ελληνική μουσική
    656 online   ·  210.861 μέλη
    faltsoo
    13.07.2005, 11:58
    Είδα τον Δημήτρη να τρέχει δεξιά μου, του πέταξα τη μπάλα, ο διαιτητής όμως σφύριξε και τέλειωσε το παιχνίδι .. . . . . . .
    εκείνο το απόγευμα ήταν Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ που έπαιξα μπάλα .
    Πέρασαν 20 χρόνια και αναρωτιέμαι τι θα άλλαζε αν ήξερα τότε , εκείνο το απόγευμα, ότι αυτή η συγκεκριμένη κλοτσιά ήταν και η τελευταία που θα έριχνα στη ζωή μου.
    υπάρχει λοιπόν μια τελευταία φορά , που δεν το ξέρουμε ότι είναι τελευταία , που αρκετές φορές στοιχειώνει τα όνειρα μας, και μας αφήνει με το ερώτημα
    ΑΝ ΤΟ’ΞΕΡΑ ?




    paramithi
    13.07.2005, 12:03
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 13-07-2005 στις 11:58 έγραψε:
    υπάρχει λοιπόν μια τελευταία φορά , που δεν το ξέρουμε ότι είναι τελευταία..



    Γι'αυτό πρέπει να ζεις την κάθε σου στιγμή σαν να είναι η τελευταία..Γιατί μπορεί να είναι η τελευταία!!





    πάψε να κλαίς για ότι πέρασε σωστά..
    κλέισε τα μάτια σου κ κοίταξε μπροστά..




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 13-07-2005 15:31 ]
    Jimy
    13.07.2005, 15:11
    Ούτε η λύπη ούτε η χαρά δεν κρατάνε για πάντα


    deepbluesea
    13.07.2005, 16:13
    Αυτό είναι λοιπόν οι ζωντανοί...άνθρωποι τυφλοί...

    Πόσο καλύτερος θα ήταν αυτός ο κόσμος αν κοιτάζαμε στα μάτια αυτούς που έχουμε δίπλα μας, αν εκτιμούσαμε τα απλά καθημερινά πράγματα, αν λέγαμε σ'αγαπώ πιο συχνά...

    Ποτέ δεν ξέρουμε τι μπορεί να μας φέρει μια στιγμή.
    thanasena
    13.07.2005, 16:24
    Η τελευταία φορά που πήγα στο σχολείο..
    Τρίτη Λυκείου..τελευταία μέρα,τελευταία ώρα μαθήματος...
    ευτυχώς το ήξερα ότι θα ήταν και η τελευταία και προσπάθησα να ζήσω την στιγμή,να την κρατήσω, και την κρατάω ακόμα!
    Επίσης κατέγραψα και στην βιντεοκάμερα αυτή την στιγμή...έγινε copy και μοιράστηκε σε συμμαθητές...πολύτιμο αντικείμενο!
    GL
    14.07.2005, 02:31
    Οι ελικες του αεροπλανου αρχισαν να σχιζουν τον αερα μανιασμενα,οι γιατροι τρεχουν να κλεισουν τις πορτες ωστε να φυγει το C-130 το γρηγοροτερο για Αθηνα...

    Για τελευταια φορα διασταυρωνονται τα βλεματα μας....
    Για τελευταια φορα ψελλιζονται καποιες λεξεις αγαπης....
    Εκεινη την στιγμη κλεινει το βιβλιο μιας ιστοριας 25 χρονων με ενα χαμογελο....

    Παντα ομως μενει η Ελπιδα και η Προσμονη οτι θα ξαναβρεθουμε καπου αλλου οπου δεν θα υπαρχει πονος.....
    Εκει οπου η ζωη θα εχει αλλο νοημα.....

    Desmar
    14.07.2005, 11:15



    faltsoo
    14.07.2005, 17:18
    αγαπητοί εν ΜΗ αδελφοί
    δεν ήταν ακριβώς αυτή η πρόθεση μου σε αυτό το τοπικ.
    αυτό που ήθελα ήταν να αναλογιστείτε πότε κάνατε κάτι τόσο απλό για τελευταία φορά , χωρίς να ξέρατε ότι ήταν η τελευταία φορά.
    Όσο αφορά τους μεγαλυτέρους θα βρουν αρκετά πράγματα που δεν τα είχαν σκεφτεί ,αλλά και οι νεότεροι κάτι τι θα βρουν . πχ πότε 'μπουσουλήσατε '' για τελευταία φορά ..

    δεν είναι απαραίτητο η τελευταία φορά να αναφέρεται σε κάτι τραγικό ,η κάποιο χωρισμό ,αλλά .....θυμηθείτε



    Raindance
    14.07.2005, 17:45
    Nai, twra pou to skeftomai...h teleutaia fora pou piga gia xoro htan dio mhnes prin. Kai einai krima giati eimai nea kopela kai de vriksw parees na vgw ekswwwww...oua.
    Pios tha mou kanei parea?
    thanos_lp
    14.07.2005, 21:46
    Quote:

    Το μέλος paramithi στις 13-07-2005 στις 12:03 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 13-07-2005 στις 11:58 έγραψε:
    υπάρχει λοιπόν μια τελευταία φορά , που δεν το ξέρουμε ότι είναι τελευταία..



    Γι'αυτό πρέπει να ζεις την κάθε σου στιγμή σαν να είναι η τελευταία..Γιατί μπορεί να είναι η τελευταία!!







    πάψε να κλαίς για ότι πέρασε σωστά..
    κλέισε τα μάτια σου κ κοίταξε μπροστά..


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 13-07-2005 15:31 ]






    και πως ζεις την καθε στιγμη σαν τελευταια?
    LithiHios
    14.07.2005, 21:55
    Quote:

    Το μέλος thanos_lp στις 14-07-2005 στις 21:46 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος paramithi στις 13-07-2005 στις 12:03 έγραψε:
    [i]
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 13-07-2005 στις 11:58 έγραψε:
    υπάρχει λοιπόν μια τελευταία φορά , που δεν το ξέρουμε ότι είναι τελευταία..



    Γι'αυτό πρέπει να ζεις την κάθε σου στιγμή σαν να είναι η τελευταία..Γιατί μπορεί να είναι η τελευταία!!







    πάψε να κλαίς για ότι πέρασε σωστά..
    κλέισε τα μάτια σου κ κοίταξε μπροστά..


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 13-07-2005 15:31 ]






    και πως ζεις την καθε στιγμη σαν τελευταια?

    [/I]



    Apla, na zeis auto pou sou aresei xwris distagmous kai oti mporeis na kaneis shmera mhn to afineis gia to aurio.
    thanos_lp
    14.07.2005, 22:06
    δυσκολο! ειδικα αμα ζεις σε μια αναγκαστηκη ρουτινα!

    τωρα θελω να οδηγησω μια ferrari αλλα δεν μπορω-τα λεφτα παιζουν ρολο

    τωρα θελω να ταξιδεψω αλλα δεν εχω χρονο- ο χρονος εχει σημασια

    κ.τ.λ
    LithiHios
    14.07.2005, 22:21
    Eimai shgourh pws uparxei kati allo pou to goustareis to idio me to na odhgiseis mia Ferrari, kati pou einai pio eukolo. Skepsou kai kati tha vreis
    Sofia
    15.07.2005, 01:35
    Quote:

    Το μέλος thanos_lp στις 14-07-2005 στις 22:06 έγραψε:

    δυσκολο! ειδικα αμα ζεις σε μια αναγκαστηκη ρουτινα!

    τωρα θελω να οδηγησω μια ferrari αλλα δεν μπορω-τα λεφτα παιζουν ρολο

    τωρα θελω να ταξιδεψω αλλα δεν εχω χρονο- ο χρονος εχει σημασια

    κ.τ.λ





    Καλά και τα όνειρα, αλλα... το να ζεις καθε στιγμή σου σαν να ειναι η τελευταια δε σημαινει πως πρεπει σε μια στιγμη να πραγματοποιησεις όλα σου τα ονειρα, όλες σου τις επιθυμίες! (άλλωστε..αν κάποια στιγμή όλα τα όνειρα μας γινόντουσαν πραγματικότητα, μέτα τι θα είχαμε να προσμένουμε? )Το θέμα ειναι να μπορεις κάθε στιγμή να χαίρεσαι, να εκτιμάς και να εισαι ευτυχησμένος με αυτα που έχεις, και όχι να αναλώνεσαι προσπαθώντας να αποκτήσεις πράγματα που νομίζεις πως θα σε κανουν ευτυχησμένο. Η ευτυχία εξάλλου είναι καλά κρυμμένη στις μικρές στιγμές και στα απλά πράγματα!
    paramithi
    15.07.2005, 02:57
    Quote:

    Το μέλος Sofia στις 15-07-2005 στις 01:35 έγραψε:

    Καλά και τα όνειρα, αλλα... το να ζεις καθε στιγμή σου σαν να ειναι η τελευταια δε σημαινει πως πρεπει σε μια στιγμη να πραγματοποιησεις όλα σου τα ονειρα, όλες σου τις επιθυμίες! (άλλωστε..αν κάποια στιγμή όλα τα όνειρα μας γινόντουσαν πραγματικότητα, μέτα τι θα είχαμε να προσμένουμε? )Το θέμα ειναι να μπορεις κάθε στιγμή να χαίρεσαι, να εκτιμάς και να εισαι ευτυχησμένος με αυτα που έχεις, και όχι να αναλώνεσαι προσπαθώντας να αποκτήσεις πράγματα που νομίζεις πως θα σε κανουν ευτυχησμένο. Η ευτυχία εξάλλου είναι καλά κρυμμένη στις μικρές στιγμές και στα απλά πράγματα!







    Σωστή σε βρίσκω..Όσο πιο ολιγαρκείς είμαστε τόσο πιο εύκολα μπορούμε να είμαστε κ ευτυχισμένοι..

    πάψε να κλαίς για ότι πέρασε σωστά..
    κλέισε τα μάτια σου κ κοίταξε μπροστά..




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 15-07-2005 15:30 ]
    pavel
    21.07.2005, 13:31
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 13-07-2005 στις 11:58 έγραψε:

    Είδα τον Δημήτρη να τρέχει δεξιά μου, του πέταξα τη μπάλα, ο διαιτητής όμως σφύριξε και τέλειωσε το παιχνίδι .. . . . . . .
    εκείνο το απόγευμα ήταν Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ που έπαιξα μπάλα .
    Πέρασαν 20 χρόνια και αναρωτιέμαι τι θα άλλαζε αν ήξερα τότε , εκείνο το απόγευμα, ότι αυτή η συγκεκριμένη κλοτσιά ήταν και η τελευταία που θα έριχνα στη ζωή μου.
    υπάρχει λοιπόν μια τελευταία φορά , που δεν το ξέρουμε ότι είναι τελευταία , που αρκετές φορές στοιχειώνει τα όνειρα μας, και μας αφήνει με το ερώτημα
    ΑΝ ΤΟ’ΞΕΡΑ ?








    Αγαπημενε μου φιλε, αν το ήξερες, θα πετούσες την μπάλλα αριστερα,
    γιατί ήμουν σε σαφως καλυτερη θεση απο τον Ορτύκα, και δεν θα αποσπουσε ποτέ τον βαθμό της ισοπαλίας η καταραμένη ομάδα τού Τζερετζούλια. Παραβλέποντας ομως τον βρώμικο και παρασκηνιακο τρόπο που λειτουργησες, (μιας και ο Δημητρης ειχε τα βινύλιά σου,)
    κάθομαι και σκέπτομαι πόσες πολλές τελευταίες φορές έχει βιώσει ο καθένας μας...ποτέ δεν το υποψιαζόμασταν, αλλα και τίποτα δεν θα μπορούσαμε να αλλάξουμε. Ομορφο είναι όμως, να μπορούμε να θυμόμαστε τις μικρές μας τελευταίες φορές, με την αγάπη και την ομορφιά που μας χάρισαν. Είτε αυτές ήταν το τελευταιο μας παιχνιδι με την μπάλλα, είτε η τελευταια φορά που χαμογελάσαμε σε ανθρώπους που αγαπήσαμε και αγαπούμε, και που άν το ξέραμε , απλά θα ταίζαμε με σανό ένα νεκρό άλογο.... Ισως για αυτόν τον λόγο, γίνεται τόσο πολύτιμη η παρουσία στην ζωη μας των φιλων, που θα χαμογελασουν με νοημα, καθε φορά που η κουβεντούλα θα γυρνάει σε κάτι που έκανε τον κύκλο του, αλλά και άφησε το σημαδάκι του μέσα μας.Και για αυτήν την μοιρασιά, πίστεψέ με, η φράση "τελευταία φορά", δεν υφίσταται....

    faltsoo
    23.07.2005, 14:42
    φιλε μου
    απο οτι βλεπω , επιασες αριστα το θεμα της τελευταιας φορας , σαν τελος του κυκλου .
    τωρα σχετικα με την τελευταια μπαλια , πιθανον να εχεις δικιο , και αν το ηξερα οτι ηταν τελευταια ισως να την εκανα σε σενα


    και επειδη μου αρεσουν τα κουρδισματα blues
    θυμασε ποτε ειπες , μωρο μου , στην ... ??? για τελευταια φορα ?


    DARCKANGEL
    23.07.2005, 19:45
    Quote:

    Το μέλος thanos_lp στις 14-07-2005 στις 21:46 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος paramithi στις 13-07-2005 στις 12:03 έγραψε:
    [i]
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 13-07-2005 στις 11:58 έγραψε:
    υπάρχει λοιπόν μια τελευταία φορά , που δεν το ξέρουμε ότι είναι τελευταία..



    Γι'αυτό πρέπει να ζεις την κάθε σου στιγμή σαν να είναι η τελευταία..Γιατί μπορεί να είναι η τελευταία!!







    πάψε να κλαίς για ότι πέρασε σωστά..
    κλέισε τα μάτια σου κ κοίταξε μπροστά..


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 13-07-2005 15:31 ]






    και πως ζεις την καθε στιγμη σαν τελευταια?

    [/I]




    Δεν νομιζω πως ειμαι αρκετα μεγαλη για να ξερω με σιγουρια ''πως ζεις την καθε στιγμη σαν τελευταια '' αλλα μια μερα , οταν ειχα φαει αποριψη απο ενα ατομο που πραγματικα το ειχα δει στα ονειρα μου πριν το γνωρισω , φευγοντας απο το σχολειο κοιταξα τον καταγαλανο ουρανο ( ηταν ανοιξη ) και μου φανικε τοσο ομορφος , τα παντα μου φενονταν ομορφα λες και δεν τα ειχα προσεξει πριν..... Καπος ετσι φανταζομαι οτι πρεπει να κανεις να τα προσεχεις ολα......
    ph
    24.07.2005, 01:28

    Αν ζεις την κάθε μέρα σαν την τελευταία, είναι σαν να ζεις στο φάσμα του θανάτου και να το ξέρεις! Πράγμα αδύνατον δηλαδή, μια και ουδείς γνωρίζει πότε θα πεθάνει. Ζήσε κάτι άλλο επίσης αδύνατον! Ζήσε την κάθε μέρα σαν να είναι η πρώτη σου. Αγνός σα μωρό! Και με όλη τη ζωή μπροστά σου!
    paramithi
    24.07.2005, 02:41
    Quote:

    Το μέλος ph στις 24-07-2005 στις 01:28 έγραψε:


    Αν ζεις την κάθε μέρα σαν την τελευταία, είναι σαν να ζεις στο φάσμα του θανάτου και να το ξέρεις! Πράγμα αδύνατον δηλαδή, μια και ουδείς γνωρίζει πότε θα πεθάνει. Ζήσε κάτι άλλο επίσης αδύνατον! Ζήσε την κάθε μέρα σαν να είναι η πρώτη σου. Αγνός σα μωρό! Και με όλη τη ζωή μπροστά σου!





    Κατ'εμε δεν μπορεις να αγνοησεις τον θανατο..ακομη κι αν πεθανει ο διπλανος σου.εσυ δεν προκειται να αποδεχθεις το γεγονος οτι καποια μερα θα φυγεις..προσωπικη μου αποψη,πως ελαχιστοι εχουν συμβιβαστει με την ιδεα του θανατου..εξαλλου ο θανατος αποτελει πηγη δημιουργικοτητας..αν ξεραμε πως δε θα πεθανουμε,δεν θα καναμε τπτ..το ξερουμε κ θελουμε να αφησουμε το στιγμα μας σ αυτον εδω τον κοσμο..τι θελω να πω?πως αν ξερεις πως εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου,δεν θα ενεργεις οπως αν ηξερες οτι θα πεθανεις καποια μερα..
    νομιζω ειναι πιο ωφελιμο κ δημιουργικο να ζεις με γνωμονα πως καποια μερα θα φυγεις(οχι ομως αυτο να γινει ψυχωση κ να σκεφτεσαι μονο αυτο),παρα να ζεις πιστευοντας οτι εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου..