ελληνική μουσική
    487 online   ·  210.882 μέλη

    Ποιό είναι το τελευταίο βιβλίο που έχετε διαβάσει;

    Moonchild92
    01.05.2008, 18:59

    Παρόλο που τρέφω μια αγάπη για Agatha Christie,το τελευταίο βιβλίθο που διάβασα ήταν Ο Πρωτότοκος του Κ.Παολίνι λόγω του έρωτά μου με τα βιβλία φαντασίας.Πολύ καλό και στα ίχνη του Άρχοντα Των Δαχτυλιδιών...


    poison_girl
    01.05.2008, 19:25

    πριν ενα μηνα περιπου τελειωσα τους "Αθλιους'' του V.Hugo και μου αρεσε πολυ!!!

    και τωρα θελω να διαβασω τον''παιχτη'' απο Ντοστογιεφσκι αλλα πού χρονος...


    VOICETEACHER
    01.05.2008, 20:42

    Sarkozi εγω ο εγγονοs ενοs Ελληνα!(για οσουs δεν το ξερουν ο προεδροs ειναι απο εβραικη οικογενεια τηs Θεσσαλονικηs).{#emotions_dlg.rockon}


    PashalinaMakia
    01.05.2008, 20:49

    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 01-05-2008 στις 19:25 έγραψε...

    πριν ενα μηνα περιπου τελειωσα τους "Αθλιους'' του V.Hugo και μου αρεσε πολυ!!!

    και τωρα θελω να διαβασω τον''παιχτη'' απο Ντοστογιεφσκι αλλα πού χρονος...



     

    Έτσι μπράβο παιδί μου .Κλασσικά αριστουργήματα γιατί το βιβλίο "Έρωτας και τρακέρ απο την Ουκρανία" δεν μας εκφράζει!{#emotions_dlg.beer}


    xenia1972
    02.05.2008, 18:23

    Μ.Κουντερα - Κωμικοι Ερωτες


    donaldduck
    11.05.2008, 23:45

    to teleytaio biblio pou diabasa htan o prwtwtokos h synexeia tou eragon oso gia to agaphmeno lemoni snicket mia seira apo atyxh gegonota


    Sweetdreamer
    12.05.2008, 00:38

    Ο Θαυμαστός κόσμος του Τέσλα Γιώργος Στάμκος


    Moonchild92
    12.05.2008, 00:44

    Παράθεση:

    Το μέλος donaldduck στις 11-05-2008 στις 23:45 έγραψε...

    to teleytaio biblio pou diabasa htan o prwtwtokos h synexeia tou eragon oso gia to agaphmeno lemoni snicket mia seira apo atyxh gegonota



    {#emotions_dlg.beer}


    StavmanR
    12.05.2008, 02:24

    Είπα να "παλιμπαιδίσω" διαβάζοντας το Μιχαήλ Στρογκώφ του Ιούλιου Βερν.


    megaloserwtikos
    12.05.2008, 02:32

    Τον ''Πύργο'' του Κάφκα και μ' άρεσε πολύ. Δημιουργεί μια ατμόσφαιρα σκοτεινή και δαιδαλώδη. Υπέροχες σκηνές, αρκετό πικρό χιούμορ, πολλή φαντασία.


    renabill
    12.05.2008, 11:23

    Τον κώδικα Ντα Βιντσι


    Vanna
    12.05.2008, 22:49

    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 12-05-2008 στις 02:32 έγραψε...

    Τον ''Πύργο'' του Κάφκα και μ' άρεσε πολύ. Δημιουργεί μια ατμόσφαιρα σκοτεινή και δαιδαλώδη. Υπέροχες σκηνές, αρκετό πικρό χιούμορ, πολλή φαντασία.



    Υπέροχο ε; Το είχα διαβάσει πριν από τρία χρόνια...


    Opeth
    13.05.2008, 00:11

    Το τελευταιο βιβλιο που διαβασα εγω ειναι το η κρυφη γοητεια της μπουρζουδιας του Βασιλη Ραφαηλιδη.

    . {#emotions_dlg.beer}


    absurdus_delirium
    13.05.2008, 14:11

    "Γράμματα σε έναν νεαρό ποιητή" του Ράινερ Μαρία Ρίλκε. "Πολίτης χωρίς πόλη" του Ν. Βότση. Ενδιαφέρον να βλέπεις πως κάποια πράγματα απλά δεν αλλάζουν. Και στις δύο περιπτώσεις.{#emotions_dlg.blink} Τώρα διαβάζω το μεγάλο σουξέ ο Κώδικας Ντα Βίντσι. Την ταινία την παράτησα στη μέση (η χημεία Χανκς-Τοτού είναι ανύπαρκτη) αλλά το βιβλίο δεν είναι διόλου δυσάρεστο!


    megaloserwtikos
    13.05.2008, 16:39

    Παράθεση:

    Το μέλος Vanna στις 12-05-2008 στις 22:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 12-05-2008 στις 02:32 έγραψε...

    Τον ''Πύργο'' του Κάφκα και μ' άρεσε πολύ. Δημιουργεί μια ατμόσφαιρα σκοτεινή και δαιδαλώδη. Υπέροχες σκηνές, αρκετό πικρό χιούμορ, πολλή φαντασία.



    Υπέροχο ε; Το είχα διαβάσει πριν από τρία χρόνια...



    Πραγματικά υπέροχο. Ένας άνθρωπος που για να φτάσει τον στόχο του, βουλιάζει σε ένα περιβάλλον με συνωμοσίες, κρυφές παρακαλουθήσεις, συμφέροντα, μέσα στην ψευτιά και την υποκρισία ανωτέρων και κατωτέρων κοινωνικά. Ο Κάφκα κάτα την γνώμη μου, ειρωνεύεται όλο αυτό το κατεστημένο και αυτή την άβυσσο που βλέπει γύρω του.

    Μου κάνει εντύπωση το πόσο διαφορετικός είναι ο ήρωας στην αρχή και πως μπλέκεται στο άρρωστο περιβάλλον σιγά - σιγά


    -----------------
    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 13-05-2008 16:41 ]


    Vanna
    13.05.2008, 17:05

    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 13-05-2008 στις 16:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Vanna στις 12-05-2008 στις 22:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 12-05-2008 στις 02:32 έγραψε...

    Τον ''Πύργο'' του Κάφκα και μ' άρεσε πολύ. Δημιουργεί μια ατμόσφαιρα σκοτεινή και δαιδαλώδη. Υπέροχες σκηνές, αρκετό πικρό χιούμορ, πολλή φαντασία.



    Υπέροχο ε; Το είχα διαβάσει πριν από τρία χρόνια...



    Πραγματικά υπέροχο. Ένας άνθρωπος που για να φτάσει τον στόχο του, βουλιάζει σε ένα περιβάλλον με συνωμοσίες, κρυφές παρακαλουθήσεις, συμφέροντα, μέσα στην ψευτιά και την υποκρισία ανωτέρων και κατωτέρων κοινωνικά. Ο Κάφκα κάτα την γνώμη μου, ειρωνεύεται όλο αυτό το κατεστημένο και αυτή την άβυσσο που βλέπει γύρω του.

    Μου κάνει εντύπωση το πόσο διαφορετικός είναι ο ήρωας στην αρχή και πως μπλέκεται στο άρρωστο περιβάλλον σιγά - σιγά


    -----------------
    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 13-05-2008 16:41 ]

     



    Αυτά ακριβώς είχα γράψει πάνω κάτω σε μία εργασία πάνω στον Πύργο. Ο καθηγητής μου είχε ενθουσιαστεί.

    Πάντως είναι ένα από τα βιβλία(μαζί με το 1984 και την Φάρμα των Ζώων) που με έχει τρομάξει παρά ευχαριστήσει...


    megaloserwtikos
    23.05.2008, 21:29

    ''Το μέγαρο Γιακουμπιάν''. Αλάα Αλ Ασουάνι, Αίγυπτος.

    Συγγραφέας με άποψη πάνω στην πολιτική και κοινωνική κατάσταση της Αιγύπτου, αρκετά ενημερωμένος με ήρωες διαφόρων κοινωνικών τάξεων που με εντυπωσίασε το πόσο καλά τις ξέρει και  τις καταγράφει. Συμπαθητικοί ήρωες, σε κάνει να ζεις μαζί τους. 

    Πολύ καλό μυθιστόρημα.


    jethroomi
    24.05.2008, 00:36

    Αν και αποφευγω τα 'ευπωλητα' βιβλια διαβασα το "Μ.χ." του Βασ. Αλεξακη και δεν το μετανιωσα.

    Τωρα διαβαζω κατι σχετικο με το παραπανω, οταν το ολοκληρωσω κι εφοσον συνεχιζεται το θεμα, θα σας το 'πω.


    esta
    27.05.2008, 15:34

    "Ο μύθος του Σίσυφου" του Καμύ.

    "Μ.Χ." του Β.ΑΛεξάκη.Πραγματικά αξίζει!


    megaloserwtikos
    01.06.2008, 23:27

    Κι εγώ το ''Μ.Χ.'' του Αλεξάκη.

      Γραμμένο με πολύ ψάξιμο όσο αφορά το Άγιο Όρος και με αναφορές στην προχριστιανική θρησκεία όπως και τους προσωκρατικούς φιλοσόφους. Όλα αυτά με μια δόση χιούμορ και μέσα από μια ιστορία ενός ήρωα σημερινού.

      Τελειώνοντας σιγοτραγουδούσα το γνωστό νησιώτικο: ''Κόρη καραβοκύρη κι όμορφη κοπελιά''. Δεν θα πω γιατί, όσοι το έχουν διαβάσει ξέρουν...