ελληνική μουσική
    663 online   ·  210.857 μέλη

    Συναυλιες - Καλοκαίρι 2003!

    Kotsiraki
    23.06.2003, 17:18
    Αν και είναι ακόμη λίγο νωρίς, τα καλά νέα πρέπει να λέγονται! 5 Σεπτεμβρίου ο Αλκίνοος Ιωαννίδης στο θέατρο της Ε.Η.Μ. στα Ιωάννινα.
    Elen
    23.06.2003, 17:35
    Quote:

    23-06-2003 στις 16:27, jorge wrote:
    Ας παραθέσουμε τι έγραψε η Ελευθεροτυπία για τη συναυλία, μια μέρα μετά:




    jorge, δύο μέρες μετά. Το άρθρο είναι σημερινό...
    jorge
    23.06.2003, 19:12
    Quote:
    jorge, δύο μέρες μετά. Το άρθρο είναι σημερινό...



    Το φύλλο της Δευτέρας εκτυπώθηκε τα ξημερώματα της Δευτέρας, άρα 24 και κάτι ώρες μετά τη συναυλία
    Elen
    23.06.2003, 20:22
    Quote:
    Το φύλλο της Δευτέρας εκτυπώθηκε τα ξημερώματα της Δευτέρας

    , άρα στις 23/06, το λες και μόνος σου, είδες;

    Εντάξει..., όπως το δει κανείς... Εσύ λες μια μέρα και κάτι μετα, εγώ λέω 2 μέρες μετά. Όφείλεις όμως να παραδεχθείς ότι ειναι περισσότερο από μία μέρα!! Και λέγοντας(εσύ) μία μέρα, είναι σα να (πρόσεξε:) γυρίζεις το χρόνο πίσω!! Και γυρίζει ο χρόνος πίσω; Εεεεεε; Όχι, σ'αυτό θέλω μία απάντηση! Ενώ, μπροστά πηγαίνει!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Elen στις 23-06-2003 20:23 ]
    jorge
    23.06.2003, 20:55
    Quote:
    Όφείλεις όμως να παραδεχθείς ότι ειναι περισσότερο από μία μέρα!! Και λέγοντας(εσύ) μία μέρα, είναι σα να (πρόσεξε:) γυρίζεις το χρόνο πίσω!! Και γυρίζει ο χρόνος πίσω; Εεεεεε; Όχι, σ'αυτό θέλω μία απάντηση! Ενώ, μπροστά πηγαίνει!!



    Οκ, δέχομαι οτι είναι παραπάνω από μια μέρα (28 ώρες), αλλά δεν δέχομαι πως ο χρόνος πάει μόνο μπροστά! Έχει ο καιρός γυρίσματα, η ζωή μου κύκλους κάνει, άσε με πάλι να σου πω για χρόνια περασμένα... Θες κι άλλα;
    Elen
    23.06.2003, 21:51
    Quote:
    Οκ, δέχομαι οτι είναι παραπάνω από μια μέρα


    Ok, αυτό μου φτάνει!

    Όσο για το αν ο χρόνος γυρίζει πίσω,
    λες:
    Quote:
    Έχει ο καιρός γυρίσματα


    σωστά, γυρίσματα, όχι πισωγυρίσματα
    έπειτα:
    Quote:
    η ζωή μου κύκλους κάνει,


    κύκλους κάνει και δε σταματά... που σημαίνει ότι επαναλαμβάνονται κάποιες καταστάσεις παρόμοιες με του παρελθόντος. Οι λοιπές συνθήκες όμως, δεν μπορεί ποτέ να είναι ακριβώς οι ίδιες, έστω κι αν μοιάζουν! Άρα ό, τι περνάει, πίσω δε γυρίζει, δυστυχώς πολλές φορές, ευτυχώς άλλες!
    και τέλος:
    Quote:
    άσε με πάλι να σου πω για χρόνια περασμένα


    να μου πεις, καμία αντίρρηση επ' αυτού! Να τα φέρεις στο σήμερα όμως, μπορείς; Να τα κάνεις παρόν;

    Και... να απαντήσω κι εγώ μ'ένα τραγούδι;
    "Η ζωή που περνά και χάνεται,
    η ζωή περνά και χάνεται.
    Κι η στιγμή που ποτέ δεν πιάνεται,
    η στιγμή ποτέ δεν πιάνεται..."

    Αλλά, κοίτα πώς καταλήξαμε; Να ξεκινήσει η συζήτηση από ένα αστείο , και να εξελιχθεί σε φιλοσοφικό ζήτημα....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Elen στις 23-06-2003 22:37 ]
    Elen
    25.06.2003, 16:04
    Αύριο, Τετάρτη 26/06, οι DE FACTO και ΣΥΝΝΕΦΑ ΜΕ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ
    στην ΠΛ. ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ στις 7.30 μ.μ., δίνουν το "παρών" στις εκδηλώσεις που διοργανώνει το «Δίκτυο Υπηρεσιών Στροφή» για την Παγκόσμια Ημέρα Κατά των Ναρκωτικών.
    Είσοδος: Ελεύθερη


    Επίσης την ίδια μέρα, οι FILM,DEUS EX MACHINA και οι MODE PLAGAL LIVE, τα τρία πολύ γνωστά Αθηναικά σχήματα θα εμφανιστούν ζωντανά στην μεγάλη συναυλία που διοργανώνεται στην ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ, στα πλαίσια, του ίδιου σκοπού, της παγκόσμιας ημέρας κατά των ναρκωτικών.
    Ειδικότερα, οι Film και οι Deus Ex Machina θα παρουσιάσουν live τα album No Luggage και Signs αντίστοιχα που κυκλοφορησαν φέτος από τη Hitch Hyke και κέρδισαν το κοινό και τους κριτικούς.
    Ωρα Εναρξης: 19:30
    Είσοδος: Ελεύθερη


    jorge
    25.06.2003, 17:08
    Αν κάποιοι από εσάς έχετε όρεξη να ενημερώνετε την Ατζέντα μας, μπορείτε να το κάνετε πολύ εύκολα.

    Επιλέγετε "Ατζέντα" και κατόπιν επιλέγετε "Καταχώρηση γεγονότος". Εκεί στον τίτλο βάζετε συνοπτικά το γεγονός: όνομα καλλιτέχνη, πολη και ώρα (μέσα σε παρένθεση). Κατόπιν επιλέγετε από κάτω την ημερομηνία (και στα 2 πεδία), πατάτε προεπισκόπηση και μετά καταχώρηση. Αν το κάνετε μια φορά, μετά θα δείτε πόσο εύκολο είναι.

    Χρησιμοποιείτε μόνο ελληνικά, ενώ ενημερώνουμε πως αν τα παραπάνω δεν τηρούνται, ο κόπος σας θα πάει (δυστυχώς) χαμένος

    Thank you,
    ο αγαπημένος σας administrator

    dinaki13b
    25.06.2003, 22:57
    Αγαπημένε μας (και ανανεωμένε μας απ'ότι διαπιστώνω...) administrator είμαι σίγουρη ότι έγραψα χτές 23/06 μια απάντηση σ'αυτή τη συζήτηση για συναυλία του Χατζηγιάννη στο Βόλο αλλά δεν την βλέπω γιατί?
    Μήπως μεγάλωσε η μυωπία μου? (κρύο αστειάκι γιατί κάνει και ζέστη)
    jorge
    26.06.2003, 01:14
    Quote:
    Αγαπημένε μας (και ανανεωμένε μας απ'ότι διαπιστώνω...) administrator είμαι σίγουρη ότι έγραψα χτές 23/06 μια απάντηση σ'αυτή τη συζήτηση για συναυλία του Χατζηγιάννη στο Βόλο αλλά δεν την βλέπω γιατί?



    Ψάξε στο θέμα "Μιχάλης Χατζηγιάννης" !

    Η ζέστη μας έχει βαρέσει βλέπω
    yiannisyiannis
    26.06.2003, 09:52
    Για όσους είναι ρομαντικοί και φυσιολάτρες, προτείνω να επισκεφτούν το φεστιβάλ «Παρ' όχθην Κερκίνης», που θα πραγματοποιηθεί στις όχθες της λίμνης Κερκίνης, από 2 έως 6 Ιουλίου. Η Κερκίνη είναι ένας από τους 11 υγροβιότοπους της Ελλάδας που προστατεύονται από τη συνθήκη Ramsar. Εκεί, παρέα με εκατοντάδες πολύχρωμα αγριοπούλια, μπορείτε να παρακολουθήσετε μουσικές εκδηλώσεις, χορό, θεατρικές παραστάσεις, εκθέσεις ζωγραφικής, φωτογραφίας και πολλά άλλα ενδιαφέροντα happenings.
    dinaki13b
    26.06.2003, 18:03
    Quote:

    26-06-2003 στις 01:14, jorge wrote:
    Quote:
    Αγαπημένε μας (και ανανεωμένε μας απ'ότι διαπιστώνω...) administrator είμαι σίγουρη ότι έγραψα χτές 23/06 μια απάντηση σ'αυτή τη συζήτηση για συναυλία του Χατζηγιάννη στο Βόλο αλλά δεν την βλέπω γιατί?



    Ψάξε στο θέμα "Μιχάλης Χατζηγιάννης" !

    Η ζέστη μας έχει βαρέσει βλέπω




    Πράγματι η ζέστη με έχει βαρέσει για τα καλά δεν πειράζει έριξα πολύ γέλιο
    Elen
    27.06.2003, 13:01
    Οι εκδήλωσεις που αναφέρω παρακάτω δεν είναι συναυλίες, αλλά έχουν σχέση με μουσική, αφού πρόκειται για χορευτικές παραστάσεις. Για όσους ενδιαφέρονται λοιπόν:

    Εβδομάδα Σύγχρονου Χορού στην Τεχνόπολη

    Προσπαθώντας να προωθήσει την τέχνη του χορού στη σύγχρονη μορφή έκφρασής του, ο Πολιτισμικός Οργανισμός του Δήμου Αθηναίων διοργανώνει, από 3 έως 10 Ιουλίου στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων, Εβδομάδα Σύγχρονου Χορού με παραστάσεις, προβολές Dance films & Video dance και παράλληλα σεμινάρια.

    Οι προβολές Dance films & Video dance πραγματοποιούνται με τη συνεργασία του Impulstanz Festival της Βιέννης στο αμφιθέατρο του Αθήνα 9.84 ενώ τα σεμινάρια στην αίθουσα Δ7 της Τεχνόπολης.

    Στα σεμινάρια διδάσκουν οι:
    - Χάρης Μανταφούνης, χορογράφος, καθηγητής Κρατικής Σχολής Χορού
    - Μιχάλης Ναλμπάντης, χορογράφος, καθηγητής Κρατικής Σχολής Χορού
    - Αλίκη Καζούρη, διευθύντρια σπουδών επαγγελματικής σχολής "Ραλλού Μάνου" χορογράφος, καθηγήτρια
    - Ερμής Μαλκότσης, χορευτής

    Το πρόγραμμα των παραστάσεων έχει ως εξής:
    Πέμπτη-Παρασκευή, 3-4 Ιουλίου
    Παράξενα Συναισθηματικό από την Ομάδα Σύγχρονου Χορού Χάρη Μανταφούνη
    Κυριακή, 6 Ιουλίου
    Ρέει το γάλα, ρέει το μέλι, ρέει κρασί από το Xοροθέατρο Ροές
    Τρίτη, 8 Ιουλίου
    Sine Qua Non - Yelp DanceCo. - Oμάδα Xορού Μύϊα - Χοροθέατρο Μετ' εμποδίων
    Πέμπτη, 10 Ιουλίου
    Snap republic από την Ομάδα Χορευτές
    ΝΛ

    Σχετικό link:cultureguide.gr
    Mariagoros
    27.06.2003, 13:30
    Elen, είσαι φοβερή πηγή πληροφοριών!!! Μπράβο, συγχαρητήρια

    Έχω ακούσει για το "ρέει το γάλα, ρέει το μέλι..."! Πρέπει να'ναι καλή παράσταση!

    Σ'ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες. Προχτές με τους RUST απ'το σχετικό μήνυμά σου στο forum έμαθα που ακριβώς είναι αλλά δεν μπόρεσα να πάω δυστυχώς γιατί δεν υπήρχαν ταξί για να γυρίσω Πειραιά.

    Μπράβο και στο musicheaven για τις υπηρεσίες του!
    Elen
    27.06.2003, 16:44
    Quote:
    Elen, είσαι φοβερή πηγή πληροφοριών!!! Μπράβο, συγχαρητήρια


    Mariagoros, ευτυχώς ζούμε στην "Κοινωνία της Πληροφορίας", οπότε, δε χρειάζεται να κοπιάσω ιδιαίτερα για να τις βρω! Αρκεί να υπάρχει διάθεση...
    Μακάρι να μπορούσα και να τις παρακολουθήσω όλες αυτές τις αξιόλογες εκδηλώσεις!
    Να'σαι καλά πάντως!!!
    Mariagoros
    30.06.2003, 10:48
    Elen, αυτό είναι! Έχεις δίκιο...
    Το κακό είναι να ξέρεις για όλες αλλά να μην μπορείς να πας σε όλες!

    Να σου πω... Μου είχες πει κάτι για την "Καθημερινή"! Την πήρα χτες και έψαξα το όνομά σου αλλά δεν το βρήκα στα άρθρα για τους καλύτερους δίσκους... Ποιό αφιέρωμα είναι δικό σου??? Συγνώμη κιόλας που ρωτάω, αν δε θες να απαντήσεις! Φιλιά χχχ
    Elen
    01.07.2003, 10:20
    Βρε, ποιό άρθρο μου;; Εγώ απλά ενημέρωση έκανα ανοίγοντας το συγκεκριμένο θέμα!!
    Να σου πω, επειδή γράφουμε κανένα "αρθράκι" στο MusicHeaven που και που, δε σημαίνει ότι έχουμε πάρει το "βάπτισμα του πυρός" και για τα "μεγάλα" έντυπα!
    Παρανόηση...

    Τελικά, σου άρεσε το περιεχόμενο του ένθετου; Δεν έχει πολύ σπουδαίες πληροφορίες για την ιστορία των δίσκων; Εμένα μου άρεσε πολύ, αν και δεν το έχω διαβάσει όλο ακόμη... 100 δίσκοι βλέπεις... Ουκ ολίγοι....
    Mariagoros
    01.07.2003, 10:32
    Elen, χα χα χα Δε ξέρω... Έτσι κατάλαβα. Διάβασα πολύ γρήγορα εκείνο το μήνυμά σου και μπερδεύτηκα... ΧΑ ΧΑ Καλό!!!

    Φοβερές πληροφορίες. Και ιδιαίτερα χάρηκα όταν είδα ότι στην όχι μεγάλη συλλογή μου από CD, υπήρχαν κάποιοι απ'αυτούς τους δίσκους...

    ΧΑ ΧΑ ΧΑ Ακόμα γελάω με το προηγούμενο! Κι έψαχνα, έψαχνα κι έλεγα. Λες το Elen να είναι ψευδόνημο??? ΧΑ ΧΑ


    Παιδιά, πληροφορίες για το που μπορείτε να βρείτε εισιτήρια για συναυλίες γενικά στο θέμα: Μιχάλης Χατζηγιάννης, με αφορμή την αυριανή συναυλία του (2/7)

    Σε κάθε δρόμο πάντα υπάρχει ένας γκρεμός, αρκεί στην ώρα να τον δεις και να ξεφύγεις... ('Ο Γκρεμός' Χατζιδάκις)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Mariagoros στις 01-07-2003 14:08 ]
    Elen
    01.07.2003, 17:05
    Λοιπόν, μόλις το έιδα:
    Για τους φίλους της ελληνικής ροκ σκηνής, σήμερα το απόγευμα στις 7:30, στο Ανοιχτό Θέατρο Κολωνού(Λόφος Κολωνού, Καπνέως & Ιωαννίνων, Αθήνα) θα εμφανιστούν για ένα "Καλοκαιρινό ταξίδι στα δυτικά", οι Ενδελέχεια, Άμμος και Καρζάνοβα.
    Είσοδος ελεύθερη.
    Mariagoros
    03.07.2003, 13:40
    Παίδες, πήγα συναυλία Μιχάλη Χατζηγιάννη, 2/7... Θέατρο Πέτρας, Πετρούπολη!

    Για περισσότερα πηγαίνετε στο θέμα "Μιχάλης Χατζηγιάννης"

    Τσίου!!!