ελληνική μουσική
    767 online   ·  210.857 μέλη

    Κατερίνα Παπουτσάκη: Από τον Μίκη στα ...μπουζούκια

    jorge
    20.09.2011, 10:13

    Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες με διαφορά μερικών ωρών, όπως μαρτυρά και το ίδιο φουστάνι. Και στις 2 εμφανίζεται η ηθοποιός Κατερίνα Παπουτσάκη.

    Στην πρώτη, τραγουδά στο Ελληνικό, μπροστά στον Μίκη Θεοδωράκη, ορισμένα από τα τραγούδια του συνθέτη. Ήταν άλλωστε δική του επιλογή.

    Η 2η φωτογραφία είναι τραβηγμένη ελάχιστες ώρες μετά, στο VOX, στην πρεμιέρα των Καλίδη, Αργυρού και Καλλή.

    Επειδή δεν τους ξέρω, παραθέτω το Δελτίο Τύπου που στείλανε: Ο Πάνος Καλίδης, ο Κωνσταντίνος Αργυρός και η  Στέλλα Καλλή, φαίνονται να είναι η καλύτερη «διαφυγή» από τη δύσκολη καθημερινότητα και η παρέα που θα μας κάνει φέτος το χειμώνα να ξεχνάμε τα προβλήματά μας. Ο Πάνος Καλίδης έχει ήδη αφήσει τη σφραγίδα του στη διασκέδαση. Η ικανότητα του να ξεσηκώνει τον κόσμο αλλά και η επιτυχημένη συνεργασία του με το Φοίβο που χάρισε τραγούδια όπως το «Τι γίνεται», «Μη μου το χαλάς», και το πρόσφατο «Γεια σου», είναι εγγύηση για μεγάλα κέφια. Ο Κωνσταντίνος Αργυρός με την ζεστή φωνή του, την αμεσότητα του με το κοινό και τα τραγούδια του «Ερωτευμένος και τρελός», «Είσαι ότι να ‘ναι (Παίζεις με τα μάτια) » αλλά και το τελευταίο του hit «Μάλλον κάτι ξέρω» για ακόμη μια φορά κερδίζει τις εντυπώσεις. Η Στέλλα Καλλή έχει κάνει την καλύτερη δυνατή αρχή αφού ως νέο μέλος της ομάδας του Φοίβου και της Spicy, μας συστήθηκε με το ντουέτο της με το Γιάννη Πάριο «Ο κόσμος να χαλάσει».  Δυνατή λαϊκή φωνή, εντυπωσιακή παρουσία, έρχεται με ζωντάνια και δυναμισμό να συμπληρώσει την παρέα.

     

    Έμαθα οτι ο Μίκης εκνευρίστηκε (ορθά) όταν ο Δήμαρχος Γλυφάδας, λίγο πριν ξεκινήσει η εκδήλωση στο Ελληνικό, ευχήθηκε "Καλή διασκέδαση". Ο Μίκης απάντησε πως "τα τραγούδια που έχω γράψει δεν είναι για διασκέδαση, αλλά για ψυχαγωγία". Σωστός. Πως θα αντιδρούσε όμως αν γνώριζε πως η επιλεγμένη από τον ίδιο, Κατερίνα Παπουτσάκη, λίγες ώρες μετά θα πήγαινε να τα σπάσει στα μπουζούκια;

    Προφανώς ο καθένας κάνει οτι θέλει και τα μπουζούκια δεν είναι κάτι απεχθές. Όμως ρε γαμώτο είσαι τραγουδίστρια που επέλεξε ο Θεοδωράκης και την ίδια μέρα που ένιωσες "δεος" που τραγούδησες τα τραγούδια του, πας να ξεσαλώσεις σε πίστα; Κράτα λίγο την αίσθηση...








    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-09-2011 10:13 ]


    επισυναπτόμενα: PAPOUTSAKI.jpg papoutsaki_m.jpg 
    verrocchio
    20.09.2011, 10:38
    Χαχα, κορυφαίο ποστ. Αυτό πάει να πει ηθοποιός.
    rouli726
    20.09.2011, 11:59

    Δε βλέπω τί σας εκπλήσσει ακριβώς..

    Το ότι μπορεί να υπήρχαν χίλιοι δύο λόγοι να πάει στα μπουζούκια μετά τη συναυλία του Θεοδωράκη, είναι απίθανο?

    Το ότι μπορεί η συναυλία του Θεοδωράκη να είναι, για εκείνη, επαγγελματική πλευρά και τα μπουζούκια προσωπική, είναι απίθανο?

    Δε ξέρω πώς σκέφτεται ο καθένας και πώς λειτουργεί, φυσικά. Υποθέσεις κάνω. Αλλά δε την διάλεξα εγώ να τραγουδήσει στη συναυλία μου, ο Θεοδωράκης το έκανε. Και μάλλον ήξερε κάτι περισσότερο.

    Το θέμα είναι αν στη συναυλία τραγούδησε καλά, αυτό υπάρχει κάπου στο θέμα ή δε μας ενδιαφέρει?

    Υ.Γ.Πάντως θα μπορούσε να επιλέξει καλύτερο "καλλιτεχνικό" σχήμα για να διασκεδάσει, κανένα Σφακιανάκη πχ {#emotions_dlg.tt2}


    mary_omikron
    20.09.2011, 12:34

    Δήλωσε οτι ένοιωσε δέος? Innocent


    AlfaWolf
    20.09.2011, 12:47

    Δεν βρίσκω τίποτα αρνητικό, πέραν του τίτλου ''Κατερίνα Παπουτσάκη: Από τον Μίκη στα ...μπουζούκια''

     

    που απαξιώνει ένα μουσικό όργανο το όποιο μάλιστα πρωταγωνιστεί και στα τραγούδια του Μίκη

    Αν και μέσα στο κείμενο υπάρχει η φράση ‘’τα μπουζούκια δεν είναι κάτι απεχθές’’ πάραυτα διαβάζοντας τον τίτλο εισπράττω απέχθεια και ασέβεια σε ένα λατρεμένο μουσικό όργανο. Ξέρω ότι δεν είναι αυτός ο στόχος του αρθρογράφου, αλλά αυτό με ενόχλησε και όχι το ότι η Κατερίνα Παπουτσάκη μετά την συναυλία πήγε στην πρεμιέρα κάποιων φίλων της στο VOX.είναι δικαίωμα της δεν έχει να δώσει σε κάποιον λόγο,ούτε μας έχει συστηθεί με κάποια ταμπέλα του στυλ Έντεχνη, Ροκ, Λαϊκή, η πόπ  ερμηνεύτρια όλοι γνωρίζουμε ότι είναι μια ηθοποιός η οποία έχει και την δυνατότητα (όπως πολλοί άλλωστε συνάδελφοι της ) να τραγουδά και μάλιστα πολύ καλά.

     


    jorge
    20.09.2011, 12:49

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 20-09-2011 στις 12:34 έγραψε...

    Δήλωσε οτι ένοιωσε δέος? Innocent



    Δύο από τους πιο επιτυχημένους ηθοποιούς τους ελληνικού θεάματος ερμήνευσαν τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη στη συναυλία που πραγματοποιήθηκε στο Βραχάτι, με αφορμή τα 86α γενέθλια του συνθέτη. Η Κατερίνα Παπουτσάκη και ο Παναγιώτης Πετράκης μοιράστηκαν με τους αναγνώστες του περιοδικού ΕΓΩ! Weekly τα συναισθήματά τους για αυτή τη συγκινητική εμπειρία.

    Κατερίνα Παπουτσάκη
    Πώς αισθάνεστε που τραγουδάτε Μίκη Θεοδωράκη;
    Είναι μεγάλη μου τιμή. Τον άκουγαν οι γονείς μου. Έχω μνήμες. Είναι περασμένα στο DNA μου αυτά τα τραγούδια.


    Πώς νιώσατε την πρώτη φορά που βρεθήκατε δίπλα του;
    Δεν ήταν σχεδιασμένο. Απλώς βρέθηκα στην εκπομπή του Σπύρου Παπαδόπουλου που ήταν αφιερωμένη στον Θεοδωράκη, είπα ένα τραγούδι και μου ζητήθηκε να τραγουδήσω στη συναυλία του, πέρυσι, για τα 85 χρόνια του. Στο

    Βραχάτι, ήταν η δεύτερη φορά που συναντηθήκαμε.

    Τι σας είπε όταν βρεθήκατε από κοντά;
    Εισέπραξα πολύ θετικά σχόλια. Αισθάνομαι δέος απέναντί του.


    Είχατε άγχος αρχικά;
    Είχα πάρα πολύ άγχος. Σαφώς ήταν πολύ μεγάλη ευθύνη να αντεπεξέλθω όσο καλύτερα μπορούσα σε αυτό που μου ανέθεσαν.


    Ποιο τραγούδι του σας αγγίζει περισσότερο;
    Η «Αυλή», που μου δόθηκε η ευκαιρία να το τραγουδήσω και στη συναυλία. Έχει υπέροχους στίχους και μιλά για τους ανθρώπους που στάλθηκαν στην εξορία και τους βασανιστές τους. Αφηγείται αυτή την αθλιότητα στην οποία υποβάλλονταν οι άνθρωποι τότε από τους φασίστες.

    http://www.myself.gr/Article/Papoutsaki-Petrakis-Theodorakis/95-11269.html


    antreas_dr
    20.09.2011, 12:53

    Θυμάμαι μετά από συναυλία αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο στο Δημοτικό θέατρο Λάρισας, να πηγαίνουμε όλο το σχήμα (με γνωστούς έντεχνους ταγουδιστές) σε τοπικό σκυλάδικο....

     

    Άλλο η δουλειά, άλλο η διασκέδαση...

     


    mary_omikron
    20.09.2011, 12:56

    Εε, αφού το δήλωσε και λαμβάνοντας υπ' οψιν και τα υπόλοιπα δηλωθέντα, μάλλον φρόντισε για την ολόκληρωση της επιχείρησης αφήνοντας το δεύτερο συνθετικό (σοκ) σε εμάς... {#emotions_dlg.rolleyes}

    --------------------

    Μ΄αρέσουν τα μπουζούκια, κι ο μπαγλαμάς και τα σαντουροβιόλια και πολύ μάλιστα, αλλά με τόσο δέος, μνήμες, DNA και σκέψεις περί βασανιστηρίων και φασιστών η άμεση μεταπήδηση στη διασκέδαση ακούγεται "κάπως"... κατά την άποψή μου πάντα...


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 20-09-2011 13:06 ]


    rouli726
    20.09.2011, 13:42

    Δηλαδή υπήρχε περίπτωση να πει ότι τα τραγούδια του Θεοδωράκη την αφήνουν παγερά αδιάφορη? {#emotions_dlg.confused1}

    Σταυρώστε τη! Σταυρώστε τη!
    (Χιούμορ κάνω, μη βγει κανένας να με πει πουριτανή πάλι, δε θα το αντέξω!{#emotions_dlg.tt2})

    Με κάλυψε η Νάντια, ο Νικόλας κι ο Αντρέας, συμφωνώ απόλυτα μαζί τους.
    Καθένας έχει το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης, μην είμαστε πια τόσο "μη μου άπτου"!
    Άλλο η δουλειά, άλλο η διασκέδαση.
    Άλλωστε στα μπουζούκια δε πήγε να τραγουδήσει.

    So.....? What's up, doc?


    spiroos
    20.09.2011, 13:47
    "Η ισοπέδωση με έκανε και μενα καραφλό. φοράω κάσκα..." (Ν.Ασιμος). Διάβασα με πραγματική έκπληξη τις απαντήσεις σας στο ποστ του jorge. Κάλλας, Χιώτης, επάγγελμα, διασκεδαση, μπουζούκια κ.τλ. Τι σχέση έχουν όλα αυτά τα επιχειρήματα με την ουσία που λέει οτι -επειδή βρέθηκα στο Ελληνικό εκείνη τη μέρα- ο κόσμος αν και εκατοντάδες δεν ένιωσε κανέναν παλμό από τα τραγούδια παρόλες τις φιλότιμες προσπάθειες των τραγουδιστών. Η δε Παπουτσάκη ως ερμηνευτρια ήταν καλή, περισσότερο από ό,τι ηθοποιός αν και όχι για αυτά τα τραγουδιά -ως προς το ύφος των τραγουδιών όχι το κοινωνικο-πολιτικό τους υπόβαθρο-. Εκεί, λοιπόν, είναι η ουσία. Οτι δεν πείθουν πια ούτε ο Μίκης με αυτές τις επιλογές ούτε η Παπουτσάκη. Και δυστυχώς έχουμε φτάσει στο σημείο να τους δικαιολογούμε εν είδει ανωτερότητας και ακομπλεξισμού. Δεν ειναι όμως έτσι. Και τέλεια να ήταν η Παπουτσάκη ως ερμηνεύτρια στο Ελληνικό, δεν πείθει. Γιατί το ζητούμενο σε αυτές τις περιπτώσεις δεν είναι η καλλιτεχνία αλλά το κάτι παραπάνω. Συνεπώς η αμηχανία του κόσμου, η έλλειψη δυναμικότητας και το ψυχρό κλίμα ειναι τα αποτελέσματα των επιλογών. Και το καλύτερο επιχείρημα γιατί η Παπουτσάκη όπως και ο Ρέμος όμως και Αλέξια δεν έχουν καμία σχέση με τα τραγούδια του Θεοδωράκη. Δυστυχώς ουτε αυτός ουτε η κόρη του μπορούν να το καταλάβουν. Και το αποτέλεσμα είναι -όταν μεγαλώσουν οι σημερινοι 50αρηδες και φύγουν- ποιοι θα ακούν τα τραγούδια του....Γιατί το 70% του κοινού στο Ελληνικό από τους γύρους που έκανε ήταν 60+.... Δυστυχώς....
    StereoNova
    20.09.2011, 14:24

    Μωρέ η κοπέλα καλά έκανε,εφόσον ήταν επιλογή του Θεοδωράκη.Και είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα για να καταλάβουμε πόσο υπερεκτιμημένος είναι ο Θεοδωράκης.Σέβομαι την πορεία που έχει στον χώρο και το πλούσιο συνθετικό του έργο,αλλά δεν θεωρώ οτι πλέον είναι κάτι το ιδιαίτερο.

    Πάντως εφόσον την επιλογή την έκανε ο ίδιος ο Θεοδωράκης δεν θα επρεπε να εκνευρίζεται με την ηθοποιό αλλά με τον εαυτό του που δεν έκανε καλή αξιολόγηση των συνεργατών του.


    AlfaWolf
    20.09.2011, 14:46

     

    Ήμουν κι εγώ εκεί !!!

    Πέρασα υπέροχα υπήρχε παλμός, ο κόσμος το απήλαυσε απο το πρωτο εως το τελευταιο λεπτό άλλωστε η συνταγή με τους Παναγιώτη Πετράκη και Κατερίνα Παπουτσάκη ήταν δοκιμασμένη από την συναυλία για τα 86 γενέθλια του Μίκη τον Αύγουστο στο Βραχάτι,

    πόσο μάλλον όταν για την συναυλία στο Ελληνικό προστεθήκαν και οι Αλκίνοος Ιωαννίδης, Ντόρα Μπακοπούλου, Δημήτρης Μπάσης, και  Σοφία Παπάζογλου,

     


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 20-09-2011 14:47 ]


    spiroos
    20.09.2011, 15:15
    Τότε ας δούμε και μια τρίτη ματιά: Ελευθεροτυπία, 1/9/11 "Η επανάσταση του Ελληνικού με Θεοδωράκη" Την Παρασκευή το βράδυ αρκετός κόσμος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα του Μίκη Θεοδωράκη κι έφτασε ώς το πρώην αεροδρόμιο του Ελληνικού. Το αειθαλές αυτό πολιτικό ον είχε απευθυνθεί στον κόσμο λέγοντας: «Είστε έτοιμοι να υπερασπιστείτε ώς το τέλος αυτή τη γη που σας ανήκει; Ή τώρα ή ποτέ! Σήμερα είναι ήδη αργά». Στην είσοδο καλωσόριζε τους προσερχόμενους το πανό των δημοτών: «Οχι στο ξεπούλημα του Ελληνικού». Κάποιοι μοίραζαν φυλλάδια και τους καλούσαν σε πορείες ή σε αποχή μιας εβδομάδας από κάθε συναλλαγή. Το κίτρινο πανό των Αγανακτισμένων Ισπανών υπενθύμιζε πως είναι ώρα να ξυπνήσουμε κι έτσι δηλωνόταν και η παρουσία του «Συντάγματος» συμβολικά. Η Ντόρα Μπακοπούλου και ο Αλκίνοος Ιωαννίδης άνοιξαν μελωδικά τη συναυλία. Τα επαναστατικότερα τραγούδια ανέλαβαν οι τηλεοπτικοί αστέρες Κατερίνα Παπουτσάκη («Παιδιά σηκωθείτε να βγούμε στους δρόμους») αλλά και ο Παναγιώτης Πετράκης («Είσαι Ελληνας»), συνοδεία της Λαϊκής Ορχήστρας «Μίκης Θεοδωράκης». Ο κόσμος μουδιασμένος. Το κέφι δυσκολευόταν να έρθει, ακόμη και με τα «Είμαστε δυο», «Σου είπαν ψέματα πολλά», «Το σφαγείο» ερμηνευμένα λιτά από τη δωρική φωνή του Δημήτρη Μπάση. «Ψωμί, παιδεία, δημοκρατία. Η χούντα δεν τελείωσε το '73» φώναζαν κάποιοι ανάμεσα στα τραγούδια. Τρεις σειρές πίσω από τον Μίκη, που ευδιάθετος κουβέντιαζε με τον Αλέξη Τσίπρα, μια παρέα 13χρονων κοριτσιών είχε μάτια μόνο για τον τηλεοπτικό αστέρα Πετράκη. «Αυτός είναι ο Λουκάς από το σίριαλ;» ρώτησε μια κυρία δίπλα μας. «Μην παρακαλώ σας μη λησμονάτε τη χώρα μου» τραγουδούσε σε λίγο ο Μπάσης και η φωνή του ενωνόταν με τη φωνή όλων μας. Την ίδια ώρα πιτσιρίκια ξέδιναν στο παιχνίδι αναψοκοκκινισμένα και παρέες ποδηλατών συνέχιζαν ανάμεσα στα ολυμπιακά κουφάρια τη βραδινή τους βόλτα. Με τους στίχους του «Αξιον Εστί» να μας συνοδεύουν στην έξοδο, αλλά και την υπέροχη εικόνα των οικογενειών, που, καθισμένες στο γρασίδι, απολάμβαναν τη συναυλία και από πάνω τον έναστρο ουρανό, αποχωρήσαμε.
    AlfaWolf
    20.09.2011, 15:17
    Ποιος υπογράφει Σπύρο ?
    sven
    20.09.2011, 15:23

    Παράθεση:

    Το μέλος StereoNova στις 20-09-2011 στις 14:24 έγραψε...

    Μωρέ η κοπέλα καλά έκανε,εφόσον ήταν επιλογή του Θεοδωράκη.Και είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα για να καταλάβουμε πόσο υπερεκτιμημένος είναι ο Θεοδωράκης.Σέβομαι την πορεία που έχει στον χώρο και το πλούσιο συνθετικό του έργο,αλλά δεν θεωρώ οτι πλέον είναι κάτι το ιδιαίτερο.

    Πάντως εφόσον την επιλογή την έκανε ο ίδιος ο Θεοδωράκης δεν θα επρεπε να εκνευρίζεται με την ηθοποιό αλλά με τον εαυτό του που δεν έκανε καλή αξιολόγηση των συνεργατών του.



    Τί εννοείς, γράφοντας  για το Μ. Θεοδωράκη "...δεν θεωρώ ότι πλέον είναι κάτι το ιδιαίτερο";;; Ήταν, δηλαδή,  "κάτι το ιδιαίτερο" κάποτε και έχει πάψει να είναι; Αν ναι, ως τί; Ως μουσικός, γενικώς; Ως σημαντική προσωπικότητα και πολιτικό πρόσωπο; Ως συνθέτης που δεν σου αρέσουν πλέον τα τραγούδια του ή ως  όμορφος άντρας;

    Έτσι εύκολα και αβίαστα ακυρώνουμε μια προσωπικότητα -όχι απλά ένα συνθέτη- τέτοιου βεληνεκούς, που ξεπερνά κατά πολύ τα όρια της πατρίδας του και που έχει σημαδέψει σε τέτοιο βαθμό, όπως ο Μίκης, όχι μόνο τη μουσική παρακαταθήκη, αλλά και την ιστορία και αυτού του άμοιρου τόπου, παραμένοντας ,ταυτόχρονα, ενεργός πολίτης ακόμα και μέχρι σήμερα που είναι 87 χρονών;

    Έχουμε, ως χώρα, πολλά ανάλογα παραδείγματα να επιδείξουμε στη σύγχρονη ιστορία μας, φίλε μου, ή θα πρέπει να ανατρέξουμε και πάλι σε Μ. Αλεξάνδρους και Πλάτωνες για να παρηγορηθούμε για την εθνική μας κατάντια και την προσωπική μας ανεπάρκεια να αποτρέψουμε κάτι τέτοιο; 

    Τέλος, διάβασε πιο προσεκτικά το κείμενο για να καταλάβεις με ποιον εκνευρίστηκε ο Θεοδωράκης...

    ΥΓ. Όσον αφορά την επιλογή της Παπουτσάκη για να τραγουδήσει στην εκδήλωση αυτή, δεν είναι σίγουρο αν έγινε από τον ίδιο το Μίκη... Αλλά ακόμα και αν έγινε από τον ίδιο, έχω να πω "ουδείς...άσφαλτος"!!!
    -----------------
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sven στις 20-09-2011 15:26 ]


    AlfaWolf
    20.09.2011, 15:31

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 20-09-2011 στις 15:15 έγραψε...

    Τότε ας δούμε και μια τρίτη ματιά: Ελευθεροτυπία, 1/9/11 "Η επανάσταση του Ελληνικού με Θεοδωράκη" Την Παρασκευή το βράδυ αρκετός κόσμος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα του Μίκη Θεοδωράκη κι έφτασε ώς το πρώην αεροδρόμιο του Ελληνικού. Το αειθαλές αυτό πολιτικό ον είχε απευθυνθεί στον κόσμο λέγοντας: «Είστε έτοιμοι να υπερασπιστείτε ώς το τέλος αυτή τη γη που σας ανήκει; Ή τώρα ή ποτέ! Σήμερα είναι ήδη αργά». Στην είσοδο καλωσόριζε τους προσερχόμενους το πανό των δημοτών: «Οχι στο ξεπούλημα του Ελληνικού». Κάποιοι μοίραζαν φυλλάδια και τους καλούσαν σε πορείες ή σε αποχή μιας εβδομάδας από κάθε συναλλαγή. Το κίτρινο πανό των Αγανακτισμένων Ισπανών υπενθύμιζε πως είναι ώρα να ξυπνήσουμε κι έτσι δηλωνόταν και η παρουσία του «Συντάγματος» συμβολικά. Η Ντόρα Μπακοπούλου και ο Αλκίνοος Ιωαννίδης άνοιξαν μελωδικά τη συναυλία. Τα επαναστατικότερα τραγούδια ανέλαβαν οι τηλεοπτικοί αστέρες Κατερίνα Παπουτσάκη («Παιδιά σηκωθείτε να βγούμε στους δρόμους») αλλά και ο Παναγιώτης Πετράκης («Είσαι Ελληνας»), συνοδεία της Λαϊκής Ορχήστρας «Μίκης Θεοδωράκης». Ο κόσμος μουδιασμένος. Το κέφι δυσκολευόταν να έρθει, ακόμη και με τα «Είμαστε δυο», «Σου είπαν ψέματα πολλά», «Το σφαγείο» ερμηνευμένα λιτά από τη δωρική φωνή του Δημήτρη Μπάση. «Ψωμί, παιδεία, δημοκρατία. Η χούντα δεν τελείωσε το '73» φώναζαν κάποιοι ανάμεσα στα τραγούδια. Τρεις σειρές πίσω από τον Μίκη, που ευδιάθετος κουβέντιαζε με τον Αλέξη Τσίπρα, μια παρέα 13χρονων κοριτσιών είχε μάτια μόνο για τον τηλεοπτικό αστέρα Πετράκη. «Αυτός είναι ο Λουκάς από το σίριαλ;» ρώτησε μια κυρία δίπλα μας. «Μην παρακαλώ σας μη λησμονάτε τη χώρα μου» τραγουδούσε σε λίγο ο Μπάσης και η φωνή του ενωνόταν με τη φωνή όλων μας. Την ίδια ώρα πιτσιρίκια ξέδιναν στο παιχνίδι αναψοκοκκινισμένα και παρέες ποδηλατών συνέχιζαν ανάμεσα στα ολυμπιακά κουφάρια τη βραδινή τους βόλτα. Με τους στίχους του «Αξιον Εστί» να μας συνοδεύουν στην έξοδο, αλλά και την υπέροχη εικόνα των οικογενειών, που, καθισμένες στο γρασίδι, απολάμβαναν τη συναυλία και από πάνω τον έναστρο ουρανό, αποχωρήσαμε.

    Τέλος πάντων.. όποιος και να το έγραψε.. εγώ τι πρέπει να κάνω ? να πιστέψω την Ελευθεροτυπία η οποία άλλη εφημερίδα και την άποψη του όποιου δημοσιογράφου κι όχι την δική μου?

    Και σίγουρα δεν θα ξεχνάς ότι πέρυσι τον Αύγουστο  είχε γραφτεί ένα κείμενο του συναδέλφου σου Γιώργου Ε. Παπαδάκη με τίτλο Ένα τραγούδι... σωσίβιο στην Ελευθεροτυπία εκείνο έπρεπε να το πιστέψω και να το υιοθετήσω ?


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 20-09-2011 15:33 ]


    spiroos
    20.09.2011, 19:43

    Έλενα Γαλανοπούλου λέγεται η δημοσιογράφος που υπέγραψε το κείμενο.

     

    Δεν το αναδημοσίευσα για να σε πείσω αλλά για να δούμε και μια τρίτη γνώμη, στο έγραψα και στην αρχή.

    Εσύ πίστευε όποιον και ό,τι θέλεις, δεν έχω σκοπό να σου αλλάξω γνώμη.

    Αν είδες παλμό και ένταση στο Ελληνικό, δικαίωμά σου.

    Απλά με τη νέα τεχνολογία θα υπάρχουν σίγουρα ερασιτεχνικα video στο youtube που αποτελούν αντικειμενικό μάρτυρα. Ο καθενας λοιπόν μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.

     

    Υ.Γ. Ως προς τον παραλληλισμό με το κείμενο του Παπαδάκη, είναι τελείως άσχετος και άστοχος. Κι αυτό γιατί κρίνει ένα μουσικό έργο άρα ειναι υποκειμενική κρίση για κάτι αύλο ενω στην περίπτωση της Γαλανοπουλου γίνεται ρεπορταζ με αντικειμενικά στοιχεία, δηλαδη φωτογραφίες και βίντεο.

    Συνεπώς ανέσυρες από τη μνημη σου κατι τελείως άσχετο μονο και μονο για να πας αλλου την κουβέντα. Φάουλ


    AlfaWolf
    20.09.2011, 20:13

    Βασικά αυτός που πήγε την κουβέντα αλλού δεν είμαι εγώ. εδω μιλάμε για την κίνηση της Κατερίνα Παπουτσακι να πάει μετά την συναυλία στο VOX. έτσι δεν είναι ? Αλλά... όσο κι εγώ ήθελα πιθανόν να πάω την κουβέντα κάπου αλλού...,

    άλλο τόσο πιθανόν να ήθελες κι εσύ . όμως η ουσία δεν είναι εκεί :)

    η ουσία είναι ότι αν είσαι δίκαιος η θα πάρεις το Φάουλ πίσω ή θα δώσεις και στον εαυτό σου ένα. :)))

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 20-09-2011 20:16 ]


    spiroos
    20.09.2011, 21:04

    ok 2-1 νίκησες. Παμε παρακάτω.


    rouli726
    20.09.2011, 23:53

    Παράθεση:

    Το μέλος NantiaP στις 20-09-2011 στις 23:25 έγραψε...

    Ουσίες... και οινοπνεύματα... Το θέμα αυτό δεν πραγματεύεται την ουσία και καλά αν είχε παλμό η  συναυλία  αλλά για το αν έπρεπε ή όχι να πάει στα μπουζούκια η Παπουτσάκη. Kαι στην τελική γιατί θα έπρεπε να μην πάει αφού μια ολόκληρη Κάλλας πήγε και καλά έκανε στο φινάλε.....

    Δηλαδή μετά την ψυχαγωγία στην διασκέδαση... και έχουμε μπει σε μια υποκειμενική άνευ ουσίας ανάλυσης για το αν είχε παλμό ή όχι η συναυλία.... Ας είχε ότι ήθελε. Ας καταλάβει ότι θέλει όποιος θέλει αλλά ας μένει στο θέμα και όχι στις υποκειμενικές του ουσίες περί παλμού? επιτυχίας? της συναυλίας, γιατί αυτό από μόνο του είναι ΑΛΛΟ θέμα......

    Τα τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη έχουν δώσει το στίγμα τους από μικρούς και μεγάλους τραγουδιστές , το μικρός και μεγάλος είναι υποκειμενικό,  ενώ τα έχουν τραγουδήσει χιλιάδες άνθρωποι σε όλες τις ηλικίες και θα τα τραγουδούν... Γιατί? Γιατί πίσω από τη μουσική του Θεοδωράκη βρίσκονται και οι στίχοι των ποιητών... Γι αυτό.... όταν πεθάνει η μελοποιημένη ποίηση τότε μπορεί και να μην ακούγεται πλέον Ο Θεοδωράκης.... Κομμάτι δύσκολο....

    Επίσης η ψυχαγωγία και η διασκέδαση είναι αδελφάκια το ένα για την ψυχή και το άλλο για το σώμα.

    Αλλά εγώ μιλώ με τα άλογα τον Σπύρο τον Κορυδαλλό.



    +2