ελληνική μουσική
    854 online   ·  210.853 μέλη

    Ποιος είναι κατά την γνώμη σας ο καλύτερος κιθαρίστας/στρια όλων των εποχών

    theskiadopoulos
    07.02.2012, 22:21

    Πάντως ο αγαπημένος μου κιθαρίστας είναι ο Ace Frechley!!!

    >

    align=right>[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theskiadopoulos στις 07-02-2012 22:22 ]


    inkve
    07.02.2012, 23:27

    θελετε γυναικες ε?

    οριστε λοιπον...

    jennifer batten...οποιος βαριεται να ακουσει ενα Bluesy solo και θελει κατευθειαν τους παππαδες ας προσχωρησει στο 2:20

     

     

    ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ...

    ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ....

    ΕΙΡΗΝΗ ΚΕΤΙΚΙΔΗ..!!!

    ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΒΙΝΤΕΟ Η ΚΕΤΙΚΙΔΗ ΠΑΙΖΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΚΟΙΝΟ ΜΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΝ STEVE VAI....ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΛΑ @@ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ....


    JohnnieKokos
    13.11.2012, 23:01
    ξεφύγατε απο το θέμα ... Εμένα προσωπικά με τρελένουν ο Malmsteen ,ο joe satriani ,και Jimmy Page , για τον hedrix δεν μπορώ να πω κάτι επειδή δεν έχω μελετήσει επι του θέματος , (κανα τραγουδάκι μόνο) , αλλά δεν θέλω να ανοίξω το στόμα μου και να πώ μπουρδα , οποτε για να λένε τόσα για τον hedrix λογικά θα πρόσφερε πολλά , (αν ισχύουν αυτά στα παραπάνω πόστ τότε αξίζει μια 2η ματια. και μια 3η και 4η
    cobal
    14.11.2012, 08:38
    .................Rory Gallagher...............
    byss
    15.11.2012, 00:11

    Εμένα με εκφράζει ο Rory Gallagher... Μπορεί να έχανε κάποια από τη δυναμική του στα live του.. αλλά έβγαζε απίστευτη ενέργεια πάνω στη σκηνή...


    Foidel
    15.11.2012, 20:22


    Ner0
    16.11.2012, 04:14
    derek trucks.
    ChristoforosT
    25.11.2012, 22:38
    Jimmy Page !!!!! gia emena o agapimeno9s mou ki8aristas alla fisika kai den mporis na pis o kaliteros tetia onomata den ginete na singkrinonte
    AR-ON
    25.11.2012, 23:21

    Σε αυτή την ερώτηση δεν υπάρχει απάντηση. Ή μάλλον, υπάρχουν τόσες απαντήσεις, όσες (σχεδόν) και αυτοί που θέλουν να απαντήσουν.

    ΓΙΑ ΜΕΝΑ λοιπόν, ο καλύτερος κιθαρίστας όλων των εποχών (και στον αιώνα των αιώνων), όχι μόνο λόγω του τρόπου που έπαιζε (κι ακόμη παίζει) ό,τι έπαιξε (άλλωστε ΔΕΝ έχει καμιά σχέση με shredders "ταχυδακτυλουργούς" - μέχρι κι η ...Ειρηνούλα η Ketikidi αν το ψάξετε, ίδια και μη σας πω καλύτερα από τον ίδιο εκτελεί τα σόλα του), αλλά γιατί απλά ΕΜΠΝΕΥΣΤΗΚΕ και ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ όλα αυτά που δημιούργησε (και μάλιστα μ' έναν ήχο μοναδικό, δικό του).

    Δεν κάνω embed επίτηδες, πατήστε να πάτε μόνοι σας εκεί, να δυναμώσετε, να ανατριχιάσετε και να υποκλιθείτε στον ασπρομάλλη γεράκο:


    Link

    ?t=4m30s" target="_blank">?t=4m30s

    ή εδώ


    Link

    ?t=4m30s" target="_blank">?t=4m30s


    hp
    28.11.2012, 20:11

    Πεστα ρε Ar-οn!!

    Υποκειμενικά αλλά με κριτική διαθεση.....φτυάρι και εγκώμια στα χέρια... και... πάμε.

    Όσοι προαναφέρθηκαν με εξαίρεση τον Τζίμυ δεν είναι μουσικοί

    για τα δικά μου γούστα.Και ο Κεντέρης τρέχει γρήγορα αλλά δε με ταξιδεύει, δε  με ηρεμεί

    δε με κάνει να νοιώσω καλύτερα η ταχύτητα του ή η τεχνική του αρτιότητα.

    Άλλο η μουσική και άλλο οι αγώνες ταχύτητας, είναι απλό.

    Το οτι υπάρχουν τυπάδες που πχ λύνουν το κύβο του Ρούμπικ σε 14 δευτερόλεπτα είναι αξιόλογο για κάποιους

    αδιάφορο για άλλους, για μένα όλοι αυτοί οι δεξιοτέχνες-βιρτουόζοι είναι

    απλά αργόσχολοι που περνούν την ώρα τους με όργανα στα χέρια. Δεν κάνουν μουσική όμως, μάλλον θόρυβο

    κάνουν.

    Ο Gilmour όμως κάνει εγχείρηση εγκεφάλου αναίμακτα με τεράστια ποσοστά επιτυχίας,

    θεραπεύει, βελτιώνει, αναδομεί και αναβαθμίζει τον εγκέφαλο του ακροατή σαν εξωγήινος που

    ήρθε στη γη με σκοπό να επιταχύνει την εξέλιξη του είδους μέσω της πανέμορφης συμπαντικής

    γλώσσας της λογικής και  της αρμονίας, ξέρει που είναι οι νότες, δεν τις ψάχνει, δε διηγείτε ιστορίες

    με κρυπτόλεξα, ξεκάθαρη απέρριτη ομορφιά όπως το ηλιοβασίλεμα, όχι κακόγουστη γκλαμουροψεφτιά

    όπως η περιστρεφόμενη ντισκομπάλα.


    Τώρα επειδή ειπώθηκε το ζήτημα της δημοφιλίας τους και των πωλήσεων μου φτάνει να πω πως

    Η Τζούλια Αλεξανδράτου είναι πιο δημοφιλής και πουλάει πιότερο απο .... {#emotions_dlg.blush}   .........-σόρρυ δε νοιώθω καλά να

    βάλω ονόματα ανθρώπων που συμπαθώ σ' άυτη τη παράγραφο.

     Έδω και χρόνια βλεπω στο you tube τα views σε αριστουργήματα οτι είναι πάαααρα πολύ

    λιγότερα απο αυτά στα σκουπίδια. Ή πηγαίνω σε συναυλιάρες με κοινό τόσο όσο χρειάζεται να γεμίσει ένα

    λεοφωρείο του οασθ, ενώ τα μπουζουκτσίδικα γιομάτα.{#emotions_dlg.blink}

    Τέλος ο άγνωστος (για πολλούς) Θεός (για μένα) είναι ο Μάρκος ο Ρίμποτ είναι αυτός που

    θα διάλεγα να ακούω αν έπρεπε να διάλεξω μόνο έναν για το υπόλοιπο της ζωής μου.

    >

    με αυτό εκθρόνησε τον Δαυίδ Γκίλμουρ.

    Σ'άλλους αρέσει να παίζουν σα ρομπότ (~14,7 νότες το δευτερόλεπτο)

    σ' άλλους αρέσει να παίζουν σαν ρίμποτ (Ελεύθερα-όμορφα)

    {#emotions_dlg.biggrin}


    hp
    29.11.2012, 02:25

    Ναι εντάξει τεράστια υπερβολή.{#emotions_dlg.thumbup}

    Απο γκάλαχερ ξέρω και μ'αρέσει ενα κομμάτι μονο (αδαής) αλλα δε θα τον εψαχνα τοσα χρονια ιντερνετ?μαλλον δε μαρέσει τελικά.

    χέντερσον είδα με το ζόρι  live του, περίμενα να περάσει η ώρα

    τους άλλους τους έψαξα μόλις και δε με έψησε η πρώτη εντύπωση.

    Κακώς έγραψα να σου πω σ'αυτο το τοπικ γιατι γενικότερα σταμάτησε να μ' αρεσει η κιθαρα παιγμενη

    κλασικοροκ και τα λοιπά.Οπότε, ναι όλα τα θηρία είμαι σε φάση που απλώς θα τα θαψω.

    Ο ρίμποτ πχ με τρελαινει γιατι παιζει λιγα και καλα ή πολυ βρόμικα ( δεν εννοώ distortion)

    ή πολύ τρελά, και οτι αλλος κιθαρίστας μαρεσει παιζει σε σχηματα με εντελως διαφορετικες μουσικές απο αυτές.

    Λοιπον διορθώνω γιατι δε θελω να μαλωσω με κανενα.

    Μουσικοι ειναι οι ανθρωποι, απλως δε μαρεσει η μουσικη τους.


    tapak
    29.11.2012, 08:07

    Arlen Roth

    The King of All Guitar Teachers ...


    VAKO
    29.11.2012, 15:21
    david gilmour
    chris050
    29.11.2012, 18:34
    Ενα ονομα Stevie Ray Vaugham
    bpetros
    30.11.2012, 22:43
    David Gilmour.-
    JULIOS
    23.01.2013, 13:07
    ο καλυτερος κιθαριστας ολων των εποχων ειμαι εγω.Ισως να με εχει (πιθανα) η γυναικα μου.Λεω ίσως να ειναι καλυτερη μιας κ οντως με εχει σε παιξιμο σε κλασσικό ρεπερτοριο,Jazz bass και κλασσικό κοντραμπασο. Τι θέλω να πω με ολο αυτό? Με απλα λόγια απο μόνη της η ερωτηση ειναι λάθος.Η σωστή ερώτηση κατα την γνώμη μου ειναι του στυλ :Ποιός κιθαρίστας εχει επηρεάσει περισσότερο τον καθένα μας. Το λεω αυτο γιατι οσο περισσότερο ψαχνει εκει εξω,ανακαλύπτει παιχταραδες,τεραστιους γνωστους ή αγνωστους Για μενα λοιπον αυτό θα επρεπε να ρωτήσουμε. Γιατι δεν υπαρχει ο καλυτερος ολων των εποχων... Αλλα υπαρχουν κορυφαίοι,σε διαφορες εποχες και χρονους,με τεραστια προσφορα στην μουσική.
    deathminor88
    23.01.2013, 19:39
    Συμφωνώ μεν Ιούλιο. Αλλά χμμ Django Reinhardt :)
    JULIOS
    24.01.2013, 13:07
    παιχταρας.μαζι σου death. για να καταλαβεις γιατι γραφω οτι γραφω ειμαι ενας ανθρωπος που ακουει πολυ Jazz,Blues,Funk fusion μουσικη. Μπορω να αναφέρω εκαντονταδες παιχταραδες (ο καθενας με τον τροπο του) απο την μια να λεω για τον pat martino ή τον Grand Green κ απο την αλλη να μιλαω για τον τροπο που κανεις δε μπορει να πατησει μια νοτα κ να το κανει τοσο αψογα οσο ο BBKing. Ηθελα να πω οτι τετοιου ειδους κουβεντες δεν εχουν ποτε αποτελεσμα κ νοημα. Νοημα εχει για μενα ποιος επηρέασε εμενα περισσοτερο απο καθε αλλον κ οχι αν εγω τον θεωρώ τον καλυτερο απο ολους.(Καταλαβαινεις πως το λεω) Ασχετο (κ σχετικο): χθες ελιωσα να ακουω αυτο το videακι :
    Link
    " target="_blank" target="_new">>
    byss
    02.02.2013, 20:35

    Εμένα με έχει επηρρεάσει πολύ ο Rory Gallagher και είναι ο κυριότερος λόγος που ξεκίνησα την ενασχόλησή ου με την ηλεκτρική κιθάρα!


    takispag
    02.02.2013, 22:02

    Τελείως υποκειμενικά, όπως γράφουν και οι προηγούμενοι εδώ, αυτοί είναι οι κορυφαίοι για μένα, στο είδος του ο καθένας...

    Κλασσική μουσική : John Williams (ο κιθαρίστας)

    Jazz: Pat Metheny

    Classic Rock : Jimi Hendrix (αν δεν ήταν αυτός, μπορεί να μην ήταν πολλοί άλλοι σε τέτοιες λίστες...)

    Βιρτουόζοι : Joe Satriani

    Άνευ κατηγορίας : Slash




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία