ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.864 μέλη
    jorge
    20.07.2005, 10:45
    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 20-07-2005 στις 03:16 έγραψε:

    Γιώργο κατ’ αρχήν συγνώμη προς άπαντες για το ύφος μου, ΕΑΝ υποτεθεί πως ήταν στιγμές ερειστικό.
    Είναι όμως κάτι άλλο που με ωθεί, να δίνω φορές, έντονο ύφος στα κείμενα μου.




    Σταύρο δε χρειάζεται να ζητάς συγνώμη. Προσωπικά δε θεώρησα οτι το ύφος σου ήταν ερειστικό, απλά έντονο.

    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 20-07-2005 στις 03:16 έγραψε:

    Μου κάνει όμως τρομερή εντύπωση –για να επανέρθω- σε συνολικό επίπεδο, πως ενώ είναι η κοινή μας κληρονομιά αυτή που διακυβεύεται, κανείς δεν το θεωρεί άξιο λόγου να σταθεί για μια στιγμή και να πει: για σταθείτε βρε παιδιά.
    Ενώ για το ένα, το ξενόφερτο, παρ’ όλα τα αρνητικά, του βρίσκουμε και θετικά, γιατί το άλλο τότε, μόνον να το αφορίζουμε;




    Ποιός αφόρησε την αρχαία ελληνική σκέψη; Αν δε με απατά η μνήμη μου, σε αυτό το topic δεν διάβασα κάτι τέτοιο. Η όλη κουβέντα γυρνά γύρω από "τα δεινά που επέφερε ο Χριστιανισμός".

    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 20-07-2005 στις 03:16 έγραψε:

    -Κι αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, γιατί σχολιάζουμε με τόση άνεση το θέμα και μόλις αναφερθεί κάποιος στους προγόνους μας, αρχίζουν τα σχόλια του τύπου «αμάν πια, όλα οι αρχαίοι Έλληνες τα έκαναν;»




    Έκανε κανείς παρόμοιο σχόλιο σε αυτό το topic; Ισα ισα βλέπω πως επικρατεί απόλυτος σεβασμός απέναντι στους αρχαίους προγόνους μας και τα έργα τους.


    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 20-07-2005 στις 03:16 έγραψε:

    θέλουμε δεν θέλουμε ότι συζήτηση και να ανοίξουμε, θεολογική, κοινωνιολογική, αστρονομικού περιεχομένου, οι ίδιοι άνθρωποι έθεσαν τις βάσεις. Αυτούς θα βρούμε μπροστά μας-




    Ασφαλώς.


    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 20-07-2005 στις 03:16 έγραψε:

    Γιατί τόση επιμονή άραγε, να αποδείξουμε την χρησιμότητα των εντολών ως εντολές;(εξ’ ου και το τόπικ).
    Δεν υπάρχουν άλλα πιο επίπονα ζητήματα;




    Δεν θεωρώ "επιμονή" ή προσπάθεια "απόδειξης" το να ανοίγει κάποιος ένα τέτοιο topic σε ένα από τα 100άδες forums του διαδικτύου, να παραθέτει τις 10 εντολές και να ζητάει το σχολιασμό τους.

    Επίσης, δεν είμαστε η Βουλή των Ελλήνων, η οποία έχει στη διάθεσή της 30 μέρες για να λύσει όλα τα προβλήματα του κοσμάκη. Εδώ στο MusicHeaven έχουμε την άνεση και την πολυτέλεια του χρόνου και του χώρου. Αυτό σημαίνει πως δεν οφείλουμε να ασχολούμαστε μόνο με τα "πιο επίπονα ζητήματα". Ο καθένας έχει δικαίωμα να ανοίγει συζήτηση πάνω σε κάτι που θεωρεί ενδιαφέρον. Πιθανότατα κι εμένα κάποια κείμενά σου δε μου φαίνονται ενδιαφέροντα ή δεν θεωρώ πως προσφέρουν κάτι στον αναγνώστη ή σε μένα.

    Ε θα κάτσω να σου πω "γιατί δε γράφεις κάτι πιο ενδιαφέρον"; Όχι βέβαια. Αυτό σε εκφράζει, αυτό γράφεις. Γι' αυτό υπάρχει άλλωστε αυτό το forum. Για να γράφουμε αυτά που μας απασχολούν. Υπάρχει ελευθερία σκέψης και ανάπτυξης θεμάτων.



    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 20-07-2005 στις 03:16 έγραψε:

    Δεν μας κάνει εντύπωση ακόμη, ούτε το γεγονός του κλεισίματος των φιλοσοφικών σχολών, ούτε ο θάνατος των τόσων ανθρώπων(συγγενών μας), ούτε η δήμευση των περιουσιών τους που έφυγε για αλλού.




    Είπε κανείς κάτι τέτοιο;


    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 20-07-2005 στις 03:16 έγραψε:

    Ενώ μας εντυπωσιάζει αντίθετα, το γιατί τα θυμόμαστε ακόμη αυτά τα παλιά πράγματα και τα συζητάμε. Μας κάνει εντύπωση πως είναι δυνατόν κάποιοι όπως και αν λέγονται, να τα θεωρούν σημαντικά.




    Είπε κανείς κάτι τέτοιο;


    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 20-07-2005 στις 03:16 έγραψε:

    Επίσης, ποιος είπε, πως εγώ θέλω να τα βάλω με το Μωϋσή ή τον κάθε Μωϋσή; Ποιος ο λόγος φίλε μου; Είναι τόσο σημαντικός για μένα και τον τόπο μου;




    Κανείς δεν είπε οτι θέλεις να τα βάλεις με τον Μωϋσή.


    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 20-07-2005 στις 03:16 έγραψε:

    Όμως θες δες θες, απορείς γιατί άραγε πριν από λίγα χρόνια, το 1985 ακόμη,(ποιος δεν το έζησε;)απαγορευόταν (άτυπα φυσικά), να βαφτίσει κάποιος το παιδί του με το όνομα του Αγαθοκλέους. Εάν το έλεγες Μωϋσή όμως, η εκκλησία θα το δεχόταν. Ήταν Χριστιανικό.
    Έλεγες Άρτεμις στον ιερέα και σου έλεγε Μαρία.
    Ποιος δεν το γνωρίζει;
    Αυτό είναι παρακαλώ, άσχετο με το θέμα του τόπικ;
    Ή επειδή το θέτω επί τάπητος ως γεγονός, πρέπει αυτό αυτομάτως να σημαίνει πως τσακώνομαι;




    Εγώ δεν το γνώριζα και χαίρομαι που η συζήτηση μπαίνει σε πρακτικά και σύγχρονα ζητήματα. Αν όμως αυτό σταμάτησε πριν 20 χρόνια όπως λες, αυτό δε σηματοδοτεί μια πρόοδο στις αντιλήψεις; Δεν είναι θετικό οτι πλέον μπορείς να βαπτίσεις το παιδί σου όπως θες; Γιατί σε αυτή την περίπτωση βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο και όχι μισογεμάτο;


    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 20-07-2005 στις 03:16 έγραψε:

    Μιλάμε για θέμα σύγκρισης; Εμείς, εσείς, οι άλλοι; Κάθε άλλο συμβαίνει. Πρόκειται για την κληρονομιά του παππού μας, το χωραφάκι μας, που το καρπώνονται άλλοι και εμείς είμαστε οι φτωχοί συγγενείς του τόπου μας.




    Ποιοί είναι οι άλλοι; Οι Εβραίοι; Δε σε κατάλαβα, με συγχωρείς.


    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 20-07-2005 στις 03:16 έγραψε:

    Ακόμη γράφεις στο τέλος του post σου για σωστή παιδεία και γερές βάσεις. Με τι φόντα διερωτώμαι θα αποκτήσουμε αυτήν την παιδεία; Με το να υποβαθμίζουμε τα βιβλία του Πυθαγόρα, που διψά να μελετά η NASA, ενώ παράλληλα, θα σχολιάζουμε το μοναδικό βιβλίο που διαφημίζεται όλη μέρα και όλη νύχτα στην Ελλάδα σαν ταινία του Hollywood; Το οποίο ούτε έξω δεν περνά από τα πανεπιστήμια; (εκτός των εξειδικευμένων;)




    Διαπιστώνω όλο και περισσότερο μια απογοήτευση για τη σημερινή κοινωνία, μια αποστροφή. Παράλληλα βλέπω πως θεωρείς οτι δε διδάσκεται σήμερα όπως πρέπει η αρχαία ελληνική σκέψη και δεν διαβάζονται τα έργα των αρχαίων συγγραφέων. Αν όντως ισχύει αυτό, μήπως πρέπει να το αναπτύξουμε στο άλλο topic περί παιδείας και όχι σε αυτό που αναφέρεται στις δέκα εντολές;


    koripaki
    20.07.2005, 11:27
    Μεταξύ μας, παιδιά, δεν καταλαβαίνω τίποτα. Δεν καταλαβαίνω γιατί να γίνονται συζητήσεις επί των συζητήσεων και αναλύσεις επί των αναλύσεων, λες και όλα αυτά έχουν πραγματικά σχέση με τον τρόπο που ο καθένας μας προσεγγίζει το Θεό. Δεν πρόκειται να καταλάβει κανείς πώς βιώνω την Αγάπη του Θεού, γιατί απλά βρίσκεται μέσα στην ψυχή μου κι όσο και να μιλάω για αυτήν δεν μπορώ να κάνω κάποιον άλλο να δει μέσα από τα μάτια μου, καλώς ή κακώς δε γνωρίζω. Κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο, όσο και να μου εξηγεί κάποιος ότι αυτά που πιστεύω είναι ανοησίες δε θα μπορέσω να τον καταλάβω, γιατί απλούστατα δε γίνεται να μπλεχτεί η λογική μου σ' αυτά που η ψυχή μου νιώθει.

    Και ένα τελευταίο: το γεγονός ότι πιστεύω στο Θεό δε σημαίνει ότι δε σέβομαι τους αρχαίους μου προγόνους ή ότι δεν αναγνωρίζω την τεράστια ποσφορά τους στις επιστήμες και στη φιλοσοφία.
    rapsodos
    20.07.2005, 11:44
    Όσοι επιθυμούν κάτι πραγματικά το μπορούν. Η τουλάχιστον έχουν ήσυχη τη συνείδησή τους ότι έπραξαν ότι ήταν δυνατόν . Οσοι δεν θέλουν να το επιχειρήσουν είναι γιατί έτσι έχουν μάθει. Έτσι τους αρέσει να πορεύονται , έτσι τους συμφέρει πλέον ίσως. Όταν επιθυμείς να αγαπήσεις το μόνο εύκολο είναι να το κατορθώσεις. Όταν επιθυμείς να σε αγαπήσουν πρέπει να καταβάλλεις πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια. Πρέπει να πράξεις. Η επιθυμία λοιπόν είναι αυτή που μας οδηγεί σε δρόμους θρησκευτικούς, φιλοσοφικούς , επιστημονικούς … Επιθυμούμε να ανακαλύψουμε , να αγαπηθούμε , να αγαπήσουμε. Επιθυμούμε την αναγνώριση του ατόμου μας , των αντιλήψεών μας . Μας ενδιαφέρουν οι επιθυμίες μας , λογικό άλλωστε. Πότε όμως η επιθυμία μπερδεύεται με την ανάγκη? Εκεί υπάρχει ο διαχωρισμός βιολογικής ανάγκης , συνειδητής/ασυνείδητης επιθυμίας. Εχουμε ανάγκη τροφή νερό αέρα για την επιβίωσή μας. Εχουμε ανάγκη τη θρησκεία , την φιλοσοφία γι’αυτό?
    Αν απαντήσω ναι στο πρώτο και όχι στο δεύτερο είμαι σίγουρος ότι θα πέσουν διάφοροι να με φάνε. Γιατί? Επειδή , μερικές φορές , είναι πολύ εύκολο να μπερδέψουμε τις ανάγκες με τις επιθυμίες μας. Το απλό με το σύνθετο. Το άσπρο με το … γκρι.
    Όταν μπερδεύονται τέτοιες έννοιες , όταν μια επιθυμία για παράδειγμα γίνει ανάγκη , τότε δημιουργείται και η ανάλογη αντίδραση. Επιθυμώ το σωστό. Έχω ανάγκη την αλήθεια. Αλλα καλώς η κακώς η αλήθεια μερικές φορές παρερμηνεύεται. Τόσο που σκέφτεσαι … τελικά η αλήθεια είναι Μία ή εξαρτάται από παράγοντες. Ολοι ίσως να απαντήσουν ότι η αλήθεια δεν διαπραγματεύεται. Είναι Μια είτε αυτή ανήκει σε δογματικούς είτε σε στοχαστές. Ετσι δηλαδή έχουμε μια αναγκαία αλήθεια που μας ακολουθεί σχεδόν καταδυναστεύοντάς μας. Μας υπαγορεύει , μας απαγορεύει , μας προτρέπει μας αποτρέπει. Πως όμως οδηγούμαστε σε αυτό το επίπεδο? Πως η επιθυμία της αλήθειας γίνεται ανάγκη επιβίωσης?
    Αλήθεια είναι για ένα παιδί της Αφρικής ότι του λείπουν τροφή και ιατρική περίθαλψη. Το παιδί αυτό έχει ανάγκη να αποκαλυφθεί αυτή η αλήθεια σε όλο τον κόσμο. Δεν την ανακάλυψε πρώτο. Η αλήθεια αυτή υπήρχε και θα υπάρχει. Απλώς στους περισσότερους πλέον υπάρχει ως επιθυμία και όχι τόσο ως ανάγκη. Τι μπορεί να κάνει αυτό το παιδί για το πρόβλημά του? Μάλλον τίποτα. Κάποιοι άλλοι ίσως μπορέσουν να βοηθήσουν. Αυτοί θα πρέπει να αποκαλύψουν την αλήθεια στους πολλούς και να τους προτρέψουν να βοηθήσουν. Να τους προτρέψουν να κοιτάξουν λίγο την αλήθεια κατάματα. Πάλι όμως το θέμα αδυνατεί να λυθεί. Πάλι μπερδεύονται οι επιθυμίες με τις ανάγκες ή καλύτερα με τις ψευτοανάγκες και η «υπόθεση» του παιδιού μένει στο ράφι.
    Αλήθεια είναι ότι οι Έλληνες ανέπτυξαν τη φιλοσοφική θεωρία με ανθρωποκεντρική βάση . Στόχευαν στον άνθρωπο με σκοπό την ανάταση ψυχής και σώματος. Είναι μια αλήθεια. Θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι αν οι φιλόσοφοι εκείνης της εποχής ζούσαν σήμερα και αν οι συνθήκες και συγκυρίες τους το επέτρεπαν να ασχοληθούν με το στοχασμό θα είχαν μάλλον μια πιο βιοκεντρική αντίληψη και λιγότερο ανθρωποκεντρική, μια νέα ηθική που θα ενσωμάτωνε μια βαθύτερη αυτοσυνείδηση των φυσικών ορίων και των περιβαλλοντικών περιορισμών του ανθρώπου. Τι πάει να πει όμως αυτό. Ότι η ανθρωποκεντρική ηθική είναι πλέον ξεπερασμένη? Σίγουρα όχι. Για να φτάσουμε σε ένα επίπεδο πρέπει πρώτα να κατακτήσουμε το προηγούμενο.
    Οι Έλληνες , ή μάλλον καλύτερα οι Αρχαίοι Έλληνες άνοιξαν το δρόμο. Σίγουρα όχι γιατί υπερείχαν βιολογικά ή επειδή κάποιος εξωγήινος πολιτισμός τους βοήθησε. Κλιματολογικές συνθήκες , συγκυρίες βοήθησαν σε αυτό (ίσως και κάποιες καλές μεταγραφές για να δώσουμε και μια πιο χιουμοριστική διάθεση). Μπορούμε να καυχιόμαστε ότι είμαστε απόγονοί τους – το κάνω και εγώ , δεν είναι ντροπή. Αλλα ας μην ξεχνάμε ότι είμαστε συμπτωματικά. Τα ίδια θα σκεφτόμασταν αν ήμασταν Αιγύπτιοι , ή Κινέζοι. Το ίδιο περήφανοι. Το ίδιο δυσαρεστημένοι. Η φιλοσοφία είναι μια αλήθεια που άλλοτε επιθυμείται και άλλοτε γίνεται ανάγκη. Το ίδιο και η θρησκεία. Καλό είναι λοιπόν να μην προσπαθούμε να επεκτείνουμε αυτή μας την ανάγκη στις επιθυμίες των άλλων.

    tetraktis
    20.07.2005, 12:19

    Γιώργο έγραψα συγνώμη, ελεύθερα και αυτόβουλα, για να ακριβώς παρατήρησα κι ο ίδιος το έντονο ύφος μου.

    Καθ’ ότι όμως τελικώς, δεν τα πάω καλά με τα Quotes, θα γράψω μια συνολική απάντηση.

    1) Από το περί σκοταδισμού ακόμη, όποιος ανέτρεξε σε ιστορικές πηγές μη θεόπνευστων κειμένων, και δεν ήμασταν πολλοί αυτοί, χαρακτηριστήκαμε δογματικοί, (αν είναι δυνατόν να παραθέτεις ιστορικές πηγές και να είσαι δογματικός σε αντίθεση μάλιστα με όσους τυχόν παραθέτουν θρησκευτικού περιεχομένου πηγές που απλώς ασκούν το δικαίωμα τους να συνδιαλέγονται). Επίσης βαπτιστήκαμε προγονολάγνοι.
    Και άλλους ωραίους χαρακτηρισμούς εισπράξαμε από τους συνομιλητές μας, σε μια ελεύθερη συζήτηση.

    2)Να σου θυμίσω τους μοιχούς, κλέφτες και φονιάδες του count;

    3) δεν είπα εγώ πως είμαστε η βουλή, γιατί το λες εσύ;
    Όταν λέω επιμονή, εννοώ στην προσπάθεια να υποστηρίξουμε κάτι που δεν είναι γηγενές.
    Καλά κάνουμε όμως.
    Η ερώτηση εξάλλου ήταν σαφέστατα ρητορική, για να σταθώ στην προσήλωση που υπάρχει στις πηγές αυτές, σε αντίθεση με την άγνοια από την άλλη, για τη δική μας ιστορία στα σημεία που εμπλέκεται με αυτή που συζητάμε. Δεν την χώσαμε με τη βία. Αλληλοσυνδέονται.
    Δεν με ενδιαφέρει σε θρησκευτικό επίπεδο. Σε ιστορικό με ενδιαφέρει.
    Ας κάνει καθείς ότι νομίζει.

    4) Κανείς μας δεν τα βάζει με τον Μωϋσή. Αυτός ήρθε, δεν πήγαμε εμείς. Αυτός αντέγραψε, όχι εμείς.

    5) Εάν κάποιος σου υπαγορεύει για 1500 χρόνια πως θα πεις το παιδί σου επιβάλλοντας σου ξένα ονόματα και κακόηχα, αντί Ελληνικά και εύηχα και τα είκοσι τελευταία αρχίσει να υποχωρεί στην νοοτροπία του, εσύ το βλέπεις ως μισογεμάτο ποτήρι;
    Εγώ το βλέπω ως κοροϊδία.
    Δεν μου αρέσει να μου κάνουν χάρες μέσα στο σπίτι μου.

    6) Άσχετα με τα τοπικς η κοινωνία μας αφελληνίζεται ολοένα και εμείς σφυρίζουμε. Θυμήσου τον αείμνηστο Ξυλούρη.

    «Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί και ‘μεις κοιτούσαμε τις κοπελιές»!!!


    Και να συμφωνήσω με το rapsodo!

    Όμως...
    Οι κινέζοι βαφτίζουν τα παιδιά τους στα κινέζικα και αυτό τους κάνει κινέζους!!!
    Και γι΄ αυτό βρήκαμε πολιτισμό να θαυμάσουμε...


    Hastaroth
    20.07.2005, 14:41
    Μερικά από τά "ξένα καί κακόηχα ονόματα" τά οποία ανέκαθεν επέβαλε η Χριστιανική εκκλησία:

    Νικόλαος (εκ τού νικώ + λαός)

    Δημήτριος (εκ τού Δήμητρα=Γή Μήτηρ)

    Χαράλαμπος (εκ τού χαρά+λάμπω)

    Γεώργιος (εκ τού γή+εργάζομαι)

    Δέσποινα (εκ τού δεσπόζω)

    Διονύσιος (εκ τού θεού Διονύσου)

    Νικηφόρος (ο φέρων την νίκην)

    Αλέξανδρος (ο αποκρούων [αλέξων] τους άνδρας)

    Βασίλειος (εκ τού βασιλεύς)

    Απόστολος (ήτοι ο απεσταλμένος)

    Θεόδωρος (δώρον Θεού) καί Θεοδόσιος (δοθείς εκ τού Θεού),αλλά καί Θεόκλητος (κληθείς υπό τού Θεού-είναι γνωστός αυτές τίς μέρες και μητροπολίτης μέ το όνομα αυτό)

    Υπάρχουν καί άλλα,που βαρυέμαι νά γράφω.Πολλά από αυτά τά ονόματα έχουν και ονομαστική εορτή,καθώς είχαν δοθεί σέ οσίους καί αγίους (οι πλείστοι τών οποίων ήταν κληρικοί).

    Επίσης:Ανθρωποι που,γεννηθέντες πρό τού 1985,εβαπτίστηκαν μέ ονόματα που κατά τον φίλτατο tetraktis δέν τά επέτρεπε η Χριστιανική εκκλησία:

    Πολύβιος Βασιλειάδης (γνωστός παλιός θεατρικός συγγραφέας)

    Διονύσιος Παπαγιαννόπουλος (πασίγνωστος ηθοποιός)

    Αριστείδης Μόσχος (ουδέν σχόλιον-τόν ξέρουμε όλοι ακόμα κι'όσοι δέν παίζουμε σαντούρι)

    Σωκράτης Κόκκαλης (κι'αυτόν τον ξέρουμε ακόμα κι'όσοι δέν είμαστε οπαδοί τής γνωστής Πειραϊκής ομάδας)

    Περικλής Χριστοφορίδης (παλαιός ηθοποιός,γνωστός από Ελληνικές ταινίες που προβάλλουν τά κανάλια).

    κλπ κλπ

    Οπως βλέπεις λοιπόν αγαπητέ Σταύρο (εκ τού σταυρός),η Χριστιανική εκκλησία έχει αποδεχθεί από πολύ παλιά ούκ ολίγα ονόματα αρχαϊκής προέλευσης,τά οποία συνεπώς δέν είναι ξένα,ούτε κακόηχα.....

    ΥΓ.Δέν είμαι Χριστιανός,αλλά δέν μπορούσα νά μήν κάνω αυτή την επισήμανση
    Hastaroth
    20.07.2005, 15:38
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 19-07-2005 στις 21:30 έγραψε:
    Κατ’ αρχήν, καλό θα ήτανε να είχαμε τη γνώμη ενός Εβραίου για όλα αυτά.



    Αφού την ζήτησες,ιδού:

    Quote:

    ΑΣΠΡΟ και ΜΑΥΡΟ είναι.
    Είναι η Εβραϊκή κουλτούρα που μάχεται την Ελληνική εδώ και χιλιάδες χρόνια.
    Ο όρος “Έλληνας”, είναι ταυτότητα πολιτισμού. Και οι Ρωμαίοι, θεωρούσαν τους Έλληνες φιλόσοφους “Παγκόσμιες Προσωπικότητες” και την Ελληνική Φυλή τη θεωρούσαν πρόκληση. Όμως εκτός από τους Ρωμαίους, κι’ άλλη μια φυλή βλέπει τους Έλληνες σαν πρόκληση. Είναι οι Εβραίοι που είναι η μόνη φυλή της Μεσογείου που προσπαθεί να διαφυλάξει τον θρησκευτικό της εθισμό από τον Ελληνικό πολιτισμό που διαποτίζει τα πάντα. Ο Έλληνας έχει καταχωρηθεί στη συνείδηση του Εβραϊκού λαού σαν ο πιο επικίνδυνος αντίπαλος (Σημείωση τού Εβραίου τού φόρουμ: «κάπου τό’χω ξαναδεί αυτό τό έργο» Η τεράστια εξάπλωση του Ελληνικού πολιτισμού ως την Αραβία και τον Ευφράτη, ως τη Συρία αλλά και μέσα στην Παλαιστίνη, έχει δημιουργήσει μια ομοιογένεια αντιλήψεων, θρησκευτικών ηθών, πολιτιστικών εθίμων και νοοτροπίας γενικά. Η μόνη αντίθεση και μάλιστα χτυπητή, είναι ο Ιουδαϊσμός με τα τόσο διαφορετικά του έθιμα, αλλά και την τεράστια ικανότητα του Εβραϊκού λαού στο εμπόριο και στη συγκέντρωση πλούτου. Έχουμε λοιπόν δύο εντελώς διαφορετικές νοοτροπίες.
    Οι Εβραίοι είναι προσκολλημένοι στους άτεγκτους θρησκευτικούς νόμους που δεν αμφισβητούνται, δεν διαφοροποιούνται και δεν αλλοιώνονται. Αυτό για τους Έλληνες φιλόσοφους είναι σημάδι αμορφωσιάς. Οι Εβραίοι καμαρώνουν επειδή μέσα σε τρεις χιλιάδες χρόνια έγραψαν ένα βιβλίο. Την Παλαιά Διαθήκη. Οι Έλληνες μέσα στο ίδιο χρονικό διάστημα έγραψαν χιλιάδες βιβλία. Για την Ελληνική αντίληψη, το πνεύμα που δεν εξελίσσεται είναι νεκρό. Και οι Εβραίοι ένοιωθαν φρίκη με αυτή την Ελληνική αντίληψη. Τρέμουν από αγανάκτηση για τους Έλληνες που ντύνονται χωρίς να σκεπάζουν ολόκληρο το σώμα τους και που τολμάνε να πλένονται γυμνοί στα δημόσια λουτρά. Το Ελληνικό στοιχείο έχει διεισδύσει παντού και ο εξελληνισμός του Εβραϊκού στοιχείου είναι αναπόφευκτος. Πώς θα λειτουργήσει όμως το εμπορικό δαιμόνιο του Εβραίου χωρίς τη γνώση της Ελληνικής;
    Άλλωστε και οι κυριότερες πόλεις της Παλαιστίνης είναι Ελληνικές. Έτσι, ένα βασικό στοιχείο της Εβραϊκής συνοχής, όπως είναι η γλώσσα, έχει χαθεί. Και εδώ υπάρχει κάτι πολύ σημαντικό. Οι Εβραίοι δεν μπορούν να καταλάβουν πως γίνεται και ο κατακτημένος Έλληνας έχει επιβάλλει την κουλτούρα του στον πανίσχυρο Ρωμαίο κατακτητή του και πως γίνεται να ταξιδεύουν στην Αθήνα άνθρωποι από όλα τα μέρη για να ακούσουν μοντέρνες ιδέες που για τους Εβραίους είναι θεομίσητες και ανατρεπτικές. Και δεν είναι μόνο ότι μιλάνε την Ελληνική γλώσσα οι Εβραίοι.
    Ζούνε και μέσα στο Ελληνικό στοιχείο και σιγά-σιγά αλλοτριώνονται γοητευμένοι από το καινούργιο που τους περιτριγυρίζει και κοντεύουν να την πάθουν όπως οι Ρωμαίοι. Ποιοι είναι οι Έλληνες που διαδίδουν ότι οι Θεοί τους δεν ανακατεύονται στις υποθέσεις των ανθρώπων; Πώς μπορούν και το κάνουν αυτό; Αν μη τι άλλο, η κατάργηση του φόβου σημαίνει ότι δεν μπορείς να κουμαντάρεις το λαό σου.
    Ποιοι είναι λοιπόν οι Έλληνες που τους χαλάνε την πιάτσα; Το να αρχίσουν οι Εβραίοι σιγά-σιγά να μη φοβούνται τον γρανιτένιο τους Γιαχβέ, σημαίνει ότι θα πάψουν να δουλεύουν αδιαμαρτύρητα, όπως και να πεινάνε αδιαμαρτύρητα. Σημαίνει με άλλα λόγια και την κατάργηση ενός αμύθητου πλούτου. Αυτός ο πλούτος άλλωστε είναι η αιτία που οι Εβραίοι απολαμβάνουν από τους Ρωμαίους ειδική μεταχείριση (μέχρι κάποια εποχή τουλάχιστον). Οι Ρωμαίοι πληρώνονται αδρά για να παρέχουν θρησκευτική ανεξαρτησία στους Εβραίους. Μπροστά λοιπόν στην απειλή της αλλοτρίωσης του Ιουδαϊσμού, λαμβάνεται μία απόφαση που θα σφραγίσει ανεξίτηλα την ανθρωπότητα.
    Αποφασίζεται η μετάφραση της Παλαιάς Διαθήκης στην Ελληνική γλώσσα. Πρόκειται αναμφισβήτητα για την πιο δαιμόνια ανθρώπινη σύλληψη. Δεν νομίζω ότι υπάρχει προηγούμενο σε αυτό το τέχνασμα.
    Οι Εβραίοι πρώτοι συνέλαβαν αυτόν τον τρόπο της αλλοτρίωσης και δεν διαφέρει από αυτό που κάνουν σήμερα οι Αμερικάνοι με την κόκα-κόλα και τα Mc Donalds.
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 19-07-2005 21:31 ]

    [/I]



    Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΕΒΡΑΙΟΥ:Τυπική Καρατζαφερο-Πλευρο-Φουρακική επιχειρηματολογία,πρός υποστήριξιν τού αξιώματος: «Οι Εβραίοι είναι εχθροί τού Ελληνισμού,άρα καί τού πολιτισμού,άρα κάψτε τους όλους στους φούρνους καί σφάξτε τους….»

    Θά την εύρης σέ όλα τά βιβλία τού Ιωάννη Φουράκη καί τού Κωνσταντίνου Πλεύρη (που είναι ο θεωρητικός τού ρατσισμού εν Ελλάδι).


    Προσωπικά,σκασίλα μου γιά όλες τίς θρησκείες -ακόμα καί την δική μου.Τό Σύμπαν έχει διάμετρο σαράντα δισεκατομμύρια έτη φωτός (που σημαίνει ότι γιά νά το διατρέξη κάποιος απ’άκρου εις άκρον,πρέπει νά ταξιδεύη μέ την ταχύτητα τού φωτός επί σαράντα δισεκατομμύρια χρόνια!!!!).Σ’αυτή την απεραντωσύνη η Γή μας είναι σάν ένας κόκκος άμμου σέ μιά παραλία.Ποιοί είμαστε λοιπόν εμείς οι άνθρωποι που θεωρούμε τον εαυτό μας «κορωνίδα τής δημιουργίας» καί που πιστεύουμε πως η αντίληψή μας γιά τον Θεό είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ; Αγγούρια μύδια είναι…Σίγουρα υπάρχουν σ’άλλους πλανήτες έμβια όντα μέ πολιτισμό πολύ πιο ανεπτυγμένο (και διαφορετικό) από τον δικό μας που έχουν άλλη αντίληψη γιά το τί είναι αυτό που δημιούργησε το Σύμπαν,ίσως νά μήν έχουν κάν θρησκείες-καί νά μήν ξέρουν κάν την έννοια αυτή.Οπότε τί σημασία έχει ποιός έδωσε τίς πλάκες μέ τίς εντολές καί σε ποιόν,ή ποιανού η θρησκεία είναι η καλύτερη;

    Οι αρχαίοι Ελληνες,λές,ήταν «εξ αρχής» ενάρετοι καί πολιτισμένοι.Προφανώς γι’αυτό οι Σπαρτιάτες πέταγαν τά νεογέννητα στον Καιάδα άν δέν ήταν αρτιμελή (καί ποιά ήταν τά κριτήρια τής «αρτιμέλειας» άραγε;).Γι’αυτό επίσης η δουλεία στην αρχαία Ελλάδα ήταν θεσμός (σέ όλο τον κόσμο βέβαια ήταν,αλλά οι άλλοι λαοί-το είπαμε αυτό-ήταν βάρβαροι κι’απολίτιστοι).Γι’αυτό στην αρχαία Αθήνα (καί εν γένει στην αρχαία Ελλάδα ) οι γυναίκες έμεναν κλεισμένες στον γυναικωνίτη καί τά κορίτσια περίμεναν πότε θά αποφάσιζε πρίν από αυτές,γι’αυτές–δίκην «Κλαουδάτου»- ο πατέρας τους ποιόν άντρα θα πάρουν.Ακόμα και η δημοκρατία,που πρώτοι καθιέρωσαν,ήταν προνόμιο μόνο τών «καθαρόαιμων» πολιτών-οι μέτοικοι (δηλαδή οι μετανάστες) δέν είχαν δικαίωμα νά συμμετέχουν στίς συνελεύσεις τού δήμου,όσο γιά τους δούλους,αυτοί δέν εθεωρούντο κάν άνθρωποι (κι’άς είχε ειπωθεί από τότε το ρητό «ουδένα δούλον η φύσις πεποίηκε»)

    Δέν αμφισβητώ την συμβολή τού αρχαίου ελληνικού πολιτισμού στο ιστορικό γίγνεσθαι,απλά λέω πώς καί οι αρχαίοι Ελληνες δέν ήταν τέλειοι,ούτε ενάρετοι και πολιτισμένοι από τήν αρχή τής εμφάνισής τους στο προσκήνιο-χρειάστηκε χρόνος γιά νά φτάσουν ακόμα καί στο επίπεδο τού «Χρυσού Αιώνος».Ακόμη καί τότε όμως,ο αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός είχε ελαττώματα,όπως ακόμα καί τώρα ο σύγχρονος πολιτισμός έχει ελαττώματα…..

    Τελικά μήπως,αντί νά αναλωνόμαστε στο νά αποδείξουμε ότι «εμείς είμαστε οι πολιτισμένοι καί οι άλλοι είναι οι βάρβαροι»,θά πρέπη απλώς νά αρκεστούμε στο νά είμαστε καλοί άνθρωποι («καλοί καγαθοί»,όπως έλεγαν οι αρχαίοι Ελληνες) καί να «αγαπάμε αλλήλους» (όπως έλεγε κάποιος άλλος,μή αρχαίος Ελλην) καί να σεβόμαστε κάθε μορφή ζωής στην Γή (όπως έλεγε κάποιος άλλος,σέ κάποια άλλη μακρυνή χώρα) κλπ κλπ;Δηλαδή,μήπως θα έπρεπε νά παίρνουμε μόνο τά καλά στοιχεία από κάθε θρησκευτικοφιλοσοφικό σύστημα καί νά προχωράμε βάσει αυτών;

    Στο κάτω-κάτω,μπορεί μέν η συνέχεια τής αρχαίας Ελληνικής μουσικής νά είναι η Βυζαντινή,αλλά οι πλείστοι εξ ημών μέ το Δυτικό δωδεκάφθογγο σύστημα ασχολούμαστε,μέχρι που ήρθαν οι Αμερικάνοι,πήραν αυτό,πήραν καί τους αρχαίους Ελληνικούς «τρόπους» καί ιδού εγεννήθη η jazz (δέν είναι τόσο απλό αλλά αυτή είναι η κεντρική ιδέα...)

    Πάρε τώρα καί μιά ::beer:: γιατί όπως έχει πεί κάποιος, «αγάπα τους φίλους σου καί με τά ελαττώματά τους» (αναφέρομαι στα περί ΠλευροΦουράκηδων που είπα πιο πάνω)


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Hastaroth on 20-07-2005 15:43 ]
    MariannaP
    20.07.2005, 17:13
    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 19-07-2005 στις 18:35 έγραψε:

    Στο κράτος των Ελλήνων που οι νόμοι λειτουργούσαν, υπήρχε ΠΑΙΔΕΙΑ για όλα τα τέκνα.




    Ενστασις: Σε ποιά εποχή αναφέρεσαι; Γιατί έχω την εντύπωση ότι στην αρχαία Ελλάδα η παιδεία ήταν διαθέσιμη μόνο στα αρσενικά τέκνα. Μακάρι να κάνω λάθος!

    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 19-07-2005 στις 18:35 έγραψε:

    Υ.Γ. αν αφήσεις ένα παιδί χωρίς παιδεία, τρέξε μετά να το πείσεις να διαβάσει τις δέκα εντολές ενός Θεού!
    Ένα παιδί χωρίς παιδεία δεν γνωρίζει Θεό!




    Μέγα λάθος!
    Ο φανατισμός και δη ο θρησκευτικός φανατισμός, έχει μεγαλύτερη απήχηση σε ανθρώπους με χαμηλό ή μηδενικό μορφωτικό επίπεδο...
    Orfeus
    20.07.2005, 17:25
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-07-2005 στις 15:38 έγραψε:


    Αφού την ζήτησες,ιδού:

    Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΕΒΡΑΙΟΥ: Τυπική Καρατζαφερο-Πλευρο-Φουρακική επιχειρηματολογία, πρός υποστήριξιν τού αξιώματος: «Οι Εβραίοι είναι εχθροί τού Ελληνισμού, άρα καί τού πολιτισμού, άρα κάψτε τους όλους στους φούρνους καί σφάξτε τους….»
    Θά την εύρης σέ όλα τά βιβλία τού Ιωάννη Φουράκη καί τού Κωνσταντίνου Πλεύρη (που είναι ο θεωρητικός τού ρατσισμού εν Ελλάδι).






    Όχι δεν έχω καμία σχέση με αυτούς που αναφέρεις και δεν μου χρειάζονται αυτά τα βιβλία. Αντιλαμβάνομαι την ευαισθητοποίησή που ……υποκίνησα, αλλά δεν είμαι ρατσιστής.

    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-07-2005 στις 15:38 έγραψε:

    Ποιοί είμαστε λοιπόν εμείς οι άνθρωποι που θεωρούμε τον εαυτό μας «κορωνίδα τής δημιουργίας» καί που πιστεύουμε πως η αντίληψή μας γιά τον Θεό είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ;






    Δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο.

    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-07-2005 στις 15:38 έγραψε:

    Οπότε τί σημασία έχει ποιός έδωσε τίς πλάκες μέ τίς εντολές καί σε ποιόν, ή ποιανού η θρησκεία είναι η καλύτερη;






    Αυτό έχει σημασία, μόνο αν λειτουργεί σαν αντιδάνειο. Δηλαδή έχω εγώ κάτι, μου το παίρνεις, το φτιάχνεις στα μέτρα σου, μου το επιστρέφεις και το δέχομαι ξεχνώντας ότι το είχα και το πήρες από μένα.
    Όσο για το “ποιανού η θρησκεία είναι η καλύτερη”, δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο και είναι ανόητο να υπάρχει τέτοιο ζήτημα. Δεν σκέφτομαι έτσι!!!!

    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-07-2005 στις 15:38 έγραψε:


    Οι αρχαίοι Ελληνες, λές, ήταν «εξ αρχής» ενάρετοι καί πολιτισμένοι.






    Δεν είπα «εξ αρχής».
    Είπα: “Η Ελληνική κοινωνία ήταν ενάρετη. Ο Ελληνικός πολιτισμός κατέπληξε τον κόσμο και δεν μπορώ να φανταστώ ότι τον κατέπληξαν όντας φονιάδες και κλέφτες. Παρήγαγαν επιστήμη όντας Ένθεοι!!!!!

    Γιατί να χρειάζονται οι δέκα εντολές του Μωυσή σε μία κοινωνία ήδη εξελιγμένη, πολιτισμένη, σκεπτόμενη και Ένθεη;

    Οι δέκα εντολές του Μωυσή προορίζονταν για τα Εβραϊκά μπουλούκια. Έπρεπε να τους βάλει σε τάξη και σε σειρά. Πώς θα το κατάφερνε αυτό;

    Για εκείνη την εποχή και για εκείνον τον συγκεκριμένο λαό, ήταν όντως ότι έπρεπε!!!!”

    Αυτό είπα Αλμπέρτο!!

    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-07-2005 στις 15:38 έγραψε:

    Δέν αμφισβητώ την συμβολή τού αρχαίου ελληνικού πολιτισμού στο ιστορικό γίγνεσθαι, απλά λέω πώς καί οι αρχαίοι Ελληνες δέν ήταν τέλειοι, ούτε ενάρετοι και πολιτισμένοι από τήν αρχή τής εμφάνισής τους στο προσκήνιο-χρειάστηκε χρόνος γιά νά φτάσουν ακόμα καί στο επίπεδο τού «Χρυσού Αιώνος». Ακόμη καί τότε όμως, ο αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός είχε ελαττώματα, όπως ακόμα καί τώρα ο σύγχρονος πολιτισμός έχει ελαττώματα…..






    Αλίμονο αν όλοι ήμασταν τέλειοι. Αλίμονο αν όλοι οι πολιτισμοί ήταν τέλειοι. Αυτό θα σταματούσε την εξέλιξη.

    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-07-2005 στις 15:38 έγραψε:

    Τελικά μήπως,αντί νά αναλωνόμαστε στο νά αποδείξουμε ότι «εμείς είμαστε οι πολιτισμένοι καί οι άλλοι είναι οι βάρβαροι»,






    Δεν έχω καμία σχέση με τη ρήση: “Πας μη Έλλην …βάρβαρος!!!”

    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-07-2005 στις 15:38 έγραψε:

    …..θά πρέπη απλώς νά αρκεστούμε στο νά είμαστε καλοί άνθρωποι («καλοί καγαθοί», όπως έλεγαν οι αρχαίοι Ελληνες)






    Αυτό λέω κι’ εγώ. Αφού το ‘χουμε στο πρωτότυπο, τι τη θέλουμε τη …..φωτοτυπία του Μωυσή;

    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-07-2005 στις 15:38 έγραψε:

    ….καί να «αγαπάμε αλλήλους» (όπως έλεγε κάποιος άλλος, μή αρχαίος Ελλην)






    Αυτό το λένε και οι Ορφικοί. Πειράζει που προτιμώ την πρώτη εκτέλεση από τη ……διασκευή;

    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-07-2005 στις 15:38 έγραψε:

    Δηλαδή, μήπως θα έπρεπε νά παίρνουμε μόνο τά καλά στοιχεία από κάθε θρησκευτικοφιλοσοφικό σύστημα καί νά προχωράμε βάσει αυτών;






    Κάποια εποχή, διάβαζα το Κοράνι. Μου φάνηκε πολύ αυστηρό. Πολύ αυταρχικό. Δεν μου πήγαινε. Αντίθετα, βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα τη φιλοσοφία των θρησκειών του “Αιωνίου Όντος”. Βρίσκω και εκεί το “Αγαπάτε Αλλήλους”. Βλέπεις; Πάλι στους Έλληνες βρίσκομαι!!!

    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-07-2005 στις 15:38 έγραψε:

    Πάρε τώρα καί μιά ::beer:: γιατί όπως έχει πεί κάποιος, «αγάπα τους φίλους σου καί με τά ελαττώματά τους» (αναφέρομαι στα περί ΠλευροΦουράκηδων που είπα πιο πάνω)






    Την μπύρα θα την πάρω γιατί διψάω!! Αλλά δεν έχω καμία σχέση μ’ αυτούς που λες.
    Θα σου πω μόνο αυτό: Γνωρίζω καλύτερα από τον καθένα τι είμαι και ποιος είμαι.
    Γνωρίζω καλύτερα από τον καθένα, τι είπα και γιατί το είπα.

    Γράφω την άποψή μου συγκρίνοντας τις κουλτούρες και τον τρόπο σκέψης των δύο λαών (και για μένα αυτό είναι το θέμα).
    Δηλώνω, ότι δεν έχω καμία σχέση με αυτούς που αναφέρεις.
    Ξέχασέ το!!!

    Να σε κεράσω τώρα; (λίτρο είναι)

    No Guru, No Method, No Teacher...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 20-07-2005 17:32 ]
    MariannaP
    20.07.2005, 17:43
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-07-2005 στις 15:38 έγραψε:

    Σίγουρα υπάρχουν σ’ άλλους πλανήτες έμβια όντα μέ πολιτισμό πολύ πιο ανεπτυγμένο (και διαφορετικό) από τον δικό μας που έχουν άλλη αντίληψη γιά το τί είναι αυτό που δημιούργησε το Σύμπαν, ίσως νά μήν έχουν κάν θρησκείες καί νά μήν ξέρουν κάν την έννοια αυτή.




    Πολύ πιθανόν κύριε Αλβέρτο!
    Εξαρτάται από το πόσο ανεπτυγμένη αντίληψη και συνείδηση έχουν, ώστε να μην χρειάζονται κανέναν να τους πει ότι πρέπει να αγαπούν και να σέβονται.
    Μακάρι να συνέβαινε και στους "γήινους" αυτό... σκέψου πόσο χρόνο θα είχαμε γλιτώσει και τι θα μπορούσαμε να έχουμε καταφέρει στο χρόνο αυτό!!!

    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-07-2005 στις 15:38 έγραψε:

    Τελικά μήπως,αντί νά αναλωνόμαστε στο νά αποδείξουμε ότι «εμείς είμαστε οι πολιτισμένοι καί οι άλλοι είναι οι βάρβαροι», θά πρέπη απλώς νά αρκεστούμε στο νά είμαστε καλοί άνθρωποι («καλοί καγαθοί», όπως έλεγαν οι αρχαίοι Ελληνες) καί να «αγαπάμε αλλήλους» (όπως έλεγε κάποιος άλλος, μή αρχαίος Ελλην) καί να σεβόμαστε κάθε μορφή ζωής στην Γή (όπως έλεγε κάποιος άλλος, σέ κάποια άλλη μακρυνή χώρα) κλπ κλπ; Δηλαδή, μήπως θα έπρεπε νά παίρνουμε μόνο τά καλά στοιχεία από κάθε θρησκευτικοφιλοσοφικό σύστημα καί νά προχωράμε βάσει αυτών;




    ΑΚΡΙΒΩΣ
    tetraktis
    20.07.2005, 18:53
    Ας καταλήξουμε λοιπόν σε κάτι. Υπάρχουν νοοτροπίες που ελευθερώνουν τη σκέψη και άλλες που την χαλιναγωγούν.

    Εγώ είμαι ΑΠΛΩΣ με την πρώτη.

    Άρα ούτε εγώ έχω σχέσεις με ρατσιστές.
    Και δεν θεωρώ, πως με αφορά, μια αναφορά σε τέτοιους!!!


    Όμως να σταθώ αναγκαστικά, να επισημάνω, πως τον ρατσισμό οι συγγραφείς που αναφέρετε, τον βρήκαν έτοιμο, απλώς γύρισαν το νόμισμα από την άλλη μεριά.
    Πληρώνουν, κατά τη γνώμη τους, με το ίδιο νόμισμα τους διδασκάλους του Μωϋσή για τα καλά του λόγια.

    Δεν είπα με ότι δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις;

    Κάνω λάθος;

    Επίσης, όσο αφορά τα ονόματα, συνομιλώντας με κάποιο Σέρβο, -καθηγητή θεολογίας πια σήμερα σε κάποιο πανεπιστήμιο στη χώρα του-(καλή του ώρα όπου είναι), όταν του είπα πως το Διονύσιος προέρχεται από το Διόνυσος έβγαλε αφρούς. Με είπε βλάσφημο και είπε πως ο άγιος από τον οποίο προέρχεται το όνομα Διονύσιος, δεν θα ήθελε να έχει καμμία σχέση με ειδωλολάτρες!!! Και πως εμείς το κρατάμε από τον δεύτερο(Διονύσιο) και όχι από τον πρώτο(Διόνυσο).

    Όσα λοιπόν ονόματα ασπάστηκε, ήταν επειδή από καθαρή εκλογίκευση, τα θεωρούσε δικά της τα είχε οικειοποιηθεί κατά κύριο λόγο, όπως και τόσα άλλα. Την δε γλώσσα, αναγκαστικά την χρησιμοποίησαν γιατί εμπεριείχε έννοιες που δεν έβρισκαν σε άλλες γλώσσες. Έτσι δικαιολογούνται τα αρχαιοελληνικά ονόματα.
    Μετά φυσικά, το «εις έδαφος φέρειν»

    Παράλληλα:

    Αφού λοιπόν καταλήγουμε πως υπάρχουν τόσα δισεκατομμύρια έτη φωτός για να διανύσουμε, ας μας αφήσουν να λέμε ότι νομίζουμε και να σκεφτόμαστε χωρίς να αμαρτάνουμε!!!

    Όπως ήδη κάναμε πριν μας σφάξουν!!!

    Είναι αμαρτία να λες σε κάποιον πάρε λίγο το πόδι σου από το λαιμό μου να ανασάνω;

    Επίσης:

    Ανάπηροι στον καιάδα;

    Φτάνει να πω πως ο Λυκούργος ο δοξασμένος βασιλιάς της Σπάρτης ήταν κουτσός και κανείς δεν τον πέταξε από τον Καιάδα; Και έγινε και βασιλιάς;;;

    Γυναίκες σε εγκλεισμό;

    Να μιλήσουμε για την σχολή της Σαπφούς που αποτελείτο μόνον από γυναίκες; Τον 7ο αιώνα;

    Αμάν αυτή η ινδοευρωπαϊκή, ανθελληνική, ψεύτικη παιδεία!!!

    Για τις αμέτρητες γυναίκες μουσικούς;

    Την Ιάμβη; Αοιδό και ποιήτρια από την Θράκη; Τα πανάρχαια χρόνια;

    Την Μεγάρα από την Λέσβο; Λυρική ποιήτρια (6ος αι.)

    Την Ήρινα από την Τήλο; Λυρική ποιήτρια; (4ος αι.)

    Την Οινάνθη από τη Σάμο; Τυμπανίστρια; (3ος αι.)

    Για γυναίκες επιστήμονες;

    Την Αίθρα την Τροιζηνία ; Μαθηματικό; (9ος αι.)

    Την Αριγνώτη τη Σαμία; Μαθηματικό και φιλόσοφο;(6ος αι.)

    Την Τυμίχα την Σπαρτιάτισα; Επίσης Μαθηματικό; (6ος αι.)


    Εγώ να δεις φίλε Αλβέρτο, πως βαριέμαι να γράφω ονόματα που έχουν χαθεί...

    Ή μήπως τα έχει ξανακούσει κανείς όπως τα άλλα, τα συνήθη.

    Οι δε δούλοι;

    Οι δούλοι, είχαν το ανώτερο δικαίωμα, αυτό της επανελευθέρωσης, όπως γράφει και το μέλος ASTRON από το δεύτερο βιβλίο του Ηροδότου «Μελπωμένη»,
    για τον Σαλμώξη, δούλο του Πυθαγόρα, που κέρδισε την ελευθερία του και με περιουσία γύρισε στην πατρίδα του. (σελ 10 ίδιο τοπικ).

    Η δουλεία στην αρχαία Ελλάδα ήταν πολύ διαφορετική από αυτή του μεσαίωνα. Εάν κάποιος κακομεταχειριζόταν δούλο, λογοδοτούσε στην πολιτεία. Οι δούλοι είχαν δικαιώματα.

    Και ούτε βρίσκω το λόγο να δικαιολογήσω το πριν 2000 χρόνια, όταν η δουλεία καταργήθηκε από την θρησκεία της αγάπης το 1800 μετά Χριστόν.

    φέρτε μια μπύρα.
    πάρτε κι εσείς...


    Η φιλοσοφία είναι απαραίτητη για να επιλύουμε προβλήματα που δεν θα μας απασχολούσαν εάν ήμασταν βάρβαροι.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: tetraktis on 20-07-2005 18:55 ]
    Hastaroth
    20.07.2005, 23:39
    Λοιπόν,γιά νά μήν γράφω παραθέσεις καί γίγνεται σεντόνι το θέμα:

    Πρός τον Ορφέα (δεκτόν το κέρασμα,αρκεί να πιής κι'εσύ μαζί μου ):

    Εγραψες

    Quote:
    Ο Έλληνας έχει καταχωρηθεί στη συνείδηση του Εβραϊκού λαού σαν ο πιο επικίνδυνος αντίπαλος



    καί

    Quote:
    Είναι η Εβραϊκή κουλτούρα που μάχεται την Ελληνική εδώ και χιλιάδες χρόνια".



    Τό ίδιο ακριβώς γράφουν ο Πλεύρης καί ο Φουράκης στά βιβλία τους.Ομως από κανένα ιστορικό γεγονός δέν προκύπτει κάτι τέτοιο.Ουδέποτε οι Εβραίοι πολέμησαν ή έδρασαν μέ οποιοδήποτε τρόπο εναντίον τών Ελλήνων.Μήν ξεχνάμε άλλωστε οτι ήδη επί Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας (στά πρώτα μ.Χ χρόνια) διασπάρθηκαν στά πέρατα τού τότε γνωστού κόσμου (άν θυμάμαι καλά,το κατόρθωμα αυτό το έπραξε ο αυτοκράτωρ Τίτος-μέ την Ρωμαϊκή ιστορία δέν τά πάω καί τόσο καλά όμως..).Καί στην κατάσταση αυτή,καί νά ήθελαν ακόμα,δέν ήταν δυνατόν νά οργανωθούν καί νά δράσουν εναντίον τών Ελλήνων,αφού ήταν μονίμως στό στόχαστρο" τών κοινωνιών μέσα στίς οποίες ζούσαν.Αλλά όπως είπα καί πρίν,από πουθενά δέν προκύπτει οτι ήθελαν νά κάνουν κάτι τέτοιο.
    Αντιλαμβάνομαι οτι δέν (θέλεις νά) είσαι ρατσιστής,αλλά μέ αυτά τά συγκεκριμένα πράγματα που έγραψες,αυτή την εντύπωση θά σχηματίση κάποιος που δέν σε ξέρει καί σέ διαβάζει γιά πρώτη φορά.Οπότε συμπεραίνω οτι η ερμηνεία που επιχειρείς νά κάνης γιά τήν τότε κατάσταση είναι εσφαλμένη.

    Εγραψες

    Quote:
    η Ελληνική κοινωνία ήταν ενάρετη (από πότε όμως,δέν το προσδιόρισες).Ο Ελληνικός πολιτισμός κατέπληξε τον κόσμο και δεν μπορώ να φανταστώ ότι τον κατέπληξαν όντας φονιάδες και κλέφτες. Παρήγαγαν επιστήμη όντας Ένθεοι



    Υπονοείς λοιπόν άραγε εξ αυτού οτι η Εβραϊκή κοινωνία απετελείτο από "φονιάδες καί κλέφτες";Μέ τον τρόπο που το έγραψες,αυτή την εντύπωση δίνει.Είμαι βέβαιος οτι δέν ήταν αυτή η πρόθεσή σου αλλά καί πάλι λές αυτό που θέλεις νά πής μέ λάθος τρόπο.

    Οσο γιά τά υπόλοιπα,έγραψα απλώς τίς δικές μου απόψεις σχετικά μέ τίς θρησκείες καί τη θέση τού ανθρώπου μέσα στο Σύμπαν.Δέν θέλω νά τίς επιβάλω σέ κανέναν.

    Πάρε λοιπόν καί άλλη μιά ,δίλιτρη αυτή τη φορά

    Πρός τον Σταύρο:
    Γράφεις

    Quote:
    τον ρατσισμό οι συγγραφείς που αναφέρετε, τον βρήκαν έτοιμο, απλώς γύρισαν το νόμισμα από την άλλη μεριά



    Οι συγγραφείς που αναφέρω (εγώ καί όχι ο Γιώργος) είναι οι εν Ελλάδι νοσταλγοί τού Χίτλερ.Κανένα ρατσισμό δέν βρήκαν έτοιμο,τον δικό τους (που ουσιαστικά είναι ο ρατσισμός τού Χίτλερ) προωθούν.

    Επίσης γράφεις

    Quote:
    Ανάπηροι στον καιάδα;Φτάνει να πω πως ο Λυκούργος ο δοξασμένος βασιλιάς της Σπάρτης ήταν κουτσός και κανείς δεν τον πέταξε από τον Καιάδα; Και έγινε και βασιλιάς;;;



    Μά τότε,από πού έγινε γνωστός ο Καιάδας;

    Σχετικά μέ τίς γυναίκες,γράφεις:

    Quote:

    Για τις αμέτρητες γυναίκες μουσικούς;
    Την Ιάμβη; Αοιδό και ποιήτρια από την Θράκη; Τα πανάρχαια χρόνια;
    Την Μεγάρα από την Λέσβο; Λυρική ποιήτρια (6ος αι.)
    Την Ήρινα από την Τήλο; Λυρική ποιήτρια; (4ος αι.)
    Την Οινάνθη από τη Σάμο; Τυμπανίστρια; (3ος αι.)



    Ητοι,οι "αμέτρητες γυναίκες μουσικοί" ήσαν...τέσσερεις (γιά την ακρίβεια πέντε,αφού ξέχασες την περίφημη Σπαρτιάτισσα Τελέσιλλα) καί μάλιστα εμφανιζόταν μιά κάθε αιώνα...

    Καί γιά τίς γυναίκες επιστήμονες:

    Quote:

    Την Αίθρα την Τροιζηνία ; Μαθηματικό; (9ος αι.)
    Την Αριγνώτη τη Σαμία; Μαθηματικό και φιλόσοφο;(6ος αι.)
    Την Τυμίχα την Σπαρτιάτισα; Επίσης Μαθηματικό; (6ος αι.)



    Ητοι,τρείς γυναίκες (οι δύο τον 6ο αι. καί η μία τόν 9ο αι.).Μαζί μέ την Υπατία (την ξέχασες κι'αυτήν),είναι τέσσερεις.

    Δέν λέω,υπήρξαν καί εξαιρέσεις στην κοινωνική κατάσταση τών γυναικών.Αλλά αυτό που ανέφερα περί γυναικωνίτη ήταν ο κανόνας,ένας κανόνας που ίσχυε στην τότε πολιτισμένη αρχαία Ελλάδα.

    Οσον αφορά τά ονόματα:
    Ο μέν άγιος που έφερε πρώτος το όνομα Διονύσιος μπορεί νά μήν ήθελε να έχη σχέσεις μέ ειδωλολάτρες,οι γονείς του όμως τού έδωσαν το όνομα ενός τέτοιου (ο Διονύσιος ο Φαληρεύς τί ήταν δηλαδή,Χριστιανός;)

    Τά δέ υπόλοιπα αρχαιοελληνικά ονόματα που η Χριστιανική εκκλησία "τά θεωρούσε δικά της",μέ ποιό σκεπτικό τά θεωρούσε δικά της;Γιατί π.χ. θεωρούσε "δικό της" το όνομα Δημήτριος,που σχετίζεται μέ την Δήμητρα καί τα Ελευσίνια μυστήρια καί δέν θεωρούσε "δικό της" το Αριστοτέλης ή το Αρτεμις;

    Τέλος σέ ό,τι αφορά τούς δούλους,αφ'ής στιγμής δέν εθεωρούντο άνθρωποι,αφ'ής στιγμής μπορούσαν να αγοραστούν καί να πωληθούν σάν ζώα,τά όποια δικαιώματα είχαν ήταν άνευ ουσιαστικής αξίας.Καί οι λίγοι "απελεύθεροι" όπως ο Σαλμώξης που αναφέρεις,ήταν εξαίρεση (άς μήν ήταν δούλος τού Πυθαγόρα καί θά βλέπαμε πόσο θά απελευθερωνόταν..)

    Μήν ξεχνάμε άλλωστε ποία ήταν η ζωή τών δούλων που δούλευαν π.χ.στά μεταλλεία.....

    Πάρε κι'εσύ μιά (μικρό ποτήρι όμως γιατί σέρνεται καί αλκοτέστ στούς δρόμους )
    Orfeus
    21.07.2005, 01:56
    Κατ’ αρχήν για τις Γυναίκες…

    * Επικούρειες Σοφές:
    Δανάη, Δημηλάτη, Ερώτιον, Ηδεία, Θεμίστα, Λεόντιον, Μαρμάριον, Νικήδιον, Φαίδριον.

    * Επιστήμονες Σοφές:
    Θεανώ, Κλεοπάτρα, Υπατία.

    * Ζωγράφοι:
    Αλεξάνδρα, Αλκισθένη, Αρισταρέτη, Ειρήνη, Ελένη, Λάλα, Τιμαρέτη.

    * Ιατροί:
    Αγνοδίκη, Ασπασία, Ελεφαντίς, Ερμιόνη, Ευτυχία, Ζηναίς, Φαιναρέτη.

    * Ιέρειες:
    Αριστονίκη, Αρχιδάμεια, Βοιώ, Γλαυκοθέα, Διοτίμα, Θεανώ, Θεμιστόκλεια, Νικάνδρα, Περίλλα, Ρηγίλλα.

    * Μουσικοί:
    Αγλαίς, Γλαύκη, Λάμια, Οινάνθη, Σαπφώ.

    * Νεοπλατωνικές Σοφές:
    Αιδεσία, Αμφίκλεια, Ασκληπιγένεια, Μαρκέλλα.

    * Νεοπυθαγόρειες Σοφές:
    Θεοδώρα, Σωσιπάτρα.

    * Νομοθέτες:
    Βουζύγη, Δημώνασσα.

    * Πλατωνικές Σοφές:
    Αξιοθέα, Αρχεάνασσα, Θεοδότη, Λασθένεια.

    * Ποιήτριες:
    Αθηναίς Ευδοκία, Ανδρομέδα, Ανύτη, Αριστομάχη, Βοιώ, Γοργώ, Ηδύλη, Ήριννα, Θεανώ, Κλεοβουλίνα, Κόριννα, Μοιρώ, Μοσχίνη, Μυρτίς, Νοσσίς, Πράξιλα, Σαπφώ, Τελέσιλλα.

    * Πολιτικοί:
    Αθηναίς Ευδοκία, Αμενερίτις, Αρτεμισία, Αρτεμισία, Ασπασία, Γυπτίς Αριστοθένη, Δαμαρέτη, Δομινίκα, Ηροδίκη, Λαδίκη.

    * Πυθαγόρειες Σοφές:
    Αβροτέλεια, Αριγνώτη, Βαβέλυκα, Βοιώ, Δαμώ, Διοτίμα, Εκκελώ, Εχεκράτεια, Θεανώ, Θεμιστόκλεια, Κλεαίχμα, Κρατησίκλεια, Λασθένεια, Μυία, Νισθεάδουσα, Οκκελώ, Πεισιρρόδη, Περικτυόνη, Τιμύχα, Τυρσηνίς, Φίλτυς, Χειλωνίς.

    * Σοφές:
    Άβα, Ασπασία Μιλτώ, Αυρηλία Ευσεβία, Αγαθόκλεια, Γνάθαινα, Γναθαίνιον, Θαργηλία, Λάμια.

    * Στρατηλάτισσες:
    Αδέα Ευρυδίκη, Γηπαίπυρις, Ζηνοβία, Κρατησίπολις, Κύννα, Φιδάλεια.

    * Συγγραφείς:
    Αγαλίς, Δημώ, Ελένη (Χελένα), Εσμά, Εστιαία, Λάμια, Παμφίλη.

    * Φαρμακεύτριες:
    Αγροιώ, Θεστυλλίς, Θεωρίς, Σιμαίθα.

    * Φιλόσοφοι:
    Αρήτη, Θεμίστα, Ιππαρχία, Μαρκέλλα.

    Για τα υπόλοιπα, αύριο....


    No Guru, No Method, No Teacher...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 21-07-2005 02:00 ]
    Spilman44
    21.07.2005, 05:24
    Κι ύστερα σου λένε πως ο φεμινισμός είναι καινούργιο φρούτο !
    Προτείνω : Χαλαρά !
    Συμπληρώνω :
    yiannisyiannis
    21.07.2005, 11:14
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 20-07-2005 στις 17:25 έγραψε:


    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-07-2005 στις 15:38 έγραψε:
    [i]
    ….καί να «αγαπάμε αλλήλους» (όπως έλεγε κάποιος άλλος, μή αρχαίος Ελλην)






    Αυτό το λένε και οι Ορφικοί. Πειράζει που προτιμώ την πρώτη εκτέλεση από τη ……διασκευή;


    [/I]



    Σημασία για μένα, δεν έχει ποιος διατύπωσε πρώτος ένα μήνυμα, αλλά ποιος ήταν εκείνος που κατάφερε να το περάσει στις καρδιές των ανθρώπων.

    Επανειλημμένως διατύπωσα την άποψή μου, ότι δηλαδή αν κάποιος προοδεύει στην αγάπη είτε μέσω της αρχαιοελληνικής γραμματείας, είτε μέσω οποιασδήποτε άλλης φιλοσοφίας, είναι ένθεος και σίγουρα αργά ή γρήγορα θα ανακαλύψει τον αληθινό του εαυτό.

    Επειδή όμως η ζωή και η καθημερινότητα είναι αδιάψευστοι μάρτυρες της αλήθειας, θα ήθελα να αναφέρω ένα παράδειγμα. Μορφές σαν τον Γέροντα Πορφύριο, τον Γέροντα Παΐσιο και άλλους, δεν προέκυψαν ούτε ακολουθώντας το Ορφικό πνεύμα, ούτε από οπουδήποτε αλλού. Ήταν ορθόδοξοι Χριστιανοί, που ζούσαν ακολουθώντας πιστά τη Χριστιανική διδασκαλεία. Η ζωή αυτών των χαρισματικών ανθρώπων ξεχείλιζε από αγάπη, σε σημείο μάλιστα που πλημμύριζε και τους γύρω τους. Γι’ αυτό το λόγο εκατομμύρια κόσμου τους επισκεπτόταν και κρεμόταν από τα χείλη τους. Η ευρεία αποδοχή που είχαν σε όλα τα κοινωνικά στρώματα, από λαϊκούς μέχρι καθηγητές του Χάρβαρντ, καθώς και τα θαύματα που ενεργούσαν, αποδεικνύει πέρα από κάθε λογική, την ορθότητα και την αλήθεια που κρύβεται μέσα στη χριστιανική διδασκαλία.

    Για μένα τέτοιοι άνθρωποι αποτελούν πρότυπα προς μίμηση. Κάθε ένας όμως είναι ελεύθερος να ενεργήσει συνειδητά, να απορρίψει ή να αποδεχτεί αυτά τα πρότυπα και αυτές τις αλήθειες και να προσαρμόσει ανάλογα τη ζωή του.
    Orfeus
    21.07.2005, 18:35
    Αλμπέρτο…..

    Όταν πήγα στο σχολείο, μου μάθανε το Άλφα, το Βήτα, το Γάμα και πάει λέγοντας.

    Ύστερα, μου μάθανε για τον Δία, τον Προμηθέα, τον Επιμηθέα, τον Δευκαλίωνα και την Πύρρα, τον Έλληνα, τον Ίωνα κλπ, στο μάθημα της …..Μυθολογίας!!!!!

    Ύστερα, στο μάθημα των θρησκευτικών, μου μάθανε, ότι υπάρχει ένας θεός που λέγεται Γιαχβέ και που αυτός ο θεός –λέει- έδωσε στον Μωυσή τις δέκα εντολές, που με τη σειρά του τις έδωσε στους Ισραηλίτες, για να ακολουθάνε το θέλημά του και να γίνουνε καλύτεροι. Αυτός ο θεός λοιπόν, τους υπέδειξε και τον τόπο που θα πάνε να κατοικήσουν όταν με το καλό απελευθερωθούν από τη δουλεία των Αιγυπτίων. Τους είπε μάλιστα, ότι αυτοί είναι ο περιούσιος λαός του. Τους είπε ακόμα, ότι όταν θα πάνε εκεί, θα βρουν επτά έθνη, τα οποία πρέπει να εξοντώσουν για να είναι οι μόνοι κύριοι της Γης της Επαγγελίας. Τους είπε μάλιστα, να τους εξοντώνουν ……σιγά-σιγά και όχι αμέσως.

    Ύστερα, στο μάθημα πάλι των θρησκευτικών, μου μάθανε ότι αυτός ο θεός είχε και έναν γιο που τον λέγανε Ιησού και που αυτός ο γιος, ήταν κι’ αυτός θεός και που σταυρώθηκε για να μας σώσει από τις αμαρτίες και που αναστήθηκε –λέει- σε τρεις ημέρες, ανέβηκε στον ουρανό και πήγε και κάθισε στα δεξιά του Γιαχβέ.

    Ύστερα…..
    Ύστερα, άρχισα να ….ψάχνω!!!

    Κατ’ αρχήν, πεποίθησή μου είναι ότι ο άνθρωπος φτιάχνει τον θεό του κατ’ εικόνα και ομοίωσή του. Ότι είσαι, αυτό θα φτιάξεις. Άρα λοιπόν, έχει μεγάλη σημασία τι κουλτούρα κουβαλάς σαν λαός. Έχω μπει λοιπόν σ’ αυτή τη συζήτηση, συγκρίνοντας τις κουλτούρες και τον τρόπο σκέψης των δύο πανάρχαιων λαών. Των Ελλήνων και των Εβραίων.
    Οι Εβραίοι, όντας υπόδουλοι στους Αιγυπτίους για γενεές επί γενεών, γεννιόντουσαν και πέθαιναν με την ελπίδα της απελευθέρωσης. Κάποτε θα βρίσκονταν ανάμεσά τους ο μεγάλος αρχηγός που θα τους πάρει από εκεί και θα τους πάει στην περίφημη Γη της Επαγγελίας. Αυτό όμως μέσα στα χρόνια, έγινε υπόθεση του θεού. Στον θεό εναπόθεσαν την ελπίδα τους. Τα παιδιά μεγάλωναν με το φόβο του Γιαχβέ. “Μην κάνεις αυτό, μην κάνεις εκείνο, μην κάνεις το άλλο, γιατί ο θεός δεν θα σε αφήσει να πας στη Γη της Επαγγελίας”. Έτσι, αυτός ο θεός, έγινε Δυνάστης.
    Ο Μωυσής τι λαό πήρε από εκεί όταν τους οδήγησε προς την περίφημη Γη; Πήρε κάποιο λαό οργανωμένο σε κοινωνία; Ένα μπουλούκι πήρε. Έναν συρφετό πήρε. Μην σε πειράζουν οι λέξεις. Δες πίσω απ’ αυτές.
    Δεν εννοώ λοιπόν ότι οι Εβραίοι πριν τις εντολές ήταν “φονιάδες και κλέφτες”. Λέω πάρα πολύ απλά, ότι οι Έλληνες ΔΕΝ ήταν “φονιάδες και κλέφτες” ΠΡΙΝ τις εντολές. Η κοινωνία των Ελλήνων, δεν είχε ανάγκη ούτε τις συγκεκριμένες εντολές, ούτε τον συγκεκριμένο θεό που ήταν έξω από την κουλτούρα τους. Αν τον είχαν ανάγκη, θα τον είχαν φτιάξει.
    Αυτό λοιπόν το Εβραϊκό μπουλούκι ποιος θεός θα το έβαζε σε τάξη; Μόνο ένας αυστηρός και αυταρχικός θεός θα το κατάφερνε αυτό. Αυτός ο θεός μάλιστα, έπρεπε να τους μάθει και κανόνες …..υγιεινής. Κάθε πότε να πλένονται, κάθε πότε να πηγαίνουν με τη γυναίκα τους, αλλά και πότε να μην πηγαίνουν… δηλαδή φαντάσου τι κάνανε αυτοί οι άνθρωποι, για να συμπεριληφθούν στο Δευτερονόμιο τέτοιοι κανόνες.

    Τα πρώτα μαθήματα ρατσισμού, τα παραδίδει ο ίδιος ο Γιαχβέ, με την ομολογία του περί περιούσιου λαού. Οι άλλοι λαοί δηλαδή να πεθάνουν; Μα τους το λέει κι’ αυτό. Να τους εξοντώσετε –λέει- και μάλιστα σιγά-σιγά. Πολεμοχαρής και πονηρός ο Γιαχβέ. Τους λέει ακόμα, ότι αν δεν κάνουν αυτό που λέει, θα τους εκδικηθεί ……προσωπικώς!!!! Εκδικητικός ο Γιαχβέ. Τους λέει ακόμα, ότι όποιος δεν είναι με το μέρος του, θα καεί στην κόλαση. Να λοιπόν και ο τρομοκράτης Γιαχβέ. ( Ο Μπους της εποχής του: “ή με εμένα θα είστε, ή με τους τρομοκράτες”).

    Όλα αυτά, (που είναι γραμμένα μέσα στο Δευτερονόμιο), δείχνουν και το επίπεδο του λαού εκείνου. Αλλιώς, δεν θα είχαν λόγο να γραφτούν.

    Ο Ελληνικός πολιτισμός, είναι πολύ σπουδαίος, για δύο αιτίες.

    Η πρώτη είναι ότι δίδαξε το “ορίζεσθαι καθόλου”. Έδωσε δηλαδή στον κόσμο τον ορισμό της έννοιας. Και αυτό είναι πολύ μεγάλος άθλος, γιατί το να ορίσεις μία έννοια είναι πολύ δύσκολο. Ο ορισμός της έννοιας πρέπει να είναι τέτοιος που να μην χρειάζεται να προσθέσεις μία λέξη. Ούτε και να αφαιρέσεις μία λέξη. Αλλά ούτε και να αλλάξεις μία λέξη. Και αυτό δεν είναι μία ανακάλυψη σαν εκείνες του Νεύτωνα, του Δαρβίνου, του Αϊνστάιν κλπ….

    Η δεύτερη είναι οι “επακτικοί λόγοι”. Εισηγήθηκε δηλαδή στην έρευνα την
    “επαγωγική μέθοδο” και αυτό είναι ακόμα πιο σπουδαίο από το πρώτο γιατί σημαίνει ότι έδωσε στον άνθρωπο την επιστήμη. Εισηγήθηκε δηλαδή τη μέθοδο της επιστήμης. Αυτός είναι ο λόγος που λέμε σήμερα ότι την επιστήμη στην ιστορία του ανθρώπου την έφεραν οι Έλληνες. Και γι’ αυτό ο Ελληνικός πολιτισμός ξεχωρίζει από όλους τους άλλους πολιτισμούς.

    Αρχή και πηγή και μητρίδα (πατρίδα) όλου αυτού του βουερού πνευματικού οργασμού, είναι το Ελληνικό Πνεύμα. Και Γενάρχης και Πρωτομάστορας όλης αυτής της πειθαρχίας είναι ο Σωκράτης.

    Η έρευνα του ανθρώπου για το Θεό, είναι κεφάλαιο και “ιδιοκτησία” της φιλοσοφίας και της επιστήμης. Όχι της θρησκείας.

    Δεν είμαι λοιπόν εγώ ο ρατσιστής. Ο ρατσιστής είναι ο Γιαχβέ. Αυτό μου μάθανε στο σχολείο και μάλιστα στο μάθημα των θρησκευτικών.
    Καταλαβαίνεις; Δηλαδή όλη αυτή η δόξα και η μεγαλοπρέπεια των Αρχαίων Ελλήνων, ξαφνικά πήγε …..στράφι, γιατί ήρθε ο Γιαχβέ, για να μου πει ότι ο περιούσιος λαός του θεού, είναι ο Εβραϊκός. Άκουσον…..άκουσον…. Και εμείς τι κάνουμε εδώ πέρα; Και οι άλλοι λαοί τι κάνουν; Και αυτό διδάσκεται στα σχολεία. Όλα τα παιδιά αυτό μαθαίνουν. Έτσι δηλαδή που να λένε: “Γαμώ την τύχη μας!!!! Γιατί να μην γεννηθούμε Εβραίοι;”

    Αν αυτό δεν είναι ρατσισμός, τότε ποιο είναι; Αν αυτό δεν είναι προπαγάνδα, τότε ποιο είναι; Αν αυτό δεν είναι υποσυνείδητη πλύση εγκεφάλου, τότε ποια είναι;
    Δεν είναι Εβραϊκό επίτευγμα αυτό;

    Μοιραία λοιπόν, συγκρίνοντας τις δύο κουλτούρες θα αναφέρομαι σ’ αυτά και αυτό είναι κάτι που δεν το κάνω σκεπτόμενος ρατσιστικά. Είτε σου αρέσει, είτε όχι, τα πράγματα είναι έτσι. Γραμμένα είναι άλλωστε.

    Και αποκαλείς εμένα ρατσιστή; Στο φινάλε, εάν είμαι (που δεν είμαι δηλαδή, αλλά λέμε τώρα), εάν είμαι, με γαλούχησε ο ……Γιαχβέ!!!!
    Όταν με βαπτίσανε, μου διάβασαν την βάπτιση του Ιησού από τον Γιοχανάν. Γιατί;
    Όταν παντρεύτηκα, μου διάβασαν το γάμο της Κανά, και την γενεαλογία του Ιησού. Γιατί;
    Όταν πέθανα, μου διάβασαν την ανάσταση του Λάζαρου (αν θυμάμαι καλά). Γιατί;
    Δεν είναι αυτό επιβολή του Εβραϊσμού στα Ελληνικά δεδομένα;

    Δεν μπορώ να καταλάβω εξ άλλου….
    Τι πρέπει να παραδεχθώ για να μην με εξομοιώνεις με τους διάφορους Φουράκηδες; Να παραδεχθώ ότι το Ελληνικό Πνεύμα ΔΕΝ έδωσε τα Φώτα στον Κόσμο; Ποιος μπορεί να το αρνηθεί αυτό;

    Έγραψα ένα σωρό ονόματα Γυναικών. Σοφών, Επιστημόνων, Ιατρών, Καλλιτεχνών κλπ… Μπορείς να μου αντιπαραθέσεις σε παρακαλώ κάτι ανάλογο ….Εβραϊκό;
    Και ας πούμε ότι δεν είχαν οι Έλληνες τόσες πολλές. Σε νοιάζει που δεν προσδιορίζω το πότε; Δεν έχει σημασία Αλμπέρτο. Ας πούμε ότι κάποτε, κατάφεραν να έχουν μόνο ……μία!!! Μπορείς από την Εβραϊκή ιστορία, να μου αντιπαραθέσεις έστω μόνο …..μία; Για να μην πιάσω τους άνδρες δηλαδή. Μόνο μία θέλω!!!!

    Και έπειτα….
    Έπειτα, έχουμε αυτή την Ιουδαϊκή αίρεση που λέγεται χριστιανισμός. Θα μου πεις τώρα, ότι εσένα αυτό δεν σε ενδιαφέρει άμεσα. Σε ενδιαφέρει έμμεσα όμως.
    Διότι Αλμπέρτο μου, ο θεός σου ενώ σε διαβεβαίωνε ότι είναι ο ένας και ο μοναδικός (και μάλιστα πολύ αυστηρά, διότι θα σε κάψει στην κόλαση αν λατρέψεις άλλον εκτός απ’ αυτόν), ξαφνικά βρέθηκε να έχει έναν γιο. Απ’ ότι μου λένε οι μελέτες μου, η Ιουδαϊκή θρησκεία είναι αναλλοίωτη στους κανόνες της και στα υπό του θεού ρηθέντα. Τι έγινε τώρα εδώ με αυτό τον γιο; Πώς ανετράπη έτσι η Παλαιά Διαθήκη και τα ρηθέντα; Ας μου πεις εσύ, ή όποιος άλλος θέλει να απαντήσει πάνω σ’ αυτό, πού αναφέρεται ότι ο Γιαχβέ έχει γιο;

    "Λέγει Κύριος: Εγώ είμαι ο Θεός. Προ εμού άλλος Θεός δεν υπήρξε ουδέ θέλει υπάρξει μετ' εμέ...Εγώ. Εγώ είμαι ο Κύριος. Εκτός Εμού Σωτήρ δεν υπάρχει.... Εγώ ανήγγειλα και έσωσα και έδειξα....δεν υπάρχει ο λυτρώνων εκ της χειρός μου...Εγώ είμαι ο Κύριος ο Θεός σου..." (Ησαίας ΜΓ' 3,10,11,12,25)
    "Ιδετε τώρα ότι εγώ είμαι ο Θεός και δεν είναι Θεός πλην Εμού..." (Δευτερονόμιον ΛΒ' 39)

    Δηλαδή δεν το ‘ξερε ότι αργότερα θα είχε …..γιο;

    Μη μου πεις πάλι ότι δεν σε ενδιαφέρει ο θεός σου. Δικαίωμά σου δηλαδή, αλλά εδώ μιλάμε για το δόγμα και αν μη τι άλλο, έχουμε εδώ μία ανατροπή. Είναι σαφές βέβαια, ότι πρόκειται για Εβραϊκή αίρεση.

    Και αυτή η αίρεση που λες, όντας Εβραϊκό γέννημα, έγινε κατεστημένο και καπέλωσε το Ελληνικό Πνεύμα.

    Έχω ρωτήσει τον Γιάννη, για το ποια είναι τα Ιερά βιβλία του χριστιανισμού και δεν έχω πάρει απάντηση. Δεν πειράζει. Μπορεί να μην έχει χρόνο ο Γιάννης και είναι σεβαστό.
    Ξέρω φυσικά ποια είναι αυτά τα βιβλία. Ένα από αυτά είναι και η Παλαιά Διαθήκη.
    Ναι, αλλά η Παλαιά Διαθήκη είναι βιβλίο Εβραϊκό. Άρα αυτό, επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό μου ότι ο χριστιανισμός είναι Εβραϊκό γέννημα. (Εντάξει. Δεν χρειάζομαι επιβεβαίωση περί αυτού. Διαδικαστικά το λέω). Αυτό λοιπόν το Εβραϊκό γέννημα, καπέλωσε τον Ελληνικό Πνεύμα. Δεν έχουμε λοιπόν εδώ, ιστορικά αποδεδειγμένη τη μάχη της Εβραϊκής κουλτούρας εναντίον της Ελληνικής; Δεν έγιναν τα πάνδεινα για να επικρατήσει; Γιατί την μετέφρασαν στα Ελληνικά; Γιατί αυτό θα ήταν ένα συν στην επικράτηση. Και οι Αμερικάνοι το ίδιο δεν κάνουν; “Στείλ’ τους την κόκα-κόλα και θα δουλέψει μόνη της”. Έτσι έγινε και τότε. “Μεταφράστε τη στα Ελληνικά και είμαστε ……ΟΚ!!!!”

    Ο Εβραϊκός πολιτισμός, είναι ο μεγαλύτερος πολιτισμός της ιστορίας σε παγκόσμιο βεληνεκές. Ύστερα όμως από τον ……Ελληνικό!!!!

    Ο Εβραϊκός πολιτισμός, είναι αυτός που φαίνεται μέσα από τα κείμενα της Παλαιάς Διαθήκης, γιατί αυτό είναι το βιβλίο τους το μοναδικό. Η Παλαιά Διαθήκη, αυτό το….. “μεγαλούργημα”, είναι σε κάθε περίπτωση ένα “μεγαλούργημα” ψυχολογικό και όχι επιστημονικό όπως είναι ο πολιτισμός των Ελλήνων. Αυτό λοιπόν το “αιώνιο μνημείο” των Εβραίων, στηρίζεται στην ένστικτή τους γνώση. Και γράφτηκε με εργαλείο την ανθρώπινη ψυχή με όλο το βάθος, το μυστήριο, το σκοτάδι, την άγνοια και τον τρόμο που κουβαλάει. Η Λογική εδώ δεν έπαιξε καθόλου τον ρόλο του Οδηγητή όπως συνέβη με τους Έλληνες. Η Ψυχή φυσικά, είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο στη δομή της ανθρώπινης φύσης. Αλλά βλέπεις από αυτό το “μεγαλούργημα”, από αυτό το “αιώνιο μνημείο”, λείπει το πάθος, η φαντασία, η διαίσθηση, η βούληση. Είναι ένα σώμα χωρίς κόκαλα. Δεν υπάρχει σκελετός. Δεν υπάρχει δηλαδή ο σταθερός ιστός της τάξης και της συνοχής, που δίνει σχήμα και διάκριση, σύμπνοια και αναλογία στην ολότητα του οργανισμού. Λείπει ο Απόλλωνας!!!! Και όταν λέω ότι “λείπει ο Απόλλωνας”, εννοώ όλα αυτά, με ποιητική διάθεση.

    Το κενό αυτό του Απόλλωνα, οι Εβραίοι το κάλυψαν με την επινόηση του Θεού. Και βλέπεις ότι δεν έφτιαξαν έναν θεό που να έχει όρια….δράσης, όπως έκαναν οι Έλληνες. Και γι’ αυτό ακριβώς οι Έλληνες παρήγαγαν Επιστήμη. Γιατί οι Έλληνες είπαν: “Θεέ, ως εδώ θα δρας. Δεν θα περνάς τη γραμμή της σκέψης μου. Εδώ που σκέπτομαι και ανακαλύπτω, εσύ –όποιος και αν είσαι- δεν έχεις καμία δουλειά”.
    Για τους Εβραίους ο Γιαχβέ, είναι η σπονδυλική τους στήλη. Είναι ο Νόμος. Και ήταν Ανάγκη να φτιαχτεί ένας τέτοιος θεός, αυστηρός και τιμωρός, ένας θεός που εμπνέει τον Φόβο, για να μπει σε τάξη αυτό το μπουλούκι.

    Θα σε παρακαλέσω να μην πολιτικοποιείς τη συζήτηση, αναφερόμενος σε Φουράκηδες και Πλεύρηδες. Είναι κάτι που δεν με ενδιαφέρει καθόλου και δεν με αφορά!!!! Δεν με αφορά!!!!

    Θα σε παρακαλέσω να μείνεις στα θεϊκά …..πεπραγμένα, γιατί εγώ σε αυτή τη βάση μιλάω.

    Τους διάφορους Φουράκηδες και Πλεύρηδες, τους έχω γραμμένους εκεί που ξέρεις!!!!

    (Τρία ...λίτρα!!)

    No Guru, No Method, No Teacher...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 21-07-2005 21:03 ]
    Hastaroth
    22.07.2005, 00:10
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 21-07-2005 στις 18:35 έγραψε:
    [I]
    Ύστερα, στο μάθημα των θρησκευτικών, μου μάθανε, ότι υπάρχει ένας θεός που λέγεται Γιαχβέ και που αυτός ο θεός –λέει- έδωσε στον Μωυσή τις δέκα εντολές, που με τη σειρά του τις έδωσε στους Ισραηλίτες, για να ακολουθάνε το θέλημά του και να γίνουνε καλύτεροι. Αυτός ο θεός λοιπόν, τους υπέδειξε και τον τόπο που θα πάνε να κατοικήσουν όταν με το καλό απελευθερωθούν από τη δουλεία των Αιγυπτίων. Τους είπε μάλιστα, ότι αυτοί είναι ο περιούσιος λαός του. Τους είπε ακόμα, ότι όταν θα πάνε εκεί, θα βρουν επτά έθνη, τα οποία πρέπει να εξοντώσουν για να είναι οι μόνοι κύριοι της Γης της Επαγγελίας. Τους είπε μάλιστα, να τους εξοντώνουν ……σιγά-σιγά και όχι αμέσως.



    Λάθος σού τά είπανε.

    Οι Εβραίοι είχαν έρθει στην "Γή Χαναάν" από την Μεσοποταμία,πολύ πρίν από την δουλεία τών Αιγυπτίων.Διάβασε λίγο καλύτερα την Παλαιά Διαθήκη,εκεί που λέει γιά τον Ισαάκ,τόν Ησαύ καί τον Ιακώβ καί τά πρωτοτόκια μέ το πινάκιον φακής καί γιά τον Ιωσήφ.

    "ιβρί" σημαίνει ο άνθρωπος που πέρασε το ποτάμι,που ήλθε από την άλλη όχθη τού ποταμού (προφανώς τού Τίγρη ή τού Ευφράτη).

    Ο Μωϋσής λοιπόν ήταν ο αρχηγός που θά έπαιρνε τους Εβραίους από την Αίγυπτο,όπου είχαν μεταναστεύσει επί εποχής Ιωσήφ γιά να αποφύγουν τον λιμό,γιά νά τους ξαναφέρη πίσω στην Γή Χαναάν.

    Quote:

    Ύστερα, στο μάθημα πάλι των θρησκευτικών, μου μάθανε ότι αυτός ο θεός είχε και έναν γιο που τον λέγανε Ιησού και που αυτός ο γιος, ήταν κι’ αυτός θεός και που σταυρώθηκε για να μας σώσει από τις αμαρτίες και που αναστήθηκε –λέει- σε τρεις ημέρες, ανέβηκε στον ουρανό και πήγε και κάθισε στα δεξιά του Γιαχβέ.



    Σ'αυτό το σημείο εγώ απαλλασσόμουν από το μάθημα,καθ'ότι αφορούσε τους Χριστιανούς

    Quote:

    Ύστερα…..
    Ύστερα, άρχισα να ….ψάχνω!!!


    Καλά έκανες.Αν είχα κι΄εγώ χρόνο θά τά'ψαχνα περισσότερο.

    Quote:

    Οι Εβραίοι, όντας υπόδουλοι στους Αιγυπτίους για γενεές επί γενεών, γεννιόντουσαν και πέθαιναν με την ελπίδα της απελευθέρωσης. Κάποτε θα βρίσκονταν ανάμεσά τους ο μεγάλος αρχηγός που θα τους πάρει από εκεί και θα τους πάει στην περίφημη Γη της Επαγγελίας. Αυτό όμως μέσα στα χρόνια, έγινε υπόθεση του θεού. Στον θεό εναπόθεσαν την ελπίδα τους. Τα παιδιά μεγάλωναν με το φόβο του Γιαχβέ. “Μην κάνεις αυτό, μην κάνεις εκείνο, μην κάνεις το άλλο, γιατί ο θεός δεν θα σε αφήσει να πας στη Γη της Επαγγελίας”. Έτσι, αυτός ο θεός, έγινε Δυνάστης.
    Ο Μωυσής τι λαό πήρε από εκεί όταν τους οδήγησε προς την περίφημη Γη; Πήρε κάποιο λαό οργανωμένο σε κοινωνία; Ένα μπουλούκι πήρε. Έναν συρφετό πήρε. Μην σε πειράζουν οι λέξεις. Δες πίσω απ’ αυτές.



    Δηλαδή οι Εβραίοι,έστω καί όντας υπόδουλοι στήν Αίγυπτο,δέν είχαν ούτε κάν μία υποτυπώδη κοινωνική οργάνωση;Ζώα ήταν;

    Quote:

    Δεν εννοώ λοιπόν ότι οι Εβραίοι πριν τις εντολές ήταν “φονιάδες και κλέφτες”. Λέω πάρα πολύ απλά, ότι οι Έλληνες ΔΕΝ ήταν “φονιάδες και κλέφτες” ΠΡΙΝ τις εντολές. Η κοινωνία των Ελλήνων, δεν είχε ανάγκη ούτε τις συγκεκριμένες εντολές, ούτε τον συγκεκριμένο θεό που ήταν έξω από την κουλτούρα τους. Αν τον είχαν ανάγκη, θα τον είχαν φτιάξει.
    Αυτό λοιπόν το Εβραϊκό μπουλούκι ποιος θεός θα το έβαζε σε τάξη; Μόνο ένας αυστηρός και αυταρχικός θεός θα το κατάφερνε αυτό. Αυτός ο θεός μάλιστα, έπρεπε να τους μάθει και κανόνες …..υγιεινής. Κάθε πότε να πλένονται, κάθε πότε να πηγαίνουν με τη γυναίκα τους, αλλά και πότε να μην πηγαίνουν… δηλαδή φαντάσου τι κάνανε αυτοί οι άνθρωποι, για να συμπεριληφθούν στο Δευτερονόμιο τέτοιοι κανόνες.



    Ομολογώ οτι δέν μπορώ νά φανταστώ "τι κάνανε αυτοί οι άνθρωποι".Κτηνοβασίες ίσως;

    Quote:

    Τα πρώτα μαθήματα ρατσισμού, τα παραδίδει ο ίδιος ο Γιαχβέ, με την ομολογία του περί περιούσιου λαού. Οι άλλοι λαοί δηλαδή να πεθάνουν;



    Τό "πάς μή Ελλην,βάρβαρος",σού θυμίζει κάτι;


    Quote:

    Τους λέει ακόμα, ότι αν δεν κάνουν αυτό που λέει, θα τους εκδικηθεί ……προσωπικώς!!!! Εκδικητικός ο Γιαχβέ.



    Ε,νά μήν ζηλέψη κι'αυτός απ'τον Ποσειδώνα,που όταν είχε άχτι τους ναυτικούς,βούταγε την πηρούνα του στη θάλασσα καί έβγαζε απαγορευτικά;

    Quote:

    Όλα αυτά, (που είναι γραμμένα μέσα στο Δευτερονόμιο), δείχνουν και το επίπεδο του λαού εκείνου. Αλλιώς, δεν θα είχαν λόγο να γραφτούν.



    Πλήν όμως το Δευτερονόμιο δέν αποτελεί την επίσημη Εβραϊκή θρησκεία.

    Quote:

    Ο Ελληνικός πολιτισμός, είναι πολύ σπουδαίος, για δύο αιτίες.

    Η πρώτη είναι ότι δίδαξε το “ορίζεσθαι καθόλου”. Έδωσε δηλαδή στον κόσμο τον ορισμό της έννοιας. Και αυτό είναι πολύ μεγάλος άθλος, γιατί το να ορίσεις μία έννοια είναι πολύ δύσκολο. Ο ορισμός της έννοιας πρέπει να είναι τέτοιος που να μην χρειάζεται να προσθέσεις μία λέξη. Ούτε και να αφαιρέσεις μία λέξη. Αλλά ούτε και να αλλάξεις μία λέξη. Και αυτό δεν είναι μία ανακάλυψη σαν εκείνες του Νεύτωνα, του Δαρβίνου, του Αϊνστάιν κλπ….

    Η δεύτερη είναι οι “επακτικοί λόγοι”. Εισηγήθηκε δηλαδή στην έρευνα την
    “επαγωγική μέθοδο” και αυτό είναι ακόμα πιο σπουδαίο από το πρώτο γιατί σημαίνει ότι έδωσε στον άνθρωπο την επιστήμη. Εισηγήθηκε δηλαδή τη μέθοδο της επιστήμης. Αυτός είναι ο λόγος που λέμε σήμερα ότι την επιστήμη στην ιστορία του ανθρώπου την έφεραν οι Έλληνες. Και γι’ αυτό ο Ελληνικός πολιτισμός ξεχωρίζει από όλους τους άλλους πολιτισμούς.

    Αρχή και πηγή και μητρίδα (πατρίδα) όλου αυτού του βουερού πνευματικού οργασμού, είναι το Ελληνικό Πνεύμα. Και Γενάρχης και Πρωτομάστορας όλης αυτής της πειθαρχίας είναι ο Σωκράτης.

    Η έρευνα του ανθρώπου για το Θεό, είναι κεφάλαιο και “ιδιοκτησία” της φιλοσοφίας και της επιστήμης. Όχι της θρησκείας.



    Δέν ισχυρίστηκα εγώ το αντίθετο.


    Quote:

    Δεν είμαι λοιπόν εγώ ο ρατσιστής. Ο ρατσιστής είναι ο Γιαχβέ. Αυτό μου μάθανε στο σχολείο και μάλιστα στο μάθημα των θρησκευτικών.
    Καταλαβαίνεις; Δηλαδή όλη αυτή η δόξα και η μεγαλοπρέπεια των Αρχαίων Ελλήνων, ξαφνικά πήγε …..στράφι, γιατί ήρθε ο Γιαχβέ, για να μου πει ότι ο περιούσιος λαός του θεού, είναι ο Εβραϊκός. Άκουσον…..άκουσον…. Και εμείς τι κάνουμε εδώ πέρα; Και οι άλλοι λαοί τι κάνουν; Και αυτό διδάσκεται στα σχολεία. Όλα τα παιδιά αυτό μαθαίνουν. Έτσι δηλαδή που να λένε: “Γαμώ την τύχη μας!!!! Γιατί να μην γεννηθούμε Εβραίοι;”



    Οι φιλόλογοι που είχα στο σχολείο ήταν άπαντες ευσεβείς Χριστιανοί (άρα ασπαζόμενοι την "Ιουδαϊκή αίρεση",όπως την αποκαλείς) ,που μέ υπερηφάνεια,θαυμασμό καί συγκίνηση μάς δίδασκαν αρχαία Ελληνικά καί την ιστορία τής αρχαίας Ελλάδας,μάς έλεγαν οτι ο αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός είναι ανυπέρβλητος κλπ κλπ.Πουθενά δέν είπαν στά υπόλοιπα παιδιά οτι "εσείς ρέ που είστε Ελληνες είστε ανάξιοι ενώ ο Λεβής (δηλαδή εγώ) είναι τυχερός γιατί γεννήθηκε Εβραίος καί ανήκει στον περιούσιο λαό τού Θεού".Το δέ γεγονός οτι ήταν Χριστιανοί δέν τους εμπόδιζε νά μελετούν καί να αποδέχωνται καί να θαυμάζουν τον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό.

    Από την άλλη,υπήρξε καθηγητής θρησκευτικών (ήτοι καί αυτός ασπασθείς την "ιουδαϊκή αίρεση" καί διδάσκων μάλιστα αυτήν) που έπιανε τά άλλα παιδιά καί τους έλεγε "μήν συναναστρέφεστε μέ τον Λεβή γιατί είναι Εβραίος".Δηλαδή την "Ιουδαϊκή αίρεση" την ασπαζόταν,αλλά τους Ιουδαίους δέν τους γούσταρε..

    Quote:

    Αν αυτό δεν είναι ρατσισμός, τότε ποιο είναι;



    Κάτι είπα πιό πάνω γιά το "πάς μή Ελλην βάρβαρος".....

    Quote:

    Αν αυτό δεν είναι προπαγάνδα, τότε ποιο είναι; Αν αυτό δεν είναι υποσυνείδητη πλύση εγκεφάλου, τότε ποια είναι;
    Δεν είναι Εβραϊκό επίτευγμα αυτό;



    Οχι,δέν είναι "Εβραϊκό" επίτευγμα.Δέν συνεργάστηκε ΟΛΟΣ Ο ΕΒΡΑΪΚΟΣ ΛΑΟΣ γιά να γίνη κάτι τέτοιο.Αν κάποιοι Εβραίοι (προφανώς εδώ υπεισέρχεται ο Σαούλ ή Παύλος,ο γνωστός απόστολος) διαμόρφωσαν καί διέδωσαν τήν Χριστιανική θρησκεία,δέν σημαίνει οτι μπορεί κάποιος νά "κατηγορή" συλλήβδην έναν ολόκληρο λαό γι'αυτό!

    Quote:

    Όταν με βαπτίσανε, μου διάβασαν την βάπτιση του Ιησού από τον Γιοχανάν. Γιατί;
    Όταν παντρεύτηκα, μου διάβασαν το γάμο της Κανά, και την γενεαλογία του Ιησού. Γιατί;
    Όταν πέθανα, μου διάβασαν την ανάσταση του Λάζαρου (αν θυμάμαι καλά). Γιατί;
    Δεν είναι αυτό επιβολή του Εβραϊσμού στα Ελληνικά δεδομένα;


    Χμ δέν ξέρω,εγώ σέ όσους γάμους ομοθρήσκων μου έχω βρεθεί,ούτε την βάπτιση τού Ιησού τούς διαβάσανε ούτε τον γάμο τής Κανά.Εις δέ τίς κηδείες πουθενά δέν έχω ακούσει νά διαβάζη ο ραβίνος μας τά περί αναστάσεως τού Λαζάρου.
    Είναι συνεπώς επιβολή όχι τού Εβραϊσμού αλλά τού Χριστιανισμού.Οπότε,τά παράπονά σου στους Χριστιανούς ιερείς καί όχι στούς Εβραίους ραβίνους...


    Quote:

    Δεν μπορώ να καταλάβω εξ άλλου….
    Τι πρέπει να παραδεχθώ για να μην με εξομοιώνεις με τους διάφορους Φουράκηδες; Να παραδεχθώ ότι το Ελληνικό Πνεύμα ΔΕΝ έδωσε τα Φώτα στον Κόσμο; Ποιος μπορεί να το αρνηθεί αυτό;
    Έγραψα ένα σωρό ονόματα Γυναικών. Σοφών, Επιστημόνων, Ιατρών, Καλλιτεχνών κλπ… Μπορείς να μου αντιπαραθέσεις σε παρακαλώ κάτι ανάλογο ….Εβραϊκό;
    Και ας πούμε ότι δεν είχαν οι Έλληνες τόσες πολλές. Σε νοιάζει που δεν προσδιορίζω το πότε; Δεν έχει σημασία Αλμπέρτο. Ας πούμε ότι κάποτε, κατάφεραν να έχουν μόνο ……μία!!! Μπορείς από την Εβραϊκή ιστορία, να μου αντιπαραθέσεις έστω μόνο …..μία; Για να μην πιάσω τους άνδρες δηλαδή. Μόνο μία θέλω!!!!



    Οι διάφοροι Φουράκηδες καί Πλεύρηδες λένε οτι "οι Εβραίοι είναι ο μεγαλύτερος εχθρός τού Ελληνικού πολιτισμού".Αλλο νά λές οτι "οι Εβραίοι δέν είχαν πολιτισμό ανάλογο τού Ελληνικού" καί άλλο οτι "είναι εχθροί τού Ελληνικού πολιτισμού".Πρώτον,από πουθενά δέν προκύπτει οτι ο Εβραϊκός λαός (ΟΛΟΣ Ο ΕΒΡΑΪΚΟΣ ΛΑΟΣ) ήταν ή είναι "εχθρός τού Ελληνικού πολιτισμού".Καί δεύτερον,καταδεικνύοντας κάποιον ώς εχθρό,δίνεις ταυτόχρονα καί το μήνυμα "συνεπώς εξοντώστε τον",όπως ακριβώς κατακρίνεις οτι έλεγε ο Γιαχβέ πρός τους Εβραίους.

    Quote:

    Και έπειτα….
    Έπειτα, έχουμε αυτή την Ιουδαϊκή αίρεση που λέγεται χριστιανισμός. Θα μου πεις τώρα, ότι εσένα αυτό δεν σε ενδιαφέρει άμεσα. Σε ενδιαφέρει έμμεσα όμως.
    Διότι Αλμπέρτο μου, ο θεός σου ενώ σε διαβεβαίωνε ότι είναι ο ένας και ο μοναδικός (και μάλιστα πολύ αυστηρά, διότι θα σε κάψει στην κόλαση αν λατρέψεις άλλον εκτός απ’ αυτόν), ξαφνικά βρέθηκε να έχει έναν γιο. Απ’ ότι μου λένε οι μελέτες μου, η Ιουδαϊκή θρησκεία είναι αναλλοίωτη στους κανόνες της και στα υπό του θεού ρηθέντα. Τι έγινε τώρα εδώ με αυτό τον γιο; Πώς ανετράπη έτσι η Παλαιά Διαθήκη και τα ρηθέντα; Ας μου πεις εσύ, ή όποιος άλλος θέλει να απαντήσει πάνω σ’ αυτό, πού αναφέρεται ότι ο Γιαχβέ έχει γιο;

    "Λέγει Κύριος: Εγώ είμαι ο Θεός. Προ εμού άλλος Θεός δεν υπήρξε ουδέ θέλει υπάρξει μετ' εμέ...Εγώ. Εγώ είμαι ο Κύριος. Εκτός Εμού Σωτήρ δεν υπάρχει.... Εγώ ανήγγειλα και έσωσα και έδειξα....δεν υπάρχει ο λυτρώνων εκ της χειρός μου...Εγώ είμαι ο Κύριος ο Θεός σου..." (Ησαίας ΜΓ' 3,10,11,12,25)
    "Ιδετε τώρα ότι εγώ είμαι ο Θεός και δεν είναι Θεός πλην Εμού..." (Δευτερονόμιον ΛΒ' 39)

    Δηλαδή δεν το ‘ξερε ότι αργότερα θα είχε …..γιο;

    Μη μου πεις πάλι ότι δεν σε ενδιαφέρει ο θεός σου. Δικαίωμά σου δηλαδή, αλλά εδώ μιλάμε για το δόγμα και αν μη τι άλλο, έχουμε εδώ μία ανατροπή. Είναι σαφές βέβαια, ότι πρόκειται για Εβραϊκή αίρεση.

    Και αυτή η αίρεση που λες, όντας Εβραϊκό γέννημα, έγινε κατεστημένο και καπέλωσε το Ελληνικό Πνεύμα.



    Δέν βλέπω νά το έχη "καπελώσει" το Ελληνικό Πνεύμα.Ενα σωρό άνθρωποι,Χριστιανοί κατά το θρήσκευμα,έχουν ώς έργο τής ζωής τους νά μελετούν καί νά διδάσκουν αυτό το Ελληνικό Πνεύμα,αυτόν τον πολιτισμό,αυτή την φιλοσοφία.Τί θά'πρεπε νά κάνουν δηλαδή;Νά φοράνε χλαμύδες καί σανδάλια καί να κάνουν σπονδές στον Δία καί στην Ηρα;Αλλη ανάγκη τους καλύπτει η θρησκεία καί άλλη η φιλοσοφία καί η επιστήμη εν γένει.

    Κι'ύστερα,πές πως έγινε έτσι καί το καπέλωσε ο Χριστιανισμός το Ελληνικό Πνεύμα.Φταίω εγώ γι'αυτό;Η ο κιθαρίστας μου από τους Είλωτες;Η οι λοιποί ομόθρησκοι φίλοι μου καί οι γονείς καί παππούδες καί προπάπποι τους;Αν φταίη κάποιος ή κάποιοι είναι ο Σαούλ ή απόστολος Παύλος καί όσοι ενεργητικά συνέβαλαν στο νά "καπελωθή" το Ελληνικό Πνεύμα,αλλά άφ'ενός αυτοί δέν θεωρούνται Εβραίοι αλλά Χριστιανοί καί αφ'ετέρου ακόμα κι'άν αυτοί οι συγκεκριμένοι θεωρηθούν Εβραίοι,δέν μπορεί κάποιος νά "κατηγορή" έναν ολόκληρο λαό γιά κάτι τέτοιο..

    Quote:

    Έχω ρωτήσει τον Γιάννη, για το ποια είναι τα Ιερά βιβλία του χριστιανισμού και δεν έχω πάρει απάντηση. Δεν πειράζει. Μπορεί να μην έχει χρόνο ο Γιάννης και είναι σεβαστό.
    Ξέρω φυσικά ποια είναι αυτά τα βιβλία. Ένα από αυτά είναι και η Παλαιά Διαθήκη.
    Ναι, αλλά η Παλαιά Διαθήκη είναι βιβλίο Εβραϊκό. Άρα αυτό, επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό μου ότι ο χριστιανισμός είναι Εβραϊκό γέννημα. (Εντάξει. Δεν χρειάζομαι επιβεβαίωση περί αυτού. Διαδικαστικά το λέω). Αυτό λοιπόν το Εβραϊκό γέννημα, καπέλωσε τον Ελληνικό Πνεύμα. Δεν έχουμε λοιπόν εδώ, ιστορικά αποδεδειγμένη τη μάχη της Εβραϊκής κουλτούρας εναντίον της Ελληνικής; Δεν έγιναν τα πάνδεινα για να επικρατήσει; Γιατί την μετέφρασαν στα Ελληνικά; Γιατί αυτό θα ήταν ένα συν στην επικράτηση. Και οι Αμερικάνοι το ίδιο δεν κάνουν; “Στείλ’ τους την κόκα-κόλα και θα δουλέψει μόνη της”. Έτσι έγινε και τότε. “Μεταφράστε τη στα Ελληνικά και είμαστε ……ΟΚ!!!!”


    Εγιναν τά πάνδεινα,αλλά από τους Χριστιανούς,όχι από τους Εβραίους.Οι βαπτισθέντες καί ασπασθέντες την Χριστιανική θρησκεία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΒΡΑΙΟΙ.


    Quote:

    Ο Εβραϊκός πολιτισμός, είναι ο μεγαλύτερος πολιτισμός της ιστορίας σε παγκόσμιο βεληνεκές. Ύστερα όμως από τον ……Ελληνικό!!!!

    Ο Εβραϊκός πολιτισμός, είναι αυτός που φαίνεται μέσα από τα κείμενα της Παλαιάς Διαθήκης, γιατί αυτό είναι το βιβλίο τους το μοναδικό. Η Παλαιά Διαθήκη, αυτό το….. “μεγαλούργημα”, είναι σε κάθε περίπτωση ένα “μεγαλούργημα” ψυχολογικό και όχι επιστημονικό όπως είναι ο πολιτισμός των Ελλήνων. Αυτό λοιπόν το “αιώνιο μνημείο” των Εβραίων, στηρίζεται στην ένστικτή τους γνώση. Και γράφτηκε με εργαλείο την ανθρώπινη ψυχή με όλο το βάθος, το μυστήριο, το σκοτάδι, την άγνοια και τον τρόμο που κουβαλάει. Η Λογική εδώ δεν έπαιξε καθόλου τον ρόλο του Οδηγητή όπως συνέβη με τους Έλληνες. Η Ψυχή φυσικά, είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο στη δομή της ανθρώπινης φύσης. Αλλά βλέπεις από αυτό το “μεγαλούργημα”, από αυτό το “αιώνιο μνημείο”, λείπει το πάθος, η φαντασία, η διαίσθηση, η βούληση. Είναι ένα σώμα χωρίς κόκαλα. Δεν υπάρχει σκελετός. Δεν υπάρχει δηλαδή ο σταθερός ιστός της τάξης και της συνοχής, που δίνει σχήμα και διάκριση, σύμπνοια και αναλογία στην ολότητα του οργανισμού. Λείπει ο Απόλλωνας!!!! Και όταν λέω ότι “λείπει ο Απόλλωνας”, εννοώ όλα αυτά, με ποιητική διάθεση.

    Το κενό αυτό του Απόλλωνα, οι Εβραίοι το κάλυψαν με την επινόηση του Θεού. Και βλέπεις ότι δεν έφτιαξαν έναν θεό που να έχει όρια….δράσης, όπως έκαναν οι Έλληνες. Και γι’ αυτό ακριβώς οι Έλληνες παρήγαγαν Επιστήμη. Γιατί οι Έλληνες είπαν: “Θεέ, ως εδώ θα δρας. Δεν θα περνάς τη γραμμή της σκέψης μου. Εδώ που σκέπτομαι και ανακαλύπτω, εσύ –όποιος και αν είσαι- δεν έχεις καμία δουλειά”.
    Για τους Εβραίους ο Γιαχβέ, είναι η σπονδυλική τους στήλη. Είναι ο Νόμος. Και ήταν Ανάγκη να φτιαχτεί ένας τέτοιος θεός, αυστηρός και τιμωρός, ένας θεός που εμπνέει τον Φόβο, για να μπει σε τάξη αυτό το μπουλούκι.



    Τά είπαμε παραπάνω αυτά.

    Quote:

    Θα σε παρακαλέσω να μην πολιτικοποιείς τη συζήτηση, αναφερόμενος σε Φουράκηδες και Πλεύρηδες. Είναι κάτι που δεν με ενδιαφέρει καθόλου και δεν με αφορά!!!! Δεν με αφορά!!!!



    Πολύ καλά κάνεις καί δέν σε αφορά.Αλλά ακριβώς γι'αυτό το λόγο δέν πρέπει νά μιλάς γιά "αντιπαλότητα" μεταξύ Εβραϊκού καί Ελληνικού πολιτισμού,αλλά μόνο γιά διαφορές μεταξύ τους.Αλλο το ένα,άλλο το άλλο.


    Quote:

    Θα σε παρακαλέσω να μείνεις στα θεϊκά …..πεπραγμένα, γιατί εγώ σε αυτή τη βάση μιλάω.



    Ακριβώς γιά να μείνουμε στά θεϊκά πεπραγμένα,πρέπει νά μήν βλέπουμε τά πράγματα από εθνικολαοφυλετική σκοπιά,αλλά μόνο από θεολογική.

    Quote:

    Τους διάφορους Φουράκηδες και Πλεύρηδες, τους έχω γραμμένους εκεί που ξέρεις!!!!



    Κι'εγώ εκεί τους έχω γραμμένους

    Quote:

    (Τρία ...λίτρα!!)



    Μόνο τρία;Μιάμιση ώρα κάθομαι εδώ καί γράφω κάθιδρος λόγω βλάβης τού κλιματισμού.Φέρε κανένα βαρέλι παιδί μου νά δροσιστούμε




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Hastaroth on 22-07-2005 00:18 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Hastaroth on 22-07-2005 00:21 ]
    Orfeus
    22.07.2005, 01:21
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 22-07-2005 στις 00:10 έγραψε:

    Λάθος σού τά είπανε.




    Όχι… όχι… σωστά μου τα είπανε. Απλά θεώρησα περιττό να αναφέρω ολόκληρη την ιστορία.

    Διακρίνω όμως ότι έχεις ένα ταλέντο!! Βάζεις στο πληκτρολόγιό μου λόγια που δεν έγραψα. Δεν έγραψα ότι "οι Εβραίοι είναι ο μεγαλύτερος εχθρός τού Ελληνικού πολιτισμού". έγραψα, ότι “Ο Έλληνας έχει καταχωρηθεί στη συνείδηση του Εβραϊκού λαού σαν ο πιο επικίνδυνος αντίπαλος”.

    Εν πάση περιπτώσει, βλέπω ότι το έχεις πάρει προσωπικά και είναι κάτι που δεν το θέλω, ούτε το επιδιώκω.

    Έπειτα ποιος σου είπε ότι τα βάζω με ολόκληρο το λαό;
    Ποιος σου είπε ότι τα βάζω μαζί σου και με ρωτάς: “Φταίω εγώ γι’ αυτό;”

    Όσο για τον χριστιανισμό……
    -Ο Ιησούς πού έζησε και έδρασε; Στο Ισραήλ.
    -Ποιανού γιος ήταν; Του Γιαχβέ.
    -Ο Γιαχβέ τι είναι; Θεός του Ισραήλ.
    -Η Παλαιά Διαθήκη τι βιβλίο είναι; Εβραϊκό.
    -Ο Μωσαϊκός Νόμος τι νόμος είναι; Εβραϊκός.

    Άρα…..
    -Πού βρίσκονται οι ρίζες του χριστιανισμού; Στο Ισραήλ.

    Επίσης, θα ήθελα να ξεχωρίζεις το πότε αναφέρομαι στους Εβραίους και το πότε αναφέρομαι στους χριστιανούς. Ορατό είναι.



    (4 Λίτρα.)
    Το βαρέλι αργεί ακόμα...
    Astron
    22.07.2005, 01:32
    Επέστρεψα από την Χαλκιδική και διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όσα γράψατε αυτές τις μέρες...
    Γυρίζω επίσης με μια ευχάριστη συγκίνηση και με ένα αίσθημα πλούτου διότι διάβασα 2 βιβλία του μέγιστου φιλοσόφου Νίτσε, τον "Αντίχριστο" και το "Ecce Homo (Ίδε ο άνθρωπος)", που ήταν τα τελευταία του βιβλία.


    Επί του topic τώρα...
    Σε γενικές γραμμές με καλύπτουν πλήρως οι φίλοι μου Ορφέας και Σταύρος(tetraktis). Μ' άρεσε επίσης εκείνο που έγραψε ο Αλβέρτος (Hastaroth) για έναν πιο εξελιγμένο εξωγήινο πολιτισμό που δεν θα χει ανάγκη την θρησκεία.

    Νομίζω το topic πλέον είναι κατά κάποιον τρόπο "πλήρες". Δηλαδή έχουν ειπωθεί αρκετά πράγματα ώστε να βγάλει κανείς κάποια πρώτα συμπεράσματα.
    Ωστόσο όποιος έχει προαποφασίσει ότι ο Χριστός είναι ο υιος του θεού, ή ότι ο Μωυσής όντως πήρε τις εντολές απ' τον Θεό, δεν πρόκειται να αποκομίσει τίποτα απ' όλη αυτήν την κουβέντα.

    Δεν θέλω να γράψω πολλά. Μόνο μια απάντηση στο αίτημα του Jorge

    Quote:

    Το μέλος jorge στις 19-07-2005 στις 22:13 έγραψε:
    Σημασία έχει για μένα τι ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ έχει να κάνει ο καθένας μας, προκειμένου στην ΠΑΡΟΥΣΑ φάση να πάμε καλύτερα και να διορθώσουμε όποια αρνητικά μας έχουν αφήσει οι προηγούμενες γενιές.



    Η δική μου πρόταση: κατάργηση όλων των πλαστών κόσμων που είναι φιαγμένοι από την αδυναμία του ανθρώπου. Δηλαδή κατάργηση των θρησκειών. Τη θέση τους πρέπει να πάρει η επιστήμη και η αγάπη για τη ζωή. (Αυτήν την ζωή και όχι καμία άλλη ιδεατή.)

    Η αγάπη και όλα τα άλλα ευγενή αισθήματα και συναισθήματα ΔΕΝ έχουν ανάγκη από Θεούς. Δεν χρειάζεται να σου επιβάλλει κανείς την αγάπη ως νόμο γιατί τότε την καταστρέφει. Δεν γίνεται να διδαχτεί μέσω κάποιου "ιερού βιβλίου". Άλλωστε ότι γίνεται καραμέλα στο στόμα μας σιγά σιγά λιώνει δηλαδή χάνει την αξία του.
    Το να σου πει ο δάσκαλός σου να αγαπάς, δεν σε κάνει καλύτερο άνθρωπο. Καλύτερο άνθρωπο θα σε κάνει η ίδια η αγάπη του. Καλύτερο άνθρωπο θα σε κάνει να δεις τους γονείς σου και τους φίλους σου να είναι χαρούμενοι και να ξεχειλίζουν από ευχάριστα συναισθήματα. Καλύτερο άνθρωπο θα σε κάνει να ερωτεύεσαι ελεύθερα και να λες στο κορίτσι σου ότι το αγαπάς άνευ όρων. Καλύτερος άνθρωπο θα σε κάνει να χαίρεσαι τη φύση σου χωρίς λογοκρισία των ενστίκτων σου. Να χαίρεσαι δηλαδή τη ζωή όπως σου δόθηκε, "ως κληρονομιά" όπως λέει κι ο Καβάφης στο "Σύνταγμα της Ηδονής".

    Χειρότερο άνθρωπο θα σε κάνει να νιώθεις βρώμικος και αμαρτωλός χωρίς κανένα ρεαλιστικό λόγο. Να νιώθεις ότι κάποιος άλλος βασανίστηκε πάνω στον σταυρό για σένα, για τις "αμαρτίες" σου.
    Κάτι τέτοιο σε βάζει στην λογική του απολογούμενου, του κατώτερου και του αμαρτωλού και σου εμποδίζει τον δρόμο για ανώτερα συναισθήματα.


    Άλλο ένα μικρό σχόλιο πάνω σε αυτό που είπε ο Jorge σχετικά με ότι δεν πείστηκε γιατί βλέπει τις απόψεις μας πολύ μονόπλευρες(άσπρο-μαύρο).

    Jorge... και ο Γαλιλαίος το έβλεπε τελείως μονόπλευρα όταν έλεγε ότι η Γη γυρίζει, αλλά τελικά αυτή ήταν η αλήθεια.
    Φαντάζεσαι να είχε βγάλει καμία μεσοβέζικη λύση τύπου "ναι, γυρίζει αλλά μόνο όταν το θέλει ο Θεός!"; Αυτό θα ήταν πράγματι μια αντικειμενική άποψη! Αλλά τελείως λανθασμένη.

    Η μέση λύση δεν είναι λοιπόν πάντα η πιο σωστή. Ειδικά δε όταν έχουμε να κάνουμε με προπαγάνδα τόσων αιώνων, η αλήθεια μάλλον τείνει να βρίσκεται στα άκρα.


    Hastaroth
    22.07.2005, 14:04
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 22-07-2005 στις 01:21 έγραψε:
    Δεν έγραψα ότι "οι Εβραίοι είναι ο μεγαλύτερος εχθρός τού Ελληνικού πολιτισμού". έγραψα, ότι “Ο Έλληνας έχει καταχωρηθεί στη συνείδηση του Εβραϊκού λαού σαν ο πιο επικίνδυνος αντίπαλος”.



    1.Γιώργο μου,πώς είναι δυνατόν νά ξέρης τόσο καλά την "συνείδηση τού Εβραϊκού λαού" αφού δέν είσαι Εβραίος;

    2.Οταν κάποιος λέη “Ο Έλληνας έχει καταχωρηθεί στη συνείδηση του Εβραϊκού λαού σαν ο πιο επικίνδυνος αντίπαλος”,αυτό δέν σημαίνει οτι εννοεί επίσης "συνεπώς φυλαχτείτε,Ελληνες,από τον Εβραϊκό λαό,διότι μάς θεωρεί εχθρούς του,άρα είναι εχθρός μας";

    Το ξανάγραψα κι’αλλού:Άλλο είναι νά λές γιά διαφορές μεταξύ τών δύο πολιτισμών καί άλλο γιά αντιπαλότητα.

    Quote:

    Εν πάση περιπτώσει, βλέπω ότι το έχεις πάρει προσωπικά και είναι κάτι που δεν το θέλω, ούτε το επιδιώκω.



    Τό ξέρω οτιο δέν το θέλεις καί δέν το επιδιώκεις αλλά…δέν είμαι και εγώ μέρος τού Εβραϊκού λαού;

    Quote:

    Έπειτα ποιος σου είπε ότι τα βάζω με ολόκληρο το λαό;
    Ποιος σου είπε ότι τα βάζω μαζί σου και με ρωτάς: “Φταίω εγώ γι’ αυτό;”



    Όταν θεωρής την επιβολή τού Χριστιανισμού «Εβραϊκό επίτευγμα» (έτσι γενικά κι’αόριστα),δίνεις σέ κάποιον την εντύπωση ότι «κατηγορείς» ΟΛΟ ΤΟΝ ΕΒΡΑΪΚΟ ΛΑΟ γιά κάτι που έκαναν κάποιοι,που μάλιστα διαχωρίστηκαν από την Εβραϊκή θρησκεία γιά νά διαμορφώσουν,νά διδάξουν καί νά επιβάλουν –όπου την επέβαλαν- την θρησκεία που οι ίδιοι ίδρυσαν…
    Επιμένω στην έκφραση «δίνεις την εντύπωση ότι…»,γιατί αυτό ακριβώς είναι.Μία εντύπωση (καί μάλιστα εσφαλμένη,γιά εμάς που σέ ξέρουμε).Αν δώσω σέ κάποιον Εβραίο φίλο μου αυτά που έγραψες περί αντιπαλότητας Εβραϊκού λαού καί Ελληνικού πνεύματος σάν ένα ανώνυμο κείμενο,καί τον ρωτήσω ποιός νομίζει ότι μπορεί νά τά έγραψε,το ιπιθανώτερο είναι νά μού πή «α,μάλλον κανένας τής Χρυσής Αυγής ή τού Καρατζαφέρη θά είναι..». ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ!!!

    Quote:

    Όσο για τον χριστιανισμό……
    -Ο Ιησούς πού έζησε και έδρασε; Στο Ισραήλ.
    -Ποιανού γιος ήταν; Του Γιαχβέ.
    -Ο Γιαχβέ τι είναι; Θεός του Ισραήλ.
    -Η Παλαιά Διαθήκη τι βιβλίο είναι; Εβραϊκό.
    -Ο Μωσαϊκός Νόμος τι νόμος είναι; Εβραϊκός.

    Άρα…..
    -Πού βρίσκονται οι ρίζες του χριστιανισμού; Στο Ισραήλ.



    Σύμφωνοι,οι ρίζες τού Χριστιανισμού βρίσκονται στο Ισραήλ,αλλά άν βρισκόντουσαν στο Μπουζουμπούρου τής Αφρικής,θά έλεγες ότι ο Χριστιανισμός είναι…Αφρικανικό επίτευγμα;

    Quote:

    Επίσης, θα ήθελα να ξεχωρίζεις το πότε αναφέρομαι στους Εβραίους και το πότε αναφέρομαι στους χριστιανούς. Ορατό είναι.



    Όχι πάντα.Αναφέρεις π.χ. το γεγονός ότι στίς γαμήλιες τελετές ο ιερέας διαβάζει τον «εν τή Κανά γάμον» ώς «επιβολή τού Εβραϊσμού στα Ελληνικά δεδομένα».Και επαναλαμβάνω ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΟΛΗ ΤΟΥ ΕΒΡΑΪΣΜΟΥ,ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ.Στούς Εβραϊκούς γάμους δέν διαβάζεται-διότι δέν υπάρχει-τέτοιο πράγμα.

    Καί γιά να κλείσουμε τη συζήτηση αυτή (καί να πάμε γιά μπύρες):Λές ότι το Ελληνικό Πνεύμα καπελώθηκε από τον Χριστιανισμό.Εγώ ξέρω ότι π.χ. οι Χριστιανοί (όπως καί κάθε θρησκεύματος) γιατροί δίδουν κατά την αποφοίτησή τους τον όρκο τού Ιπποκράτη,που δικαίως τον θεωρούν «πατέρα τής Ιατρικής».Επίσης ξέρω ότι υπάρχουν ούκ ολίγοι Χριστιανοί αρχαιολόγοι,φιλόλογοι,φιλόσοφοι,που ασχολούνται μέ την μελέτη καί διδασκαλία τού αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού τον οποίο αποδέχονται,σέβονται καί θαυμάζουν.Αυτό δέν σημαίνει όμως ότι πρέπει νά πάψουν νά είναι Χριστιανοί καί ν’αρχίσουν νά κάνουν σπονδές στον Δία καί στους άλλους 11…

    Όπως έγραψε καί ο πρώην συνnickname σου (καί νύν ραψωδός),άλλες ανάγκες καλύπτει η θρησκεία στον άνθρωπο καί άλλες η επιστήμη καί η φιλοσοφία.

    Αν,τώρα,εσύ δέν θέλης νά είσαι Χριστιανός,είναι δικαίωμά σου το οποίο σέβομαι και υπερασπίζομαι.Στό κάτω-κάτω,αφού τίς 10 εντολές τίς είχαν πεί ήδη οι αρχαίοι Ελληνες (υπό άλλη μορφή),τί σέ νοιάζει το ότι τίς ξαναείπαν οι Εβραίοι καί μετά από αυτούς οι Χριστιανοί.Σημασία έχει νά τίς τηρούμε,από όποιον καί άν προήλθαν,άν καί εφ’όσον τηρώντας τις γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι.

    Quote:


    (4 Λίτρα.)
    Το βαρέλι αργεί ακόμα...



    Αμάν πιά βρέ παιδί μου,μέ το σταγονόμετρο τίς φέρνεις τίς μπύρες….

    Orfeus
    22.07.2005, 16:36
    Ομολογώ ότι δεν είχα συζητήσει ποτέ για αυτή μου την άποψη με έναν Εβραίο. Βλέπω τώρα, ότι έχουμε μία μεγάλη διαφορά.

    Εγώ θεωρώ τον χριστιανισμό Εβραϊκή Αίρεση και εσύ ...όχι!!!

    Μα για μισό λεπτό σε παρακαλώ...

    Πήραν τον Γιαχβέ και τον τροποποίησαν. Τον κάνανε Πατέρα. Του δώσανε ένα γιο. Αυτό δεν είναι αίρεση της Ιουδαϊκής θρησκείας;
    Γιατί όχι δηλαδή;


    Υ.Γ. Δεν το γλυτώνω το βαρέλι!!