ελληνική μουσική
    848 online   ·  210.851 μέλη
    uNick
    09.08.2006, 10:38
    Δεν βρίσκω τίποτα από εκδηλώσεις. Το μόνο σίγουρο είναι ότι (όπως κάθε χρόνο) οι "βασικοί" αρχαιολογικοί χώροι θα είναι ανοιχτοί μέχρι τη 1π.μ. για όσους θέλουν να απολαύσουν την Αυγουστιάτικη πανσέληνο από εκεί...

    Όσο για τον Άρη... το θέμα έχει συζητηθεί εδώ... Μην περιμένετε να δείτε ένα δεύτερο, κόκκινο "φεγγάρι" στον ουρανό, θα απογοητευτείτε... Απλώς θα είναι πιο έντονο το φως του Άρη, δεν θα έρθει τόοοοσο κοντά...

    melageorgiadoy
    09.08.2006, 10:57
    Καλημερα.Σημερα στην Θεσσαλονικη εχει συναυλια η Αλκιστις Πρωτοψαλτη στο Αγαλμα του Μ.Αλεξανδρου.Στις εννια ξεκιναει.Να ενας ωραιος τροπος να απολαυσετε την Πανσελινο σημερα...
    uNick
    09.08.2006, 11:06
    Μάλλον...... εσείς θα το απολαύσετε!!! Εμείς απλώς θα περιμένουμε να ανεβάσετε καμιά φωτογραφία...
    uNick
    09.08.2006, 12:12
    Δεκάδες αρχαιολογικοί χώροι ανοιχτοί για την πανσέληνο στις 9 Αυγούστου



    Πλήθος κόσμου βρέθηκε πέρυσι στην Ακρόπολη για την αυγουστιάτικη πανσέληνο
    Αθήνα.

    Η γιορτή του φεγγαριού στους αρχαιολογικούς χώρους της Ελλάδας συνεχίζεται και φέτος. Δεκάδες μνημεία στην ΑΘήνα και την επαρχία θα παραμείνουν ανοιχτά έως τη 01.00 π.μ. το βράδυ της πανσελήνου την Τετάρτη 9 Αυγούστου.

    Η είσοδος σε όλους τους αρχαιολογικούς χώρους που αφορά το πρόγραμμα του υπουργείου Πολιτισμού θα είναι ελεύθερη. Οι επισκέπτες, ωστόσο, θα πρέπει να παραμένουν εντός των περισχοινίσεων και καλό θα είναι να αποφεύγουν το κάπνισμα και την κατανάλωση τροφίμων και ποτών.

    Η πανσέληνος θα γιορταστεί στους εξής αρχαιολογικούς χώρους:

    - Ακρόπολη
    - Σούνιο
    - Κεραμεικός - Ολυμπιείο
    - Ακρόπολη Μυκηνών
    - Ρωμαϊκό Ωδείο Πατρών
    - Αρχαιολογικός Χώρος Ολυμπίας
    - Αρχαιολογικός Χώρος Δόλιανης
    - Αρχαίο Στάδιο Δελφών
    - Αύλειος Χώρος Μουσείου Ερέτριας
    - Αρχαιολογικός Χώρος Δωδώνης
    - Αρχαιολογικό Μουσείο Αλμυρού
    - Κάστρο Λαμίας
    - Αρχαιολογικός Χώρος Πέλλας - Βεργίνας
    - Αρχαιολογικός Χώρος Θάσου
    - Αρχαιολογικός Χώρος Σαμοθράκης
    - Αρχαιολογικός Χώρος Μέσων - Εμπορειό Χίου- Πολιόχνη Λήμνου
    - Κιόνια Τήνου
    - Αρχαιολογικός Χώρος Δήλου
    - Αύλειος Χώρος Μουσείου Προϊστορικής Θήρας
    - Αρχαιολογικός Χώρος Υρίων Νάξου
    - Αρχαιολογικός Χώρος Ηραίου Σάμου
    - Ασκληπιείο Κω
    - Αρχαιολογικός Χώρος Μαλίων
    - Αρχαιολογικός Χώρος Απτέρας
    - Δίον Πιερίας
    - Αρχαιολογικός Χώρος Αμφίπολης
    - Αρχαία Πόλη Φλώρινας
    - Αρχαιολογικός Χώρος Αιανής Κοζάνης (Αρχαία Πόλη - Νεκρόπολη)
    - Πύργος Κιερίου
    - Ρωμαϊκές Θέρμες
    - Αρχαιολογικός Χώρος Νεμέας
    - Ανάκτορο Νέστορος

    Πηγή: news.in.gr


    XeniaRodo
    09.08.2006, 12:18
    Aν δεν πάω στην Aκρόπολη πάντως θα τη βγάλω στην ταράτσα της πολυκατοικίας... αν και τέτοια μέρα θέλει θάλασσα γμτ...
    uNick
    09.08.2006, 13:00
    Ξένια, δεν το κάνω επίτηδες, αλλά......... το μπαλκόνι μου "βλέπει" θάλασσα... οπότε θα τα έχω όλα σε ένα απόψε...!
    XeniaRodo
    09.08.2006, 13:26
    Kαι τι μου το λες? ε? για να ζηλέυω?
    εμένα βλέπει ακάλυπτο...
    uNick
    09.08.2006, 14:22
    ...ε, καλά... αν είναι να ζηλεύεις... μπορούμε να το δούμε μαζί...


    Υ.Γ. ...μετά τον αγώνα βέβαια...
    incomplete_angel
    09.08.2006, 14:23
    Δυστυχώς δεν έχει ούτε μια εκδήλωση φέτος παιδιά.Έτσι ανακοινώθηκε από το αρμόδιο υπουργείο γιατί θεωρήθηκαν,λέει,ιδιαίτερα πολυδάπανες.... (Αηδίες...)

    .....but now i'm so much better..so if my words don't come together..just listen to the melody..'cause i'm in there hiddin'.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : incomplete_angel στις 09-08-2006 14:24 ]


    meltica
    09.08.2006, 17:21
    Δεν ξέρω τι λέτε για την θάλασσα, εμένα το σπίτι δεν βλέπει μόνο θάλασσα, αλλά είναι και ακριβώς απέναντι από αυτή!

    SmileyCentral.com

    Όποτε μάλλον σήμερα θα την βγάλουμε στην παραλία!
    Aiolos_m
    09.08.2006, 17:48
    Πανσέληνος....;

    Καιρός για συρτή!!!
    Tyrogkofretas
    09.08.2006, 18:12
    Εγώ αρρώστησα από χθες (ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ AIR CONDITION!!!) οπότε μάλλον το βλέπω να την βλέπω (ΑΝ την δω) από μπαλκόνι ή ταράτσα,σπίτι μου.
    Feggarenia261
    09.08.2006, 20:36
    Εγ'ω πάλι σήμερα έχω πολλά νευρα... Γκρρρρ... Φεγγαριάστηκα!!! Απο το μπαλκόνι θα την δω!
    vero
    09.08.2006, 21:35
    Και εγω στο μπαλκόνι θα την βλέπω. Αλλά θα περιμενω το Σαββατο που θα ειναι πιο ωραιο το θεαμα η "ΒΡΟΧΗ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΙΩΝ"


    Angel20
    10.08.2006, 00:58
    Βροχή των αστεριών? Αληθεύει αυτο για το Σάββατο?
    Deos
    10.08.2006, 09:50
    23.00 έξω από την Ακρόπολη.. Με μια λαοθάλασσα να περιμένει να μπει αλλά να μην την βάζουν, καθότι υπήρχε κίνδυνος για τα αρχαία, λόγω της μαζικής προσέγγισης. Ο κόσμος έβγαινε...έβγαινε...έβγαινε...αλλά κανείς δεν έμπαινε.
    "Σε λίγο παιδιά, υπομονή", λέγανε οι φύλακες.
    Το "σε λίγο" ήταν σχετικό..
    Τι να κάνουμε, τι να κάνουμε..."Να πάμε Φιλοπάπου" είπανε οι υπόλοιποι!!
    Υπέροχη ιδέα. Δεν είχα ξαναπάει, ήταν και κοντά..
    Η θέα ήταν αποστομωτική και είδα την Πανσέληνο, την Αθήνα και φυσικά την Ακρόπολη από μια άλλη οπτική.
    Κι ενώ χαλάρωνες, ρέμβαζες, συλλογιζόσουν, ξάφνου σε παίρνει τηλέφωνο ένας φίλος: "ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ".
    Ω, ναι!! Είχαν ξανανοίξει την είσοδο στην Ακρόπολη (μεσάνυχτα πλέον).
    Ξανά μανά κάτω τον Φιλοπάπου, πάνω την Ακρόπολη.
    Μπήκαμε σαν κύριοι, με σαφώς λιγότερο κόσμο και το ευχαριστηθήκαμε μέχρι να κλείσει (01.00+).
    Τα μνημεία δεν φωτίζονταν παρά μόνο από το φως του φεγγαριού και τα φλας του κόσμου. Ήταν όνειρο (καλοκαιρινής νυχτός!) αν και για αυγουστιάτικο φεγγάρι ήταν λίγο μικρό, αλλά μην τα θέλουμε όλα..
    01.00 φωταγωγούνται όλα τα μνημεία...!
    Είναι η ώρα που μας διώχνουν, αλλά που να φύγει ο κόσμος..
    Με τα πολλά πολλά αρχίσαμε 01.30 να αραιώνουμε. Δεν ξέρω τι ώρα έφυγαν οι τελευταίοι. Εγώ φωτογράφιζα σαν Κινεζάκι όλη την ώρα.
    Προσεχώς θα δείτε και φώτος.
    Άντε και του χρόνου παιδάκια
    kalouka
    10.08.2006, 11:39
    Βουλγαράκης
    Εκδηλώσεις για την πανσέληνο το 2007
    ΤΗΝ ΠΑΝΣΕΛΗΝΟ θαύμασαν χθες οι ρομαντικοί Αθηναίοι -και όχι μόνο- σε διάφορους αρχαιολογικούς χώρους, που δεν συνοδεύτηκαν φέτος από καλλιτεχνικές εκδηλώσεις, όπως συνέβαινε τα τελευταία χρόνια. Σύμφωνα με δήλωση του υπουργού Πολιτισμού, Γιώργου Βουλγαράκη, «τον Αύγουστο του 2007, οπότε θα υπάρχει και ο κατάλληλος χρόνος προετοιμασίας, θα προγραμματιστεί όχι μόνο το άνοιγμα των αρχαιολογικών χώρων, αλλά και η πραγματοποίηση εκδηλώσεων σε αυτούς».

    naftemporiki


    uNick
    10.08.2006, 12:11
    Το μέλος kalouka στις 10-08-2006 στις 11:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Σύμφωνα με δήλωση του υπουργού Πολιτισμού, Γιώργου Βουλγαράκη, «τον Αύγουστο του 2007, οπότε θα υπάρχει και ο κατάλληλος χρόνος προετοιμασίας, θα προγραμματιστεί όχι μόνο το άνοιγμα των αρχαιολογικών χώρων, αλλά και η πραγματοποίηση εκδηλώσεων σε αυτούς».

    Τώρα εμένα αυτή η δήλωση γιατί μου φέρνει περίεργους συνειρμούς...?

    Φαντάζομαι τον διάλογο μέσα στο υπουργείο Πολιτισμού...:

    Τρίτη 08 Αυγούστου 2006, ώρα 14:37
    Βουλγαράκης: Άντε παιδιά, καλό μεσημέρι...
    Αρμόδιος Υπάλληλος: Καλό μεσημέρι κύριε υπουργέ, και καλή σας όρεξη.
    Β.: Καλή όρεξη Μπάμπη... Αλήθεια ρε, τί καλό σου φτιάχνει η Κούλα σήμερα?
    Α.Υ.: Μπριάμ κύριε υπουργέ... Καλοκαίρι είναι... ε, "τραβιέται"...
    Β.: Με καμιά παγωμένη μπύρα... Ααα ρε Μπάμπη, σε ζηλεύω ρε... Αυτά είναι... Εγώ πάλι καμιά μακαρονάδα θα παραγγείλω... Τέλος πάντων... Τουλάχιστον αύριο όλο και κάτι καλό θα κάνουμε, που έχει και πανσέληνο... Πανσέληνο?????!!!!!!!!! ΜΠΑΜΠΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!
    Α.Υ.: Ορίστε κύριε υπουργέ!
    Β.: Ρε μ.......ες, αύριο είναι η αυγουστιάτικη πανσέληνος ρε... Οργανώσατε καμιά εκδήλωση?
    Α.Υ.: Τί εκδήλωση κύριε υπουργέ?
    Β.: Καμία Χαρούλα, τίποτα τέτοιο...
    Α.Υ.: Όχι κύριε υπουργέ...
    Β.: Γιατί ρε μ......κα Μπάμπη γαμώτο???
    Α.Υ.: Μα... δεν μας είπατε τίποτα κύριε υπουργέ... Είχαμε και τρεξίματα με τους Ολυμπιακούς...
    Β.: Ποιούς Ολυμπιακούς ρε Μπάμπη? Οι Ολυμπιακοί έγιναν πρόπερσι...! Πωωω πωωωωω..... Ποιός ακούει τον Βενιζέλο και τον Λιάνη τώρα...? Με έχουν και στην μπούκα με την Σούπερ Λίγκα και το γήπεδο των βάζελων...!
    Α.Υ.: Ε, μην κάνετε έτσι κύριε υπουργέ, κάπως θα τα "μπαλώσουμε"...
    Β.: Πώς ρε Μπάμπη?...
    Α.Υ.: Ε... να... πείτε τους ότι δεν είχαμε τον κατάλληλο χρόνο... ότι είναι καλύτερα για την προστασία των αρχαίων μας.... τέτοια πράγματα...
    Β.: Άντε ρε Μπάμπη... άντε να δούμε... Αν δεν πετύχει όμως, θα σε στείλω στο Κ.Ε.Π. στο Σουφλί να σφραγίζεις αιτήσεις μεταδημότευσης!!!...


    Deos
    10.08.2006, 12:42
    Μπάμπη δεν πέτυχε..
    Μπάμπης----------------------------->

    ..Ετοίμαζε βαλίτσες για Σουφλί
    Βουλγαράκης------------------------>
    margo
    10.08.2006, 12:57
    Το μέλος uNick στις 10-08-2006 στις 12:11 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος kalouka στις 10-08-2006 στις 11:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Σύμφωνα με δήλωση του υπουργού Πολιτισμού, Γιώργου Βουλγαράκη, «τον Αύγουστο του 2007, οπότε θα υπάρχει και ο κατάλληλος χρόνος προετοιμασίας, θα προγραμματιστεί όχι μόνο το άνοιγμα των αρχαιολογικών χώρων, αλλά και η πραγματοποίηση εκδηλώσεων σε αυτούς».

    Τώρα εμένα αυτή η δήλωση γιατί μου φέρνει περίεργους συνειρμούς...?

    Φαντάζομαι τον διάλογο μέσα στο υπουργείο Πολιτισμού...:

    Τρίτη 08 Αυγούστου 2006, ώρα 14:37
    Βουλγαράκης: Άντε παιδιά, καλό μεσημέρι...

    Αρμόδιος Υπάλληλος: Καλό μεσημέρι κύριε υπουργέ, και καλή σας όρεξη.
    Β.: Καλή όρεξη Μπάμπη... Αλήθεια ρε, τί καλό σου φτιάχνει η Κούλα σήμερα?
    Α.Υ.: Μπριάμ κύριε υπουργέ... Καλοκαίρι είναι... ε, "τραβιέται"...
    Β.: Με καμιά παγωμένη μπύρα... Ααα ρε Μπάμπη, σε ζηλεύω ρε... Αυτά είναι... Εγώ πάλι καμιά μακαρονάδα θα παραγγείλω... Τέλος πάντων... Τουλάχιστον αύριο όλο και κάτι καλό θα κάνουμε, που έχει και πανσέληνο... Πανσέληνο?????!!!!!!!!! ΜΠΑΜΠΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!Α.Υ.: Ορίστε κύριε υπουργέ!
    Β.: Ρε μ.......ες, αύριο είναι η αυγουστιάτικη πανσέληνος ρε... Οργανώσατε καμιά εκδήλωση?
    Α.Υ.: Τί εκδήλωση κύριε υπουργέ?
    Β.: Καμία Χαρούλα, τίποτα τέτοιο...
    Α.Υ.: Όχι κύριε υπουργέ...
    Β.: Γιατί ρε μ......κα Μπάμπη γαμώτο???
    Α.Υ.: Μα... δεν μας είπατε τίποτα κύριε υπουργέ... Είχαμε και τρεξίματα με τους Ολυμπιακούς...
    Β.: Ποιούς Ολυμπιακούς ρε Μπάμπη? Οι Ολυμπιακοί έγιναν πρόπερσι...! Πωωω πωωωωω..... Ποιός ακούει τον Βενιζέλο και τον Λιάνη τώρα...? Με έχουν και στην μπούκα με την Σούπερ Λίγκα και το γήπεδο των βάζελων...!
    Α.Υ.: Ε, μην κάνετε έτσι κύριε υπουργέ, κάπως θα τα "μπαλώσουμε"...
    Β.: Πώς ρε Μπάμπη?...
    Α.Υ.: Ε... να... πείτε τους ότι δεν είχαμε τον κατάλληλο χρόνο... ότι είναι καλύτερα για την προστασία των αρχαίων μας.... τέτοια πράγματα...
    Β.: Άντε ρε Μπάμπη... άντε να δούμε... Αν δεν πετύχει όμως, θα σε στείλω στο Κ.Ε.Π. στο Σουφλί να σφραγίζεις αιτήσεις μεταδημότευσης!!!...


    ΤΕΛΕΙΟΟΟ uNick-καλά δε μου λες ??ΜΠΡΟΣΤΑ ΗΣΟΥΝΑ ????????????????????????? ΠΟΛΥ ΓΕΛΑΣΑ !!!
    ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ !!!


    Αν σκέφτεσαι 1 χρόνο μπροστά σπείρε ένα σπόρο.
    Αν σκέφτεσαι 10 χρόνια μπροστά φύτεψε ένα δέντρο.
    Αν σκέφτεσαι 100 χρόνια μπροστά μόρφωσε το λαό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 10-08-2006 13:14 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 10-08-2006 13:15 ]