ελληνική μουσική
    918 online   ·  210.856 μέλη

    Ποια η μεγαλύτερη ...πατάτα που είδατε στο σινεμά;

    ageras
    16.12.2005, 13:05
    Μια και μου είναι πολύ πρόσφατη αυτή η ταινία "πατάτα" που είδα στον κινηματογράφο θα σας την αναφέρω.Είναι το "Cry Wolf".Από την βαρεμάρα που με διακατείχε την ώρα της προβολής δεν συγκράτησα ονόματα ηθοποιών εκτός από αυτό του John Bon Jovi!!!
    Mια κλασική χαζοαμερικάνικη ταινία τρόμου(δήθεν!!!!)
    vouliakis
    16.12.2005, 16:18
    Σινεφίλ λογισμικό προβλέπει πόσο «πατάτα» θα είναι η ταινία

    Μεγάλο στούντιο του Χόλιγουντ φέρεται να επενδύει στην ανάπτυξη λογισμικού που μπορεί να προβλέπει αν μια υποψήφια ταινία θα είναι μπλοκμπάστερ, μέτριας απόδοσης, ή παραγώδης αποτυχία -και μάλιστα χωρίς καν να κοιτάξει το σενάριο.

    Ο «σινεκριτικός», που αδιαφορεί για την καλλιτεχνική αξία και προβλέπει μόνο την οικονομική απόδοση, είναι ένα νευρωνικό δίκτυο, ένα πρόγραμμα του οποίου η λειτουργία μιμείται το δίκτυο των νευρώνων στον εγκέφαλο και μπορεί να μαθαίνει από τα παραδείγματα.


    Ο Ράμες Σάρντα, δημιουργός του συστήματος και ερευνητής Πληροφορικής στο Πολιτειακό Νοσοκομείο της Οκλαχόμας στο Στίλγουότερ, δεν αποκαλύπτει με ποιο στούνιο συνεργάζεται.

    Εξηγεί όμως στο περιοδικό New Scientist ότι το νευρωνικό δίκτυο εκπαιδεύτηκε με στοιχεία για 834 ταινίες που κυκλοφόρησαν από το 1998 έως το 2002, οι οποίες εξετάστηκαν με βάση επτά παράγοντες: την «αξία» των ηθοποιών, το είδος του φιλμ, το βαθμό χρήσης ειδικών εφέ, το αν η ταινία είναι συνέχεια άλλης, σε πόσες αίθουσες αναμένεται να ανοιξει, το χρόνο κυκλοφορίας σε σχέση με ανταγωνιστικές ταινίες και τις ηλικίες για τις οποίες θα κριθεί κατάλληλη.

    Ανάλογα με τις επιδόσεις πστις παραμέτρους αυτές, η προτεινόμενη ταινία βαθμολογείται από το ένα («πατάτα», με εισπράξεις κάτω του ενός εκατ. δολαρίων) έως το εννέα («μπλοκμπάστερ», εισπράξεις άνω των 200 εκατ. δολαρίων.

    Σε αυτή τη φάση προγραμματισμού και εκπαίδευσης, το δίκτυο προβλέπει σωστά, συν πλην ένα βαθμό, στο 75% των περιπτώσεων. Σύμφωνα με τον Σάρντα, αυτό το καθιστά «ισχυρό εργαλείων αποφάσεων». Μάλιστα σύντομα θα αρχίσει να μαθαίνει και από ενοικιάσεις DVD.

    Η έρευνα δημοσιεύεται στο Expert Systems with Applications.

    Πηγή: news.in.gr



    Kerato
    05.01.2006, 17:37
    Στο σινεμά είχα δει (ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ!!!) το "Βλέμμα του Οδυσσέα" και πέθανα από πλήξη...Άδικα με κατηγορούν για intellectual άτομο!!!

    Στην τηλεόραση, το Langoliers (μεταφορά του βιβλίου του Στίβεν Κινγκ)
    ΠΑΤΑΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!......
    ...κι ας είναι τρελαμένος ο καλός μου με το Στίβεν Κινγκ...Να λέμε τα σύκα, σύκα!
    the_mist
    27.01.2006, 11:44
    Παγιδευμένη στο Δίκτυο (The Net).
    Τελείως ανούσιο και απαράδεκτο σενάριο.
    Πολύ τρέξιμο για το τίποτα.

    Vana
    27.01.2006, 12:29
    Τελευταία πολύ πατάτα ρε παιδιά κυκλοφορεί. Τι να πρωτοδιαλέξεις .. Μου έρχονται στο μυαλό οι πιο προσφατες ταινίες που έχει πρωταγωνιστεί η Νικόλ Κίντμαν " η Γέννηση" , ή "Οι άλλοι" τις θεωρώ μεγάλη αποτυχία, άσχετο, συμφωνώ για το "blair witch project" επίσης, γενικώς πολύ πατατοποίηση και πολτοποίηση έχει υποστεί η έννοια ταινία τρόμου με όλα αυτά τα χαζοαμερικάνικα έργα τύπου θρίλερ. Άσχετο πάλι, χτες είδα το Match Point, αν το είδε κάποιος, πώς σας φάνηκε?
    gazakas
    27.01.2006, 14:21
    Η μεγαλύτερη πατάτα που είδα στο σινεμά ήταν, θυμάμαι, ο Mr Potato Head στο Toy Story. Εμπνευσμένος από μια σειρά παιδικών παιχνιδιών αλλά και κινουμένων σχεδίων, διέθετε ένα τεράστιο πατατένιο κεφάλι -που ήταν ταυτόχρονα και σώμα- με κάτι μεγάλα μάτια και αυτιά, ένα τεράστιο μουστάκι, μαύρο καπέλο, και άκρα που εξείχαν από το άγαρμπο σώμα του. Αλλά τι λέω...Μια εικόνα είναι πολύ πιο εύγλωττη! Ορίστε λοιπόν η μεγαλύτερη πατάτα που είδα στο σινεμά:



    Οι ρυθμοί μου λύσσαξαν μα δεν κρατούν τον ήχο/της μοναξιάς σου όταν κλαις και χτυπάς τον τοίχο








    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 27-01-2006 14:21 ]
    επισυναπτόμενα: potato.JPG 
    alexia-vicky
    27.01.2006, 16:30
    απ'τα χειροτερα εργα που εχω δει ηταν το "Σκοτεινο Χωριο". Ειχα εντυπωσιαστει απο το διαφημιστικο και οταν το ειδα εβριζα απο τα νευρα!Εντελως ηλιθιο!
    rozaki
    27.01.2006, 17:10
    Συγνώμη κιόλας παιδιά, μπορεί να είναι David Lynch αλλά το Mulholland Drive ήταν απο τα χειρότερά μου..περίμενα να δω κάτι..και δεν είδα τίποτα..ποιά έιναι αυτή η θεία Ρουθ..τα νεύρα δηλαδή..κι αν κάποιος την είδε και κατάλαβε να μου το είπε..μήπως είμαι εγώ η χαζή δηλαδή..!!!!!
    gazakas
    27.01.2006, 19:08
    Quote:

    Το μέλος rozaki στις 27-01-2006 στις 17:10 έγραψε:

    Συγνώμη κιόλας παιδιά, μπορεί να είναι David Lynch αλλά το Mulholland Drive ήταν απο τα χειρότερά μου..περίμενα να δω κάτι..και δεν είδα τίποτα..ποιά έιναι αυτή η θεία Ρουθ..τα νεύρα δηλαδή..κι αν κάποιος την είδε και κατάλαβε να μου το είπε..μήπως είμαι εγώ η χαζή δηλαδή..!!!!!





    Με κάθε σεβασμό rozaki, αλλά μερικές ταινίες, όπως, κατά την ταπεινή μου γνώμη, και αυτή που αναφέρεις, δε χρειάζεται να τις καταλάβουμε για να μας αρέσουν. Κι εγώ κατάλαβα ελάχιστα τόσο κατά τη διάρκειά όσο και μετά το τέλος της, αλλά μπορώ να πω ότι μου άρεσε και μάλιστα πολύ. Άσε που έχω την αίσθηση ότι η πρόθεση της ταινίας ήταν ακριβώς αυτή: να μοιάζει με ένα (ή πολλά) όνειρα, χωρίς λογική αλληλουχία και δίχως να νοιάζεται να την καταλάβουμε...Φυσικά, αυτό δε σημαίνει ότι δεν δικαιούσαι να μη σου αρέσει...


    WildCat
    30.01.2006, 11:21
    Με το πνεύμα του Gazakas, θέλω να πω κι εγώ ότι το Σκοτεινό Χωριό, που ανέφερε η φίλη alexia-vicky, μου άρεσε πάρα πολύ: δεν ήταν θρίλλερ, όπως πήγε να το περάση το trailer, αλλά "μια αλληγορική ταινία πάνω στους φόβους της σύγχρονης Αμρεικής" (-quote από το Αθηνόραμα) μ'ενα ανατρεπτικό και αποκαλυπτικό τέλος. Και καταπληκτική σκηνοθεσία από τον Night Shyamalan!!!!
    gazakas
    30.01.2006, 13:44
    Συμφωνώ απόλυτα, Wildcat, για το "Σκοτεινό χωριό"! Δεν είναι πολύ όμορφο που υπάρχουν τόσο διαφορετικά γούστα;
    rozaki
    01.02.2006, 22:06
    Quote:

    Το μέλος gazakas στις 27-01-2006 στις 19:08 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος rozaki στις 27-01-2006 στις 17:10 έγραψε:
    [i]
    Συγνώμη κιόλας παιδιά, μπορεί να είναι David Lynch αλλά το Mulholland Drive ήταν απο τα χειρότερά μου..περίμενα να δω κάτι..και δεν είδα τίποτα..ποιά έιναι αυτή η θεία Ρουθ..τα νεύρα δηλαδή..κι αν κάποιος την είδε και κατάλαβε να μου το είπε..μήπως είμαι εγώ η χαζή δηλαδή..!!!!!





    Με κάθε σεβασμό rozaki, αλλά μερικές ταινίες, όπως, κατά την ταπεινή μου γνώμη, και αυτή που αναφέρεις, δε χρειάζεται να τις καταλάβουμε για να μας αρέσουν. Κι εγώ κατάλαβα ελάχιστα τόσο κατά τη διάρκειά όσο και μετά το τέλος της, αλλά μπορώ να πω ότι μου άρεσε και μάλιστα πολύ. Άσε που έχω την αίσθηση ότι η πρόθεση της ταινίας ήταν ακριβώς αυτή: να μοιάζει με ένα (ή πολλά) όνειρα, χωρίς λογική αλληλουχία και δίχως να νοιάζεται να την καταλάβουμε...Φυσικά, αυτό δε σημαίνει ότι δεν δικαιούσαι να μη σου αρέσει...



    [/I]



    Καλησπέρα συμφώνω με αυτό που λες έχεις δίκιο..δεν χρειάζεται πάντα να καταλαβαίνεις κάτι για να σου αρέσει..απλά δεν ξέρω την πήρα στραβά αυτή την ταινία απο την αρχή..και συνήθως μου αρέσουν οι ταινίες που σπας το κεφάλι σου για να καταλάβεις τι συμβαίνει..αλλά αυτή τη φορά δεν πέτυχε..
    NRG
    24.02.2006, 14:40
    Matrix Reloaded.
    Για μένα προσωπικά ήταν… ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!!!!

    spathasref
    24.02.2006, 15:52
    Η χειρότερη όλων των εποχών: GODZILLA!!! Ειδικά η σκηνή, όπου το αυτοκίνητο των πρωταγωνιστών είναι εγκλωβισμένο μέσα στο στόμα του τέρατος και ο οδηγός βάζει πρώτη, σπινάρει επάνω στη γλώσσα του godzilla και με ένα εντυπωσιακό πέταγμα γλιτώνει την τελευταία στιγμή, καμαρώνει στο πάνθεον των στιγμών που θυμάμαι τον εαυτό μου να γελάει μέχρι ασφυξίας...

    Πάρε τη ζωή στα δυο σου χέρια,
    τις γροθιές σου χτύπα στα μαχαίρια,
    θα έφευγαν τα σύννεφα, φαντάσου,
    αν κουνούσες λίγο τα φτερά σου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spathasref στις 24-02-2006 15:56 ]
    mavroula
    24.02.2006, 17:01
    Ο νερουλάς (waterboy) και αντίστοιχα με τον ίδιο ηθοποιο...

    the_mist
    26.02.2006, 10:59
    Quote:

    Το μέλος the_firey στις 24-02-2006 στις 14:40 έγραψε:

    Matrix Reloaded.
    Για μένα προσωπικά ήταν… ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!!!!






    Συμφωνώ! Αρκετά χαζή ταινία.
    the_mist
    26.02.2006, 11:01
    Quote:

    Το μέλος spathasref στις 24-02-2006 στις 15:52 έγραψε:

    Η χειρότερη όλων των εποχών: GODZILLA!!! Ειδικά η σκηνή, όπου το αυτοκίνητο των πρωταγωνιστών είναι εγκλωβισμένο μέσα στο στόμα του τέρατος και ο οδηγός βάζει πρώτη, σπινάρει επάνω στη γλώσσα του godzilla και με ένα εντυπωσιακό πέταγμα γλιτώνει την τελευταία στιγμή, καμαρώνει στο πάνθεον των στιγμών που θυμάμαι τον εαυτό μου να γελάει μέχρι ασφυξίας...

    Πάρε τη ζωή στα δυο σου χέρια,
    τις γροθιές σου χτύπα στα μαχαίρια,
    θα έφευγαν τα σύννεφα, φαντάσου,
    αν κουνούσες λίγο τα φτερά σου...[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spathasref στις 24-02-2006 15:56 ]





    Υπάρχουν και πολύ χειρότερες.
    lefty23
    26.02.2006, 17:03
    Quote:

    Το μέλος rozaki στις 27-01-2006 στις 17:10 έγραψε:

    Συγνώμη κιόλας παιδιά, μπορεί να είναι David Lynch αλλά το Mulholland Drive ήταν απο τα χειρότερά μου..περίμενα να δω κάτι..και δεν είδα τίποτα..ποιά έιναι αυτή η θεία Ρουθ..τα νεύρα δηλαδή..κι αν κάποιος την είδε και κατάλαβε να μου το είπε..μήπως είμαι εγώ η χαζή δηλαδή..!!!!!





    Και για μενα θα ελεγα οτι ειναι μια απο τις χειροτερες ταινιες που εχω δει... Rozaki αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι η μια γυναικα σκοτωσε την αλλη και μετα απο τις τυψεις της εβλεπε εναν εφιαλτη... γι αυτο τη δειχνει εκει που ξυπναει σε καποιο δωματιο... anyway... δεν την πολυθυμαμαι κιολας... Περα ομως απο αυτο, μια απο τις χειροτερες ταινιες που εχω δει, ειδικα στο σινεμα, ειναι το "Ανοιχτος Ωκεανος" οπου για 2,5 ωρες ειναι ενα ζευγαρι στη μεση του ωκεανου και μιλανε... ωσπου τους τρωνε οι καρχαριες στο τελος... Αλλη μια "πατατα" ηταν το Magnolia αν και δεν αντεξα να τη δω ολοκληρη... παντως στο τελος βρεχει βατραχια!!!!
    rory166
    26.02.2006, 17:44
    "The cube 2"
    ή η ταινια αυτη ειναι τοσο ψαγμενη που ενας κοινος βλακας σαν κι εμενα δεν μπορεσε να την κατανοησει ή η ταινια ειναι εντελως μαπα...
    mariaaa
    26.02.2006, 18:27
    Έχει 2-3 χρονια τώρα νομίζω,που είδα το σχιζοφρενή δολοφόνο με το πριόνι.
    Πολύ αίμα για το τίποτα νομίζω.
    Και γενικότερα η αντιγραφή της αντιγραφής!