ελληνική μουσική
    894 online   ·  210.853 μέλη
    nikolasteri
    04.06.2010, 11:51

    Καλησπέρα. Ψάχνω ένα τραγούδι που στο refrain λέει (περίπου): "είμαστε άρρωστοι, δεν είμαστε καλά όλο το χωριό  φωνάζει με χαρά". Το google δεν βοήθησε πολύ :P ευχαριστώ.


    tinamkt
    14.06.2010, 18:54

    καλησπέρα....!!!ψάχνω και εγώ ένα τραγούδι....!!!!κάπως να το κατεβάσω ή να μου το στείλει κάποιος....δν το βρίσκω σε κανένα δισκοπωλείο!

    welcome to jah city-famara!!


    Blue-cornmoon
    25.02.2011, 07:47
    Δεν ξέρω άμα είναι αυτό που χάχνεις αλλα βρήκα κατι λίγο Στίχοι: Κωστής Μαραβέγιας Μουσική: Κωστής Μαραβέγιας Πρώτη εκτέλεση: Κωστής Μαραβέγιας
    Blue-cornmoon
    25.02.2011, 08:01
    Καλημέρα. Ψάχνω και εγώ, ένα τραγούδι, το έχω ακούσει αρκετές φορές στο Διφωνο 96,6. Αλλα δεν κατάφερα να επικοινωνίσω μαζί τους για να μου πουν πιο τραγούδι είναι. Και το μόνο που θυμάμαι απο το τραγούδι είναι αυτός ο στίχος "Και σαν βουνό σηκώνεται (ή ηψώνεται)" και το χαρακτηριστικό του τραγουδιού είναι οτι επειδή μηλάει ένας παραμυθάς κάθε φορά που στο τραγούδι αρχιζέι να λέει την ιστορία του αντι για λόγια τραγουδάει λέγοντας "λα λε λα λε λε λο λα λε λα λε λε λο etc" Παρακαλώ βοηθίστε με. Ευχαριστώ.
    liabubbles
    06.04.2011, 00:52

    Γεια σας,

    Ψάχνω απεγνωσμένα ένα τραγούδι - είναι παλιό και μου το τραγουδούσε η γιαγιά μου. Είναι άρρωστη και θα ηθελά να το βρώ - δεν γνωρίζω τον τίτλο ούτε τον καλλιτέχνη αλλά θυμάμαι τα λόγια στην αρχή.

    Δεν θα'σαι πάντα καλλονή και πάντα νέα

    Δεν θα'σαι πάντα.....

     

    Σας παρακαλώ, είναι πολύ σημαντικό - εαν το γνωρίζει κάποιος ή κάποιοα θα σας είμαι πολύ ευγνώμων.

     

    Merci merci merci!


    tina-fist
    12.04.2011, 17:05

    γεια σας! ψάχνω ένα τραγούδι που το βάζει συχνά στον freedom και λέει "Aν κανένας σουηδός μιλούσε ελληνικά και κάνετε παιδιά, αν κανείς πακιστανός μιλούσε ελληνικά και κάνετε παιδιά.." και κάτι τέτοια.. είναι λίγο χαζό ως τραγούδι (αν σκεφτείς ότι λέει σχεδόν ένα από κάθε χώρα), αλλά το ψάχνουμε με μια φίλη μου.. αν το ξέρει κανένας, ας απαντήσει Smile


    hayden
    16.04.2011, 23:26

    Καλησπέρα!Ψάχνω ένα τραγούδι εδώ και καιρό που στο περίπου λέει για μια τυχαία συνάντηση δύο ανθρώπων κάπου στον Κεραμεικό όπου ήταν κάτι σαν κεραυνοβόλος έρωτας αλλά έφυγαν και οι δύο και τελικά δεν γνωρίστηκαν...Κάπως έτσι από ό,τι θυμάμαι...Το τραγουδούσαν ένας άντρας και μια γυναίκα.Όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει...


    kantadoros
    18.04.2011, 11:09

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kantadoros στις 09-12-2011 19:56 ]


    ThaliaK
    14.07.2011, 03:11

    Καλησπέρα και από μένα.

    Ψάχνω και γω ένα τραγούδι, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

    * Θυμάμαι μόνο ένα ρεφρέν, που επαναλαμβάνεται δις: "πες μου ως πότε θα το αντέχω, να είσαι ό,τι είχα/θέλω (ένα απ' τα δυό) και δεν το έχω"
    *έντεχνο (πρώτο μισό δεκαετίας '90) 
    * δε θυμάμαι τίτλο (έψαξα στο google το ρεφρέν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα)
    * το τραγουδά άνδρας. Στην κορύφωση του ρεφρέν, η φωνή μου θυμίζει Μητροπάνο, αλλά δεν το λέει ο Μητροπάνος
    * ρυθμός 9/8 (ζεϊμπέκικο)

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    pianistria
    01.09.2011, 16:41

    Γεια σας!!! και γω (ω τι έκπληξη) ψάχνω ένα τραγούδι

    το ρεφραίν νομίζω λέει "χαμένες παραλίες ένας αγέρας κλαίει (ή λέει ???), να μ' αγαπάς"

    το τραγουδάει ένας άντρας (δυστυχώς δεν μπορώ να εντοπίσω τη φωνή του αλλά είναι σχετικά γνωστός)

    όποιος κατάλαβε ποιο είναι το τραγούδι ας βοηθήσει :):):)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pianistria στις 01-09-2011 16:43 ]


    pianistria
    01.09.2011, 16:52

    οκ άκυρο το εντόπισα!!! :):):):) για όποιον ενδιαφέρεται είναι το παρακάτω τραγούδι

    Μικρές περιπλανήσεις

    align=right>[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pianistria στις 01-09-2011 16:52 ]


    temptemp
    11.03.2016, 22:57

    Παράθεση:

    Το μέλος liabubbles στις 06.04.2011, 00:52 έγραψε...

    Γεια σας,

    Ψάχνω απεγνωσμένα ένα τραγούδι - είναι παλιό και μου το τραγουδούσε η γιαγιά μου. Είναι άρρωστη και θα ηθελά να το βρώ - δεν γνωρίζω τον τίτλο ούτε τον καλλιτέχνη αλλά θυμάμαι τα λόγια στην αρχή.

    Δεν θα'σαι πάντα καλλονή και πάντα νέα

    Δεν θα'σαι πάντα.....

     

    Σας παρακαλώ, είναι πολύ σημαντικό - εαν το γνωρίζει κάποιος ή κάποιοα θα σας είμαι πολύ ευγνώμων.

     

    Merci merci merci!



    Αγαπητή (?) Liabubbles,

    Φοβάμαι πως απαντώ την ερώτηση σου αυτή λίγο αργοπορημένα (πέντε χρόνια...).

    Το τραγούδι αυτό μου το τραγουδούσε η μητέρα μου (γεν.1932) και έχει διατηρηθεί στη μνήμη μου λόγω της ιδιομορφίας του (είναι σχεδόν μακάβριο και  τόσο «κακιωμένο» που είναι αστείο). Κατά καιρούς το γκουγκλάρω αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω το παραμικρό στοιχείο. Η ερώτησή σου ήταν για μένα μια ευπρόσδεκτη επιβεβαίωση οτι δεν επρόκειτο για δημιούργημα της φαντασίας της και επίσης ότι υπήρχε και κάποιος άλλος στο Σύνπαν που ήθελε να μάθεί κατι για αυτό το περίεργο τραγούδι. Οι φίλοι μου συχνά με βάζουν να το τραγουδάω (για πλάκα) και έτσι το διατηρώ ακόμα στη μνήμη μου. Σου μεταφέρω τα λόγια με κάθε επιφύλαξη για την πιστότητά τους ως προς το πρωτότυπο.

    Το τραγούδι είναι του Αττίκ, ο οποίος κατά τη μητέρα μου είχε συνεχώς ανεκπλήρωτους έρωτες οι οποίοι όμως προφανώς τον βοηθούσαν σε μουσική παραγωγικότητα. Πάει κάπως έτσι:

    Δεν θά ‘σαι πάντα καλλονή και πάντα νέα

    Δεν θά ‘σαι πάντα γελαστή, Περήφανη, τρανή κι’ ωραία

    Θα ‘ρθεί καιρός που με μαλλιά ξεθωριασμένα

    Θα κλαις τα χρόνια τα παλιά που μοίραζες φιλιά, χαμένα

     

    Στο λέω μόνο μέ κάποιο πόνο, πως το μυστήριο της ζωής δεν εννοεί

    Πως έφτασεν η ώρα πια να ιδείς

    Ποιός σε πονούσε και ποιός μπορούσε

    Και τις ρυτίδες σου ακόμα ν’ αγαπά

     

    Μόνη θα λιώνεις, και θα παγώνεις

    Οταν στην πορτα σου ο Χάρος θα χτυπά

     

    Στο λέω τώρα για καλό γαλανομάτα

    Ω! Μα δεν έχουνε μυαλό τα νιάτα

    ....