ελληνική μουσική
150 online   ·  202.054 μέλη

Ένας απλός γρίφος...

koukz
Συγχορδία Μινόρε
Chat
12.09.2011, 17:42

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : koukz στις 12-09-2011 17:44 ]

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
12.09.2011, 17:43
Σωστόν... Όντως κατι έχανα... :Ρ
DrLove
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
12.09.2011, 17:54

Με πρόλαβε ο koukz...

Pentatonikos, δε χρειάζεται να τα αναλύεις τόσο πολύ, μερικά είναι πολύ πιο απλά απ' ό,τι φαίνονται! ;)

aviectus
Σολίστ
Chat
12.09.2011, 17:56

Παράθεση:

Το μέλος sven στις 12-09-2011 στις 15:36 έγραψε...

Πόσα κρυφά ταλέντα κρύβουν μέσα τους πολλά μέλη του ΜΗ:)))))))))))))))))))))))))

Ε λιγο το ταλεντο,λιγο οι ιδιοι Γριφοι της κατασκηνωσης και λιγουλακι το Google
( Γιατι μην πεις ψεματα,δεν ειναι δικα σου αυτα )

sven
Σολίστ
Chat
12.09.2011, 20:34

aviectus,

πραγματικά γρίφος το σχόλιό σου και δεν ξέρω πού ακριβώς "κολλάει"... Μπορώ, όμως, πάρα πολύ καλά να το ερμηνεύσω...

Είναι η δεύτερη φορά σήμερα που κάνεις το ίδιο ακριβώς σχόλιο, και το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού. Την πρώτη φορά στον Νικόλα τον Alfa Woolf, πως, δηλαδή, το ποστ του πρέπει να το έχει πάρει από κάπου αλλού. And so what?????

Μα φυσικά και οι γρίφοι ΔΕΝ είναι δικοί μου. Πώς θα μπορούσαν νάναι άλλωστε, όταν δεν είμαι παρά ένας κοινός θνητός και με εντελώς διαφορετική ενασχόληση. Πού διαφαίνεται πως μπορεί νάναι δικοί μου; Ένα ευχάριστο παιχνιδάκι κάνουμε, κι εσύ φροντίζεις να κάνεις "θόρυβο" χωρίς λόγο και αιτία.

Για ψάξτο λίγο με τον εαυτό σου. Αν δεν τα καταφέρεις, εγώ εδώ είμαι:)))))

koukz
Συγχορδία Μινόρε
Chat
12.09.2011, 20:57
sven τι έγινε δεν θα βάλεις άλλο γρίφο να εξασκούμε το μυαλό μας? ( μαθηματικό θα προτιμούσα)
venus91
Περαστική Νότα
Chat
13.09.2011, 03:34

λοιπον:

1η διαδρομη: 2 γυναικες στη βαρκα η 1 περνα απεναντι

2η διαδρομη: η αλλη γυριζει πισω κατεβαινει και παει 1 αντρας απεναντι

3η διαδρομη:μπαινει στη βαρκα η γυναικα που ειναι ηδη απεναντι και γυρίζει πισω

4η διαδρομη:επαναλαμβανεται το μοτιβο της διαδρομης 1

5η διαδρομη:επαναλαμβανεται το μοτιβο της διαδρομης 2

6η διαδρομη: η γυναικα που ειναι με τους 2 ανδρες γυριζει πισω

7η διαδρομη: και οι 2 γυναικες μαζι περνουν απεναντι

venus91
Περαστική Νότα
Chat
13.09.2011, 03:37

αφου ηταν το δωματιο του γιατι χτυπησε την πορτα; αρα το έκανε επιτηδες για να ελεγχει αν ειναι αδεια τα δωματια

DOMASTER
Συγχορδία Μινόρε
Chat
13.09.2011, 08:40

Να βαλω κι εγω ενα γριφο βρε παιδια??

προειδοποιω ομως πως ουτε εγω δεν ξερω την λυση....  επι της ουσιας βοηθεια ζηταω και σε κουβεντα να βρισκομαστε

λοιπον.....

Πως θα ενημερώσει ο μουγκός τον τυφλό οτι ο κουτσός εχει παράνομη σεξουαλική σχέση με την γυνακα του ?

sven
Σολίστ
Chat
13.09.2011, 09:50

@ venus 91

οι διαδρομές 2 και 5 είναι διπλές η κάθε μια τους. Άρα το σύνολο των διαδρομών είναι 9:)))

@ Νεκτάριε,

δεν μπορώ να βρω κάποια ικανοποιητική απάντηση στο γρίφο που έβαλες. Το μόνο ενδεχόμενο που θα μπορούσε, ίσως, να τον εξηγήσει είναι να η πιθανότητα να είναι ο τυφλός και κουτσός, οπότε τον πλακώνει στο ξύλο ή τί άλλο του βγαίνει και...ζήσαν εκείνοι καλά κι εμείς καλύτερα:)))

-----------------
Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sven στις 13-09-2011 13:46 ]

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
13.09.2011, 12:21

Παράθεση:

Το μέλος DOMASTER στις 13-09-2011 στις 08:40 έγραψε...

Πως θα ενημερώσει ο μουγκός τον τυφλό οτι ο κουτσός εχει παράνομη σεξουαλική σχέση με την γυνακα του ?

Νομίζω πως επίσημη λύση είναι 'μουγκός είναι ο άνθρωπός όχι ρουφιάνος'... Και μιλάω σοβαρά τώρα... {#emotions_dlg.lol}

koukz
Συγχορδία Μινόρε
Chat
13.09.2011, 13:29
θα μπορούσε ο μουγκός να γράψει σε ένα πίνακα ότι η γυναίκα του τυφλού έχει παράνομη σχέση και στη συνέχεια να κρατάει και να κατευθύνει το δάκτυλο του τυφλού πάνω στο κάθε γράμμα κάθε φορά , δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο ....
sven
Σολίστ
Chat
13.09.2011, 13:49

Από αβλεψία έγραψα ο τυφλός είναι και τυφλός.

Εννοούσα, και το διορθώνω, και κουτσός

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
13.09.2011, 13:51
Γενικά στους κωφάλαλους ΚΑΙ τυφλούς επικοινωνούν με νοήματα μέσα στην παλάμη απ ότι ξέρω... Αλλά απ ότι θυμάμαι η απάντηση είναι αυτή που είπα παραπάνω... :Ρ
trelakias
Φθασμένος , Forum Moderator
Chat
13.09.2011, 14:52

Μπορεί να γράψει ό,τι θέλει σε έναν υπολογιστή και με μια εφαρμογή που "διαβάζει" αυτό που γράφεις να πει στον τυφλό ό,τι θέλει.

Επίσης μπορεί να το γράψει σε έναν τρίτο να το διαβάσει.

Μπορεί να του βάλει να ακούσει το πάρε τηλέφωνο τον κερατά και να τον πάρει τηλέφωνο {#emotions_dlg.laugh}
-----------------
blues on the rocks!

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 13-09-2011 14:53 ]

apostolis55
Βασική Νότα
Chat
09.10.2011, 11:34

.

[ τροποποιήθηκε από τον/την apostolis55, 27-09-2016 03:14 ]

tina15
Συγχορδία Μινόρε
Chat
11.10.2011, 05:57
Αρχικά παίρνουμε τη μια μπλε μπάλα και τη ζυγίζουμε με τη μια κόκκινη μπάλα... 1)Αν το βάρος τους είναι διαφορετικό τότε: Αφήνουμε την κόκκινη πάνω στη ζυγαριά και παίρνουμε την μπλε μπάλα και τη βάζουμε με την άλλη κόκκινη μπάλα(όχι την κόκκινη που ζυγίσαμε). Από την κλίση της ζυγαριάς καταλαβαίνουμε ποια είναι η βαριά και ποιά η ελαφριά. Ως εδώ έχουμε κατηγοριοποιήσει τις μπάλες σε ελαφριές και βαριές. Η κόκκινη είναι ακόμα πάνω στη ζυγαριά οπότε για να τελειώσουμε τοποθετούμε τη μια πράσινη στη ζυγαριά και από την κλίση της καταλαβαίνουμε σε ποιά από τις 2 κατηγορίες ανήκει. Οπότε οι βαριές μπάλες είναι με τις βαριές και οι ελαφριές με τις ελαφριές. 2)Αν το βάρος τους είναι ίδιο τότε: Αφήνουμε πάλι την κόκκινη επάνω βγάζουμε τη μπλε και τοποθετούμε στη θέση της μία από τις πράσινες. 2.α)Εάν η πράσινη έχει διαφορετικό βάρος από την κόκκινη τότε τα πράγματα είναι εύκολα μιας και η κατηγοριοποίηση τους δεν διαφέρει και πολύ από την παραπάνω περίπτωση. Δηλαδή με το πρώτο ζύγισμα αντιλαμβανόμαστε ποιές από τις μπάλες έχουν ίδιο βάρος απλά δεν γνωρίζουμε ποιές είναι οι ελαφριές και ποιές οι βαριές πράγμα όμως που καταλαβαίνουμε από την κλίση της ζυγαριάς στο δεύτερο ζύγισμα(με την πράσινη μπάλα). 2.β)Εάν η πράσινη έχει ίδιο βάρος με την κόκκινη τότε μπορούμε να ξεχωρίσουμε τις ισοβαρείς αλλά κολλάω στο να ξεχωρίσω τις βαριές από τις ελαφριές.. Αυτά από εμένα….
apostolis55
Βασική Νότα
Chat
11.10.2011, 17:59

.

[ τροποποιήθηκε από τον/την apostolis55, 27-09-2016 03:14 ]