ελληνική μουσική
    999 online   ·  210.851 μέλη

    σύνδεση μουσικών οργάνων + φωνής (ψιλοάσχετος)

    Rocker95
    05.11.2012, 13:12

    Καλησπέρα

    Τι χρειαζόμαστε για να συνδέσουμε όργανα και φωνή για να ακούγονται συγχονισμένα απο ίδια ηχεία είτε για πρόβα είτε για κάποιο μικρό live;

    ας πούμε πως έχουμε π.χ.: 1 κιθάρα, 1 μπουζούκι, 1 μικρόφωνο & 1 αρμόνιο.

    Αν δεν κάνω λάθος θα χρειαστούμε μια κονσόλα μικτή ήχου, και ηχεία? σωστά?

    αν όχι τι χρειάζεται άκριβως.. και ας πούμε τι διαφορά υπάρχει στα ηχεία pasive και active?

    τα κανάλια στην κονσόλα συμβολίζουν το πόσα όργανα μπορούν να μπούν?


    noizreduction
    05.11.2012, 13:26

    1) Για να ακουγονται συγχρονισμενα τα οργανα, το μονο που χρειαζεσαι ειναι συγχρονισμενους μουσικους. Smile

    2) Αλλο η προβα, αλλο ενα μικρο live. Παρολο που υπαρχουν "πασπαρτου" λυσεις, δεν ειναι ο,τι καλυτερο. Στην προβα, ο μουσικος θελει να ακουει τον εαυτο του, αρα τα ηχεια που εχει παρει ειναι αποκλειστικα για τη μπαντα. Εαν ομως παει με το ιδιο setup να κανει live, θα πρεπει να χρησιμοποιησει αυτα τα ηχεια για να ακουει ο κοσμος, οποτε ο ιδιος και η μπαντα δεν θα εχει ηχεια για να ακουνε τι παιζουν ( και βεβαια...να παιζουν συγχρονισμενα ).

    3) Το τι θα χρειαστειτε, εξαρταται απο το τι δινετε χρηματικα, τι θελετε να καλυψετε και τι θελετε να πετυχετε! Ενα βασικο setup οντως ειναι "κονσολα ηχου->ηχεια", ομως αυτο δεν ειναι παρα ο τιτλος ενος μεγαααααλου βιβλιου που ονομαζεται PA.

    4) Αν και οι ορισμοι passive και active εχουν να κανουν με το που βρισκεται ενα crossover ( πριν ή μετα το σημα που λαμβανει ενα ηχειο ), νομιζω πως το πιο σωστο ειναι να μιλησουμε για αυτοενισχυομενα και απλα ηχεια. Τα αυτοενισχυομενα ειναι αυτα που εχουν μεσα τους δικο τους ενισχυτη ηχου ( αυτα πολλοι τα λενε, λαθος, active ), ενω τα απλα ειναι αυτα που χρειαζονται εξωτερικο ενισχυτη ηχου ( και πολλοι τα λενε κατα λαθος, passive ).

    5) Τα καναλια στη κονσολα συμβολιζουν ποσες εισοδους εχει η κονσολα. Αυτο δε σημαινει πως ολες οι εισοδοι κανουν και για ο,τι θελουμε να βαλουμε πανω. Πχ, ενα μικροφωνο θελει δικη του εισοδο, οπως και μια κιθαρα ή ενα μπουζουκι.


    Εαν τωρα ξεκινατε να ασχολειστε με αυτα, προτεινω πρωτα να εξοικειωθειτε με βασικες εννοιες, οπως Watt RMS, τι ειναι κονσολα, τι ειδη σηματων υπαρχουν, κλπ.

    Σε περιπτωση που δεν θελετε να μπλεξετε με αυτη τη διαδικασια, βρειτε καποιον φιλο σας που ασχολειται ή σπουδαζει ή σπουδασε ηχοληπτης για να σας βαλει σε μια πορεια.


    Rocker95
    05.11.2012, 14:01

    βασικά με μια 4καναλη κονσολίτσα και 2 ηχεία δεν θα είμαστε ΟΚ για τον σκοπό που τα θέλουμε?

    την κονσόλα και τα ηχεία θα τα πάρουμε κυρίως για να ακούγεται η φωνή απλώς ξέρω ότι γίνεται να συνδέσεις και άλλα όργανα πάνω στην κονσόλα.

    δεν ξέρω κιόλας πως ακριβώς τα συνδέουμε. ας πούμε την κιθάρα την συνδέεις απευθείας στην κονσόλα και μετά ακούγεται απο τα ηχεία ή εμπλέκεται και ο ενισχυτής της κιθάρας κάπου μέσα σε όλο αυτό;{#emotions_dlg.wacko}

    γενικά στο συγκεκριμένο θέμα είμαι άσχετος και δεν ξέρω που αλλού να ρωτήσω μιας και δεν έχουμε κάποιον γνωστό πρόχειρο αυτή την στιγμή.. ευχαριστώ για την βοήθεια


    noizreduction
    05.11.2012, 14:05

    Για ποιο σκοπο απο τα 2; Προβα ή live? Γιατι εαν το setup της προβας πας να το στησεις ΚΑΙ για live το πιο πιθανον ειναι να μην ακουει ο τραγουδιστης τη φωνη του και να φαλτσαρει ( μην αναφερω το χαος που μπορει να προκληθει στα οργανα εαν δεν ακουνε τι τραγουδαει ο τραγουδιστης ).



    Rocker95
    05.11.2012, 17:09

    μας ενδιαφέρει κυρίως για πρόβα!

    δηλαδή για ένα μικρό live, εκτός απο τα όργανα δεν χρειάζεσαι μόνο μια κονσόλα και ηχεία? (μιλάω πάντα για κανα live σε κλειστό χώρο π.χ. μπαράκι, μικρό μαγαζάκι κτλ.)


    noizreduction
    05.11.2012, 20:35

    Καθε περιπτωση PA ειναι διαφορετικη, ομως το να βαλεις 2 ηχεια προς το κοσμο ( τα ιδια ηχεια που ειχες για την προβα ) σημαινει πως η "σκηνη" μενει χωρις καποιο monitoring, οποτε ειτε τα οργανα θα καλυπτουν τη φωνη, ειτε δε θα ακουνε τη φωνη, οποτε θα παιζουν ασυγχρονιστα!

    Σε περιπτωση που θα βαλεις τα ηχεια πισω απο τη "σκηνη", ωστε να ακουνε και οι μουσικοι, αλλα και ο κοσμος, το πιο πιθανο ειναι πως πηγες που εχουν ευαισθησια ( πχ το μικροφωνο ή μια ακουστικη κιθαρα χωρις την ειδικη ταπα μπροστα στο ηχειο ) να αρχιζουν να μικροφωνιζουν, αρα ειτε θα κατεβει η ενταση του καναλιου, ειτε..θα αλλαξουν θεση τα ηχεια.


    cobal
    05.11.2012, 20:56

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 05-11-2012 στις 20:35 έγραψε...

    Καθε περιπτωση PA ειναι διαφορετικη, ομως το να βαλεις 2 ηχεια προς το κοσμο ( τα ιδια ηχεια που ειχες για την προβα ) σημαινει πως η "σκηνη" μενει χωρις καποιο monitoring, οποτε ειτε τα οργανα θα καλυπτουν τη φωνη, ειτε δε θα ακουνε τη φωνη, οποτε θα παιζουν ασυγχρονιστα!

    Σε περιπτωση που θα βαλεις τα ηχεια πισω απο τη "σκηνη", ωστε να ακουνε και οι μουσικοι, αλλα και ο κοσμος, το πιο πιθανο ειναι πως πηγες που εχουν ευαισθησια ( πχ το μικροφωνο ή μια ακουστικη κιθαρα χωρις την ειδικη ταπα μπροστα στο ηχειο ) να αρχιζουν να μικροφωνιζουν, αρα ειτε θα κατεβει η ενταση του καναλιου, ειτε..θα αλλαξουν θεση τα ηχεια.



    Νομιζω οτι τα παιδια απο την στιγμη που δεν εχουν τυμπανα στο σχημα, δεν θα χρειαστουν κατι μεγαλο* ηχητικα...Και επισης οτι με δυο ηχεια και μια κονσολα κανουν τη δουλεια τους για προβες και μικρα live.

    Εγω με την μπαντα μου παιζαμε χρονια με μια κονσολα και δυο αυτοενισχυομενα  και στηναμε τα ηχεια πλαγια της σκηνης για να ακουμε κιολας. Βεβαιως ολο αυτο ειχε ενα θεμα στο ποσο μπορεις να ανοιξεις την ενταση της φωνης γιατι μικροφωνιζε αλλα ειχαμε δυνατα ηχεια και γινοταν η δουλεια.

    Τωρα για τις κιθαρες σιγουρα θα χρειαστειτε ενισχυτες για καλυτερο αποτελεσμα και κατα την γνωμη μου με μικροφωνο πανω στη κονσολα και οχι με καλωδιο.

    Για την κονσολα να βρειτε σιγουρα μια που να εχει και εφε  και βαλε και δυο- τρια καναλια παραπανω..... Θα χρειαστουνε..... Απο μαρκες εγω πλεον προτιμω Soundcraft  αλλα καλυτερα να σου προτεινει ο  Noiz καποια.


    Rocker95
    06.11.2012, 13:20

    παιδιά καταρχήν ξανα ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    βασικά δεν προβλέπεται κάποιο live άμεσα στον ορίζοντα οπότε ας μείνουμε στο οτι θα τα χρειαστούμε κατα κύριο λόγο στην πρόβα.

    άρα ας πούμε ότι έχουμε 1 κονσόλα και 2 ηχεία.

    αρχικά η κονσόλα θα συνδεθεί με τα ηχεία.. (εύκολο αυτό{#emotions_dlg.tt2})

    μετά π.χ. την κιθάρα ή το μπουζούκι ας πούμε, τα συνδέουμε απευθείας σε κάποια υποδοχή της κονσόλας και ακούγονται απο τα ηχεία ή τα συνδέουμε κανονικά στους ενισχυτές τους και απο τον ενισχυτή συνδέσουμε κάποιο καλώδιο στην κονσόλα??

    έτσι για να έχω μια εικόνα το πως λειτουργούν γιατί δεν ασχολήθηκα ποτέ μέχρι τώρα με θέματα ηχοληψίας.


    noizreduction
    06.11.2012, 18:15

    Εχετε ενισχυτη για το μπουζουκι?!!! {#emotions_dlg.blink} Οσον αφορα την κιθαρα, τι ειδους; Ηλεκτρικη, ηλεκτρακουστικη, ηλεκτροκλασσικη?


    Οπως και να εχει, η πιο σωστη συνδεση ειναι μπουζουκι->DI->εισοδος κονσολας MIC. Το ιδιο ισχυει εαν εχεις ηλεκτρακουστικη κιθαρα.


    Rocker95
    06.11.2012, 19:56

    όχι δεν υπάρχει συγκεκριμένος ενισχυτής για το μπουζούκι.

    απλώς το συνδέουμε και αυτό καμια φορά με έναν ενισχυτή κιθάρας!

    Αυτο το τελευταίο σημαίνει δηλαδή ότι το μπουζούκι π.χ. μπαίνει κατευθείαν στην κονσόλα? σορρυ για το πρίξιμο αλλα τις ορολογίες να τις κάνετε λίγο πιο λιανά γιατί εγώ δενν..{#emotions_dlg.wacko}

    όσο για την κιθάρα μια κιθάρα που υπάρχει προς το παρών αυτή είναι ηλεκτρική.


    noizreduction
    06.11.2012, 20:07

    Εαν παρετε μια κονσολα που εχει εισοδους με HI-Z ( ετσι αναφερεται, οποτε δεν θα μπερδεψεις την ορολογια ), μπορεις να συνδεσεις το μπουζουκι ( που φανταζομαι εχει μαγνητη ) και την ηλ.κιθαρα κατευθειαν εκει.


    Ομως, το πιο σωστο ειναι να προμηθευτεις ενα D.I. ( ντι-αϊ θα το πεις σε ενα καταστημα με εξοπλισμο ηχου και θα ξερουν τι εννοεις ) για το καθε οργανο κι απο το DI να δωσεις σημα στη κονσολα. Ειναι πιο σιγουρο, καλυτερο κι ασφαλες σε πολλες περιπτωσεις και για λογους που δεν ειναι αναγκη να αναλυσουμε!


    Rocker95
    06.11.2012, 20:54

    η δεύτερη εκδοχή με τα DI για το κάθε όργανο μου φαίνεται ότι θα μας βγει λιγάκι ακριβά μαζί με την κονσόλα.

    οπότε αν τελικά επιλέξω την πρώτη εκδοχή με τις εισόδους HI-Z, η συνδεσιμοτητα πάει κάπως έτσι:

    κιθάρα, μπουζούκι, μικρόφωνο & αρμόνιο --> κονσόλα --> ηχεία (?)


    noizreduction
    06.11.2012, 21:18

    Εαν τα ηχεια ειναι αυτοενισχυομενα, ναι. Εαν δεν ειναι, τοτε χρειαζεσαι εξωτερικο ενισχυτη!


    Ενα DI δεν παει παρα πολυ ακριβα. Υπαρχουν και με 20-30€!!


    Rocker95
    06.11.2012, 21:45
    τα DI που λες μήπως έχουν καμιά σχέση με τα D/A ή μπα;
    noizreduction
    06.11.2012, 22:18

    Οχι, αυτο που περιγραφεις εσυ ειανι το Digital to Analog, που αφορα τη φαση μετατροπης του ηχου που ειναι μεσα στον υπολογιστη σου ( με μορφη δεδομενων ) σε ηχο που θα παει στα ηχεια σου ( σε μορφη ρευματος ). Καμια σχεση με το DI.

    Τo DI ειναι το direct injection και αφορα τη μετατροπη ενος σηματος απο instrument level ( οπως ειναι το σημα που λαμβανει ενας μαγνητης ) ή line level ( ενος πληκτρου ) σε mic level. Λεπτομερειες, δεν υπαρχει λογος να μπερδευεσαι παραπανω. Το θεμα ειναι πως θα κανει τον ηχο να κυλησει πιο 'ομαλα' προς την κονσολα και χωρις καμια συχνοτικη απωλεια.

    Εαν συδνεσεις ενα οργανο ( οπως η ηλ.κιθαρα ) σε μια υποδοχη line in της κονσολας, που δεν υποστηριζει ΗΙ-Ζ, θα ακουσεις ηχο, οχι ομως σωστο ή σωστα συχνοτικο!


    Rocker95
    07.11.2012, 13:05
    ΟΚ και πάλι 1000 ευχαριστώ για την βοήθεια!
    manosr
    05.09.2013, 11:41
    Καλησπέρα στην παρέα, Εχω κονσόλα της οποίας τα κανάλια εχουν εισοδο HI-Z Παρόλα αυτά το μπουζούκι μου peakάρει πολύ εύκολα με οποιον μαγνήτη κι αν βάλω πάνω. Το κακό ειναι οτι η κονσόλα (Behringer PMP2000) δεν έχει ρυθμιστη για το GAIN οπότε δεν μπορώ να μειώσω την ευαισθησία του σηματος εισόδου. Εχετε να μου προτείνετε κάτι? Ενα DI θα ελυνε το πρόβλημα? Μπορώ να συνδέσω DI σε εισοδο HI-Z ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    noizreduction
    05.09.2013, 11:48

    1) Εχεις δοκιμασει να ενεργοποιησεις το pad της κονσολας οταν συνδεεις το μπουζουκι και βλεπεις πως peak-αρει το σημα;

    2) Το σημα peak-αρει αφου ρυθμισεις το level και πειραξεις το ΕQ του καναλιου ή ακομα κι οταν αυτα ειναι ουδετερα ( κυριως το EQ );

    3) Το DI συνδεεται σε MIC Input, οποτε δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις για το HiZ, αφου στην ουσια υποβιβαζεις το σημα σου σε επιπεδο MIC και το κανεις και balanced. Το πιο σημαντικο ( για σενα ) ειναι πως σου επιτρεπει να ελεγξεις το level του οργανου πλεον μεσω της κονσολας!


    manosr
    05.09.2013, 12:13

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 05.09.2013, 11:48 έγραψε...

    1) Εχεις δοκιμασει να ενεργοποιησεις το pad της κονσολας οταν συνδεεις το μπουζουκι και βλεπεις πως peak-αρει το σημα;

    2) Το σημα peak-αρει αφου ρυθμισεις το level και πειραξεις το ΕQ του καναλιου ή ακομα κι οταν αυτα ειναι ουδετερα ( κυριως το EQ );

    3) Το DI συνδεεται σε MIC Input, οποτε δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις για το HiZ, αφου στην ουσια υποβιβαζεις το σημα σου σε επιπεδο MIC και το κανεις και balanced. Το πιο σημαντικο ( για σενα ) ειναι πως σου επιτρεπει να ελεγξεις το level του οργανου πλεον μεσω της κονσολας!



    1) Μολις πατήσω το PAD ειναι σαν να ξεσυνδέω το μπουζουκι. Νεκρώνει δηλαδη.

    2) Ακομα και με ουδέτερα το ίδιο κάνει

    3) Στην ουσία αυτό που θέλω ειναι να βρω εναν τρόπο να μειώσω την ευαισθησία στο καναλι μου.

    Δεν έχω ιδιαιτερες γνώσεις οπότε μπορεί να λέω και ασαφή πράγματα επι του θέματος. Απλά με το που παίξω λίγο πιο δυνατά αμέσως αναβει το Clip Led του καναλιού μου. Αφηνοντας τις ρυθμίσεις οπως ειναι, βαζω πάνω μια ακουστική κιθάρα και δεν συμβαίνει το προβλημα με το Clip Led. Όλες οι γνώμες-γνώσεις ευπρόσδεκτες. Αν ειχα ενα κουμπί GAIN πιστεύω θα ελυνα αμεσα το πρόβλημα. Μου κανει εντύπωση που δεν έχει GAIN η κονσόλα (Behringer PMP2000)


    noizreduction
    05.09.2013, 12:21

    Εμενα δεν μου κανει εντυπωση, γιατι το κυκλωμα gain ειναι αρκετα "ακριβο" για την Behringer ( πλακα κανω ).

    Εχεις παρατηρησει και σε αλλα μηχανηματα το μπουζουκι να "αρπαζει"; Δοκιμασες με το pad ενεργοποιημενο να ανεβασεις το level του καναλιου; Τι μαγνητες φοραει το μπουζουκι;

    Καλυτερα παντως θα ηταν να ειχες ενα DI και μαλιστα οχι τιποτα ακριβο.