ελληνική μουσική
    984 online   ·  210.856 μέλη

    Θα δίνατε στο παιδάκι σας

    kalouka
    04.10.2005, 08:36
    δεν ξέρω πόσοι απο εσας έχετε παιδιά στο δημοτικό αλλά δυστυχώς όσοι γράφουμε εδω συμφωνούμε θα σας πρότεινα να πάτε σε μια συγκέντρωση γονέων (απο τη δασκάλα ) που κάνουν κάθε μήνα για την πρόοδο των μαθητών. Εκεί θα ακούσετε
    αυτά που άκουσα και εγω(περυσι β' ταξη στη κορη μου με δασκάλα απο αυτές που βαζουν αρκετά)απο μαμά ΜΗΠΩΣ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΤΕ ΛΙΓΑ,εχθες μια μαμά μόνο που δεν πάτησε το γιο της γιατί δεν είπε ιστορία γ'ταξη.Αυτοί οι γονείς θα συμφωνήσουν στην ένταξη δεύτερης ξένης γλώσσας στο δημοτικό και οι υππόλοιποι δεν θα κάνουν ούτε γράμμα απο τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων μη δυσαρεστήσουν το διεθυντή.Τελικά μήπως το χάπι το έχουμε παρει εμείς;

    renabill
    17.11.2007, 19:35
    Καλά τρελαθήκαμε τελείως? Αλλά θα μου πεις δίνουν χάπια στα παιδιά τους για να γίνουν πρωταθλητές δε θα δώσουν κάποιοι χάπια για να ναι Αινστάιν?
    Το χω ξαναπεί.Δε χρειάζεται να μαστε όλοι τέρατα μορφώσεως σε αυτό τον κόσμο.
    Stroumfita456
    20.11.2007, 21:29
    Όχι βεβαια.....
    absurdus_delirium
    21.11.2007, 12:40
    Αυτά είναι τα γούστα: Ridalin για το παιδί για να τακτοποιήσουμε τη Διαταραχή Έλλειψης Προσοχής (Attention Deficit Disorder) που αντιμετωπίζει και Zoloft ή Prozac για τους γονείς για τη Διπολική Διαταραχή (έτσι λένε τώρα τη μανιοκατάθλιψη) που τους βασανίζει. Όλοι τα χάπια τους -να είναι λειτουργικοί και παραγωγικοί- και ένα υπόθετο το βράδυ...
    Tropaiatissa
    21.11.2007, 12:46
    Τώρα είδα αυτό το τόπικ...

    Παράθεση:

    Το μέλος AlienP στις 16-08-2005 στις 17:48 έγραψε...

    χάπια για να μάθει γρηγορότερα τα μαθήματά του;


    Υπάρχει τέτοιο πράγμα????? Τί χάπια είναι αυτά? Πρώτη φορά τ' ακούω...
    --Elena--
    21.11.2007, 13:47
    Ούτε εγώ θα έδινα στο παιδί μου(αν και είμαι μικρή ακόμα.. ).... Όπως και να το κάνουμε..ένα χάπι είναι πάντα ένα χάπι...δεν πειράζει αν κάποιο παιδί δεν είναι τόσο "έξυπνο" όσα τα άλλα!!!!Κάθε παιδί είναι ξεχωριστό και κάνει κάτι καλύτερο από τα άλλα!!!!Αν παάρουμε για παράδειγμα τα παιδιά με σύνδρομο Down,τότε θα διαπιστώσουμε ότι είναι πολύ έξυπνα(ΧΩΡΙΣ εισαγωγικά!) και γεμάτα με χάρες!!!!!!

    Αν λοιπόν...μου τύχαινε ένα παιδί φυσιολογικό ή με κάποιο τέτοιο σύνδρομο..τότε το μόνο που θα του έδινα είναι αγάπη!!!!Τίποτε άλλο...

    ΥΓ. Εκτός αν έχει ίωση και πρέπει να πάρει φάρμακα..Τότε αλλάζει το πράγμα..!
    seras
    21.11.2007, 14:40
    Όχι φυσικά..λίγο έλεος ρε παιδιά...
    punkster
    21.11.2007, 17:37
    Δεν θα εδινα ποτε χαπακια στο παιδι μου για να μαθει πιο γρηγορα τα μαθηματα του, μονο και μονο απο ιδεολογικης αποψης!

    Δεν θελω το παιδι μου να γινει οργανο και εργαλιο του κρατους και του κερδους!

    Λες και σκοτιστικε κανενας τους αν το παιδι μου θα μαθει μονο για την γνωση!

    Ειναι απλως αλλη μια συνεπεια και αλλη μια εκφραση των ταχεων ρυθμων της συγχρονης ζωης!
    Το κρατος, οι επιχειρησεις, ολοι αυτοι οι Big Guys(ξερετε φυσικα τι εννοω) θελουν οι νεοι να μαθαινουν οσο πιο γρηγορα γινεται οσο το δυνατον μεγαλυτερο ογκο πληροφοριων για να διοχετευονται γρηγορα στην αγορα εργασιας και να μπορουν να ειναι παραγωγικοι στο μεγιστο βαθμο!

    Ε, ΟΧΙ!!!!

    Δεν θα τους κανουμε ΚΑΙ αυτη τη χαρη!

    Για τ' ονομα!

    Το παιδι μου δεν θα μπει στα μετρα τα δικα τους!

    www.myspace.com/xamenakormiaxk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 21-11-2007 17:43 ]


    cobal
    21.11.2007, 18:15
    Θα τα δοκιμαζα πρωτα και αν ηταν καλα μπορει να τα' παιρνα εγω
    nomiky
    22.11.2007, 14:34
    Δέ βλέπω για ποιο λόγο να βγαζει κανείς το κόμπλεξ του στο παιδι του.
    έχω ενα γιό 13 μηνών και περιμένω σε πέντε μήνες το δεύτερο. Μια απο τις μεγαλες μου ένιες είναι πως θα τα προστατέψω απο λάθος ουσίες που μπορει να τους δώσει κάποιος αργότερα για φαντασου να αρχισω να τα χαπακονω προτη έγω! ωραιο παράδιγμα για εφκολο κερδος. Αν το εφκολο ειναι καλο η δεκτο τότε ο 19αρης στα ζωνιανα με τα 2 εκ ευρο ειναι πολυ μάγκας!