ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.851 μέλη

    Ποια η μεγαλύτερη ...πατάτα που είδατε στο σινεμά;

    KIT_KAT
    12.09.2005, 10:06
    Ποια η χειρότερη ταινία που παρακολουθήσατε;

    Προσωπικά τελευταία επειδή έχω μάθει τα γούστα μου επιλέγω τις ταινίες που θα δω και συνήθως δεν απογοητεύομαι. Με εξαίρεση φέτος το I heart huckabees... η οποία είχε και πολύ καλές κριτικές (και καλά ψαγμένη) αλλά ήταν μακράν η χειρότερη ταινία που είδα ποτέ. Γενικά δε συνηθίζω να φεύγω στη μέση αλλά δεν είχε μείνει και κανείς στην αίθουσα! Υποθέτω πως όταν φύγαμε θα τη διέκοψαν κιόλας! Παναγία μου αηδία.....
    jorge
    12.09.2005, 10:11
    "Το Τέλος των Κόσμων" (Τομ Κρουζ / Στίβεν Σπίλμπεργκ). Ακόμα και το 4χρονο ανηψάκι μου θα έγραφε τέτοιο σενάριο... αν μπορούσε να κάνει τις σκέψεις του γραφή. Το μόνο που άξιζε ήταν το μέρος, το "Σινέ" Καραϊσκάκη. Η οθόνη ήταν πάνω στο χορτάρι, καθόμασταν στα VIP, στο διάλειμμα άναψαν οι προβολείς...
    WildCat
    12.09.2005, 11:59
    Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα (Jorge) ότι ο Πόλεμος των Κόσμων ήταν μεγάλη πατάτα, αλλά να διευκρινίσω ότι : το original War of the Worlds (Orson Welles) είχε πράγματι την ίδια πλοκή δηλ. ήρθαν οι εξωγήινοι (μέσα σε ιπτάμενους δίσκους και δεν ξεφύτρωσαν σαν μανιτάρια) κατέστρεφαν τα πάντα και στο τέλος εξοντώθηκαν με αυτόν τον τρόπο, που έδειχνε η ταινία - δεν το λέω για να μην χαλάσω κανέναν, που θέλει ακόμη να το δή. Γνωρίζοντας λοιπόν τι πήγαινα να δω, χαλάστηκα από το μελόδραμα και την κακογουστιά.
    Η άλλη μεγάλη πατάτα ήταν ο 13 Πολεμιστής (Α. Μπαντέρας). Βία και αίμα χωρίς story. Κρίμα για τον Μπαντέρας...
    rouli726
    12.09.2005, 12:29
    λοιπον η χειροτερη ταινια που εχω δει ποτε ηταν το "ας περιμενουν οι γυναικες".ηταν ελληνικη με τον μπουλα και ηταν η αιτια που δεν προκειται ποτε να ξαναπληρωσω για να δω ελληνικο σινεμα!
    Sofia
    12.09.2005, 12:38
    Quote:

    Το μέλος rouli726 στις 12-09-2005 στις 12:29 έγραψε:

    λοιπον η χειροτερη ταινια που εχω δει ποτε ηταν το "ας περιμενουν οι γυναικες".ηταν ελληνικη με τον μπουλα και ηταν η αιτια που δεν προκειται ποτε να ξαναπληρωσω για να δω ελληνικο σινεμα!





    Υπάρχουν και ελληνικές ταινίες εξαιρετικές! Το οτι μπορεί να έκανες μια λάθος επιλογή δεν είναι λόγος να σταματήσεις να βλέπεις ελληνικό κινηματογράφο.
    rouli726
    12.09.2005, 12:41
    Quote:

    Υπάρχουν και ελληνικές ταινίες εξαιρετικές! Το οτι μπορεί να έκανες μια λάθος επιλογή δεν είναι λόγος να σταματήσεις να βλέπεις ελληνικό κινηματογράφο.

    [/I]



    συμφωνω μαζι σου αλλα εχω φοβηθει!!!αλλωστε εχω δει τις "νυφες" και το εχω λατρεψει,οπως γραφω σε αλλο τοπικ.οπως και "η πολιτικη κουζινα"..

    "Άκου λοιπόν..
    Σα δε μπορείς άλλο να παλέψεις,
    είτε το θες είτε όχι,
    θα πεθάνεις."
    Μπρέχτ



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-09-2005 12:45 ]
    KIT_KAT
    12.09.2005, 13:08
    Οι περισσότερες ελληνικές είναι σχεδόν χειρότερες σε ποιότητα από τις αμερικάνικες σαχλοκωμωδίες. Τώρα θυμήθηκα και το "Οξυγόνο", μνημειώδης ταινία. Αλλά το χειρότερο δεν ήταν η ταινία, ήταν η Μεντή(νομίζω) που γύρισε και είπε μετά "Η ταινία περιγράφει μία μέση ελληνική οικογένεια" (είπαμε να είμαστε ρεαλιστές αλλά έλεος)
    DavidDT
    12.09.2005, 13:23
    Tα Ιπτάμενα Στιλέτα....Πολύ πατάτα!!!!!!!!
    rouli726
    12.09.2005, 13:27
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 12-09-2005 στις 13:08 έγραψε:

    Οι περισσότερες ελληνικές είναι σχεδόν χειρότερες σε ποιότητα από τις αμερικάνικες σαχλοκωμωδίες. Τώρα θυμήθηκα και το "Οξυγόνο", μνημειώδης ταινία. Αλλά το χειρότερο δεν ήταν η ταινία, ήταν η Μεντή(νομίζω) που γύρισε και είπε μετά "Η ταινία περιγράφει μία μέση ελληνική οικογένεια" (είπαμε να είμαστε ρεαλιστές αλλά έλεος)





    εχεις απολυτο δικιο σ'αυτα που λες.τι να πρωτοθυμηθω;;;"το ριζοτο";;;;Ε Λ Ε Ο Σ!!!
    τελευταια ειδα σε dvd τους "λουλουμαδες με μελι".τοσο διαφημισμενο και ηταν χαλι μαυρο!ειδικα ο χαικαλης παιδεραστης....
    rouli726
    12.09.2005, 13:30
    Quote:

    Το μέλος DavidDT στις 12-09-2005 στις 13:23 έγραψε:

    Tα Ιπτάμενα Στιλέτα....Πολύ πατάτα!!!!!!!!





    διαφωνω εν μερει μαζι σου!μου αρεσε απλα θεωρω πως ηταν ενα απο τα ιδια οπως "τιγρης και δρακος".γενικα μετα την επιτυχια αυτης της ταινιας εχω δει πολλες που μοιαζουν,βλ."ο ηρωας" που αν και ειναι καλογυρισμενες ειναι μια απο τα ιδια οπως προειπα.

    DavidDT
    12.09.2005, 13:40
    Quote:

    Το μέλος rouli726 στις 12-09-2005 στις 13:30 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος DavidDT στις 12-09-2005 στις 13:23 έγραψε:
    [i]
    Tα Ιπτάμενα Στιλέτα....Πολύ πατάτα!!!!!!!!





    διαφωνω εν μερει μαζι σου!μου αρεσε απλα θεωρω πως ηταν ενα απο τα ιδια οπως "τιγρης και δρακος".γενικα μετα την επιτυχια αυτης της ταινιας εχω δει πολλες που μοιαζουν,βλ."ο ηρωας" που αν και ειναι καλογυρισμενες ειναι μια απο τα ιδια οπως προειπα.


    [/I]


    Προσωπικά νομίζω οτι απο κάποιο σημείο και μετά το έργο δε βλεπόταν...Όλοι σηκωθήκαμε και γελούσαμε!!
    Στην αρχή ήταν καλό και εντυπωσιάστηκα,αλλά στην πορεία χάλασε!!!Αυτή είναι η άποψη μου,αλλά ίσως και να έχω άδικο...
    rouli726
    12.09.2005, 13:44
    Quote:

    Προσωπικά νομίζω οτι απο κάποιο σημείο και μετά το έργο δε βλεπόταν...Όλοι σηκωθήκαμε και γελούσαμε!!
    Στην αρχή ήταν καλό και εντυπωσιάστηκα,αλλά στην πορεία χάλασε!!!Αυτή είναι η άποψη μου,αλλά ίσως και να έχω άδικο...

    [/I]




    Δε σου ειπα βρε πως εχεις αδικο,καθενας εχει τα γουστα του.απλα ειπα την αποψη μου για αυτου του ειδους τις ταινιες,με αφορμη το μηνυμα σου.

    "Άκου λοιπόν..
    Σα δε μπορείς άλλο να παλέψεις,
    είτε το θες είτε όχι,
    θα πεθάνεις."
    Μπρέχτ



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-09-2005 13:50 ]
    DavidDT
    12.09.2005, 13:51

    Melissanthi
    12.09.2005, 21:45
    Εμένα τελευταία με έχει πιάσει κάτι και οποιαδήποτε ταινία και να δω μου ξινίζει!!! Άρα τι να πρωτο θυμηθώ?


    Η τελευταία πατάτα που είδα ήταν το "Viridiana" του Luis Bunuel! Αηδία!

    Τελικά κατέληξα ότι οι πολύ υψηλού επιπέδου ταινίες είναι για ...κλάματα!
    giorgosparade
    12.09.2005, 21:56
    τι να πείς όμως για τον "Δράκουλα των Εξαρχείων"!!!

    2 χαμένες ώρες της ζωής μου για τις οποίες μετάνιωσα πραγματικά!
    Hastaroth
    12.09.2005, 22:55
    Quote:

    Το μέλος Melissanthi στις 12-09-2005 στις 21:45 έγραψε:

    Εμένα τελευταία με έχει πιάσει κάτι και οποιαδήποτε ταινία και να δω μου ξινίζει!!! Άρα τι να πρωτο θυμηθώ?


    Η τελευταία πατάτα που είδα ήταν το "Viridiana" του Luis Bunuel! Αηδία!

    Τελικά κατέληξα ότι οι πολύ υψηλού επιπέδου ταινίες είναι για ...κλάματα!





    Μίαν ανάλογον "Μπουνιουελικήν" εμπειρία είχα και εγώ πρόσφατα,μέ το "Ανέβασμα στον ουρανό".Μιά απολύτως βαρετή ταινία με παιδιαριώδες σενάριο και ανύπαρκτη πλοκή,χωρίς κανένα σκηνοθετικό εύρημα -πέρα από την σκηνή στο λεωφορείο,εν μέσω βροχής στο βουνό,μέ τον πρωταγωνιστή και την "επιθετική" κοπέλα που τον "γούσταρε"- καί μ'ένα τέλος που μάλλον οφειλόταν στο οτι...ο σκηνοθέτης είχε ξεμείνει από φίλμ...
    eneni
    12.09.2005, 23:44
    Είδα χθες την ταινία "μπερδεματα γάμου" (νομίζω αυτός είναι ο τίτλος). Ήταν τόσο χαζή η ταινία που ούτε τον τίτλο δε συγκράτησα! Δυο τύποι που πάνε ακάλεστοι σε γάμους για να γνωρίζουν γυναίκες! Μετά ερωτεύονται κλπ κλπ
    και το χειρότερο είναι οτι στους άλλους άρεσε!
    κρύο, πολύ κρύο ήταν!
    το ειδε κανεις σας;





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : eneni στις 12-09-2005 23:46 ]
    W4TT4N4B3
    13.09.2005, 01:27
    Παιδια το πολυ multiplex βλαπτει την υγεια και τον εγκεφαλο.

    vaninoui
    14.09.2005, 04:55
    Gia mena to pio ili8io ergo einai to Vanila sky me Tom Krouz Nomizw!
    pastella
    14.09.2005, 10:26
    Quote:

    Το μέλος vaninoui στις 14-09-2005 στις 04:55 έγραψε:

    Gia mena to pio ili8io ergo einai to Vanila sky me Tom Krouz Nomizw!





    Συμφωνώ μαζί σου vaninoui!
    Είχα πάει να το δώ γιατί λέγαν πως ήταν μια διαφορετική ταινία από τις άλλες και οι κριτικές το ψιλοπαίνεψαν και τελικά είναι η μεγαλύτερη πατάτα για την οποία έχω πληρώσει.Απογοητεύτικα!!! Στο τέλος όταν βγήκα από την αίθουσα προσπαθούσα να καταλάβω τι συνέβη και ποιο ήταν το νόημα που δεν είχα πιάσει....