ελληνική μουσική
    636 online   ·  210.880 μέλη

    You cuff me baby!Το αποτέλεσμα των εκλογών μας κούφανε πάλι...

    freak
    26.05.2014, 13:40

    Σε ολα τα debate του ukip, το πρωτο χαρτι ειναι το μεταναστευτικο και το δευτερο "θελουμε να ειμαστε εξω απο την Ευρωπη". Επισης ειναι ομοφοβικοι, ανοιχτα κιολας. Παιζει και θεμα σεξισμου με τους συγκεκριμενους.

    Βεβαια ο Farage (που ειναι πρωην Τοry και απλα εφυγε απο το κομμα του Καμερον οταν ιδρυσε το ukip) μοιαζει μα και ειναι στην ιδια ομαδα με αυτην του Καρατζαφερη (πατρις και αγιος ο Θεος στα χαρτια) απλα με διαφορά πιο brighter απο τον Καρατζαφυρερ. Και ξερει να ελισσεται δημαγωγικα, ακομα κι εγω τον βρισκω συμπαθη οταν μιλα για το ΕU κατεστημενο. Μονο που απο κατω κρυβεται κρυπτοφασισμος επικαλλυμενος. Δεν ειναι τυχαιο πως ο Βρετανος υποστηρικτης των δικων μας λουλουδιων της ΧΑ και ακροδεξιος Γκριφιθ εχασε την εδρα του στις ευρωεκλογες εδω. Ολοι οι ψηφοι απο το κομμα του, το BNP μα και το αλλο, το National Front της Βρετανιας, ολοι αυτοι ψηφισαν ukip.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 26-05-2014 14:51 ]


    Hastaroth
    26.05.2014, 15:49

    Θέλει ο κομπλέξας να κρυφτή κι'η χαρά δέν τον αφήνει.....

    Γιά τον εμμονικό Τζέφ αυτό.....


    Konstantinosoa
    26.05.2014, 16:37

    Απορία ιεροψάλτου: Το ΚΚΕ είναι πρώτα κομμουνιστές και μετά Έλληνες ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ ξυπνάει κάθε μέρα με τον Μέγα Αλέξανδρο και μετά αν διαβάσει όλο τον Αρριανό ξεκλέβει και λίγη ώρα για να διαβάσει και λίγο Ρόζα Λούξεμπουργκ;

    Τα κόμματα είναι ένα αναγκαίο κακό του πολιτικού συστήματος, όμως θλίβομαι που αν και νέος άνθρωπος πιστεύεις πως ο ΣΥΡΙΖΑ και γενικά ένα κόμμα θα αλλάξει το τοπίο. Έχεις διάθεση για δημιουργία μην την χαραμίζεις εκεί. Φυσικά και πρέπει να είσαι πολιτικοποιημένος και να επιλέγεις πολιτική προτίμηση.

    Πίστευα τον ΣΥΡΙΖΑ κάπου στο 25% πήρε 26+, την Ν.Δ. επίσης εκεί, πήρε 22%, περίμενα ανεβασμένη την ΕΛΙΑ σε σχέση με την δημοσκοπική της θέση όλο τον χρόνο και όντως ανεβασμένη ήταν, το ποσοστό της Χ.Α. το περίμενα κάπου εκεί που ήρθε και φυσικά γνώριζα πως οι δημοσκοπήσεις αναπαρήγαγαν πληρωμένες παραγγελίες γι΄αυτήν. Το πρόβλημα είναι υπαρκτό, δεν αποτελεί λύση η σκόνη κάτω απο το χαλί, εν προκειμένω η χαλκευμένη δημοσκόπηση με ριγμένα τα ποσοστά της.

    Την Ελιά την περίμενα 6 με 9 κυρίως όμως προς το 6%

    Το ΚΚΕ το είχα για μια μικρή άνοδο.

    Την ΔΗΜΑΡ δεν την περίμενα στο 1,3% σε καμία περίπτωση.

    Τους ΑΝΕΛ τους περίμενα κάπου εκεί.

    Το ΛΑΟΣ κόντεψε να βγάλει έδρα, το περίμενα κάπου στο 2% όχι παραπάνω.

    Είδα αρκετά κόμματα στο 1%.

    Στις επόμενες εκλογές με ποιούς θα αναγκαστεί να συνεργαστεί ο ΣΥΡΙΖΑ για να βγάλει κυβέρνηση αν είναι πρώτο κόμμα; Γιατί φαντάζομαι πως θα χρειαστεί και άλλους 40 βουλευτές ακόμα. Η ΑΝΕΛ και η ΔΗΜΑΡ δεν ξέρω αν θα έχουν βουλευτές στην επόμενη βουλή, οπότε μένει το Ποτάμι(που κατηγορήθηκε απο τον Λαζόπουλο ως κάτι σαν Δούρειος Ίππος του ΣΥΡΙΖΑ), η Ν.Δ. και το ΠΑΣΟΚ, αν μέχρι τότε δεν είναι Ελιά που έχει μείνει απ΄το Βενιζέλο μόνο το κουκούτσι.

    Έχουμε να δούμε πολλά !

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 26-05-2014 17:00 ]


    tallos
    26.05.2014, 16:45

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 26.05.2014, 13:40 έγραψε...

    Σε ολα τα debate του ukip, το πρωτο χαρτι ειναι το μεταναστευτικο και το δευτερο "θελουμε να ειμαστε εξω απο την Ευρωπη". Επισης ειναι ομοφοβικοι, ανοιχτα κιολας. Παιζει και θεμα σεξισμου με τους συγκεκριμενους.

    Βεβαια ο Farage (που ειναι πρωην Τοry και απλα εφυγε απο το κομμα του Καμερον οταν ιδρυσε το ukip) μοιαζει μα και ειναι στην ιδια ομαδα με αυτην του Καρατζαφερη (πατρις και αγιος ο Θεος στα χαρτια) απλα με διαφορά πιο brighter απο τον Καρατζαφυρερ. Και ξερει να ελισσεται δημαγωγικα, ακομα κι εγω τον βρισκω συμπαθη οταν μιλα για το ΕU κατεστημενο. Μονο που απο κατω κρυβεται κρυπτοφασισμος επικαλλυμενος. Δεν ειναι τυχαιο πως ο Βρετανος υποστηρικτης των δικων μας λουλουδιων της ΧΑ και ακροδεξιος Γκριφιθ εχασε την εδρα του στις ευρωεκλογες εδω. Ολοι οι ψηφοι απο το κομμα του, το BNP μα και το αλλο, το National Front της Βρετανιας, ολοι αυτοι ψηφισαν ukip.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 26-05-2014 14:51 ]



    Ο Φαρατζ κατηγορησε την Λεπεν οτι ειναι αντισημητισα  και ρατσιστρια,αυτος τι διαολο ειναι;παντως πολυ γουσταρω οταν κραζει τον Μπαροζο και τον Ρομπαι.


    freak
    26.05.2014, 17:35

    Η Λεπεν ειναι καραδεξια, και αρνητρια του ολοκαυτωματος.

    Ο Φαρατζ ειναι ο Καρατζαφερης της Αγγλιας μα πολυ ανωτερος δημαγωγικα.


    gikostas
    26.05.2014, 19:24
    Τίποτα απολύτως δεν πρόκειτε να αλλάξει ο ΣΥΡΙΖΑ.Απορώ πως κάποιοι πιστεύουν αυτά τα πράγματα.Κατανοώ κάποιους που ψηφίσανε ΣΥΡΙΖΑ για να τιμωρίσουν τον δικομματισμό και με την λογική του δίνω σε κάποιον μια ευκαιρία για να μας δείξει κάποια πράγματα.Αλλά ως εκεί.Δυστυχώς δεν αλλάζουν έτσι εύκολα τα πράγματα και ειδικά σε μια μικρή χώρα όπως είναι η Ελλάδα.Εντολές παίρναμε,παίρνουμε και θα παίρνουμε από αλλού.Όποιο κόμμα κι αν έρθει στην εξουσία.Απλά σαν λαός μας αρέσει και λίγο το ψέμα.Και σε ποιόν δεν αρέσει βέβαια.Πως να ξεχάσω το''λεφτά υπάρχουν''.Δεν έχει περάσει και πολύς καιρός από τότε.Η μεγάλη αλλάγή που περιμένεις έχει γίνει.Όλοι το βιώσαμε.Άλλοι πιο έντονα,άλλοι πιο ομαλά.Ξανά αλλαγή και τόσο γρήγορα δεν υπάρχει.Μην ψάχνετε για σωτήρες.Πάντως αν ψήφιζα,κι εγώ ΣΥΡΙΖΑ θα έριχνα.Αλλά για του λόγους που ανέφερα πιο πάνω.Προτίμισα να απέχω.
    KRISTHESS
    26.05.2014, 19:42

    μια άποψη φίλου με την οποία συμφωνώ 100% 

    **.............«Ο αγώνας μας ήταν ΔΥΣΚΟΛΟΣ…», είπαν όλοι με μια φωνή. Από τον Καρατζαφέρη και τον Κασιδιάρη, μέχρι τον Σαμαρά και τον Τσίπρα. 
    Όχι, δεν θα συγκινηθώ γιατί με ενοχλεί αυτό το κλισέ. 
    Έχουν χάσει το νόημά τους οι λέξεις. 
    Ένας δεν βρέθηκε να κάνει τη διαφορά λέγοντας «ο αγώνας μας ήταν εύκολος», ή τέλος πάντων να μην πει τίποτα.

    Δεν αναγνωρίζω κανέναν κομματικό αγώνα ως "δύσκολο". Δύσκολος είναι μόνο ο προσωπικός αγώνας της επιβίωσης σε συνθήκες ανέχειας, της καλλιτεχνικής καταξίωσης σε καιρούς υποκουλτούρας, της πνευματικής ολοκλήρωσης σε εποχές παρακμής. Δύσκολος είναι ο αγώνας να μεγαλώσεις σωστά τα παιδιά σου έχοντας απέναντί σου τον Λαζόπουλο, τα πρότυπα της υπερκατανάλωσης, την αποκοπή από τη φύση, την χαζοχαρούμενη διάθεση της τηλεοπτικής περσόνας. Δύσκολος είναι ο αγώνας να υποψιαστούμε ότι όλα είναι ψεύτικα όταν δεν υπάρχει γύρω μας τίποτα το αληθινό, όπως λέει ο ποιητής. Και βέβαια, σε συνθήκες πολέμου-φασισμού, δύσκολος είναι ο αγώνας να πολεμήσεις το κακό και να σταθείς όρθιος, με κίνδυνο της ζωής σου. 
    ΑΥΤΑ είναι δύσκολα, και κάτι παραπάνω.

    Όλα τ’ άλλα είναι φιλοδοξίες. 
    Ανθρώπινες και καλοδεχούμενες, αλλά φιλοδοξίες.

    - Ναι, μα μπορεί να είναι δύσκολες. 
    - Καρφί δεν μου καίγεται. Και μάλιστα τώρα, που έκανες τη λέξη σημαία.   .......... **


    gikostas
    26.05.2014, 19:51

    Jefferson επειδή έχω γνώμη,γι'αυτό απέχω.Δεν καταλαβαίνω που είναι το περίεργο.Και επειδή δεν μου κάνει κανένας και επειδή δεν είμαι αφελής και επειδή δεν γουστάρω να με δουλεύει ένα παιδάκι του κομματικού σωλήνα που δεν έχει δουλέψει ποτέ στην ζωή του..Μην ξεχνάς επίσης πως κάποιοι του ΣΥΡΙΖΑ ήταν στο παλιό ΠΑΣΟΚ.Οπότε καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για έλλειψη ιδεολογίας και για επαγγελματίες πολιτικούς.Αυτό συμβαίνει παντού,όχι μόνο στον ΣΥΡΙΖΑ.Για μένα μακάρι να κυβερνήσει.Τους άλλους τους έχω σιχαθεί έτσι κι αλλιώς,καιρός να πέσουν οι μάσκες και από την άλλη πλευρά.Μήπως επιτέλους καταλάβουμε τι ακριβώς γίνεται.Δυστυχώς σε αυτή την εκλογική αναμέτρηση οι μόνοι νικητές ήταν η Χρυσή Αυγή.Αυτό κρατάω μόνο.Όλα τα άλλα περι αλλαγών τα ακούω τζάμπα και βερεσέ.Εδω θα είμαστε όμως,και θα δούμε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gikostas, 26-05-2014 19:55 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gikostas, 26-05-2014 19:56 ]


    gikostas
    26.05.2014, 20:56
    Χα Χα Χα.Πλάκα έχεις.Το δέχομαι γιατί καταλαβαίνω την δυσκολία να μου απαντήσεις.Την ίδια τακτική ακολουθούν και οι πολιτικοί.Με κάλυψες πλήρως.
    mary_omikron
    26.05.2014, 21:03

    @gikostas

    Με όλο τον σεβασμό στην απόφασή σου να μην πας να ψηφίσεις, αναρωτιέμαι (γιατί το ίδιο έκαναν και δύο νεαρά άτομα του συγγενικού μου περιβάλλοντος) το να αποφασίζουν άλλοι για σένα και να υφίστασαι στωϊκά ούτως ή άλλως κάποιον που εξελέγη από την δική τους απόφαση χωρίς να συμμετάσχεις εσύ, δεν είναι χειρότερο? 

    Λες επί λέξει : "Δυστυχώς σε αυτή την εκλογική αναμέτρηση οι μόνοι νικητές ήταν η Χρυσή Αυγή.Αυτό κρατάω μόνο"... Γιατί σε εντυπωσιάζει? Αυτοί ΔΕΝ απέχουν και πηγαίνουν και ψηφίζουν ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως... και αν με το σκεπτικό το δικό σου περί επαγγελματιών κλπ στο οποίο συμφωνώ, στις επόμενες εθνικές εκλογές δεν πήγαινε κανένας απο εμάς τι ακριβώς πιστεύεις οτι θα γινόταν?


    Δυστυχώς πολλές φορές καλούμαστε να επιλέξουμε αναγκαστικά μεταξύ κακών...και σε τέτοιες περιπτώσεις υποχρεωτική επιλογή (και ρίσκο) είναι το μη χείρον βέλτιστον... και ίδωμεν


    Hastaroth
    26.05.2014, 21:10

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 26.05.2014, 18:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 26.05.2014, 15:49 έγραψε...

    Θέλει ο κομπλέξας να κρυφτή κι'η χαρά δέν τον αφήνει.....

    Γιά τον εμμονικό Τζέφ αυτό.....



    Στις επόμενες εκλογές να ψηφίσεις κυνηγούς. Πιο πολλές πιθανότητες έχουν. Άλλωστε περισσότερες ψήφους πήραν.

    Αυτό για όσους πετάνε την ψήφο τους... .

    Εσύ που δέν πέταξες την ψήφο σου,θα μάς πής τί ψήφισες;Εγώ,όπως είδες,είπα.

    Αλήθεια,γιατί δέν κατέβηκες στίς εκλογές με δικό σου κόμμα,να δούμε και τίς δικές σου υπερσούπερ ιδέες,αφού κανένα άλλο κόμμα δέν σε εκφράζει;

    Διότι προφανώς προτιμάς την ανέξοδη -και ειρωνική- "κριτική" (επειδή δέν έχεις επιχειρήματα).

    Οσο γι'αυτό το "η διαστρωμάτωση της λογικοφανούς εξήγησης" που έχουμε για τον κόσμο,περιμένω να μού εξηγήσης τί σημαίνει,γιατί δέν το καταλαβαίνω.Μού θυμίζει πάντως θολοκουλτουριάρη αριστερό "διανοούμενο".

    Οπως επίσης δέν καταλαβαίνω από πού συμπεραίνεις πως περιφρονούμε τα βασικά και αναφαίρετα δικαιώματα του κάθε ενός από εμάς (αλλά γιά τίς βασικές υποχρεώσεις τού καθενός από εμάς κάνεις άβαβα...).

    Και εξακολουθώ να επιμένω πως γιά κάποιον άγνωστο λόγο που ίσως άπτεται τής ψυχολογίας έχεις μιά εμμονή με τον Τζήμερο.Ωστόσο,κριτική με τεκμηριωμένα επιχειρήματα δέν σε έχω δεί να κάνης γιά τίς θέσεις του πάνω στο φορολογικό,στο ασφαλιστικό,στην ναυτιλία,στην οικονομική πολιτική κλπ.Μόνο ειρωνείες και ψιλοπροσβολούλες πετάς.

    ΥΓ.Κυνηγούς δέν ψηφίζω διότι είμαι και ζωόφιλος.


    gikostas
    26.05.2014, 21:47

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 26.05.2014, 21:03 έγραψε...

    @gikostas

    Με όλο τον σεβασμό στην απόφασή σου να μην πας να ψηφίσεις, αναρωτιέμαι (γιατί το ίδιο έκαναν και δύο νεαρά άτομα του συγγενικού μου περιβάλλοντος) το να αποφασίζουν άλλοι για σένα και να υφίστασαι στωϊκά ούτως ή άλλως κάποιον που εξελέγη από την δική τους απόφαση χωρίς να συμμετάσχεις εσύ, δεν είναι χειρότερο? 

    Λες επί λέξει : "Δυστυχώς σε αυτή την εκλογική αναμέτρηση οι μόνοι νικητές ήταν η Χρυσή Αυγή.Αυτό κρατάω μόνο"... Γιατί σε εντυπωσιάζει? Αυτοί ΔΕΝ απέχουν και πηγαίνουν και ψηφίζουν ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως... και αν με το σκεπτικό το δικό σου περί επαγγελματιών κλπ στο οποίο συμφωνώ, στις επόμενες εθνικές εκλογές δεν πήγαινε κανένας απο εμάς τι ακριβώς πιστεύεις οτι θα γινόταν?


    Δυστυχώς πολλές φορές καλούμαστε να επιλέξουμε αναγκαστικά μεταξύ κακών...και σε τέτοιες περιπτώσεις υποχρεωτική επιλογή (και ρίσκο) είναι το μη χείρον βέλτιστον... και ίδωμεν



    Δηλαδή τα προηγούμενα χρόνια που η αποχή ήταν ελάχιστη ή την δεκατία του 80 που όλοι ψηφίζανε με πάθος,με όλες αυτές τις φαντασμαγορικές προεκλογικές συγκεντρώσεις ποιό το αποτέλεσμα;Πληρώνει η νέα γενιά σήμερα τις επιλογές των παλαιοτέρων γενεών,οι οποίοι φυσικά και δεν απείχαν.Και αυτό θα συνεχίζεται είτε η αποχή είναι μικρή,είτε μεγάλη.Οι εναλλακτικές που έχεις εσκεμένα σου προσφέρονται χωρίς να μπορούν να σε πείσουν και να αναγκαστείς να επιλέξεις τον λιγότερο κακό.Έτσι είναι η πολιτική.Από τα 18 ήμουν ψηφοφόρος της Ένωσης Κεντρώων.Δεν είναι της ώρας να αναλύσω τους λόγους.Φέτος ήταν η πρώτη φορά που δεν ψήφισα και αν δεν γίνει κάτι συγκλονιστικό και αληθινό στο πολιτικό σκηνικό της χώρας νομίζω πως θα συνεχίζω να απέχω με οποιοδήποτε κόστος.Ας καταστραφούμε τελείως και ας ξεκινήσουμε από το μηδέν.Απλά με θλίβουν όλα αυτά που συμβαίνουν παγκόσμίως και όχι μόνο στην Ελλάδα.Δεν μας αξίζουν τέτοιοι πολιτικοί.


    -----------------

    Η μοίρα του ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gikostas, 26-05-2014 21:53 ]


    KRISTHESS
    26.05.2014, 21:52
    τελικά ίσως να έχεις μια εμμονή με τον κάθε Τζήμερο.. μακάρι να υπήρχαν άνθρωποι σαν τον Τζήμερο στην πολιτική φίλε μου.Θα ήμασταν καλύτερα.Νομίζω επίσης πως θα ήταν καλύτερο να κατεβούν οι τόνοι ένθεν κακείθεν.Δεν οφελεί.
    KRISTHESS
    26.05.2014, 22:01
    Και από που συμπέρανες φασισμό στον Τζήμερο? δε νομίζω ότι έχεις παρακολουθήσει σοβαρά τις προτάσεις του..και αν αυτές είναι πιο εφαρμόσιμες και πιο λογικές από ένα προγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ. Τέλος πάντων μη συνεχίσουμε . Έχεις τις απόψεις σου , έχουμε τις δικές μας και πρέπει να υπάρχει αλληλοσεβασμός και όχι ειρωνίες..Θεωρώ ότι σε τέτοιο ύφος συζητήσεις είναι λάθος και οδηγούν σε πολώσεις δίχως νόημα
    KRISTHESS
    26.05.2014, 22:08

    Παράθεση:


    Ε, οχι και που τον ξέρω το χαζονεοφιλελέ. 


    Ξεφεύγεις. Μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις με σεβασμό όμως σ'αυτό που πιστεύουν οι άλλοι. Άσε.. καλύτερα μην το συνεχίζεις.


    KRISTHESS
    26.05.2014, 22:12
    λοιπόν.Διαστρεβλώνεις τώρα κι αυτά που λέω και ψάχνεις αφορμές μου φαίνεται για να ανεβούν οι τόνοι. Φαντάζεσαι να αρχίσω και γω να χαρακτηρίζω κάπως ας πουμε τους Χ-Συριζαίους τι θα γίνει? Να σκέφτεσαι πρώτα και μετά να μιλάς. Δεν επανέρχομαι.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    KRISTHESS
    26.05.2014, 22:31

    Τι είναι αυτά που λες φίλε μου???Ποια στρατόπεδα εργασίας και τρίχες κατσαρές??Πού τα βρήκες αυτά????αν θες πολύ εύκολα μπορώ να επιχειρηματολογήσω σ'αυτή σου τη λογική αρκεί να μου αποδείξεις όσα 'χαζά' ποστάρεις με επιχειρήματα.Είσαι εξαιρετικά προκλητικός και όλα έχουν όρια.


    KRISTHESS
    26.05.2014, 22:59

    Κατ'αρχάς το άρθρο είναι ανυπόγραφο και δεν αναφέρει που και πως ειπώθηκε.Το να βγάζεις συμπεράσματα χρησιμοποιώντας ένα απόσπασμα είναι πολύ εύκολο και μπορώ να στο αποδείξω ανά πάσα στιγμή. Ο Τζήμερος ωστόσο δεν αναφέρει πουθενά για στρατόπεδα εργασίας που είναι συμπέρασμα του συγγραφέα και μην προσπαθείς να πείσεις έναν νοήμονα άνθρωπο γι'αυτό.Μιλάει για οικονομικές ζώνες.  

    Η παραπληροφόρηση έχει και όρια φίλε. Που τα είδες τα στρατόπεδα εργασίας ήθελα νά'ξερα ειλικρινά. Ό,τι του φανεί του λολοστεφανή. Που να μην ήξερες και ελληνικά.Αν είναι έτσι να θεωρήσω και γω οτι ο Τσίπρας υιοθετεί τις απόψεις του Σλοβένου(φιλοσόφου) ΖΙΖΕΚ (ο θεός να τον κάνει φιλόσοφο) όταν μίλησε περί Γκουλαγκ και άλλων και ο ίδιος χαζογελούσε παραδίπλα, παίρνοντας αποσπασματικά λογίδια και χρησιμοποιώντας τα όπως με συμφέρουν. Άντε γιατί η ανοχή εκλαμβάνεται ως αδυναμία και όλα έχουν όρια.


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 26-05-2014 23:01 ]


    KRISTHESS
    26.05.2014, 23:03
    Και σταμάτα το προκλητικό υφάκι. Μπορείς να πιστεύεις ό,τι γουστάρεις , σεβάσου όμως και τους άλλους.