ελληνική μουσική
    804 online   ·  210.857 μέλη

    Λουκιανός Κηλαηδόνης

    megaloserwtikos
    22.10.2006, 15:19
    Κι εγώ τον είδα τον χειμώνα στο Μεταξουργείο και ήταν καταπληκτικός.
    (προς ξανθιές φίλες στο ΜΗ) Δεν εννοώ στο Μεταξουργείο, τυχαία σε κάποιο δρόμο, έτσι λέγεται ο μουσικός χώρος που εμφανιζόταν...
    poison_girl
    22.10.2006, 15:39
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 22-10-2006 στις 15:19 έγραψε...

    Κι εγώ τον είδα τον χειμώνα στο Μεταξουργείο και ήταν καταπληκτικός.
    (προς ξανθιές φίλες στο ΜΗ) Δεν εννοώ στο Μεταξουργείο, τυχαία σε κάποιο δρόμο, έτσι λέγεται ο μουσικός χώρος που εμφανιζόταν...



    αααα πες το καλε!!!!!!κ δεν ειμαι κ ξανθια φαντασου!
    rockatzou
    22.10.2006, 15:44
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 22-10-2006 στις 15:19 έγραψε...

    Κι εγώ τον είδα τον χειμώνα στο Μεταξουργείο και ήταν καταπληκτικός.
    (προς ξανθιές φίλες στο ΜΗ) Δεν εννοώ στο Μεταξουργείο, τυχαία σε κάποιο δρόμο, έτσι λέγεται ο μουσικός χώρος που εμφανιζόταν...



    μουχαμουχου δεν το καταλαβα αυτο πετρο τι υπονοεις για τις ξανθιες?
    Crocodile
    31.08.2007, 20:15
    Ο ΚΗΠΟΣ
    Οταν σηκωσα τα ματια μου με το απροσδιοριστο συναισθημα πως κατι αλλαζει, ο κηπος ειχε ηδη αρχισει να κινειται αργα προς τα κατω. Κοιταξα για λιγο το καινουριο υψος της μαντρας και συνεχισα να μιλαω. Η αναλογια του υψους της μαντρας ως προς τον κηπο, αλλαζε ασχημα. Τα καινουρια τμηματα του τοιχου που αποκαλυπτονταν, ειχαν εντονο καφε χρωμα και μικρες ασπρες ριζες. Η κινηση εμοιαζε να ειναι συνθετη με οριζοντια ενω ηταν μονο κατακορυφη, και ενω ο κηπος φαινοταν σα να σταματησε να κατεβαινει, η μαντρα ψηλωνε συνεχεια. Ο ουρανος ηταν μπλε και πανω του γυαλιζαν τα πρωτα αστρα. Ο αερας φυσουσε απο τα πλαγια και ηταν κρυος. Οι αλλοι δεν υπηρχαν πια. Τοτε αρχισα σιγα-σιγα να βουλιαζω μεσα στο χωμα.

    ΤΟ ΕΝΤΟΜΟ
    Το εντομακι, μικρο, γυαλιστερο και μαυρο, σταθηκε στο χωμα μπροστα μου με κατευθυνση προς τη θαλασσα. Ανεβηκα οσο πιο μαλακα μπορουσα πανω στην πλατη του και με ενα νοημα που του εκανα αρχισε τη βολτα. Βγηκαμε στη θαλασσα απο το τερμα της Συγγρου. Τοτε αρχισαμε να πεταμε πιο χαμηλα. Εγω για να βοηθαω την ισορροπια μας ειχα ανοιχτα τα χερια. Κυριακη μεσημερι με λιακαδα. Καναμε μεγαλους κυκλους, Αιγινα και νομιζω Υδρα και Σαλαμινα. Το εντομο δεν το εβλεπα, αλλα αυτο πηγαινε σωστα. Οταν με αφησε απο εκει που ξεκινησαμε, ειχε αρχισει να σουρουπωνει. Αναρωτιεμαι τι του αρεσει σ' αυτες τις βολτες και αν κουραζεται.

    Η ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΑ
    Η μοτοσικλετα ειχε ενα μεγαλο κενο εκει που καποτε βρισκοταν η μηχανη της. Το ιδιο κενο ειχα κι εγω στο αριστερο μερος του στηθους μου. Ανεβηκα και αρχισα να τρεχω, οχι πολυ γρηγορα, προς την παραλια με τις παλιες ερημες καμπανες. Ενιωθα πολυ ομορφα, ετσι οπως το αερακι περνουσε απο μεσα μου και με δροσιζε. Εφτασα στο κεντρο με την εξεδρα πανω στη θαλασσα και περασα αρκετη ωρα κοιταζοντας το βυθο που ηταν αμμος. Κατα τις πεντε, στην καταβρεγμενη πλατεια κατω απο τη μεγαλη ριγε τεντα, αρχισε να παιζει η φιλαρμονικη με τα γυαλινα πνευστα. Οταν βαρεθηκα, ανεβηκα παλι στη μοτοσικλετα και αρχισα να τρεχω διπλα στη θαλασσα πανω στη ζεστη αμμο, ωσπου χαθηκα.

    Η ΑΜΕΡΙΚΗ
    Το πλοιο της αγονης γραμμης ηταν μεγαλο και σιδερενιο. Αραξε καθετα στην προκυμαια του νησιου, που θα μπορουσε να ειναι η Συμη. Ταξιδευαμε με συννεφια. Κατεβηκα και προχωρησα ισια ακριβως απεναντι, στο καφφενειο. Διεσχισα το μπροστινο μερος της σαλας που ηταν γεματη κοσμο. Βρεθηκα σε μια αιθουσα κινηματογραφου οπου παιζοταν μια ταινια αστυνομικη με τον Χομφρευ Μπογκαρντ. Δεν καθισα. Απο την πορτα, διπλα στην οθονη, πηγα στο καπνιστηριο που ηταν αδειο. Κατεβηκα τη σκαλα και περασα απο εναν διαδρομο με παραθυρα, που μεσα ειχε κοσμο και καταλαβα πως ηταν κουζινα ξενοδοχειου. Βγηκα στο χωλ και ανεβηκα στο δωματιο μου. Εκει βρηκα πεντε αντρες να παιζουν ποκερ. Απο την πισω πορτα βγηκα στη μικρη εξωτερικη σκαλα κινδυνου. Κατεβηκα. Περασα μεσα απο ενα γυμναστηριο του μποξ, που εκεινη τη στιγμη ηταν γεματο κοσμο. Με δυσκολια εφτασα ως την κεντρικη εξοδο. Την ανοιξα και βγηκα στην Αμερικη.

    ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ MEDIA LUZ
    Ο δρομος μπροστα στο κεντρο ηταν χωματενιος. Τα μαυρα αμερικανικα αυτοκινητα που σταματουσαν μπροστα στην εισοδο εφερναν μαζι τους συννεφα σκονης. Πανω απο την πορτα υπηρχε το ονομα του κεντρου γραμμενο με λαμπες κοινες χρωματιστες που αναβοσβηναν. Απο μεσα ερχοταν ο ηχος μεγαλης ορχηστρας με πνευστα. Τα κοκτειλς, οι σαμπανιες, τα φαγητα και τα κρασια ηταν αψογα. Ξημερωνοντας αρχισα σιγα-σιγα να καταλαβαινω οτι το κεντρο ηταν φτιαγμενο μεσα σε μια μεγαλη χωματενια αλανα, περιφραγμενη με συρματοπλεγμα. Το αερακι που αρχισε να φυσαει κουνουσε ελαφρα τις ακρες απ' τα τραπεζομαντιλα στα ερημα τραπεζακια με τα αδεια ποτηρια. Η ορχηστρα επαιζε ακομα. Απ' τα κοντινα σπιτακια, καμια εκατοστη μετρα απο το συρματοπλεγμα, αρχισε σιγα-σιγα ν' ακουγεται ενα τραγουδι του Τσιτσανη που ενωνοταν πολυ ομορφα με το κομματι που επαιζε η ορχηστρα. Οταν σηκωθηκα κοντευε να βγει ο ηλιος. Οι μουσικοι αρχισαν να μαζευουν τις παρτες τους. Περασα ευκολα το συρματοπλεγμα και πηγα αργα-αργα προς τα πρωτα σπιτακια οπου στο μεταξυ ειχε αρχισει να μαζευεται κοσμος.


    Αποσπασματα απο τη συλλογη διηγηματων του Λουκιανου Κηλαηδονη με τιτλο "ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΙ" ( Εκδοσεις "Γνωση"-Αθηνα 1980)
    Crocodile
    01.09.2007, 00:19
    Παρακατω παραθετω ολοκληρη τη δισκογραφια του Λουκιανου Κηλαηδονη, ευγενικη προσφορα προς τα μελη του musicheaven


    ΔΙΣΚΟΙ 33 ΣΤΡΟΦΩΝ (LP) KAI ΣΥΜΠΑΚΤΟΙ ΔΙΣΚΟΙ (CD)

    1969 ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ |MINOS 106 LP| <Περιεχει δυο τραγουδια του Κηλαηδονη σε στιχους Δημητρη Ιατροπουλου>

    1970 Η ΠΟΛΗ ΜΑΣ |HIS MASTER'S VOICE CSDG 43 LP|

    1971 ΜΑΝΩΛΗΣ ΜΗΤΣΙΑΣ |COLUMBIA SCXG 68| <Η πλειοψηφια των τραγουδιων ειναι του Κηλαηδονη>

    1972 Η ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΛΩΣΤΗ |HIS MASTER'S VOICE CSDG 56 LP|

    1973 ΜΙΚΡΟΑΣΤΙΚΑ |COLUMBIA SCXG 104 LP| <Κοκκινο βινυλιο>

    1975 ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ |COLUMBIA 70121 LP|

    1975 ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ |COLUMBIA 70187 LP| <Προσωπικος δισκος της Δημητρας Γαλανη. Περιεχει δυο τραγουδια του Κηλαηδονη σε στιχους Νικου Γκατσου>

    1976 MEDIA LUZ |COLUMBIA 70296 LP|

    1976 ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ |COLUMBIA 70805 LP|

    1978 ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΦΤΩΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΚΑΟΥ-ΜΠΟΥ |LYRA 3315 LP|

    1979 ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΠΑΙΔΙΑ |LYRA 3744 LP|

    1981 ΦΡΑΓΜΑ |LYRA 3750| <Συμμετοχη>

    1982 ΠΑΜΕ ΣΑΝ ΑΛΛΟΤΕ |LYRA 3354 LP| <Δισκος της Μαργαριτας Ζορμπαλα με παλαια ελαφρα τραγουδια σε ενορχηστρωση Μανωλη Μικελη και μουσικη διευθυνση του Κηλαηδονη>

    1982 ΧΑΜΗΛΗ ΠΤΗΣΗ |LYRA 3356 LP|

    1983 ΠΑΡΤΥ ΣΤΗ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ |LYRA 3762 LP|

    1984 ΠΑΜΕ ΜΑΕΣΤΡΟ |MINOS 553/4 2LP|

    1986 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΓΙΑ ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ |MINOS 639 LP| <Χρυσος δισκος>

    1987 ΛΟΥΚΙΑΝΟΣ ΚΗΛΑΗΔΟΝΗΣ: ΠΡΩΤΕΣ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ |COLUMBIA 170166 LP|

    1987 ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ |MINOS 691/2 2LP| <Συμμετοχη>

    1988 FIFTIES & ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ |MINOS 749 LP| <Χρυσος δισκος>

    1989 ΕΚΕΙ ΣΤΙΣ ΜΠΡΑΧΑΜΕΣ |MINOS 761 LP| <Συμμετοχη>

    1990 ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΡΑΓΚΟΣ |MINOS 911 LP|

    1991 ΞΕΡΩ ΝΑ ΚΕΡΔΙΖΩ |WEA 175087 LP| <Συμμετοχη>

    1991 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΑΤΡΙΔΟΓΝΩΣΙΑΣ |LYRA 4585/6 2LP| <Συμμετοχη>

    1992 ΑΧ! ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΓΛΥΚΕΙΑ |MINOS 78202 2LP|

    1992 Ο ΘΙΑΣΟΣ |ΤΡΟΧΟΣ 001 LP|

    1992 Θ' ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΣΠΗΛΙΟΥ ΜΕΝΤΗ |LYRA 4678 LP| <Συμμετοχη>

    1993 ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΥ |LYRA 4647 LP| <Συμμετοχη>

    1995 ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙ |ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ 835389 LP| <Συμμετοχη>

    1996 ΕΡΩΤΟΠΟΥΛΕΙΟΝ |WEA 006301387628 CD| <Συμμετοχη>

    1998 ΝΕΑ ΚΥΨΕΛΗ ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ |ΕΜΙ 4964282 CD|

    1998 ΗΜΙΣΚΟΥΜΠΡΙΑ 2030 |UNIVERSAL 731454228626 CD| <Συμμετοχη>

    2002 ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΟΥ |ΕΜΙ 724354067327 CD|

    2006 ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ Ν' ΑΓΑΠΙΩΜΑΣΤΕ |EMI-CAPITOL MASTERS 2CD|

    2006 Μ' ΑΓΙΟΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑΣΕΜΙΑ |LEGEND 114732/42 2CD|


    ΔΙΣΚΟΙ 45 ΣΤΡΟΦΩΝ

    His Master's Voice

    3965 ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ (Μανωλης Μητσιας-Βουλα Γκικα) [7XGA 3266-2]
    ........Η ΠΟΛΗ ΜΑΣ (Μανωλης Μητσιας-Βουλα Γκικα) [7XGA 3267-2]

    3969 Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ (Μανωλης Μητσιας) [7XGA 3265-2]
    ........ΟΣΟ ΑΓΑΠΙΩΜΑΣΤΕ ΤΑ ΔΥΟ (Μανωλης Μητσιας) [7XGA 3268]

    3975 ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΑΝ ΘΑΡΘΗ (Μανωλης Μητσιας) [7XGA 3259]
    ........ΜΗ ΧΤΥΠΑΣ Σ' ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΚΛΕΙΣΤΟ (Μανωλης Μητσιας) [7XGA 3269]

    3986 ΑΧ,ΜΑΡΙΑ (Μανωλης Μητσιας-Αφροδιτη Μανου) [7XGA 3363-4]
    ........ΚΟΙΤΑΞΕ ΝΑ ΔΗΣ (Μανωλης Μητσιας) [7XGA 3364-4]

    8085 Ο ΔΡΑΓΟΥΜΑΝΟΣ ΤΟΥ ΒΕΖΥΡΗ (Σταυρος Πασπαρακης)
    ........ΠΟΤΕ ΘΑΡΘΗ ΕΝΑΣ ΚΑΙΡΟΣ (Σταυρος Πασπαρακης)

    8133 Ο ΔΡΑΓΟΥΜΑΝΟΣ ΤΟΥ ΒΕΖΥΡΗ (Μανωλης Μητσιας) [7XGA 3645-2]
    ........ΠΟΤΕ ΘΑΡΘΗ ΕΝΑΣ ΚΑΙΡΟΣ (Μανωλης Μητσιας) [7XGA 3646]

    8142 ΜΙΑ ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΙΣΣΑ (Μανωλης Μητσιας) [7XGA 3951-3]
    ........ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ (Μανωλης Μητσιας) [7XGA 3954-2]

    Columbia

    4097 ΜΙΑ ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΙΣΣΑ (Μανωλης Μητσιας) [7XCA 3840]
    ........ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ (Μανωλης Μητσιας) [7YCG 3954]

    4116 ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΤΟΥ ΜΗΝΑ (Σταματης Κοκοτας) [7XGG 4262]
    ........ΠΕΙΡΑΙΩΤΑΚΙΑ (Σταματης Κοκοτας) [7XGG 4264]

    4122 ΗΡΘΑΤΕ ΣΑΝ ΚΥΜΑΤΑ (Μανωλης Μητσιας) [7XGG 3942-2]
    ........ΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΜΑΡΤΗ (Δημητρα Γαλανη) [7XGG 3949-2]

    4140 ΣΑΝ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ (Μανωλης Μητσιας) [7XGG 4362]
    ........ΣΕ ΒΡΗΚΑ ΣΤΗ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑ (Μανωλης Μητσιας) [7XGG 4363]

    4149 ΚΟΥΔΟΥΝΙΑ (Δημητρα Γαλανη) [7XGG 4516]
    ........ΓΑ'Ι'ΤΑΝΑΚΙ (Λουκιανος Κηλαηδονης-Ιωαννα Κιουρτσογλου)

    4169 Ο ΧΑΡΑΛΑΜΠΗΣ (Μανωλης Μητσιας) [7YCG 4263-2]
    ........ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ-ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ (Μανωλης Μητσιας) [7YCG 4265-2]

    70445 ΣΤΑΥΡΩΣΗ (Δημητρα Γαλανη) [7YCG 5045]
    ..........ΚΟΡΙΤΣΙ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΟ (Δημητρα Γαλανη) [7YCG 5222]

    Minos

    5424 ΜΙΑ ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΙΣΣΑ (Κωστας Σμοκοβιτης)












    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Crocodile στις 18-12-2007 17:03 ]


    Crocodile
    17.10.2007, 16:46
    Παρακατω παραθετω τις κινηματογραφικες ταινιες με μουσικη του Λουκιανου Κηλαηδονη κατα χρονολογικη σειρα:

    1975 Ο ΘΙΑΣΟΣ
    1975 Ο ΝΕΟΣ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑΣ
    1976 ΜΑΗΣ
    1977 ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ
    1980 ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ: 1910-1927
    1981 ΑΡΗΣ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ: ΤΟ ΔΙΛΗΜΜΑ

    καθως επισης και τις δουλειες του για την τηλεοραση

    1983 ΑΘΗΝΑ, ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    1987 ΑΛΛΟΣ ΧΑΒΑΗ...ΑΛΛΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ
    1988 ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΘΑΥΜΑ
    1990 ΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Crocodile στις 22-10-2007 17:42 ]


    analystis
    07.11.2007, 08:32
    Πολύ ιδιαίτερος συνθέτης, με τραγούδια ευχάριστα αλλά όχι εύκολα μουσικά, διασκεδαστικά αλλά όχι κενά, αντιθέτως με πολύ βάθος και νόημα που βγαίνει μέσα από λεπτή ειρωνεία του κατεστημένου και λεπτό χιούμορ. Υπηρετεί τη δική του αισθητική και άποψη επί δεκαετίες χωρίς να κάνει εκπτώσεις...
    zoipap
    20.02.2008, 17:17
    Παράθεση:

    Το μέλος nicolettag4 στις 26-02-2006 στις 18:59 έγραψε...

    ΘΑ΄ΗΘΕΛΑ ΝΑΞΕΡΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΔΙΣΚΟ ΤΟΥ ΛΟΥΚΙΑΝΟΥ ΚΕΛΑΗΔΟΝΗ "ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ".. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


    blackdragon
    21.02.2008, 15:07
    Έχω ακούσει πως κάποτε είχε κάνει μία συναυλία μέσα στην θάλασσα και πως είχε γίνει ΧΑΜΟΣ! Αληθεύει;;;;;;;;

    (Καλά, είδα την δισκογραφία που παραθέτετε και έμεινα άναυδος.......όλα αυτά τα έχει γράψει ο ίδιος;;;;
    spypal
    19.08.2008, 14:01

    "Μετά από 40 χρόνια στο τραγούδι, ο Λουκιανός Κηλαηδόνης θυμάται , συζητά και αποκαλύπτει άγνωστες πτυχές της καλλιτεχνικής του πορείας αλλά και περιστατικά που την σημάδεψαν...
    Μια συνέντευξη του Λουκιανού στο Θανάση Γιώγλου για το "Μουσικόραμα".

    http://mousikorama.gr/Loukianos_kilaidonis.html


    musicathy
    29.08.2008, 19:38

    Χαχαχα! Μ'αρέσει πολύ{#emotions_dlg.clap}Δεν παίζεται ο τύπος


    MissRoro
    30.08.2008, 01:04

    Έχω σοκαριστεί!!! Ομολογώ να πω πως δεν ηξερα σχεδόν τίποτα για το τεράστιο έργο του Λουκιανού Κελαηδόνη. Βέβαια είμαι 15 χρονών και είναι λογικό, αλλά το μόνο που ξέρω είναι το "Ένα φιλάκι είναι λίγο, πολύ λίγο". Νομίζω πως είναι δικό του, σωστά;

    Τέτοια παραδείγματα με κάνουν να σκεφτώ πως εκεί που πρέπει να υπάρχει δημοσιότητα για να γνωστοποιηθούν κάποια πράγματα, δεν υπάρχει ούτε λίγη... Θέλω να βρω κάποια τραγούδια του για να αποκτήσω και γω τη δική μου άποψη μιας και διάβασα τόσα για την καριέρα του σε αυτή τη σελίδα. ! :) Ευχαριστώ σαν μέλος και γω λοιπόν για τις πληροφορίες!


    Crocodile
    30.08.2008, 01:30

    Παράθεση:

    Το μέλος MissRoro στις 30-08-2008 στις 01:04 έγραψε...

    Έχω σοκαριστεί!!! Ομολογώ να πω πως δεν ηξερα σχεδόν τίποτα για το τεράστιο έργο του Λουκιανού Κελαηδόνη. Βέβαια είμαι 15 χρονών και είναι λογικό, αλλά το μόνο που ξέρω είναι το "Ένα φιλάκι είναι λίγο, πολύ λίγο". Νομίζω πως είναι δικό του, σωστά;



    Το "Ένα φιλάκι είναι λίγο" δεν το έχει γράψει ο ίδιος. Πρόκειται για ένα δημοφιλές τραγούδι της δεκαετίας του '50 το οποίο έχει ερμηνεύσει όμως εξαιρετικά ο Κηλαηδόνης στον δίσκο "Fifties & ξερό ψωμί" που κυκλοφόρησε το 1988 και περιλαμβάνει τραγούδια της δεκαετίας εκείνης, όπως εξάλλου φανερώνει και ο τίτλος του. 


    MissRoro
    30.08.2008, 01:34

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 30-08-2008 στις 01:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MissRoro στις 30-08-2008 στις 01:04 έγραψε...

    Έχω σοκαριστεί!!! Ομολογώ να πω πως δεν ηξερα σχεδόν τίποτα για το τεράστιο έργο του Λουκιανού Κελαηδόνη. Βέβαια είμαι 15 χρονών και είναι λογικό, αλλά το μόνο που ξέρω είναι το "Ένα φιλάκι είναι λίγο, πολύ λίγο". Νομίζω πως είναι δικό του, σωστά;



    Το "Ένα φιλάκι είναι λίγο" δεν το έχει γράψει ο ίδιος. Πρόκειται για ένα δημοφιλές τραγούδι της δεκαετίας του '50 το οποίο έχει ερμηνεύσει όμως εξαιρετικά ο Κηλαηδόνης στον δίσκο "Fifties & ξερό ψωμί" που κυκλοφόρησε το 1988 και περιλαμβάνει τραγούδια της δεκαετίας εκείνης, όπως εξάλλου φανερώνει και ο τίτλος του. 



    Σ'ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση Crocodile! Έχω συνδέσει τον Λουκιανό Κελαηδόνη με το "Ένα φιλάκι είναι λίγο", και χαίρομαι που τώρα το έμαθα σωστά!:)

    Συνεχίζει ακόμα την καριέρα του;


    -----------------
    ΠΑΝΤΑ να χαμογελάς!:) Εκτός του ότι είναι όμορφο, δεν ξέρεις ποτέ σε ποιον θα αρέσει το χαμόγελό σου...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MissRoro στις 30-08-2008 01:35 ]


    Crocodile
    30.08.2008, 01:52

    Παράθεση:

    Το μέλος MissRoro στις 30-08-2008 στις 01:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 30-08-2008 στις 01:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MissRoro στις 30-08-2008 στις 01:04 έγραψε...

    Έχω σοκαριστεί!!! Ομολογώ να πω πως δεν ηξερα σχεδόν τίποτα για το τεράστιο έργο του Λουκιανού Κελαηδόνη. Βέβαια είμαι 15 χρονών και είναι λογικό, αλλά το μόνο που ξέρω είναι το "Ένα φιλάκι είναι λίγο, πολύ λίγο". Νομίζω πως είναι δικό του, σωστά;



    Το "Ένα φιλάκι είναι λίγο" δεν το έχει γράψει ο ίδιος. Πρόκειται για ένα δημοφιλές τραγούδι της δεκαετίας του '50 το οποίο έχει ερμηνεύσει όμως εξαιρετικά ο Κηλαηδόνης στον δίσκο "Fifties & ξερό ψωμί" που κυκλοφόρησε το 1988 και περιλαμβάνει τραγούδια της δεκαετίας εκείνης, όπως εξάλλου φανερώνει και ο τίτλος του. 



    Σ'ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση Crocodile! Έχω συνδέσει τον Λουκιανό Κελαηδόνη με το "Ένα φιλάκι είναι λίγο", και χαίρομαι που τώρα το έμαθα σωστά!:)

    Συνεχίζει ακόμα την καριέρα του;


    -----------------
    ΠΑΝΤΑ να χαμογελάς!:) Εκτός του ότι είναι όμορφο, δεν ξέρεις ποτέ σε ποιον θα αρέσει το χαμόγελό σου...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MissRoro στις 30-08-2008 01:35 ]



    Συνεχίζει αλλά στον συνθετικό τομέα δεν είναι πλέον παραγωγικός όπως παλιά. Αρκεί να αναλογιστεί κανείς ότι ο τελευταίος δίσκος του με εξ ολοκλήρου δικά του τραγούδια βγήκε το 1990! Σήμερα διατηρεί μαζί με τη σύζυγό του, την ηθοποιό Άννα Βαγενά, δικό του χώρο εμφανίσεων, το θέατρο "Μεταξουργείο".

    http://www.metaxourgeio.com/lucianos_kilaidoni.php


    MissRoro
    30.08.2008, 02:18

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 30-08-2008 στις 01:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MissRoro στις 30-08-2008 στις 01:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 30-08-2008 στις 01:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MissRoro στις 30-08-2008 στις 01:04 έγραψε...

    Έχω σοκαριστεί!!! Ομολογώ να πω πως δεν ηξερα σχεδόν τίποτα για το τεράστιο έργο του Λουκιανού Κελαηδόνη. Βέβαια είμαι 15 χρονών και είναι λογικό, αλλά το μόνο που ξέρω είναι το "Ένα φιλάκι είναι λίγο, πολύ λίγο". Νομίζω πως είναι δικό του, σωστά;



    Το "Ένα φιλάκι είναι λίγο" δεν το έχει γράψει ο ίδιος. Πρόκειται για ένα δημοφιλές τραγούδι της δεκαετίας του '50 το οποίο έχει ερμηνεύσει όμως εξαιρετικά ο Κηλαηδόνης στον δίσκο "Fifties & ξερό ψωμί" που κυκλοφόρησε το 1988 και περιλαμβάνει τραγούδια της δεκαετίας εκείνης, όπως εξάλλου φανερώνει και ο τίτλος του. 



    Σ'ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση Crocodile! Έχω συνδέσει τον Λουκιανό Κελαηδόνη με το "Ένα φιλάκι είναι λίγο", και χαίρομαι που τώρα το έμαθα σωστά!:)

    Συνεχίζει ακόμα την καριέρα του;


    -----------------
    ΠΑΝΤΑ να χαμογελάς!:) Εκτός του ότι είναι όμορφο, δεν ξέρεις ποτέ σε ποιον θα αρέσει το χαμόγελό σου...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MissRoro στις 30-08-2008 01:35 ]



    Συνεχίζει αλλά στον συνθετικό τομέα δεν είναι πλέον παραγωγικός όπως παλιά. Αρκεί να αναλογιστεί κανείς ότι ο τελευταίος δίσκος του με εξ ολοκλήρου δικά του τραγούδια βγήκε το 1990! Σήμερα διατηρεί μαζί με τη σύζυγό του, την ηθοποιό Άννα Βαγενά, δικό του χώρο εμφανίσεων, το θέατρο "Μεταξουργείο".

    http://www.metaxourgeio.com/lucianos_kilaidoni.php



    Ευχαριστώ για τις infos!{#emotions_dlg.beer}