ελληνική μουσική
    1040 online   ·  210.853 μέλη
    eleni_197
    12.05.2005, 12:31
    TO BLACK ALBUM ΤΩΝ ΜETALLICA ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ BEST OF?ΑΞΙΖΕΙ?ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΊΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ???

    YROIDIS
    12.05.2005, 12:44
    Δεν είναι ούτε best of ούτε κάτι σαν best of. Είναι όμως αυτό με τις μεγαλύτερες πωλήσεις και τα περισσότερα singles έως σήμερα. Θα σου πρότεινα κάτι αλλά δεν ξέρω σε τι ήχους έχεις συνηθίσει τα αυτιά σου...
    xristos
    12.05.2005, 16:41
    Μπορείς να πάρεις το S&M που είναι κάτι σαν best of, είναι ζωντανά ηχογραφημένο και μαζί τους η συμφωνική του San Francisco, υπό την διεύθυνση του τεράστιου Michael Kamen!

    iris-the-black
    23.06.2005, 08:51
    Καλά λέει ο xristos.Το cd που σου προτείνει είναι τέλειο και το καλύτερο τραγούδι είναι φυσικά το "nothing else matters" σε live εκτέλεση...
    Nekros
    23.06.2005, 10:23
    εγω παιδια θα προτεινα το Black Album διοτι μπορει να ειναι παλιο αλλα εχει τα καλητερα κομματια των Metallica! και το S&M βεβαια αλλα πως να το κανουμε τωρα
    EffieKakaflika
    23.06.2005, 10:41
    Καλημέρα παιδιά!!
    Νομίζω ότι το black album δίνει μια εικόνα για τους Metallica πιο σαφή απ'ό,τι το S&M. Βέβαια, το live με τη συμφωνική είναι εκπληκτικό. Αλλα για τους μη εξοικειωμένους είναι πιο καλό το Black Album.
    Πάντως δεν θα συμφωνήσω ότι είναι τα πιο καλά τους τραγούδια στο Black Album. Τα καλύτερα νομίζω είναι τα ...And Justice for All και το Master of Puppets. Με καταπληκτικά κομμάτια και στα άλλα βέβαια (όπως το Call of Ktulu και το Fade to Black)...

    rapsodos
    23.06.2005, 10:47
    προσωπικα σταμάτησα να ακούω Metallica οταν βγήκε το black. συγκυρίες , όχι οτι δεν άξιζε , προς θεού. Αλλα ... να πω την αλήθεια , το ride the lightning και ίσως και το master of puppets , είναι δίσκοι που έχουν αφήσει τη δική τους ιστορία και το στίγμα των Metallica. Το black είναι πιο σύγχρονο, πιο βατό για την εποχή μας και αυτό το εκανε τόσο δημοφιλή. Επαιξε ρόλο και η απήχηση που είχαν πλέον οι Metallica με όλα τα αριστουργήματα που είχαν κυκλοφορήσει, οπότε με μια ελφρώς μεγαλύτερη προώθηση, οι πωλήσεις εκτοξεύτηκαν. Οπως και να έχει πάντως , καλό είναι , αν σου αρέσει αυτού του είδους η μουσική, να αποκτήσεις όχι ένα αλλα όσο το δυνατόν περισσότερο δίσκους απο αυτό το συγκρότημα. Αξίζει.

    Πρωην orpheus ...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: rapsodos on 23-06-2005 10:49 ]
    EffieKakaflika
    23.06.2005, 11:04
    Εγώ δεν ακούω πια τόσο πολύ (από το Load και μετά...). Νομίζω ότι έχουν γίνει πιο χλυαροί, λόγω της εμπορικότητας... Ή εμένα μου φαίνεται... Έγραψαν πιο απλά πράγματα και οι στίχοι (που για μένα είναι το πιο μεγάλο ατού των Metallica), έγιναν κι αυτοί πιο απλοί. Δεν μπορείς να το θεωρήσεις αρνητικό γιατί όσο να'ναι δεν είναι πια πιτσιρίκια και μπαίνουν κι αυτοί στην διαδικασία της "ωριμότητας".
    Εξ'άλλου, είναι ένα πολύ μεγάλο συγκρότημα και πιστεύω ότι έχουν γράψει τραγούδια αριστουργήματα, που έχουν γράψει ιστορία στην Metal μουσική. Αυτό που με χαλάει είναι να τους κατατάσσουν στην Hard Rock...
    faltsoo
    23.06.2005, 12:43
    BLACK album για κλασικους MetalLICA αλλα και GARAGE για τους αλλους MetalLICA



    CARNIVORUS
    23.06.2005, 13:09
    Αν κάποιος θέλει να ξεκινήσει σήμερα να ακούει Metallica καλό θα ήταν να ξεκινήσει κατά σειρά προτεραιότητας ως εξής:
    1 'Ride The Lightning' (κατά την ταπεινή μου 'αποψη και ότι καλύτερο στην δισκογραφεία τους...Διαμάντι!!!)
    2 'Master Of Puppets'(τι να λέμε τώρα...όποιος δεν το έχει ακούσει να ξεκινήσει ελαφρύ τρεξιματάκι μέχρι το τοπικό δισκάδικο)
    3 'Kill 'Em All' (το πρώτο επίσημο Album τους με κλασσικές κομματάρες και πιο ακατέργαστο ήχο απο τα υπόλοιπα)
    4 ' Metallica'(ή και Black Album όπως το προτιμάει όλος ο κόσμος ,και λέω όλος ο κόσμος γιατί το αγόρασε ΌΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ...απο ravers μέχρι που-rockers...Το πιο εμπορικό τους αλλά όχι άδικα)
    5 '...And Justice For All'(ο ποιό τεχνικός δίσκος που έβγαλαν ποτέ και λίγο "δύσκολος" για τον ακροατή που τους έμαθε με το 'Black Album' αλλά δεν πάυει να είναι κορυφαίας συνθετικής αξίας)
    6 Garage Days Re-Visited [πριν το 'Kill 'em All' όταν οι κύριοι Metallica δεν είχαν την παραγωγή εκατομμυρίων που τους παρείχαν οι εταιρείες, έπαιζαν πολλά κομμάτια που τα είχαν ξεχάσει και οι ίδιοι...Όταν όμως χρειάστηκε να κάνουν ένα συνθετικό διάλειμα, λόγω του θανάτου του μπασίστα τους Clif Burton (R.I.P.), και μη θέλοντας να χάσουν και την κουτάλα με τα ζουμιά που τους είχε δωθεί απο την Music For Nations αποφάσισαν να ξαναπαίξουν 5 απο αυτά και να τα πλασάρουν καλο-γυαλισμένα, αφού θα ήταν κοινώς αποδεκτά και απο τους παλιούς και απο τους νέους Fan του Group]
    7 'Garage Inc' (διπλό LP που στην αρχή κάποιοι βιάστηκαν να χαρακτηρίσουν ως "αρπαχτή" αλλά αργότερα απλά το έβαζαν κάθε μέρα να παίζει στο τέρμα και οι τελευταίοι εναπομείναντες γείτονες τους την έκαναν για το εξοχικό στην Λουτσα...!!!! Κορυφαίες επανεκτελέσεις και τρομακτική η επιλογή των κομματιών...Φοβερή προσφορά για τα 5-κιλα μεταλάκια που δεν είχαν ακούσει ποτέ τους τα group που επέλεξαν να διασκευάσουν και αργότερα, ένα ποσοστό έστω, ψάχτηκαν περισσότερο...)
    8 'Load' / 'Reload' (δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω...για μένα έχουν την ίδια αξία...Είναι οι δίσκοι που αποδείχτηκε αυτό που πολλοί απο τους παλιότερους οπαδούς φοβόμασταν...Σταμάτησαν να μελετάνε πλέον τα παιδιά στο σπίτι τους και jam-άροντας βγάζουν δίσκους...για να αποφύγω κάθε παρεξήγηση μου αρέσουν και τα δύο χωρίς όμως να μπορώ να τα συγκρίνω με όλα τα προηγούμενα)
    9 'St. Anger' (δεν κάνω σχόλια...Δείτε την ταινία τους και βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα...)
    10 'S&M' (Για μένα αποτελεί την πιο ανούσια κυκλοφορία τους...Δεν είχε καμία ουσία να ακούσω κομμάτια σαν το 'Battery' με βιολιά απο πίσω...Το μόνο καλό του album ήταν τα καινούρια κομμάτια που συμπεριέλαβαν μέσα και η εκτέλεση του 'Call Of Cthulu' που είχε απο την αρχή τις προδιαγραφές για συμφωνική ορχήστρα...)

    "BANG THAT HEAD THAT DOESN'T BANG"
    EffieKakaflika
    23.06.2005, 13:13
    Συμφωνώ, Συμφωνώ, Συμφωνώ, Συμφωνώ!!!

    loti
    07.07.2005, 17:39
    Paidia egw ayto pou pisteyw einai oti oi Metallica ehoun kataferei na vgaloun diskous pou den sigrinontai o enas me ton allon kathws o enas diafereis apo ton allon(isws ohi toso load/reload)para poli kai gia mena toulahiston einai kati to spoudaio kai diskolo na katafereis.kai proswpika an exeis oli tin diskografia tous opws kai na niwtheis eite lipimenos,eite neyra,eite hara,eite otidipote panta tha yparhei ena tragoudi Metallica na tairiazei me to ifos sou....
    The_Heretic
    30.07.2005, 12:45
    Οκ...Βασικά το όλο οικοδόμημα Metallica έχει χτιστεί πάνω σε 3 δίσκους:Ride The Lightining,Master Of Puppets & ...And Justice For All.
    Tο "Ride..." είναι η άρχη του προσωπικού τους ύφους.Το "Master..." είναι ίσως ο πιο ολοκληρωμένος δίσκος τους,παρουσιάζοντας την τεχνική τους πλευρα σε απολύτη ισορροπια με την "λύσσα" και την μελωδία,με τους Μ. να έχουν ακόμα αυτό το αντιπολεμικό στοιχείο στο στίχο-όλο το άλμπουμ αναφέρεται στις απώλειες του...Τωρα, η προσωπική μου αδυναμία, "...And Justice For All" -ο πρώτος crossover δισκος,είναι μακράν ο πιο δυστροπος,σκοτεινός,βαρύς,πειραματικός,λυσσαλέος και τεχνικά ανώτερος δίσκος των Μ.-Το φάντασμα του Burton (μπάσο) πλαναται παντού!Και ενώ έχουν πάρει από τους Flotsam & Jetsam τον Jason Newstead στη θεση του,και ενώ ηχογραφεί μπασογραμμές,οι Metallica στην παραγωγη το σβήνουν,με αποτέλεσμα να βγεί ο δίσκος χωρίς ίχνος μπάσου!ένας απίστευτα συμπαγής ήχος από τη ρυθμική κιθάρα,να ακουγεταί σαν 5 μπάσα μαζι,οριοθέτησε των μέτεπειτα ήχο του μέταλ στις επόμενες δεκαετίες.Τεχνικα ειναι περιττο να μιλήσουμε καθώς εδώ οι Μ. παίζουν εξωγήϊνα πραγματα( ειδικά ο Ulrich-drums),με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν ολοκληρη σχολη στο παίξιμο-ήχο...
    Από την αλλη,σίγουρα,απο την χρυση τους περιόδο το Black Album(λανθασμένα,ομωνυμο ειναι κονονικά) είναι σαφώς πιο mainstream και ιδανικό για "απαίδευτα" αυτιά,άσε που περιέχει τα μεγάλα τους hits:Nothing Else Matters,Enter Sadman,Wherever I May Roam ktl...πό την άλλη το "Kill 'em All"(πρώτο τους) είναι ακατέργαστο,τα "Load" & "Reload" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ MetalLICA-προσπαθούν να πιάσουν το ρεύμα της εποχής του Grunge και προσπαθούν να "ντυθούν" Soundgarden οπότε δεν τα προτείνω...το τελευταίο "St.Anger" θεωρώ οτι το υποβιβάζει η άθλια παραγωγή του και παρ'όλο που δεν είναι κλασσικό Metallica,θα μπορούσε να είναι κάλο,αν βοηθούσε ο ήχος...
    Τώρα τα Garage Days,Garage Inc.,S&M είναι πολύ καλα αλλα,μάλλον,θα ήταν προτιμότερο να ακούσεις πρώτα τα αλμπουμ και μετα να μπεις στην διαδικασία ακροάσης συλλογών με διασκευές ή συναυλιών με συνοδεία συμφωνικής ορχηστρας...
    Βασικά οι Metallica είναι MetalLICA και καλά θα κάνεις να τα ακούσεις όλα (ακόμα και τα "Load" & "Reload") και να βρεις τι σε εκφράζει απο αυτούς...
    asimov_gr
    30.07.2005, 21:35
    Η Metallica ειναι μονο το Black Album για αυτους που ετυχε
    να ακουσουν Metallica.Ας ψαξουν καλα τους Metallica και θα
    βρουν παρα πολυ καλυτερες μελωδιες απο το Black album που τις ξερουν μονο αυτη πους ακολουθουν τα τελευταια 20 χρονια.

    hurricane
    31.07.2005, 00:17
    Η Μετάλλικα είναι από τα καλύτερα συγκροτήματα στο είδος τους αν όχι το καλύτερο. Απλά από κάποια στιγμή άρχισαν να φθίνουν, και λογικό είναι αυτό μετά απο τόσα χρόνια, με αποκωρύφωμα το τελευταίο άλμπουμ τους το St. Anger!! Κατά τα άλλα έχω δει live καταπληκτικά αλλά και φυσικά το τρομερό S&M που πάντρεψε το Μέταλ με την κλασσική μουσική βγάζοντας ένα απίστευτο αποτέλεσμα. Πάντως μου την είχε σπάσει η ιστορία με το Νάπστερ (το ξέρω ότι θα με βρίσετε) όχι γιατί το Νάπστερ ηταν καλό απλά επειδή πήγαν τυφλά με τις εταιρίες και το ότι όταν είχα μπει ποιο μικρός στην σελίδα τους δεν μπορούσα να κατεβάσω ούτε φωτογραφία για να αποθηκεύσω στον υπολογιστή μου!
    billy_cobham_2005
    31.07.2005, 02:37
    Θα συμφωνήσω σε πάρα πολλά σημεία με τον κύριο Heretic. Όταν ξεκινάς την καριέρα σου με τέσσερεις δίσκους τον ένα πιο κορυφαίο από τον άλλο, απλώς από το ομόνυμο και μετά δεν λέγεσαι "MetalLICA"...
    Όταν μια μπάντα που έχει εισαγάγει το κάτι τελείως "φρέσκο" στη μουσική, κάτι το γρήγορο, το δυνατό, το έντονο, παίζει "σούπες" με τελείως mainstream ήχο και καμία ταυτότητα και όλα αυτά στο βωμό του εύκολου κέρδους και της "κονόμας", τότε δεν μπορεί να έχει απαιτήσεις από τους φανατικούς οπαδούς της σήμερα. Όταν από ομό, δυναμικό ταχύτατο, βαρύ, σκληρό, απόλυτο, χειμαρώδες Thrash Metal, το γυρίζεις σε κακής ποιότητας γκραντζοnuMetal δεν αξίζεις να λέγεσαι αυθεντικός.
    Όταν έχεις γράψει ΥΜΝΟΥΣ όπως τα: Whiplas, One, Sanitarium, Fade to black, Master of puppets, Buttery, Eye of the beholder, Ride the lightning και αναλώνεσαι σε φτωχές συνθέσεις (Disapear, St Anger) και σε άσκοπες διασκευές επειδή στερείσαι συνθετικών ιδεών (Garage INC, S&M) δεν σου αξίζει πλέον να φέρεις το όνομα "MetalLICA".
    Μέσα σε όλα αυτά, προσθέτουμε το γεγονός της πλήρους αλλαγής στύλ για την προσέγγυση διαφορετικού κόσμου (ΚΟΝΤΟΜΑLLICA, VAPSEMALLICA), της παταγώδους και γελοιώδους γκάφας με το NAPSTER (Napster Of Puppets, Metalliρα) και ερχόμαστε στο συμπέρασμα, ότι οι ήρωες που μας μεγάλωσαν τη δεκαετία του '80 μας έχουν πουλήσει φθηνότερα και από τα φθηνότατα τραγούδια που μας πουλάν τα τελευταία χρόνια. Αυτή η παρακμή τους ξεκίνησε χρονικά μετά το θάνατο του αείμνηστου μπασίστα (Burton) και την ανάληψη της παραγωγής των άλμπουμ από τον Bob Rock. Οι ταχήτητες πέσανε, το μπάσο θαύτηκε στην αφάνεια (επί Bob Rock επανήρθε ως παρωδία μπάσου) και το όλο σκηνικό, πλέον έγινε τελείως ημίμετρο...
    ¶λλη μια παρωδία αυτού του συγκροτήματος είναι ο Drummer Lars Ulrich. Αυτός ο άνθρωπος με 40 μικρόφωνα σε όλο του το σετ, χρειαζόταν στο Black Album κατά μέσο όρο 25 με 30 εγγραφές για να μπορέσει να βγάλει ένα κομμάτι (σε συνδυασμό με επεξεργασία "κόψε ράψε") και κάθε 5 εγγραφές χρειαζόταν αλλαγή δερμάτων στα τομ και το ταμπούρο!!!!! Εξ ου και το ψευδώνυμο που τον ακολουθεί (κουλός)....
    Εν πάσει περιπτώσει, προσωπικά πιστεύω, ότι Metallica είναι Kill 'Em All, Ride The Lightning, Master Of Puppets, Justice For All. Από 'κεί και μετά, δεν είναι και τόσο άσχημα όλα όσα έχουν βγάλει, όμως δεν είναι MetalLICA.

    The_Heretic
    01.08.2005, 01:24
    Παρ'όλο που συμφωνώ σε πολλά-δικέ μου!-Cobham,θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω σε μερικά πραγματάκια...Κατ'αρχήν,μετά το θάνατο του Μπαρτον, θεωρώ οτί φτάσανε στο pick τους με το "...and Justice For All",ισως,ακριβώς,λόγω της συναισθηματικής φόρτισης του θανάτου του...Μακάρι κατι μπάντες να ακούγαν την παράγωγη και να μην ξανάβαζαν μπάσο,όπως εδώ...Στο Κακεκτυπο-μπάσο και την παραγωγή Bob Rock,συμφωνώ μαζί σου...Επίσης συμφωνώ μαζί σου για το Ναπστερ:Μεγάλη Πατατα!
    Εκεί που διαφωνώ,και επείδη αν δεν τραγούδαγα,θα επαιζα ντραμς,ειναι στο θέμα Ulrich...Ο τύπος είναι,από τεχνικής πλευράς,κουλάδι,δεκτόν...Σαν ανθρώπος είναι ΑΡΧΙΜ@*@%@$-ακομά πι ο δεκτόν!αλλά δεν μπόρω να δεχτώ ότι ειναι αχρηστος:μπορεί να θέλει 80,όχι 40,μικρόφωνα,για να γράψει.Μπορεί να χάνει σε live 5 φορές το ρυθμό.Μπορεί να κανει κοπτική-ραπτική στην PAN-SIC...Αλλα κανείς δεν μπορεί να αναιρέσει το ρόλο του στους Μ.-Αυτός με τον Hetfield ειναι οι Μ.!τα τραγούδια τους τα λατρευουμε γιατι έχει παίξει τα πιο κατάλληλα τύμπανα για αυτη τη μπάντα,γιατι συνυπογράφει το 90% των κομματιών,γιατί εχει επιρρεάσει ενα σωρό από νράμμερ που ακόμα και εσύ,πιθανόν, να θαυμάζεις:Ο Portnoy(Dream Theater) εχεί πει για το πόσο μεγάλη επιρροή εχει ασκησει επάνω του ο Ulrich,όχι τεχνικά,αλλα στην μουσική αντίληψη-πως να αντιμετωπίζει ενα κομματι σαν μουσική,και οχι επειδιξη ικανοτήτων!Δεν ξέρω πόσα χρόνια παιζεις,αλλα είμαι σίγουρος οτι θα τον εκτιμήσεις,αν κάτσεις να διαλογιστείς ότι 1)Τι θα ήταν οι Μεταλλικα χωρίς αυτον 2)αν θα σ'αρεσαν οι Μεταλλικα χωρίς αυτόν και 3)οτι λειτουργεί σαν μουσικός,και όχι ακροβάτης ή "επειδειξίας",όπως πολλοι που χαραμίζουν τη μουσική προκειμενου να γεμίσουν το κομμάτι με τεχνικές,ανευ λόγου και ουισάς-ροκ μουσική είναι,εξάλλου-και δεν αναφέρομαι προσωπικά σε κανενα-απλά επικρατεί η τάση τις "πολυπλοκοτητας"...και να σου πώ και κάτι:Ένα "Dyer's Eve", ένα "Blackened" και ένα "Master Of Puppets" δεν γράφονται κάθε μέρα από ντραμερ,και ας τα ηχογράφισε και με μετρονόμο σε Adagio...χωρίς παρεξήγηση αυτά που σου λέω,δεν επικεντρώνομαι σε σένα,ή σε αυτά που λες-αντικειμενικά μιλάω...Σαν να λες Sabbath χωρίς Ozzy...Ισως ,τεχνικά,απο τις χειροτερες φωνες που έχει δει η ροκ...απο χρώμα όμως ή απο προσφορά στους B.S.-είδες τι κανανε χωρίς αυτόν-ακόμα και με Dio,που ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανώτερος,δεν ήταν ποτέ οι ίδιοι...?μια νότα του αρκεί...το ίδιο και ο Lars-ένα ταμπούρο αρκει...
    Και σίγουρα το μαλλί δεν αλλάζει τίποτα:όλοι στο γκρουπ μου εχουν κοντό μαλλι,πλήν εμένα-αντε έλα πες τους οτι δεν είναι "μεταλλάδες" ...Τι να πει και ο/η Halford!!

    Φίλε hurricane,στο "S&M" απλά τη μόδα ακολούθησαν-δεν πάντρεψαν τίποτα,ουτε πρωτοπόρισαν-τι να πουν οι Purple(to '71,παρακαλώ),οι Therion(μονίμως με ορχήστρα έδω και 10 χρόνια), και κυρίως οι Rage(to "Lingua Mortis" έχει 10 χρόνια που βγήκε και ήταν το πρώτο άλμπουμ που ηχογραφήθηκε εξ ολοκλήρου με την περίφημη ορχηστρα της Πράγας,παρακαλώ...).Απλά η εποχή ήταν προσφορη για live με ορχήστρα:την ίδια χρονιά το ξανάκαναν οι Purple και άλλοι...και βέβαια οι Apocalypica-ΑΥΤΟ είναι πάντρεμα Μetallica με κλασσική με απίστευτο αποτέλεσμα...
    hurricane
    05.08.2005, 16:31
    Μια διορθωσούλα μόνο. Δεν είπα πρωτοπόρησαν. Απλά ο δίσκος είναι πολύ καλός όπως και να το κάνουμε. Γνώμη μου πάντα!
    W4TT4N4B3
    05.08.2005, 20:00
    Kill 'em All και Maste of Puppets pure thrash

    αλλα ο ο δικος μου αγαπημενος Ride the Lightning.

    και το Black Album καλο και πολυ καλυτερο απο τους τελευταιους δισκους που σε ορισμενα κομματια ακουγονται σαν αμερικανικο new wave Metal. Σαν να μας λενε οτι εχουν αναγκη να μιμουνται καινουρια συγκροτηματα αντι να μιμουνται τα καινουρια αυτους.

    All I can see absolute horror. I cannot live, I cannot die.

    η απωλεια του Cliff Burton ηταν μεγαλη.
    The_Heretic
    06.08.2005, 00:25
    φίλε σωστός,αν και "χαβιεδίζεις" στο αβαταρ σου,με την χαρτοσακούλα...Οι Metallica είναι κάτι αντίστοιχο του Νταλάρα στο μέταλ:αντί να συνέχιζουν αξιοπρεπώς την ένδοξη πορεία τους,αντιγράφουν αυτούς που τους αντέγραψαν...και όχι με καλά αποτελέσματα