ελληνική μουσική
    813 online   ·  210.851 μέλη

    Μπουρδολογίες περί Γιάννη Κότσιρα

    maspa
    25.11.2006, 21:32
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 25-11-2006 στις 18:55 έγραψε...

    . . . δεν σε ειρωνεύομαι . . . !
    Καθόλου μάλιστα, απλά θέλω να γράφω για τον Κότσιρα ότι μου κατέβει και δεν ξέρω που . . . !



    Γιατί δεν ανοίγεις ένα blogάκι?
    sentoni
    26.11.2006, 16:02
    . . . σ' ευχαριστώ maspa . . . !
    mousikofilh
    19.12.2006, 13:21
    Για όσους ενδιαφέρει:

    ΝΕΤ ΚΥΡΙΑΚΗ 24/12/2006 22:00
    ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ με τον Σπύρο Παπαδόπουλο.

    Σε ρυθμούς εορταστικούς κινείται η εκπομπή, παραμονή Χριστουγέννων. Με επίκεντρο το Γιάννη Κότσιρα, δημιουργείται μια μουσική παρέα που απαρτίζεται από τον Βαγγέλη Κορακάκη, τον Κώστα Τουρνά, τη Ραλλία Χρηστίδου, το Μανώλη Φάμελο, τη Γιώτα Νέγκα, το Στάθη Δρογώση, τη Ζωή Παπαδοπούλου, το Μάνο Πυροβολάκη, το Θάνο Παπανικολάου αλλά και – σε ρόλο τραγουδιστή – τον Παύλο Κοντογιαννίδη, να ερμηνεύουν μεγάλες και διαχρονικές λαϊκές επιτυχίες αλλά και ο Γιάννης Κότσιρας σε κάποιες ερμηνείες που αποτελούν, μοναδικές και πραγματικές εκπλήξεις. Μαζί απολαμβάνουν και συμμετέχουν, η Ελένη Ζιώγα, η Ελισάβετ Μουτάφη, η Θάλεια Προκοπίου, ο Μπάμπης Παπαπαναγιώτου, η Χριστίνα Αλεξανιάν, η Βίκυ Μαραγκάκη, η Άντα Λιβιτσάνου, ο Σταύρος Καλαφάτης και η Χριστίνα Αλούπη.
    Mesoxoritis
    19.12.2006, 13:30
    Πρέπει να είναι πολύ ωραία η εκπομπή... Το trailer που παίζει είναι πολύ καλό. Δυστυχώς δεν είναι κι η Ελεονώρα Ζουγανέλη..
    sentoni
    20.12.2006, 09:05
    . . . μπράβο mousikofilh μου . . . σ'ευχαριστούμε για την ενημέρωση !
    mousikofilh
    20.12.2006, 09:06
    Παρακαλώ,δεν κάνει τίποτα.Χαρά μου...
    rouli726
    20.12.2006, 13:12
    Για να πω την αληθεια δεν έχω την πολυτέλεια να διαβάσω τις απόψεις όλων για αυτό θα απαντήσω απλά στο θέμα και το αρχικό ποστ της Λίνας.Προσωπικά μου αρέσει αρκετά σα φωνή και πολλά τραγούδια που έχει ερμηνεύσει με έχουν κάνει να χορέψω,να συγκινηθώ,ακόμη και να κλάψω..Θεωρώ μόνο πως σα χαρακτήρας κάτι με χαλάει.Αλλά νομίζω πως αυτό δεν αφορά κανέναν.Τους τραγουδιστές τους κρίνουμε για τα τραγούδια και τη φωνή τους κυρίως.Τέλος,η τελευταία του δουλειά μου αρέσει πάρα πολύ!Απόδειξη, Λίνα μου,πως στο κινητό μου έχω βάλει calling tune το υπέροχα ερωτικό "έλα και κόψε με στα δυο"!Αυτό το "..και δυο ζωές για να σε περιμένω.." με τρελάινει!!!!

    Οτι αξιζει ποναει...κι ειναι δυσκολο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 20-12-2006 13:14 ]


    mousikofilh
    20.12.2006, 15:41
    Παράθεση:

    στο κινητό μου έχω βάλει calling tune το υπέροχα ερωτικό "έλα και κόψε με στα δυο"!Αυτό το "..και δυο ζωές για να σε περιμένω.." με τρελάινει!!!!

    Οτι αξιζει ποναει...κι ειναι δυσκολο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 20-12-2006 13:14 ]





    ΚΑΙ ΕΓΩ!
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ,ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ!!!
    sentoni
    22.12.2006, 09:31
    . . . . ξέρω ότι άλλο είναι το θέμα, όμως δεν μπορώ να μην αναφέρω οτι ο Γιάννης Κότσιρας στο Μετρό δεν τελειώνει το πρόγραμμα στις 7/1 . . . έχει παράταση και πολύ χαίρομαι γι'αυτό !
    poison_girl
    22.12.2006, 13:14

    valia1984
    22.12.2006, 18:11
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 22-12-2006 στις 09:31 έγραψε...

    . . . . ξέρω ότι άλλο είναι το θέμα, όμως δεν μπορώ να μην αναφέρω οτι ο Γιάννης Κότσιρας στο Μετρό δεν τελειώνει το πρόγραμμα στις 7/1 . . . έχει παράταση και πολύ χαίρομαι γι'αυτό !




    και δεν είσαι η μόνη...
    pokopik
    22.12.2006, 18:33
    ..μια ισως ασχετη παρενθεση θελω να κανω ,στο θεμα του ρεπερτοριου του Κοτσιρα.
    (αν οχι η πιο συγκλονιστηκη) ,μια απο τις πιο συγκλονιστηκες ερμηνειες του,ειναι στο "ξυλινο αλογακι' ενα τραγουδι που ακουστηκε ελαχιστα εως καθολου..το "Επιδαυρος".Πολυ δυσκολο κομματι(τραγουδιστικα) και ανατριχιαστικη συνυπαρξη στιχων ,μουσικης του Μαχαιριτσα και καθηλωτικης ερμηνειας του Κοτσιρα!Προσεξτε το!
    valia1984
    22.12.2006, 18:41
    Παράθεση:

    Το μέλος pokopik στις 22-12-2006 στις 18:33 έγραψε...

    ..μια ισως ασχετη παρενθεση θελω να κανω ,στο θεμα του ρεπερτοριου του Κοτσιρα.
    (αν οχι η πιο συγκλονιστηκη) ,μια απο τις πιο συγκλονιστηκες ερμηνειες του,ειναι στο "ξυλινο αλογακι' ενα τραγουδι που ακουστηκε ελαχιστα εως καθολου..το "Επιδαυρος".Πολυ δυσκολο κομματι(τραγουδιστικα) και ανατριχιαστικη συνυπαρξη στιχων ,μουσικης του Μαχαιριτσα και καθηλωτικης ερμηνειας του Κοτσιρα!Προσεξτε το!




    έχεις απόλυτο δίκιο!!
    κρίμα που δεν έχει ακουστεί...
    mousikofilh
    22.12.2006, 20:13
    Παράθεση:

    Το μέλος pokopik στις 22-12-2006 στις 18:33 έγραψε...

    ..μια ισως ασχετη παρενθεση θελω να κανω ,στο θεμα του ρεπερτοριου του Κοτσιρα.
    (αν οχι η πιο συγκλονιστηκη) ,μια απο τις πιο συγκλονιστηκες ερμηνειες του,ειναι στο "ξυλινο αλογακι' ενα τραγουδι που ακουστηκε ελαχιστα εως καθολου..το "Επιδαυρος".Πολυ δυσκολο κομματι(τραγουδιστικα) και ανατριχιαστικη συνυπαρξη στιχων ,μουσικης του Μαχαιριτσα και καθηλωτικης ερμηνειας του Κοτσιρα!Προσεξτε το!



    Καθόλου άσχετη παρένθεση!!!
    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.Πραγματικά ανατριχιαστικό κομμάτι.
    Είναι το αγαπημένο μου από το ξύλινο.Όταν το άκουσα πρώτη φορα με συγκλόνισαν οι στίχοι και η εξαιρετικά πιθαρχημενη και γεμάτη εικόνες ερμηνεία του Γιάννη κοτσιρα.
    Πάντως εδώ(Ηράκλειο Κρήτης)παίχτηκε αρκετά το κομμάτι.
    Και ακόμα το παίζουν οι ''εντεχνοι''σταθμοι και κάποιες εκπομπές στα ραδιόφωνα.
    Είναι ιδιαίτερο(συνολικά)αυτό το τραγούδι και δεν πειράζει που ίσως δεν έκανε
    την επιτυχία που του άξιζε.
    Είναι ένα μικρό διαμάντι,για λίγους και καλούς!

    Yperoptis
    23.12.2006, 11:25
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 22-12-2006 στις 09:31 έγραψε...

    . . . . ξέρω ότι άλλο είναι το θέμα, όμως δεν μπορώ να μην αναφέρω οτι ο Γιάννης Κότσιρας στο Μετρό δεν τελειώνει το πρόγραμμα στις 7/1 . . . έχει παράταση και πολύ χαίρομαι γι'αυτό !

    sentoni μου λυπάμαι αν θα σε στεναχωρήσω αλλά ενημερώθηκα ότι δεν υπάρχει καμία πιθανότητα παράτασης στο Μετρό. Τελειώνει οριστικά στις 7 Ιανουαρίου. Μάλιστα έμαθα ότι ο Κότσιρας θα παίξει 11, 12, και 13 Ιανουαρίου στο Ηράκλειο Κρήτης.
    mousikofilh
    23.12.2006, 11:35
    Μπράβο βρε υπερόπτη.
    Μου έφτιαξες την ημερα.Μη σου πω και την εβδομάδα...

    maspa
    23.12.2006, 16:07
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 23-12-2006 στις 11:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 22-12-2006 στις 09:31 έγραψε...

    . . . . ξέρω ότι άλλο είναι το θέμα, όμως δεν μπορώ να μην αναφέρω οτι ο Γιάννης Κότσιρας στο Μετρό δεν τελειώνει το πρόγραμμα στις 7/1 . . . έχει παράταση και πολύ χαίρομαι γι'αυτό !

    sentoni μου λυπάμαι αν θα σε στεναχωρήσω αλλά ενημερώθηκα ότι δεν υπάρχει καμία πιθανότητα παράτασης στο Μετρό. Τελειώνει οριστικά στις 7 Ιανουαρίου. Μάλιστα έμαθα ότι ο Κότσιρας θα παίξει 11, 12, και 13 Ιανουαρίου στο Ηράκλειο Κρήτης.





    Γιούπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
    sentoni
    23.12.2006, 19:17
    . . . κορίτσια χαίρομαι για σας . . . !

    sentoni
    23.12.2006, 19:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 23-12-2006 στις 11:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 22-12-2006 στις 09:31 έγραψε...

    . . . . ξέρω ότι άλλο είναι το θέμα, όμως δεν μπορώ να μην αναφέρω οτι ο Γιάννης Κότσιρας στο Μετρό δεν τελειώνει το πρόγραμμα στις 7/1 . . . έχει παράταση και πολύ χαίρομαι γι'αυτό !

    sentoni μου λυπάμαι αν θα σε στεναχωρήσω αλλά ενημερώθηκα ότι δεν υπάρχει καμία πιθανότητα παράτασης στο Μετρό. Τελειώνει οριστικά στις 7 Ιανουαρίου. Μάλιστα έμαθα ότι ο Κότσιρας θα παίξει 11, 12, και 13 Ιανουαρίου στο Ηράκλειο Κρήτης.




    . . . δεν με στεναχώρησες . . . με ισοπέδωσες !
    jorge
    23.12.2006, 19:36
    Παιδιά στο topic αυτό γράφουμε τις απόψεις μας για τον Κότσιρα, ρίξτε μια ματιά στο αρχικό μήνυμα.

    Για τα Live του Κότσιρα ανοίξτε άλλο topic, στο οποίο ασφαλώς θα πρέπει να γράφετε ουσιαστικά posts (για να μην έχει την τύχη του προηγούμενου)