ελληνική μουσική
    814 online   ·  210.853 μέλη

    Τα δικαιώματά μας αν μας πιάσουν χωρίς εισιτήριο...

    jorge
    18.08.2013, 21:32
    Ο άπορος και ο άνεργος έχουν κάποια ελάφρυνση στο εισιτήριό τους;
    freak
    19.08.2013, 02:22

    Το ιδιο ισχυει και για τους αστεγους φυσικα.


    mary_omikron
    19.08.2013, 09:54

    Και η ουσία πέρα από συζητήσεις, συμφωνίες/διαφωνίες, αποδόσεις ευθυνών και ιατροδικαστικά πορίσματα.... και δικαιώματα (τουλάχιστον της ζωής) επιβατών !!!


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 19-08-2013 10:04 ]


    freddieKrueger
    19.08.2013, 14:26

    You have the right to remain silent...


    freddieKrueger
    19.08.2013, 14:31

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 19.08.2013, 09:54 έγραψε...

    Και η ουσία πέρα από συζητήσεις, συμφωνίες/διαφωνίες, αποδόσεις ευθυνών και ιατροδικαστικά πορίσματα.... και δικαιώματα (τουλάχιστον της ζωής) επιβατών !!!


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 19-08-2013 10:04 ]



    Ε βέβαια...γιατί ο τζαμπατζης του 1,40 θα πηδήξει από τρόλευ και θα πέσει στα...σκληρά της ασφάλτου με τή γνωστή τραγική κατάληξη,ενώ ο τζαμπατζής του ενός δις από το κότερο στα..μαλακά της θάλασσας...η της...πισίνας στη βίλα του!!{#emotions_dlg.rolleyes}


    noizreduction
    06.09.2013, 11:17

    Επειδη αναφερθηκε, οριστε και η αποφαση του Δημαρχου του Ταλιν ( πρωτευουσα της Εσθονιας ), με την οποια το εισιτηριο των ΜΜΜ της πολης ειναι μηδενικο, με μονη εξαιρεση τους τουριστες και τους επισκεπτες που δινουν 1,60€ για 24 ωρες!!

    Αρα, το μοντελο της δωρεαν δημοσιας μετακινησης υφισταται, αλλα στην Ελλαδα εχουμε ακομα μελλον πως θα καταφερουμε ακομα και σε απλα πραγματα να εχουμε ανταποδοση των φορων που δινουμε!


    Hastaroth
    06.09.2013, 12:37

    Δεν είδα όμως κανέναν από εσάς τούς υποστηρικτές τής "δωρεάν μετακίνησης" να μάς λέη με τί χρήματα θα πληρώνωνται οι οδηγοί τών οχημάτων,οι μηχανικοί που τα συντηρούν,οι αγορές τών απαιτουμένων ανταλλακτικών και,κατά διαστήματα,οι αγορές νέων οχημάτων αφού τίποτε στον κόσμο αυτό δέν κρατάει αιωνίως.


    venceremos
    06.09.2013, 13:29

    Βασικα απαντησα Hastaroth αλλα δεν με πειραζει να επαναληφθω. Απο προηγουμενο ποστ μου :

    " Οι πηγες εσοδων δεν εχουν εξαντληθει ακομα, οταν προστατευεις εφοπλιστες και  εταιρειες με φορολογικες ελαφρυνσεις ή απαλλαγες "

    με αλλα λογια, απτους φορους, που δεν παιρνει το κρατος, γιατι εχει κανει διαφορες εξυπηρετησεις προκειμενου να τραβηξει κεφαλαιο και επενδυτες, με αποτελεσμα να απομυζει τον λαο, ενω εχει στα οπα οπα το κεφαλαιο.. Το οποιο ειναι το αποτελεσμα του ανταγωνισμου των κρατων με αποτελεσμα αλλες χωρες να φτασουν στο ακρο να γινουν φορολογικοι παραδεισοι. Στις κοινωνιες μας οι μεγαλυτεροι τζαμπατζηδες ειναι αυτοι που τους περισσευουν. Δε σου κανει αδικια αυτο..?


    freak
    06.09.2013, 14:07

    Ειναι πολυ απλο και δεν χρειαζεται αναλυσεις. Χρηματοδοτηση απο συγκεκριμενο κρατικο προυπολογισμο.

    Η φορολογηση των υψηλων εισοδηματων ωστε να απολαμβανουν τα λιγα και βασικα οι κοινωνικα αδυνατοι, ειναι κατι που δεν εχει συμβει ποτέ σε αυτη την χωρα.

    Ολα ειναι εφικτα, απλα χρειαζεται διαφορετικος (ταξικος) συσχετισμος ο οποιος σαφεστατα ηταν και ειναι υπερ του ακατασχετου κεφαλαιου.

    Βεβαια ολα αυτα δειχνουν ανεφικτα αφου εχουμε ιδιωτικοποιηση των παντων ακομα και αυτων των αγαθων που μεχρι προτινος θεωρουνταν δημοσια. Με αλλα λογια αυτος ειναι ο καπιταλισμος στην ακρως νεοφιλελευθερη μορφη του οπως τον βιωνουμε σημερα

    Σε καμια εικοσαρια χρονακια η παιδεια και η υγεια θα εχουν ιδιωτικοποιηθει πληρως, mark my words.

    Πραγματικα αδυνατω να καταλαβω αυτον τον τον ρεφορμισμο σημερα. Θα πρεπει να πληρωνουμε 1.40 σωνει και καλα μεχρι να αλλαξουν τα πραγματα? Δηλαδη μεχρι να παει  2 ευρωπουλα και βαλε?

    Δεν γιμεται να μετραμε την παιδεια, την υγεια, την μετακινηση, ολα αυτα τα βασικα αγαθα, με ορους δημοσιου χρεους η με χρηματιστηριακους δεικτες. Με ποια λογικη εχουμε μετατροπη των παντων σε αντικειμενο αγορaπωλησιας και καποιοι να τα κατεχουν, ωστε εμεις οι υπολοιποι να πρεπει να τ'αγοραζουμε... (εαν υφισταται απο μας η δυνατοτητα οικονομικως βεβαια).

    Μα για ποια δυνατοτητα μιλαμε τωρα? Εδω οι αποροι και οι αστεγοι δεν εχουν δικαιωμα δωρεαν μεταφορας.

    Υπογραφει ο γραφικος.


    noizreduction
    06.09.2013, 14:21

    Hastaroth, μετα απο τοσους μη ανταποδοτικους φορους που πληρωνεις, ανησυχεις που θα μπορουσαν να βρεθουν τα χρηματα συντηρησης των δημοσιων ΜΜΜ?! Επισης, ενω υπαρχουν πλεον επισημα περιοχες του πλανητη που εχουν νομοθετησει τη δωρεαν χρηση των ΜΜΜ απο ολους ( με τις λιγες εξαιρεσεις που ειναι φτηνες ), ακομα επιμενεις πως ειναι ενα ανυπαρκτο μοντελο;

    Δηλαδη οτιδηποτε ειναι παραλογο στη δικη σου κομματικη παραταξη, δεν πρεπει να ειναι κι εφικτο;

    Που βρισκει λεφτα το κρατος και πληρωνει τους βουλευτες ή τους υπαλληλους της Βουλης;

    Που βρισκει λεφτα να συντηρει ενα στολο αυτοκινητων της ΕΛ.ΑΣ;

    Που βρισκει λεφτα να αγοραζει αμυντικο εξοπλισμο ή να συντηρει τα στρατοπεδα και να προσφερει ενα ( αρκετα υποτυπωδες ) βασικο επιπεδο διαβιωσης στους εφεδρους;

    Οποτε, αυτα τα περι "δωρεαν ΜΜΜ και που θα βρεθουν τα λεφτα" ειναι η κλασσικη ερωτηση ενος αποτυχημενου παλαιοντολογικου συστηματος που θεωρει παρα πολυ φυσιολογικο να συντηρουνται δωρεαν καποια απο τα παραπανω "προνομια" του κρατους με χρηματα του πολιτη.

    Η κακοδιαχειριση των κρατικων οικονομικων απο το πολιτικο συστημα δεν σημαινει πως πρεπει να ακυρωνει την πραγματικη ανταποδοτικη λογικη του φορολογικου. Επειδη τα "τρωνε" και τα μοιραζουν στους εκλεκτους τους ( εργολαβους, καναλαρχες, κλπ ), δεν σημαινει πως πρεπει να ειναι και το "δεδομενο".

    Αλλα οπως εχω πει και στο παρελθον, απο ενα παλιο πολιτικο συστημα που αναμασαει τις σαρκες του και μετουσιωνεται σε νεα μικρο-"κομματακια", δεν μπορουμε να περιμενουμε σοβαρες αλλαγες. Δεν ειναι μονο προβλημα ενος συγκεκριμενου κομματος αυτο, ειναι ολου του υπαρχοντος πολιτικου συστηματος που δεν μπορει να λειτουργησει αλλιως.

    Οι νεες ιδεες απαιτουν "καχονες"...Δεν πειραζει, καποια στιγμη θα φυγει η παλια γενια ;).


    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 06-09-2013 14:22 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 06-09-2013 14:26 ]


    mary_omikron
    06.09.2013, 14:28
    >
    Hastaroth
    06.09.2013, 15:23

    Τελικά βλέπω ότι είχε δίκιο αυτός που έλεγε πως η Ελλάδα είναι η τελευταία κομμουνιστική χώρα τής Ευρώπης.

    Μ'αυτά τα μυαλά όμως,δέν μάς βλέπω να πηγαίνουμε και πολύ μπροστά.....

    Οσο γιά τίς μετακινήσεις,μπορούν ΚΑΛΛΙΣΤΑ να είναι δωρεάν γιά τους πραγματικά άπορους,χωρίς αυτό να σημαίνη πως δέν πρέπει να πληρώνουν εισιτήριο αυτοί που έχουν την δυνατότητα.Ολα είναι ζήτημα σωστής διαχείρισης τών εσόδων και εξόδων τών επιχειρήσεων (όποιας μορφής) που παρέχουν τίς υπηρεσίες μετακίνησης... 


    noizreduction
    06.09.2013, 15:51

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 06.09.2013, 15:23 έγραψε...

    Τελικά βλέπω ότι είχε δίκιο αυτός που έλεγε πως η Ελλάδα είναι η τελευταία κομμουνιστική χώρα τής Ευρώπης.


    Απο εναν υποστηρικτη του Τζημερου πραγματικα δεν περιμενα κατι διαφορετικο. Ισα ισα το να επικαλεισαι και λεγομενα της Χρυσης Αυγης αποδεικνυει περιτρανα πως ο νεο-φιλελευθερισμος με το φασισμο του εθνοσοσιαλισμου δεν απεχουν παρα πολυ!
    Το μονο που αλλαζει ειναι ο τροπος επιβολης των νομων και της διαφθορας που επικοτει η κεντρικη εξουσια!

    Συγχαρητηρια Hastaroth...Οντως, με αυτα τα μυαλα ( που εχετε ), δεν προκειται να αλλαξουμε ποτε.

    Εξου και η ελπιδα/ευχη πως καποια στιγμη η παλια γενια θα φυγει ( ηδη εξοντωνεται απο τη μειωση των συνταξεων και την ελλειψη πρωτοβαθμιας περιθαλψης ), μπας κι αλλαξουν αυτα τα μυαλα.

    Κι οχι, δεν ειναι κουμουνισμος να αναζητας ανταποδοση των φορων που πληρωνεις απο το κρατος. Δεν ειναι καν κουμουνισμος να αναζητας μια λογικη τοσων φορων, οταν σαν πολιτης οι υπηρεσιες που περιμενεις απο το κρατος...ξανα κοστολογουνται!

    Ξερω ξερω...στην Εσθονια ζουνε τον κουμουνισμο...

    ...ή μηπως κανουν σωστη διαχειριση του προυπολογισμου τους;

    Το να στοχοποιεις οποιαδηποτε ιδεα που δεν σου ταιριαζει στον "αντιπαλο" χωρο ειναι ευκολο. Το να εχεις ομως "ιδεολογια" ειναι αρκετα δυσκολο...Ποσο μαλλον οταν θελεις να ζησεις ενα προτυπο κρατους τυπου Ισραηλ...στην Ελλαδα! ( ασε, ειναι απο παλιες συζητησεις, θα μου περασει ).

    ...τα ξαναλεμε σε καμια 10αρια χρονια με την ελπιδα πως η παλια γενια θα αντιληφθει τι ζημια κανει με τη λογικη του "καροτο και μαστιγιο" που συνηθισε τοσο καιρο!

    Μεχρι τοτε, μαθε πως καποιοι ειμαστε ελευθεροι απο πολιτικες παραταξεις. Δεν περιμενω να το αντιληφθεις, ομως ισως καποια μερα να δοκιμασεις κι εσυ να αποχωριστεις απο τις αγαπημενες σου ακροδεξιες αποψεις για λιγο και να δεις ποσο ωραιο ειναι να κοιτας τον κοσμο της πολιτικης απ' εξω!
    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 06-09-2013 15:55 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 06-09-2013 16:03 ]


    venceremos
    06.09.2013, 16:55

    Tωρα πραγματικα τι να σχολιασω πανω σ αυτο που εγραψες Hastaroth..? Το να ζητας δικαιοσυνη το βαφτιζεις κομμουνισμο? μπορεις απο μια ιδεα να βαλεις ταμπελες στην ιδεολογια του αλλου? κι ετσι να ηταν απο που κι ως που ειναι αμαρτια ή εγκλημα να πιστευει κανεις στον κομμουνισμο? δεν μιλας με καναν ασχετο που να τρομαζει να πει τη λεξη κομμουνισμος και να τον εχει ταυτισει στο μυαλο του με τον προαιωνιο εχθρο.. Ουτε ζουμε σε εποχες πια που ειναι παρανομο να εισαι αριστερος κομμουνιστης ή αναρχικος.. ασχετα αν αυτος ειναι ο στοχος και η ιστορια κανει κυκλους.. Προφανως και εσυ Ηastaroth (νομιζεις οτι) εχεις πολλα να χασεις και δε σε συμφερει να ξυπνησει ο λαος, θελεις να υπαρχει ο καπιταλισμος, θελεις να υπαρχουν οι πλουσιοι και οι φτωχοι, οι εκμεταλλευτες και οι εκμεταλλευομενοι-δουλοι. Τοτε ομως ουσιαστικα αποδεχεσαι οτι το χρημα ειναι πανω απο τα ανθρωπινα δικαιωματα και την ανθρωπινη αξια και εισαι συνενοχος σε καθε εγκλημα που διαπραττεται στο ονομα του χρηματος. Γιατι ο καπιταλισμος δεν ειναι τιποτα αλλο απο αυτο, με απλα λογακια.


    Silverstrike
    06.09.2013, 17:00

    Δε νοείται Δωρεάν Παιδεία και Δωρεάν Υγεία σε μια πολιτεία....

    Ο κάθε πολίτης εχει υποχρεώση(κι ως εκτουτου λαμβάνει και το δικαίωμα) να πληρώνει φόρους

    οι οποίοι θα γίνουν δημόσιες παροχές για όλους.

    Δημόσια υγεία λοιπόν,δημόσια παιδεία και δημοσια μετακίνηση...

    Τωρα στη σημερινή κατάσταση κι έτσι όπως γίναμε μεταξυ μας πάνω απ'όλα...

    Είναι δύσκολο να μένεις αισιόδοξος αλλά εγώ παραμένω δε ξέρω γιατί!

    Καλό Απόγευμα!


    optiras
    22.10.2013, 09:48

    Το κείμενο που ανέβασε η συμφορουμίτισα προέρχεται από την οργάνωση ΕΠΙΒΑΤΕΣ Θεσσαλονίκη και βρίσκεται-μαζί με τα τηλέφωνα της οργάνωσης - στην ιστοσελίδα:

    http://epibates-thess.blogspot.gr/p/blog-page_05.html

    Η ιστοσελίδα της οργάνωσης έχει πληροφορίες για κινητοποιήσης,ενημέρωση κτλ που μπορεί να φανούν χρήσιμα.

    Τέλος,δεν πρέπει να συγχέουμε τους Επιβάτες Θεσσαλονίκης με το δίκτυο Ε.Π.Ι.Β.Α.ΤΗ.Σ που ασχολείται με τα μέσα μαζικής μεταφοράς σε άλλο επίπεδο


    Για το ''αντάρτικο'' στα μέσα μαζικής μεταφοράς ρίχνουμε μια ματιά και εδώ των επιτροπών αγώνα ΔΕν πληρώνω.

    Εκεί υπάρχει και οδηγός για τους επιβάτες,πως να αντιμετωπίζουν τους ελεγκτές.

    Τελικά ακόμα και αυτό το ζήτημα αντιμετωπίζεται αλλά ''ελληνικά'':οπαδιλίκι,αντιδραστικότητα,χάσιμο της μπάλας-που έχει βγει μάλλον έξω από το γήπεδο και όχι μόνο στην κερκίδα...


    Γιατί το πρόβλημα των επιτροπών είναι πως δεν θα πληρώνουμε εισιτήριο όλοι και όχι το ότι οι αστικές συγκοινωνίες στην ελλάδα είναι υπεράθλιες....Γιατί θέλουμε τσάμπα χάλια και όχι με πληρωμή κάτι καλό...

    Γιατί  εκτός από συνθήματα στο κλασσικό στυλ του ξύλινου πολιτικού λόγου ουσία δεν βλέπω πουθενά....

    Υ.Γ.:μου αρέσει που κάποιοι δεν θέλουν να πληρώνουν οι ίδιοι αλλά να πληρώνουν οι άλλοι...Θα σχολιάσω μόνο πως έτσι σκέφθονται και οι ''έχοντες και κατέχοντες'' της π.χ. λίστας λαγκάρντ....Θα πω μόνο πως οι ''εχθροί τωνεχόντων και κατεχόντων έχουν ακριβώς την ίδια νοοτροπία με αυτούς ...

    Δεν με εκπλήσει βέβαια...Δυστυχώς είμαι μέλος σε αυτό που λέγεται-χωρίς να είναι-ελληνική κοινωνία και ξέρω το σύνθημα,μου το δίδαξαν στα σχολεία τους,στην ''κοινωνία τους'', στην ''καθημερινότητά τους'':αμύνεσθαι περί πάρτης...

    'Οχι,δεν θα πάρω....Δεν είμαι φίλος,δεν ήμουνα ποτέ....


    KRISTHESS
    23.10.2013, 18:37

    Θλιβερό το γεγονός.. αλλά από την άλλη καθόμαστε και συζητάμε ..πως εμείς οι ίδιοι θα βρούμε τρόπους για τζαμπατζιλίκι.. δεκτό.. μας έχουν κάνει πολλά.. φόρους και βάλε.. από την άλλη εξαρτάται από εμάς τους ίδιους αν θα αλλάξει αυτό το απαράδεκτο κράτος.. Και το να καθόμαστε να συζητάμε πως θα τη "σκαπουλάρουμε" και δε θα χτυπάμε εισιτήριο..είναι τουλάχιστον γελοίο για μένα!Προσωπική άποψη!έστω κι αν αυτό το κράτος δεν μπορεί να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα!!!Μέρος του κράτους και της κοινωνίας είμαστε και οι ίδιοι...ή μήπως όχι?? αυτό ξέρω εγώ.. να έχουμε απαιτήσεις  ..χωρίς υποχρεώσεις??πολύ ουτοπικό μου ακούγεται..αυτά από μένα γιατί διάβασα αρκετά με τα οποία δε συμφωνώ..μη μου πάρετε το κεφάλι!!Smile


    optiras
    23.10.2013, 18:53

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 23.10.2013, 18:37 έγραψε...
     γιατί διάβασα αρκετά με τα οποία δε συμφωνώ..

    Όπως;Σε τι δεν συμφωνείς και-κυρίως- γιατί;

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 23.10.2013, 18:37 έγραψε...

    μη μου πάρετε το κεφάλι!!Smile

    Συζήτηση κάνουμε....

    Αν σε ανώνυμο φόρουμ φοβόμαστε να πούμε την άποψή μας ,θα έλεγα πως σαν κοινωνία την χάσαμε την μπάλα...

    Βέβαια, δεν σε παρεξηγώ καθόλου...Στην ελλάδα,τόσο στην εικονική όσο και στην πραγματική αν πεις την γνώμη σου και δεν αρέσει ή δεν είναι πολιτικώς ορθή ή δεν είναι της μόδας θα σου την πέσουν με προσωπικές επιθέσεις, προσβολές, flame war κτλ...Είναι εμπειρία πολλών....

    Είναι και αυτό ένα είδος φασισμού που πρέπει όμως να πολεμήσουμε,τόσο στον εικονικό μας κόσμο, όσο και στον πραγματικό...

    Ευτυχώς εδώ σε αυτό το φόρουμ τα φαινόμενα είναι περιορισμένα.


    optiras
    23.10.2013, 19:19

    Να δούμε το θέμα από μια  άλλη οπτική που δεν έχουμε συζητήσει;

    -με τέτοιο καθεστώς είναι δυνατό να γίνει έλεγχος;

    -το κράτος θέλει έλεγχο ή παίζει θέατρο;

    -μήπως το κράτος επιβραβεύει τον συστηματικά πονηρό πολίτη και εξαντλεί την αυστηρότητά του στον πολίτη που συνήθως είναι εντάξει αλλά λόγω συγκυριών δεν έχει εισιτήριο;

    -ποιος δεν θέλει έλεγχο και γιατί;

    - "ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό" ;

    -μήπως κάποτε πρέπει εμείς σαν πολίτες να γίνουμε λίγο περισσότερο υπεύθυνοι;Μήπως θα έπρεπε να αναλαμβάνουμε τις συνέπειες των συνειδητών επιλογών μας;

    Γιατί άλλο είναι η πολιτική ανυπακοή (βλέπε Γκάντι, ή το βιβλίο το δικαίωμα στην πολιτική ανυπακοή ή το βιβλίο πολιτική ανυπακοή ή εδώ ) και άλλο αυτό που γίνεται καθημερινά....

    Προσωπικά, γνωρίζω τα διακιώματά μου, αλλά δεν πρόκειται ποτέ να απαιτήσω την εφαρμογή τέτοιου είδους δικαιώματων...Δεν με νοιάζει τι είναι νόμιμο ή νομιμοφανές....Αλλά τι είναι ηθικό σε μια κοινωνία ανήθικη....

    Δεν θέλω περισσότερες πιθανότητες συμμετοχής στην διαφθορά (κοινώς τα τσόφλια,μια και το να μην πληρώνω το εισιτήριο ούτε εγώ σώθηκα αλλά δεν μπορώ να μιλήσω ή να απαιτήσω βελτίωση...) αλλά λιγότερη διαφθορά,λιγότερη πονηράδα...Ναι, δεν έχω πρόβλημα να πληρώνω το εισιτηριό μου...Απαιτώ όμως βελτίωση, καλύτερη συγκοινωνία και δεν θα κλείσω τα μάτια μου στις ''περίεργες καταστάσεις'' ....

    Προτείνω και κάτι άλλο:όπως έγινε με τον καφέ που κάποιοι σε ιταλία και ελλάδα πληρώνουμε για άλλους (βλέπε "ένας καφές σε περιμένει"  και θέμα που θα ανέβάσω ) nα κάναμε κάτι αντίστοιχο με τα εισιτήρια;


    optiras
    23.10.2013, 19:32

    Παράθεση:

    Το μέλος Animista στις 23.10.2013, 19:08 έγραψε...

    Οptira πολύ αισιόδοξος είσαι!

    από την απαισιοδοξία της σκέψης προτιμώ την αισιοδοξία της δράσης!

    Παράθεση:

    Το μέλος Animista στις 23.10.2013, 19:08 έγραψε...

    Πουθενά δεν είναι περιορισμένα αυτά τα φαινόμενα!

    Συμφωνώ!Μήπως όμως πρέπει να αρχίσουμε να πολεμούμε αυτά φαινόμενα, όχι μόνο από το πληκτρολόγιο αλλά και έξω;Και μήπως θα πρέπει να μην αφήσουμε τον καθένα μόνο του να τα υφίσταται;

    Παράθεση:

    Το μέλος Animista στις 23.10.2013, 19:08 έγραψε...

    Γι' αυτό κατά την ταπεινή μου γνώμη κράτα διπλωματία και μην εκδηλώνεις καμιά απολύτως γνώμη ή γούστα

    Αυτό δεν κάναμε σαν κοινωνία τόσο καιρό;Που μας οδήγησε;

    Παράθεση:

    Το μέλος Animista στις 23.10.2013, 19:08 έγραψε...

    διότι οι εχθροι καραδοκούν και είναι ανελέητοι!!!

    Αλοίμονο! Τα φασιστοειδή δεν εκλείπουν από πουθενα  και μπορεί να ανήκουν σε οποιαδήποτε παράταξη!!! Άσε που... πολύ συχνά προστατεύονται κιόλας!!! Πρόσεχε! {#emotions_dlg.biggrin}

    Συμφωνώ...Με ξέρουν, τους ξέρω....

    Σε ευχαριστώ για την συμβουλή.....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 23-10-2013 19:35 ]