ελληνική μουσική
130 online   ·  202.041 μέλη

Synthesizer ή Workstation;

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
20.02.2012, 10:09

@ elias-nousis :  

Παράθεση:

Το μέλος elias-nousis στις 20-02-2012 στις 03:00 έγραψε...

Κυριε με το ηρωικοτατο ψευδωνυμο.

Καταρχην πηγαινετε πισω και προσεξτε το ημιμαθες μου post , θα καταλαβετε οτι προτεινω το KN-7000 ως ενα εξελιγμενο αρμονιο , δεν ειπα οτι εχω KN-7000.Αλλα μιας και αναφερθηκαμε στο θεμα , Korg Triton Extreme εχω , εδω και 6 χρονια , τοτε θυμαμαι ηταν η επανασταση στα workstations μιας και συνδιαζε τελεια δουλεια studio και live εμφανιση.Το χρειαζομουν για να εργαστω ως επαγγελματιας μουσικος τοτε , πριν κερδισω υποτροφια και εγκαταλειψω τη χωρα για ανωτατες κλασσικες σπουδες.Σπουδες που εκανα οχι γιατι επρεπε , αλλα γιατι μπορουσα.

Κύριε Ηλία Νούση.

Αντιπαρέρχομαι την φτηνή σας ειρωνεία περί του  ηρωικότατου ψευδώνυμου…

–σε άλλα forums θα είχατε δεχτεί επίπληξη και για αυτό, καθώς και το post σας θα είχε οδηγηθεί στον κάδο των αποριμάτων ως flame… -

Και θα σας απαντήσω εδώ, γιατί έχει ενδιαφέρον η ημιμάθεια κάποιου ως Διευθυντή Συμφωνικής Ορχήστρας, σολίστ πιάνου και γνώστη άλλων 5 οργάνων όταν καλείται να απαντήσει σε ένα θέμα σαν αυτό που αφορά Synthesizer η’ Workstation και μη έχοντας άλλες επικουρικές γνώσεις πλην της αγοράς που είχε κάνει πριν -6- χρόνια με αμφίβολα –κατ’ εμε- κριτήρια και γνώσεις…

Το Korg Triton Extreme που έχετε , εδώ και 6 χρόνια , δεν ήταν «η επανάσταση στα workstations μιας και συνδύαζε τέλεια δουλειά studio και live εμφάνιση» όπως γράψατε. Οπότε θα σας λυπήσω τα μάλα, αλλά κάνατε μια αγορά βάσει των ελλείπων πληροφοριών που είχατε τότε και που από ότι διαβάζω και πιο πάνω, τις ίδιες ελλείπεις πληροφορίες εξακολουθείτε να έχετε…

Το Korg Triton Extreme, κύριε Ηλία Νούση ήταν χρηστικό στους μουσικούς των λαϊκών ορχηστρών (σκυλάδικων) γιατί:

Ήταν φτηνότερο από τα Kurzweil K2661 και Roland FANTOM Χ6 και καθώς βάσει της χρήσης του Mass Effect μπορούσε να κάνει μερικό physical modeling, έτσι ήταν ικανό να προσφέρει την δυνατότητα πειστικής «Νταλκατζας», εξ’ ου και οι γνωστοί «σκύλο-ήχοι» που έχουν δημιουργηθεί και πωλούνται στην πιάτσα και που τους έχουμε –Δυστυχώς- ακούσει όλοι…

Η τεχνολογική επανάσταση πριν από 6 χρόνια, κύριε Ηλία Νούση, ήταν το Hartmann Neuron Synthesizer που αμφιβάλω αν έχετε ακουστά περί αυτού…

Για να σας διευκολύνω λιγάκι στην απόκτηση γνώσεων:

Hartmann Neuron | Vintage Synth Explorer

Χαίρομαι που συνεχίσατε τις ανώτατες κλασσικές σπουδές σας στο εξωτερικό, καθώς και για την εξέλιξη σας σε αυτόν τον ποιοτικά απαιτητικό και δύσκολο τομέα, αλλά από την άλλην αυτό δεν δίνει συγχωροχάρτι στην παντελή έλλειψη γνώσεων, όταν θα πρέπει κάποιος να δώσει πληροφορίες για ένα τέτοιο εξειδικευμένο θέμα που κάποιος άλλος βασίζεται σε αυτές, για να κάνει την όποια αγορά του και να καταθέσει -τα σκληρής εργασίας- αποκτημένα λεφτά στο ταμείο, για να κάνει τα όποια όνειρα του πραγματικότητα…                       

Παράθεση:

Για να παμε τωρα στους αναγνωστες , οταν καποιος λεει οτι θελει ενα πληκτρο για να παιζει με την μπαντα του , καταλαβαινουμε οτι πιθανος εχουμε να κανουμε με καποιον που εχει κανει αρκετο καιρο κλασσικο πιανο , ξερει να βαλει τα χερια του στο κλαβιε , και οι γνωσεις του τελειωνουν καπου εκει.

Από ότι καταλαβαίνω –βάσει των περιηγούμενων- κρίνετε εξ’ ιδίων τα αλλότρια…

Χωρίς να έχετε σκεφτεί ότι μπορεί να μιλάτε σε ανθρώπους που έχουν διαφορετική μουσική παιδεία και γνώσεις πάνω στο αντικείμενο αυτό, απο εσάς…   

Παράθεση:

Τωρα πως απ'αυτο , του προτεινετε  Kurzweil , Dave Smith (μαρκα που δυσκολα βρισκεται στην Ελλαδα) , Clavia (οργανο που προτεινεται μονο σε ανθωπους που εχουν ασχοληθει πολυ με το αντικειμενο, και πανακριβο οπως και τα υπολοιπα) και κυριως (ομολογουμενως πρεπει να το σκεφτηκατε πολυ αυτο...) MOOG , το οποιο αν το παρει στα χερια του θα νομιζει οτι ειναι φουρνος μικροκυματων και θα το δωσει στη μανα του για δωρο!!!

Καταλαβαίνω ότι η μακροχρόνια παραμονή σας στο εξωτερικό, ίσως σας έχει οδηγήσει στο να πιστεύετε ότι η Ελλάδα είναι ακόμα μπανανία και εμείς οι κάτοικοι της, ιθαγενείς χώρας του τρίτου κόσμου, με κόκαλα ζώων στις μύτες μας…

Αλλά…

Σας έχω μια ευχάριστη η’ δυσάρεστη είδηση:

Όλα αυτά τα Synthesizers και τα Workstations που προανέφερα…

Υπάρχουν και πωλούνται και στην Ελλάδα…

Και χρησιμοποιούνται από Έλληνες Μουσικούς…

Sad but true, αλλά είναι η αλήθεια…

Τα Roland τα φέρνει η Στολλας Α.Ε.

Τα Kurzweil τα φέρνει το Bon Studio Α.Ε.  

Τα Clavia τα φέρνει το Tony's Keyboards http://www.nordkeyboards.com/main.asp?tm=Distributors

Τα Dave Smith Instruments τα φέρνει το Unison Audiostore 210-3301028  Athens, Greece http://www.gpanagopoulos.com 

http://www.davesmithinstruments.com/sales/dealers_intl_country.php

Όσο για τους «φούρνους μικροκυμάτων» θα σας απογοητεύσω, αλλά τα προϊόντα της Moog Music τα φέρνει ο LIOLIOS MUSIC SOUND & LIGHTS SA

Λεωφόρος Αλ. Παπαναστάσιου 33, Θεσσαλονίκη. 

(μην ξαναγράφω τα ίδια… Ξέρετε… Ορίστε και ο χάρτης για να μην χαθείτε…)   

http://www.moogmusic.com/dealers/Greece

Στην Αθήνα, μπορείς να τα δοκιμάσεις στο Πλήκτρο, Τοσίτσα 5. 210-8259474…

Αφού καταλάβετε –πια- ότι όλα αυτά υπάρχουν και είναι στην δεινότητα του κάθε ενός μας να τα δοκιμάσει, ας δούμε –λοιπόν- και τον βαθμό δυσκολίας τους…     

Για να δούμε πόσο δύσκολο λοιπόν είναι το Moog Minitaur…        

A Look At Minitaur

Μάλιστα… Τόσο δύσκολο…

Για να δούμε πόσο δύσκολο είναι και το Moog Little Phatty … 

Moog Little Phatty and Jordan Rudess - Moog Bass!

Μάλιστα… Και αυτό είναι τόσο δύσκολο…

Μήπως το Nord Lead 2x

«(όργανο που προτείνεται μόνο σε ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί πολύ με το αντικείμενο, και πανάκριβο όπως και τα υπόλοιπα)»

Όπως εσείς γράψατε…

Είναι τρομερά δύσκολο?...  

Nord Lead 2x Demo

Μάλιστα… Και αυτό λοιπόν είναι τόσο δύσκολο…

Μήπως το DSI Prophet 08 θα είναι «παλούκι» για τον doug2006?...

D. Ramirez Gear Review #1 - DSI Prophet 08

Dave Smith Instruments Prophet 08 PE

Μάλιστα… Και αυτό είναι τόσο δύσκολο…

Από ότι βλέπουμε όλοι, πιο δύσκολο μπορεί να είναι ένα Workstation με όλα τα υπό-menu του, παρά ένα Synthesizer που «πειράζεις» τις παραμέτρους “on the fly”…

Παράθεση:

Αρα αν σκεφτουμε λιγο τα παραπανω , φανταζομαι η συμπεριφορα μου δικαιολογειται καπως , δεν νομιζω να διαφωνησετε σ'αυτο.

Αν σκεφτώ όλες τις παραπάνω «πίπες» που έχεις γράψει, για Synthesizers που δεν έχεις δει ποτέ στα μάτια σου και ούτε έχεις δοκιμάσει-παίξει ποτέ σου, το λιγότερο που μπορώ να σου πω είναι ότι είσαι αδικαιολόγητος και καλό θα είναι την δική σου ημιμάθεια (σε αυτόν τον τομέα και μόνο…) να μην την «φορτώνεις» στον doug2006

Άσχετα με τους τίτλους σπουδών και τις γνώσεις που έχεις στο πεδίο της μουσικής, στην μουσική τεχνολογία είσαι σε χαμηλότερο επίπεδο από τον doug2006, γιατί αυτός τουλάχιστον δεν ξέρει,  ρωτάει για να μάθει, δεν παραπληροφορεί, δεν ειρωνεύεται τον συνομιλητή του, δεν «κρύβει» την άγνοια του πίσω από την υποτροφία του…

Παράθεση:

Τωρα , επειδη ολα τα πολυ ακριβα κατα τ'αλλα οργανα που προτεινετε , και επειδη παω στοιχημα οτι το πιο κοντα που εχετε φτασει εσεις ειναι μεχρι την ιστιοσελιδα του κατασκευαστη τους , σας προτεινω να κανουμε ενα πειραμα.Να κανονισουμε μια συναντηση , για να σας δειξω κι εγω την ημιμαθεια μου πανω στα οργανα , να δουμε και τα μουσικα μου προσοντα , γενικως να δουμε ποιος δεν θα'πρεπε να γραφει στο ωραιοτατο κατα τ'αλλα αυτο Blog.Ξερετε υπαρχουν πολλοι γνωστες keyboards , να δουμε και τι μπορειτε να κανετε με τους ηχους που προγραμματιζετε , εσεις με την περιγραφη σας ως Ηχοληπτης - μουσικος , κι εγω με την περιγραφη μου ως Διευθυντης Συμφωνικης Ορχηστρας , σολιστ πιανου και γνωστης αλλων 5 οργανων.

Σας έχω κάποια δυσάρεστα νέα…

Η δική σας οικονομική δυσχέρεια, δεν υπάρχει στον δικόν μου κόσμο…

Οπότε τα αναλογικά synthesizers που ανέφερα πιο πάνω:

MacBeth Studio Systems M3X / M3X2 | Vintage Synth Explorer

και το

Minimoog Voyager Select Series

Το ένα είναι στην rack-έρα μου και το δεύτερο πάνω στην Ultimate AX-90B…

Αυτό, επειδή θα θέλατε να πάτε και στοίχημα, στο ότι το πιο κοντά που έχω φτάσει σε αυτά, είναι μέχρι την ιστοσελίδα του κατασκευαστή τους…

Το ότι είστε soloist στο πιάνο και μακράν καλλίτερος μου στα πλήκτρα, δεν είναι δικαιολογία και δεν θα μπορούσε να αποτελέσει αντίπραξη στην τεράστια «πίπα» σας:

Παράθεση:

Το μέλος elias-nousis στις 19-02-2012 στις 17:16 έγραψε...

Το synthesaiser ειναι το ιδιο εκτος του οτι δεν εχει sampler h sequencer , επισης οι ηχοι του δεν μεταβαλλονται , το μονο που μπορεις να τους προσθεσεις ειναι διαφορα εφφε , τα οποια ειναι συνηθως προεπιλεγμενα , ειναι κατηγορια υπο εξαφανιση , λογικο αν σκεφτεις οτι ειναι σχεδον workstation , οποτε γιατι να περιοριστεις σε κατι που δεν μπορεις να φερεις στα μετρα σου.

Που παραπληροφορεί τον doug2006

Οπότε οφείλετε σαν κύριος, να του ζητήσετε συγνώμη για την παραπληροφόρηση σας.

Δεν είναι ντροπή όταν κάνουμε λάθη, να ζητάμε και ένα συγνώμη…

Ούτε θα υποβαθμιστούν τα πτυχία και οι γνώσεις σας με αυτό…

Παράθεση:

Μη μου απαντησετε εδω , σας ικετευω καντε με add στο facebook , θα με βρειτε ως Elias Nousis , δεν εχω ηρωικα ψευδωνυμα.Εκει θα μπορεσουμε να διευθετησουμε και τις λεπτομερειες της συναντησης μας , εκτος αν φοβαστε την ''προκληση μου'' και ειστε τοσο καλος στην θεωρια αλλα στην πραξη το ψαχνετε ακομα.

Παρεπιπτοντως θα σας το στειλω και σε μηνυμα για να σιγουρευτω οτι το ειδατε.

Φίλτατε, οι δημόσιες τοποθετήσεις δέχονται και δημόσιες απαντήσεις…

Εκτός αυτού, δεν έχω λογαριασμό στο φατσο-μπουκα…

Δεν φοβάμαι καμία «πρόκληση» σου απλά δεν θα μπορούσε να έχει κανένα νόημα η όποια «μονομαχία» μας…

Ποιος από τους δυο μας είναι καλλίτερος πληκτράς και με καλύτερη γνώση μουσικής:

Ανετότατα ο Ηλίας!

Ποιος από τους δυο μας έχει περισσότερες γνώσεις στην μουσική τεχνολογία:

Ανετότατα o  Βασίλης!

Όπως εύλογα καταλαβαίνεις Ηλία, δεν είμαστε σε ανταγωνιστικό mode μεταξύ μας, γιατί ο καθένας μας κάνει κάτι τελείως διαφορετικό από τον άλλον και προσφέρει το τάλαντο του διαφορετικά…

Και θα προτιμούσα έναν Ηλία που να προσφέρει τις ουσιαστικές του γνώσεις στο:

ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΘΕΩΡΙΑ     

Η’ σε ένα θέμα που να αφορά το πιάνο, παρά έναν -ημιμαθή- Ηλία σε ένα τέτοιο θέμα…

Ας προσφέρουμε ο κάθε ένας μας ότι μπορεί καλύτερο στο κοινωνικό σύνολο, χωρίς να προσπαθούμε να «βάλουμε τρικλοποδιά» σε κάποιον καλύτερο μας…      

-----------------
«… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spartan-Werewolf στις 20-02-2012 13:55 ]

mary_omikron
Βετεράνος , Forum Moderator
Chat
20.02.2012, 10:41

@Εlias-Nousis

Παρακαλώ μην αναλώνεσαι σε άσκοπες αψιμαχίες, έχεις σοβαρότερο έργο απ΄ότι είδα  στο διαδίκτυο. Ωστόσο θα πρότεινα να ανακαλύψεις το MusicHeaven μέσa από τα άρθρα του e-περιοδικού και να μην σταθείς μόνο στα "ανάλαφρα" του site που σκοπό έχουν χαλάρωση και διασκέδαση, ούτε στην εριστική διάθεση ενός poster που -για δικούς του λόγους- απευθύνθηκε σε σένα απαξιωτικά. Ούτε να συνδράμεις ώστε το θέμα να μετατραπεί σε προσωπική αντιδικία. 

Ενα μέλος ούτε χαρακτηρίζει ούτε εκπροσωπεί ένα μεγάλο και πολυετές site, το σχόλιο που κάνεις για το ΜΗ στο προφίλ σου στο facebook μας αδικεί και ελπίζω να το ανακαλέσεις ανακαλύπτοντας τα θετικά μας προσπερνώντας τα αρνητικά.

@Spartan-werewolf

Το να διαφωνείς ή να έχεις άλλη πρόταση σε ένα θέμα δεν σου δίνει το δικαίωμα να χαρακτηρίζεις άλλο συνομιλητή "ψεύτη" να τον απαξιώνεις και να του επιβάλλεις "σιωπή". Αν μία πρόταση την θεωρείς λάθος, γράψε απλά την δική σου που θεωρείς σωστή και φτάνει. Ο τρόπος και το ύφος που απευθύνεσαι στους συνομιλητές δίνει αφορμή να μας διασύρουν.

o-Zone
Σολίστ
Chat
20.02.2012, 11:42

Αν κρίνω από τα παλιά prophet της θρυλικής Sequential Circuits, το καινούργιο Prophet 08 θα πρέπει να πετάει, ε;

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

-----------------
Επιλέγεις τη μουσική που ακούς, όπως επιλέγεις τους φίλους σου.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 20-02-2012 11:45 ]

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
20.02.2012, 13:39

@ mary_omikron :

Παράθεση:

Το μέλος mary_omikron στις 20-02-2012 στις 10:41 έγραψε...

@Εlias-Nousis

Παρακαλώ μην αναλώνεσαι σε άσκοπες αψιμαχίες, έχεις σοβαρότερο έργο απ΄ότι είδα  στο διαδίκτυο. Ωστόσο θα πρότεινα να ανακαλύψεις το MusicHeaven μέσa από τα άρθρα του e-περιοδικού και να μην σταθείς μόνο στα "ανάλαφρα" του site που σκοπό έχουν χαλάρωση και διασκέδαση, ούτε στην εριστική διάθεση ενός poster που -για δικούς του λόγους- απευθύνθηκε σε σένα απαξιωτικά. Ούτε να συνδράμεις ώστε το θέμα να μετατραπεί σε προσωπική αντιδικία. 

Ενα μέλος ούτε χαρακτηρίζει ούτε εκπροσωπεί ένα μεγάλο και πολυετές site, το σχόλιο που κάνεις για το ΜΗ στο προφίλ σου στο facebook μας αδικεί και ελπίζω να το ανακαλέσεις ανακαλύπτοντας τα θετικά μας προσπερνώντας τα αρνητικά.

@Spartan-werewolf

Το να διαφωνείς ή να έχεις άλλη πρόταση σε ένα θέμα δεν σου δίνει το δικαίωμα να χαρακτηρίζεις άλλο συνομιλητή "ψεύτη" να τον απαξιώνεις και να του επιβάλλεις "σιωπή". Αν μία πρόταση την θεωρείς λάθος, γράψε απλά την δική σου που θεωρείς σωστή και φτάνει. Ο τρόπος και το ύφος που απευθύνεσαι στους συνομιλητές δίνει αφορμή να μας διασύρουν.

Μαίρη με όλο τον σεβασμό που μπορώ να σου έχω, οφείλω να πω ότι το θέμα που συζητάμε δεν ανήκει στα:

ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ

H’ στα:

ΑΝΑΛΑΦΡΑ, ΑΣΤΕΙΑ, ΑΝΕΚΔΟΤΑ

Οπού εκεί ο καθένας και η κάθε μια δίνατε να έχει τις προσωπικές αρέσκειες η’ δυσαρέσκειες του/της, τις προσωπικές συμφωνίες η’ διαφωνίες του / της κτλ, κτλ…

Εδώ μιλάμε για πράγματα που άπτονται της πραγματικότητας με αντικειμενικά στοιχεία και δεν μπορεί να υπάρχει προσωπικός, υποκειμενικός συμβιβασμός πάνω στο τι είναι αυτή η πραγματικότητα, ούτε στα στοιχεία αυτά…

Με απλά λόγια σε αυτό το θέμα που έθεσε ο Original Poster οφείλω να καταθέσω όλες τις πληροφορίες που μπορώ να του παρέχω, έχοντας σαν στόχο και σκοπό την αντικειμενική πληροφόρηση του πάνω στα Synthesizers και τα Workstations και όχι την παραπληροφόρηση του προς οποιοδήποτε άλλο προσωπικό η’ μη στόχο η’ σκοπό…

Κανένας Spartan-Werewolf δεν μπορεί να αποκαλέσει «ψεύτρα» καμιά mary_omikron αν η ίδια δεν έχει υποπέσει στο ψέμα, κανένας Spartan-Werewolf δεν μπορεί να απαξιώσει καμιά mary_omikron αν η ίδια δεν έχει προκαλέσει την απαξίωση της, κανένας Spartan-Werewolf δεν μπορεί να θεωρισε ανυπόληπτη καμιά mary_omikron αν η ίδια δεν έχει προκαλέσει την ανυποληψίας της…

Όταν η όποια mary_omikron γράψει ένα εξαιρετικό άρθρο στο e-Περιοδικό, θα είμαι από τους πρώτους που  θα την επαινέσω, αν κάνει ένα εξαιρετικό post θα της δώσω like και θα συνδράμω μαζί της…

Και είμαι αρκετά άνδρας για να μην «τρέχω» σαν γυναικούλα να «κλαφτώ» στο Facebook η’ στο Myspace…

Ότι γίνετε εδώ, οφείλει να παραμένει εδώ και τέτοιες συμπεριφορές δεν τιμάνε άνδρες που σέβονται τα παντελόνια που φοράνε!…

@ o-Zone :

Oh, Yes!...

Το δοκίμασα για 35 λεπτά στο Πλήκτρο που το είχε!...

Οι εντυπώσεις μου είναι:  Comme ce, comme ca…

Οι Oscillators του καινούργιου είναι πιο stable και δεν drift – άρουν,  το καινούργιο Prophet 08 είναι πιο «καθαρό» στον ήχο…

Από την άλλην όμως, μου «έλειψε» η «κινητικότητα» που έχω ακούσει από τα Prophet 5 & 10 της Sequential Circuitsera…

Προβλήματα με τα encoders εγώ δεν είχα, αλλά από την άλλη μένω επιφυλακτικός γιατί μόνο 35 λεπτά είχα στην διάθεση μου και δεν είναι «σωστό» να κρίνω μόνο μέσο αυτών…

Ίσως να έχουν fix – άρει τα bugs από τις πρώτες παρτίδες…

Σαν γενικό πόρισμα:

Έχει τα Vangelis & Jean-Michel Jarre sound likes, αλλά όχι τόσο «έντονα» και δυναμικά…

Όπως έγραψα και στον doug2006 «ότι επιμέρους θα «κερδίζεις» από το ένα «χέρι», επιμέρους θα το χάνεις από το άλλο» and via versa… Αξίζει να το τεστάρεις!...

-----------------
«… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spartan-Werewolf στις 20-02-2012 13:41 ]

Spoiler
Σολίστ
Chat
20.02.2012, 13:50

Φτάσαμε στο σημείο να απαξιώνεται ένας διευθυντής ορχήστρας!

Φτάσαμε στο σημείο να ζητάει κάποιος πληροφορίες για ένα Hyundai και να του λέμε να πάρει Mercedes, και αν δεν μπορεί να ξεστραβωθεί να διαβάσει πως φτιάχνεται μια Mercedes, και αν δεν έχει την οικονομοκή δυνατότητα, να πάει να τη βρει.

Φυσικά οι απαράδεκτοι χαρακτηρισμοί παραμένουν!

Και όλα αυτά να γίνονται με κλεψιμέικα copy paste που ούτε καν βασικούς όρους synth δεν μπορούν να αντιγράψουν σωστά.

Και κάποιοι σαλιάρηδες νομίζουν ότι προσφέρουν έτσι, και ότι δεν έχουν γίνει ρόμπες κάνοντας όλα αυτά στα μάτια των υπολοίπων... .

Καληνύχτα σας....

mary_omikron
Βετεράνος , Forum Moderator
Chat
20.02.2012, 15:15

@ Spartan-werewolf

Το "ανάλαφρα" το ανέφερα για λόγους που δεν γνωρίζεις, εφόσον δεν έχεις  -όπως είπες- facebook για να διαβάσεις τον κ. Νούση, οπότε είσαι εντελώς έξω απ΄αυτό που εννοώ.

Οποιος γράψει κάτι -κατά την άποψή σου- λανθασμένο δεν είναι ούτε ψεύτης, ούτε απαξιωμένος, ούτε ανυπόληπτος και κανείς δεν έχει δικαίωμα να του απευθυνθεί προσβλητικά. Ο πολιτισμένος poster απαντά με επιχειρήματα πάνω στην (ίσως) λανθασμένη συμβουλή ή άποψη, και σταματά εκεί, αφήνοντας απ΄έξω τον συνομιλητή του σαν  άτομο.

Δυό-τρία πραγματάκια είναι ως προς την πολιτισμένη επικοινωνία και δεν χρειάζεται ιδιαίτερη επιδεκτικότητα για να τα κατανοήσει κάποιος, εκτός κι αν γίνεται σκόπιμα.

Προς όλους :

Δεν χρειάζεται επί πλέον συζήτηση από κανένα, όσοι έχετε διάθεση συμμετοχής αναφερθείτε στο θέμα, αντιπαραθέστε απόψεις και μόνο απόψεις γιατί  είναι κρίμα να πηγαίνουν στα "σκουπίδια" posts που περιέχουν και πληροφορίες αν εξακολουθήσει το ίδιο στυλ και ύφος γραφής.

elias-nousis
Περαστική Νότα
Chat
20.02.2012, 15:19

Αγαπητε με το ηρωικοτατο ονομα επαναλαμβανω.

Εγω απλως τονιζω οτι δεν ειστε μουσικος αλλα ηλεκτρολογος.Οσο το απορρητο του ιντερνετ σας προστατευει εχετε το πανω χερι.Οι γνωσεις σας επισης αρχιζουν και τελειωνουν στο Google.Αυτο γιατι αν ησασταν πληκτρας της πιατσας θα ξερατε οτι τα πληκτρα τα διαχωριζουμε ολοι στις κατηγοριες που προανεφερα χθες , ειναι πιο ευκολο ξερετε , και κανει τη γραφειοκρατια περιττη.Οταν λεω γραφειοκρατια αναφερομαι στο Google βεβαιως βεβαιως.Και σας παρακαλω μη το παρενοχλειτε αλλο , θα σας χαλασει τα ματακια και δεν θα μπορειτε να μας τα πριζετε αλλο.

Απ'οτι μαθαινω το κανετε επανειλλημενα αυτο , και εστω αν παρουσιαζεστε ως θυτης , ειστε αλλο ενα θυμα της μοντερνας εποχης.Εγω ειμαι ο θυτης εδω , κι εσεις αυτο που εξακολουθειτε να κανετε ειναι να αρνειστε την προταση μου.

Ξερετε πρεπει να κατεβετε εστω και λιγο στη γη , γιατι οντως καποιος ζητησε Hundai , και οχι μονο Mercedes του προτεινετε , αλλα το εχετε φτασει μεχρι Lamborghini και Lotus το θεμα.Και αν καποιος πρεπει να του ζητησει συγγνωμη του παιδιου ειστε εσεις , μπορει σας ακουσει και παρει κανα πανακριβο οργανο.

Τελοσπαντων αγορι μου.Θες να μου την πεις ? Σου θυμιζω την ''προκληση'' μου , και δεν κανω πισω.Αν θες να αποδειξεις το ταλεντο σου εκτος Google και youtube , και αφου δεν εχεις και το πιο χρησιμο εργαλειο για να βρει κανεις συνεργατες αυτες τις μερες , εννοω το facebook , (αληθεια δεν σας ρωτησα , εργαζεστε ? γιατι ψαχνω κι εγω για ηλεκτρολογο να μου κανει κατι μερεμετια σπιτι) , το email μου ειναι eliasnousis@yahoo.gr , για να κανονισουμε τις λεπτομερειες.Μην ανησυχειτε , ο διασυρμος σας θα ειναι προσωπικη μου απολαυση , δεν θελω κοινο.Σας ικετευω μην πειτε οχι παλι , το να τσακωνομαστε μεσω ενος blog ειναι λιγο μιζερια , δεν νομιζετε ?

Κυρια Mary_Omikron σας οφειλω μια συγγνωμη οντως , θα απευθυνθω λεπτομερως με προσωπικο μηνυμα.

Post αρνητικής αξιολόγησης
doug2006
Περαστική Νότα
Chat
20.02.2012, 17:39

Παράθεση:

Το μέλος Spoiler στις 20-02-2012 στις 03:13 έγραψε...

Ακόμα και ένα εξελιγμένο arranger keyboard θα έκανε στο φίλο. Ένα Workstation θα του έρθει ταμάμ. Τα υπόλοιπα είναι για όσους θέλουν να ασχοληθούν με παραγωγή.

γι αυτό είπα απ την αρχή ότι μου άρεσε το Korg workstation m-50 Smile

Spoiler
Σολίστ
Chat
20.02.2012, 20:44

Παράθεση:

Το μέλος doug2006 στις 20-02-2012 στις 17:39 έγραψε...

Παράθεση:

Το μέλος Spoiler στις 20-02-2012 στις 03:13 έγραψε...

Ακόμα και ένα εξελιγμένο arranger keyboard θα έκανε στο φίλο. Ένα Workstation θα του έρθει ταμάμ. Τα υπόλοιπα είναι για όσους θέλουν να ασχοληθούν με παραγωγή.

γι αυτό είπα απ την αρχή ότι μου άρεσε το Korg workstation m-50 Smile

Ναι και πολύ καλά έκανες. Το m-50 είναι αξιόπιστη λύση. Κάνει τα πάντα και δε χρειάζεται να έχει κάποιος πτυχίο πυρηνικής φυσικής για να το χρησιμοποιήσει.

Τα κάνει όλα πολύ καλά για τα χρήματά του.

Και απ' ό,τι βλέπω βγαίνει σε 61, 73 ή 88 πλήκτρα, αναλόγως αναγκών. Όσο πιο πολλά τόσο πιο stage η χρήση του.

-----------------
Στα έξι μου ήθελα να γίνω μάγειρας, στα εφτά μου Ναπολέων και από τότε η φιλοδοξία μου μεγαλώνει συνεχώς.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spoiler στις 20-02-2012 20:45 ]

doug2006
Περαστική Νότα
Chat
20.02.2012, 21:00
τι εννοείς με τον όρο τοσο πιο stage η χρήση του?
elias-nousis
Περαστική Νότα
Chat
20.02.2012, 21:10
εννοει χρηση του για συναυλιες. btw εγω σου προτεινω το 61 γιατι τα Korg ειναι βαρια μηχανηματα και δεν κουβαλιουνται ευκολα.
doug2006
Περαστική Νότα
Chat
20.02.2012, 21:31
α μαλιστα.. ωραια.
noizreduction
Βετεράνος
Chat
20.02.2012, 21:50

Doug η δικη μου προταση ειναι, εαν εχεις τη δυνατοτητα στην περιοχη σου, να γυρισεις 2-3 μαγαζια μουσικων οργανων και να δοκιμασεις οσο το δυνατον περισσοτερα μηχανηματα. Ειναι πολυ δυσκολο να σου δωσει καποιος μια ξεκαθαρη συμβουλη απο το internet γιατι ο καθενας εχει ενα υποκειμενικο "γουστο" πανω στους ηχους των οργανων του, οποτε ποτε δε θα ταιριαξει με το προσωπικο σου στυλ!

Συν τοις αλλοις, καλο ειναι να ορισεις ενα budget που θα κινηθεις, ωστε να βοηθησεις και τους υπαλληλους των καταστηματων να σου δειξουν τα αντιστοιχα μοντελα!

doug2006
Περαστική Νότα
Chat
20.02.2012, 22:08
σαφώς φίλε μου noizreduction δεν αγοράζω κατι αν δεν το δοκιμάσω αλλα απο την άλλη αν είσαι εντελώς άσχετος απο synth πρεπει να συμβουλεύτεις και καποιον σχετικο... γι αυτο προσπαθω να μάσω οσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες απο αύτο το ποστ...