ελληνική μουσική
    582 online   ·  210.857 μέλη
    jimmis_kos
    16.07.2005, 20:19
    Ποια η γνωμη σας για τον κιθαριστα αυτο



    επισυναπτόμενα: malmsteen.jpg 
    count
    17.07.2005, 00:15
    ti na protopis file gia afton;;;;;mesa stin pentada apo tous kaliterous kitharistes tou kosmou. kiriolektika apiastos.....
    kifa
    17.07.2005, 05:24
    Είδωλο !!!


    ...YOU DON'T REMEMBER ALL NEVER FORGET ...


    JaNick
    21.07.2005, 11:21

    Καταπληκτικός κιθαρίστας!! Απο τους καλήτερους κιθαρίστες του είδους του αν και ολίγον ψώνιο!
    ViPeR
    21.07.2005, 15:03
    Quote:

    Το μέλος JaNick στις 21-07-2005 στις 11:21 έγραψε:


    Καταπληκτικός κιθαρίστας!! Απο τους καλήτερους κιθαρίστες του είδους του αν και ολίγον ψώνιο!





    ολίγον??????
    The_Heretic
    02.08.2005, 17:41
    Τι να πρωτοπεις για αυτον τον καραγκιόζη...ΟΚ...γρηγορος κιθαριστας?γρήγορος...Σε τι?σε 3 κλίμακες που ξέρει να παιζει όλες κι όλες?τι να πουν oi Petrucci,Vai,Satriani,Lynch,romeo(που malmsteen-ίζει πολύ,αλλα ειναι σιγουρα πιο εμπνευσμένος),Dimebag Darell?...και απο πότε η μουσική ήταν μια ακατάπαυστη φλιαρία στην ταστιέρα??
    Παμε παρα κάτω...Τι στην ουσία έχει προσφέρει στην μουσική,μετά to "MARCHING OUT"?(ΔΙΣΚΑΡΑ!μακραν ο καυτεροσ δίσκος του-τραγουδάει ο θεοςَ:JEFF SCOTT SOTO!)-εκεί πραγματικά ιταν φρέσκος,επαιζε για την μουσικη και οχι για την προβολή του και οι τεχνικες του ειχαν λόγο υπαρξης...μετά τι έκανε?πηγαινετε και δείτε το
    G3-Live Satriani-Vai-malmsteen και δείτε την διαφορά...οι δυο παίζουν κιθάρα,ο μαλμστιν αυνανιζεται...
    και βεβαια μην μιλήσουμε για το τι κόπανος είναι σαν ανθρωπος...ιδιοτροπος,αξεστος,αντικοινωνικος...άρα σαν μουσικος,μαλλον τον απορρήπτω...μιλάω για παρτη μου,έτσι...και πιστεύω οτι όσοι τον παρακολουθούσαν-και εγώ μεσα σ'αυτους,θα έχουν απογοητευτει-ειδικα,αν γνωριζουν πως ξεκινησε και τι έκανε-ενας απλα γρήγορος κιθαριστς,μέτριος μουσικός και στασιμος εδω και χρόνια στα ίδια και στα ίδια,χωρίς καμία μα καμία εξέληξη...αυτά!τωρά,βαράτε,αν έχω άδικο...
    count
    04.08.2005, 02:17
    o kathe enas pou akoui mousiki ehei tin apopsi toy gia to an tou aresi i ohi afto pou akoui.to diskolo tis ipothesis ine na mporesis na katalaveis an aftos pou akous ine pragmatika kalos mousikos i pektis asheta ansou aresoun ta komatia pou pezi.i tahitita toy sigkekrimenoy kitharista alla parallila ke i katharotita ton noton pou pezi ine afto pou ton ehi kataxsiwsei os enan apotoys kaliteroys ilektrikous kitharistes simera.oso afora tonharaktira tou.den ehi kamia apolitos shesi me tin mousiki.afto ine enamegalo lathos pou kanoun polloi.ehw dei to video g3 ,ke tous 4 kitharistes apo konta live.makran poli pisw tehnika o petrucci apo tous allous 3,alla poli kalos genika mousikos,me apsogo feeling.o kathe enas apo tous ipolipous 3 ehei ta dika tou haraktiristika pou ton kanoun korifeo kitharista.sto thema tahitita,katharotita noton o malmsteen ine pio kalos apo tous allous 2.afto ginete antilipto monon an tous deis zwntana live ke sigkrineis,ohi studio doulia kai video
    dimko
    04.08.2005, 09:02
    Count, συμφωνώ μαζί σου. (Για πρώτη φορά!!! )
    antonLOrd
    04.08.2005, 10:31
    Εντάξει ρε παιδιά, όμως μην τον ισοπεδώνετε τελείως... 16,2 νότες το δευτερόλεπτο δεν είναι και λίγες.. Αλλά, απόψεις είναι αυτές...
    The_Heretic
    04.08.2005, 20:11
    E,τότε ο Clapton τι να πεί που παιζει...0,2 νότες...;;;Παιδιά,οκ,έχετε την άποψη σας,αφήστε να έχω την δική μου-τον θεωρώ μέγα αυνανιστή!ο ανθρωπος αν θέλει να παιξει οσο πιο γρήγορα γίνεται,να κανουμε πρόταση στην ολυμπιακή επιτροπή να βάλει νεο αθλημα στην Ολυμπιαδα,μπας και ο Μαλμστιν πάρει το χτυσο...γιατι μόνο για ρεκόρ ειναι-όχι για μουσική...και η καλή μουσική δεν χρειάζεται φαφλατάδες...και κάποτε θα πρέπει ΟΛΟΙ μας να καταλάβουμε οτι η άρτια τεχνικη δεν συμαινει αυτομάτος και καλή μουσικη...και αυτό παοδεικνείεται συνέχεια-απλά όλοι οι "τεχνοκράτες" της μουσικής θεωρίας δεν το δεχονται-στε,και ουε προκειται-την σημερον ημέρα καλός μουσικός=τεχνικά άρτιος παίχτης...για καν'τε μια ανασκόπιση στην ιστορία της ροκ,και δείτε ποιοι αφήνουν το στίγμα τους...οχι πάντως οι τεχνικαράδες...και δεν μιλάω για κανέναν απο σας-την αποψη,καθαρά δική μου,και δεν με νοιαζει αν εκπροσωπει κάποιους...δεν το κάνω γι αυτούς...
    The_Heretic
    05.08.2005, 02:50
    Παιδία,επίσης δεν μπορώ να δεχτώ,μιας και μιλάμε για τεχνική κατάρτηση λοιπόν ότι ο Petrucci είναι τεχνικά κάτω του malmsteen...είναι λίγο ανέκδοτο,ξερω γω...όλοι-μα όλοι- οι κιθαρίστες,τους αρέσει-δεν τους αρέσει ο Petrucci,παραδέχοντε ότι ειναι ίσως αρτιότερος και του τρισμέγιστου Vai...δεν το λέω έγω,αυτοί που ασχολούντε με την τεχνική της κιθάρας...όπως και να έχει,ΓΙΑ ΜΕΝΑ ο μόνος υπερτεχνικός κιθαρίστας που ξέρει πως παιζουν καλή μουσική και βγάζει τρελό feeling χωρίς να φλυαρεί ακατάπαυστα,αν και είμαι φανατικός των Theater (μέχρι και υπεύθυνος αλληλογραφίας στο επίσημο fan club έχω κάνει),δεν είναι ο Petrucci(που στα τελευταία αλμπουμ των Theater το έχει ψιλο-ξεφτυλίσει),αλλα ο θείος STEVE...για τον μικρό μας σουηδό,όσο γρήγορα και να την παίζει την...κιθάρα του,έπαψε να δημιουργεί εδώ και πόλλα χρόνια μουσική...
    *και ένα καλαμπούρακι που λέγαμε παλιότερα-χωρίς παρεξηγηση,παίδες,δεν το λέω για κόντρα,απλά μου ήρθε:οταν ο malmsteen τον παίζει με το αρίστερο,σε πόσο χρόνο εκσπερματώνει...?
    The_Heretic
    05.08.2005, 02:59
    ...και για να μην παρεξηγηθώ ακόμα περισσότερο,μου έχουν λείψει δίσκοι απο τον κύριο malmsteen όπως "MARCHING OUT" & "TRILOGY"...'ή ακόμα και στους ALCATRAZZ,με Graham Bonnet (ex-Rainbow)...Περασμένες μου αγάπες,του καιρού χαλάσματα...
    count
    05.08.2005, 05:01
    file mou ise ligo epireasmenos apo tous dream theater gia afto ke katanow ta osa les.mperdevis omos to ti sou aresi na akous me tin tehniki.afto pou akous stous dream th.den to vgazi o petrucci mono alla ke oi ipolipoi pragmatika apiastoi mousikoi ke pektes tou sigrotimatos.an me rwtages se pion tha ithela na miasw san mousikos,sigoura tha elega gia ton petrucci,giati ke emena afto to stil mou aresi perisotero apo ola ta alla idi.omos mporw na katalavw anamesa se dio kitharistes pios ine kaliteros tehnika apo kapoion allo,i pou iperteri o enas apenanti ston allo.afto mporeis na tokaneis mono oson afora tin tehniki pou ine kati to opoio mporeis na sigrineis.den mporeis na sigrineis p.h.to pios ine kaliteros sinthetis,giati afto den ine sigrisimo.emena mou aresoun ta diskola progressive se allon ta poser,a.o.r.epic.ktl.den mporis na pis oti afto to komati ine kalitero apo kapoio allo,alla mporeis na peis mou aresi perisotro.milame se logika plesia ke ohi na sigrinoume theater me vissi.den milame episeis gia thema talentou giati exsipakouete oti ehoun perisio.to mono pou mporoume lipon na sigrinoume ine i tehniki tous,ke afto mono mono mono an tous doume live ke tippote allo.ton petrucci loipon ke ton malmsteen tous ehw dei zwntana panw apo dio fores ton kathe ena.o malmsteen file mou lipon afta pou pezi,ta pezi diaolemena grigora ke to kiriotero katharotata.den ekous pera apo tin nota pou pezi tipote allo apolitos.an analogistis tin entasi se sindiasmo me tin tahitita tou,afto ine shedon akatorthoto(an pezeis ilektriki kithara tha to katalaveis afto pou sou leo,giati me tosi megali entasi stous enishites, ke ta heria sou na perasis hwris na akoumpiseis kan tis hordes tha akousis kapoio thorivo).fantasou loipon me tin tahitita tou malmsteen poso diskolo ine afto.se antithesi o petrucci ine para poli kalos mousikos,ine grigoros,alla den ine oute pio grigoros apo ton malmsteen,alla to kiriotero afta pou pezi live, ta pezi poli poli vromika,ke me arketa lathoi. den ine loipon oute grigoroteros oute katharoteros apo ton souido,ton opoio se afton ton tomea ton theoro kalitero ke apo ton vai.o steve vai pali ine poli kaliteros apo ton petrucci tehnika pantou.ton ehw dei episeis zwntana.ine poli anwteros apo ton petrucci se tahitita,sto tapping,sto tremolo,arpeggio,legata,opou allou mporeis na fantasteis.o vai ine monadikos.o malmsteen episeis,hiliades kitharistes ehoun epireasti se vathmo antigrafis apo afton,kanenas den katafere pote na ton antigrapsi.ine episeis monadikos.den tha elega to idio ke gia ton petrucci (milame panta os pekti ke tehniki)
    antonLOrd
    05.08.2005, 10:38
    Συμφωνώ με όλα όσα λες count αλλά να ξεχωρίσουμε ότι ο πιο γρήγορος και καθαρός κιθαρίστας του κόσμου είναι ο ΑL DI MEOLA....
    The_Heretic
    05.08.2005, 12:57
    Παιδιά μάλλον δεν έχετε διαβάσει όλα όσα είπα...βασικά ειμαι φαν των θίατερ,άλλα δεν λειτουργώ υπο την επιρροια τουε εδώ και πολλά χρόνια,πιστεψτε με...ειπωθηκε από κάποιον οτι ο μαλμστιν ειναι πιο πλήρης τεχνικά παο τον πετρούτσι...εκει εγω απάντησα για τους δύο...έχω πει οτι ο μάλμστιν έπρεπε να έχει φτάσει σε πολύ πιο περίοπτη θέση απ'οτι βρίσκεται!οτι ο κωλοχαρακτήρας του τον κρατάει δέσμιο στο να μην ξαναβγάλει μουσική...αναλώνεται σε επειδηξεις τεχνικής,και ταστικού αυνανισμού!και σίγουρα αυτοί που τον αντιγράψανε,το κάνανε τότε που ο μάλμστιν έβγαζε μουσική...κανένας πιτσιρικάς δεν θα σου πει οτι επιρρεάστηκε απο το "Face The Animal" ή το "Magnum Opus"...και πάλι καλά σ'αυτους τους μετριότατους δίσκους έχει κατι μουσικάραδες μαζι του (Cozy Powell R.I.P.)-έχω σχεδόν όλοι την δισκογραφία του,παιδιά,και τον κατακρίνω γιατί ειχα πολλές απαιτήσεις...τωρα πια τον έχω ξεγράψει...αυτά γιατι μάλλον παρεξηγήθηκαν...και λειτουργω χωρίς επιρροια κανανός κιθαρίστα...ουτε πετρούτσι,ούτε μάλμστιν...εγώ μουσική ακούω...και σαν ακροατής λειτουργώ σε ότι σας γράφω...
    EDdie_Pap
    05.08.2005, 16:39
    kata ti gnomi moy osatriani o malmsteen kai o steve vai einai oi kaliteroi

    The_Heretic
    05.08.2005, 21:35
    φίλε count μάλλον δεν έχεις δει τον petrucci live,και όχι σε DVD...δεν νομίζω οτι παίζει βρώμικα-πιο βαριά ίσως-εξάλλου ο άνθρωπος μέταλ παίζει,όχι κλασική μουσική...όσο αφορά το ζήτημα λάθη,το έπιβεβαιώνεις οτι δεν τον έχεις δει live...όχι μόνο λάθη δεν κάνει,αλλά παίζει σόλο και ριφ που είναι πολλές κλάσεις-τεχνικά-δυσκολότερα του malmsteen...είπα και πριν:ούτε υπερ του πετρουτσι είμαι ουτε κανενος...αλλα τα σύκα-συκα,παιδιά...μην λέμε πράγματα τέτοια γιατι εμενα αναφέρατε "κολλήμενο" με θίατερ,ενώ εσεις έχετε κόλλημα με τον malmsteen...αντικειμενικά,πλην της ταχύτητας του,δεν έχει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ απολύτως να πει...και κατι τελευταίο:ο πετρουτσι έχει τα παπάρια να παίζει σε μπάντα μακρυά απο την αυτοπροβολή και ματαιδοξία του...ο malmsteen οτι μπάντα εφτιαξε,την δυάλισε...για να μην περιορίζεται το παιδί...άρα δεν εχει τα κότσια να συνεργαστεί,και να μπει στη διαδικασία του γκρουπ...και επειδή είμαι σε γκρουπ,πιστεψτε με είναι η ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΗ διαδικασία στην δημιουργηκη φάση ένος μουσικου...να γιατί προτιμώ 1000 φορές τον Michael Romeo (Symphony X)-είναι ο malmsteen σε γκρούπ...και για μένα σε έναν μουσικό,όλα μετράνε,όχι μόνο η ταχύτητα:τεχνική,πάθος,ήθος,συγκαταβατικότητα,συνεργασία,έμπνευση...αυτά
    kifa
    05.08.2005, 21:41
    Quote:

    Το μέλος The_Heretic στις 05-08-2005 στις 21:35 έγραψε:

    ο πετρουτσι έχει τα παπ......ια να παίζει ...






    αν θα ήθελες να έβαζες κάποια αστεράκια η σύμβολα...

    thanks..

    Πάρε και μια παγωμένη μπύρα !!!!!



    The_Heretic
    06.08.2005, 00:22
    Τι?παίζουν και ανήλικα εδώ,ή υπάρχει περιορισμός στην έκφρασή μας?δηλαδή,αν πω BALLS είμαι εντάξει;καλά μιλάμε,από "μύτη" είστε σούπερ-που το πείρατε γραμμη?!ρε παίδια,ξεχάστηκα,δεν θα ξαναμιλήσω έτσι...πιπέρι! ...just jokin'...

    You got me by the balls:ελεύθερη μετάφραση "με πιάσατε στα πράσα"



    8 μπύρες από μένα...και σας παρακαλώ-μην κολλάτε σε "κακές" λεξούλες...είναι κρίμα να κρατ'αμε τα προσχήματα τοσο αποστειρωμένα!
    JaNick
    06.08.2005, 12:10
    Λοιπον, όντως τα προσχήματα δεν πρέπει να κρατούνται τοσο συντηριτικά αλλα ούτε να παραβιάζονται σε έσχατο επίπεδο.
    Έτσι λοιπόν, ο Malmsteen γα...ει και δέρνει!! Live δέν έχω δεί ούτε αυτόν ούτε τον Petrucci. Και τους δύο τους έχω δεί σε live video. Πρέπει να ομόλογίσω οτι το παίξιμο του Petrucci δεν μου είχε κάνει τόση εντύπωση όσο του Yngwie.
    Αν θέλετε πείτε με κολημένο αλλα πιστεύω οτι οι Murray,Smith,Gers(Iron Maiden) είναι οι καλήτεροι, αν όχι τόσο σε τεχνική όσο σε δέσιμό πάνω στην σκηνή, μια και στο συγκρότημα δεν υπάρχει ένας αλλα τρείς κιθαρίστες που πότε δεν έχουν δείξει εγωισμό ή σημάδια οτι εχουν "καβαλήσει το καλάμι" (αντιθετα πάντα με τον φίλτατο Yngwie).
    Αν κάποιος απο τους προανάφερόμενους τρείς έκανε solo καριέρα θα είχε αναπτύξει πολυ καλήτερη τεχνική απο τον Malmsteen ή τον Petrucci!