ελληνική μουσική
    766 online   ·  210.874 μέλη

    Σατανισμός στη μουσική ροκ

    freakhood
    18.08.2008, 12:00

    Έχει σημασία αν κάποιος δηλώνει πως πιστεύει στον σατανά, τον ιησού, τον Βούδα κλπ?

    Πραγματικά δεν μπορω να καταλάβω...υφίσταται τέτοιος "προβληματισμός"?

    Όχι, δεν υφίσταται.


    fireroc
    18.08.2008, 14:11

    Παράθεση:

    Το μέλος Cliff-Tones στις 17-08-2008 στις 20:21 έγραψε...

    Δεν ειναι καθολου υπερβολες τα περι σατανισμου στην μουσικη. Εγω λιγο James ακουσα και σχηματισα μια πενταλφα. Καλη ηταν. εβαλα και κατι κερια και αρχισα να ψιθυριζω κατι αγνωστες λεξεις που δεν καταλαβαινα.



    επειδη εσυ σχηματιζες πενταλφες σημαινει οτι υπαρχει σατανισμος στην  ροκ? αμα σε χαλανε οι james τοσο μην τους ξανακουσεις!  ! μην ακουσεις ποτε black sabbath  και κανεις και καμια θυσια!  σατνισμος στην ροκ δεν υπαρχει! λιγο ποζερια οσο αφορα αυτο το θεμα ναι! σατανισμος ειναι το απολυτο κακο! ο αμερικανικος στρατος με τοσους φονους που χει κανει δεν χρειαζεται να κανει και τελετες για να γινει σατανικος!


    Debauchee
    18.08.2008, 15:02

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 18-08-2008 στις 14:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Cliff-Tones στις 17-08-2008 στις 20:21 έγραψε...

    Δεν ειναι καθολου υπερβολες τα περι σατανισμου στην μουσικη. Εγω λιγο James ακουσα και σχηματισα μια πενταλφα. Καλη ηταν. εβαλα και κατι κερια και αρχισα να ψιθυριζω κατι αγνωστες λεξεις που δεν καταλαβαινα.



    επειδη εσυ σχηματιζες πενταλφες σημαινει οτι υπαρχει σατανισμος στην ροκ? αμα σε χαλανε οι james τοσο μην τους ξανακουσεις! ! μην ακουσεις ποτε black sabbath και κανεις και καμια θυσια! σατνισμος στην ροκ δεν υπαρχει! λιγο ποζερια οσο αφορα αυτο το θεμα ναι! σατανισμος ειναι το απολυτο κακο! ο αμερικανικος στρατος με τοσους φονους που χει κανει δεν χρειαζεται να κανει και τελετες για να γινει σατανικος!



    αμα ακουσεις James και την φωνη του booth αντιστροφα να σαι σιγουρος οτι θα αλλαξεις γνωμη φιλε μου..


    xristos_rock
    18.08.2008, 16:09

    Ρε παιδιά, προφανώς το παιδί έκανε πλάκα! Όπως κι εγώ...
    ...αλλά...τι έχει η φωνάρα του Tim Booth ??


    fireroc
    18.08.2008, 17:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 18-08-2008 στις 15:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 18-08-2008 στις 14:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Cliff-Tones στις 17-08-2008 στις 20:21 έγραψε...

    Δεν ειναι καθολου υπερβολες τα περι σατανισμου στην μουσικη. Εγω λιγο James ακουσα και σχηματισα μια πενταλφα. Καλη ηταν. εβαλα και κατι κερια και αρχισα να ψιθυριζω κατι αγνωστες λεξεις που δεν καταλαβαινα.



    επειδη εσυ σχηματιζες πενταλφες σημαινει οτι υπαρχει σατανισμος στην ροκ? αμα σε χαλανε οι james τοσο μην τους ξανακουσεις! ! μην ακουσεις ποτε black sabbath και κανεις και καμια θυσια! σατνισμος στην ροκ δεν υπαρχει! λιγο ποζερια οσο αφορα αυτο το θεμα ναι! σατανισμος ειναι το απολυτο κακο! ο αμερικανικος στρατος με τοσους φονους που χει κανει δεν χρειαζεται να κανει και τελετες για να γινει σατανικος!



    αμα ακουσεις James και την φωνη του booth αντιστροφα να σαι σιγουρος οτι θα αλλαξεις γνωμη φιλε μου..



    γιατι ?! θα μου εμφνιστει μυνημα  σατανικου περιεχομενου?.........  η φωναρα του booth  δεν εχει τιποτα σατανικο και ειναι τελεια!ημαρτων πια! ισοριουλες ειναι ολα αυτα για να τρομαζουν οι γριες τα παιδακια! ακουστε ελευθερα οτι θελετε!  το μονο κακο που θα βειτε θα ειναι  αυτες οι βλακεις που λενε καποιοι( για να μη πω τιποτε αλλο ) για την ροκ και την μεταλ! και το ξαναλεω αλλο ποζερια και αλλο σατανισμος! και εχω ακουσει james και δεν εχω αλαξει  γνωμη!{#emotions_dlg.rockon} 


    Debauchee
    18.08.2008, 19:50

    ρε ελεος!

    πλακα κανουμε τοση ωρα!

    δε τα πιανεται κιολας...


    fireroc
    18.08.2008, 20:29

    ελα ρε! τα παρεξηγησα ! ζητω συγγνωμη! και αρχησα να ανυσηχω! {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}Smile{#emotions_dlg.thumbup}


    evanescensemusic
    18.08.2008, 23:43

    h alhtheia einai oti yparxei satanismos sto rock alla parol auta o kathenas akouei oti  goustarei to gegonos oti akous satanistika songs dv shmainei pws eisai satanismenis!!!!!!!!!Cool


    jethroomi
    19.08.2008, 00:54

    Παράθεση:

    Το μέλος evanescensemusic στις 18-08-2008 στις 23:43 έγραψε...

    h alhtheia einai oti yparxei satanismos sto rock alla parol auta o kathenas akouei oti goustarei to gegonos oti akous satanistika songs dv shmainei pws eisai satanismenis!!!!!!!!!Cool



    Ama omos ise satanistis mpori na ise: rockas, laikos, skilas, rempetis, diskovios, jazzistas, paradosiakos klp klp.

    Ine krima  na  fortononte mono oi  rockades  ton  triskatarato.


    freakhood
    19.08.2008, 13:48

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 18-08-2008 στις 12:00 έγραψε...

    Έχει σημασία αν κάποιος δηλώνει πως πιστεύει στον σατανά, τον ιησού, τον Βούδα κλπ?

    Πραγματικά δεν μπορω να καταλάβω...υφίσταται τέτοιος "προβληματισμός"?

    Όχι, δεν υφίσταται.



    Επαναλαμβάνω: έχει διαφορά τον αν λατρεύεις τον Χριστούλη ή τον Σατανούλη? Και οι δυο λατρεύονται. Μάλιστα σε αρκετές χώρες του κόσμου λειτουργεί επίσημα η σατανολατρεία με εκκλησίες κλπ.

    Παιδιά το θέμα με τον σατανισμό έχει να κάνει καθαρά με marketing. Δείτε συνεντεύξεις με venom και king diamond.

    Και στην τελική αν κάποιος θέλει να λατρεύει τον σατανά, γούστο του και καπέλο του. Μάλλον εμείς είμαστε που δαιμονοποιούμε καταστάσεις.

    υγ: κατα τα άλλα έχουμε ανεξιθρησκεία...(ωραίο ανέκδοτο!)


    BAGRATION
    19.08.2008, 14:58

    Αν κρίνω από τα βίντεοκλίπ και το ίματζ αυτών που υποτίθεται ότι τον λατρέυουν, αυτός ο Σατανάς πάντως πρέπει να είναι και πολύ......ποζέρι!!!!!

    Σκοτάδια, κεριά, δερμάτινα, corpse paint, βαμπιρογκόμενες και fetish.....όποτε το μπάτζετ είναι υψηλό τότε ο σατανισμός στη μουσική έχει φωτιές, πυροτεχνήματα, firebreathing και άλλα διάφορα του τσίρκο Μεντράνο......

    Ο σατανισμός όπως κάποια συγκροτήματα τον προώθησαν είναι τόσο επιφανειακός που καταντά καγκουριλίκι αμα τον πάρεις στα σοβαρά.....αυτόν και τους αποκρυφισμούς της πλάκας του κάθε συγκροτήματος που ψάχνει στα βιβλία μόνο και μόνο για να βρεί στίχους και ίματζ....Ενταξει είπαμε σόου, αίμα, φωτιά, ποζεριά, ατμόσφαιρα ΟΚ νο πρόμπλεμ, μαζί σας, αλλά μην το ανάγουμε σε ιδεολογία και βγάλουμε κάνα δάχτυλο.....

    Ενας σατανιστής που θα σέβονταν τα πιστεύω του φαντάζομαι ότι δεν θα γοητεύονταν από τον κάθε σόουμαν του μέταλ και του μπλάκ μέταλ και να πάρει στα σοβαρά στίχους κ.τ.λ.....

     


    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 21-08-2008 11:23 ]


    spload
    19.08.2008, 22:06

    Σατανισμος στην rock μουσικη??? Ελεος... Οπως εχει γραψει σε προηγουμενο ποστ ο φιλος μου Hitman20 η μουσικη ειναι θεμα εμπνευσης και συναισθηματων και ουδεμια σχεση εχει με την λατρεια καποιου θεου η του σατανα (εξαλλου η αρχικη σημασια της λεξης "σατανιστης" προηλθε απο μια ομαδα επιστημονων αναμεσα στους οποιους ηταν και ο Γαλιλαιος). Αμα καθισετε και ακουσετε στιχους απο τα περισσοτερα μεταλ και ροκ τραγουδια θα καταλαβετε οτι μιλανε για εμπειριες, συναισθηματα και ξεσπασματα. Αντιθετα με ειδη οπως η ποπ που μιλαει για οτι μ####ια μπορει να σκεφτει ο δημιουργος με μοναδικο σκοπο να πουλησει δισκους....


    nowaveband
    20.08.2008, 01:03

    egw pisteuw pws iparxei satanismos stin koinotita tou mh.....kai o antixristos einai anamesa mas.....poios kserei.....isws einai kai o antiXRISTOS_ROCK{#emotions_dlg.tt2}


    jethroomi
    20.08.2008, 01:17

    Sigoura o triskataratos ehi mpi se ola ta hristianika idi musikis. Ti na kamume;

    ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!{#emotions_dlg.biggrin}


    deathminor88
    20.08.2008, 13:24

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 19-08-2008 στις 13:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 18-08-2008 στις 12:00 έγραψε...

    Έχει σημασία αν κάποιος δηλώνει πως πιστεύει στον σατανά, τον ιησού, τον Βούδα κλπ?

    Πραγματικά δεν μπορω να καταλάβω...υφίσταται τέτοιος "προβληματισμός"?

    Όχι, δεν υφίσταται.



    Επαναλαμβάνω: έχει διαφορά τον αν λατρεύεις τον Χριστούλη ή τον Σατανούλη? Και οι δυο λατρεύονται. Μάλιστα σε αρκετές χώρες του κόσμου λειτουργεί επίσημα η σατανολατρεία με εκκλησίες κλπ.

    Παιδιά το θέμα με τον σατανισμό έχει να κάνει καθαρά με marketing. Δείτε συνεντεύξεις με venom και king diamond.

    Και στην τελική αν κάποιος θέλει να λατρεύει τον σατανά, γούστο του και καπέλο του. Μάλλον εμείς είμαστε που δαιμονοποιούμε καταστάσεις.

    υγ: κατα τα άλλα έχουμε ανεξιθρησκεία...(ωραίο ανέκδοτο!)



    ανεξιθρησκεία έχουμε όσο μας την επιτρέπουν, μόνο που ο ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΣ δεν είναι θρησκεία.

     


    marching-girl
    20.08.2008, 13:28

    Τραγούδια που μιλάνε για το σατανά υπάρχουν...Τραγούδια που σε κάνουν αυτόματα σατανιστή....δεν νομίζω να υπάρχουν!

    Και στο κάτω κάτω αν κάποιοι ''φοβούνται'' αυτά τα τραγούδια ας κάνουν αυτό που κάνει και μια γνωστή μου...κλείσιμο τα μάτια και το ''πάτερ ημών'' από μέσα...ή το ''πιστεύω''....οτι σας βολεύει τελος πάντων!{#emotions_dlg.tt2}

    Υ.Γ. όχι δεν κανω πλάκα....


    xristos_rock
    20.08.2008, 15:11

    Το παρατραβήξαμε λίγο!
    Απλά δεν υπάρχει λόγος να συνδέουμε τις μουσικές με θρησκείες ή με ο,τιδήποτε άλλο!

     

    off topic: Φίλε nowaveband (ή κατακόσμον Loser) μη λερώνεις το όνομά μου, που τόσο κόπο έκανα για να φτιάξω σε αυτόν τον παράδεισο{#emotions_dlg.tt2}


    -----------------
    xristos_rock @ MusicHeaven Radio κάθε Σάββατο τα μεσάνυχτα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristos_rock στις 20-08-2008 15:12 ]


    bittersweet
    20.08.2008, 16:10

    Θα ήμουν πολύ αχάριστη αν έλεγα ότι υπάρχει σατανισμός στην μουσική μου!


    spload
    20.08.2008, 16:30

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 20-08-2008 στις 13:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 19-08-2008 στις 13:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 18-08-2008 στις 12:00 έγραψε...

    Έχει σημασία αν κάποιος δηλώνει πως πιστεύει στον σατανά, τον ιησού, τον Βούδα κλπ?

    Πραγματικά δεν μπορω να καταλάβω...υφίσταται τέτοιος "προβληματισμός"?

    Όχι, δεν υφίσταται.



    Επαναλαμβάνω: έχει διαφορά τον αν λατρεύεις τον Χριστούλη ή τον Σατανούλη? Και οι δυο λατρεύονται. Μάλιστα σε αρκετές χώρες του κόσμου λειτουργεί επίσημα η σατανολατρεία με εκκλησίες κλπ.

    Παιδιά το θέμα με τον σατανισμό έχει να κάνει καθαρά με marketing. Δείτε συνεντεύξεις με venom και king diamond.

    Και στην τελική αν κάποιος θέλει να λατρεύει τον σατανά, γούστο του και καπέλο του. Μάλλον εμείς είμαστε που δαιμονοποιούμε καταστάσεις.

    υγ: κατα τα άλλα έχουμε ανεξιθρησκεία...(ωραίο ανέκδοτο!)



    ανεξιθρησκεία έχουμε όσο μας την επιτρέπουν, μόνο που ο ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΣ δεν είναι θρησκεία.

     



    Θρησκεια ειναι η λατρεια και θεοποιηση μιας ανωτερης δυναμης. Ο Σατανισμος ειναι θρησκεια. Και αρκετα διαδεδομενη μαλιστα...


    StavmanR
    21.08.2008, 11:35

    Η υποταγή στον Εωσφόρο δεν αποτελεί θρησκεία, καθώς αναγνωρίζει όλα τα στοιχεία της ήδη υπάρχουσας θρησκείας που περιέχει τον Εωσφόρο ως έκπτωτο άγγελο. Είναι σα να λέμε ότι είμαι φιλοβασιλικός επειδή δηλώνω εμπιστοσύνη στον κηπουρό του βασιλέα αποκλειστικά...

     

    Ο Σατανισμός δεν εντάσσεται στις επίσημες θρησκείες. Αν θέλετε να μιλήσουμε για ανεπίσημες δοξασίες τότε πρέπει να αναφερθούμε και στην καροτομανία ή την μουσταρδολατρεία.