ελληνική μουσική
    732 online   ·  210.861 μέλη

    Χατζιδάκις ή Θεοδωράκης ??? Μάνος ή...Μίκης ???

    kifa
    11.07.2005, 09:33
    Ερώτηση κρίσεως ή ερώτημα που "διχάζει" μουσικά όλη την Ελλάδα ?? Ποιος νομίζεται ότι έχει προσφέρει σπουδαιότερο "μουσικό" 'εργο και γιατί ??? Ποιος σας αγγίζει περισσότερο ???

    Ο γράφων αν θεωρήσουμε ότι "ψηφίζω"...επιλέγω Μάνο....Έφερε με το τρόπο του μια διαφορετική μουσική κουλτούρα στην Ελλάδα και πιστεύω έγραφε περισσότερο με συναίσθημα....Ο Μίκης είχε κατα την ταπεινή μου άποψη, περισσότερο "πολιτική" αισθητική της σύνθεσης .... Βέβαια έγραψε το "δρόμοι παλιοί" που προσωπικά είναι και το καλύτερο του κομμάτι....Ο Μάνος....μόνο που ακούω το "Μια πόλη μαγική" ή τον "Κεμάλ" ... τι να λέμε......

    Περιμένω τις δικές σας απόψεις και προτιμήσεις ....


    evans_g
    11.07.2005, 14:41
    Θεωρώ άτοπο το ερώτημά σου γιατί δεν μπορείς να συγκρίνεις αυτά τα δύο ιερά τέρατα της ελληνικής μουσουργίας!(δεν το γράφω έτσι προς χάριν εντυπωσιασμού,απλά,έτσι είναι!)
    Ως τραγουδιστής της έντεχνης ελληνικής σκηνής,έχοντας χαρακτηρισθεί "Χατζιδακικός" και προτιμώντας τον Χατζιδάκι(για πολλούς και διαφόρους λόγους),θα μπορούσα εύκολα να συμφωνήσω μαζί σου!Δεν το κάνω όμως γιατί γνωρίζω πολλά άτομα τα οποία προτιμούν(για τους δικούς τους πολλούς και διαφόρους λόγους)τον Θεοδωράκη.Είναι θέμα ακουσμάτων,κυρίως,και προτιμήσεων!Θα έπρεπε να διαγράψουμε αυτόν τον προβληματισμό από μέσα μας και να αρχίσουμε να υποστηρίζουμε και τους δύο.ΜΑΖΙ!Γιατί είναι οι μόνοι δύο που μπορούμε να "χρησιμοποιήσουμε",ακόμα και σήμερα,για την διαφήμιση της μουσικής και του πολιτισμού μας,γενικότερα.Είναι και οι δύο απίστευτα καλοί,με τον δικό του τρόπο ο καθένας.Ο ερωτικός χατζιδάκις με τις γλυκιές ρομαντικές του μελωδίες και ο Θεοδωράκης,μαχητικός και έντονος με τραγούδια θυμού,επανάστασης,αντίδρασης και αντίστασης,όχι μόνο στην πολιτική κατάσταση της εποχής του μα και στο κατεστημένο και την αδράνεια των υπολοίπων συμπατριωτών!Και οι δύο,συνθέτες με κλασσική παιδεία και με κουλτούρα που δύσκολα ανεπτυξαν την δύσκολη εκείνη εποχή.Ήταν πολύ καλοί φίλοι(και συνεργάτες,κάποιες φορές)είχαν όμως διαφορετικούς λόγους για να γράψουν.Και ξέρουμε όλοι πόσο σε επηρρεάζει ο λόγος που σε ωθεί στη δημιουργία...Ας πάψουμε πια να συγκρίνουμε πράγματα ανόμοια κι ας χαιρόμαστε που υπήρξαν αυτοί οι δύο για να μας χαϊδεύουν τα αυτιά και την ψυχή με τον μοναδικά διαφορετικό τους τρόπο....
    kifa
    11.07.2005, 15:11
    Όπως πολύ σωστά αναφέρεις από τη στιγμή που υπάρχουν οι συγκεκριμένοι μουσουργοί μπορούν πιστεύω και να συγκριθούν....Η δική σου γνώμη είναι ότι δεν μπορούν και είναι απόλυτα σεβαστή και κατανοητή.....Το τόπικ δεν έχει δημιουργηθεί για να πείσει αλλά για να εκφράσει ο καθένας την δική του άποψη.....

    Σε ευχαριστώ που απάντησες..


    antreas_dr
    11.07.2005, 16:09
    Μίκης Χατζιδάκις!!!!!!!!!!!!!!!!
    ο δυναμισμός του πρώτου με τον λύρισμο του μακαρίτη θα ήταν ο΄τι καλύτερο1
    LithiHios
    11.07.2005, 17:09
    Xartino to feggaraki pseutiki h akrogialia an me pisteues ligaki thatan ola alithina

    Feggari mayia mou kanes kai perpatw kai perpatw sta ksena ki'einai to spiti orfano orfano avastaxto to deilino kai ta vouna kai ta vouna klamena

    Tou enos to feggari einai xartino kai tou allounou kanei mayia!!!
    Diskolo na dialeksw kai oi duo einai YPEROXOI
    Desmar
    11.07.2005, 19:18


    Νομίζω ότι μου πάει περισσότερο ο ήχος του Χατζηδάκη ... ναι έτσι νομίζω ...


    Bithidaralas
    11.07.2005, 19:36
    Προσωπικά, μου αρέσει πολύ περισσότερο ο Θεοδωράκης γιατί γενικότερα μου αρέσει το τραγούδι που έχει κίνητρα και που στέλνει μηνύματα, είτε αυτά είναι πολιτικά, όπως στον Θεοδωράκη, είτε κοινωνικά! Όμως ο Χατζιδάκις έχει μια μοναδική ευαισθησία στην μουσική του, την οποία ο Θεοδωράκης δεν έχει! Πάντως, δεν πρέπει να συγκρίνουμε δύο τέτοιου μεγέθους καλλιτέχνες! Αφήστε που έχουν τελείως διαφορετική μουσική! Ο Χατζιδάκις είναι ευαίσθητος ενώ ο Θεοδωράκης πιο 'άγριος', με την καλή έννοια βέβαια! Αντιπροσωπεύουν δύο τελείως διαφορετικά είδη μουσικής, αν και οι δύο είναι έντεχνοι, με ορισμένα λαϊκά στοιχεία!
    geordan
    12.07.2005, 00:20
    Κι εγώ θα συμφωνήσω πως δεν πρέπει να διαλέξουμε με το ζόρι. Είναι άδικο και για τους δύο. Μάλιστα, στο σχετικό δημοψήφισμα του ΜΗ δεν είχα καν συμμετάσχει.

    Πάντως, ο λόγος για τον οποίο παρεμβαίνω είναι μια ακόμα ένσταση που έχω. Θεωρώ λάθος αυτή την καθολική ταύτιση του ενός με το πολιτικό τραγούδι και του άλλου με την ευαισθησία. Όχι πως οι ρόλοι αυτοί δεν αποτελούν επιλογές και των δύο, αλλά πιστεύω πως έτσι αδικούμε μεγάλο μέρος του έργου τους και του ταλέντου τους. Νομίζω πως οι διαχωρισμοί αυτοί υπάρχουν μόνο στο μυαλό του κοινού, ημών δηλαδή, και πως οι ίδιοι μάλλον θα διαφωνούσαν. Πιστεύω πως έτσι "διαδόθηκε" αυτός ο διαχωρισμός α) για να τους ξεχωρίζουμε και β) λόγω της δυναμικής του πλέον γνωστού τμήματος του ρεπορτορίου του καθενός. Με λίγα λόγια, για να μην κουράζω, θεωρώ πως και ο Μίκης έχει πάμπολλα δείγματα λυρισμού και ευαισθησίας και ο Χατζηδάκις πολιτικό και ιδεολογικό στίγμα στα τραγούδια του (ο Κεμάλ δηλαδή τι είναι; -και σε στίχους του ιδίου). Μπορεί να έχω και λάθος αντίληψη, αλλά έτσι το βλέπω.

    Κατά τα άλλα, χωρίς αυτό να σημαίνει επιλογή, τυχαίνει να ακούω περισσότερο Μίκη, μάλλον γιατί έχει περισσότερο αυθεντικό λαϊκό ρεπερτόριο.
    malastrana
    12.07.2005, 00:40
    Λατρεύω και τους δύο και τη μουσική και των δύο, αλλά, έχοντας διαβάσει το βιβλίο του Χατζιδάκι "Ο καθρέφτης και το μαχαίρι" αισθάνομαι ότι τον ξέρω κάπως καλύτερα...πιστεύω ότι αν ζούσε θα ήταν πολύ πιό σεμνός από τον Μίκη, δε θα ήθελε όλες αυτές τις τιμητικές εκδηλώσεις, τις αναγορεύσεις, τα γενέθλια ( είχαν και την ίδια ακριβώς ηλικία) κ.λ.π. Όχι πως δεν τα αξίζει ο Μίκης όλα αυτά, αλλά και λίγη σεμνότητα δεν έβλαψε ποτέ...Και επίσης πιστέυω ότι ο Μίκης πέρασε μεν μεγάλα ζόρια με τις εξορίες, τις φυλακές και τα διάφορα, αλλά όλα αυτά λειτούργησαν ως είδος διαφήμισης για το έργο του, ασχέτως αν αντικειμενικά το έργο του είναι πάρα πολύ σπουδαίο. Ενώ του Χατζιδάκι η μουσική αμφισβητήθηκε πάρα πολύ και ο ίδιος υβρίστηκε χυδαιότατα από "διάσημους" εκείνης της εποχής (δεκαετία 60), που τώρα δεν τους θυμάται κανείς ( αν δείτε το βιβλιαράκι του cd "Καίσαρ και Κλεοπάτρα", θα καταλάβετε). Εν κατακλείδι: ο Θεοδωράκης στέκει πάρα-πάρα πολύ ψηλά,και ο Χατζιδάκις μία ίντσα ψηλότερα, στην απόλυτη κορυφή...
    piterpiano
    12.07.2005, 01:36
    egw protimw mano!!!o theodorakis einai arketa makria apo ta gousta mou!!kata thn tapeinh mou apopsh o xatzidakhs einai pio melwdikos!!!
    thaliey
    11.06.2008, 09:04

    Παράθεση:

    Το μέλος evans_g στις 11-07-2005 στις 14:41 έγραψε...

    Θεωρώ άτοπο το ερώτημά σου γιατί δεν μπορείς να συγκρίνεις αυτά τα δύο ιερά τέρατα της ελληνικής μουσουργίας!(δεν το γράφω έτσι προς χάριν εντυπωσιασμού,απλά,έτσι είναι!)
    Ως τραγουδιστής της έντεχνης ελληνικής σκηνής,έχοντας χαρακτηρισθεί "Χατζιδακικός" και προτιμώντας τον Χατζιδάκι(για πολλούς και διαφόρους λόγους),θα μπορούσα εύκολα να συμφωνήσω μαζί σου!Δεν το κάνω όμως γιατί γνωρίζω πολλά άτομα τα οποία προτιμούν(για τους δικούς τους πολλούς και διαφόρους λόγους)τον Θεοδωράκη.Είναι θέμα ακουσμάτων,κυρίως,και προτιμήσεων!Θα έπρεπε να διαγράψουμε αυτόν τον προβληματισμό από μέσα μας και να αρχίσουμε να υποστηρίζουμε και τους δύο.ΜΑΖΙ!Γιατί είναι οι μόνοι δύο που μπορούμε να "χρησιμοποιήσουμε",ακόμα και σήμερα,για την διαφήμιση της μουσικής και του πολιτισμού μας,γενικότερα.Είναι και οι δύο απίστευτα καλοί,με τον δικό του τρόπο ο καθένας.Ο ερωτικός χατζιδάκις με τις γλυκιές ρομαντικές του μελωδίες και ο Θεοδωράκης,μαχητικός και έντονος με τραγούδια θυμού,επανάστασης,αντίδρασης και αντίστασης,όχι μόνο στην πολιτική κατάσταση της εποχής του μα και στο κατεστημένο και την αδράνεια των υπολοίπων συμπατριωτών!Και οι δύο,συνθέτες με κλασσική παιδεία και με κουλτούρα που δύσκολα ανεπτυξαν την δύσκολη εκείνη εποχή.Ήταν πολύ καλοί φίλοι(και συνεργάτες,κάποιες φορές)είχαν όμως διαφορετικούς λόγους για να γράψουν.Και ξέρουμε όλοι πόσο σε επηρρεάζει ο λόγος που σε ωθεί στη δημιουργία...Ας πάψουμε πια να συγκρίνουμε πράγματα ανόμοια κι ας χαιρόμαστε που υπήρξαν αυτοί οι δύο για να μας χαϊδεύουν τα αυτιά και την ψυχή με τον μοναδικά διαφορετικό τους τρόπο....

    {#emotions_dlg.yes}


    dessypris
    11.06.2008, 10:00

    Σίγουρα Χατζιδάκις και για μένα!

    Με περισσότερο "παγκόσμιες" συνθέσεις, ξέφυγε απ τα στενά όρια μιας "τοπικιστικής" άποψης...

    Μπορεί και ο Θεοδωράκης να έγινε επίσης ευρέως γνωστός, αλλά σε "μουσικές" πιο πολύ στοχευμένες στην πολιτική διάσταση...Και μουσική δεν είναι μόνο αυτό...


    marylin
    11.06.2008, 13:36

    Χμμμ..... Δύσκολη η επιλογή.... {#emotions_dlg.confused1}

     

    Κιφάκι μάλλον θα συμφωνίσω μαζί σου... {#emotions_dlg.yes}


    F_ANGEL
    11.06.2008, 13:55

    Κ ι εγώ συμφωνώ μαζί σου Κωστή:)


    Termite
    11.06.2008, 14:20

    Εγώ θέλω απλά να υπενθυμίσω σε όλους όσους θα διαβάσουν αυτό το θέμα (Με αφορμή τα λόγια του Γρηγόρη) οτι ο Μίκης Θεοδωράκης έχει γράψει καταπληκτικά μουσικά έργα, όπερες, σονάτες και κλασσικά και πιο μοντέρνα, που ΔΕΝ έχουν ακουστεί στην Ελλάδα, και ακούγονται μόνο στο εξωτερικό.

    Ο ίδιος βέβαια φρόντισε κάποτε (την περίοδο πριν φύγει απο την Ελλάδα και πάει στο Παρίσι) να πεί οτι "προτιμώ να γράφω μουσική και τραγούδια για την κυρα Κατίνα της γειτονιάς παρά για τον Λουδοβίκο ή τον Τσάρο" μειώνοντας λίγο τις κλασσικές του σπουδές και συνθέσεις. Επίσης, η αλήθεια είναι οτι οι συνθέσεις του αυτές (πολύ εύκολο να τις αναζητήσετε στο Google) δεν τύχανε ιδιαίτερης προώθησης στα ΜΜΕ με αποτέλεσμα ακόμα και τώρα να παραμένουν άγνωστες. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί το Soundtrack της ταινίας "Ζ" που μετέπειτα γράφτηκε για μπουζούκι, και πριν 7 χρόνια έγινε ο "υμνος" της Εθνικης Ελλάδος.

    Η προσωπική μου προτίμηση βασίζεται στους καιρούς...και στην εποχή που ζούμε. Αλλα δεν γίνεται να διαλέξω πραγματικά...


    megaloserwtikos
    11.06.2008, 15:16

    Γιατί αυτές οι συγκρίσεις; Γιατί πρέπει σ' αυτή την χώρα να είναι πάντα κάποιοι 2 που πρέπει να πούμε ποιός είναι ο καλύτερος; Μ' αυτόν τον τρόπο καθιερώνονται τόσο πολύ και οι 2, που κακό δεν είναι, αλλά παιρνάνε σε δέκατη μοίρα κάποιοι άλλοι επίσης αξιόλογοι. Επίσης αυτή η νοοτροπία, βολεύει ένα ολόκληρο σύστημα τελικά. Με αποκορύφωμα την επιλογή για τα 2 κόματα εξουσίας.

    Όσο αφορά το θέμα του τόπικ, πως μπορείς να πεις αν είναι καλύτερο το ''Χαμόγελο της Τζοκόντας'' η το ''’ξιον εστί'';  Και πως μπορείς να πεις ότι πίσω από την ευασθησία δεν υπάρχει δύναμη, η πίσω από την δύναμη δεν υπάρχει ευαισθησία;  Όχι πίσω, μάλλον δίπλα. Ταυτόσημα.

    Απορίες και σκέψεις μου...

    Τώρα αν πρέπει να ''ψηφίσω'', θα ρίξω λευκό που θα γράφει ''Επίσης Ξαρχάκος, Μαρκόπουλος, Σαββόπουλος, Τσιτσάνης, Χιώτης, Καλδάρας, Σπανός κι άλλους τόσους και τόσους της εποχής τους υπέροχους, μελωδικότατους, και δυναμικούς.


    esta
    11.06.2008, 15:20

    να μια ερώτηση που δε θα απαντήσω ποτέ!Είναι και οι δύο υπέροχοι και διαφορετικοί!Είναι ευτυχία που τέτοιοι συνθέτες μας χάρισαν το έργο τους και δεν έχει νόημα να ψάχνουμε ποιός είναι καλύτερος!


    sitzoune81
    11.06.2008, 17:21

    Θεοδωρακης μεχρι το κοκκαλο!!! θελει και 'ρωτημα?!


    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 11-06-2008 17:22 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 11-06-2008 17:23 ]


    deathminor88
    11.06.2008, 21:20

    Παράθεση:

    Το μέλος dessypris στις 11-06-2008 στις 10:00 έγραψε...

    Σίγουρα Χατζιδάκις και για μένα!

    Με περισσότερο "παγκόσμιες" συνθέσεις, ξέφυγε απ τα στενά όρια μιας "τοπικιστικής" άποψης...

    Μπορεί και ο Θεοδωράκης να έγινε επίσης ευρέως γνωστός, αλλά σε "μουσικές" πιο πολύ στοχευμένες στην πολιτική διάσταση...Και μουσική δεν είναι μόνο αυτό...



     

    Συμφωνώ.. Χατζιδάκις.. Πιο ανυχτόμυαλος, πιο πολλες μελωδίες...


    Vanna
    11.06.2008, 22:29

    Δεν μπορώ να διαλέξω. Και τους δύο τους έχω αγαπήσει και έχω ταξιδέψει με τα έργα τους. Εξάλλου στην μουσική δεν πρέπει να υπάρχουν διακρίσεις...