ελληνική μουσική
    811 online   ·  210.853 μέλη

    Θέλεις να βαπτιστείς?

    Hastaroth
    28.06.2014, 19:01

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 28.06.2014, 18:41 έγραψε...

    Να με συγχωρείτε κύριε Hastaroth, αλλά σήμερα η υγιεινή προυποθέτει να κάνεις και μπάνιο. Συνεπώς και ως άντρας γνωρίζω απόλυτα ότι το επίμαχο σημείο οφείλει να είναι πεντακάθαρο, προκειμένου να βελτιστοποιείται η απόλαυση κατά τη διάρκεια του σεξ. Μιλώντας εντελώς φυσιολογικά=βιολογικά.

    Εσείς προφανώς το τελευταίο δεν το βιώνετε.

    Δέν γνωρίζετε κύριε gunman τί βιώνω και τί δέν βιώνω στην προσωπική μου ζωή.Πάντως τα άρθρα όπου σάς παραπέμπω αφορούν και καθαρούς ανθρώπους.

    Προφανώς,όταν δέν έχετε τί να αντιπαραθέσετε,.καταφεύγετε σε προσβλητικές προσωπικές επιθέσεις.Δείγμα και αυτό ακράτου φανατισμού.

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 28.06.2014, 18:41 έγραψε...

    Η αυτόβουλη ένταξη αφορά το πνεύμα και όχι την κρίση του ατόμου. Και αυτό σας διαφεύγει.

    Δηλαδή το να εντάξουμε κάποιον σε ένα δόγμα παρά την θέλησή του είναι γιά εσάς αποδεκτό;

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 28.06.2014, 18:41 έγραψε...

    Σε ό,τι αφορά τον Γκάντι, για να είναι πλήρως αποδεικτέο αυτό που ισχυρίζεστε θα πρέπει να περιμένουμε τη βασιλεία των ουρανών κατά το Χριστιανισμό. Κατά τον ινδουσιμό δεν γνωρίζω τι ισχύει, φαντάζομαι όμως ότι όλο και κάποιο μέλος του σώματός του θα διέφυγε της πλήρους καύσης, συνεπώς τα βλέπω λίγο σκούρα τα πράγματα στον έβδομο κόσμο των οίκων να είναι αυτός και κάποιο χέρι ή πόδι του να βρίσκεται σε.... προηγούμενο όροφο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gunman, 28-06-2014 18:43 ]

    Κανένα μέλος τού σώματος τού Γκάντι δέν διέφυγε τής πλήρους καύσης-αυτό όμως δέν έχει σημασία,διότι ο Γκάντι ευρίσκεται πλέον υπό μοροντιανήν μορφήν και με άλλο όνομα εκεί που βρίσκεται.

    Επίσης εγώ μίλησα γιά κόσμους και όχι γιά ορόφους πολυκατοικίας.


    Orfeus
    28.06.2014, 19:30

    @gunman: Υπήρξες όντως προσβλητικός. Αυτά σου διδάσκει το περίφημο δόγμα που ακολουθάς;


    trelakias
    28.06.2014, 19:46

    Gunman όπως κάθε παράδεισος, έτσι και ο μουσικός έχει το δόγμα του και για να βρίσκεσαι εδώ σημαίνει ότι το αποδέχθηκες (αυτοβούλως μάλιστα).  Εκτός από το flamming που μας έχεις συνηθίσει με πολλά nick, μην προσβάλλεις.  

    Ας επιστρέψουμε στο θέμα μας.


    Orfeus
    28.06.2014, 20:39

    Βρε τι μας κάνει το άτιμο το δόγμα. 

    Το δόγμα είναι ανθρώπινη επινόηση και κατασκευή για να ελέγχεται ο πληθυσμός διά μέσου της θρησκείας.
    Δηλώνω λοιπόν στα ίσια, ότι δεν σέβομαι κανένα δόγμα, όπως και να το λένε. Κανένα! Τελεία και παύλα! 

    Και δηλαδή αν πάω στον Αμαζόνιο και βρεθώ σε μια φυλή που λατρεύει τις ανθρωποθυσίες, θα πρέπει εγώ να σεβαστώ τις ανθρωποθυσίες; Κανένα! Τελεία και παύλα!


    Orfeus
    28.06.2014, 22:01
    βρε ουστ απο δω...
    Chrysanna
    28.06.2014, 22:14

    Χριστιανή δεν θεωρούμαι.. όταν έπρεπε να πάω την βαφτιστήρα μου να κοινωνήσει, την Κυριακή μετά την βάφτιση, σχόλασε η εκκλησία γιατί με πήρε ο ύπνος! Ελπίζω να μην έχασε την Βασιλεία των Θεών επειδή η νονά είναι βόδι!

    Έχω όμως να κάνω μια ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ....!

    Επειδή έχω βρεθεί - κατά λάθος - σε διαμαρτυρία εξαγριωμένων χριστιανών, κι έχασα τον κόσμο!

    {#emotions_dlg.wacko}

    Δεν έχω ξαναδει ποτέ τόσους άπλυτους μαζί. Η βρώμα και η δυσωδία ήταν ανεκδιήγητη.
    Ήταν καλοκαίρι και δεν τολμούσες να πλησιάσεις στα 5 μέτρα.

    Ως εκ τούτου, καλό θα ήταν να καταργηθεί κάθε δογμα που απαγορεύει το αφρόλουτρο.
    Τουλάχιστον από Μάϊο έως Σεπτέμβριο!

    Αυτά. Έκανα την καταγγελία για όποιον δεν το κατάλαβε.
    You may continue. Την ευλογία μου...


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 28-06-2014 22:16 ]


    Chrysanna
    28.06.2014, 22:24

    Αγαπητέ Gunman, μήνα Ιούλιο σε βαγόνι του ηλεκτρικού, η καθαρότητα των ανθρώπων μπορεί να σε κάνει ευτυχισμένο και όχι αυτή της ψυχής...!

    Συμφωνώ απόλυτα γι' αυτούς που κοιμούνται αντί να συμμετέχουν στα μυστήρια. Γι' αυτό δεν ανέφερα ότι με πήρε ο ύπνος και την δεύτερη Κυριακή.. από ντροπή! Την τρίτη φορά όμως ήμουν στην ωρα μου...

    {#emotions_dlg.blush}


    mary_omikron
    28.06.2014, 22:31

    Παντού και πάντα ειδικός και επαίων επί παντός!!! επί ΠΑΝΤΟΣ λέμε !!!

    Τώρα και στα περί θρησκείας και δόγματος.... αύριο ίσως και στα περί αεροναυπηγικής ή αστροφυσικής ή περί εκδοράς αρκούδων στην Λαπωνία ή περί καλλιέργειας κομπούχα ή περί σωστού καθαρισμού καμινάδας!!!!!

      


    optiras
    28.06.2014, 22:43

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 28.06.2014, 14:23 έγραψε...

    Τι εννοείς από που προκύπτει; Από το ίδιο το Σύνταγμα. Η κατοχύρωση της ανεξιθρησκίας δεν ακυρώνει το ότι η ανατολική ορθόδοξη του Χριστού εκκλησία οφείλει να είναι η επικρατούσα. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

    Δεν νομίζω ότι γράφει πουθενά το σύνταγμα ότι η χριστιανική θρησκεία οφείλει κτλ...Άρα αυτό που λες, από την στιγμή που δεν αναφέρεται στο σύνταγμα, είναι δική σου θεώρηση και ερμηνεία...Σεβαστή μεν, αλλά δεν την συμμερίζομαι και γιατί την θεωρώ λανθασμένη...Από την στιγμή που έρχεται σε αντίθεση με άρθρα του συντάγματος...

    Από την στιγμή που υπάρχει η κατοχύρωση της ελευθερίας της γνώμης, της ελευθερίας της σκέψης και των θρησκευτικών πεποιθήσεων των ελλήνων πολιτών, αυτοί μπορούν-κάνοντας χρήση αυτών των δικαιώματος-να επιλέξουν άλλη θρησκεία ή να μην έχουν θρησκεία, όπως ο υποφαινόμενος...

    Ακόμα, τα ανθρώπινα δικαιώματα κατοχυρώνονται και από δυο άλλες διεθνής συμβάσεις που η ελλάδα έχει αποδεχθεί και κατά συνέπεια οφείλει να εφαρμόζει:

    -η Οικουμενική Διακήρυξη των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του ΟΗΕ

    -η Ευρωπαϊκή Σύμβαση των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (ΕΣΔΑ)

    Ανάμεσα σε δόγμα και ανθρώπινα διακιώματα επιλέγω το δεύτερο...Το βρίσκω πιο ανθρώπινο...


    optiras
    28.06.2014, 22:52

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 28.06.2014, 14:21 έγραψε...

    Πάλι η λογική όταν συζητάμε για το υπερβατικό;

    Όταν κάνουμε διάλογο βασιζόμαστε στην λογική, και για αυτό χρησιμοποιούμε ΄λογικά επιχειρήματα...Αν δεν θέλουμε να κάνουμε διάλογο, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να συμμετέχουμε...Εδώ στο φόρουμ μάλλον διάλογο θέλουμε να κάνουμε.Για το δόγμα μπορούμε να ρωτήσουμε και τον παπά, τον ιμάμη, τονχάρε κρίσνα της συνοικίας μας....Αυτοί μάλλον θα τα ξέρουν καλύτερα...

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 28.06.2014, 14:21 έγραψε...

    Μάλλον δεν διάβασες τι έγραψα για την αεροβάπτιση. Εάν ένα παιδάκι γεννηθεί και κινδυνεύει να πεθάνει, τότε προβλέπεται και αυτό.

    Όπως βλέπεις, γίνεται και παραγίνεται.

    Αεροψεκασμούς έχω δει-όχι μόνο για κουνούπια..αεροβάπτιση δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου!Και ούτε διαπίστωσα σε κλινικές βάφτισμα μέσα στην αίθουσα τοκετού...

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 28.06.2014, 14:21 έγραψε...

    Μην μπερδεύεις τις δυνατότητες του ανθρώπου με εκείνες του Θεού. Εδώ συζητάμε τι μπορεί να κάνει ο άνθρωπος από την πλευρά του. ο Θεός έχει τους δικούς του τρόπους.

    Προσωπικά δεν ασχολήθηκα με τον θεό στην συζήτηση μας, και για το ότι επειδή είμαι άθεος-αγνωστικιστής, έχω αμφιβολίες για την ύπαρξή του...Εδώ συζητάμε για το τι κάνουν οι άνθρωποι...


    optiras
    28.06.2014, 23:01

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 28.06.2014, 15:03 έγραψε...

    Τι να τολμήσεις αφού δεν αναγράφεται υποχρεωτικά.

    Προφανώς ο συμφορουμίτης αναφέρεται στην περίοδο πριν την κατάργηση της αναφοράς...Στο στρατό, στα δικαστήρια , στην πρόσληψη , στην ορκομωσία υπήρχαν μέχρι και ποινικές κυρώσεις ενώ έχουν συρθεί και άνθρωποι στα δικαστήρια...Στο στρατό αν δήλωνες άθεος έιχες μπλεξίματα, και αν αρνιόσουν να πεις προσευχή υπήρχε φυλακή και στρατοδικείο!!!

    Η ελλάδα έχει καταδικασθεί στο ευρωπαϊκά δικαστήριο κατ' επανάληψη...


    optiras
    28.06.2014, 23:28

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 28.06.2014, 23:03 έγραψε...

    Στο παρελθόν όλα αυτά όμως ναι;

    Ναι , φυσικά...Η κατάσταση έχει βελτιωθεί πολύ...

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 28.06.2014, 23:03 έγραψε...

    Ωστόσο, η μη αναγραφή του θρησκεύματος στις ταυτότητες παραβιάζει το δικαίωμα εκείνου που θέλει ο ίδιος να αναγράφεται στην ταυτότητά του. Να τα λέμε κι αυτά.

    Δεν συμφωνώ.Η ταυτότητα είναι επίσημο ντοκουμέντο που πιστοποιεί ότι ο άνθρωπος που βρίσκεται μπροστά σου και την φέρει είναι αυτός και τα στοιχεία του είναι αυτά...Το θρήσκευμα δεν είναια απαραίτητο, γιατι δεν βοηθά στην ταυτοποίηση του ανθρώπου....Άρα η μη  αναγραφή θρησκεύματος στην ταυτότητα δεν παραβιάζει δικαίωμα κάποιου χιστιανού, γιατί δεν απαγπορευει σε αυτόν να είναι χριστιανός...Αυτός στο κάτω-κάτω μπορεί να δείχνει το θρήσκευμά του φορώντας σταυρουδάκι ή κρατώντας την βίβλο ή έχοντας μαζί του π.χ. την εφημερίδα ορθόδοξος τύπος- ή πηγαίνοντας στην εκκλησία ή κάνοντας τον σταυρό του έξω από εκκλησία......

    Η αναγραφή όμως του θρησκεύματος, θα μπορούσε να βοηθήσει στην μεροληπτική συμπεριφορά, στην "ειδική" μεταχείρηση κάποιου λόγω της επιλογής του...Και αυτά έχουν γίνει κατ' επανάληψη...

    Άλλωστε και για αυτό τον λόγο στην ταυτότητα δεν αναγράφονται οι πολιτικές  και οι οπαδικές προτιμήσεις ...Για να καταργηθεί το πιστοποιητικό πολιτικών φρονημάτων στην χώρα μας έγινε αγώνας...


    optiras
    28.06.2014, 23:45

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 28.06.2014, 22:47 έγραψε...
    Το Σύνταγμα ορίζει στο άρθρο 3 την επικρατούσα θρησκεία. Δεν αμφισβητείται λοιπόν ποια θα είναι αυτή

    Αυτό δεν το αμφισβήτησε κανείς...

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 28.06.2014, 22:47 έγραψε...

    Είναι η συγκεκριμένη καθ' οποιονδήποτε τρόπο, ακόμα και εκείνον που περιγράφεται στο άρθρο 120.

    Το Άρθρο 120 του συντάγματος λέει

    1. Το Σύνταγμα αυτό, που ψηφίστηκε από την Ε' Αναθεωρητική Βουλή των Ελλήνων, υπογράφεται από τον Πρόεδρό της, δημοσιεύεται από τον προσωρινό Πρόεδρο της Δημοκρατίας στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, με διάταγμα που προσυπογράφεται από το Υπουργικό Συμβούλιο και αρχίζει να ισχύει από τις ένδεκα Ιουνίου 1975.
    2. Ο σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων.
    3. Ο σφετερισμός, με οποιονδήποτε τρόπο, της λαϊκής κυριαρχίας και των εξουσιών που απορρέουν από αυτή διώκεται μόλις αποκατασταθεί η νόμιμη εξουσία, οπότε αρχίζει και η παραγραφή του εγκλήματος.
    4. Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία.

    δεν αναφέρεται στην υπεράσπιση της επικρατούσας θρησκείας...

    Το Άρθρο 13 λέει
    1. Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη. Η απόλαυση των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων δεν εξαρτάται από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις καθενός.
    2. Κάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων. Η άσκηση της λατρείας δεν επιτρέπεται να προσβάλλει τη δημόσια τάξη ή τα χρηστά ήθη. Ο προσηλυτισμός απαγορεύεται.
    3. Οι λειτουργοί όλων των γνωστών θρησκειών υπόκεινται στην ίδια εποπτεία της Πολιτείας και στις ίδιες υποχρεώσεις απέναντί της, όπως και οι λειτουργοί της επικρατούσας θρησκείας.
    4. Κανένας δεν μπορεί, εξαιτίας των θρησκευτικών του πεποιθήσεων, να απαλλαγεί από την εκπλήρωση των υποχρεώσεων προς το Κράτος ή να αρνηθεί να συμμορφωθεί προς τους νόμους.
    5. Κανένας όρκος δεν επιβάλλεται χωρίς νόμο, που ορίζει και τον τύπο του.

    Δεν είναι υποχρεωτική λοιπόν η επιλογή της επικρατούσας θρησκείας...Υποχρεωτική είναι η υπεράσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων που κατοχυρώνονται από το σύνταγμα...Αυτό και με τη βία...Μάλιστα το σύνταγμα υποχρεώνει ακόμα και την επικρατούσα θρησκεία να σέβεται τους νόμους...

    Το σύνταγμα που όλοι επικαλούμαστε μπορούμε να το βρούμε εδώ


    floweraki
    29.06.2014, 00:34

    Καλά, πόσα πράγματα γράψατε μέσα σε 9 ώρες;;;;

    Δεν μπορώ να καθίσω να τα διαβάσω, αλλά θα πω ότι σε γενικές γραμμές συμφωνώ με σένα gunman, εκτός από το γεγονός του βαπτίσματος του μικρού παιδιού. Οι γονείς φταίνε που δεν εξοικείωσαν το παιδί και που το βάπτισαν τόσο μεγάλο... Αυτή είναι η δική μου γνώμη. Και ο παπάς λέει στο βίντεο (επειδή με ρώτησες αν το είδα) ότι δεν μπορώ να κάνω βαπτίσεις με τη βία....

    Όπως και όταν ένα παιδάκι δε θέλει να κοινωνήσει, δεν του ανοίγεις το στόμα με το ζόρι, προσπαθείς να του μιλήσεις όμορφα για το Θεό για να θελήσει από μόνο του. Αυτή είναι η δική μου γνώμη ξαναλέω και δεν πιστεύω ότι στο συγκεκριμένο θεμα υπάρχει σωστό ή λάθος...


    Orfeus
    29.06.2014, 00:35

    Όταν λέει "Τριάδος" εννοεί την εκκλησία που είναι εδώ κοντά στο σπίτι μου στο Ν. Ηράκλειο;  


    Chrysanna
    29.06.2014, 00:41

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 29.06.2014, 00:35 έγραψε...

    Όταν λέει "Τριάδος" εννοεί την εκκλησία που είναι εδώ κοντά στο σπίτι μου στο Ν. Ηράκλειο;  



    Orfeus ΝΤΡΟΠΗ...!!!!

    Καταστρέφεις το θέμα. Θα κάνω καταγγελία και για σένα.

    Ελπίζω μόνο να μην έχει την τύχη που είχε η προηγούμενη που έκανα {#emotions_dlg.sad}

    Πού είναι ένας διαχειριστής/συντονιστής/αντ' αυτού/έναςκάτιτι να παραπονεθώ;


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 29-06-2014 00:42 ]


    Chrysanna
    29.06.2014, 00:51

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 29.06.2014, 00:45 έγραψε...

    Αν λοιπόν ο ίδιος έχει διαφωνία, οφείλει να τη γνωστοποιήσει μέσα στους κόλπους της εκκλησίας και όχι να ενεργεί αυτοβούλως.

    Και κάπως έτσι το παιδί φτάνει 8 χρονών, πάει με τα πόδια στην βάπτιση του, πέφτει το νεφρό του παπά απ' το βάρος και δημιουργείται σχίσμα στους κόλπους της Ορθοδοξης Εκκλησίας.

    Πρέπει ή δεν πρέπει να βαπτίζονται τα παιδιά όταν ξεπεράσουν τα 15Kg....?

    Gunman μήπως είσαι εγκάθετος Μάρτυρας του Ιεχωβά; {#emotions_dlg.huh}


    Chrysanna
    29.06.2014, 00:57

    Γιατί αν ήσουν εγκάθετος θα το έλεγες;

    ( Δωδεκαθεϊστής μήπως; )


    Chrysanna
    29.06.2014, 01:02

    Προτιμώ το "Πάτερ Ημών"... βολεύει και για το ξεμάτιασμα!


    trelakias
    29.06.2014, 01:03

    Αδελφέ gunman πόσες φορές έχεις κάνει μπάνιο και πόσες έχεις μεταβαπτιστεί μετά από αυτό?

    Στου Αη-Πι τη γιορτή κάνεις τάμα e-mail ή router?

    Την ευ-λογία σου