ελληνική μουσική
    679 online   ·  210.851 μέλη

    Bruce Dickinson ή Paul Di anno?

    revelation
    27.06.2008, 13:41

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 27-06-2008 στις 12:09 έγραψε...

    Magicadespell, μα φυσικά και μας ενδιαφέρουν οι απόψεις τους όπως και οι στίχοι τους...

    Εσύ μάλλον δεν δίνεις σημασία στους στίχους. Αποτελούν την κουλτουρα της εκέστοτε μπάντας. Καλύτερα ας μην αναλύσουμε τους στίχους των maiden από το powerslave και μετά...

    Όσον αφορά τους δυο τραγουδοποιούς, ο Di Anno σαφώς και ήταν πιο αυθεντικός και αυθόρμητος.Ποιό αληθινος δηλαδή. Φαίνεται από πολλά. Ο dickinson ήξερε να παίζει καλύτερα το παιχνίδι της σοουμπίσνες. Ήταν πιο εμποράκος. Αυτό δεν μειώνει την αξία τους κατά την δεκαετία του 80 και μόνο τότε. Ευτυχώς έτυχε να τους δω την πρώτη φορα που είχαν έρθει στην Ελλάδα. Καμία σχέση με το σημερινό τσίρκουλο.

     

    υγ: αφιέρωμα του CNN στους maiden για μία ολάκερη ώρα. Βάλτε το μυαλουδάκι σας να δουλέψει...



    Nα δουλέψει και να πει τι; Επειδή τους έκανε αφιέρωμα είναι πουλημένοι; Ή μήπως αυτoί είπαν να το κάνει. Και νομίζω ότι θα σκέφτεσαι πως κάθονται και βλέπουν τους εαυτούς τους σε τέτοια αφιερώματα και συνεντέυξεις και καμαρώνουν. Όχι ότι θα τα έχουν χεσμένα. Και να σου κάνω μια ερώτηση. Γιατί έπαιζε το παιχνίδι της σουμπίσνες; Δώσε μου παράδειγμα. Μη μου πεις το Death Of Bruce Dickinson γιατί από τότε η δισκογραφικές ήλεγχαν τις μπάντες. Και αυτός που έπερνε τις αποφάσεις ήταν ο Harris.

    "Ευτυχώς έτυχε να τους δω την πρώτη φορα που είχαν έρθει στην Ελλάδα. Καμία σχέση με το σημερινό τσίρκουλο."

    Ναι αλλά τότε ήταν με τον Dickinson την εποχή του Seventh Son.. Το ότι σου άρεσε πολύ είναι λίγο αντίθετο με τα λεγομενά σου δεν νομίζεις; Αυθεντικός ο Di'anno;;; Φυσικά και ήταν. Ήταν ο μόνος punk-metal τραγουδιστής (και μη μου πείτε ότι ήταν μόνο punk. Και ο ίδιος έχει πει για τις ιδέες που είχε δώσει για το Killers) ήξερε να τραγουδά και να πηγαίνει με μια μελωδία. Ο Dickinson όμως γιατί δεν είναι αυθεντικός; Πόσους έχεις ακούσει με το στυλ φωνής του και σκηνικής παρουσίας. Και δεν το βλέπω εμπορικό τον τρόπο σκηνικής παρουσίας του (γιατί η σκηνική παρουσία δεν μπορεί να είναι εμπορική) άρα που είναι εμπορικός; Επίσης ο ίδιος ο Di'Anno είχε πει ότι είχε διάφορα προβλήματα (ναρκωτικά, ποτό) και δεν μπορούσε να αντέξει όλο αυτό και όχι μόνο γιατί ήταν original και punk. 


    revelation
    27.06.2008, 13:50

    Τώρα οι στοίχοι. Ρε παιδιά πάντα πολιτικοί ήταν ή ήταν ιστορίες. Τουλάχιστον απο τον πρώτο μέχρι το Χ Factor. 

    Tο θέμα είναι ότι στον πρώτο δίσκο ήταν πιο ρέμπελοι και πιο ΝΕΟΙ. όταν είσαι 19 δεν σκέφτεσαι το ίδιο με όταν είσαι 30.

    Επίσης, τους στοίχους ο Harris τους έκανε οπότε γιατί τους βάζουμε σε μια συζήτηση που αφορά τον Di'Anno και τον Dickinson; To θέμα με το Powerslave και το Seventh Son είναι ότι δεν αποφάσισαν να μιλήσουν για κάτι συγκεκριμένο και να μην είναι φλου. Καλά αν έλεγαν συνέχεια τα ίδια θα σας άρεσε περισσότερο και δεν θα τους είχατε βαρεθεί; Οι στοίχοι τους δεν ήταν πανκ μόνο. Ήταν Harris και απλά αναπτύχθηκαν οι γνώσεις του και άλλαξε ο τρόπος σκέψης του. 

     

    Υ.Γ. Που είναι το original στο Running Free;


    kwstasagas
    27.06.2008, 15:45

    revelation έγραψε :

    Eδώ λέμε ποιος είναι καλύτερος τραγουδιστής. Στη φωνή. Όχι ποιος έμεινε ίδιος στον χαρακτήρα ή ποιος είναι πιο "true" ή ποιος δεν έγινε διάσημος και πλούσιος (γιατί εκεί το πας).

    Αγαπητέ συμφορουμίτη, το θέμα του τόπικ είναι το γενικό "Bruce Dickinson ή Paul Dianno ?", το οποίο, όπως αντιλαμβάνομαι, δίνει στον καθένα μας 'ελεύθερο πεδίο" για να αναπτύξει τις απόψεις του όπως θέλει και με όποιον τρόπο θέλει. Αν το θέμα του τόπικ ήταν, για παράδειγμα, το εξειδικευμένο : "Bruce Dickinson ή Paul Di Anno : Ποιος από τους δύο έχει καλύτερη φωνή?", τότε η απάντησή μου θα ήταν σίγουρα διαφορετική ..... 

    Περαιτέρω, αν προσέξεις καλύτερα όσα έγραψα, θα δεις ότι στο ποστ μου δίνω απάντηση ΚΑΙ στο ερώτημα για το "ποιος από τους δύο είναι καλύτερος τραγουδιστής". Λοιπόν, επειδή μάλλον δεν με κατάλαβες, η καθαρά προσωπική - υποκειμενική μου άποψη που εκθέτω στο ποστ μου είναι η εξής : "Ο BRUCE DICKINSON ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΦΩΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ PAUL DI ANNO. ΟΜΩΣ, Ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΜΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ ΤΩΝ MAIDEN ΕΙΝΑΙ Ο DI ANNO".

    (Μα είναι πιο καλός τραγουδιστής ο Evans από τον Gillan ???)

    Ας απαντήσω και σε αυτό το ερώτημά σου. Αν με ρωτήσει κανείς "από απόψεως ΦΩΝΗΤΙΚΩΝ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ποιος είναι ο αγαπημένος σου τραγουδιστής των Deep Purple", θα απαντήσω "κατά την ταπεινή - υποκειμενική μου άποψη, ο COVERDALE. Η γεμάτη υγράδα φωνή του μου θυμίζει "φουσκοθαλασσιά" και ... όποτε τον ακούω νομίζω ότι κάνω βόλτα δίπλα σε φουρτουνιασμένη θάλασσα" [αυτά τα έχω γράψει και σε άλλο ποστ]. Αν, όμως, με ρωτήσει κανείς "ποιον τραγουδιστή των Purple συμπαθείς περισσότερο, ποιον πραγματικά έχεις στην καρδιά σου", θα απαντήσω "τον Evans, κι ας μην έχει τα φωνητικά προσόντα του Gillan και του Coverdale. Κι αυτό .... για τους ίδιους λόγους που συμπαθώ περισσότερο τον Di Anno απ' ό,τι τον Dickinson" ......

     

     

       


    kwstasagas
    27.06.2008, 16:40

    "Ευτυχώς έτυχε να τους δω την πρώτη φορα που είχαν έρθει στην Ελλάδα"

    Προφανώς εννοείς τη συναυλία τους στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας το Σεπτέμβρη του 1988, έτσι ???? Α ρε, freakhood, τι μού θύμισες {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}..................................


    freakhood
    28.06.2008, 14:21

    1) αφιέρωμα του CNN στους maiden για μία ολάκερη ώρα. Βάλτε το μυαλουδάκι σας να δουλέψει... (και όποιος κατάλαβε...κατάλαβε).

    2) kwstasaga συμφωνούμε στην ουσία του θέματος.

    3) για τον Steve Harris ας μην μιλήσουμε καλύτερα...διότι θα πέσει πολύ θάψιμο (και δικαιολογημένα)

    4) revelation, θυμήσου μια συνέντευξη του dickinson όταν πρωτοπήγε στους maiden. Αν δεν την θυμάσαι, μπορώ να σου θυμίσω εγώ κάτι "ωραίες" ατάκες...

    5) θυμάστε τι είχε γίνει με τον dickinson το 1999 στο Περιστέρι? Γιατί αρκετοί προβληματισμένοι μεταλάδες (δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλοί) απαξίωσαν πλήρως τον dickinson εκείνη την βραδιά?

    6) και δεν είπα πως δεν μου άρεσε ο dickinson (μέχρι αυτό που συνέβη στο γήπεδο του ατρομητου το 99) αλλά απλά με τον Di Anno δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Ο ένας είναι πραγματικός καλλιτεχνης ενώ ο άλλος είναι καλός επαγγελματίας αλλά μόνο αυτό.

     

     


    kwstasagas
    28.06.2008, 15:06

    Παιδιά, ήταν κανείς από εσάς στο λάιβ του DI ANNO πριν λίγα χρόνια στην Αθήνα ???? [μετά από την Αθήνα ... πήγε κι έπαιξε και στα Γιάννενα !!!] !!!! Αν ναι, ας γράψει με δυο λόγια εντυπώσεις [δεν νομίωζω, πια, ότι θα βγει και offtopic !!!!]. Εγώ ήθελα πολύ να είμαι σε αυτό το λάιβ [νομίζω στο Underworld], αλλά .... έμαθα για την ύπαρξή του την επόμενη μέρα {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}........ Τόοοοσο πολύ διαφημίστηκε {#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.thumbdown}.....

     

    Μετά από μερικές μέρες, πήγα στο ροκ κλαμπ REVENGE OF ROCK της Λεωφόρου Αλεξάνδρας και τα παιδιά που δουλεύουν εκεί μού έδειξαν φωτογραφίες του Di Anno που έβγαλε εκεί μετά τη συναυλία. Πράγματι, μετά το λάιβ του στην Αθήνα ο Paul πήγε στο R.O.R., όπου μίλησε με τους θαμώνες, τσούγκρισε το ποτήρι του μαζί τους, φωτογραφήθηκε, υπέγραψε σε εξώφυλλα δίσκων και cd κλπ κλπ κλπ. Κι όλα αυτά .... με την απλότητα που τον διακρίνει, λες κι είναι ο άνθρωπος της διπλανής πόρτας !!!! Πώς μετά να μην έχουμε στην καρδιά μας τέτοιους καλλιτέχνες και, κυρίως, ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ??????   

     


    nowaveband
    28.06.2008, 16:02

    den akouw metall.alla tous maiden tous sevomai poli.kai oi 2 tragoudistes eixan alla diaforetika stoixeia.kai san oudeteros akroatis exw na pw pws oi 2 prwtoi diskoi eixan mia alli magia


    freakhood
    29.06.2008, 13:44

    san oudeteros akroatis exw na pw pws oi 2 prwtoi diskoi eixan mia alli magia

    Συμφωνούμε nowaveband! (παρόλο που τα number of the beast/piece of mind παραμένουν άξια)

    Πληροφοριακά, όσον αφορά τον Di Anno έπαιξε σε ένα club της Λιοσίων (το οποίο δεν άντεξε για πολύ..γύρω στον ένα χρόνο κράτησε...)

    Το revenge of rock είναι μούφα μέρος αλλά ο Di Anno ήταν, είναι, και παραμένει αυθεντικός. Αυτό είναι που κάνει κάτι τέτοιους τύπους να ξεχωρίζουν από κάτι Dickinson, Harris, κλπ κλπ.


    HitmanBM
    29.06.2008, 14:25

    Πολύ καλός ο Di Anno (Andrews είναι το πραγματικό του επίθετο)...

    ...αλλά το ποτό και η κόκα δεν τον άφησαν να συνεχίσει στους Maiden. Δε γίνεται να κάνεις περιοδεία (tour) και να μην ξέρεις που βρίσκεσαι από τη μαστούρα.


    john1987
    29.06.2008, 14:56

    ρε συ freakhood πετας κατι και μετα δεν το εξηγεις καθολου....

    εννοεις αυτο?
    Link

    " target="_blank" target="_new">>>

    Και επισης,το "τσιρκουλο" που λες οτι ειναι τωρα σε σχεση με το 1988 εγκειται στο show που ανεκαθεν ηταν λιγακι κιτς,ή στο οτι δεν εχουν βγαλει αλμπουμ ανταξιο του seventh son?

    Αν και δεν ημουν το 1988 (ημουν μολις ενος ετους λολ) περσι ειχα παει και εχω παρακολουθησει και παλαιοτερα shows τους,και πραγματικα απορω με τη φορμα που βρισκεται ειδικα ο bruce σε τετοια ηλικια...

    Και γιατι να διαχωριζουμε τους καλλιτεχνες σε επαγγελματιες και μη?Για μενα το μονο που μετραει ειναι το ταλεντο και δε με ενδιαφερει το attitude...

    Και ο αγαπημενος μου τραγουδιστης ειναι ο Rob Halford πρωτα απ'ολα και μετα ολοι οι υπολοιποι,οποτε δεν ειμαι κανα fanboy του bruceSmile

    Επισης για το cnn και για το harris θελουμε περισσοτερες εξηγησεις λολ!


    HitmanBM
    29.06.2008, 17:28

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 28-06-2008 στις 14:21 έγραψε...

     

    5) θυμάστε τι είχε γίνει με τον dickinson το 1999 στο Περιστέρι?

     

    "FUCK YOU WANKER. WE 'RE GONNA KICK YOUR ASS ASSHOLE."

     

    {#emotions_dlg.laugh}


    lady-in-black
    30.06.2008, 14:47

    Διαβάζοντας αυτην την ερωτηση η απαντηση μου ηρθε αυθορμητα.....εννοειται DICKINSON....Ο ανθρωπος έχει τρομερες φωνητικες ικανοτητες,αφηνοντας απ εξω σκηνικη παρουσια κτλ...ειναι απλα απο τις καλυτερες φωνες στο metal....ο Di Anno ταιριαζε στο κλιμα της εποχης και οι δυο δισκοι που εκανε με τους MAIDEN ηταν πολυ καλοι αλλα δεν συκγρινονται με τα επη Powerslave,Seventh son και οτι αλλο εχουν κανει που αναμφισβητητα εχει γραψει ιστορια......και οσον οφορα κατι που διαβασα οτι η μπαντα εχει πεθανει......μια πεθαμενη μπαντα δεν κανει slod out συναυλιες(βλεπε 11/03/2007).....

     

    UP THE IRONS!!!!!


    -----------------
    Να μετανίωνεις για πράγματα που δεν έχεις κάνει και όχι για αυτά που έχεις κάνει..............

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lady-in-black στις 01-07-2008 09:42 ]


    MusicMaker83
    30.06.2008, 17:24

    1ον) Γιατι δεν δέχεται τα πράγματα όπως τα εγραψε η ιστορια. Δηλαδή Καλός ο Di anno για αυτα που επαιζαν τότε αλλα η αλλάγη τους στο πιο Heavy ήταν οτι έπρεπε για την φωνάρα του Dickinson.Εγώ δεχομαι ακόμα και τον Baely(Τραγικός) γιατι είχε την ευκαιρία ο Bruce να μας δώσει 2 δισκάρες συν κάποια σκόρπια tracks!\

    δεν μπορείς καν να συγκρίνεις και σαν προσωπικότητες των Di anno και Dickinson. Μιλάμε για μουσική νομίζω, αλλιως να βάζαμε τον Tyson να τραγουδήσει...

     

    2ον)Σίγουρα οι Maiden δεν εκπλήσουν ποια, αλλα αν θέλω εκπλήξεις πάω να ακούσω κάτι αλλο. Αν θέλω πωρωτικό βρετανικό heavy ακούω maiden. Μετα απο 30 χρόνια πορείας τι θέλεις να παίξουν, nu-metal(σαν μερικούς μερικούς)?

    UP THE IRONS!!!


    freakhood
    01.07.2008, 15:04

    Μετα απο 30 χρόνια πορείας τι θέλεις να παίξουν, nu-metal(σαν μερικούς μερικούς)?

    Όχι. Όφειλαν να είχαν διαλυθεί εδώ και πολλά χρόνια αν ήθελαν να είναι συνεπεις απέναντι στους παλιούς οπαδούς τους τουλάχιστον. Αλλά δεν περιμένω τέτοιου είδους ευαισθησίες από κάτι τέτοιους τύπους (όπως και οι λεφτάλικα). Ούτε pearl jam είναι, ούτε clash, ούτε mc5).

    john1987, από το βιντεάκι του youtube, λείπει η ουσία. Αυτά που ειπώθηκαν πριν. Εκτός άλλων, καταλάβαμε και πόσο σωβινιστής είναι ο Dickinson διότι μας το έπαιζε και ανοιοχτόμυαλος...


    john1987
    01.07.2008, 15:41

    Γιατι ρε συ να διαλυθουν?Με αυτη τη λογικη,καθε μεγαλο συγκροτημα αφου οτι ηταν να δωσει το εδωσε,επρεπε να εχει διαλυθει!

    Εγω παντως με το brave new world πορωθηκα,και μου αρεσε και το τελευταιο τους αρκετα...Και σε πολλους αλλους φανταζομαι!


    revelation
    01.07.2008, 16:31

    Με το ίδιο σκεπτικό θα έπρεπε να είχαν διαλυθεί σχεδόν όλα τα σπουδαία συγκροτήματα. Και να σου πω τι θα λέγαμε αν είχαν διαλυθεί μετά το τελευταίο τους άλμπουμ; "Α ρε γαμώτο, αφού ήταν και γαμώ τα άλμπουμ γιατί σταμάτησαν και δεν συνέχισαν για να βγάζουν και άλλα ωραία;" 

    Και δεύτερον επειδή εσένα δεν σου αρέσουν πια θα έπρεπε να είχαν διαλυθει; Και τι λες λοιπόν σε όσους αρέσουν πολύ και τώρα;


    lady-in-black
    01.07.2008, 16:45

    Ρε παιδια το εχετε παει τελειως αλλου το θεμα.....η αρχικη ερωτηση ηταν dickinson ή di anno......ρε συ freakhood το καταλαβαμε οτι δεν γουσταρεις καθολου τους maiden,ακομα και για τους στοιχους ανεφeρθηκε οπου την μεγαλυτερη ευθυνη για αυτους την εχει ο harris και δεν κολλαει καν με το θεμα και για το οτι ο di anno ειναι πιο true και αν δεν κανω λοθος την τελευταια φορα που ηρθε τα εσπαγε στην μπεζεντακου............και στην τελικη ποιος θα πει τι ειναι true και τι οχι;; δεν  μπορεις να κρινεις καποιον εφ οσον δεν εχεις τον γνωριζεις προσωπικα.....η ερωτηση ηταν καθαρα για το ταλεντο των καλλιτεχνων και αν αυτο ταιριαζε καλυτερα στο υφος της μπαντας....

     


    MusicMaker83
    02.07.2008, 02:19

    χεστηκα για true και ξεtrue. με ενδιαφερει αυτο που φτανει στα αυτια μου και βλεπουν τα ματια μου(live) να μου αρεσει. φιλε εσυ που λες να διαλυθουν οι maiden ελα να το πεις 2 αυγουστου στη μαλακασα και θα φας τετοια γιουχα που θα την ακουσει μεχρι ο κολοκοτρωνης. αν δεν σου αρεσουν μην τους ακους. οτι σε χαλαει το κοβεις απο τον εαυτο σου δεν το επιβαλεις στους αλλους, αμαν πια τους κομπλεξαρες


    JaNick
    02.07.2008, 10:06

    {#emotions_dlg.beer}


    HitmanBM
    04.07.2008, 21:30

    'Ντάξει ρε παιδιά. Έχουν κι ένα Ed Force One να συντηρήσουν οι άνθρωποι! {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Και ξέρω ότι ο Dickinson την έχει ψωνίσει, αλλά ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. Και ο Ozzy είχε γίνει ερείπιο από το ποτό και την πρέζα, και μια μέρα του την έδωσε, πήρε την καραμπίνα και σκότωσε όλες τις γάτες που είχε στο σπίτι. Δεν πρέπει να ξανακούσουμε Sabbath;