ελληνική μουσική
    236 online   ·  210.893 μέλη

    Ο Σάκης Ρουβάς θα ερμηνεύσει Αξιον εστί - Θεοδωράκη/Ελύτη

    PetrosTser
    03.05.2015, 04:03

    Επί της ουσίας πάντως, βλέποντας του βίντεο που παρέθεσε ο Music-ologist, δεν μπορώ να πω ότι ο Ρουβάς συγκλόνισε αλλά ήταν αξιοπρεπής. Αρκετά άλλου τύπου ερμηνεία από αυτά που μας έχει συνηθίσει (ευτυχώς) - σε σημείο που, αν δεν ήξερα ότι ήταν αυτός, λογικά δεν θα τον αναγνώριζα. Όπως και να 'χει σίγουρα δεν δίνει πάτημα για χλευασμό, όπως ίσως κάποιοι να ήλπιζαν - ούτε μία ηδονισμένη αναπνοή δεν του ξέφυγε! Με λίγα λόγια, αυτό που είδα ήταν έναν άνθρωπο να ερμηνεύει ένα μουσικό έργο και να στέκεται απέναντί του με σεβασμό. Συνεπώς, fine by me, όπως και ήταν αναμενόμενο άλλωστε. Δεν περίμενε κανείς η απόδοση αυτή του έργου να μείνει στην ιστορία, πάντως σίγουρα απέχει πολύ από αυτό που λέμε βλασφημία. Peace.


    -----------------

    "LIVE TO Rock!": Rock-metal εκπομπή κάθε Δευτέρα 18:00 - 20:00 εδώ στο Radio MusicHeaven! (http://radio.musicheaven.gr/

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 03-05-2015 04:10 ]


    mary_omikron
    03.05.2015, 08:30

    Θετικές εντυπώσεις για την εξωτερική του εμφάνιση. Ηταν σωστός, ωραίος και σικάτος.

    Ουδέτερες έως αδιάφορες εντυπώσεις για την ερμηνεία. Δεν ήταν για κράξιμο αλλά μπορούσε να το κάνει -όπως και ο καθένας- στο σπίτι του ή έστω σε εκδήλωση του σχολείου της περιοχής του.

    "Μαστοί, αστοί και Αξιον εστί" είδα σε μια φωτο που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο και παραπέμπει εύστοχα στον πιθανό μελλοντικό ρόλο που ετοιμάζει το σύστημα για το "χρυσό παιδί του". Ο Σάκης πολιτευτής και -γιατί όχι- και υπουργός πολιτισμού κάποια στιγμή? έχουμε δει και την Δούνια σε ψηφοδέλτια, άρα πάντα υπάρχει έδαφος και για χαμηλότερα/υψηλότερα. 

    Και επειδή κατά τα φαινόμενα "άργειε να ΄ρθει εκείνη η μέρα κι ήταν όλα σκοτεινά" στο ενδιάμεσο διάστημα θα έχει χρόνο να προσεγγίσει φωνητικά και τον Καζαντζίδη....... Τι εννοείς, δεν μπορεί???

     


    sillia
    03.05.2015, 09:26

    Η φωτο με τους μαστούς και αστούς που κολλάει καλέ?

    Να τον κρίνετε σαν καλλιτέχνη άντε να το καταλάβω ... η  οικογένειά του τι σχέση έχει εδώ μέσα?

    Λίγη αξιοπρέπεια ...έλεος δηλ !

    Σ' ένα έργο δέησης για την κακότητα την αδικία τον σπαραγμό του πολέμου που έζησε ο λαός μας ..σ' ένα έργο που σε κάθε εποχή είναι επίκαιρο γιατί ακόμα τα παραπάνω ισχύουν επενδύσατε τόση κακία ..............!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συνεχίστε αν αυτό σας εκτονώνει αλλά λίγη προσοχή μην κατα λάθος δαγκώσετε την γλώσσα σας !

    Καλημέρα ....και μπορείτε να το αξιολογήσετε και αρνητικό ....

    ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ !


    mary_omikron
    03.05.2015, 10:03

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 03.05.2015, 09:26 έγραψε...

    - η  οικογένειά του τι σχέση έχει εδώ μέσα?

    - Λίγη αξιοπρέπεια ...έλεος δηλ !

    - σ' ένα έργο που σε κάθε εποχή είναι επίκαιρο γιατί ακόμα τα παραπάνω ισχύουν επενδύσατε τόση κακία 

    - Συνεχίστε αν αυτό σας εκτονώνει αλλά λίγη προσοχή μην κατα λάθος δαγκώσετε την γλώσσα σας !

    Σε μένα μιλάς Σίλλια για αξιοπρέπεια, έλεος, επένδυση κακίας, εκτόνωση και προσοχή στο δάγκωμα γλώσσας? 

    Η οικογένεια του δεν αναφέρθηκε πουθενά όσο για τους μαστούς και το γενικότερο νόημα της φωτο με λίγη προσοχή και σκέψη είναι σαφές και δεν θα παρερμηνευόταν: Εκει επενδύει το σύστημα (εκπρόσωπος η μεσαία κυρία), το σύστημα που "σπρώχνει" παρόμοια φαινόμενα. 


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 03-05-2015 10:21 ]


    sillia
    03.05.2015, 10:24

    Όχι δεν απευθύνομαι προσωπικά σε κανέναν !

    Έτυχε την φωτο να την ποστάρεις εσύ Μαίρη!Η μεσαία κυρία πάντως έχει κάνει και άλλα εκτός απο το να προωθεί υποκουλτούρα .......

    Μια τελευταία ματιά που έριξα στα ιερά  σύμβολα του πολιτιστικού και πολιτισμικού πλούτου της πατρίδας μας ...έτσι για να σας καθησυχάσω Το έργο ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ είναι ακόμα στην θέση του έτσι ακριβώς όπως το έγραψε ο Ο.Ελύτης !

    Και κάτι τελευταίο..

    Το επίπεδο της συζήτησης με στενοχωρεί !

    Τι σχέση μπορεί να έχει η γυναίκα του και τα παιδιά του να φιγουράρουν και να αναφέρονται εδώ μέσα στον δικό μας λεγόμενο παράδεισο ?Εδω πάει το έλεος και η αξιοπρέπεια !

    Το άξιον εστί είναι χριστιανική έκφραση ...δεν θα το αναλύσω περισσότερο ..απλά με εκπλήσει το μένος κάποιων στο πρόσωπο ενος ανθρώπου που τόλησε και στο μέλλον είναι σίγουρο θα τολμήσουν κι άλλοι να τραγουδήσει ένα έργο που στο παρελθόν το έχουν κάνει πολλοί!

    Είμαστε ένας λαός που πολύ εύκολα χρησιμοποιούμε το νεράτζι όταν πρόκειται να το πετάξουμε στα μούτρα του άλλου!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 03-05-2015 10:38 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 03-05-2015 10:41 ]


    SakisKouroupos
    03.05.2015, 10:28
    Μία σωστή και πολύ αξιοπρεπής ερμηνεία υπό την καθοδήγηση του μαέστρου Θόδωρου Ορφανίδη, που αποστόμωσε την γνώμη του κάθε άσχετου, με την ειρωνεία και την κακοήθεια που τους διέπει.!
    freddieKrueger
    03.05.2015, 10:35
    O Κ.Ρουβάς ερμήνευσε καταπληκτικά.Δεν έχει νομίζω νόημα ο διάλογος.Τα επιχειρήματα που επιστρατεύει η αντίθετη άποψη αδύναμα.Αυτα ειναι η αληθινη κωμωδια,οχι η επιλογη του καλλιτεχνη για την ερμηνεια των τραγουδιων του Αξιον Εστι.Το παρων νημα επιτυγχανει το στοχο του παντως.Μας ανοιγει το μυαλο,μας διδασκει να μη φορουμε ''πολιτιστικες''παρωπιδες.Χαιρομαι για αυτο.Μια καλημερα σε ολα τα παιδια,που σεβομαι ανεξαρτητως τοποθετησης.
    mary_omikron
    03.05.2015, 10:41

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 03.05.2015, 10:24 έγραψε...

    Όχι δεν απευθύνομαι προσωπικά σε κανέναν !

    Έτυχε την φωτο να την ποστάρεις εσύ Μαίρη!


    Αμεση απάντηση σε δική μου ανάρτηση -παρ΄όλη την διευκρίνηση- ερμηνεύεται οτι το πρώτο πληθυντικό πρόσωπο είναι "πληθυντικός ευγενείας".

    Προτιμούσα την ευθύτητα της άμεσης αντιπαράθεσης. 

    Εστω. Κρατώ προηγούμενες δηλώσεις οτι δεν είσαι ρουβίτσα. Over.


    sillia
    03.05.2015, 10:50

    Σε καμμία περίπτωση δεν θα την έπεφτα δημόσια στην φίλη μου !Ίσως συντακτικά η τοποθέτηση να βγαίνει λάθος που όμως δεν θα διορθώσω γιατί ξέρω ότι ξέρεις το πως νοιώθω για τους φίλους!

    Δεν είμαι Ρουβίτσα όχι απόδειξη αν μου ζητήσεις τραγούδι του ..δεν έχω κανένα μα κανένα !

    Το ό,τι δεν αρέσει σε μένα όμως δεν τον απαξιώνει σαν καλλιτέχνη και σαν άνθρωπο !

    Είπαμε Ρακιτζού είμαι {#emotions_dlg.rolleyes}


    loukas76gr
    03.05.2015, 11:21

    Η δήλωσή σου sillia ότι δεν είσαι ρουβίτσα... με έκανε να ανησυχήσω, για μένα! Ανέτρεξα αμέσως στη συλλογή μου, έκανα αναζήτηση και διαπίστωσα ότι κι εγώ δεν έχω τραγούδια του Ρουβά!

    Ησύχασα!! Δεν είμαι ρουβίτσος.

    Τώρα περιμένω εναγωνίως το 'Sakis performs Theodorakis for his 90th Birthday - Live at Nea Smyrni' για να τον εντάξω στη συλλογή μου...

    - - - - - - - - - - - - - -

    Υ.Γ. Συγγνώμη για το κακεντρεχές του σχολίου μου, αλλά νιώθω ότι ζω την 'αποκαθήλωση' ιερών συμβόλων, που δημιουργήθηκαν με τόσο 'αίμα, δάκρυα κι ιδρώτα'. Πραγματικό και όχι επί σκηνής.


    atreu73
    03.05.2015, 11:39
    Καθίστε ρε παίδες. Εγώ ομολογώ ότι δεν ξέρω πολλά από τραγουδιστές και ερμηνείες και τέτοια αλλά καλά δεν το είπε τελικά; Εμένα μια χαρά μ' ακούγεται.
    THANOS35
    03.05.2015, 12:42

    Λοιπόν ούτε εμένα μου αρέσει ο Σάκης σαν τραγουδιστής..παρ'όλα αυτά είναι σωστός φωνητικά. Νομίζω έκανε καλή προσπάθεια. Εκείνο που με ενοχλεί ωστόσο στην όλη υπόθεση Σάκης Ρουβάς είναι ότι δεν τον έχω ακόμα πιστέψει ότι όλα τα κάνει ας πούμε γιατί το λέει η καρδιά του(και σ'αυτό βάζω και άλλες ενέργειές του..) και όχι για δημόσιες σχέσεις.. Γιατί σίγουρα είναι και καλλιτέχνης που αναδείχτηκε, κακά τα ψέματα, μέσω δημοσίων σχέσεων.Φωνητικά δε, είχε αμφισβητηθεί έντονα και στο φεστιβάλ Θεσσαλονίκης όταν είχε κατέβη και που έτυχε να παρακολουθήσω.Και θα έλεγα ότι τότε, δεν μπορούσα να κατακρίνω κάποιους που τον αμφισβητούσαν.Ωστόσο μπράβο του που τα κατάφερε..δείχνει ότι έχει σίγουρα ισχυρό χαρακτήρα και δε μασάει ό,τι κι αν λένε. Πάντως και μένα, ακόμα και μετά το "’ξιον Εστί" , δεν μου αρέσει σαν τραγουδιστής..αλλά ο καθένας κρίνει με τα ακούσματά του!Την καλημέρα μου!


    Konstantinosoa
    03.05.2015, 13:58

    Τα τραγούδια αυτά είναι μέλος λαϊκού ορατόριου. Εν προκειμένω ανήκουν στο λαϊκό τραγουδιστή.

    Ας πούμε λοιπόν ορισμένες αλήθειες:

    Οι περισσότεροι μουσικοί με κλασσική ολοκληρωμένη παιδεία, λίγο κατέχουν απο ελληνική μουσική, ενώ , κατ΄ιδίαν, συχνά απαξιώνουν τους έλληνες συνθέτες. Φυσικά δεν τολμούν να υποστηρίξουν δημόσια την απαξίωσή τους. Για το λαϊκό τραγούδι και τους λαϊκούς τραγουδιστές, δεν το συζητάμε. Εξαιρείται βέβαια ο Χατζιδάκις (πάλι καλά !).

    Ο Θεοδωράκης δεν έδινε ως κλασσικός παλαιάς κοπής μεγάλη σημασία στο λαϊκό τραγουδιστή και δισκογράφησε πολλούς δίσκους με μέτριους. Δεν είχε καν το μέτρο να καταλάβει, ότι ο ίδιος ήταν κακόφωνος. Ηχογράφησε π.χ. τα Λυρικά με τη φωνή του και τα έθαψε. Μέχρι και το "Ραντάρ" έκανε με τη Δάρα. Αν είναι δυνατόν! Επέλεγε τους τραγουδιστές με πολιτικά κριτήρια (που συνήθως έστελνε το κόμμα) και όχι τα προσόντα τους. Τώρα αν ο Μπιθικώτσης λάκισε στη χούντα, η Φαραντούρη μέσω Χυτήρη όλα καλά, ο Μητσιάς μια χαρά με τον Σαμαρά και ο Γαϊτάνος ξέρουμε τι, λεπτομέρειες.... Λοιπόν έκανε και ο ίδιος πράγματα που έχει κατακρίνει. Απαγόρεψε σε Νταλάρα και Αλεξίου στην Τέντα να παίζουν τραγούδια του, με τον Ρουβά δεν είχε ζήτημα. Ο φασισμός είναι κακός όταν τον δεχόμαστε, αλλά προς τους άλλους είναι άλλο.

    Ο Σάκης Ρουβάς ούτε φωνή καλή πραγματικά διαθέτει (για πολύ καλή δεν το συζητάμε καν), ούτε λαϊκός τραγουδιστής είναι. Όργανο δεν παίζω, αλλά με τη φωνή ασχολούμαι επαγγελματικά απο το 1999. Φυσικά χωρίς γραμμωμένους κοιλιακούς. Το μόνο θετικό που έχω βρει στον Ρουβά, είναι η φυσική του κατάσταση. Μπορεί να χορεύει και να τραγουδάει, με ελάχιστη απώλεια στη φωνή. Στο κλασσικό τραγούδι αυτό είναι μέρος της διδασκαλίας, ο Σάκης το έχει λόγω φυσικής κατάστασης.

    ’κουσα να χαρακτηρίζεται η ερμηνεία του Ρουβά "καταπληκτική". Έχουμε χάσει κάθε μέτρο. Αν ο Ρουβάς το είπε καταπληκτικά, ο Κότσιρας τραγούδησε απο το Α του Κενταύρου (πολύ καλός στο ’ξιον Εστί), ο Νταλάρας από τον 7ο ουρανό, ενώ ο Μπιθικώτσης δανείστηκε φωνή από το Αρχέτυπο Εν, που έλεγε και ο Πλωτίνος.

    Ο Ορφανίδης και ο κάθε Ορφανίδης βρήκε δύο μεγάλες ευκαιρίες κατ΄εμέ. Η μια του να δείξει ότι "εντάξει δεν είναι και το άπαν το ’ξιον Εστίν, μπορεί να το τραγουδήσει και ένας Ρουβάς, που είναι και Κερκυραίος αστός και όχι από τη Μπόχαλη". Η δεύτερη είναι η δεδομένη προβολή του Ορφανίδη. Σάκης Ρουβάς, σημαίνει στήριξη απο δεδομένα ΜΜΕ, καθώς ο Σάκης είναι κορυφαίος πρέσβυς καλής θελήσεως στις δραστηριότητες της πρέσβυρας καλής θελήσεως κ.τ.λ., κ.τ.λ. ’ η τελευταία έχει και όνομα το οποίο ξέρετε βέβαια.

    Το "’ξιον Εστί" δεν είναι έργο του Θεοδωράκη, άλλά πρώτιστα του Ελύτη. Δεν είναι πανάκεια το ότι ο Μίκης το επιτρέπει. Στα 90 του χρόνια και απόντος του Ελύτη, όλα καλά.

    Και να σας πω γιατί κάνουν όλοι γαργάρα: απο τη μια μίλησε ο Μίκης, δείχνοντας και αυτός την απαξίωση προς τους πραγματικούς τραγουδιστές και απο την άλλη κανείς δεν θα ήθελε να χαλαστεί με τα ΜΜΕ της οικογένειας Βαρδινογιάννη και το Σάκη τους. 

    Ο Καββαδίας λέει στο Θεσσαλονίκη ΙΙ: "Σιχαίνομαι το ναυτικό που εμάζεψεν λεφτά/ εμούτζωσεν τη θάλασσα και την εκατουράει". Δεν αγαπούν τη μουσική του Θεοδωράκη, ούτε τη προσωπικότητα του Ρουβά. Ο Χατζιδάκις είχε πει πως μελλοποιούν διάφοροι, νομίζοντας πως δίπλα στους μεγάλους ποιητές θα αναγνωριστεί και η συνθετική τους αντάξια. Έτσι και αυτοί. Στηρίζουν κάτι που δεν πιστεύουν, αλλά θέλουν πολύ το φως και τον ντόρο που γίνεται. Ετερόφωτοι όντες, κλέβουν κάτι απο το φως των άλλων.

    Εγώ αυτό που άκουσα απο τον Ρουβά ήταν λίγο, πολύ λίγο. Ακούστε το "Που να βρω την ψυχή μου", με χαμηλωμένες όσο γίνεται τις βάσεις. Χώρια που ήταν μια κατάσταση τραβεστί, ενός που προσπαθούσε να αποδείξει κάτι που δεν είναι, δεν ήταν και δεν θα γίνει. Αυτά απο έναν άσχετο, ειρωνικό και κακοήθη. Το μόνο που με διέπει βλέποντας αυτήν την κατάντια, είναι η σκηνή με το σταματημένο ταξί του Βέγγου και του Χάρβεϊ Καϊτέλ. Εύχομαι ο Αγγελόπουλος να διαψευστεί. Ο νοών νοείτω....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 03-05-2015 14:00 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 03-05-2015 14:02 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 03-05-2015 14:03 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 03-05-2015 14:12 ]


    Music-ologist
    03.05.2015, 14:04

    Από τα σχόλια εδώ αντιλαμβάνομαι, ότι αν κάποιος διάσημος αν τραγουδάει το ’ξιον Εστί χωρίς να έχει την κατάλληλη φωνή, το μέτρο της καλής ή αξιοπρεπούς ερμηνείας είναι απλά να μην κάνει φάλτσα. Έλεος δλδ {#emotions_dlg.biggrin}


    Οτιδήποτε δηλαδή θα κατόρθωνε οποιοσδήποτε ανώνυμος καλλιτέχνης της χορωδίας που συνόδευε -ή οποιοσδήποτε έχει τελειώσει 2-3 τάξεις στο σολφέζ, θεωρείται πλέον καλή ερμηνεία; {#emotions_dlg.tt2}

    Το ζήτημα πλέον δηλαδή δεν είναι πια αν κάποιος μπορεί να εκφράσει το ’ξιον Εστί, αλλά αν είναι διάσημος είμααστε ευχαριστημένοι που ήταν τονικά σωστός. Μάλιστα... {#emotions_dlg.eek}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Music-ologist, 03-05-2015 14:07 ]


    mary_omikron
    03.05.2015, 14:19

    Παράθεση:

    Το μέλος Music-ologist στις 03.05.2015, 14:04 έγραψε...

    [....] Το ζήτημα πλέον δηλαδή δεν είναι πια αν κάποιος μπορεί να εκφράσει το ’ξιον Εστί, αλλά αν είναι διάσημος είμααστε ευχαριστημένοι που ήταν τονικά σωστός. Μάλιστα... {#emotions_dlg.eek}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Music-ologist, 03-05-2015 14:07 ]



    +1


    Orfeus
    03.05.2015, 14:30

    Ότι και αν λέτε, είναι εγωιστικό (υποστηρίζετε τα προ-γραμμένα σας), διότι μέσα σας γνωρίζετε πολύ καλά ότι ο Σάκης ήταν "ρηχός" και "λίγος" και μη μου πείτε ότι "δονηθήκατε" και "ανατριχιάσατε" γιατί θα λέτε ψέμματα. 

    Ο καθένας μας είναι τα ακούσματά του.  

    Υ. Γ. Βρίσκω αρκετά αντικειμενική την τοποθέτηση της Μάρθας (Mingrelia) και συμφωνώ μαζί της.   

     


    Orfeus
    03.05.2015, 14:38

    Υ.Γ. 2: Konstantinosoa +1


    KRISTHESS
    03.05.2015, 14:41

    πάντως να πω την αμαρτία μου.. Ο Σάκης για πρώτη φορά μου άρεσε φωνητικά..Έστω και μέσω του "άξιον εστί"..Δεν ξέρω αν έπρεπε να έχει μεγαλύτερη ή όχι δύναμη..αλλά ομολογώ ότι για πρώτη φορά η χροιά του ..μου άρεσε!!!!!! Διαφορετική τοποθέτηση φωνής???? Ίσως!!! αλλά αφού μπορούσε να το κάνει τόσον καιρό..γιατί δεν τραγουδούσε διαφορετικά επιλέγοντας άλλου είδους τραγούδια και έπεσε κατευθείαν στα βαθιά με το 'Αξιον Εστί?{#emotions_dlg.blink} Μπράβο πάντως ρε Σάκη..Ήσουν καλύτερος του αναμενομένου.Έστω κι αν ίσως ήσουν λίγος για το ’ξιον Εστί.Smile


    freddieKrueger
    03.05.2015, 16:21

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 03.05.2015, 14:30 έγραψε...

    Ότι και αν λέτε, είναι εγωιστικό (υποστηρίζετε τα προ-γραμμένα σας), διότι μέσα σας γνωρίζετε πολύ καλά ότι ο Σάκης ήταν "ρηχός" και "λίγος" και μη μου πείτε ότι "δονηθήκατε" και "ανατριχιάσατε" γιατί θα λέτε ψέμματα. 

    Ο καθένας μας είναι τα ακούσματά του.  

    Υ. Γ. Βρίσκω αρκετά αντικειμενική την τοποθέτηση της Μάρθας (Mingrelia) και συμφωνώ μαζί της.   

     



    Γιώργο καλησπέρα.

    Απόλυτα σεβαστή η γνωμη σου.Μπορει να μη σου αρεσε κι εχεις αυτο το δικαιωμα.

    Αλλα ας πουμε γιατι εγω ειμαι υποχρεωμενος να μου αρεσει ο Πανδης στην ερμηνεια του?

    Γιατι θα πρεπει εκει να ανατριχιασω η να υποκλιθω οπως γραφεις σε προηγουημεο ποστ σου?


    jorge
    03.05.2015, 16:37
    Ένας βασικός λόγος που πάμε πίσω σαν κοινωνία είναι οτι έχουμε μάθει να επιβραβεύουμε το όχι κακό. Δεν έχουμε μάθει να αναζητούμε το πολύ καλό και να προσδοκούμε το άριστο. Τα αποτελέσματα αυτής της καταστροφικής μας συνήθειας είναι ορατά σχεδόν σε κάθε τομέα του πολιτισμού μας.