ελληνική μουσική
    465 online   ·  210.874 μέλη

    Περί υπογραφών του φόρουμ

    giorth
    30.01.2012, 11:53

    Τον κανονισμό ποιο πάνω τον διάβασες; Συμφωνείς;

     

    Να συμφωνώ με τι πράγμα, με τον κανονισμό; Ναι, γενικά...



    Σε αυτό που δεν συμφωνώ είναι το ότι ο Σταύρος δεν τον σέβεται.

    Πχ. λες πως παραβιάζει την προσωπικότητα και τα προσωπικά δεδομένα άλλων.

    Μα Spoiler , το όνομα σου φαίνεται. Είναι δημοσίως εκτεθειμένο. Με ποια λογική το παραβιάζει;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giorth στις 30-01-2012 11:57 ]


    giorth
    30.01.2012, 11:58
    Τα γράψαμε μαζί. Σου απάντησα πιο πάνω. Δεν παραβιάζει τον κανονισμό. Δεν σε προσβάλει. Δεν σε εκθέτει. Δεν αναφέρεται σε προσωπικά σου δεδομένα.
    giorth
    30.01.2012, 12:06

    Μα και γω Spoiler τώρα που γράφω το ψευδώνυμο σου δεν αναφέρομαι στα (σύμφωνα με σένα) προσωπικά σου δεδομένα;

    Δεν θα γράψω άλλα πράγματα μήπως και μου δώσεις κάποια απάντηση:

    Πως ακριβώς σε προσβάλει και σε δυσφημεί η υπογραφή του;

     

    ΥΓ.Παρατήρησε λίγο την "συζήτηση" μας και δες την ατελείωτη λούπα στην οποία έχουμε μπει.
    Εδώ και 3 ποστ σε ρωτάω κάτι πολύ συγκεκριμένο και εσύ επαναλαμβάνεις το "με προσβάλει και με απαξιώνει".

    Δεν μπορώ να καταλάβω προς τι αυτό το έλλειμμα επικοινωνίας.


    optiras
    30.01.2012, 12:14

    Παράθεση:

    Το μέλος giorth στις 30-01-2012 στις 02:13 έγραψε...

    πραγματικά μου δημιουργείται η απορία πως ακριβώς παραβιάζει τους κανονισμούς η υπογραφή του Σταύρου. Βρίζει κάποιον; Τον απαξιώνει; Και αν ναι με ποιον τρόπο;

    Στοιχειώδης σεβασμός προς τους άλλους είναι το εξής:όταν αντιλαμβανόμαστε ότι κάτι που κάναμε ενοχλεί κάποιους (για λόγους που δεν είναι υποχρεομένοι οι άλλοι να μας εξηγήσουν...) να αποφεύγουμε τουλάχιστον να το ξανακάνουμε (ακόμα και αν εμείς δεν το θεωρούμε έτσι).Το ακόμα καλύτερο είναι να ζητάμε και κανένα συγνώμη(τσάμπα είναι ακόμα,δεν έβαλαν ακόμα φπα αλλά έτσι πως πάμε...). Ή έστω σταματάμε να το κάνουμε και...κάνουμε την πάπια...

    Εδώ όμως δεν έχουμε καν να κάνουμε με κάτι που έγινε κατα λάθος...Γιατί δεν μιλάμε καν για κάτι που γράφθηκε στο κείμενο...Αυτό αποδεικνύεται από την αντίδραση του stavmanR -δεν τον θεωρώ συμφορουμίτη λόγω της στάσης του απέναντι στα μέλη- όταν η γρήγορη απάντηση δεν εμφάνιζε την ''υπογραφη''...

    Εδώ έχουμε ακόμα την διαιώνιση -σκόπιμη-και προκλητική του ίδιου λάθους...Το θέμα έγινε σκόπιμα για να πικάρει,να μειώσει,να στοχοποιήσει τα άλλα μέλη...

    Μάλιστα υπάρχει και τράβηγμα της υπόθεσης στα άκρα(και δεν είναι η πρώτη φορά):όχι μόνο δεν αποκαθιστά το λάθος(θα μπορούσε να σβήσει απλώς τήν υπογραφή-ούτε και όταν αυτό του έχει ζητηθεί ακόμα και από εμένα που δεν είμαι ο άμεσα θιγόμενος).Αλλά ανεβάζει και θέμα στο οποίο πουλά και τρέλα:ζητά τα ρέστα,διαστρεβλώνει τα πράγματα.

    Το γεγονός είναι η συγκεκριμένη ''υπογραφή'' και ότι κάποιους ενόχλησε (μεταξύ των οποίων και εμένα:δεν χρειάζεται η άσχημη συμπεριφορά να με αφορά ρπροσωπικά-αν και την έχω δοκιμάσει και εγώ -για να κατακρίνω κάτι που είναι λάθος...

    Αυτό το φόρουμ ανήκει σε όλους μας:όλοι οφείλουμε να το βοηθάμε και να το βελτιώνουμε (αυτό αφορά και τον ίδιο...)

    Τέτοιου είδους συμπεριφορά μπορεί να εκληφθέι ως πρόκληση/αιτία flame war...Και μόνο χάρη στο επίπεδο των άλλων συμφορουμιτών δεν γίνεται flame war.....

    Δικαιολογημένη λοιπόν η οργή του spoiler αν και θα τον παρακαλούσα να μην προβεί σε περαιτέρο ενέργειες...Το θέμα είναι στην αντίληψη του διαχειριστή...Θα προβεί αυτός στα κατάλληλα μέτρα κατά την γνώμη του...

    Σου φαίνεται λογικό να ασχολούμαστε σε ολόκληρα θέματα με την συμπεριφορά ένός μέλους;Αν αφορούσε εσένα θα σε άρεσε;


    giorth
    30.01.2012, 12:20

    Ηθική βλάβη; Πως ακριβώς σου προξενεί ηθική βλάβη;

    Με συγχωρείς πολύ αλλά αυτό μου θυμίζει διαμάχη τηλεπερσόνων! Ε όχι και ηθική βλάβη μια υπογραφή! :)

     

    Επίσης δες λίγο την παρένθεση στο δεύτερο μέρος του κανονισμού:
    (όπως η συλλογή ή/και  αποθήκευση προσωπικών δεδομένων άλλων χρηστών/μελών)

    Ναι θα μου πεις, προφανώς και δεν θα έγραφε όλες τις πιθανές προεκτάσεις της πρότασης αλλά από τα παραδείγματα αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πως ο κανονισμός αναφέρεται σε cyber stalking (χα, δεν ήξερα πως υπάρχει ο όρος αυτός αλλά τελικά τον έψαξα και υπάρχει! :Ρ)

    Δεν βρίσκώ πολύ νόημα να μου παραθέσεις ποιά ακριβώς μέρη του κανονισμόυ παραβαίνει ο Σταύρος.
    Αντιθέτως θα ήθελα να μου πεις τι είναι το ΤΟΣΟ προσβλητικό...



    Με λένε Χρήστο παρεπιπτόντως, χάρηκα.


    jorge
    30.01.2012, 12:20

    Το θέμα κλειδώνεται, με τις παρακάτω επισημάνσεις:

    1. Από τη στιγμή που ο Spoiler δεν επιθυμεί να γίνεται αναφορά στο nickname του στην υπογραφή του Stavmanr, ο Stavmanr παρακαλείται να αφαιρέσει την αναφορά αυτή (η δική μου αναφορά ας παραμείνει, δεν έχω πρόβλημα). Είναι σαν να κρεμάει κάποιος στο μπαλκόνι του ένα σεντόνι που να γράφει "γείτονα Παπαδόπουλε, σε αγνοώ", κάτι που μπορεί να είναι νόμιμο, αλλά δεν είναι όμορφο, στα πλαίσια μιας κοινωνίας που επικρατεί ο αλληλοσεβασμός (διαβάστε και το πρώτο post του Optiras για περισσότερα).

    Και μην μπλέξουμε με κανονισμούς. Αυτό που μετράει είναι η επισήμανση των συντονιστών που αποφασίζουν οτι η ενέργεια αυτή δεν είναι σύμφωνη με το πνεύμα του forum.

    2. Spoiler, η απειλή είναι ποινικό αδίκημα. Δεν είμαστε δικαστές εδώ μέσα, αλλά έχουμε τους δικούς μας τρόπους να το αντιμετωπίσουμε.

    3. Ζητάμε συγνώμη που κλειδώνουμε το θέμα, αλλά ο ρόλος μας είναι να κρατάμε και την ηρεμία εδώ μέσα.

    4. Από δω και πέρα, η λογική που προκύπτει από τα παραπάνω θα επεκταθεί γενικότερα και ως συντονιστές θα είμαστε πιο αυστηροί, με μόνο σκοπό τη διασφάλιση του πολιτισμένου κλίματος.