ελληνική μουσική
    211 online   ·  210.921 μέλη

    Σατανισμός στη μουσική ροκ

    tatsis
    04.09.2007, 13:20
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 03-09-2007 στις 14:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tatsis στις 03-09-2007 στις 13:57 έγραψε...

    Kαμία μπάντα που ασχολείτε με τον σατανισμό στην μουσική του δεν πιστέυει πραγματικά αυτά που λέει. Εξερουνται πολύ λίγες μπάντες που και απο αυτές μερικά μέλη τους δεν πιστέυουν.... Αν σου αρέσει ενα είδος μουσικής δεν χρειάζεται να ακολουθήσεις αυτά που λέει.... Αυτό είναι ένα μεγάλο λάθος. Αλλα δέν μπορείς να μου πείς οτι ο BENTON δεν είναι σαταναρέος του κερατά!!!! Οπως δεν γίνεται να πέζεις black metal και να και να διδάσκεις τα έργα και τις πράξεις του θεού....





    Επειδη τυχαίνει να γνωρίζω το Story του Benton . . . ο τυπος ειναι . . . ψιλοπαλαβιαρης!Δεν εχει καμια γνωση για το απόκρυφο(μαγεια κτλ) !Με λιγα λογια,ενας μηχανικος αυτοκινητων ειναι που εχει ενα group και πουλαει τρελα!Groups οπως αυτο των Akercoke ή των Acheron . . . μαλιστα !Εκει παιζει και μαγεια και πολλα αλλα(εκτος απο μουσικη)
    Οσο για το Black Metal . . . χμμμ . . . τα εχουμε ξαναπει ! Το κακο πουλαει . . . αρα φραγκα . . . αρα




    Το ξέρω ρε sea οτι οι περισσοτερες μπαντες που ασχολούνται με τον σατανισμό δεν το πιστέυουν πραγματικα αλλα σου λέω οτι ο benton δεν πουλάει μόνο μούρη!!!!
    sea_like_eyes
    04.09.2007, 14:46
    Παράθεση:

    Το μέλος tatsis στις 04-09-2007 στις 13:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 03-09-2007 στις 14:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tatsis στις 03-09-2007 στις 13:57 έγραψε...

    Kαμία μπάντα που ασχολείτε με τον σατανισμό στην μουσική του δεν πιστέυει πραγματικά αυτά που λέει. Εξερουνται πολύ λίγες μπάντες που και απο αυτές μερικά μέλη τους δεν πιστέυουν.... Αν σου αρέσει ενα είδος μουσικής δεν χρειάζεται να ακολουθήσεις αυτά που λέει.... Αυτό είναι ένα μεγάλο λάθος. Αλλα δέν μπορείς να μου πείς οτι ο BENTON δεν είναι σαταναρέος του κερατά!!!! Οπως δεν γίνεται να πέζεις black metal και να και να διδάσκεις τα έργα και τις πράξεις του θεού....





    Επειδη τυχαίνει να γνωρίζω το Story του Benton . . . ο τυπος ειναι . . . ψιλοπαλαβιαρης!Δεν εχει καμια γνωση για το απόκρυφο(μαγεια κτλ) !Με λιγα λογια,ενας μηχανικος αυτοκινητων ειναι που εχει ενα group και πουλαει τρελα!Groups οπως αυτο των Akercoke ή των Acheron . . . μαλιστα !Εκει παιζει και μαγεια και πολλα αλλα(εκτος απο μουσικη)
    Οσο για το Black Metal . . . χμμμ . . . τα εχουμε ξαναπει ! Το κακο πουλαει . . . αρα φραγκα . . . αρα




    Το ξέρω ρε sea οτι οι περισσοτερες μπαντες που ασχολούνται με τον σατανισμό δεν το πιστέυουν πραγματικα αλλα σου λέω οτι ο benton δεν πουλάει μόνο μούρη!!!!




    Οσον αφορα το οοοολο αttitude του group...ΝΑΙ!
    Εγω μιλαω για γνωσεις . . . πανω σε μαγεια κτλ.
    Το οτι καποτε εκαψε και μαρκαρε εναν αναποδο σταυρο στο μετωπο του δεν τον κανει ταυτοχρονα και σατανιστη!Μ@..κ@ και παλαβο . . . ισως !Δεν θα ηθελα να μπω στον κοπο και να ψαξω για κομματια απο συνεντεύξεις του που παραδέχεται πως δεν ειναι μπλεγμένος με οργανώσεις κτλ . . . εχω διαβασει και γνωριζω !
    Τωρα αν επιμενεις πως ο τυπος...κατεχει...απο μαγεια,σαταναδες κτλ.σε...σοβαρο βαθμο...τι να πω,αποψη σου!
    mike-railse
    04.09.2007, 15:58
    Edw exoume ena polu wraio erwthma ki omws
    kaneis den apantaei swsta....

    DEN UPARXEI SATANISMOS sto eidos ayto

    einai apla kapoia sugkrothmata ta opoia
    apla emafanizonte se live me anapodous stayrous
    kai 5 alfa metagion gia na poulhsoun....

    kai oloi eseis nomizete pws einai satanistes...
    hihi

    mega lathos


    sea_like_eyes
    04.09.2007, 19:00
    Παράθεση:

    Το μέλος mike-railse στις 04-09-2007 στις 15:58 έγραψε...

    Edw exoume ena polu wraio erwthma ki omws
    kaneis den apantaei swsta....

    DEN UPARXEI SATANISMOS sto eidos ayto

    einai apla kapoia sugkrothmata ta opoia
    apla emafanizonte se live me anapodous stayrous
    kai 5 alfa metagion gia na poulhsoun....

    kai oloi eseis nomizete pws einai satanistes...
    hihi


    mega lathos





    hihihi . . . τσεκαρε τους akercoke . . . (και δεν ειναι οι μονοι)
    Επομενως υπαρχει φιλε μου . . . απλα ειναι πολλοι αυτοι που εχουν σκοπο ΜΟΝΟ να πουλησουν!
    the_mist
    02.11.2007, 20:50

    Taken From: In Sorte Diaboli
    Joachim Luetke explains the concept, symbolism, and story behind the video: "The Sacrilegious Scorn" is mainly a paraphrase on Christianity's core-symbolism and motives.

    Such examples are the Roman soldiers gambling over Christ's garment, the mockery of St. Michael the Archangel, driving Satan out of Heaven by stepping on him and pointing his sword onto him. Now we see this reversed, when the inaugurated Antichrist is doing that to St. Michael.

    I prefer the term Dark Emperor - not Antichrist, for the battle of "light" and "shadow" reaches back far beyond Christianity.

    We also witness the inauguration of the Dark Emperor in the Temple of the Baphomet, seeing him taking the oath as the new sovereign while celebrating a mockery of the Last Supper. The story culminates in the Dark Emperor showing up in front of his followers, bringing out blessings. The Empire of Darkness is then established.

    The overall look of the video is a bow to the legendary, unique style of Roger Corman, especially his adaptation of The Masque of The Red Death, featuring the unforgettable Vincent Price. www.hammerfilms.com

    This lifts the clip to an additional meta-level: The mockery of using an early 60's technique to visualize "The Sacrilegious Scorn" for a present day audience.

    bleedrose
    03.11.2007, 20:38
    Ο σατανισμός βρίσκεται π-α-ν-τ-ο-ύ. Είναι απλό. Αλλά μην ξεχνάμε ότι στη ροκ υπάρχει και ένα image.....
    PitsiBlue
    04.11.2007, 00:36
    Θα εκφράσω λαικά και κάθετα την προσωπική μου γνώμη..Ότι λέγεται σχετικά με αυτό το θέμα είναι "Κολοκύθια τούμπανα"..Ο πόλεμος της Εκκλησίας με αντίπαλο το συγκεκριμένο είδος μουσικής είναι εξ ολοκλήρου λανθασμένος...Καθώς οι στίχοι της Ροκ έχουν νόημα..Πολλά τραγούδια μιλάνε κατά των ναρκωτικών,υπέρ της ειρήνης (John Lenon,"Imagine" κτλ), υπέρ της αγάπης,της φιλίας,εκφράζουν την νεολαία και όχι μόνο..Σίγουρα η Ροκ έχει και την κακή της πλεύρα όπως όλα τα πράγματα...Αλλά.........Η κακή δεν ξεπερνά την καλή...
    MusicMaker83
    04.11.2007, 13:16
    Παιδια, δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί γιατι είναι και μεγάλο το post αλλά μερικά συγκροτήματα τα έλεγαν χύμα, όχι αν τα έβαζες ανάποδα. Κλασσικό παράδειγμα Mercyful Fate/King Diamond, και δεν αναφέρω τα Black metal συγκροτήματα. Τώρα θα μου πείτε άλλο Ροκ άλλο μέταλ, αλλα δεν είναι απόλυτα ακριβές αυτό γιατί π.χ. Ο Ιδιος ο Alice Cooper έίχε παραδεχτεί οτι υπήρχαν τέτοια μηνύματα στα τραγούδια του. Φυσικά και έχει επιρροή στους Mercyful Fate/King Diamond όπως και σε πολλούς άλλους στο μέταλ. Ακόμα και στον Πρώτο δίσκο των Black Sabbath που δεν είναι και Heavy με την ένοια που το λέμε σήμερα. Το συμπέρασμα είναι να μην εθελότυφλούμε, στη δεκαετία του 80 κυρίως υπήρξαν κατα κόρον τέτοιες αναφορές. Δεν ξέρω για ανάποδες κασσέτες βέβαια αλλα για διφορούμενους στίχους σίγουρα... Το αν ήταν όντως σατανιστές ή το έκαναν για να τραβήξουν δημοσιότητα είναι και αυτό διφορούμενο... Σιγουρά το ροκ έχει πολύ μεγάλες στιγμές, που δεν το επισκιάζουν αυτά παρα μόνο για τους κολλήμένους. Γιατί στο κάτω κάτω αν δω μια ταινία και έχει καμία τελετή μέσα παεί να πει οτι το επικροτώ?


    Cheers!!
    Angelofdeath1990
    04.11.2007, 23:27
    Edw o Vickernes ekaige ekklhsies kai paradexotan oti den to ekane epeidh pisteue ston satana alla giati etsi den goustare na tis blepei kai to 8ewrouse plaka.....oi Dimmu den einai satanistes opws kai oi satyricon den einai ola ma ola inai eikona....kai egw grafw tragoudia pou 8a mporouse na grapsei enas satanisths gia na umneisei ton "8eo" tou alla den to kanw me kapoio skopo alla mono gia na poulhsw kati pros ta eksw......ola einai eikonha...parepiptontws oi Dimmu einai kai polu kala paidia....otan eixan er8ei edw sto ksenodoxeio den dwsane kanena dikaiwma se anti8esh me alla sugrothmata.....
    Efklidis
    10.11.2007, 13:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 04-11-2007 στις 23:27 έγραψε...

    Edw o Vickernes ekaige ekklhsies kai paradexotan oti den to ekane epeidh pisteue ston satana alla giati etsi den goustare na tis blepei kai to 8ewrouse plaka.....oi Dimmu den einai satanistes opws kai oi satyricon den einai ola ma ola inai eikona....kai egw grafw tragoudia pou 8a mporouse na grapsei enas satanisths gia na umneisei ton "8eo" tou alla den to kanw me kapoio skopo alla mono gia na poulhsw kati pros ta eksw......ola einai eikonha...parepiptontws oi Dimmu einai kai polu kala paidia....otan eixan er8ei edw sto ksenodoxeio den dwsane kanena dikaiwma se anti8esh me alla sugrothmata.....



    Συμφωνώ απόλυτα με ton ANGELofDEATh. Ρε παιδεία οι μεταλάδες όλοι ξέρουμε πως τα λένε χυμα άμα ήταν καποιος σατανιστής θα το έλεγε ξεκάθαρα. Άμα έχετε ακούσει για τον Euronymous αυτός το είχε παραδεχτεί αλλα πάλι ίσως να το έκανε για να πουλήσει δεν ξέρω, Πάντως αλλό μεταλ και αλλο ροκ. το τοπικ λεει για τον σατανισμο στην ροκ και οχι στην μεταλ αλλα έπρεπε να το εγραφε και αυτο Εγώ πιστευω πως υπάρχει σατανισμός στην μεταλ μουσική αλλα σε πολυυυυυυ μικρο ποσοστο. Ειπαμε αλλα οχι και ολα να ειναι για να πουλησουν
    sea_like_eyes
    10.11.2007, 15:41
    Ψystein Aarseth . . . ουδεμια σχεση με το απόκρυφο !αντε κανα δυο βιβλια ετσι για να τρομάζουν οι γιαγιαδες!
    image παιδια...image...σύμφωνα με τον Jan Axel Blomberg ολη μερα ο Ψystein καθόταν πανω απο μια γραφομηχανή κι εγραφε..εγραφε..απαντουσε σε γράμματα προσπαθωντας να κανει το group διασημο(καπως ετσι έγινε και το κονε με τους Rotting Christ)..να το κανει γνωστο ανα τον κοσμο..εεεε..οσο να'ναι ενας αναποδος σταυρος κι ενα βλεμμα-μη-με-κοιταζεις-θα-σε-φαω-βοηθούσε !
    Μπορει όντος να πίστευε σε διαολια και τριβολια αλλα η αφέλεια-ηλιθιότητα τοτε στην Νορβηγία πήγαινε σύννεφο...ήσουν οτι δηλώσεις...(τι μου θυμίζει αυτό????)

    Efklidis
    15.11.2007, 14:28
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 10-11-2007 στις 15:41 έγραψε...

    Ψystein Aarseth . . . ουδεμια σχεση με το απόκρυφο !αντε κανα δυο βιβλια ετσι για να τρομάζουν οι γιαγιαδες!
    image παιδια...image...σύμφωνα με τον Jan Axel Blomberg ολη μερα ο Ψystein καθόταν πανω απο μια γραφομηχανή κι εγραφε..εγραφε..απαντουσε σε γράμματα προσπαθωντας να κανει το group διασημο(καπως ετσι έγινε και το κονε με τους Rotting Christ)..να το κανει γνωστο ανα τον κοσμο..εεεε..οσο να'ναι ενας αναποδος σταυρος κι ενα βλεμμα-μη-με-κοιταζεις-θα-σε-φαω-βοηθούσε !
    Μπορει όντος να πίστευε σε διαολια και τριβολια αλλα η αφέλεια-ηλιθιότητα τοτε στην Νορβηγία πήγαινε σύννεφο...ήσουν οτι δηλώσεις...(τι μου θυμίζει αυτό????)




    Ορίστε εγώ σε αυτό π λέει ο sea δεν συμφωνω οτι ολα ολα ειναι γ το image ΟΧΙ όλα κατα την αποψη μου 96% γ το image αλλα υπάρχει και ένα 4% π κατα την γνώμη μ εκεί υπάρχει σατανισμος... ρε παιδεια υπάρχουν και οι εξερέσεις
    fireroc
    15.08.2008, 18:33

    αυτος που πιστευει οτι η ροκ(και η μεταλ) ειναι συνδεδεμενη με τον σατανα ειναι ο τυπος που στο μεσαιονα θα εκεγε βιβλια και ανθρωπους γιατι δηθεν  ηταν αιρετικοι! κατι τετιοι τυποι με εκνευριζουν και τους θεωρω καθηστερημενους ! ειναι τυποι που δεν ειναι ψαγμενοι και τυποι που βλεπουν μονο εξωφυλα! και τα επιχυρηματα τους ειναι τοσο γελοια οσο και αυτοι! 

     


    -----------------
    Tomorrow will take it away The fear of today It will be gone Due to our magic songs

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 15-08-2008 18:36 ]


    toumba
    16.08.2008, 11:59

    φίλε όπως και να έχει αυτοί που τα πιστεύουν αυτοι που χρησιμοποιούν τετοια περιεχόμενα για να "πουλήσουν" την εικόνα του κακού η του αρνητικού ε και αυτοί που φτιάχνονται με τετοια πράματα ειναι απίστευτοι..... ο σατανισμος ήταν μια απόρροια ενα αποτέλεσμα μια ιδεολογία που γεννήθηκε βάση του χριστιανισμού......μην ξεχνάνε και οσοι δηλώνουν σατανιστές οτι χωρίς τους χριστιανούς θα ηταν και αβάσιστη η ιδεολογία τους

     

    ωστόσο το ερωτημά μου εμένα ειναι το εξής ..αυτοι όλοι που ασχολούνται με τέτοια πράματα......εχουμε πιστεύω όλοι εδώ την τύχη να καταγόμαστε απο την πατρίδα των μουσων των θεών... ηρώων και πολεμιστών..... ταξιδιώτες σε θάλασσες τοτε απεραντες και ανεξερευνητες....... νεραιδες ξωτικα ......ιστοριες ομορφες τραγικες για κάποιους παράλογες για κάποιους σαν όνειρο πια.... τοσο πλούσια η ιστορία μας και ας την ονομάζουν κάποιοι μυθολογία .......οπως δεν έφτιαξε ο πατερ-Αθανασιος τυχαία τον ναο του Αη Παντελεήμονα εδω παραδίπλα έτσι και οι αρχαίοι μας δεν σηκώσανε τυχαια ναους οπως τον Παρθενώνα της Αθηνάς η το ναο του Απόλλωνα και του Ερμή ουτε βγάλανε αυτα τα ονόματα τυχαία για να τα κάνουν copyright σε καποια ελληνική σειρά της απογευμάτινης ζώνης........

    έχουμε πιστεύω αρκετά περισσότερα ενδιαφέροντα απο καποιον ξένο που μισουσε ανθρώπους και κυρίως χριστιανούς....

     

     


    StavmanR
    16.08.2008, 12:39

    Η όλη συζήτηση μου θυμίζει τις ανιστόρητες αναφορές που ήθελαν το ρεμπέτικο να εξυπηρετεί τη διακίνηση των ναρκωτικών ή την κλασική μουσική να ορίζει τον αριστοκράτη. Αν και υπάρχουν αναφορές και συσχετισμοί όλων αυτών με τα στοιχεία που αναφέρονται, η ερμηνεία και ο τρόπος που εμείς αντιμετωπίζουμε τις αναφορές είναι δηλωτικά της δικής μας νοητικής μονολιθικότητας και τάσης για εφαρμογή ολιστικών θεωρήσεων (μία θεώρηση που να ανταποκρίνεται σε όλα τα μοντέλα).

     

    Ας πάρουμε το ρεμπέτικο. Αναφέρεται στην Ελλαδική αστική τάξη, σε μία εποχή βίαιων κοινωνικών αναταραχών. Οι άνθρωποι ζουν μέσα στη δυστυχία και τη μιζέρια, χτυπημένοι από τις απανωτές κοινωνικές αναταραχές, δίχως πολλές ελπίδες βελτίωσης της ποιότητας ζωής τους. Η μουσική γίνεται μία συναισθηματική διέξοδος- εκτόνωση και ο συνδυασμός "μαύρου" και αλκοόλ ένα διαρκές αναλγητικό (παυσίπονο στην καθομιλουμένη), καθώς ο άνθρωπος δεν διαθέτει ούτε την παιδεία,  αλλά ούτε και τα μέσα να δημιουργήσει συνθήκες ευδαιμονισμού στην καθημερινότητά του. Το γεγονός πως αναφερόμαστε σε μία "δύσκολη" εποχή μέσα από τον τρόπο σκέψεως του σημερινού "ευδαιμονισμού", δηλώνει την αδυναμία μας να σκεφτούμε αμιγώς ιστορικά.

     

    Κάτι ανάλογο συμβαίνει με με την ροκ μουσική. Στο ξεκίνημά της, που χρονολογείται περί των δεκαετιών 60-70, απετέλεσε ένα επαναστατικό έτεχνο κίνημα ενάντια στα προβλήματα της εποχής. Η επαναστατικότητα γρήγορα μετατράπηκε σε στείρα αντιδραστικότητα, κάτι σαν το σύγχρονο εφηβικό σύνδρομο: "όλα μου φταιν, όλα είναι λάθος". Έτσι, μπήκαν στο στόχαστρο όλες οι παγιωμένες αντιλήψεις, παραδόσεις και λειτουργίες της κοινωνίας. Δεν ήταν δυνατόν να εξαιρεθούν οι θρησκείες ως το πλέον παγιωμένο "σύστημα" στην ανθρώπινη νόηση, αλλά και ο ορθολογισμός και η πολιτική. Έτσι, εμφανίστηκαν τα πρώτα στίγματα "οργανωμένης αναρχίας" (!) , θρησευτικού αντιθρησκευτισμού (!), και ορθολογικού ανορθολογισμού (!), που μετατράπηκαν σε κινήματα και μουσικές ιδεολογίες. Θυμίζω ότι το ροκ κίνημα των παιδιών των λουλουδιών, παρότι περιελάμβανε αναρχία, είχε συγκεκριμένες αυστηρές αρχές (ντύσιμο, αποκοπή από οικογένεια, οργανωμένες κλοπές, απαραίτητη χρήση ναρκωτικών ουσιών, συγκατάθεση στη σεξουαλική απελευθέρωση με ομαδικά όργια κλπ.).

     

    Έτσι, φτάνουμε στη σημερινή εποχή, που έχει κληροδοτηθεί με τα εκφυλιστικά κινήματα του παρελθόντος και τα αναπαράγει ως επαναστατική μόδα, στοχοποιώντας την "έμφυτη" αντιδραστικότητα των παιδιών και των εφήβων. Κάπου εκεί αρχίζει και η δική μας ιστορία με την αναπαραγωγή της εξύμνισης των "απαγορευμένων σατανιστικών ιδεολογιών" ως απλής αντίδρασης στο αόριστο και αφηρημένο κατεστημένο. Φυσικά, εκείνος που "πουλά" σατανισμό δεν έχει λόγο να σταματήσει να τον πουλά εφόσον κάποιος τον "αγοράζει". Κι αυτό ονομάζεται μόδα, η παραγωγή προτύπων που ευαγγελίζονται και λεηλατούν την έννοια του φιλελευθερισμού και της νεωτερικότητας σε κάθε επίπεδο.


    fireroc
    16.08.2008, 17:11

    ναι ενταξει! καπιοι προκαλουν  με αυτον τον τροπο!  παντως  στην ελλαδα τα πραγματα ειναι  τραγικα ! απ τη μια ακαλιαζουμε μοδες σαν την emo και οταν βλεπουμε καποιον με γκοθικ στυλ λεμε τον σατανιστη ενω για τον emo λεμε α το παιδι εχει προβληματισμους ειναι φιλοσοφικοποιημενο κτλπ! εκπομπες εχουν ασχοληθει με τους εμο με τους μεταλαδες και τους ροκαδες κανεις! επειδη ακουμε τον καθενα παπα που νομιζει οτι η κοινονια απειλειτε απο αυτη την μουσικη! ( δεν βλεπει ποιο ειναι το αληθηνο προβλημα)! σε αλες χορες οπως η φιλανδια και η νορβηγια τα πραγματα ειναι καλυτερα!


    -----------------
    Tomorrow will take it away The fear of today It will be gone Due to our magic songs

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 16-08-2008 17:12 ]


    Cliff-Tones
    17.08.2008, 20:21

    Δεν ειναι καθολου υπερβολες τα περι σατανισμου στην μουσικη. Εγω λιγο James ακουσα και σχηματισα μια πενταλφα. Καλη ηταν. εβαλα και κατι κερια και αρχισα να ψιθυριζω κατι αγνωστες λεξεις που δεν καταλαβαινα.


    babacha82
    18.08.2008, 08:35

    Το αν κάποια μέλη συγκροτημάτων πιστεύοθν ή δεν πιστεύουν δεν το γνωρίζω. Αυτό που ξέρω είναι ότι οι πιτσιρικάδες γουστάρουν και ψάχνουν ν' ακούσουν το πιο << κακό >> συγκρότημα ΄κι έτσι νιώθουν κια οι ίδιοι κακοί και μάγκες. Οπότε το να παρουσιαστεί ένα συγκρότημα με πεντάλφες σίγουρα θα πουλήσει.


    thaliey
    18.08.2008, 08:49

    Παράθεση:

    Το μέλος babacha82 στις 18-08-2008 στις 08:35 έγραψε...

    Το αν κάποια μέλη συγκροτημάτων πιστεύοθν ή δεν πιστεύουν δεν το γνωρίζω. Αυτό που ξέρω είναι ότι οι πιτσιρικάδες γουστάρουν και ψάχνουν ν' ακούσουν το πιο << κακό >> συγκρότημα ΄κι έτσι νιώθουν κια οι ίδιοι κακοί και μάγκες. Οπότε το να παρουσιαστεί ένα συγκρότημα με πεντάλφες σίγουρα θα πουλήσει.



    εχεις ενα δικιο σ αυτο που λες αλλα νομιζω πως ολα αυτα περι σατανισμοθ ειναι υπερβολες αν ενα συγκροτημα ειναι ροκ δεν σημαινει πως αυτοι που ειναι σ αυτο κ γενικα η μουσικη τους ειναι σατανιστες κ σατανιστικη..


    xristos_rock
    18.08.2008, 11:05

    Παράθεση:

    Το μέλος Cliff-Tones στις 17-08-2008 στις 20:21 έγραψε...

    Δεν ειναι καθολου υπερβολες τα περι σατανισμου στην μουσικη. Εγω λιγο James ακουσα και σχηματισα μια πενταλφα. Καλη ηταν. εβαλα και κατι κερια και αρχισα να ψιθυριζω κατι αγνωστες λεξεις που δεν καταλαβαινα.



    Με τους James, ε; Εγώ με τους Red Hot Chili Peppers...
    Αυτά περί σατανισμού στην rock πότε θα σταματήσουν να λέγονται; Έχω μεγάλη περιέργεια...
    Πρέπει να ακούει κάποιος rock ή metal για να γίνει/είναι σατανιστής;