ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.905 μέλη

    «Επεισοδιακες» οι συναυλίες του Γιώργου Νταλάρα σε Νίκαια και Ίλιον

    mary_omikron
    09.03.2012, 01:03

    Γιατί όλοι οι αλάνθαστοι επικριτές της διαχείρισης που δεν είστε "κομπλεξικά" "μικρά" "ανθρωπάκια" δεν ενημερώνεστε αν υπήρξε -λέω τώρα εγώ- ίσως κάποια ιδιωτική συζήτηση και βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα? Είναι άραγε μόνο τα φαινόμενα?

    Ξέρετε υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο που κανένας μας δεν γνωρίζει, αλλά και τίποτα δεν το αποκλείει, έτσι δεν είναι?

    Θα δανειστώ την υπογραφή ενός μέλους της Ixthis που ταιριάζει απόλυτα σ΄αυτή την περίπτωση : ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ... και εννοώ όσους προκάλεσαν το ban και να υπενθυμίσω οτι πολλές φορές κατακρίθηκε η διαχείριση οτι είναι πολύ ελαστική. Δύο μέτρα και δύο σταθμά δεν συμβαδίζουν.


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 09-03-2012 01:06 ]


    jorge
    09.03.2012, 01:26

    Παράθεση:

    Το μέλος cineboy στις 08-03-2012 στις 21:16 έγραψε...

    Καλησπέρα Γιώργο... Με όλο το σεβασμό θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής... Ανήκεις σε εκείνους που είναι ενάντια στην βία, απο όπου και αυτή εαν προέρχεται;

    Είμαι ενάντια στη βία απ' όπου κι αν αυτή προέρχεται, ναι. Και ειδικά απέναντι σε ανθρώπους που δεν έχουν δυνατότητα άμυνας. Ειμαι υπερ της βίας, μόνο όταν αυτη χρησιμοποιείται ως άμυνα.

    Νιώθω πως λέω τα προφανή.

     

    ΥΓ. Οτι ειναι εκτος θεματος θα παίρνει αρνητική αξιολόγηση (πάλι νιώθω πως λέω τα προφανή)


    cineboy
    09.03.2012, 01:39
    Ευχαριστώ γιά την απάντηση Γιώργο.
    jorge
    09.03.2012, 01:44
    Δε θα μοιραστείς τις σκέψεις σου με αυτόν που αφιέρωσε το χρόνο του για να απαντήσει στην ερώτησή σου;
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    optiras
    09.03.2012, 13:14

    Λείπει ο γύφτος από το πανιγύρι;Και ο πανούσης... κατά της ρήψης γιαουρτιών στο νταλάρα:

    ''μην πετάτε γιαούρτια στον Γιώργο,τα μαζεύει και τα πουλάει.''

    Απίστευτος πανούσης....Πέθανα στα γέλια....

    http://www.iefimerida.gr/news/40034/%C2%AB%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CE%BF%CF%8D%CF%81%CF%84%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF-%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CE%B5%CE%B9%C2%BB-%CE%B7%CF%87%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 09-03-2012 13:23 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    cineboy
    09.03.2012, 13:47

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 09-03-2012 στις 01:44 έγραψε...

    Δε θα μοιραστείς τις σκέψεις σου με αυτόν που αφιέρωσε το χρόνο του για να απαντήσει στην ερώτησή σου;

     

    Η τοποθέτηση σου Γιώργο, και κυρίως ο επίλογος που έδωσες στην απάντηση σου, δεν μου ¨επιτρέπει¨την συνέχεια της σκέψης μου στην συγκεκριμένη ερώτηση.

    Αλλωστε δεν έχει νόημα να συνεχίζεται κάτι απλά γιά να συνεχίζεται,αφού με κάλυψες με την απάντηση σου.


    jorge
    09.03.2012, 14:04
    Δεν είχα καταλάβει οτι μου έπαιρνες συνέντευξη. Το λέω γιατί είμαστε σε forum. Επειδή όμως με ενδιαφέρει η άποψή σου, σου κανω κι εγώ την ίδια ερώτηση: Ανήκεις σε εκείνους που είναι ενάντια στην βία, απο όπου και αυτή εαν προέρχεται;
    rocker83
    09.03.2012, 15:07
    συγνωμη αλλα το απο που προερχεται εχει μια α σημασια..Πχ παραδειγματακι!αντισταση στον κατακτητη πχ γερμανουσ τουρκους προφανως εγινε με τα κουμπουρια δεν εγινε με το σεις και με το σας.. αυτοι που λενε οχι βια! μη παιδια!!κτλ κτλ δεν ειναι ο γκαντι απλα δεχονται την κατασταση ως εχει κουμαντο να κανουν οι ισχυροι κι αυτοι να δεχονται παθητικα τη μοιρα τους στο ονομα του "φιλειρηνισμου" τους.
    jorge
    09.03.2012, 15:29
    Εγραψα οτι τη βία (και εννοώ τη σωματική, γιατί αυτό συζητάμε εδώ) τη δικαιολογώ μόνο όταν χρησιμοποιείται ως άμυνα. Αυτό που αναφέρεις ΕΙΝΑΙ άμυνα, επομένως συμφωνούμε.
    rocker83
    09.03.2012, 15:40
    οκ συμφωνουμε τοτε.. απλα ξερεις τι συμβαινει.. μια κατασταση που ναι βιαιη αλλα τη συνιθησαμε τη θεωρουμε φυσιολογικη και οποιον αντιστεκεται καβγατζη βιαιο γραφικο κτλ..πχ ολα τα πεζοδρομια γεματα τραπεζοκα8ισματα..νορμαλ η δεη οι καταστηματαρχεσ ο δημαρχος.. καβγατζης οποιοσ φωναζει.. Η με τις κεραιες κινητης τηλεφωνιας που ναι καρκινογονες και φυτρωνουν σαν μανιταρια διπλα σε σχολεια οπουδηποτε.. αμα πανε οι κατοικοι και τις γκρεμισουν θα ναι βιαιοι?? κτλ κτλ
    jorge
    09.03.2012, 15:48
    Η καταστροφή κτιρίου ή περιουσίας δεν συνιστά σωματική βία. Είναι κάτι άλλο, εκτός του συγκεκριμένου θέματος.
    rocker83
    09.03.2012, 15:52
    αυριο μεθαυριο θα κανει συναυλιες ο χ ψι ζεντ νταλαρας για το ποσο καλες ειναι οι πετρελαιοπηγες..που θα καταστρεψουνε ολο τη μεσογειο οχι μονο το αιγαιο..η για τα χρυσορυχεια..δεν ειναι αναμενομενα τα φαγε και τα τοταλ???
    rocker83
    09.03.2012, 15:55
    κακα τα ψεμματα νταλαρες σαββοπουλοι πρωτοψαλτηδεσ και αλλοι και αλλοι τους μπουκωσε για τα καλα το σταρ συστεμ
    rocker83
    09.03.2012, 16:02
    νομιζω γι αυτο παιζει αυτη ηπρεμουρα με τον νταλαρα.. σου λενε κι οι αλλοι ωπα!!μας πηραν πρεφα οι μαλ@κ3ς και δε θα μπορουμε να παμε ουτε για τσιγαρα..εκλεισε και ο Κωστοπουλος θα μας ξηλωσουν ολους, γιατι προφανως δεν ειναι το θεμα ο Νταλαρας.. η αφορμη ειναι..
    dimitrib4
    09.03.2012, 16:30

    Επ' ευκαιρίας θα ήθελα να γράψω κάποιες απόψεις μου περί βίας.

    Όταν περπατάω στο δρόμο και μου επιτεθεί ένας ανώμαλος να με βιάσει, τι θα κάνω? Θ΄αρχίσω τα μπουνοκλοτσίδια. Άρα θα ασκήσω σωματική βία για να αμυνθώ. Γιατί τότε  δεν υποστηρίζετε καμία μορφή βίας, όταν δεχόμαστε καθημερινά εδώ και 2 χρόνια την απόλυτη εξαθλίωση και το βιασμό των κεκτημένων μας? Και αυτή η βία που πρέπει να ασκηθεί , αμυντική πρέπει να είναι, για τη διαφύλαξη των δικαιωμάτων μας. Του δικαιώματός μας να είμαστε αξιοπρεπείς. 

    Μήπως η βία που μας ασκείται είναι ψυχολογική και όχι σωματική?Όχι βέβαια, είναι και τα δύο ,καθώς όλ΄αυτά που συμβαίνουν έχουν άμεσες συνέπειες στην επιβίωσή μας.

    Ήταν ξύπνιοι οι μάγκες όμως, και όλα τα 'χαν προσχεδιασμένα, γι΄αυτό και βγήκαν πρώτα παγανιά και μάζεψαν΄τις περισσότερες "τρομοκρατικές" οργανώσεις.

    Γιατί μόνο αυτούς φοβούνται, όχι αυτούς με τη μούτζα στο Σύνταγμα, ούτε τις καθιστικές και σιωπηλές διαμαρτυρίες.

    Τέλος, η σχέση των καλλιτεχνών με τα πολιτικά δρώμενα, ανέκαθεν ήταν συσχετισμένες. Άλλωστε τα διάφορα ρεύματα στις τέχνες έχουν ξεπροβάλει αντικατοπτρίζοντας τα εκάστοτε κοινωνικά δρώμενα. Έτσι λοιπόν, σαφώς και είναι εμπλεκόμενοι οι καλλιτέχνες, σαφώς και μία συναυλία μπορεί να εμπεριέχει πολιτικά μηνύματα όπως επίσης και αντιδράσεις.