ελληνική μουσική
    679 online   ·  210.851 μέλη

    Ποιό βιβλίο διαβάσατε τελευταία?

    venceremos
    24.02.2013, 01:59

    Ειμαι στη μεση ακομα δεν το χω τελειωσει...

    Το κοιμητηριο της Πραγας..

    Αποσπασμα διαλογου (η διηγηση τοποθετειται καπου το 1897 στη Γαλλια μεταξυ του βασικου πρωταγνωστη και του επικεφαλης των μυστικων υπηρεσιων της Γαλλιας της εποχης) απο το αγγλικο σε ελευθερη μεταφραση..:

    - Ένας καλος μυστικος πρακτορας ειναι χαμενος αν πρεπει να αντιμετωπισει κατι που ηδη εχει συμβει. Η δουλεια μας ειναι να το κανουμε να συμβει πρωτοι. Ξοδευουμε ενα αξιολογο ποσο χρηματων οργανωνοντας εξεγερσεις στα σοκακια. Δε χρειαζεται πολλα: μονο λιγες ντουζινες πρωην καταδικους, μαζι με καμποσους αστυνομικους με πολιτικα. Θα καταστρεψουν λιγα εστιατορια και κανα δυο μπουρδελα τραγουδωντας το "La Marseillaise", θα καψουν λιγα περιπτερα, και μετα η ενστολη μας αστυνομια καταφτανει και συλλαμβανει τους παντες με μια απομιμηση συγκρουσης.

    - Και ποιος ο σκοπος?

    - Για να σιγουρεψουμε οτι οι φιλησυχοι πολιτες θα μεινουν σε κατασταση φοβου, και για να πεισουμε τους παντες οτι πιο σκληρα μετρα ειναι απαραιτητα. Αν επρεπε να καταστειλουμε πραγματικες εξεγερσεις, οργανωμενες απο ενας θεος ξερει ποιους, δε θα μπορουσαμε να τους αντιμετωπισουμε τοσο απλα.

    Καλο ε...? βρε τι μου θυμιζει, βρε τι μου θυμιζει...


    blogarismenos-enge-falos
    24.02.2013, 04:07

    "As a man thinketh" του James Allan


    tallos
    24.02.2013, 10:28
    OPERATION ROMANOW του Glen Mead ,θριλερ με θεμα την εκτελεση της οικογενειας του τελευταιου Τσαρου ,γερμανοι που δινουν κρυφα οπλα στον IRA κατα την δειαρκεια του Α παγκοσμιου πολεμου,και Ρωσοι που μεταναστευουν στην ιρλανδια για να γλιτωσουν απο τους μπολσεβικους.
    Anelaki
    03.03.2013, 20:55
    Πενήντα αποχρώσεις του γκρί (τριλογία).....αν δεν έχετε σχέση , μην το διαβάσετε!!!! ΌΛΟΙ ΤΟΥΣ θα είναι "λίγοι" μπροστά στον ήρωα!!!(να με συγχωρήσουν τα αγόρια του site)!!απλά υπέροχο!!!!
    freak
    03.03.2013, 21:23

    KEEP OUT (Nick Redfern).

    Ελπιζω καποιος να το εκδοσει μεταφρασμενο και στην Ελλαδα συντομα.


    Ner0
    04.03.2013, 00:37
    Ειναι το ''Ταξιδι στην ακρη της νύχτας" του Σελίν.Ωμος ρεαλισμος και μια βιαιη και απληστη γραφη αποτυπωνει το δριμυ κατηγορω του εναντια στο ανθρωπινο ειδος
    Anelaki
    04.03.2013, 16:25

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 26.04.2012, 18:07 έγραψε...

    Αθηνά, Ευτυχώς που δε γεννήθηκα όμορφη
    Κώστας Καρακάσης

    Πολύ γεμάτο, πολύ καλό.

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι τοποθετείται άψογα ιστορικά και αναφέρεται σε όλες σχεδόν τις μεγάλες προσωπικότητες της εποχής και τα σημαντικά γεγονότα συνδυάζοντάς τα καταπληκτικά.

    Δηλαδή, πολιτισμική άνθηση στα Επτάνησα, Παύλος Μελάς και Μακεδονικός Αγώνας, Άγιος Νεκτάριος, Ερρίκος Σλήμαν και ανασκαφές Μυκήνων, Οκτωβριανή Επανάσταση στη Ρωσία, ελληνικός πολιτισμός στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου.

    Ξαφνικά συνειδητοποιείς ότι όλα αυτά συνέβαιναν περίπου την ίδια χρονική περίοδο.

    Το μόνο κακό του βιβλίου είναι ότι μετά από κάποια στιγμή μπουκώνεις πια από τα τόσα γεγονότα και τις αλλαγές τόπων και προσώπων, που εύχεσαι να μην είχε πεθάνει ο πρώτος της άντρας και να τελείωνε το βιβλίο στις 200 αντί για τις 450 σελίδες. {#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------
    Life's what you make it...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kamelia8 στις 26-04-2012 18:07 ]



    συμφωνώ, πολύ ωραίο βιβλίο ...περνάει ωραία μηνύματα!!!! Το "μηδέν δεν είναι το τέλος...παρα η αφορμή για μια νέα αρχή"!!!


    Kristalo
    04.03.2013, 21:08

    Το τελευταίο γράμμα από τον εραστή σου         

    Το τελευταίο γράμμα από τον εραστή σου



    Τζότζο Μόις
    μετάφραση: Ρένα Χατχούτ

    Ωκεανίδα, 2011
    664 σελ.

    Ενα πραγματικά πολυ τρυφερό βιβλίο οπου διαδραματίζονται δυο ερωτικές ιστορίες γεμάτες διλλήματα, ερωτα, ποθο, παθος και πόνο.


    blogarismenos-enge-falos
    05.03.2013, 06:04


    Τα Απομνημονεύματα Κολοκοτρώνη
    (online)
    http://www.ebooks4greeks.gr/forum/viewtopic.php?p=76

    "Ο Κιουταχής είχε πάρει προσκυνοχάρτια - επάσχιζε να πάρη και ο Ιμπραϊμης
    δια να τα στείλη εις την Κωνσταντινούπολιν, και όταν η ο Μινίστρος της
    Αγγλίας ή άλλης δυνάμεως εμεσίτευαν εις τον Σουλτάνο δια την Ελλάδα να τους
    αποκριθή, ποιά Ελλάδα; Η Ελλάς είναι προσκυνημένη, νά τα προσκυνόχάρτια τους
    - εκτός απο μερικοί κακοί άνθρωποι, ιδού οι άλλοι επροσκύνησαν - τότε αι
    δυνάμεις δεν είχαν τίποτε να αποκριθούν και ημείς εχανόμεθα- διοτι αν δεν
    επρόφθανα το προσκύνημα και επροσκύναε η Πελοπόννησος, τότε τί ήθελε κάμει
    και η Ύδρα και η Σπέτζαις; ήθελε χαθούν..."


    [ τροποποιήθηκε από τον/την blogarismenos-enge-falos, 05-03-2013 06:07 ]


    Jazz-Guitar
    05.03.2013, 09:40

    Ανάλαφρο, υπέροχο, ξεκαρδιστικό βιβλίο, αρχή μιας τριλογίας 5 βιβλίων {#emotions_dlg.eek}...

    Επιλεγμένα αποσπάσματα:

    '' Στον πλανήτη Γη, ο άνθρωπος πίστευε ότι ήταν πολύ πιο έξυπνος από τα δελφίνια επειδή εφήυρε τόσα πολλά πράγματα - τον τροχό,την Νέα Υόρκη,τους πολέμους και πάει λέγοντας - ενώ την ίδια ώρα τα δελφίνια απλά κοπρίτευαν στο νερό και διασκέδαζαν.Αντίθετα τα δελφίνια πάντα πίστευαν ότι ήταν πολύ πιο έξυπνα από τους ανθρώπους - ακριβώς για τους ίδιους λόγους. ''

    '' Υπάρχει μια θεωρία που δηλώνει ότι αν ποτέ κανείς ανακαλύψει ακριβώς σε τι εξυπηρετεί και για ποιο λόγο υπάρχει το Σύμπαν, αυτό θα εξαφανιστεί και θα αντικατασταθεί από κάτι ακόμη πιο παράξενο και ανεξήγητο. Υπάρχει και μια άλλη θεωρία που δηλώνει πως αυτό έχει ήδη συμβεί. ''

    '' -'Συγκεντρώσου στο όνομά του' φώναξε ο Ζάφοντ.-'Ποιό είναι ?' ρώτησε ο Άρθουρ.-Ζάφοντ Μπίμπλιμπροξ ο Τέταρτος-Τι?-Ζάφοντ Μπίμπλιμπροξ ο Τέταρτος.Συγκεντρώσου!-Ο Τέταρτος ?-Ναι,άκου να δεις.Εγώ είμαι ο Ζάφοντ Μπίμπλιμπροξ,ο πατέρας μου ήταν ο Ζάφοντ Μπίμπλιμπροξ ο Δεύτερος,ο παππούς μου ήταν ο Ζάφοντ Μπίμπλιμπροξ ο Τρίτος..-Τι?-Έγινε ένα ατύχημα με ένα αντισυλληπτικό και μια χρονομηχανή {#emotions_dlg.laugh}.Συγκεντρώσου τώρα! ''

    Περισσότερα εδώ


    -----------------

    "Κανείς δεν γεννήθηκε σπουδαίος, οι σπουδαίοι άνθρωποι δούλεψαν σκληρά" Jamey Aebersold

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Jazz-Guitar, 05-03-2013 09:42 ]


    Xenaki100
    20.03.2013, 18:38
    Διάβασα πρόσφατα την Μεταμόρφωση του Κάφκα. Τρομερό βιβλίο! Σας το συνιστώ!
    MariannaLappa
    21.03.2013, 16:45
    Τον "Τρυποκάρυδο" του Τομ Ρόμπινς! Πολύ ωραίο βιβλίο, αν και μου έχουν πει ότι το καλύτερό του είναι "Το άρωμα του ονείρου". Επίσης, συμφωνώ για το παραπάνω (τη "Μεταμόρφωση") ότι αξίζει να διαβαστεί!
    DaniellaGrigori
    21.03.2013, 20:39

    Διάβασα για 4η φορά το "Δαμάζοντας το θηρίο" της Emily Maguire. Ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία που κάθε φορά μου δημιουργεί καινούρια συναισθήματα. Περίληψη: Εκεί που η Λολίτα του Ναμπόκοφ συναντάει το Μαρκήσιο Ντε Σαντ, αρχίζει η ιστορία της 14χρονης Σάρα Κλαρκ. Ερωτευμένη με τον καθηγητή φιλολογίας της, βυθίζεται σε μια σαδομαζοχιστική σχέση μαζί του που τελειώνει ενάντια στη θελησή της. Για τα επόμενα δέκα χρόνια, στη ζωή της επικρατεί το χάος, μέχρι που μια μέρα συναντά ξανά τον ίδιο καθηγητή της εφηβείας της. Και τότε η ιστορία παίρνει μια αναπάντεχη τροπή.







    [ τροποποιήθηκε από τον/την DaniellaGrigori, 21-03-2013 20:40 ]


    επισυναπτόμενα: 0172803.jpg 
    tallos
    21.03.2013, 23:42

    Παράθεση:

    Το μέλος MariannaLappa στις 21.03.2013, 16:45 έγραψε...

    Τον "Τρυποκάρυδο" του Τομ Ρόμπινς! Πολύ ωραίο βιβλίο, αν και μου έχουν πει ότι το καλύτερό του είναι "Το άρωμα του ονείρου". Επίσης, συμφωνώ για το παραπάνω (τη "Μεταμόρφωση") ότι αξίζει να διαβαστεί!

    το αρωμα του ονειρου ειναι το καλυτερο αλλα καλα θα κανεις να τα διαβασεις ολα.παρτα με τη σειρα.νομιζω μετα τον τρυποκαρυδο ειναι η αμαντα η γυναικα της γης.


    MariannaLappa
    26.03.2013, 23:58

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 21.03.2013, 23:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MariannaLappa στις 21.03.2013, 16:45 έγραψε...

    Τον "Τρυποκάρυδο" του Τομ Ρόμπινς! Πολύ ωραίο βιβλίο, αν και μου έχουν πει ότι το καλύτερό του είναι "Το άρωμα του ονείρου". Επίσης, συμφωνώ για το παραπάνω (τη "Μεταμόρφωση") ότι αξίζει να διαβαστεί!

    το αρωμα του ονειρου ειναι το καλυτερο αλλα καλα θα κανεις να τα διαβασεις ολα.παρτα με τη σειρα.νομιζω μετα τον τρυποκαρυδο ειναι η αμαντα η γυναικα της γης.



     
    Όντως, μάλλον έτσι θα το κάνω, γιατί ούτως ή άλλως θέλω να διαβάσω κι άλλα του βιβλία.
    Αλλά ανυπομονώ για το "άρωμα του ονείρου" απ' αυτά που έχω ακούσει!


    parisseirios
    27.03.2013, 10:37

    Οι πύλες της Δημιουργίας του Philip Jose Farmer μακαρι να γινοταν ταινια θα ηταν ισαξιο του Χομπιτ


    deathminor88
    27.03.2013, 17:11
    The one hundred year old man who climbed out the window and disappeared - Jonas Jonasson
    venceremos
    17.08.2013, 02:59

    Αποσπασμα σχετικα με τον βομβαρδισμο του Κοσοβου απ το Δυο ωρες διαυγειας του Noam Chomsky (που βασιζεται πανω σε συνεντευξεις που εδωσε ο Noam Chomsky σε δυο δημοσιογραφους το 1999):

    ... Τα υπολοιπα επιχειρηματα αφορουν τις σχεσεις μεταξυ Ευρωπης και Αμερικης. Κατα βαθος, υπαρχει το ερωτημα: Ποιος θα αποκτησει τον ελεγχο των Βαλκανιων; Τα δυο μερη συμφωνουν στην εκτιμηση οτι τα Βαλκανια πρεπει να ξαναγινουν χωρες του Τριτου Κοσμου. Πρεπει να γινουν πηγες φθηνων εργατικων χεριων. Ετσι, η βοηθεια προς τη Βοσνια δινεται υπο τον ορο οτι η χωρα θα δεχτει τις ξενες επενδυσεις. Τα Βαλκανια πρεπει να ειναι στην ιδια κατασταση με το Μεξικο.

    Αργα ή γρηγορα, τα πλουσια βιομηχανικα κεντρα και τα μεταλλεια της Σερβιας θα πεσουν στα χερια των δυτικων ομιλων. Το ιδιο θα συμβει στα οικονομικα ιδρυματα που καθοριζουν σε μεγαλο βαθμο με τους οικονομικους θεσμους. Τελικα, το ιδιο θα συμβει στο συνολο της οικονομιας. Θα γινει ό,τι ειναι δυνατον ωστε τα Βαλκανια να ξαναγινουν, κατα το μαλλον ή ηττον, αυτο που ηταν πριν την εναρξη των προγραμματων ανεξαρτητης αναπτυξης της Γιουγκοσλαβιας. Επομενως, θα γινουν σαν τις αλλες τεραστιες περιοχες του κοσμου οι οποιες, δεκαετιες μετα την απελευθερωση απο την αποικιοκρατια, υφιστανται ακομη την αποικιοκρατικη δυναστεια. Το ιδιο μπορουμε να πουμε και για την πρωην Σοβιετικη Ενωση, με λιγες μονο διαφορες.

    Το ερωτημα λοιπον ειναι: Ποιος ελεγχει τα Βαλκανια; Οι ΗΠΑ δεν θελουν να ειναι η Ευρωπη. Αρα, ενας πολεμος υπο την ηγεσια του ΝΑΤΟ ξαναδινει το πλεονεκτημα στις ΗΠΑ.

     


    meryl82
    17.08.2013, 17:48

     


     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την meryl82, 13-09-2013 13:18 ]


    renabill
    25.08.2013, 10:20

    Στην άκρη του ουράνιου τόξου.

    Ωραίο βιβλιαράκι~