ελληνική μουσική
    749 online   ·  210.861 μέλη

    Ελένη Τσαλιγοπούλου

    annie_86
    09.09.2005, 10:57
    Ποια η γνώμη σας?

    Νομίζω είναι από τους καλλιτέχνες για τους οποίους επικρατούν πάρα πολλές και διάφορετικές απόψεις. Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ και βρίσκω ότι έχει ένα δικό της μοναδικό τρόπο να ερμηνεύει τα κομμάτια. Με ταξιδεύει....

    annie_86
    12.09.2005, 10:53

    Δεν έχετε άποψη ή απλά βαριέστε να τη γράψετε?
    jorge
    12.09.2005, 11:05
    ¶ννη, έχουμε ανοίξει και άλλη συζήτηση σχετικά με την Τσαλιγοπούλου εδώ.
    EffieKakaflika
    12.09.2005, 11:08
    Λοιπόν,
    Με εκνευρίζει απίστευτα η φωνή της. Τόσο που ακόμα κι αν μ'αρέσουν κάποια τραγούδια της (πολλά για την ακρίβεια. Έχει την τύχη να της έχουν γράψει φοβεροί συνθέτες, ανάμεσά τους και ο Ανδρέου, που ειναι και άντρας της παερπιπτόντως), δεν μπορώ να τ'ακούσω...
    Πιστεύω βέβαια ότι αξίζει πάρα πολύ σαν καλλιτέχνις, και αυτό το έχει δείξει η πορεία της.. Αλλά.... Αλλά... Μου φαίνεται εκνευριστικά τσιριχτή η φωνή της, και νομίζω ότι έχει κάνει το φάλτσο επιστήμη. Και την είδα ζωντανά πριν 3 χρόνια στην Αστυπάλαια και με ξενέρωσε και η σκηνική της παρουσία....Γούστα είναι αυτά, βέβαια, δεν θα πώ ότι δεν είναι καλή, αλλά απλά εμένα δεν μου αρέσει.
    Και βέβαια έχω παραδεχτεί ότι τραγούδισε το "Κάτω απ'τη μαρκίζα" πιο συγκινητικά κι απ'την πρώτη εκτέλεση...
    Αυτά για την Τσαλιγοπούλου
    malastrana
    12.09.2005, 23:48
    Μην τρελαθούμε και τελείως...το μελό δεν είναι οπωσδήποτε και συγκινητικό. Μου αρέσει πολύ η Ελένη, αλλά όσο για τη Μαρκίζα, μόνο η ερμηνεία της Αλεξίου στέκει δίπλα σ' αυτήν της Μοσχολιού...
    EffieKakaflika
    16.09.2005, 13:14
    Quote:

    Το μέλος malastrana στις 12-09-2005 στις 23:48 έγραψε:

    Μην τρελαθούμε και τελείως...το μελό δεν είναι οπωσδήποτε και συγκινητικό. Μου αρέσει πολύ η Ελένη, αλλά όσο για τη Μαρκίζα, μόνο η ερμηνεία της Αλεξίου στέκει δίπλα σ' αυτήν της Μοσχολιού...





    Καλά, με τι συγκινείται ο καθένας είναι προσωπικό, ε;
    Dj_kerveros
    16.09.2005, 15:17
    Πολύ κάλη φωνή!! Μ' εντυπωσίασε ιδιαίτερα στη συναύλια του Πασχαλίδη στο Θέατρο Βράχων!!
    malastrana
    17.09.2005, 00:16
    Quote:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 16-09-2005 στις 13:14 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος malastrana στις 12-09-2005 στις 23:48 έγραψε:
    [i]
    Μην τρελαθούμε και τελείως...το μελό δεν είναι οπωσδήποτε και συγκινητικό. Μου αρέσει πολύ η Ελένη, αλλά όσο για τη Μαρκίζα, μόνο η ερμηνεία της Αλεξίου στέκει δίπλα σ' αυτήν της Μοσχολιού...





    Καλά, με τι συγκινείται ο καθένας είναι προσωπικό, ε;

    [/I]




    Έχεις απόλυτο δίκαιο, ζητώ συγγνώμη, ο τρόπος μου ήταν για τα μπάζα...
    KRITIKOS
    17.09.2005, 02:52
    φοβερηηηηηηη
    maspa
    24.11.2006, 03:02
    Ο τελευταίος της δίσκος (κάθε τέλος κι αρχή) ήταν έκπληξη για μένα. Δε συνηθίζω να "συμπαθώ" εύκολα νέες δουλειές αν δεν περάσει λίγος χρόνος από τον ενθουσιασμό που πιάνει αρκετούς με τους φρεσκοκυκλοφορημένους δίσκους. Αυτό το cd μ'άρεσε από το πρώτο άκουσμα, ειδικά το "μη βιαστείς να γυρίσεις" από τα ωραιότερα λαικά που έχουν κυκλοφορήσει τελευταία.
    Όσο για τη συμπαθέστατη Τσαλιγοπούλου, προτιμώ τη δική της τσιρίδα από εκείνη της Αρβανιτάκη! Μ'αρέσουν οι ερμηνείες της....
    XeniaRodo
    24.11.2006, 09:46
    εγώ μόνο συμπαθέστατη δεν τη βρίσκω.....
    sentoni
    25.11.2006, 17:19
    . . . για χρόνια, μου ήταν αδιάφορη εως και εκνευριστική . . . όταν έμαθα ότι θα συνεργαζόταν ξανά με τον Κότσιρα πέρυσι μου'ρθε ένα μπλιάξ ! Όμως όταν την είδα απο κοντά παραδέχτηκα ότι με μάγεψε . . . είναι απίστευτα τσαχπίνα και συμπαθέστατη όσο δεν πάει άλλο ! Δεν μετάνιωσα για την τότε γνώμη μου απλώς τώρα έχω διαφορετική . . . Μ'αρέσει πλέον !
    maspa
    25.11.2006, 18:52
    Βρίσκω εξαιρετική την ερμηνεία της στο τραγούδι "κάτω από την μαρκίζα" στο cd "Δε ξέρω πόσο σ' αγαπώ", ζωντανή ηχογράφηση από τη συναυλία- αφιέρωμα στη Μοσχολιού. Το άκουσα χτες πρώτη φορά και με συγκίνησε.
    evangelia_
    25.11.2006, 18:56
    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 12-09-2005 στις 11:08 έγραψε...

    Λοιπόν,
    Με εκνευρίζει απίστευτα η φωνή της. Τόσο που ακόμα κι αν μ'αρέσουν κάποια τραγούδια της (πολλά για την ακρίβεια. Έχει την τύχη να της έχουν γράψει φοβεροί συνθέτες, ανάμεσά τους και ο Ανδρέου, που ειναι και άντρας της παερπιπτόντως), δεν μπορώ να τ'ακούσω...
    Πιστεύω βέβαια ότι αξίζει πάρα πολύ σαν καλλιτέχνις, και αυτό το έχει δείξει η πορεία της.. Αλλά.... Αλλά... Μου φαίνεται εκνευριστικά τσιριχτή η φωνή της, και νομίζω ότι έχει κάνει το φάλτσο επιστήμη. Και την είδα ζωντανά πριν 3 χρόνια στην Αστυπάλαια και με ξενέρωσε και η σκηνική της παρουσία....Γούστα είναι αυτά, βέβαια, δεν θα πώ ότι δεν είναι καλή, αλλά απλά εμένα δεν μου αρέσει.
    Και βέβαια έχω παραδεχτεί ότι τραγούδισε το "Κάτω απ'τη μαρκίζα" πιο συγκινητικά κι απ'την πρώτη εκτέλεση...
    Αυτά για την Τσαλιγοπούλου




    Εγώ αντιθέτως πιστεύω ότι έχει πολύ ωραία φωνή.... Και μ'αρέσουν πολύύύύ τα τραγούδια της...

    mousikofilh
    25.11.2006, 20:29
    Από τις πολύ αγαπημένες μου καλλιτέχνιδες και πολύ γλυκός άνθρωπος.
    valia1984
    28.11.2006, 19:22
    Από πέρυσι που την είδα στην Άνοδο μου αρέσει αρκετά.
    Κάποιες ερμηνείες της είναι πάρα πολύ καλές..
    karelia
    02.01.2007, 00:06
    Από τις αγαπημένες μου..
    Φετος κλείνει 20 χρόνια στη δισκογραφία.
    Πολύς κόσμος δεν αντέχει να ακούει τη.."τσιρίδα" της.

    Εγώ τη θεωρώ ερμηνεύτρια που με συγκινεί,
    με όμορφα τραγούδια,
    σταθερή πορεία στη δισκογραφία,
    έχοντας ερμηνεύσει πολλά διαφορετικού ύφους τραγούδια επιτυχημένα (κατ εμέ)
    είναι κοινό μυστικό ότι κάνει πλήρη κ γεμάτα προγράμματα
    στη συναυλία για τη Μοσχολιού ερμηνευσε συγκινητικά τη Μαρκίζα (φάνηκε και από την ανταπόκριση του κόσμου)
    ενώ ακόμη θεωρώ ότι τα τελευταία χρόνια κάνει και προσεγμενες δισκογραφικές παραγωγές αρκετα ανώτερες των Μεγάλων Έντεχνων.
    Να συμπληρώσω τέλος ότι τη θεωρώ αδικημένη.
    prochatz
    02.01.2007, 03:49
    Η Ε. Τσαλιγοπούλου είναι εκπληκτική ερμηνεύτρια. Αυτή η ξεχωριστή βραχνάδα στη φωνή της δημιουργεί κάτι το μαγικό. Η Τσαλιγοπούλου ήταν εκείνη που με έκανε να αγαπήσω αρκετά παλιά ελληνικά τραγούδια, των οποίων οι πρώτες εκτελέσεις με άφηναν αδιάφορο. Έχει το χάρισμα να αφήνει το στίγμα της σε ό,τι τραγούδι ερμηνεύσει, είτε πρόκειται για διασκευή είτε για νέα δισκογραφική δουλειά. Ωστόσο, δεν έχει μόνο εξαιρετική φωνή. Είναι, επίσης, μία εξαιρετική προσωπικότητα, πράγμα που με αναγκάζει να την κατατάξω στις πρώτες προτιμήσεις μου.
    XeniaRodo
    02.01.2007, 09:40
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 02-01-2007 στις 00:06 έγραψε...

    ......
    στη συναυλία για τη Μοσχολιού ερμηνευσε συγκινητικά τη Μαρκίζα (φάνηκε και από την ανταπόκριση του κόσμου)




    τι σχέση έχει η ανταπόκριση του κόσμου? ο κόσμος πλέον χειροκροτά πολλές βλακείες
    (χωρίς να εννοώ οτι το συγκεκριμένο ήταν βλακεία).
    karelia
    02.01.2007, 11:14
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 02-01-2007 στις 09:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 02-01-2007 στις 00:06 έγραψε...

    ......
    στη συναυλία για τη Μοσχολιού ερμηνευσε συγκινητικά τη Μαρκίζα (φάνηκε και από την ανταπόκριση του κόσμου)




    τι σχέση έχει η ανταπόκριση του κόσμου? ο κόσμος πλέον χειροκροτά πολλές βλακείες
    (χωρίς να εννοώ οτι το συγκεκριμένο ήταν βλακεία).



    τι γενικευση είναι αυτη?εγώ μίλησα για συγκεκριμένο γεγονός,συγκεκριμένη συναυλία,συγκεκριμένο τραγούδι.