ελληνική μουσική
    1073 online   ·  210.851 μέλη
    AR-ON
    30.10.2012, 03:31

    Για τελευταία ελπίζω φορά, ας επαναφέρω την κουβέντα στο θέμα της , ρωτώντας:

    • Έχουμε στην Ελλάδα ανεξάρτητη δικαιοσύνη;

     (χμμμμ... είπατε τίποτα;)

    • Θα παραμένουμε αδιάφοροι που δεν εγκαλούνται όσοι κυβερνητικοί αξιωματούχοι είχαν πληροφορίες για πιθανούς φοροφυγάδες και ΔΕΝ τους έλεγξαν, "έχασαν" τη λίστα κλπ., αλλά μια χαρά εγκαλείται ο δημοσιογράφος που (για οποιουσδήποτε λόγους) θέλησε να δημοσιεύσει τη λίστα που εκείνοι βολικά "έχασαν";

    (μπα, όλα μια χαρά, άλλωστε οι δημοσιογράφοι είναι για να κάνουν δημόσιες σχέσεις, να δημοσιεύουν δηλαδή μόνο αυτά που οι από πάνω θέλουν να δημοσιεύουν)

    • Θα ανεχόμαστε να μας δολοφονούν οικονομικά, ηθικά, πολιτισμικά κάθε μέρα με όλο και πιο βάρβαρα μέτρα όταν μάλιστα την ίδια στιγμή δεν κάνουν το στοιχειώδες καθήκον του ελέγχου πληροφοριών για πιθανή φοροδιαφυγή; Τελικά είμαστε πολίτες μιας δημοκρατίας ή ιθαγενείς υπήκοοι μιας μπανανίας και τα δεχόμαστε όλα αυτά αδιαμαρτύρητα;

    (έχω μια ιδέα για την απάντηση, αλλά ας περιμένουμε το προσεχές άμεσο μέλλον να μας δείξει...)


     ΥΓ: για όσους πατήσουν και διαβάσουν το προηγούμενο post με αρνητική αξιολόγηση, είμαι υποχρεωμένος να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας, εξηγώντας ότι λαμπρό παράδειγμα trolling είναι:

    1) Να πετάμε μια αρλούμπα 6 λέξεων (και καλά) εντός θέματος.

    και

    2) Να συνεχίζουμε απολύτως εκτός θέματος με τις υπόλοιπες 180 λέξεις.

    Προφανώς δεν αξίζει τίποτα παραπάνω από ψυχρή αγνόηση (με περιμένει κι ο μπαμπάς Βολταίρος για τσάι), ούτε καν αυτό το υστερόγραφο. Έλα όμως που είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον (ειδικά για τα νεότερα παιδιά, με μικρότερη εμπειρία στο διαδίκτυο από εμάς) να παρατηρούν τέτοιους "συνομιλητές" για να καταλαβαίνουν τι είναι troll και τι πρέπει  να αποφεύγουν όταν συμμετέχουν σε fora... Και κυρίως, είναι μια καλή αφορμή να διδάσκονται ότι το σοφότερο που πρέπει να κάνουν όταν πέσει πάνω τους ένα troll, είναι να το αγνοήσουν και να σταματήσουν να τροφοδοτούν τη λύσσα του. Γι αυτό και όσο δεν μιλάνε το θέμα που συζητάμε, που να χτυπιέται όχι μόνο ο Κωνσταντίνος ο Α', αλλά και ο Β' και ο Γ' και όλη η δυναστεία τους, απάντηση δεν θα παίρνουν και τα σχόλια θα παίρνουν αρνητικές αξιολογήσεις. Είναι ελεύθεροι να ανοίξουν topic με θέμα τον μεγάλο γκαϊλέ τους "ο ΣΥΡΙΖΑ και οι συνιστώσες του" και να γράψουν τον καημό τους εκεί. Όσο για το "επιχείρημα" περί "Κασιδιάρη που υποστήριξε Βαξεβάνη", φανταστείτε τον παρακάτω διάλογο, με τίτλο "πράσινα άλογα" ή "πράσσειν άλογα":

    Μπάμπης: κοίτα, μόλις πέρασε ένα γαλάζιο άλογο! 
    Κώτσος (φορώντας κίτρινα γυαλιά): μα τι λες; ήταν πράσινο το άλογο! 
    Παναγιώτης (αόμματος ο δύστυχος): ήταν γαλάζιο το άλογο. 
    Κώτσος: αφού ο τυφλός λέει ότι είναι γαλάζιο, ο οποίος προφανώς δεν είναι σε θέση να κρίνει σωστά, συνεπάγεται ότι έχω δίκιο εγώ και το άλογο ήταν πράσινο!

    Quiz: με βάση την έννοια fallacy τον ορισμό και τις υποκατηγορίες της, σε ποιο είδος επαγωγικής πλάνης εμπίπτει ο παραπάνω διάλογος;


    Konstantinosoa
    30.10.2012, 09:07

    Λαμπρό παράδειγμα γκεμπελισμού, αντιδεοντολογίας και συκοφαντίας υπήρξαν τα κείμενά σου απέναντί μου.

    Είναι πολύ βολικό να συκοφαντείς και να αποφεύγεις τις τοποθετήσεις μου στις δημόσιες τοποθετήσεις σου συνεπικουρούμενος απο τη διαχειριστική αρχή. Γιατί ξέρεις πως ότι γράφεις μένει στο απυρόβλητο, ενώ ότι γράφω εξαφανίζεται.

    Δημοκράτη και κατήγορο εκ του βολικού. Έχεις τόση σχέση σχέση με την δημοκρατία όση και η mary ο. Έχω κάθε δικαίωμαα να το υποστηρίζω υτό όταν οι τοποθετήσεις μου σβήνονται σε αντίθεση με οτιδήποτε προσωπικό και προσβλητικό εναντίον μου.

    Με είπες φασίστα, εγκάθετο, τελώντα σε διατεταγμένη υπηρεσία και συνέχεια κάνεις ελιγμούς τύπου τρολ.

    Πρέπει να ντρέπεσαι για ένα άτομο παντρεμένο με παιδί 15 μηνών, που είναι ζήτημα αν έχει εισόδημα καθαρό 150 €.

    Είπες τον Θεοδωρίδη τον διέγραψαν αμέσως. Εσύ δεν ξέρεις τί σου γίνεται. Και δεν πρόκειται γιατί οι θέσεις του κατα κανόνα απηχούν τον ΣΥΡΙΖΑ και τις συνιστώσες του. Αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα.

    Αριστερέ με προβιά λύκου...

    Λυπάμαι γιατί άλλη γνώμη είχα για εσένα. 

    Αν αυτό για σένα είναι αριστερά, τότε θα σου απαντήσω ότι είναι αριστερά σοβιετικού τύπου.

    Με αξιοπρέπεια Κόττης Κωνσταντίνος γιατί δεν έμαθα κ. Αρώνη να γράφω έτσι χωρίς επώνυμο, όπως και εσύ απ΄ότι κατάλαβα, ούτε με εκφράζουν οι κουκούλες, είτε οι μαύρες και κόκκινες, είτε οι λευκοφυλίτικες. Δεν είμαι δημοκράτης a la carte.

    Η αλήθεια πολές φορές δεν αντέχεται. Λυπάμαι πολύ για τον δημοκρατικό μας πολιτισμό.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Konstantinosoa στις 30-10-2012 09:48 ]


    aviectus
    30.10.2012, 09:39

    δεν σβηνονται τα μηνυματα σου ... πατας προβολη και μπορεις να τα δεις.


    ilio
    30.10.2012, 10:49

    Παράθεση:

    Το μέλος AR-ON στις 29-10-2012 στις 15:57 έγραψε...

    Παράθεση:
     Το μέλος ilio στις 29-10-2012 στις 10:35 έγραψε...

    ... Πάλι πέφτουμε στην παγίδα της ταμπέλας αριστεροί, δεξιοί,κομμουνιστές, νεοφιλελεύθεροι, φασίστες κλπ έτσι αβασάνιστα. Πάλι διχασμός; Ξανά; Η ιστορία δεν μας διδάξε τίποτε μάλλον και διαρκώς επαναλαμβάνεται. Δυστυχώς.

    Δυστυχώς αυτό βλέπω και εκπλήσσομαι αγαπημένη μου ilio, ότι τελικά η ιστορία τίποτε δεν μας δίδαξε. Οι ταμπέλες αριστεροί, δεξιοί, κομμουνιστές, νεοφιλελεύθεροι και βέβαια δεν πρέπει να μας διχάζουν. Δικαίωμα του καθένα να έχει την ιδεολογία του και σε πλαίσια δημοκρατικού διαλόγου να θέτει τα επιχειρήματά του. Τη λέξη "φασίστες" όμως μήπως θα έπρεπε να την ξεχωρίσεις, να μην την κολλήσεις δίπλα στα άλλα, Ερατώ μου; Γιατί αν τελικά διδαχτήκαμε κάτι από την ιστορία του 20ου αιώνα, είναι ότι εκεί πρέπει να είμαστε αμίληκτοι. Όσοι τουλάχιστον μας εκφράζουν λέξεις και έννοιες όπως δημοκρατία, ειρήνη, αγάπη στο συνάνθρωπο (ό,τι χρώμα κι αν έχει). Αν θέλουμε τα παιδιά μας να μην ζήσουνε ποτέ όσα έζησαν οι παπούδες μας, τότε δεν θα έπρεπε να σε στεναχωρεί όταν κάποιος εκδηλώνεται με ένταση και αποφασιστικότητα απέναντι σε φασίστες. Σας εκλιπαρώ όλους, κάντε ένα κλικ εδώ να δείτε την ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ, μουσείο που έχουν οι ίδιοι οι Γερμανοί στο Βερολίνο, δείτε τα χαμόγελα των "απλών πολιτών" την ώρα που γίνονται οι θηριωδίες και μετά ας ξανασυζητήσουμε για το αν πρέπει να αφήνουμε τους φασίστες στην ησυχία τους... Κι όσο για το αν είναι πράγματι φασίστες ορισμένοι, επιτρέψτε μου να ισχυρίζομαι ότι έχω την εμπειρία να τους διακρίνω πανεύκολα, ειδικά κάτι τύπους που μέσα στο προσωπείο του "δημοκρατικού" τους λεξιλόγιου και τα παχιά τους λόγια, κρύβουν δηλητήριο για προσωπικότητες όπως ο Μανώλης ο Γλέζος και κάνουν συνεχώς γκεμπελικές επιθέσεις σ' έναν πολιτικό χώρο που έχει φτύσει αίμα να καταδικάζει τα εγκλήματα του Σταλινισμού. Ας συνεχίσει όμως να ψέλνει τα τροπάριά του, να κάνει την εντεταλμένη υπηρεσία του και να δικαιολογεί το μισθό του απ' την αρχιεπισκοπή (κι ας τον πληρώνουμε όλοι εμείς οι άνεργοι, οι υποαπασχολούμενοι, οι χαμηλόμισθοι, οι συνταξιούχοι, εξ ου και η λυσσαλέα του αντίδραση στο σχετικό ποστ για την Ελένη Αρβελέρ και τις απόψεις για διαχωρισμό κράτους-εκκλησίας)... Ας συνεχίσει λοιπόν, ας μην μιλάει κανείς για να μη διχαστούμε, όλο και κάποιον αγράμματο θα πείσει πως έχει σχέση ο ΣΥΡΙΖΑ με τα σταλινικά εκτρώματα...  Νομίζετε είχα καμιά όρεξη να γράφω για τέτοια σε ένα θέμα για τον Βαξεβάνη και την υποκρισία της ελληνικής δικαιοσύνης; Αλλά είναι προκλητικός, βλέπετε καταφανέστατα ποιες είναι οι (100% κατευθυνόμενες από συγκεκριμένα κέντρα, κατά την άποψή μου) προθέσεις του: να μπαίνει σε κάθε άσχετο θέμα του forum και να "επιχειρηματολογεί" κατά συγκεκριμένου κόμματος και μάλιστα με συκοφαντίες και γκεμπελικές αναφορές (αλήθεια, αυτόν το Νάσο Θεοδωρίδη, το "μεγάλο αριστερό στέλεχος" η μάνα του τον ξέρει; Το ότι μόλις τον πήρανε χαμπάρι διαγράφηκε αμέσως, λέει κάτι; Και ομολογουμένως, ναι, τέτοιες απόψεις είναι ό,τι σιχαίνομαι περισσότερο προσωπικά). Αυτές οι τακτικές ορισμένων πρέπει να ξεσκεπαστούν και να απομονωθούν, στην τελική δεν έχουμε καμιά υποχρέωση να τρώμε στη μάπα κομματικές απόψεις, όταν συζητάμε θέματα πολιτικά μεν, άσχετα με κόμματα δε. Κλείνω εδώ με το συγκεκριμένο άτομο κι έχω σκοπό να μην επανέλθω - απαντήσω ξανά.

    Δεν αντέχεται λοιπόν να καταπίνουμε τέτοια ανεργία, τέτοιο ξέσκισμα στους μισθούς και τις συντάξεις και κάποιοι συγκεκριμένοι πολιτικοί να προστατεύουν (μη ελέγχοντας) όλα αυτά τα άτομα και να μην ασχολείται με αυτούς κανένας εισαγγελέας, ενώ ένα δημοσιογράφο αμέσως να τον μπαγλαρώνουν (δε με ενδιαφέρει αν είναι ήρωας ή λύκος με προβιά, το γεγονός είναι συγκεκριμένο και 1+1 κάνουν 2). Δε μπορεί να μας έχουν αναγκάσει σε λουκέτα στα μαγαζιά μας, να είμαστε άνεργοι μήνες και χρόνια ολόκληρα, να πετσοκόβουν τις συντάξεις των γονέων μας (που ΜΙΑ ΖΩΗ δουλέψανε και δίνανε κρατήσεις, δεν τους τα χάρισε κανείς),  να μην έχουμε να πληρώσουμε φάρμακα κλπ. και από την άλλη να έχουν υπουργοί στοιχεία για πλούσιους ανθρώπους που πρέπει να ελέγξουν αν έχουν ή όχι φοροδιαφύγει και να κάνουν την πάπια. Ο λαός τους εξέλεξε να τον υπηρετούν, όχι να προστατεύουν την ανομία. Το MEGA προχθές έκανε σα να μην υπήρχε η είδηση για το Βαξεβάνη, αναγκάστηκαν και ψέλλισαν κάτι προς το τέλος του δελτίου, όταν παντού είχε γίνει ήδη χαμός. Αδέρφια, σας ορκίζομαι, νιώθω απίστευτη απόγνωση και απελπισία, γιατί όλος ο κόσμος βλέπει όλη αυτή την κοροιδία και αντί να ξεσηκωθεί και να βγει στους δρόμους, συζητάμε για το Βαξεβάνη και τις προβιές κι αντί να είμαστε όλοι στο σύνταγμα, κάθομαι και γράφω σε forum επιχειρήματα για το ...αυτονόητο. Θεέ μου, είναι θέμα αριστερού-δεξιού-κομμουνιστή-φιλελεύθερου να υπάρξει ΛΙΓΗ ΤΣΙΠΑ και να κάνουν ότι έκαναν Γάλλοι, Γερμανοί κλπ. και να ελέγξουν τα άτομα στη λίστα για τη φοροδιαφυγή;;; Ειλικρινά, νιώθω ότι ζω σε ένα θέατρο του παραλόγου και λιγοστεύουν επικίνδυνα οι αντοχές μου να ζω σε αυτή τη χώρα, χωρίς καμία υπερβολή...

    Παράθεση:
     Το μέλος sillia στις 29-10-2012 στις 12:06 έγραψε...

    ...η αλήθεια κάποιες φορές είναι σκοινί τεντωμένο λίγο πάνω από την γη...τόσο όσο να φτάνει να σκοντάφτουμε πάνω του! Ας είμαστε προσεκτικοί...

    Έτσι είναι καλή μου Αναστασία. Πάντα προσεκτικοί. Αλλά και πάντα πολίτες. Ενεργοί. Να παίρνουμε θέση. Να μη μένουμε μακριά από τα πράγματα, μην τυχόν και "χρωματιστούμε". Γιατί όσο δεν παίρνουμε θέση, τόσο αφήνουμε το πεδίο ελεύθερο να αναδύονται από τη μία φελοί κι από την άλλη άπληστοι αριβίστες, που κατάντησαν έτσι τη χώρα και έβαψαν το μέλλον μας μαύρο κι άραχνο. Αν συζητάγαμε σοβαρά για την πολιτική όλα αυτά τα χρόνια αντί να τη σνομπάρουμε και να λέμε "δεν ασχολούμαι με αυτά" ή "όλοι τα ίδια είναι, άντε παρατήστε με με δαύτους", οι "δαύτοι" δεν θα είχαν καταστρέψει την ζωή μας και το μέλλον των παιδιών μας.

    Γι αυτό κι εγώ, έχω αποφασίσει να μην ξανακάτσω στην άκρη και στον κόσμο μου. Είδαμε την προκοπή του "εγώ". Καιρός πια για το "εμείς".



    Αγαπητέ Χάρη,συμφωνώ σε πολλά πράγματα από όσα λες όμως διαφωνώ με τον τρόπο που τα εκφράζεις.Ο φασιμός  μπορεί να υπάρχει παντού,κατά την γνώμη μου.Από την άκρα αριστερά μέχρι την άκρα δεξιά.Μέσα σε όλο το φάσμα.Διαφωνείς;Πολίτες ψάχνω που δεν "χρωματίζονται" εύκολα και δεν ακολουθούν ιδεολογίες τύπου (αριστερός,δεξιός,κεντρώος κλπ)  αυτήν την στιγμή.Το παρελθόν  αλλά και το παρόν της Ελλάδας  είναι βαθειά διχαστικό και όλοι ξέρουμε που καταλήγει αυτό και ποιους εξυπηρετεί.Την κάθε είδους εξουσία.Αν δεν σεβαστούμε ο ένας τον άλλον πως θα δημιουργήθει αυτό το "εμείς" που λες;Από την παρούσα συζήτηση,αλλά και από άλλες στις οποίες έχω συμμετάσχει,βλέπω πως ο σεβασμός του ενός προς στον άλλον έχει πια χαθεί.Και γι αυτό λυπάμαι πολύ.

    Επίσης,Μαίρη δεν καταλαβαίνω γιατί τα τελευταία post του Konstantinosoa παίρνουν αρνητική αξιολόγηση.Όπως επίσης ενώ συμφώνησα με το τελευταίο post σου Χάρη διαφωνώ με το υστερόγραφο σου.

    Όπως επίσης διαφωνώ και με τον Konstantinosoa που εμμένει σε κάποια πράγματα και τα ποστάρει διαρκώς.Έτσι νομίζω πως χάνει την ουσία των  όσων διατυπώνει και διαφωνώ με τον τρόπο που αντιμετωπίζει το θέμα με προσφυγή στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματατος.Μιά συζήτηση είναι και το γεγονός ότι έγινε προσωπική αντιπαράθεση είναι ευθύνη του καθενός από εμάς.

    Τα παραπάνω τα γράφω πάντα με καλοπροαίρετη διάθεση και δυστυχώς διαπιστώνω πως μερικές φορές αυτά που έχουμε μέσα στο κεφάλι μας και μας απασχολούν τελικά μας εμποδίζουν να μένουμε όσον τον δυνατόν γίνεται αντικειμενικοί με αποτέλεσμα να κρατάμε στο χέρι ένα σφυρί και να αντιμετωπίζουμε τους πάντες και τα πάντα ως καρφιά.


    Konstantinosoa
    30.10.2012, 11:57

    Ο κόσμος βλέπει γενικώς την κοροϊδία και δεν αντιδρά.

    Εν προκειμένω όμως όποιος έρχεται σε ρήξη με την κάστα και τις συμμαχίες που έχουν δημιουργηθεί εδώ, τρώει διαγραφή.

    Δεν είναι δυνατόν να κατηγορούμαι με ποινικά κολάσιμες εκφράσεις, απαράδεκτες για την συνειδησιακή και οικογενειακή μου παράδοση και στην απάντησή μου να γίνεται διαγραφή και προφάσεις τύπου τρολ. Αυτό συνιστά σαφώς λόγο για επίκληση της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

    Έγραψε αντίθετη γνώμη ο μουσικοδίφης χθες με τον οποίο και εγώ έχω έρθει σε αντίθεση και έγινε του πολιτικού μας πολιτισμού. Ακόμα και ένας χρήστης που δεν τον γνωρίζω προσωπικά και πήρε το μέρος μου, άκουσε διάφορα απο τον δημοκράτη Χάρη.

    Μου μίλησε για διαγραφή του Θεοδωρίδη και προς το παρόν το μόνο που έγινε είναι μια συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ να καταγγείλει τον Κουρουπλή !

    Του έγραψα σαφείς τοποθετήσεις και βίντεο για τον Γλέζο και επίσημες ανακοινώσεις και δηλώσεις στελεχών του ΚΚΕ και με κατηγορεί για Γκεμπελίσκο και κατήγορο του ΣΥΡΙΖΑ. Προφανώς δεν διαβάζει καν τί γράφω... 

    Εγώ δεν είμαι Κασιδιάρης να με αποκαλούν φασιστοειδές και να κάνω πως βρέχει ή να λέω πως είμαι Εθνικιστής.

    Όπως και ο Μιχαλολιάκος αποφεύγει να παίρνει θέση για τον Χίτλερ έτσι και εδώ αποφεύγεται να παίρνεται θέση  για κάθε κατ΄ επίφαση κομμουνιστή δικτάτορα. Για μένα είναι το ίδιο πράγμα. Και θα το στηλιτεύω.

    Για τον Γλέζο οι θέσεις του υπερ του Στάλιν επίσημες θέσεις εξάλλου του ΚΚΕ απο παλιά είναι δεδομένες και το βίντεο απο την κηδεία του δικτάτορα Χότζα υπάρχει. Δικαίωμά του να πιστεύει ότι θέλει. Δημοκρατία έχουμε σε αντίθεση με τα καθεστώτα που κατα καιρούς υποστήριξε και ήταν ολοκληρωτικά. Ούτε συμφωνώ με τις απαράδεκτες θέσεις του Παπά, που έχει προσωπικά αρθρογραφήσει πολλά χρόνια πριν υπέρ του Χίτλερ. Όμως ο Γλέζος είναι ένας ενεργότατος πολίτης με μεγάλα + και μεγάλα - στην ιστορία του και δεν εξαιρείται απο την κριτική. Έτσι συνηθίζεται στις δημοκρατίες.

    Όταν βγήκε ο μουσικοδίφης και είπε για τον Θεοδωράκη απαξιωτικές κρίσεις μόνο έγω πήρα θέση. Όταν ο επίλογος πέταξε σπόντες για το Ολοκαύτωμα όλοι έκαναν γαργάρα και εσύ Χάρη και εσύ mary o. Ακόμα και όταν το ανέφερα δεν έγινε αρνητική αξιολόγηση και δέχθηκα ειρωνίες. Όταν όμως σε ένα θέμα ο επίλογος πήγε να πάρει το μέρος της Χρυσής Αυγής και μάλλον όχι ως ψηφοφόρος, έφαγε ban. Εύγε...

    Για την Αρβελέρ καθώς και για τις δημεύσεις ανέφερα συγκεκριμένα νούμερα που ισχύουν και δεν ανήκουν σε ένα σύνολο, την Εκκλησία, αλλά σε επιμέρους ενορίες, Μονές και Μητροπόλεις. Και φυσικά το 4% απο το 33%, προσδίδουν ή ασχετοσύνη ή συκοφάντηση εκ μέρους της Αρβελέρ. Δεν θα της χαριστώ λόγω του τίτλου.

    Γκεμπελισμός είναι να χαρακτηρίζεις κάποιον που με οικογένεια βγάζει 150 € καθαρά εγκάθετο και σε διατεταγμένη υπηρεσία. Παρεπιπτώντως οι ψάλτες δεν έχουν δημόσιο μισθό και πληρώνονται πολύ ριγμένα απο τους ενορίτες. Οπότε μην φαβάσαι τα λεφτά σου. Μέρος αυτών όμως πλήρωνε τον Βαξεβάνη... 

    Δεν προσέβαλα κανέναν και πάντα γράφω με επιχειρήματα, χωρίς κατα κανόνα να παίρνω ευθεία απάντηση. Σε όποιο θέμα τοποθετούμαι. Δέχομαι λάσπη, συκοφαντία έως και χυδαιότητα.

    Αν δεν σας αρέσει η γνώμη μου για τον Βαξεβάνη, τον επικροτητή του Βρέτζου, δικαίωμά σας.

    Αν δεν σας αρέσει το γεγονός ότι διαφωνώ με την διάθεση στην βορά του Internet της λίστας Βαξεβάνη, δικαίωμά σας. Προφανώς η έννοια ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα δεν λένε τίποτα και η προσφυγή στην Δικαστική Αρχή είναι περιττή. Έχουμε διαφορετικό νομικό πολιτισμό προφανώς.

    Δεν έχετε όμως κανένα δικαίωμα να με εξευτελίζετε, να νομίζετε ότι με εξευτελίζετε και εγώ να πρέπει σφυρίζω αδιάφορα μην τυχόν και παρεξηγηθείτε. Προσκυνημένος δεν είμαι. 


    mary_omikron
    30.10.2012, 16:48

    @ Ερατώ

    απευθύνομαι σε σένα δημόσια επειδή μου δίνεις το έναυσμα να πω μερικά πράγματα απαραίτητα και σ΄ευχαριστώ..

    Αρχικά να δηλώσω ξεκάθαρα οτι συμφωνώ για την σύμπνοια και την ενότητα, για την πολιτισμένη συζήτηση σε οτιδήποτε,  για τον σεβασμό της αντίθετης άποψης -για την οποία το πολύ πολύ σαν άτομο να μην μπω σε διαδικασία να σχολιάσω- και για την ανάγκη ύπαρξης αχρωμάτιστου "εμείς".

    Ολα αυτά σε προσωπικό επίπεδο.  Ομως στην διατήρηση μιας συζήτησης εντός θέματος ο συντονιστής δεν έχει επιλογές εκτός από παρέμβαση να παραμείνουν στο θέμα και junk, πράγμα το οποίο και κάνω όταν κρίνω (κατά κρίση λειτουργούμε) οτι μια συζήτηση ξεφεύγει ή οδηγείται (εσκεμμένα ή όχι) σε άλλες προεκτάσεις. Διαφορετικά δεν έχει λόγο ύπαρξης ο συντονιστής και ας καταργηθεί, ώστε να λειτουργεί το φόρουμ ελεύθερα και χωρίς κανονισμούς. [Σ΄αυτό το σημείο θα υπενθυμίσω ότι την ανάγκη ύπαρξης ενεργών συντονιστών εσείς οι ίδιοι -τα μέλη δηλαδή- την εντοπίσατε και το απαιτήσατε επισταμένως.]

    Στην περίπτωση του Konstantinosoa και των επανειλλημένων junk που -λες- δεν καταλαβαίνεις, επίσης δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει ο ΣΥΡΙΖΑ, ο Γλέζος, ο Στάλιν, η στάση του ΚΚΕ , η Αρβελερ, η εκκλησιαστική περιουσία, ο Θεοδωρίδης, η οικογενειακή κατάσταση, οι μηνιαίες αποδοχές του και τα διάφορα στοιχεία βιογραφικού του που εκθέτει, με την σύλληψη του Βαξεβάνη που είναι και το θέμα μας.

    Συγκεκριμμένα στον Konstantinosoa πριν 5 μέρες έστειλα προσωπικό μήνυμα με παράκληση να παραμένει εντός θεμάτων, το οποίο αγνόησε και δεν απάντησε. Στο παραθέτω:

    Προς
    Konstantinosoa
    ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ
    Ελλάδα
    34 ετών
    (Πλήρες Προφίλ)


    25.10.2012, 20:13

    Γειά σου Κωνσταντίνε

    Δεν έχω καμμιά διάθεση να κλείνω τζανκ τα ποσταρίσματά σου, αλλά σε παρακαλώ φρόντιζε να μην βάζεις προεκτάσεις που θα προκαλέσουν συζήτησ κι από άλλους και θα "ξεφύγει" το αρχικό.

    Αντιλαμβάνομαι ότι έχεις προβληματισμούς και θέλεις να συζητηθούν πλην όμως δεν το χειρίζεσαι τυπικά σωστά. Για παράδειγμα θα μπορούσες να ανοίξεις εσύ νέο θέμα για τον βορειοκορεάτη, τον χειρισμό από τα κόμματα εδώ και να συζητηθεί εκεί εκτενώς. Μέσα στον Γαϊτάνο και στην Κανέλη χάνεται αυτό καθεαυτό.

    Δεν θέλω να κάνω παρεμβάσεις, αλλά βοήθα κι εσύ λίγο... ΟΚ? Smile

    Καλό βράδυ

    Αν μετά τις εξηγήσεις, γνωρίζεις εσύ κανένα άλλο τρόπο συντονισμού που να είναι ηπιότερος αλλά συγχρόνως αποτελεσματικός βάσει του ζητούμενου, σε παρακαλώ να μου τον υποδείξεις και ευχαρίστως να εφαρμόσω.

    Θα ήθελα επίσης να απευθυνθώ κυρίως στα παλιά μέλη (που πιθανότατα κρίνουν τον συντονισμό αυταρχικό ή ανεπαρκή) λέγοντας ότι το ΜΗ που ΟΛΟΙ ισχυρίζονται ότι είναι παράδεισος και το αγαπούν χρειάζεται (ας μου επιτραπεί η λέξη) περιφρούρηση και βοήθεια απ΄όλους. 

    Το να παραμένουν θεατές εκ του ασφαλούς -στο όνομα μιας ανωτερότητας- παρακολουθώντας τρολλαρίσματα και κάψιμο θεμάτων με μια ΜΟΝΟ συντονίστρια -γι άλλους καλή γι άλλους κακή- να προσπαθεί να κρατήσει τάξη και ισορροπίες, δεν βοηθά καθόλου το ΜΗ που αγαπούν.

    Προσωπικά θα επιθυμούσα να έβλεπα και κάποια από αυτά τα μέλη πρόθυμα να συμμετάσχουν στον συντονισμό,   θέτοντας εαυτούς σε κριτική, διαμαρτυρίες, χαρακτηρισμούς και υποδείξεις κάθε φορά που ένα μέλος θεωρήσει ότι θίγεται και δεν αντιμετωπίζεται όπως αυτό το ίδιο απαιτεί. Δεν πειράζει λίγο "τσαλάκωμα" προσωπικότητας, ο σκοπός και η προσφορά έχει σημασία, που δεν είναι άλλος άπό "το ΜusicHeaven που όλοι αγαπάμε"


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    AR-ON
    30.10.2012, 17:22

    Αγαπητοί συμφορουμίτες,

    Αν και το παρακάτω κείμενο υπάρχει διαθέσιμο πατώντας το ? δίπλα από κάθε post αρνητικής αξιολόγησης, νιώθω την ανάγκη να το αντιγράφω και εδώ:

    Τι είναι τα posts αρνητικής αξιολόγησης; 
    Για να διατηρείται τάξη και κλίμα διαλόγου στο Forum, οι moderators έχουν τη δυνατότητα να δίνουν αρνητική αξιολόγηση σε posts που παραβαίνουν τους κανόνες του Forum ή είναι άσχετα με το θέμα της συζήτησης και δυσκολεύουν το διάλογο. Πολλές φορές αρνητική αξιολόγηση δέχονται και posts που απαντούν σε posts που έχουν δεχθεί προηγουμένως αρνητική αξιολόγηση. Τα μηνύματα αρνητικής αξιολόγησης δεν εμφανίζονται εξαρχής μέσα στη συζήτηση, υπάρχει όμως σχετική ένδειξη που επιτρέπει την προβολή του μηνύματος, μετά από κλικ.

    Λυπάμαι που επιτρέψαμε την ισοπέδωση της λογικής και των κανόνων κάθε forum (όχι μόνο του musicheaven), επειδή κάποιος φοβερίζει να μας καταδώσει στη "Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος" (σε λίγο θα μας καταδώσει και στην …χωροφυλακή, χαρακτηριστικό τέτοιου είδους ανθρώπων είναι άλλωστε οι απειλές). Ευτυχώς που μ’ ένα απλό κλικ μπορεί κάποιος να προβάλλει κάθε αρνητικά αξιολογημένο μήνυμα και μαζί να ξεσκεπάσει και την τακτική του κάθε troll: να μπαίνει π.χ. στο θέμα "Σύλληψη Βαξεβάνη" και να μιλά για Γλέζο, ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, Στάλιν, Κουρουπλήδες, Θεοδωρίδηδες και δε συμμαζεύεται. Και αντίστοιχες τρολιές κάνει σχεδόν παντού, όχι μόνο στη συζήτηση για το Βαξεβάνη. Όποιο κι αν είναι το θέμα, την κουβέντα θα την πηγαίνει στα δικά του. Προκαλεί έτσι τους συνομιλητές του να απαντούν σε πράγματα που δεν έχουν καμία θέση στο συζητούμενο θέμα. Μεθοδευμένα και συστηματικά. Δικαίωμά του να πολεμά με λύσσα την αριστερά και το ΣυΡιζΑ, αλλά να το κάνει σε τόπικ με αυτό το θέμα. Όχι εκεί που συζητάμε τη σύλληψη Βαξεβάνη, ή τις δηλώσεις Αρβελέρ, ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Έχουμε κανόνες ως forum ή δεν έχουμε; Δηλαδή η moderator τι θα έπρεπε να κάνει; Να επιτρέπει σε όποιον θέλει να παρεκκλίνει την κουβέντα σε όποιο άσχετο θέμα θέλει; Και μετά να πρέπει να απαντάει ο ένας στο άσχετο του άλλου κ.ο.κ. ενώ στο τέλος όποιος μπαίνει να διαβάσει γι αυτό που βλέπει στον τίτλο του topic, να διαβάζει σεντόνια με άσχετες διαμάχες; Τι σχέση έχει αυτό (ο σεβασμός στους κανόνες κάθε forum), με τις πολιτικές πεποιθήσεις του καθενός, ωρέ συμφορουμίτες; Γιατί από όοοοοολη αυτή τη συζήτηση ilio, αυτό που κρατάς είναι το ότι "χρωματίστηκα"; Δικαίωμα του καθενός να είναι ό,τι του κάνει κέφι: προοδευτικός, συντηρητικός, αριστερός, δεξιός, κεντρώος, ανένταχτος, φιλελεύθερος, αντιεξουσιαστής, κλπ. Υποχρέωση του όμως να σέβεται τους συνομιλητές του, σεβόμενος τους κανόνες του διαλόγου. Δεν τους σεβάστηκε, δέχτηκε την κριτική που του έπρεπε. (Τώρα εγώ, γιατί νιώθω περίεργα που αισθάνομαι την ανάγκη να αναλύω ξανά και ξανά το αυτονόητο;)

    (Παύση, γιατί εδώ πράγματι έμεινα και σκεφτόμουν για ώρες...)

    (Λοιπόν...)

    ...όμως, αυτή η απλή λογική με λύπη μου διαπιστώνω ότι δεν γίνεται από όλους κατανοητή και είτε α) άλλοι απέχουν και δεν παίρνουν θέση, ενώ θα περίμενα από πολλούς φίλους (ή τελικά "φίλους";) την υποστήριξη σε κάτι που νόμιζα στοιχειώδες, στο ότι ΔΕΝ πρέπει δηλαδή να επιτρέπουμε σε κάθε συζήτηση για το θέμα Α όποιον θέλει να αποπροσανατολίζει και να προκαλεί για να συζητάμε όχι το Α, αλλά το εριστικό θέμα Β, είτε β) άλλοι την πέφτουν στη συντονίστρια που τηρεί αυτό τον απλό κανόνα, υποχρέωσή της εξάλλου από τους κανονισμούς (αυτό είναι ίσως το μπράβο που μας κάνει τη χάρη 24/7 να διαθέτει στην κοινότητά μας άπειρες ώρες).

    Ο ίδιος από την πρώτη στιγμή, πάντα έπαιρνα θέση όταν έβρισκα τον οποιονδήποτε να αδικείται και τον υπεράσπιζα και μάλιστα επώνυμα, χωρίς να κρύβομαι πίσω από nickname, όταν μάλιστα αυτό θα επέβαλλε η ψυχρή λογική και το συμφέρον ενός νεοεμφανιζόμενου τραγουδοποιού, πέρα από τις όποιες άλλες ιδιότητές μου (με όποιον το έχω συζητήσει, μου έχει πει "κάνεις μεγάλο λάθος που βγαίνεις με το ονοματεπώνυμό σου"). Όμως αυτός είμαι. Είτε με πετύχεις στο Αιγάλεω, είτε στο ίντερνετ, ο ίδιος θα είμαι. Βλέποντας λοιπόν (από εκεί που δεν το περίμενα) αυτή την …αλληλεγγύη (!), θέλω να ευχαριστήσω όλους τους (πολλούς είναι αλήθεια) αξιόλογους συνομιλητές μου όλα αυτά τα χρόνια, να κρατήσω την αγάπη και τις πολλές όμορφες αναμνήσεις και να σας αποχαιρετήσω εδώ, αποχωρώντας σήμερα από την μοναδική αυτή μουσική κοινότητα. Γιατί οι άνθρωποι που περίμενα να εκδηλώσουν την αλληλεγγύη τους στο αυτονόητο, συνεχίζουν να απέχουν (ή θέλουν να έχουν ως άλλοι Ελβετοί ουδετερότητα και να κρατούν ίσες αποστάσεις). "Κοινότητα" είναι οι άνθρωποι που την αποτελούν. Και κοινότητες που ανέχονται τακτικές όπως του Konstantinosoa και τους ενοχλούν οι αρνητικές αξιολογήσεις που παίρνουν τα off-topic εριστικά του ποσταρίσματα, τις νιώθω απόμακρες από την ψυχή μου και το ήθος μου. Θα μου πουν αγαπημένοι φίλοι "καλά, το επίσημο musicheaven ήταν άψογο, τι σου φταίει". Δε μου φταίει σε τίποτα, αλλά συναισθηματικά για μένα Musicheaven δεν είναι ο μόνο ο admin ή οι moderators, είναι κυρίως οι απλοί συνοδοιπόροι… Προφανώς άτομα που εκτίμησα βαθιά εδώ μέσα όλα αυτά τα χρόνια θα συνεχίσω να τα έχω στην καρδιά μου και να κρατάμε την επικοινωνία μας από άλλα κανάλια. Ελπίζω να είναι ξεκάθαρο, ότι η απόφασή μου αυτή δεν οφείλεται ούτε στις απειλές, ούτε στα λυσσασμένα και άκρως προσβλητικά για την προσωπικότητά μου post, τα οποία μάλιστα, αν και ξεκάθαρο τρολλάρισμα, από εχθές, τόσες ώρες, με δημοκρατία και ελευθερία, κοσμούν την συζήτηση για τη "Σύλληψη Βαξεβάνη".

    Να είστε όλοι καλά,

    Χάρης Αρώνης, 30/10/2012


    mary_omikron
    30.10.2012, 17:32

    Βρε Χάρη??? {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad} 

    ΟΧΙ έτσι


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    jorge
    30.10.2012, 18:08
    Οι εποχές είναι δύσκολες, τα νεύρα τεντωμένα και τα πιστεύω μας αναζητούν διέξοδο, ειδικά όσα έμεναν καλά κρυμμένα, επί χρόνια. Ως κοινωνία, πολιτικοποιούμαστε ξαφνικά και αυτό είναι καλό. Από την άλλη, η ένταση αυξάνεται και εμφανίζονται περιπτώσεις συνομιλητών που "μας ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι", όλο και πιο συχνά. Κάποτε στο MusicHeaven ειχαμε λιγα εργαλεια να αντιμετωπισουμε τετοιες περιπτωσεις. Τωρα εχουμε περισσότερα. Προσπαθούμε. Και πολλές φορές οι γραμμές είναι λεπτές, ο χρόνος λίγος και αναγκαζόμαστε (=κάποιοι μας αναγκάζουν) να κάνουμε και τον αστυνομικό - δικαστή.

    Και από πάνω απολογούμαστε για τις πρακτικές μας, όσο ελάχιστα fora που απλά πατούν ένα κουμπί. Αυτό αν μη τι άλλο δείχνει σεβασμό προς τα μέλη. Το ελάχιστο που περιμένουμε από όλους είναι διατήρηση ενός κόσμιου κλίματος και προσπάθεια να είμαστε on topic. Όχι απαραίτητα φιλικού κλίματος, αλλά κόσμιου.

    Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Τα παραπάνω δεν είναι καρφιά για κανέναν, απλά ένα συμπλήρωμα στο "παράπονο" που εξέφρασε η Μαίρη.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    venceremos
    30.10.2012, 19:47

    Kριμα ρε Χαρη χωρις να σε ξερω κιολας μετα απο καιρο διαβασα κατι ενδιαφερον εδω μεσα και συ πας και φευγεις για λογους ευθιξιας... τι να πω..  Αντε να κλειστουμε παλι ολοι στα καβουκια μας γιατι εχουμε αφησει να σουλατσαρουν οι απολιτικοι και τα κομματοσκυλα.. Ετσι ακριβως οπως και στην κοινωνια μας εκει εξω.. ολοι εχουμε λουφαξει και αφηνουμε τους Χρυσαυγιτες τα καλοπαιδα να δολοφονουν και η αστυνομια να χειροκροτα...Δεν καταλαβα γιατι ειναι κακο να ειναι κανεις πολιτικοποιημενος σημερα...? εγω υποστηριζω πως ανθρωπος χωρις ιδεολογια, χωρις να χει μπει στη διαδικασια να εχει φιλοσοφησει δυο πραγματα στη ζωη του, ειναι το πιο ευκολο θυμα καθε προπαγανδας.. και φυσικα κανεις ο οποιος προσκειται φιλικα προς τη Χρυση Αυγη οσο κι αν ορυεται δεν μπορει να πεισει κανεναν για την αγαπη του στο θεσμο της Δημοκρατιας.. Οταν η Χρυση Αυγη ασπαζεται το Φασισμο, οταν ειναι αποδεδειγμενα και απροκαλυπτα εγκληματιες-δολοφονοι-παρακρατικοι με την υποστηριξη της Αστυνομιας. Εφοσον οι συμπεριφορες τους προσβαλλουν την εννοια της Δημοκρατιας την εννοια του σεβασμου στη διαφορετικοτητα, στο σεβασμο της ελευθεριας και των δικαιωματων του καθε ανθρωπου.. Τα υπολοιπα ειναι προφανως παιχνιδια αποπροσανατολισμου απο το βασικο θεμα και προσπαθειας αποσπασης αριστερων ψηφων προς οφελος των συντηρητικων δυναμεων.. Ετσι διωχνεται ο κοσμος απο εννοιες οι οποιες τον υπηρετουν.. απορριπτοντας τους κομματικους εκπροσωπους απορριπτουν εννοιες οπως αριστερα και κομμουνισμος.. ξυπνηστε ρε και ψαχτειτε μονοι σας.. δε θελουμε προβατα κανενος και προπαντων κανενος κομματος... Ο καθενας μας κρινεται απο τη σταση του και οχι απο το σοι του..Λυπαμαι που μπαινω και γω στο παιχνιδι καποιων να ασχολουμαστε μαζι τους, να χανεται η ουσια, λες και δεν εχουμε σημαντικοτερα θεματα στη ζωη μας...


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    venceremos
    30.10.2012, 21:25

    Λοιπον ακομα μια συλληψη ακομα ενα "μεμονωμενο" περιστατικο λογοκρισιας...

    http://tvxs.gr/news/ellada/o-anthropos-poy-eksethese-tin-xora-diethnos-sto-tvxsgr

    Αυτα ειναι παιδια...


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης