ελληνική μουσική
    943 online   ·  210.853 μέλη

    Βασίλης Παπακωνσταντίνου: Φοροαποφυγή με πληρωμή μέσω Βουλγαρίας ?

    alpatman
    20.01.2016, 10:51

    και μια παραδοχη λαθους απο μερους μου , την λεξη διαφημιση δεν την εγραψε λαθος ο κος Hastaroth, μου το επεσημανε και εχει δικιο  , το σχολιο μου ομως παραμενει ιδιο για την 'προτροπη εκμαθησης' που ηταν ασχετο με την λεξη αυτη  . Αλλωστε τονισα 'private' στον ιδιο , οτι οι ανορθογραφιες ειναι και προιον απροσεξιας , βιασυνης και οχι αναγκαστικα ελλειψη γνωσης . Αλλωστε δεν θα μπορουσα να κανω διδαχες ορθογραφιας ,μην χρησιμοποιωντας ουτε τονους ( γραφω ομως στα χαρτια με τονους ) .  

    η ουσια δεν ηταν αν γραψουμε λαθος μια λεξη , αλλα αν αρπαχτουμε απο μια λεξη προκειμενου να κανουμε προτροπες εκμαθησης διδακτικου περιεχομενου σε ανθρωπους που δεν γνωριζουμε . Ποσο μαλλον οταν εχει εξηγηθει πως γινεται η χρηση αυτης της λεξης 

    Ομως το λαθος μου  στην συγκεκριμενη λεξη απο μερους μου ισχυει  , οποτε και οφειλω να το παραδεχτω 

    να μην σας ζαλιζω αλλο  

     


    freak
    22.01.2016, 14:14

    Ευτυχως παντως που δεν μονοποληθηκε το thread απο επιφανεις θιασωτες του vasilis οι οποιοι πλειστακις εχουν απασχολησει τις σελιδες του φορουμ για τον ροκα που θελει πολλα κοτσια για να ροκαρει σε αυτη την ηλικια και πως ειναι  κόντρα στο ρεύμα και αλλα τετοια.

    Oπως εχω γραψει στο παρελθον...

    Αν μη τι αλλο ειναι ειλικρινης οταν σε συνεντευξη του παραδεχεται πως παραγει απολυτα ενα καταναλωτικο προιον και μονο. Άλλος ένας εμποράκος λοιπόν (στον κατάλογο με τους ατελείωτους...)

    Η ταρίφα για τις συναυλίες (σε τιμές 1997) ήταν 2.500.000 δρχ/συναυλία για τον Βασίλη. Το συνολικό πακέτο περί τα 4.500.000 δρχ (μουσικοί, τεχνικοί κλπ)

    Ετσι, 40 καλοκαιρινές συναυλίες σε Δήμους * 2.500.000 δρχ = 100.000.000 δρχ /χρόνο. Μιλαμε για το σωτηριον ετος 1997. Φανταστειτε τι κονομα και αρπαχτες εχουν γινει τοσα χρονια τωρα απο τον "κοντρα στο ρευμα"...


    Επιμυθιο:

    Η ειδηση σχετικα με την Βουλγαρια, απλα δεν ειναι ειδηση. Φυσιολογικο επομενο.


    jorge
    22.01.2016, 22:46
    Στην πυρά λοιπόν και όλες οι σπουδαίες ξένες μπάντες, που - άκουσον άκουσον - έβγαλαν πολλά χρήματα από τα αριστουργήματά τους. Η προσφορά του Βασίλη είναι πολύ μεγάλη. Στις ψυχές μας. Όσο για τα λεφτά που έβγαλε, όλοι ξέρουμε τι είδους ζωή κάνει. Και το είδος της ζωής που κάνει, απαντά απόλυτα στο τι σημαίνει χρήμα για αυτόν. Sorry freak...
    STEFANOS604
    23.01.2016, 09:55

    Σαν καλλιτέχνη του βγάζω το καπέλο.

    Ήταν  αριστερός ήταν ’’επαναστάτης‘’ και οπαδός του ‘’Δεν πληρώνω - Δεν πληρώνω ‘’.

    Αριστερή ιδεολογία με κερδοσκοπική τσέπη δεν γίνεται . Δεν το περίμενα απ τον Βασίλη. 

    Δυστυχώς στη Ελλάδα σχεδόν τα πάντα έχουν ξεφτίσει . Μέχρι χθες πίστευα ότι είναι θύμα και εφημερίδες , κανάλια και Blogs το εκμεταλλεύτηκαν μέχρι που είδα την ανάρτηση:

    ‘’ΑΔΑ 64Ι90Κ7Ε-7ΙΔ στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ. Σύμφωνα με το ‘’Έθνος της Κυριακής’’ από την αμοιβή των 16.500 ευρώ έγιναν κρατήσεις μόνο 17 ευρώ γιατί πρόκειται για νομικό πρόσωπο άλλου κράτους μέλους της ΕΕ και έτσι αποδόθηκαν 16.483 ευρώ.’’

     Δυστυχώς δεν είναι ο μοναδικός , απ’ αυτούς που ο λαός πίστεψε , που εκμεταλλεύονται  την εξουθενωμένη πατρίδας μας – φαντάζομαι τι γινόταν πριν την εξουθένωση !!!!

    Η δικαιολογία ‘’δεν ήξερα’’ δεν ισχύει – κάποιος άλλος του περιβάλλοντος του δεν ήξερε ; Θυμάστε και ο Βοσκόπουλος ‘’δεν ήξερε’’ – δεν ήξερε ούτε η πρώην σύζυγος του ούτε η Γκερέκου ; Όπως και κάποιοι πολιτικοί μας  που ‘’ξέχασαν’’  να δηλώσουν κάποια εκατομμύρια στο πόθεν έσχες.

    Ο κόσμος δεν περιμένει διαψεύσεις , ούτε ότι είναι καλό παιδί, ούτε ότι η ζωή που διάγει δεν δείχνουν κάτι τέτοιο (που πράγματι μπορεί να είναι έτσι)  , περιμένει όμως έστω και τώρα να πληρώσει το φόρο με το πρόστιμο που αναλογεί αναρτώντας στα εν λόγω μέσα την απόδειξη πληρωμής έστω κι αν η ''ρετσινιά'' δεν φεύγει.

    Σίγουρα λοιπόν, κατ’ εμένα, στην πυρά έστω για παραδειγματισμό.

    Τελικά το ρηθέν του Πάγκαλου '’μαζί τα φάγαμε ‘' σίγουρα εκπληρώνεται και εγώ θα πρόσθετα και ‘’συνεχίζουμε μαζί να τα τρώμε’’ .

    Πράγματι αγαπητέ alpatman το νόημα της φράσης του Πάγκαλου είναι ότι η κοινή νοοτροπία (των παρατρεχάμενων του εκάστοτε κόμματος στην εξουσία – και ΟΧΙ του απλού λαού) οδηγούσε (αλλά δυστυχώς και συνεχίζει να οδηγεί…!!!! - ) σε φαγοπότι στην πρώτη ευκαιρία και γι’ αυτό και ενόχλησε .

    Η ρήση :’’Στην αριστερά χρωστάμε και δεν μας χρωστάει ‘’  πρέπει να γίνεται πράξη πρώτα από τα εξέχοντα και προβεβλημένα μέλη της  κάτι που μέσα σε μικρό διάστημα αποδείχτηκε ότι για πολλά τέτοια μέλη ήταν έπεα πτερόεντα και πρέπει να αποκηρυχτούν (το ζήτησε ήδη ο Χρυσόγονος..).

    Κάποτε , όπως είπα και στο προηγούμενο ποστάρισμα μου ,θα έρθει η ώρα που οι ‘’ λύχνοι’’ θα βάλουν φωτιά στα μπατζάκια των ‘’αστέρων’’ . Αμήν …..


    tallos
    23.01.2016, 10:15
    Μαυρα εκατομυρια και ο Σπυρος Παπαδόπουλος στην Ελβετια.Το γραφουν οι εφημερίδες.Τελικα μονο εγω δεν εχω μαυρα λεφτα.Μπορει να ακούσουμε αυριο ότι ο Freak εχει of shore εταιρεια,η ο Hstaroth και ο Orfeus εχουν εκατομυρια στην Ελβετια.
    Orfeus
    23.01.2016, 12:46

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 23.01.2016, 10:15 έγραψε...

    Μαυρα εκατομυρια και ο Σπυρος Παπαδόπουλος στην Ελβετια.Το γραφουν οι εφημερίδες. Τελικα μονο εγω δεν εχω μαυρα λεφτα. Μπορει να ακούσουμε αυριο ότι ο Freak εχει of shore εταιρεια, η ο Hastaroth και ο Orfeus εχουν εκατομυρια στην Ελβετια.



    Για τον Αλμπέρτο δεν ξέρω. Εγώ όμως τα έφερα στην Ελλάδα, τα δηλώνω και ως νομοταγής πολίτης, πληρώνω τους φόρους μου κανονικότατα!  


    tallos
    23.01.2016, 15:31
    Ο Αλβερτος δεν εχει τουπε εκατομυριουχου,ολο γκρινια είναι,εσυ εχεις μια Αρχοντια.
    freak
    23.01.2016, 19:43

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge έγραψε...

    Στην πυρά λοιπόν και όλες οι σπουδαίες ξένες μπάντες, που - άκουσον άκουσον - έβγαλαν πολλά χρήματα από τα αριστουργήματά τους.   Sorry freak...

    Στην πυρα οχι ο Βασιλης αλλα αυτοι που απο μια ηλικια και υστερα, συνεχιζουν και πιστευουν πως παει κοντρα στο ρευμα (οπως εχει γραφτει σε καποια απο τις σελιδουλες εδω) ενω συμβαινει το εντελως αντιθετο.

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge έγραψε...

    Όσο για τα λεφτά που έβγαλε, όλοι ξέρουμε τι είδους ζωή κάνει. Και το είδος της ζωής που κάνει, απαντά απόλυτα στο τι σημαίνει χρήμα για αυτόν.

    Με λιγα λογια ζει φτωχικα και παραμενει λουμπεν παροτι πλουσιος. Αυτο υπονοεις? 

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos έγραψε...

    Μπορει να ακούσουμε αυριο ότι ο Freak εχει of shore εταιρεια κλπ

    Μηδεν περιουσιακα στοιχεια, μηδεν φορολογικη και μηδεν εκκαθαριστικο, ανεργος, απορος με βουλα του κρατους, αστεγος και φιλοξενουμενος προσωρινα, γενικως μηδεν.  Δεν ειδες την αγγελια που εβαλα εδω πριν μια βδομαδα μπας και με φιλοξενησει κανεις αφου δεν εχω να πληρωσω ουτε για ενα δωμα? Αγγελια με μηδεν ανταποκριση ως τωρα (οχι πως περιμενα κατι διαφορετικο). Ουτε πατρικο δεν υπαρχει. Τιποτα.


    jorge
    23.01.2016, 20:13
    Ε μην τα γυρνάς τώρα. Τα posts σου εμπεριέχουν διαρκή ειρωνία για τον ίδιο τον Βασίλη. Όσο για αυτούς που θεωρούν οτι πάει κόντρα στο ρεύμα, πες μας ποιό είναι ΠΛΕΟΝ αυτό το ρεύμα να καταλάβουμε και ποιοί είναι αυτοί που το λένε. Το 2015 έπαψαν να υφίστανται οι όποιες πολιτικές ιδεολογίες. Τέλος.

    Ναι, η ζωή που κάνει δεν είναι η κλασική ζωή του πλούσιου. Απο μπαράκι σε μπαράκι είναι.
    mary_omikron
    23.01.2016, 21:49

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 23.01.2016, 20:13 έγραψε...

     Το 2015 έπαψαν να υφίστανται οι όποιες πολιτικές ιδεολογίες. Τέλος.


    +1


    Konstantinosoa
    23.01.2016, 23:13

    Τώρα εγώ χάθηκα. Για το αν φοροδιαφεύγει ο Παπακωνσταντίνου μιλάμε, αν είναι ροκ ή αν είναι μεγάλος καλλιτέχνης; Εν προκειμένω ο καλλιτέχνης λέει πως πήρε 8000 για 25 άτομα. Η εταιρία, άγνωστο εάν είναι δική του ή κάποια τρίτη, έχει δηλώσει στην Εφορία 16000+. Αυτό δεν σημαίνει πως ο καλλιτέχνης λέει ψέματα, ούτε ότι φοροδιαφεύγει στην Βουλγαρία. Αν πάλι μπορεί να αποδείξει κάποιος πως πρόκειται για δική του καλλιτεχνική εταιρία πάω πάσο, γιατί σε αυτήν την περίπτωση δεν δικαιούται να ομιλεί πως δεν ξέρει.

    Ο Β. Παπακωνσταντίνου ως καλλιτέχνης και ως τραγουδιστής είναι πολύ μεγάλος και από τα καλύτερα παιδιά της πιάτσας. Και έχει κάνει εξαιρετικές ροκ ερμηνείες. Τον άκουσα και δίπλα στον Κλάους των Scorpions (εξαιρετική φωνή) και δεν υστερούσε καθόλου. Μιλάω δε για το 2007, όχι για την εποχή της "Διαίρεσης". Υπήρξαν δε μεγάλοι ροκάδες με ψόφιες φωνές, καλή ώρα ο Ρόρυ Γκάλαχερ, αλλά και πολλοί εξαιρετικοί που αφήσαν εποχή όπως ο Ιαν Γκίλαν. Στην ερώτηση αν είναι ροκ ο Βασίλης είναι και ένας εξαιρετικός ρόκερ αλλά όχι μόνο. Πρώτιστα υπήρξε ένας στρατευμένος πολιτικά τραγουδιστής, με ηθικό πάντως τρόπο και χωρίς γκαιμπελισμό ή υφάκι τύπου Θηβαίου. Δεν τον θυμάμαι δήθεν. Όσο για τα χρήματα, αυτά επιτέλους δεν αποτελούν κριτήριο. Κορυφαίος είναι, καλά έκανε και έβγαλε χρήματα. Δεν είμαστε σε σοβιετία, που άπαντες λαμβάνουν έναν κρατικό μισθό και τέλος.

    (Υ.Γ. Είναι διαφορετικό πράγμα μια ιδεολογία και διαφορετικό πράγμα να την προδίδει το κόμμα που την επαγγέλεται με όλους τους υπουργούς τους κονομημένους όχι απο κλασσικό ελεύθερο επάγγελμα, αλλά απο συστημικές οικονομικές υπηρεσίες (χρηματιστήριο, τράπεζες, διαχείριση κεφαλαίων, ασφαλιστικός κλάδος κ.τ.λ.). Ιστορικά, βέβαια, μπορείς να πεις πως το μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού ψηφίζει, πλέον, ένα κόμμα ανεξάρτητα ως ένα βαθμό απο την ιδεολογία του).


    tallos
    24.01.2016, 11:34
    Δεν πειραζει.Αρκει που δηλωσε χθες ότι η Αριστερα είναι η αφετηρια του και το τελος του.Ρε τι λαος ειμαστε;και την αριστερα την αλαξαμε.
    tallos
    24.01.2016, 12:03
    Β.Π: Δεν ήμουν ποτέ με τους τίτλους, άρα δεν ξέρω πώς να σου απαντήσω. Εγώ είμαι πάντα αυτό που νιώθω. Τώρα, η αριστερά σήμερα έχει χάσει τελείως την ουσία της, δεν βρίσκει εφαρμογή ο λόγος στις πράξεις. Όσο για τη ροκ, έχω δημιουργήσει τη δική μου θεωρία, που πιστεύω είναι και η πιο σωστή. Για μένα σημαίνει ότι έχω θέση και άποψη και εμμένω σ’ αυτή σαν βράχος, απ’ το αγγλικό Rockπου σημαίνει στα ελληνικά βράχος, πέτρα. Η ροκ είναι συνδεδεμένη με την κοινωνική προσφορά και τη διαμαρτυρία και όχι με το lifestyle που συντηρεί την ύπνωση. από Συνεντευξη 2014
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    mary_omikron
    24.01.2016, 16:15
    μην πιάνουμε τώρα κι άλλους καλλιτέχνες.... στο θέμα πληζ :)
    Konstantinosoa
    24.01.2016, 20:10

    Σε ένα μεγάλο βαθμό έχεις δίκιο Mary. Μου θυμίζει μια σκηνή απο τη "Σιωπή των αμνών", με τον serial μπροστά στο καθρέπτη να σχολιάζει. Κάποιοι άνθρωποι έχουν το χάρισμα να συγκινούν, κάποιοι άλλοι νομίζουν εαυτούς ριζοσπάστες με το να βάζουν likes στον εαυτό τους. 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 24-01-2016 20:28 ]


    mary_omikron
    24.01.2016, 20:35

    άφες Κωνσταντίνε {#emotions_dlg.biggrin}


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Hastaroth
    25.01.2016, 09:18

    Οταν οι πολιτικοί μας αντιληφθούν ότι οι φόροι είναι τα χρήματα που βγαίνουν από τον ιδρώτα τών εργαζομένων (και κυρίως αυτών τού ιδιωτικού τομέα) και δίνονται στους πολιτικούς γιά να εξασφαλίζουν στον κόσμο καλύτερες υποδομές και ποιότητα ζωής/περίθαλψης/εκπαίδευσης και όχι γιά να τα τρών οι ίδιοι οι πολιτικοί σε "δωράκια γιά τον εαυτό τους",σε φιέστες άνευ ουσίας και σε "μίζες" πρός "ημετέρους" και προσλήψεις αδελφών,εξαδέλφων,θείων,ανεψιών και μπατζανάκηδων καθώς και σε δική τους πολυτελή διαβίωση (και μάλιστα ατιμωρητί),τότε και ο ΒΠ και κάθε ΒΠ θα πάψουν να μετέρχωνται τρόπους είσπραξης αμοιβών μέσω Βουλγαρίας,Νήσων Καϋμάν και λοιπών φορολογικών παραδείσων.

    Εκεί είναι η ουσία.Ολα τα άλλα είναι οδοντόκρεμες.

    Αν αυτό που έγραψα είναι γκρίνια,τότε ναί,είμαι γκρινιάρης.


    Post αρνητικής αξιολόγησης