ελληνική μουσική
    882 online   ·  210.851 μέλη

    Pink Floyd - Scorpions - Duran duran - deep purple - Doors

    jorge
    06.06.2006, 20:43
    Ας μην αρχίσουμε τους χαρακτηρισμούς... Ήρεμα...
    Orfeus
    06.06.2006, 21:28
    Το μέλος scorpion1990 στις 06-06-2006 στις 17:48 έγραψε...
    Παράθεση:

    Οσων αφορά τους Pink Floyd μπωρό να πω το εξης: Οσοι δεν έχουν στη δισκοθήκη τους το the wall δε μπορούν να λέγονται ροκάδες.



    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω .....νεαρέ!!!!

    Αυτό που πρέπει να έχει οπωσδήποτε κάποιος στη δισκοθήκη του (περισσότερο από το Wall), είναι το Animals!!!

    Και ΔΕΝ είναι θέμα γούστου αυτό!!!!


    scorpion1990
    06.06.2006, 21:33
    exei akousi kanis sas stixous apo ta dio prota LP ton skorpion kirie jorge
    scorpion1990
    06.06.2006, 21:36
    animals sigoura alla to the wall simadepse mia olokliri genia
    scorpion1990
    06.06.2006, 21:38
    Α τώρα το έπιασα γιατί τονίζετε ιδιαίτερα το νεαρε σας πληροφορώ πως είμαι αρκετά καλά καταρτισμένος για να μιλώ για ροκ
    jorge
    06.06.2006, 22:14
    Το μέλος scorpion1990 στις 06-06-2006 στις 21:33 έγραψε...
    Παράθεση:

    exei akousi kanis sas stixous apo ta dio prota LP ton skorpion kirie jorge



    Αν και είμαι fan της "middle" age των Scorpions, τα έχω ακούσει.
    Αγαπημένο μου το We 'll burn the Sky
    scorpion1990
    06.06.2006, 22:24
    Εγώ μιλάω για τα LP Lonesome crow k' Fly to the Rainbow αν και το We'll burn the sky ανήκει στο album taken by force που είναι ένα εξαιρετικό album.Γενικά σήμερα το λέω όλη μέρα κατάλαβα οτί η Ροκ του 80 90 δεν είναι τιποτα μπροστά σ'αυτή του 70 όσων αφορά όλα τα συγκροτήματα δεν ξέρω γιατί ισως ήταν μια εποχη που όλοι ήταν επηρεασμένοι και απο τα 60s και από και από την Rock 'n Roll του 50'. Τη δεκαετία του 70 φτιαχτηκε μια μεταλ που δεν έχει καμια σχεση με αυτό που βλέπουμε σήμερα

    georgianoua
    06.06.2006, 22:26
    Το μέλος scorpion1990 στις 06-06-2006 στις 21:33 έγραψε...
    Παράθεση:

    exei akousi kanis sas stixous apo ta dio prota LP ton skorpion kirie jorge



    Αξίζει και λίγο σεβασμό ο jorge scorpion1990. Ηρεμααα.....
    scorpion1990
    06.06.2006, 22:32
    Σέβομαι τον jorge αλλά όπως και να έχει οι Scorpions εκτος από εξαιρετική μουσική είχαν κάποτε και εξαιρετικό στίχο τοτε το 72' 74' 77' και δε βάζω τους floyd πάνω από αυτό αν και μου αρέσουν ιδιαίτερα παραμένω κολλημένος με Σκοριούς και μέλος της οικογένειας των αραχνων
    picachu8
    06.06.2006, 22:42
    Ενα είχα να πώ...και το λέω..αυτό που πρόκειται να πώ...το ακολουθών...


    Αφού είδα και κλούβες σε συναυλία Deep Purple (2002) μπορώ να πώ πως όντως και ναι τα έχω δει όλα..

    Κλούβες βλέπεις στη τσιμησκή στη Σαλλλλλλονίκη και το αγαπημένο μου στη πλατεία Βενιζελου όπου είχαν μια παμπάλαια πρώτη πρώτη σα να σου λένε "καψτην για αυτό τη βάλαμε"..δε τη θελουμε...

    Υ.Γ. όλοι καλοί και ομορφοι αλλά και όλοι διαφορετικοί..ο καθένας συνέβαλλε στην ιστορία όχι μόνο της μουσικής αλλά και του καθενός απο εμάς με ένα μοναδικό και ξεχωριστό τρόπο...για αυτό είναι όλοι άξιοι συγχαρητηρίων...η μουσική είναι ένα μνμ..ο καθένας περνάει το μνμ του με το δικό του και μοναδικό τρόπο και αυτό κάναν και τα διάφορα συγκρότήματα και για αυτό αξίζουν το σεβασμό όλων μας...ακόμα και αν σε μερικές περιπτώσεις που μερικά συγροτήματα χρησιμοποίησαν κάποιον άλλο τρόπο να περάσουν το μνμ τους η ουσία είναι μια..πως τελικά το πέρασαν...αδιαφορώ για τις πολυεθνικές (εκτός απο τις πορείες) και για τις τεράστιες δισκογραφικές...αμα άφησαν οι Doors να τους κάνουν αυτό ποιός είμαι εγώ να κρίνω κάτι αντίθετο....συμφέρον ή χωρίς συμφέρον το αποτέλεσμα ειναι πως η μουσική τους φτάνει στα αυτιά μου και ανατριχιάζω..έχει αλήθεια κάτι άλλο σημασία...μη βιάζεστε να κρίνετε τις ενέργειες κάποιων όταν δε γνωρίζετε τις προθεσεις του κάθενος....και ακόμα περισσότερο όταν αυτοί οι κάποιοι στη τελίκή δεν είναι στο δικό μας κόσμο με το σώμα τους αλλά με τη μουσική που έφτιαξαν και ενέπνευσαν τόσο κόσμο...Αδιαφορώ αν κάποιος δεν έχει στη συλλογή του τα lp των Scorpions και αδιαφορώ αν δεν είναι γνωστοί σε Αμερική και Βρεταννία (κάτι το οποίο στη ακόμα πιο τελική δεν ισχύει)...το μόνο που με ενδιαφέρει είναι το πως κάνουν εμένα και μόνο να νιώθω και απο αυτό και τους κρίνω.....

    Αυτά τα ολίγα απο μένα...όσον αφορά το θέμα αυτό που δε το ξαναγράφω γιατι βαριέμαι να αλλάζω συνέχεια σε λατινικούς χαρακτήρες..τι είναι πια αυτό το κακό να γράφουμε με ελληνικούς...χορχε ξέρεις τι τράβηξα να βρω ελληνική γραμματοσειρα εδώ που είμαι;;;
    Orfeus
    07.06.2006, 03:35
    Το μέλος picachu8 στις 06-06-2006 στις 22:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αφού είδα και κλούβες σε συναυλία Deep Purple (2002) μπορώ να πώ πως όντως και ναι τα έχω δει όλα..




    Ε καλά δεν τα έχεις δει όλα!!!!
    Μη λέμε και ότι θέλουμε....

    Το μέλος picachu8 στις 06-06-2006 στις 22:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αυτά τα ολίγα απο μένα...όσον αφορά το θέμα αυτό που δε το ξαναγράφω γιατι βαριέμαι να αλλάζω συνέχεια σε λατινικούς χαρακτήρες..τι είναι πια αυτό το κακό να γράφουμε με ελληνικούς...χορχε ξέρεις τι τράβηξα να βρω ελληνική γραμματοσειρα εδώ που είμαι;;;



    Τώρα τα είδες ...........όλα!!!!!


    picachu8
    07.06.2006, 04:06
    Πλάκα πλάκα είδα και έπαθα να βρώ εληνική γραμματοσειρά εδώ πέρα..

    Πιο εύκολα βρίσκεις ticket για pink floyd στο Wembley παρά ελληνική γραμματοσειρά σε ξένο laptop....my nerves and my luck inside...
    Orfeus
    07.06.2006, 04:39

    kalouka
    07.06.2006, 08:14
    1 Pink Floyd γιατί είμαι οπαδός και σαν τέτοιος ακούω και ξανακούω τους δίσκους τους σαν να είναι η πρώτη φορά
    2 Doors πάνω απο όλα ο σεβασμός στη rock ιστορία.Κάθε ηχογράφησή τους που βγαίνει στην επιφάνεια είναι είδηση
    3 Deep Purple (αν και για το soldier of fortune θα μπορούσα να τους βάλω πρώτους )
    τους θεωρώ μεγάλη μπάντα ειδικά οι live δίσκοι τους είναι δύναμη με αγαπημένο μου το live στο royal albert hall
    4 Scorpions το πρώτο τραγούδι τους που άκουσα ήταν το in trance(πριν απο πολλά χρόνια ) με το πέρασμα των χρόνων όμως με κούρασαν γιατί έπαιζαν και παίζουν τα ίδια πράγματα


    12plus
    07.06.2006, 10:10
    Έχω την αίσθηση πως οι κύριοι Pink Floyd και Doors είναι μία κλάση πάνω από τους Duran Duran και τους Scorpions.
    Πολύ σωστά τέθηκε πιο πάνω ότι οι απόψεις είναι υποκειμενικές ωστόσο μερικά πράγματα δεν μπορεί να είναι ή τέλοσπάντων να θεωρούνται μονάχα υποκειμενικά. Όποιος θεωρεί ότι στη μουσική δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια ας μου παραθέσει τα ... υποκειμενικά κριτήρια σύμφωνα με τα οποία οι 3 κιθαρίστες (και αοιδοί) που εμφανίζονται κάθε σαββατόβραδο στο ΤΗΛΕΦΩΣ είναι ''καλύτεροι'' από τους David Gilmour, Jimmy Page, Jimmy Hendrix. Είμαι στην αναμονή...

    Curiosity did kill the cat, ignorance, however, might have killed it even more...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 12plus στις 07-06-2006 10:12 ]
    STR
    07.06.2006, 13:02
    Το μέλος scorpion1990 στις 06-06-2006 στις 22:32 έγραψε...
    Παράθεση:

    Σέβομαι τον jorge αλλά όπως και να έχει οι Scorpions εκτος από εξαιρετική μουσική είχαν κάποτε και εξαιρετικό στίχο τοτε το 72' 74' 77' και δε βάζω τους floyd πάνω από αυτό αν και μου αρέσουν ιδιαίτερα παραμένω κολλημένος με Σκοριούς και μέλος της οικογένειας των αραχνων



    F.O.S for a life!!!!
    eimai kai egw melos ths oikogeneias!!!

    CHE
    07.06.2006, 13:18
    Δύσκολα κατανοείς την ύπαρξη των Duran Duran στη λίστα. Αν υποθέσουμε ότι έγινε ως εκπρόσωπος κάποιου συγκεκριμένου είδους μουσικής τότε θα έπρεπε να βάλουμε και άλλους από άλλα είδη μουσικής.
    Θα κατανοούσα αν στη θέση των Duran Duran υπήρχαν οι Led Zeppelin οπότε το δίλημμα θα γινόταν... πεντάλημμα.

    Προσωπικά πιστεύω ότι οι Pink Floyd από εποχής Syd Barrett και μέχρι το Final Cut έχουν να επιδείξουν εκπληκτικά κομμάτια που δύσκολα βρίσκεις (είτε ως σύνθεση είτε ως στίχο) στους υπόλοιπους. Μάλιστα, στην περίπτωση των Pink Floyd μπορούμε να μιλάμε για ένα... σερί ιστορικών δίσκων όπως το Animals, το Dark Side Of The Moon, το Wish You Were Here και το The Wall.
    Οι συνθέσεις τους, όπως αυτή του ''Shine On You Crazy Diamond'', του ''Money'' (ας είναι καλά ο Alan Parsons) κ.α., είναι ανεπανάληπτες. Και μην ξεχνάμε ότι οι Pink Floyd εκτός αυτών ήταν και πρωτοπόροι σε θέματα ήχου. Μιλάμε για εκπληκτικές δουλειές.

    Οι Deep Purple είχαν καλό στίχο χωρίς να έχουν την ποίηση του Jim Morrison αλλά στάθηκαν σε πολύ καλό επίπεδο. Οι συνθέσεις τους (ποιος ξεχνάει το Child In Time; ) είναι επικές και ευρηματικές ακόμα κι αν το τραγούδι έχει μόλις 4 αράδες στίχους. Βέβαια, όταν έχεις σε ένα συγκρότημα τους Ian Gillan, Ritchie Blackmore, Jon Lord κ.λπ. τότε γράφεις ιστορία.

    Οι Doors, κακά τα ψέματα, ήταν ο Jim Morrison έστω κι αν δεν ήταν αυτός που έγραψε το "Light My Fire''. Κι αυτό αποδεικνύεται απ’ το γεγονός ότι με το θάνατο του Morrison έπαψαν ουσιαστικά να υφίστανται κι οι Doors (έστω κι αν δίνουν ακόμα συναυλίες).

    Οι Scorpions μπορεί να μην έχουν τις συνθετικές εμπνεύσεις των Pink Floyd ή τον ποιητικό οίστρο του Morrison, μπορεί να μην έχουν κανένα δίσκο στους θεωρούμενους από τους κριτικούς καλύτερους δίσκους όλων των εποχών, μπορεί ο μελλοντικός ιστοριογράφος της μουσικής να αφιερώσει μόνο λίγες αράδες σ’ αυτούς, αλλά κέρδισαν κάτι σημαντικότερο. Τον κόσμο που τους λατρεύει. Με πιασάρικες αλλά αποτελεσματικές μελωδίες, είπαν με απλά λόγια αυτά που άλλοι μας τα έλεγαν με υπονοούμενα. Κάπως έτσι είναι και οι μελωδίες τους. Λιγότερο επιτηδευμένες από των υπολοίπων, χωρίς επικά χαρακτηριστικά. Αν και Γερμανοί το γοτθικό στοιχείο δεν αναπτύσσεται ιδιαίτερα στα τραγούδια τους. Κατάφεραν όμως να αναδείξουν μέσα από την απλότητά τους ευσυγκίνητες μελωδίες και πιο προσιτές στο ευρύ κοινό. Κατά τη γνώμη μου δικαίως τους λάτρεψαν εκατομμύρια φαν σε όλο τον κόσμο. Όσο για τους κριτικούς... who gives a shit!

    Τέλος, πάμε στο κεφάλαιο Duran Duran. Δημιούργημα των ’80’s με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Βαμμένα μαλλιά, δερμάτινα παντελόνια, επιτηδευμένο look και προώθηση που δίνει μεγαλύτερο βάρος στην εμφάνισή τους παρά στα τραγούδια τους. Ο Simon Le Bon και ο John Taylor έκανε πολλά χαζοχαρούμενα κοριτσάκια να ουρλιάζουν υστερικά έστω κι αν δεν καταλάβαιναν τι στο διάολο εννοούσαν με το... Union of the Snake. Παρεμπιπτόντως, αν ξέρει κάποιος ας μας εξηγήσει τι σημαίνει ‘‘Seven and the Ragged Tiger’’!
    Οι Duran Duran έκαναν τέλεια αυτό το οποίο ήταν προορισμένοι να κάνουν: να πουλήσουν την σεξουαλικότητά τους. Οι στίχοι τους, όπως είπαμε, ακατανόητοι αλλά κανένας δεν έδινε σημασία. Σημασία είχαν τα ζυγωματικά του John Taylor.
    Μετά πήγαν να σώσουν κάπως την κατάσταση θέλοντας να δώσουν περισσότερο ποιοτική χροιά στα τραγούδια τους. Κάτι σαν την Κωνσταντίνα δηλαδή και την Αλέξια...

    Ilovemusic
    20.06.2006, 16:27
    Λοιπόν, αν δεν γνωρίζετε για τους Duran Duran μην μιλάτε. Καταρχήν όντως η σύγκριση είναι άτοπη με τα υπόλοιπα συγκροτήματα επειδή πρόκειται για τελείως διαφορετικό στυλ μουσικής και όχι επειδή είναι κατώτεροι από τους άλλους. Τα γούστα στη μουσική είναι υποκειμενικά. Εμένα επειδή μου αρέσει περισσότερο η ποπ ψηφίζω Duran Duran ( είναι βέβαια και το αγαπημένο μου συγκρότημα). Δυστυχώς οι Duran έτυχε να είναι και όμορφοι σε αντίθεση με τους άλλους αλλά και ωραιοπαθείς στο έπακρο, γεγονός που δημιούργησε την προκατάληψη ότι υστερούν σαν μουσικοί, που είναι ίδιο πράγμα με το να θεωρείς μια γυναίκα που είναι όμορφη και ασχολείται με αυτό εξ' ορισμού χαζή. Οι Duran δεν είχαν καμία σχέση με τα boybands, δεδομένου ότι οι ίδιοι πάντα έγραφαν τους στίχους και τη μουσική τους. Και οι στίχοι του Simon le bon ενίοτε αποκρυφιστικοί (π.χ Union of the snake) αλλά ποτέ φθηνοί του τύπου I want you, I need you σε αντίθεση με πολλούς άλλους ποπ καλλιτέχνες. Δεν είναι τυχαίο το βραβείο στιχουργικής Ivor Novello για το Wedding album του 93. Ναι, ήταν ωραιοπαθείς και το προέβαλλαν αυτό, κυρίως όμως στην αρχή της καριέρας τους. Ήταν πάντα ένα συγκρότημα που έπαιζε σε πολλά επίπεδα, άρρηκτα συνδεδεμένο με τη μόδα και την οπτική αισθητική των videoclip, ορίζοντας το στυλ και τη μόδα τηs εποχής. Κι ένα συγκρότημα που πειραματίστηκε με όλα τα είδη μουσικής. House ακούστε το All she wants is, punk - Careless memories, instrumental- Tel Aviv, rock- Friends of mine, funky- Notorious, hip-hop- White Lines. Ακούστε και το εκπληκτικό ατμοσφαιρικό άλμπουμ των Arcadia So red the rose που είναι side project των duran duran από το 85. Ακούστε τις σόλο δουλειές του John Taylor που είναι και χαρισματικός μουσικός εκτός από καταπληκτικά ζυγωματικά- ψηφίζεται κάθε φορά στους καλύτερους μπασίστες του κόσμου και το παίξιμό του έχει επηρεάσει καταλυτικά πάρα πολλούς νεώτερους μπασίστες. Καμιά φορά βάζουμε πολύ εύκολα ταμπέλες όταν δεν ξέρουμε. Το ότι δεν είναι συγκρότημα πυροτέχνημα αποδεικνύεται και από τις sold-out συναυλίες που εξακολουθούν να κάνουν σε όλο τον κόσμο που πολύ λίγοι από τα 80΄ς θα μπορούσαν να κάνουν και που πλέον δεν γεμίζουν με κοριτσάκια αλλά με πολύ ωριμότερο και ετεροκλητο κοινό και των δύο φύλων. Αυτά for defence των αγαπημένων μου Duran Duran.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Ilovemusic στις 21-06-2006 00:12 ]


    CHE
    25.06.2006, 19:39
    Επειδή ανέφερες δύο φορές προτάσεις του στυλ ''άμα δεν ξέρετε να μην μιλάτε'' τότε μάλλον κάποιος πάσχει από έλλειψη... αυτογνωσίας.
    Καθότι φέρω τον τίτλο του μουσικού ερευνητή και με πάμπολλες γνώσεις περί μουσικολογίας επέτρεψέ μου να σου πω ότι πλανάσαι πλάνην οικτράν!
    Μεγάλωσα κι εγώ με τα τραγούδια των '80's και έχω, μάλιστα, και δίσκους των Duran Duran.
    Δεν μπορείς, προκειμένου να επιχειρηματολογήσεις, να χρησιμοποιείς τους... Arcadia (απορώ πως δεν ανέφερες και τους Power Station που ήταν πιο αξιόλογοι) γιατί τότε θα μπορούσα κι εγώ να μιλήσω για τα ''παιδιά'' των Deep Purple που ήταν οι Rainbow και οι Whitesnake (μήπως να κάνουμε και συγκρίσεις; ).

    Τώρα, σε ό,τι αφορά τον μπασίστα John Taylor σε πληροφορώ και πάλι ότι κορυφαίος μπασίστας θεωρείτο ο μπασίστας των Level 42 (αν τον θυμάσαι).
    Σε ό,τι αφορά τη μουσική pop μπορώ να σου πω πολλά συγκροτήματα της δεκαετίας των '80's που ήταν σαφώς καλύτερα των Duran Duran (Tears For Fears, Pet Shop Boys, Depeche Mode, Cure και πολλοί άλλοι).
    Όπως καταλαβαίνεις οι sold-out συναυλίες δεν αποτελούν και ένδειξη ποιότητας. Γιατί τότε, θα πρέπει να αποδεχθούμε ότι ο Σάκης Ρουβάς είναι εκπληκτικός τραγουδιστής.

    Στο μόνο που θα συμφωνήσω μαζί σου είναι ότι πρόκειται για τελείως διαφορετικό στυλ και είναι άδικο να συγκρίνονται με τους υπόλοιπους που είναι πράγματι ΙΣΤΟΡΙΑ (με κεφαλαία γράμματα).
    Αυτό, ίσως, που δεν ξέρεις είναι ότι ο ίδιος ο Simon Le Bon σε μία συνέντευξη που είχε δώσει πέρυσι, με αφορμή τη συναυλία των Duran Duran στην Αθήνα, ''αποποιήθηκε'' κατά κάποιο τρόπο το παρελθόν των Duran Duran δηλώνοντας ότι το συγκρότημα είχε απομακρυνθεί πάρα πολύ από τους στόχους που είχαν τα μέλη του όταν ξεκινούσαν. Επιπλέον, παραδέχτηκε ότι πολλά από τα τραγούδια τους εκείνης της εποχής ήταν ''δήθεν'' και ότι δεν μπορεί πλέον να ξεφύγει από αυτό. Δήλωσε δε ότι θα προτιμούσε να μην είχαν ηχογραφήσει πολλά από εκείνα τα κομμάτια και να είχαν μείνει πιστοί στους στόχους τους.
    Από τις αρχές της δεκαετίας του '90 και έπειτα από την επανένωση του συγκροτήματος, βασικός στόχος είναι να ηχογραφήσουν δίσκους με έμφαση στην έντεχνη μουσική και με κριτήρια περισσότερο καλλιτεχνικά (γεγονός που το αναγνωρίζω μιας και οι δίσκοι τους πλέον είναι αισθητά καλύτεροι).
    Αυτά για την αποκατάσταση της αλήθειας.

    Υ.Γ. Κανείς δεν είπε ότι οι όμορφοι/-ες είναι και χαζοί/ές. Απλά έχουν το πλεονέκτημα (εμπορικά) και το μειονέκτημα (καλλιτεχνικά) να ασχολούνται περισσότερο γι' αυτό που δείχνουν παρά γι' αυτό που είναι.
    Ilovemusic
    26.06.2006, 23:07
    Αγαπητέ φίλε σίγουρα με περνάς κατά πολύ στις γνώσεις μουσικολογίας. Αλλά στο θέμα των Duran Duran έχω εντρυφήσει. Καταρχήν είσαι απόλυτος και έχεις προκατάληψη. Υποστηρίζεις ότι εξορισμού οι Tears for Fears είναι ανώτεροι των Duran Duran. Με βάση ποια κριτήρια? Μπορείς να μου πεις? Όντως οι Depeche Mode υπερτερούν σε μελωδικά θέματα και έχουν περισσότερες εμπνευσμένες μουσικά στιγμές από τους Duran . Αλλά από κει και πέρα τα μουσικά γούστα είναι και υποκειμενικά. Εγώ ήμουν μεγάλη φαν των Depeche Mode κάποτε αλλά συνειδητοποίησα ότι αυτή η μονότονη επανάληψη της κλειστοφοβικής ατμόσφαιρας και των υπερμελαγχολικών συναισθημάτων μου προκαλεί κατάθλιψη και μόνο θετικά συναισθήματα δεν μπορεί να μου δημιουργήσει. Ενώ σε αντίθεση η μουσική των Duran Duran μου ανεβάζει τη διάθεση και λειτουργεί και αγχολυτικά. Από κει και πέρα είναι τόσο μεγάλη η ποικιλία της μουσικής των Duran (συνήθως δεν είναι και τόσο χαζοχαρούμενη όσο αφήνεις να εννοηθεί) ενώ οι Depeche Mode επαναλαμβάνουν τα τελευταία χρόνια το ίδιο καταθλιπτικό μοτίβο. Αμά θέλω να ακούσω κάτι μελαγχολικό δεν ακούω καλύτερα Gustav Mahler που έχει και ένα υπαρξιακό υπόβαθρο ( στην κλασική μουσική πάντως δεν μπορείς να μου βγεις με τίποτα γιατί εκεί εντοπίζεται κατά κύριο λόγο η μουσική μου έρευνα). Και τον Mark King τον μπασίστα των Level 42 τον ξέρω. Δεν είπα ότι o John Taylor είναι ο καλύτερος μπασίστας αλλά είναι στους καλύτερους 20. Δες την κατάταξη του έγκυρου Ubersonic . Πρόσεξε τις εκφράσεις μου. Εγώ δεν λέω ότι οι Duran Duran είναι οι καλύτεροι αλλά ότι εμένα μου αρέσουν πιο πολύ από τους άλλους. Και αν θέλεις να ξέρεις για ένα συγκρότημα 25αετίας τα sold out κάτι σημαίνουν και μάλιστα σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του πλανήτη. Δεν νομίζω ο Σάκης Ρουβάς να μπορεί να κάνει sold out σε 15 χρόνια. Και άτοπη η σύγκριση με τραγουδιστή που έξω από την Ελλάδα δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του.