πολύ καιρό να την δω,έπαθα...σοκ.Τέτοια φρεσκάδα.τέτοια ομορφιά,ούτε στα είκοσι της!βέβαια η φωνή φανερώνει την ηλικία της...τι θέλω να πω; έχει ανάγκη η Χαρούλα,να...τσιτώνεται; και αν ναι για ποιό λόγο; η ιστορία την έχει βάλει εκεί που ανήκει,δεν έχει να αποδείξει τίποτα και σε κανέναν...και γενικά,τι ζητάμε από έναν τραγουδιστή; να τον ακούμε η...να τον βλέπουμε;τι λέτε για όλα αυτά;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 05-07-2011 17:00 ]


    Foidel
    04.07.2011, 12:04

    Ξέρεις έπασχε και πάσχει αν δεν κάνω λάθος από καρκίνο...Έτσι ήθελε να καλύψει κάποια σημάδια(νομίζω),μην την κατακρίνεις.


    Tropaiatissa
    06.07.2011, 02:35
    Εγώ νόμιζα άλλο ότι θα έλεγες... Έχει ανάγκη να εμφανίζεται στον Λαζόπουλο;; Και δεν μιλώ μόνο για τη Χαρούλα, αλλά για όσους καλλιτέχνες έχουν εμφανιστεί σ' αυτή την εκπομπή. Γιατί κατά την άποψή μου το μόνο που έχουν να "κερδίσουν" από μία τέτοια εμφάνιση είναι διαφήμιση και τηλεθέαση, ενώ το ρεπερτόριό τους, αισθητικά δεν ταιριάζει καθόλου με το concept της εκπομπής του Λαζόπουλου, και σε αυτό το σκηνικό με όλη αυτή τη γύφτικη σαβούρα από πίσω! Και μάλιστα τη στιγμή που υπάρχουν άλλες, καθαρά μουσικές εκπομπές, στις οποίες δεν έχουν πάει ποτέ! Γιατί;
    madprofessorus
    07.07.2011, 18:44

    Παράθεση:

    Το μέλος Foidel στις 04-07-2011 στις 12:04 έγραψε...

    Ξέρεις έπασχε και πάσχει αν δεν κάνω λάθος από καρκίνο...Έτσι ήθελε να καλύψει κάποια σημάδια(νομίζω),μην την κατακρίνεις.



     


    το έχω ακούσει κ εγώ,δεν ξέρω αν ίσχυει,σε αυτή την περίπτωση δεν το συζητάμε...


    -----------------
    madprofessorus

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 07-07-2011 23:39 ]


    madprofessorus
    07.07.2011, 18:47

    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 06-07-2011 στις 02:35 έγραψε...

    Εγώ νόμιζα άλλο ότι θα έλεγες... Έχει ανάγκη να εμφανίζεται στον Λαζόπουλο;; Και δεν μιλώ μόνο για τη Χαρούλα, αλλά για όσους καλλιτέχνες έχουν εμφανιστεί σ' αυτή την εκπομπή. Γιατί κατά την άποψή μου το μόνο που έχουν να "κερδίσουν" από μία τέτοια εμφάνιση είναι διαφήμιση και τηλεθέαση, ενώ το ρεπερτόριό τους, αισθητικά δεν ταιριάζει καθόλου με το concept της εκπομπής του Λαζόπουλου, και σε αυτό το σκηνικό με όλη αυτή τη γύφτικη σαβούρα από πίσω! Και μάλιστα τη στιγμή που υπάρχουν άλλες, καθαρά μουσικές εκπομπές, στις οποίες δεν έχουν πάει ποτέ! Γιατί;

     

    μην κολλάς στο...γύφτικο σκηνικό,ο Λαζόπουλος πλέον είναι το μόνο βήμα στην ιδιωτική τηλεόραση που μπορούν να εμφανιστούν κάποιοι σοβαροί καλλιτέχνες,εντάξει υπάρχει και η ΕΡΤ αλλά μια εμφάνιση στον Λαζόπουλο έχει εγγυημένη τηλεθέαση,και αν μη τι άλλο σε αυτό τον εμπιστεύομαι,πέρα από τα προσωπικά του κολλήματα.


    jorge
    08.07.2011, 10:45
    Συγνώμη, αλλά κανείς δεν μιλάει για τη φωνή της; Είναι δυνατόν;
    Foidel
    08.07.2011, 11:41
    Τι εννοεις Χορχε;
    jorge
    08.07.2011, 12:27

    Εννοώ πως η φωνή της εδώ και πολλά χρόνια δεν είναι η φωνή που ξέραμε. Έχει αλλοιωθεί, έχει καταστραφεί. Και αυτό ΔΥΣΤΥΧΩΣ η Χαρούλα δεν δείχνει να το καταλαβαίνει και εκτίθεται, κυρίως στα αυτιά των νέων ανθρώπων, που δεν την πέτυχαν στις δόξες της και νομίζουν οτι η Χαρούλα είναι αυτό που ακούν στο Λαζόπουλο.

    Ε λοιπόν ΔΕΝ είναι αυτή η Χάρις Αλεξίου. Κάποιος ας της πει να σταματήσει, μας στενοχωρεί.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-07-2011 12:27 ]


    Foidel
    08.07.2011, 13:07

    Θα συμφωνήσω μαζί σου αν και νομίζω πως η φωνή της έχει αλλοιωθεί λόγω του καρκίνου...


    jorge
    08.07.2011, 13:41
    Δεν έχει σημασία ο λόγος που έχει αλλοιωθεί η φωνή της.

    ΥΓ. Πιστεύω οτι όλα αυτά περί αρρώστιας πρέπει να λέγονται πολύ διακριτικά, ειδικά μάλιστα από τη στιγμή που το έχει ξεπεράσει και δείχνει υγιέστατη. Τέλος καλό, όλα καλά.
    Ai8erobamwn
    10.07.2011, 21:52

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με το Jorje. Δεν ξέρω οι υπόλοιποι τι εισπράξατε από την εμφάνιση της Αλεξίου στο Λαζόπουλο, στα δικά μου τα αυτιά όμως...απλώς εκτέθηκε. Όπως και να το κάνεις, είναι κρίμα να ακούς μια τέτοια φωνάρα να "σπάει", να φαλτσάρει... και δεν είχε και καμία απολύτως ανάγκη να βγει στην τηλεόραση, για να προωθήσει κάποια καινούργια δουλειά της, ας πούμε. Προσωπική μου άποψη είναι ότι καλλιτέχνες του βεληνεκούς της Αλεξίου, που έχουν οι ίδιοι θέσει τόσο ψηλά τον πήχυ για τον εαυτό τους, καλό είναι, πριν εμφανιστούν κάπου, να είναι σίγουροι ότι μπορούν να αποδώσουν στο μέγιστο. Αλλιώς ας μην εμφανιστούν καθόλου. Από το να ακούσεις την Αλεξίου και να πεις "κρίμα όμως, έχει σπάσει η φωνή της", είναι καλύτερα να μην την ακούσεις καθόλου και να λες "πού είναι ρε παιδί μου αυτή η Χαρούλα και μου έχει λείψει;".

    Όσο για τα περί καρκίνου, εγώ αρνούμαι να μπω καν σε αυτή τη διαδικασία. Από τη στιγμή που η ίδια δεν έχει κοινοποιήσει κάτι τέτοιο, το θεωρώ θέμα σεβασμού να μη μπω στη διαδικασία της "λύπησης", είτε έχει περάσει τέτοιο πρόβλημα υγείας ή όχι. Εγώ απλά εύχομαι να είναι γερή, δυνατή, δημιουργική. Και την επόμενη φορά που θα την ακούσω, ελπίζω η φωνή της να είναι όπως την έμαθα και την αγάπησα.


    jorge
    11.07.2011, 02:47

    Παράθεση:

    Το μέλος Ai8erobamwn στις 10-07-2011 στις 21:52 έγραψε...

    Από τη στιγμή που η ίδια δεν έχει κοινοποιήσει κάτι τέτοιο...

    Αν και όπως είπα δεν έχει νόημα να το συζητάμε, το έχει κάνει (απόσπασμα από συνέντευξή της στο 7 της Ελευθεροτυπίας)


    rouli726
    11.07.2011, 03:37

    Εγώ θα διαφωνήσω,αν μου επιτρέπετε...

    και όσον αφορά την εμφάνισή της στο Λαζόπουλο,καθώς δεν την προσβάλλει κάτι τέτοιο,το να εμφανίζεται μπροστά σε τόσο κόσμο-κοινό μιας σατυρικής εκπομπής...

    όσον αφορά τη φωνή της,δεν είμαι μουσικός,αλλά νομίζω ότι κανείς δεν εχει την ίδια φωνή όσο περνούν τα χρόνια,και προσωπικά την απολαμβάνω ακόμα και τώρα το ίδιο!δε χάνεται έτσι η αξία μιας φωνής....άποψή μου,πάντα....


    Elderon
    11.07.2011, 21:18

    Για σας. Προσωπικά έχω μεγαλώσει και αγαπήσει με τραγούδια της Αλεξίου. Ο λαζόπουλος έχει φιλοξενήσει στην εκμπομπή του Μητροπάνο,Παπάζογλου και άλλα μεγάλα ονόματα. Εγώ βλέπω 2 πράγματα σε αυτό απο άποψη παραγωγής. 1)κέρδος 2)θεαματικότητα. Ωστόσο βλέποντας εγώ αντικειμενικά το σύνολο της εκμπομπής είμαι πολύ ευχαριστημένος διότι βλέπω θεατράκι,γέλιο και πιοιτικό τραγούδι. Μην ξεχνάμε και τις σχέσεις μεταξύ τους απο τον χώρο που εργάζονται. Μην ξεχνάμε πως ο Λαζόπουλος έχει τραγουδήσει και τιμήσει πολλές φορές τον κορυφαίο Μίκη. Ο μίκης με αλεξίου και πολλούς άλλους και προχωρά η αλυσίδα.

    Όσον για το αν πρέπει να σταματήσει η να συνεχίζει να τραγουδάει είναι θέμα πολύπλοκο. Μπορούν να αποτυπωθούν πολλές απόψεις.  Αν το σκεφτούμε βαθύτερα, για παράδειγμα: Ακούμε ένα τραγούδι 100φορές την μέρα σε ένα ραδιόφωνο με αποτέλεσμα να το μαθαίνουμε μηχανικά. Στο τέλος μας αρέσει μα το ποιοτικό το βιώνουμε και το αγαπάμε στο τέρμα.

    ΤΟ ΝΟΗΜΑ:

    Είτε έχει είτε δεν έχει καλή φωνή δεν τον νιάζει τον κόσμο. Αυτό που αγαπήσαμε το μάθαμε (στίχους,μουσική,φωνή) στα καλά του.  Έχει αποτυπωθεί στο μυαλό μας.  Οι διαφορές της φωνής φαίνονται όταν ακούμε το τραγούδι σε επανάληψη.  Κάθε φορά είναι μοναδική με κριτήρια το κοινό,το ντύσιμο,το επίπεδο και ποιότητα του ήχου, το καλό ή κακό μικρόφωνο, το κέφι του ερμηνευτή, την διάθεση μας. Η κάθε Αλεξίου πια δεν χρειάζεται την φωνή γιατί απλούστατα έχει το στίχο και τα χρόνια ακούσματος. Ένα αγαπητό σε όλλους τραγούδι θα παραμείνει αγαπητό. Βλέποντας για πρώτη φορά την αλεξίου στον Λαζόπουλο στην Λάρισα, τραγούδησα, συγκινήθηκα. Ακούγοντας δεύτερη φορά την εκτέλεση έμεινα κατα 35% λιγότερο ευχαριστημένος. Ωστόσο το τραγούδι είναι χαραγμένο στην μνήμη μου καλα.

    Λοιπόν, επιτρέψτε μου να σας ζητήσω συγνώμη για τυχόν ορθρογραφικά λάθη και ας πάρουμε ένα μάθημα ζωής.  Κάθε συναυλία, κάθε μέρα καλή η κακή ας την απολαμβάνουμε στο μέγιστο.

     

    Ευχαριστώ Πολύ,

    Παναγιώτης!

     

     


    despinakontogianni
    14.07.2011, 01:34
    Ως γνωστόν η σκηνή είναι μεγάλη ντόπα. Ο Λαζόπουλος μου περνά απλά αδιάφορος. Η Χαρούλα, όμως, είναι φίλη του και τον τελευταίο ένα χρόνο έχει εμφανιστεί μόνο σ' αυτόν. Τϊ να λέμε..πίκρα.
    suspect
    15.07.2011, 17:26

    Πολυ ευκολα κατηγορεις καποιον οταν εισαι στην απεξω ή εκτος πολεμου ολοι γινονται στρατηγοι.

    Συγγνωμη αλλα δεν μπορω να κατηγορησω καποιον που προβαλλεται στην εκπομπη με τη μεγαλυτερη τηλεθεαση στη χωρα μας. Ουτε βρισκω οτι η διαφημιση ειναι κακο πραγμα και πρεπει να πετροβολειται.

    Στο κατω κατω της γραφης προτιμω να βλεπω την Αλεξιου παρα τους συνηθεις λαϊκοποπ σκυλαδες.

    Αθανατοι Ελληνες.

    Αν βγαινουν στην εκπομπη μαϊντανοι, ελα μωρε τωρα, μαπα τηλεοραση.

    Αν βγαινουν στην ακπομπη, ανθρωποι με ιστορια, μας πιανει ενα περιεργο politically correct τυπου "α, δεν επρεπε, δεν ειναι σωστο, οχι εκει, ουτε εδω"

    Σε οτι αφορα τη φωνη της, δεν εχω την ειδικη μουσικη παιδεια για να την κρινω, ουτε τις φοβερες και τρομερες γνωσεις για να ξερω αν επεσε, και ποσο επεσε. Να δεχθω ομως για την οικονομια της συζητησης οτι "ξεθωριασε".

    So ?

    Εστω και πεσμενη ειναι απειρως καλυτερη απο την καθε μπικινοφορουσα τραγουδιαρα. Σιγα την ανακαλυψη της Αμερικης δηλαδη, τι θα περιμενε καποιος, 35 χρονια μετα, να τραγουδαει το ιδιο;

    Επισης ειναι πολυ δυσκολο να υποδειξεις σε καποιον το "σταματα". Ειναι εντελως τελειως φυσιολογικο και ανθρωπινο, οσο στεκεσαι στα ποδια σου να προσπαθεις να κανεις πραγματα και αυτο το βλεπει κανεις στο σπιτι του αν εχει ηλικιωμενους ανθρωπους, ποσο εχει εισακουστει το "μην πας γιαγια στη λαϊκη, θα σε χτυπησει η ζεστη στο κεφαλι"

    Ειναι απολυτο δικαιωμα του καθενος, εφοσον εχει σωας τας φρενας, να προσπαθει να συνεχιζει, να δημιουργει και να πορευεται.

    Προτιμω καποιον να πεθανει στις επαλξεις, δινοντας μαχη με τιον ανικητη φθορα του χρονου, παρα την απομονωση, τη δειλια και τη διαφυλαξη ενος περιφημου "πρεστιζ"..

    Αλλωστε η Αλεξιου παραμενει στο πλαισιο που ξερουμε, δεν το γυρισε στα σκυλαδικα.

    Ευτυχως που υπαρχει και η κρατικη τηλεοραση και μερικες ντουφεκιες του Λαζοπουλου και βλεπουμε καποιους καλλιτεχνες αξιας στους δεκτες μας, γιατι μας επνιξαν οι λαϊκοποπ σκυλαδες του εγχωριου πλαστικου σταρ σιστεμ -μπλιαχ- και των ριαλιτι.

    Συγγνωμη για την ενοχληση, συνεχιστε ελευθερα.. :) :)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : suspect στις 15-07-2011 17:28 ]


    rouli726
    16.07.2011, 05:40

    Παράθεση:

    Το μέλος suspect στις 15-07-2011 στις 17:26 έγραψε...

    Πολυ ευκολα κατηγορεις καποιον οταν εισαι στην απεξω ή εκτος πολεμου ολοι γινονται στρατηγοι.

    Συγγνωμη αλλα δεν μπορω να κατηγορησω καποιον που προβαλλεται στην εκπομπη με τη μεγαλυτερη τηλεθεαση στη χωρα μας. Ουτε βρισκω οτι η διαφημιση ειναι κακο πραγμα και πρεπει να πετροβολειται.

    Στο κατω κατω της γραφης προτιμω να βλεπω την Αλεξιου παρα τους συνηθεις λαϊκοποπ σκυλαδες.

    Αθανατοι Ελληνες.

    Αν βγαινουν στην εκπομπη μαϊντανοι, ελα μωρε τωρα, μαπα τηλεοραση.

    Αν βγαινουν στην ακπομπη, ανθρωποι με ιστορια, μας πιανει ενα περιεργο politically correct τυπου "α, δεν επρεπε, δεν ειναι σωστο, οχι εκει, ουτε εδω"

    Σε οτι αφορα τη φωνη της, δεν εχω την ειδικη μουσικη παιδεια για να την κρινω, ουτε τις φοβερες και τρομερες γνωσεις για να ξερω αν επεσε, και ποσο επεσε. Να δεχθω ομως για την οικονομια της συζητησης οτι "ξεθωριασε".

    So ?

    Εστω και πεσμενη ειναι απειρως καλυτερη απο την καθε μπικινοφορουσα τραγουδιαρα. Σιγα την ανακαλυψη της Αμερικης δηλαδη, τι θα περιμενε καποιος, 35 χρονια μετα, να τραγουδαει το ιδιο;

    Επισης ειναι πολυ δυσκολο να υποδειξεις σε καποιον το "σταματα". Ειναι εντελως τελειως φυσιολογικο και ανθρωπινο, οσο στεκεσαι στα ποδια σου να προσπαθεις να κανεις πραγματα και αυτο το βλεπει κανεις στο σπιτι του αν εχει ηλικιωμενους ανθρωπους, ποσο εχει εισακουστει το "μην πας γιαγια στη λαϊκη, θα σε χτυπησει η ζεστη στο κεφαλι"

    Ειναι απολυτο δικαιωμα του καθενος, εφοσον εχει σωας τας φρενας, να προσπαθει να συνεχιζει, να δημιουργει και να πορευεται.

    Προτιμω καποιον να πεθανει στις επαλξεις, δινοντας μαχη με τιον ανικητη φθορα του χρονου, παρα την απομονωση, τη δειλια και τη διαφυλαξη ενος περιφημου "πρεστιζ"..

    Αλλωστε η Αλεξιου παραμενει στο πλαισιο που ξερουμε, δεν το γυρισε στα σκυλαδικα.

    Ευτυχως που υπαρχει και η κρατικη τηλεοραση και μερικες ντουφεκιες του Λαζοπουλου και βλεπουμε καποιους καλλιτεχνες αξιας στους δεκτες μας, γιατι μας επνιξαν οι λαϊκοποπ σκυλαδες του εγχωριου πλαστικου σταρ σιστεμ -μπλιαχ- και των ριαλιτι.

    Συγγνωμη για την ενοχληση, συνεχιστε ελευθερα.. :) :)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : suspect στις 15-07-2011 17:28 ]



    +1{#emotions_dlg.thumbup}

    συμφωνω απολυτα σε ολα!


    eliasstratakis
    16.07.2011, 10:34

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 11-07-2011 στις 03:37 έγραψε...

    όσον αφορά τη φωνή της,δεν είμαι μουσικός,αλλά νομίζω ότι κανείς δεν εχει την ίδια φωνή όσο περνούν τα χρόνια,και προσωπικά την απολαμβάνω ακόμα και τώρα το ίδιο!δε χάνεται έτσι η αξία μιας φωνής....άποψή μου,πάντα....


    Συμφωνώ!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : eliasstratakis στις 16-07-2011 10:35 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : eliasstratakis στις 16-07-2011 10:35 ]


    ApostolisArmagos
    18.07.2011, 01:28
    Και γω πιστεύω πως πρέπει να σταματήσει.Η φωνή της έχει καταστραφεί.Το κακό είναι οτι στ' αυτιά μου έχω τον ήχο της συγχρονης Χαρούλας.Δε θέλω να έχω αυτόν.Θέλω να μείνει κάτι ωραίο.....(Η αξία μιας φωνής δε χάνεται-η φωνή καταστρέφεται όμως και είναι κρίμα να συνεχίζεις.....).
    G-Bionic
    05.03.2012, 14:05

    Αν κάποιος καλλιτέχνης θέλει να επέμβει στο σώμα του και να αλλάξει κάτι, μπορεί να το κάνει και το θεωρώ ηθικό. Αν αισθάνεται καλύτερα με τον εαυτό της, γιατί να μην το κάνει;;;

    Τόσα χρόνια και για τη Σερ αυτά λένε...

    το θεωρώ κόμπλεξ του κόσμου, είναι άσχημο να κατακρίνουμε ανθρώπους για μία καθαρά δικιά τους επιλογή που στο κάτω κάτω δεν μας αφορά.

    Ας τσιτώνεται η κάθε μία και ο κάθε ένας όσο θέλει Wink