ελληνική μουσική
    822 online   ·  210.851 μέλη

    Χατζιδάκις ή Θεοδωράκης ??? Μάνος ή...Μίκης ???

    seawind8
    12.06.2008, 02:49

    Δεν είπε κανείς οτι το ερώτημα αυτό είναι εύκολο και σίγουρα όλα τα πραγματα δεν είναι συγκρίσημα αλλά νομίζω πως προσωπικές απόψεις πρέπει να υπάρχουν.

    Κατα την δικία μου άποψη ο Μάνος είναι πίο διαχυτικός και ποικιλόμορφος όντως ο Θεοδοράκης έχει σχεδόν καθαρά πολιτικό λόγο αλλά αυτό ειναι ένα άλλο πραγμα...

    Μουσικά Μάνος και πάλι Μάνος :)


    gazakas
    12.06.2008, 11:04

    Τέσσερα (και όχι ένα) ερωτήματα και οχτώ ερωτηματικά.

    Στην πρώτη ερώτηση η απάντηση είναι προφανής: πρόκειται φυσικά για μια ερώτηση κρίσεως, στην οποία ο καθένας μπορεί να απαντήσει όπως θέλει, και όχι για ένα "διχαστικό" ερώτημα -αλίμονο αν μετατρέπουμε και τη μουσική σε ρινγκ...

    Η δεύτερη ερώτηση (ποιος πρόσφερε σπουδαιότερο μουσικό [δεν κατάλαβα τα εισαγωγικά της αρχικής διατύπωσης] έργο) δεν έχει εξίσου προφανή απάντηση. Για να έχει κάποια αξία οποιαδήποτε απάντηση σε αυτή και τη συνακόλουθη ερώτηση, θα πρέπει πρώτα ο καθένας μας να εξηγεί και πώς ορίζει τη σπουδαιότητα στην τέχνη: μην είναι η διάρκεια στο χρόνο; ή μήπως οι πωλήσεις των δίσκων; μην είναι η επιδραστικότητα στους σύγχρονους και κατοπινούς καλλιτέχνες (όχι μόνο στο χώρο της μουσικής); μήπως η σχέση του έργου με την κοινωνία; ή η παγκόσμια απήχηση του έργου αυτού; Κι αν είναι όλα ή καποια από αυτά η κι άλλα πολλά, πόσο πειστικά μπορεί να επιχειρηματολογήσει υπέρ της υπεροχής του ενός ή του άλλου συνθέτη;

    Κι ερχόμαστε στην τελευταία ερώτηση: ποιος μας αγγίζει περισσότερο; Ας παρακάμψω το προβληματικό ρήμα "αγγίζω", κι ας υποθέσω ότι το ερώτημα είναι ποιος μας αρέσει περισσότερο... Ε, λοιπόν, στο ερώτημα αυτό γενική απάντηση δεν έχω, παρότι δεν αρνούμαι ότι αλλοι μπορούν να κλίνουν πιο πολύ είτε στον ένα είτε στον άλλο. Μπορώ όμως να πω ότι είναι φορές που προτιμώ να ακούσω κάτι από τον Θεοδωράκη και άλλες κάτι του Χατζιδάκι. Ισχύει όμως και το αντίστροφο: κάποιες στιγμές δεν μπορώ να ακούσω καθόλου Μίκη και κάποιες άλλες καθόλου Μάνο.

     

    Αυτό που θα έπρεπε να μας προβληματίσει λίγο παραπάνω είναι η ευκολία με την οποία βάζουμε και στους δυο ταμπέλες λιγότερο ή περισσότερο ακριβείς και μετά προσπαθούμε να πορευτούμε με βάση αυτές. Χαρακτηριστικό του πόσο άκυροι είναι αυτοί οι χαρακτηρισμοί είναι και ένα περιστατικό που είχα ακούσει κάποτε να το αφηγείται ο Μίκης:

    Στη δεκαετία του '60, όταν είχε ανέβει νομίζω μια κοινή παράσταση των δύο συνθετών, έτυχε να κάθονται οι δυο τους δίπλα-δίπλα σε μια θεατρική παράσταση. Κάποια στιγμή, στο διάλειμμα ή στο τέλος της παράστασης τους πλησιάζει ένας κύριος και τους λέει (στο περίπου): "Κύριε Χατζιδάκι, καταπληκτικό αυτό το "Αν θυμηθείς τ' όνειρό μου" που γράψατε πρόσφατα. Και σε σας, κύριε Θεοδωράκη, πολλά μπράβο για ένα ακόμα καταπληκτικό ζεϊμπέκικο που γράψατε, το "Είμ' αϊτός χωρίς φτερά" [!!!]

     


    sea_like_eyes
    12.06.2008, 15:32

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 11-06-2008 στις 17:21 έγραψε...

    Θεοδωρακης μεχρι το κοκκαλο!!! θελει και 'ρωτημα?!

     


    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 11-06-2008 17:22 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 11-06-2008 17:23 ]



     

    Tι να πει κάνεις . . . ακούς τα τραγούδια του . . . δάκρια απο το ΔΕΟΣ . . . ιδιαίτερα τότε στα 70's ! Εμπειρία ζωής . . . ακομα και μια ακροαση ! ! !

     


    panosbousalis
    12.06.2008, 18:36

    Συμφωνώ με τον gazakas πως δεν τίθεται θέμα διχασμού. Αν έλειπε είτε ο ένας είτε ο άλλος θα είχαμε σαν αποτέλεσμα μια πολύ φτωχότερη μουσικά Ελλάδα.

    Και οι δύο έχουν αφήσει τερράστιο έργο και είναι συνθέτες παγκόσμιου βεληνεκούς.

    Και απαραίτητοι για τα αυτιά μας και την ψυχή μας

     


    istoxastis
    12.06.2008, 22:35

    Και Μάνος και Μικης, το συναμφότερον,  αλλά και Μάρκος και Τσιτσάνης και Λοϊζος και Λεοντής και Μαρκόπουλος και Κυπουργός, το ομούσιο και αδιαίρετο της Ελληνικής μουσικής!  


    sea_like_eyes
    13.06.2008, 00:02

    Τα songs και οι seaναυλιες με τον Αντωνη Καλογιαννη ηταν κατι το ξεχωριστο . . . ΣΕΒΑΣΜΟΣ και στους δυο,Μανο και Μικη . . . αλλα ο Θεοδωρακης ηταν και ειναι αλλου ! ! !


    Vasilis22
    13.06.2008, 00:27

    Το θέμα θέλει λίγο διόρθωση

    Χατζιδάκις ή Θεοδωράκης ή και οι δύο??? Μάνος ή Μίκης ή και οι δύο?

    Η μουσική ενώνει δεν χωρίζει...

    Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο ο Μίκης αλλά.....το τεράστιο έργο που έχουνε καταθέσει στον Ελληνισμό και στην Ιστορία με κάνει να επιλέγω και τους δύο και να δίνουμε σεβάσμο και στους δύο γιατί είναι άξιοι σεβασμού και τιμής.

    ευχαριστώ


    to-mantzaflari-tou-Ari
    13.06.2008, 14:37

    Μίκης  και  πάλι   Μίκης !

     Μίκης  ΟΥΡΑΝΟΜΗΚΗΣ ! 

    1) "Ανοίγω  το  στόμα  μου"

    2) "Κράτησα  τη  ζωή  μου" 

    3) "Στα περβόλια" 

     Τα  3...Υπερμάχω  της Ρωμιοσύνης  του  εικοστού  αιώνα-κι  όχι  μόνο.

    Ο Μίκης βούτηξε  την  σαραντάπηχη  πουτσαρέλα  του  στον ίδρωτα  του εργάτη,στα  αίματα  του  αγωνιζόμενου,σακατεμένου  πατριώτη(Μακρονήσι,ΕΑΤ-ΕΣΑ  κ.λ )  και  στο  μεδούλι  του Ελύτη, του  Ρίτσου,του  Λειβαδίτη, και  του  Αναγνωστάκη  και  γονιμοποίησε  τον  αιθέρα, απ'  την  Πίνδο  ως  τις  εσχατιές  του  Αιγαίου , να  μοσκοβολάει  και  να λάμπει  στους  αιώνες  των  αιώνων...Αμήν.... 


    sea_like_eyes
    26.06.2008, 21:28

    μετα απο μηνες . . . με λογο και αιτια πλεον . . . εγραψα . . . εγραψα . . . εγραψα . . . καλη μας νυχτα !


    kwstasagas
    26.06.2008, 21:51

    Μεγάλα μεγέθη και οι δύο .... κολώνες του Ελληνικού πολισμού .... Τα λόγια είναι φτωχά όταν πρόκειται να περιγράψουμε την προσφορά τους στη μουσική και στον πολιτισμό του τόπου μας ....

    Όμως εγώ ..... ψηφίζω ΜΑΝΟ ΛΟΪΖΟ {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.ban}  ...........


    vaggelissallonika
    26.06.2008, 21:52

    Και οι δυο τους ειναι μεγαλες προσωπικοτιτες!Προσωπικα θα ελεγα πως ο Μικης μου αρεσει περισσοτερο...τραγουδαμε πολλα κομματια και εργα του στην χορωδια...εχει συνηθως ενα πνευμα επαναστατικο, μου αρεσει πολυ!Αλλα και ο χατζιδακης δεν παει πισω.....!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vaggelissallonika στις 27-06-2008 13:20 ]


    stam82
    27.06.2008, 08:11

    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 11-06-2008 στις 15:16 έγραψε...

    Γιατί αυτές οι συγκρίσεις; Γιατί πρέπει σ' αυτή την χώρα να είναι πάντα κάποιοι 2 που πρέπει να πούμε ποιός είναι ο καλύτερος; Μ' αυτόν τον τρόπο καθιερώνονται τόσο πολύ και οι 2, που κακό δεν είναι, αλλά παιρνάνε σε δέκατη μοίρα κάποιοι άλλοι επίσης αξιόλογοι. Επίσης αυτή η νοοτροπία, βολεύει ένα ολόκληρο σύστημα τελικά. Με αποκορύφωμα την επιλογή για τα 2 κόματα εξουσίας.

    Όσο αφορά το θέμα του τόπικ, πως μπορείς να πεις αν είναι καλύτερο το ''Χαμόγελο της Τζοκόντας'' η το ''’ξιον εστί'';  Και πως μπορείς να πεις ότι πίσω από την ευασθησία δεν υπάρχει δύναμη, η πίσω από την δύναμη δεν υπάρχει ευαισθησία;  Όχι πίσω, μάλλον δίπλα. Ταυτόσημα.

    Απορίες και σκέψεις μου...

    Τώρα αν πρέπει να ''ψηφίσω'', θα ρίξω λευκό που θα γράφει ''Επίσης Ξαρχάκος, Μαρκόπουλος, Σαββόπουλος, Τσιτσάνης, Χιώτης, Καλδάρας, Σπανός κι άλλους τόσους και τόσους της εποχής τους υπέροχους, μελωδικότατους, και δυναμικούς.



     

    Νομίζω πως τα είπες όλα!!!