ελληνική μουσική
    872 online   ·  210.853 μέλη

    Για μια χούφτα ευρώ: νέο εργατικό ατύχημα...

    Hastaroth
    25.05.2015, 15:04

    Ψάξε σε διάφορα βιβλία περί τα οικονομικά και θα βρής την απάντηση.

    Εγώ βαριέμαι να τα λέω και να τα ξαναλέω.

    Και άλλωστε δέν είναι αυτό το θέμα τής παρούσης συζήτησης.


    essendream
    25.05.2015, 15:20
    O ρόλος του κράτους μπορεί να μην είναι να κάνει τον επιχειρηματία, είναι όμως χρέος του να προστατεύει τους πολίτες και την αξιοπρέπειά τους, να διασφαλίζειι την υγεία τους και να πατάξει την αισχροκέρδια εις βάρους των εργαζομένων που στο κάτω-κάτω φορολούνται κιόλας άρα θα έχει να εισπρατττει από ικανοποιημένους πολίτες!!! Αλλιώς το ίδιο το κράτος γεννά την φοροδιαφυγή των μέσων και κατώτερων κοινωνικών στρωμάτων!!! Η απάντηση που λες ότι βρίσκεται σε άλλα οικονομικά βιβλία αφορά επενδύσεις και οικονομικά κέρδη και όχι την ανθρώπινη αξιοπρέπεια!! Σου λέει άραγε κάτι Αλβέρτο ο όρος "ανθρώπινη αξιοπρέπεια"; Είναι κάτι που σε μια χώρα πρέπει να ειναι #1 ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ!!! Ωστόσο για κάποιες εθνικότητες θεωρείται "ψιλά γράμματα" όπως ας πούμε στους εβραίους ενώ γι άλλες είναι πολυτέλεια ακόμα καινα την ονειρεύονται, όπως ας πούμε οι παλαιστίνιοι!!!
    Hastaroth
    25.05.2015, 15:50

    Εσείς τα έχετε μπερδέψει μάλλον,κύριε adaptsound.

    Η NASA δέν είναι κερδοσκοπική επιχείρηση.

    Επίσης,δέν "προκρίνεται" τελεσιδίκως το μοντέλο τού κοινωνικού φιλελευθερισμού,απλώς έχει βρεί εφαρμογή σε πολλές δυτικές χώρες-όπου όμως η οικονομία είναι πραγματικώς φιλελεύθερη και όχι κρατικοδίαιτη,όπως είναι στην Ελλάδα.Οταν λοιπόν κι'εμείς εδώ θα εφαρμόσουμε πραγματικώς φιλελεύθερες πολιτικές,χωρίς "κλειστά" επαγγέλματα και συντεχνίες και όταν ο επιχειρηματίας δέν θα θεωρήται εκ προοιμίου "λαμόγιο",τότε ελάτε να κουβεντιάσουμε και γιά κοινωνικό φιελελυθερισμό...


    musickaleidoscope
    25.05.2015, 16:42

    οταν εγραψα στο topic δεν ειχα καμμια διαθεση να ξεκινησω καποια κοντρα απλως ειπα την αποψη μου και θελω να πιστευω εδωσα μια διαφορετικη διασταση στο ολο θεμα .....η ερωτηση μου -ρητορικη- ηταν σαφης ''Hastaroth αλήθεια πιστευεις οτι ο εργαζομενος είναι οικονομικά ελευθερος...?'' και η απαντηση σου σαφως προσβλητικη''Μάλλον θα πρέπη να πάψω να προσπαθώ να εξηγήσω κάποια αυτονόητα πράγματα σε ανθρώπους που αδυνατούν να αντιληφθούν τα αυτονόητα.

    Θα σταματήσω λοιπόν την συζήτηση,διότι ματαιοπονώ.

    Αυτή η χώρα μολύνθηκε με τον ιό τής αριστεραδιάς και τής τεμπελχανοσύνης και δυστυχώς δέν πρόκειται να γιατρευτή ποτέ.''

    εν ολιγοις μου απαντησες οτι ειμαι ανικανος να αντιληφθω τα αυτονοητα ειμαι τεμπελης και αριστεραδιας  ξερεις κανει ριμα με το δεξιοα...ιας ετσι για να πεφτω στο επιπεδο σου....δεν μπηκα στον κοπο να ασχοληθω αλλο με καποιον που δεν γνωριζω και ουτε θελω αλλα στο τελος δεν αντεξα οταν ειδα οτι το αντιθετο απο οτι ισχυριστηκες συνεχισες να τοποθετησε στο ολο θεμα και εγραψα ''συνεπεια λογων και πραξεων.................ευτυχως εσυ εχεις ανοσια ..........................'' για να μου απαντησεις ''

    Καλά,εσύ είσαι σε άλλον πλανήτη.......

    Σού δείχνουν το φεγγάρι και ρωτάς γιατί δέν είναι κομμένο το νύχι απ'το δάχτυλο.

    Γιά ρίξε τώρα μιά απάντηση και στο ερώτημα που έθεσα σχετικά με το θέμα....''

    παλι η απαντηση σου στο ειρωνικο μου σχολιο για την αθετηση των λογων σου ηταν οτι ειμαι.....χαζουλης??? και σου απαντω ''την θεση/απαντηση μου την εδωσα οταν εγραψα στο topic αλλα ειμαι απο αλλο πλανητη και προφανως δεν καταλαβαινεις ουτε τη γλωσσα μου ουτε τη σκεψη μου.......''

    και ναι ο μεγας Hastaroth απανταει

    ''Αλλα αντ'άλλων η θέση/απάντησή σου,τσιτάτα αναρχοθολοκουλτούρας και ασυναρτησίας και το αποκορύφωμα η ερώτηση που κάνεις.Δηλαδή κατά την άποψή σου,οικονομικά ελεύθερος είναι ο τεμπελχανάς που τον ταϊζουν άλλοι;

    Καλή η πνευματική ανάταση αλλά πρώτα πρέπει να γεμίση η στομάχα μας,να λειτουργήση ο μεταβολισμός μας και να αναπληρώση τίς χαμένες πρωτεϊνες,τους υδατάνθρακες και τα λίπη,αλλιώς θα γίνουμε όλοι σκελετοί.Και γιά να γεμίση η στομάχα πρέπει να δουλέψουμε γιά να βγάλουμε λεφτά ν'αγοράσουμε ψωμί,τυρί,πατάτες και τζατζίκι (που ρίχνει και την πίεση).Και μόνον αφού γεμίση η στομάχα μπορούμε ν'ασχοληθούμε με την πνευματική μας ανάταση...

    Απάντησέ μου τώρα στην ερώτηση που έκανα γιά το δυστύχημα στα ΕΛΠΕ....''

    ναι το ομολογω ειμαι χαζοαναρχοκουλτουριαρης.......τι κριμα.............anyway ανιθετα απο εσενα θα κανω πραξη αυτο που θα πω-γραψω και δεν θα ξανασχοληθω με κατι αλλο σε αυτο το site περα απο το μουσικο μερος που ειναι και αυτο που πρωτιστως με ενδιαφερει....τα υπολοιπα θα τα αφησω αποκλειστικα σε αυθεντιες σαν και σενα ελπιζοντας καποτε οι ανθρωπομορφοι -ξερεις εσυ-και οτι πρεσβευουν να εξαφανιστουν απο αυτη τη γη......

    υ.γ απαντηση στο ερωτημα σου υπαρχει ηδη στην Αλλα αντ'άλλων θεση μου.....εσυ ονειρευεσαι κοσμο με αφεντικα και εργατες , σαν το κκε αλλα αυτοι θελουν καλυτερα μεροκαματα....., εγω ονειρευομαι εναν αλλο κοσμο ισοτητας και ισονομιας, δημιουργητικοτητας ,ελευθεριας......χεστα............... 


    freak
    25.05.2015, 18:07

    Δηλαδη εγω που επαιρνα επιδομα ανεργιας και σπιτι απο το Ηνωμενο Βασιλειο χωρις να εχω συνεισφερει τιποτα σε αυτο το κρατος, ειμαι ενας αχρηστος τεμπελχανας. Μαλιστα.

    ΕΔΙΤ

    Ξεχασα. Βαλε και δωρεαν υγειονομικη περιθαλψη μεσα. Πληρης, και υψηλων προδιαγραφων. Απο σφραγισμα δοντιων μεχρι αξονικη και βαλε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 25-05-2015 18:08 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    DrLove
    25.05.2015, 21:42

    Οι Active Member, το 1996, κυκλοφόρησαν το τραγούδι "Είναι Θυσία". Στα περίπου 20 χρόνια που πέρασαν, αυτές οι θυσίες συνεχίστηκαν.

    "Κάπου κι εσύ θα 'χεις ακούσει ιστορίες
    ή από εδώ κι εκεί τις μαρτυρίες
    για εργάτες που χαθήκανε στο Πέραμα στη ζώνη
    για ένα μεροκάματο που το όνειρο σκοτώνει.

    Για ζωές κρεμασμένες πάνω σε σκαλωσιές
    να δουλεύουν μουρμουρίζοντας το χθες
    Να ζητάνε απ' το Θεό, να βγούνε λέει με το καλό
    απ' τα σκοτεινά αμπάρια, για να δουν τον ουρανό.
    Μα, αλήθεια, είναι θυσία σε βρώμικο βωμό
    γι' αυτό φωνάζω δυνατά ρε και γαμώ...

    Τους εργατοπατέρες, τα στημένα σωματεία
    και κάθε γαμημένη εταιρία
    που τα 'χει κάνει πλακάκια μ' αυτές τις αδερφές
    που έχουν γαλόνια στις άσπρες τις στολές.
    Κι αυτό το κράτος που είναι αδύναμο να βάλει
    κάποιες βάσεις σωστές και να επιβάλει
    όλα τα μέτρα εκεί που παίζονται ζωές
    μα θα μου πεις, ρε βλάκα, τι είν' αυτά που λες;

    Αυτοί θέλουν καλά στημένη την απάτη
    δεν έχει κέρδος να προσέχεις τον εργάτη
    Πρέπει να καίει η λαμαρίνα, να πονάει το ματσακόνι
    και γρήγορα η δουλειά ρε να τελειώνει.

    Γι' αυτό φωνάζω ψηλά στον ουρανό
    πως όλα αυτά είναι θυσία, σε βρώμικο βωμό.
    Είναι θυσία, σε βρώμικο βωμό. Είναι θυσία...

    Γι' αυτό, μ' αυτά τα λίγα λόγια, βγάζω τον θυμό μου
    για όλα αυτά που γίνονται, κάτω απ’ τον γκρίζο ουρανό, εκεί στο Πέραμα
    και δεν ξεχνάω ρε όσους πεθάναν' άδικα.
    Και δε με νοιάζει εσείς τι λέτε
    και πώς τους δικαιολογείτε όλους αυτούς τους μαλάκες που φταίνε.
    Εγώ δεν ξεχνάω και πονάω, μαζί μ' αυτούς που ακόμα ελπίζουν
    Γιατί όλα αυτά είναι θυσία, σε βρώμικο βωμό."

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DrLove, 25-05-2015 21:44 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DrLove, 25-05-2015 21:45 ]


    Hastaroth
    25.05.2015, 21:53

    Λοιπόν,γιά να τελειώνουμε με την παρένθεση:

    Γιά να κάνη κοινωνική πολιτική ένα κράτος,πρέπει να έχη λεφτά.Δικά του λεφτά,όχι δανεικά-γιατί τα δανεικά κάποια στιγμή πρέπει να τα επιστρέψη σ'αυτόν που τού τα δάνεισε.

    Γιά να έχη δικά του λεφτά το κράτος αυτό,πρέπει οι πολίτες του να παράγουν πλούτο.Δικό τους πλούτο,όχι δανεικό.Ωστε να μπορούν να δίνουν ένα λογικό μέρος (από αυτόν τον πλούτο που παράγουν) στο κράτος,γιά να κάνη αυτό την κοινωνική του πολιτική.

    Γιά να μπορούν να παράγουν αυτόν τον πλούτο οι πολίτες,πρέπει να έχουν ένα κίνητρο.Το κίνητρο αυτό είναι το κέρδος.

    Από εκεί και πέρα:

    Το κράτος έχει ώς κύριο σκοπό του να θεσπίζη κανόνες που θα διέπουν την οικονομική δραστηριότητα τών πολιτών του έτσι ώστε αυτοί να είναι μέν ελεύθεροι να ασκήσουν όποια οικονομική δραστηριότητα θέλουν (και εδώ στην Ελλάδα αντί γι'αυτό έχουμε τα "κλειστά επαγγέλματα" που δέν επιτρέπεται να τα ασκούν όλοι,αλλά μόνο κάποιοι προνομιούχοι,καθώς επίσης έχουμε έναν δημόσιο τομέα που παρεμβαίνει με χίλιους δυό περιορισμούς στην οικονομική δραστηριότητα τών πολιτών του),αλλά να μήν είναι ασύδοτοι.Μ'άλλα λόγια,να μπορούν να βγάζουν όσο κέρδος θέλουν,αλλά με νόμιμο τρόπο,σεβόμενοι τους νόμους,σεβόμενοι τους πελάτες τους,σεβόμενοι τους ανθρώπους που εργάζονται γι'αυτούς.

    'Επιχειρήματα' τού στύλ "Είδαμε την ανάπτυξη που έφεραν παλιότερα οι επιχειρηματίες. Όλα βίλες πισίσνες και πόσρσε καγιέν τα έκαναν" δέν μού λένε τίποτε.Ποιά είναι αυτά τα "όλα" που τα έκαναν βίλες και πισίνες;Μήπως είναι οι επιδοτήσεις που έπαιρναν από το κράτος και όχι κέρδη που προέκυπταν από την επιχειρηματική τους δραστηριότητα;Μά τότε το κράτος φταίει που δέν έκανε σωστά την δουλειά του,ήτοι να βεβαιωθή ότι οι εν λόγω επιχειρηματίες χρησιμοποίησαν τίς επιδοτήσεις γιά να εκσυγχρονίσουν τίς επιχειρήσεις τους.Και γιατί το κράτος δέν έλεγξε αυτούς τους επιχειρηματίες;Μήπως επειδή ήταν "διαπλεκόμενοι" με αυτό;Μήπως επειδή στήριζαν τους πολιτικούς του κράτους αυτού και τούς χρηματοδοτούσαν τίς προεκλογικές εκστρατείες;Αν είναι έτσι-που έτσι είναι-τότε αυτό το κράτος φταίει που εξέθρεψε αυτούς τους "επιχειρηματίες"-γιατί ο σωστός επιχειρηματίας δέν περιμένει να ζήση με επιδοτήσεις απ'το κράτος και δέν κοιτάζει να κάνη δουλειές με το κράτος και να εξαρτάται απ'το κράτος.

    Ερωτήματα τού στύλ "αλήθεια πιστευεις οτι ο εργαζομενος είναι οικονομικά ελευθερος...;" εσείς τα θεωρείτε λογικά;Εγώ όχι.Διότι όποιος θέτει τέτοια ερωτήματα δηλώνει εμμέσως ότι ο ίδιος πιστεύει πως οικονομικώς ελεύθερος είναι ο μή εργαζόμενος-άρα αυτός που δέν κερδίζει χρήματα με κάποιον τρόπο,δέν παράγει δηλαδή πλούτο,αλλά περιμένει να συντηρηθή από άλλους.Σε τί σάς πείραξε λοιπόν η απάντηση που έδωσα σ'αυτόν που μού έθεσε τέτοια ερώτηση;

    Ο freak που έπαιρνε επίδομα ανεργίας και σπίτι από το Ηνωμένο Βασίλειο,προφανώς είχε εργαστεί στο Ηνωμένο Βασίλειο και συνεπώς είχε προσφέρει σ'αυτό.Είχε πάρει βεβαίως κάποιες αποδοχές από το Ηνωμένο Βασίλειο και άρα είχε πληρώσει κάποιες εισφορές σ'αυτό-συνεπώς το σπίτι και την υγειονομική του περίθαλψη την εδικαιούτο.Αλλιώς,να πάω κι'εγώ τώρα αμέσως στο Ηνωμένο Βασίλειο και να ζητήσω να μού δίνουν εσαεί επίδομα ανεργίας χωρίς να έχω εργαστεί εκεί ούτε μιά μέρα,να μού δίνουν και σπίτι και πλήρη υγειονομική περίθαλψη.Τί κάθομαι και παιδεύομαι εδώ στην Ελλάδα;

    Ολα τα άλλα που μού λέτε,είναι απλώς θεωρίες.Κοινωνικός φιλελευθερισμός και κοινωνική πολιτική δέν ασκείται με τα λεφτά τών άλλων.

    Και γιά να επανέλθουμε στο θέμα μας:

    Εγινε ένα δυστύχημα στίς εγκαταστάσεις μιάς ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ εταιρίας.Σκοτώθηκαν τρία άτομα.Το σωματείο τών εργαζομένων στην εταιρία αυτή,θα προβή σε ποινική δίωξη τών κρατικών υπηρεσιών που δέν ήλεγξαν άν ή εταιρία αυτή εφήρμοζε τους κανονισμούς ασφαλείας και ωραρίων εργασίας;Η μήπως,επειδή λόγω ιδεολογίας τά μέλη του εχθρεύονται τον ιδιωτικό τομέα,θα αρκεστούν στο να κατηγορήσουν μόνο "τα αφεντικά" και το κράτος θα το αφήσουν ανενόχλητο;


    mary_omikron
    25.05.2015, 22:28

    Το Κράτος δηλαδή φταίει και οφείλει να περνάει καθημερινά από όλους τους εργοδότες με τον βούρδουλα και να ελέγχει αν τηρούν τα απαιτούμενα ανθρώπινα...να μεταχειρίζονται δηλαδή το προσωπικό τους σαν "ανθρώπους" και όχι σαν αναλώσιμα υλικά στο βωμό του κέρδους.

    Οι ανεύθυνοι εργοδότες στο απυρόβλητο, δεν φταίνε ποτέ όταν ασυδοτούν, κάποιος άλλος πρέπει να τους ελέγχει καθημερινά για τα αυτονόητα τα ανθρώπινα τα ηθικά τα υποχρεωτικά εφόσον έχουν να κάνουν με ανθρώπινες ζωές.... 

    Στην πυρά μόνο το κράτος.... απαλλαγή και δικαίωση για τους εργοδότες, δεν φταίνε μωρέ, ας τους έλεγχαν.....

    Σ’ ευχαριστώ Θεούλη μου
    που μ’ άφησες να ζήσω
    άλλη μια μέρα τον αγά
    να τον υπηρετήσω

    Να `ναι καλά ο κύρης μου
    τον πόλεμο να παίρνει
    κι ας μπαίνει στο κονάκι μου
    τα βράδια και με δέρνει

    Να `χει το γιαταγάνι του
    γερό κι ακονισμένο
    κι ας πάρει το κεφάλι μου
    το χιλιοκολασμένο


    freak
    26.05.2015, 07:51

    Παράθεση:

    Ο freak που έπαιρνε επίδομα ανεργίας και σπίτι...προφανώς είχε εργαστεί στο Ηνωμένο Βασίλειο και συνεπώς είχε προσφέρει σ'αυτό. Είχε...πληρώσει κάποιες εισφορές σ'αυτό-συνεπώς το σπίτι και την υγειονομική του περίθαλψη την εδικαιούτο. Αλλιώς,να πάω κι'εγώ τώρα αμέσως στο Ηνωμένο Βασίλειο...χωρίς να έχω εργαστεί εκεί ούτε μιά μέρα,να μού δίνουν και σπίτι και πλήρη υγειονομική περίθαλψη. Τί κάθομαι και παιδεύομαι εδώ στην Ελλάδα;


    ΚANEIΣ ΛΑΘΟΣ.

    Πηγα στο Ηνωμενο βασιλειο τον Φεβρουαριο του 2012, στο τελος του μηνα.

    Πηρα επιδομα ανεργιας και δωρεαν ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη τον Απριλη του 2012.

    Επιδομα σπιτιου τον Ιουνιο, στην αρχη του μηνα.

    Οχι δεν εργαστηκα. Ουτε μια λιρα δεν εχω συνεισφερει σε αυτο το κρατος.

    Αν ειχα και παιδι η γυναικα μαζι μου, θα ειχα πολλαπλασιες απολαβες.

    Μεσα στον καπιταλισμο του, το Βρετανικο κρατος ακομα κρατα καποιες στοιχειωδεις ανθρωπινες αξιες.

    Βεβαια ο νομος αλλαζει πλεον μα οχι γιατι κανει ζημια στο κρατος. Για την ακριβεια πιο πολλα οφελη εχει αν το εξετασει κανεις μακροοικονομικα (δες Σουηδια). Ο νομος αλλαζει λογω της ξενοφοβιας και της προπαγανδας συν του οτι οι πολιτικοι δεν θελουν να χασουν την ψηφοθηρια τους και αρα οι πατριωτικες κορωνες πιανουν τοπο.

    Παντα ετσι δεν ηταν ομως?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 26-05-2015 08:31 ]


    Hastaroth
    26.05.2015, 10:15

    Εχετε δίκιο λοιπόν.Εμείς οι φιλελεύθεροι,που πιστεύουμε ότι το κράτος πρέπει ν'αφήνη τους πολίτες του ελεύθερους να κάνουν όποια δουλειά θέλουν χωρίς περιορισμούς (π.χ. "κλειστά επαγγέλματα" γιά λίγους),που πρέπει ν'αφήνη όποιους πολίτες θέλουν να στήσουν επιχειρήσεις χωρίς να τους καταπιέζη με γραφειοκρατία και υψηλή-και άδικη-φορολογία (π.χ.φορολογικούς συντελεστές 60% και "τέλος επιτηδεύματος",δηλαδή κεφαλικό φόρο επειδή είναι επιχειρηματίες) με μόνη προϋπόθεση ότι θα σέβωνται τους νόμους τού κράτους που αφορούν την ασφάλεια και υγιεινή στους χώρους εργασίας καθώς και την αξιοπρέπεια τών εργαζομένων τους,εμείς οι φιλελεύθεροι που θέλουμε ένα Δημόσιο μικρό,ευέλικτο και αποτελεσματικό,είμαστε στην Ελλάδα μιά μικρή μειοψηφία και ΔΥΣΤΥΧΩΣ τέτοια θα παραμείνουμε γιά πολλά χρόνια,ίσως και δεκαετίες ακόμη.Γιατί ο σοφός λαός "μάς έχει πάρει χαμπάρι" και ψήφισε πλέον την αριστερά,που θα πάρη όοοοοοολον τον κόσμο στο Δημόσιο γιά να κααααάθεται και να χτυπάει σφραγίδες κι'έτσι θα βολευτούνε όλοι και θα περνάνε ζωή και κότα χωρίς να δουλεύουν.

    Δέν θα χρειάζεται,άλλωστε.Θα τους δίνη το Ελληνικό κράτος επίδομα ανεργίας εφ'όρου ζωής,από τα δανεικά κι'αγύριστα που θα τού δίνουν τα άλλα κράτη-τής ΕΕ,τών ΗΠΑ,τού κόσμου όλου.Γιατί η Ελλάς έδωσε τα φώτα τού πολιτισμού στον υπόλοιπο κόσμο και τώρα πλέον δικαιούται να τού αλλάζη τα φώτα στην τράκα.

    Και δέν είπα εγώ πουθενά ότι οι κακοί επιχειρηματίες πρέπει να μένουν ασύδοτοι και να μήν τιμωρούνται.Ούτε είπα εγώ "Στην πυρά μόνο το κράτος.... απαλλαγή και δικαίωση για τους εργοδότες, δεν φταίνε μωρέ, ας τους έλεγχαν.....".Εσείς είστε που λέτε ότι ΟΛΟΙ οι επιχειρηματίες είναι κακοί και λαμόγια εκ προοιμίου και πρέπει το κράτος να τους κυνηγά και να τους εμποδίζη να κάνουν την δουλειά τους ακόμη κι'άν την κάνουν σωστά.Εσείς είστε που λέτε ότι το κέρδος είναι κακό πράγμα και πρέπει να το απαγορέψουμε.Εσείς είστε που λέτε "φάτε τους πλούσιους,ακόμη κι'αν πλούτισαν με νόμιμο τρόπο".Και ξέρετε γιατί;Επειδή ζηλεύετε όποιον πετυχαίνει κάτι παραπάνω στην ζωή του.Πώς το λέει το ανέκδοτο;"Εγώ δέν θέλω δική μου κατσίκα,θέλω να ψοφήση η κατσίκα τού γείτονα".

    Οσο γιά το Βρετανικό κράτος,ακριβώς επειδή έχει καπιταλισμό και δέν εμποδίζει,αλλά ενισχύει τους πολίτες του να δημιουργούν επιχειρήσεις και να βγάζουν λεφτά-άρα να πληρώνουν και φόρους-μπορεί να κάνη και κοινωνική πολιτική στον βαθμό που μπορεί να δίνη στον οποιονδήποτε επιδόματα ανεργίας και σπίτια και περίθαλψη χωρίς αυτός να έχη προσφέρει κάτι στην χώρα.Κάποιοι άλλοι-επιχειρηματίες που έβγαλαν κέρδη και εκ τών κερδών κατέβαλαν και φόρους-έχουν πληρώσει γι'αυτό.Ομως αυτά τα λεφτά,"τα λεφτά τών άλλων" κάποτε τελειώνουν,όπως είχε πεί και μιά Βρετανή πρωθυπουργός που πλέον έχει πεθάνει και δέν μπορεί να το ξαναπή γιά να το εμπεδώσετε καλά.

    Αν το Βρεταννικό κράτος είχε κομμουνισμό,όπως η πρώην Σοβιετική Ενωση,δέν θα μπορούσε να δίνη σπίτια και επιδόματα και περίθαλψη έτσι χουβαρνταλίδικα.Και πράγματι,δέν μπορούσε να δίνη και δέν έδινε.Μονάχα τρώγλες μπορούσε να δίνη και δελτίο στα τρόφιμα.Αν αυτό σάς φτάνη,τί να πώ,είστε άξιοι να γίνετε και καλόγεροι στον Αγιον Ορος.

    Στην Σουηδία επίσης,που επί χρόνια και χρόνια ήταν "σοσιαλιστική" (αλλά δέν εμπόδιζε τον κόσμο να δημιουργή επιχειρήσεις,εξ ού προέκυψαν οικονομικοί κολοσσοί όπως η Volvo,η Saab και η Nokia-άν και γιά την τελευταία δέν είμαι σίγουρος ότι είναι σουηδική εταιρία),ο κόσμος έπαψε πλέον να ψηφίζη τους "σοσιαλιστές" επειδή με τον υπερβολικό σοσιαλισμό τους πάτωσαν την οικονομία τής χώρας.Πλέον έχουν επιστρέψει σε πιό καπιταλιστικά συστήματα.

    ΥΓ.Τελικώς πάντως,δέν είστε και πολύ διαφορετικοί από μένα,άν το καλοεξετάσουμε.Μιά διαφορετική γνώμη από εσάς είπα και πέσατε να με φάτε όλοι.Μέχρι και διαστρέβλωση κάνατε σ'αυτά που λέω.Μόνο αιμοσταγη δράκο δέν με αποκαλέσατε.Δέν πειράζει όμως.Εγώ ελπίζω πως κάποτε θα καταλάβετε τα λάθη σας.


    optiras
    26.05.2015, 12:13

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 24.05.2015, 16:03 έγραψε...

    Εσείς τους ψηφίσατε,φίλτατε σκάπουλε (διότι δέν φαντάζομαι ότι ψήφισες ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ,πολύ δέ περισσότερο ΑΝΕΛ ή χρυσαύγουλους).Εγώ δέν τους ψήφισα,διότι ήξερα τί "κουμάσια" είναι.

    Η υπόθεση σου, συφορουμίτη για το τι ψήφισα είναι λανθασμένη... Άλλο ψήφισα, που δεν το αναφέρεις...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 24.05.2015, 16:03 έγραψε...

    Οσο γιά τους "συνδικάλες" που αναφέρεις:θα κινηθούν νομικώς και εναντίον τού κράτους,που δέν έκανε σωστά την δουλειά του,ήτοι να ελέγξη τίς συνθήκες εργασίας στα ΕΛΠΕ ή θα περιοριστούν στην δαιμονοποίηση τού ιδιωτικού τομέα;

    Τους συνδικάλες δεν τους ενδιαφέρει η λύση προβλημάτων των εργαζομένων, αλλά το πως θα αποκομίσουν περισσότερα "κέρδη" από το συγκεκριμένο συμβάν (όπου κέρδη, βλέπε περισσότερη προβολή, προώθηση κομματικών συμφερόντων, προσωπική προβολή, περισσότερες συνεντεύξεις στα μμε κτλ)


    essendream
    26.05.2015, 17:54

    Mα καλά....σοβαρολογούμε τώρα;;; ποιά επαγγέλματα να "'ανοιξουν"  άραγε;;; να παίρνουμε φάρμακα από σούπερ μάρκετ από έναν άσχετο υπάλληλο που δεν ξέρει τη τύφλα του,  όταν χρειαζόμαστε μια συμβουλή από φαρμακοποιό;; Να αχρηστευθούν επιστήμονες για να ανοίξουν τα επαγγέλματα και να κάνει τη δουλειά ο κάθε σκιτζής χάρην της....προόδου μιας άθλιας οικονομίας;;  Καλέ τι μας λέτε;;; Σοβαρές κοινωνίες είναι μόνο εκείνες που ο καθένας μπορεί να βρίσκει τη θέση του σύμφωνα με αυτό που είναι και που μπορεί να πρσφέρει στην κοινωνία αυτή!! Αλλιώς όλα γίνονται αυτό που ο hastaroth περιγράφει με ανατριχιαστική ακρίβεια  κάποου στην πρώτη σελίδα αυτής της συζήτησης!! Μια αξιοθρήνητη στομάχα που χωνεύει τα πάντα χωρίς να τα διηλήζει καν!!! Καλή η πνευματική ανάταση μας λέει αλλά είμαστε μια στομάχα!! Ας μην γενικεύουμε όμως!!  Υπάρχουν άνρθρωποι που έφαγαν τη ζωή τους στα πανεπιστήμια γιατί δεν ήταν "στομάχες" και ήθελαν να γίνουν επιστήμονες και είναι κάπου χρήσιμοι! Αυτοί γιατί να αχρηστευθούν για να ανοίξουν κάποια επαγγέλματα;;; Για να ανοίξουν κάποια επαγγέλματα και να ευχαριστιούνται οι...... "στομάχες" που πρώτα τους ενδιφέρει το....τζατζίκι που ρίχνει την πίεση και μετά η αναβάθμιση και η μόρφωση; Τι θα φέρει τελικα αυτό το άνοιγμα των επαγγελμάτων πέρα από ισοπέδωση;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την essendream, 26-05-2015 17:56 ]


    Hastaroth
    27.05.2015, 10:09

    Παράθεση:

    Το μέλος adaptsound στις 26.05.2015, 12:26 έγραψε...

    O Hastaroth, μας λέει ότι είναι φιλελεύθερος, ενώ αυτά που ισχυρίζεται είναι απολύτως νεο-φιλελεύθερα.

    Δεν μου κάνει εντύπωση καθώς έτσι συμβαίνει στην Ελλάδα. Υπό το μανδύα του φιλελευθερισμού κρύβονται οι νεο-φιλελεύθεροι.

    Να χαίρεστε τη Θάτσερ. Που πέτυχε μεγαλύτερο πλήγμα στη βιομηχανία της χώρας της από τη λουφτβάφε!

    Φυσικά ούτε κουβέντα για κοινωνικό φιλελευθερισμό.... αφού κάνει τζιζ... !

    Απαράδεκτα πράγματα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την adaptsound, 26-05-2015 12:28 ]

    Τό'χω ξαναπεί,εσείς σκάτε και γάϊδαρο.

    "Νεοφιλελεύθερο" λοιπόν το να καταργηθούν οι διάφορες συντεχνίες (ταξιτζήδων,φαρμακοποιών,συμβολαιογράφων κλπ) που εκβιάζοντας το κράτος πέτυχαν προνόμια υπέρ αυτών και εις βάρος άλλων επαγγελμάτων.

    "Νεοφιλελεύθερο" επίσης και το να υπάρχη ένα σταθερό φορολογικό πλαίσιο που να μήν αλλάζη με κάθε νέο υπουργό-ώστε όποιος ο κάθε πολίτης,υπάλληλος ή επιχειρηματίας ή μέλλων επενδυτής να μπορή να κάνη μακροπρόθεσμο προγραμματισμό και να μήν αγωνιά γιά το τί θα τού προκύψη την επόμενη μέρα-που να έχη έναν ενιαίο χαμηλό φορολογικό συντελεστή γιά όλα τα εισοδήματα,ώστε να μπορή ο κάθε πολίτης να πληρώνη τους φόρους του και να μήν καταφεύγη στην φοροδιαφυγή.

    "Νεοφιλελεύθερο" επίσης το να φορολογούνται μόνο τα εισοδήματα και όχι η περιουσία τών πολιτών (αφού αυτή καθ'εαυτή η ύπαρξη περιουσίας δέν συνεπάγεται αυτομάτως και εισόδημα και αφού αυτή η περιουσία έχει αποκτηθεί με ήδη φορολογηθέν εισόδημα).

    "Νεοφιλελεύθερο" επίσης το να περιοριστή η γραφειοκρατία τού Δημοσίου,με τίς χιλιάδες δικαιολογητικών που απαιτούνται σήμερα ακόμη και γιά να βγάλης μιά άδεια κυκλοφορίας γιά ποδήλατο-και που,φυσικά,απαιτεί και το ανάλογο προσωπικό σε σφραγιδοκράτορες και σφραγιδοχτυπώντες υπαλλήλους.

    Και φυσικά,ούτε κουβέντα γιά το ποιός θα πληρώνη τον "κοινωνικό" φιλελευθερισμό.Κάνει μεγάααλο τζίζ!

    Κατά τ'άλλα,η Θάτσερ εξελέγη τρείς φορές πρωθυπουργός τής χώρας της.Μεγάλοι μαζόχες αυτοί οι Εγγλέζοι,βρέ παιδί μου,να εκλέγουν συνέχεια τους αποτυχημένους πρωθυπουργούς τους-όπως άλλωστε κι'εμείς εδώ.Και καλά,εμάς μάς ψεκάζουν,τους Εγγλέζους όμως,που θεωρούνται λογικοί άνθρωποι-τόσο που δέν θέλησαν να μπούν στην καταραμένη Ευρωζώνη-ποιός τους ψεκάζει;

    Τέλος,έχετε υπ'όψιν σας πως στο εξωτερικό,μέσα στα σουπερμάρκετ λειτουργούν και φαρμακεία με φαρμακοποιούς,που είναι βεβαίως υπάλληλοι τού σουπερμάρκετ και συνεπώς δέν χρειάζεται να έχουν και "άδεια" φαρμακοποιού,εφ'όσον έχουν πτυχίο τού σχετικού πανεπιστημίου.Αυτό σημαίνει "απελευθέρωση επαγγελμάτων",όχι ότι θα μάς πουλάη το φάρμακο ο υπάλληλος τού τμήματος κρεάτων.Συνεπώς,περισσότεροι φαρμακοποιοί μπορούν να βρούν δουλειά έτσι,αντί να περιμένουν πότε θα "χηρέψη" ένα φαρμακείο γιά να το πάρουν αυτοί.Ξέρω τί λέω,στην Φαρμακευτική Αθηνών σπούδασα και την ξέρω την νομοθεσία.....

    ΥΓ.Και γιά πές μας,λοιπόν,κύριε adaptsound,άν αυτά που ισχυρίζομαι εγώ είναι "απολύτως νεο-φιλελεύθερα" (τα "παλαιο-φιλελεύθερα" ποιά ήταν άραγε;),ποιά είναι τα "φιλελεύθερα" (πέραν τών "κοινωνικών") που ισχυρίζεσαι εσύ;

    ΥΓ Μπάμ! (αυτό προέρχεται απ'τον γάϊδαρο που μόλις έσκασε.......)

    ΥΓ.Τελικώς ασκήθηκε καμμιά δίωξη ΚΑΙ στο Σώμα Επιθεωρητών Εργασίας (κλιμάκιον Ελευσίνας) που έκαμνε τα στραβά μάτια στα ΕΛΠΕ ώστε οι διευθυντές τους να βάζουν τον κόσμο να δουλεύη δεκαεξάωρα συνεχώς;Η μήπως οι εκεί αρμόδιοι τού ΣΕΠΕ είναι "δικά μας" (δηλαδή Συριζαϊκά) παιδιά και δέν κάνει να τα πειράζουμε μπάς και χάσουμε τάς ψήφους;


    freak
    27.05.2015, 10:25

    Ηταν τα Φολκλαντ που βοηθησαν την Θατσερ και η ηλιθια πατριωτικη προπαγανδα για ενα νησι που οι πιο πολλοι δεν ηξεραν κατα που επεφτε πριν γινει το επεισοδιο με τους Αργεντινους. Αλλιως δεν θα ειχε εκλεγει.

    Ειχαμε κι εδω πολλα τετραποδα που ψηφισαν Καραμανλακους, Παπανδρεηδες και Ψωμιαδηδες.