ελληνική μουσική
    662 online   ·  210.857 μέλη

    Οδυσσέας Ιωάννου. Συγχρονος ποιητής!

    nefos
    22.09.2005, 22:45
    Quote:

    Το μέλος steinway στις 22-09-2005 στις 19:21 έγραψε:

    Μακάρι να μπορούσα κι εγώ να τον ακούσω!! Όμως μελωδία δεν πιάνει όπου κι αν βρίσκομαι... Το πεπρωμένο βλέπετε!!




    @ Mπορείς να τον ακούς . Πήγαινε εδώ ή εδώ και κάνε εγγραφή. As simple as that.
    steinway
    22.09.2005, 22:58
    Καλή μου Νεφέλη, δεν έχω πιστωτική κάρτα.
    Μπορείς να βρεις έναν εφικτό τρόπο να τον ακούω;

    nefos
    22.09.2005, 23:07
    Quote:

    Το μέλος steinway στις 22-09-2005 στις 22:58 έγραψε:

    Καλή μου Νεφέλη, δεν έχω πιστωτική κάρτα.
    Μπορείς να βρεις έναν εφικτό τρόπο να τον ακούω;






    @ Nαι. Βγάλε πιστωτική ή βάλε κάποιον από τους δικούς σου να στα πληρώσει και στείλε τους τα μετρητά. ( γιατί έχω την εντύπωση πως έχω γράψει ακριβώς τα ίδια σε κάποιο άλλο τόπικ ; ). . .

    @ στα υπόλοιπα μέλη που «ξέφυγα» από το τόπικ.
    steinway
    22.09.2005, 23:14
    Και δε μου λες, πόσο είναι η συνδρομή; Νομίζω 3 ευρώ ο μήνα; Αν βάλω δε θα γίνει καμμιά στραβή έτσι;

    ΥΓ: μαζί την είχαμε κάνει τη συζήτηση. Η χαρά της επανάληψης
    nefos
    22.09.2005, 23:19
    Quote:

    Το μέλος steinway στις 22-09-2005 στις 23:14 έγραψε:

    Και δε μου λες, πόσο είναι η συνδρομή; Νομίζω 3 ευρώ ο μήνα; Αν βάλω δε θα γίνει καμμιά στραβή έτσι;

    ΥΓ: μαζί την είχαμε κάνει τη συζήτηση. Η χαρά της επανάληψης





    ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ λοιπόν : @ Mπορείς να τον ακούς . Πήγαινε www.melodia.gr ή www.myradios.gr και κάνε εγγραφή και διάβασε τις οδηγίες . As simple as that.

    @ Kαμία στραβή. Τώρα να επιστρέψουμε στο τόπικ ; Άιντε βουρ στον Ιωάννου .




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 22-09-2005 23:20 ]
    steinway
    22.09.2005, 23:29
    Με πρόλαβες! Αλλά δεν ξέφύγαμε, διότι το μελωδία θέλω να τον ακούω μονάχα για τον Οδυσσέα..!! Θα είναι εκπληκτικός!!!!
    Η φωνή του ραδιοφωνική πολύ.

    ''Θέλω τη μέρα που θα φύγεις,
    απ' το πρωι να μου γελάς....''
    nefos
    22.09.2005, 23:46
    Quote:

    Το μέλος steinway στις 22-09-2005 στις 23:29 έγραψε:

    Με πρόλαβες! Αλλά δεν ξέφύγαμε, διότι το μελωδία θέλω να τον ακούω μονάχα για τον Οδυσσέα..!! Θα είναι εκπληκτικός!!!!
    Η φωνή του ραδιοφωνική πολύ.





    ε άκου και εδώ . . . (μην βαράτε τέλος το οff τόπικ)
    steinway
    23.09.2005, 00:00
    Μην ανησυχείς. Ουτως ή άλλως εγώ το έφτιαξα το συγκεκριμένο

    Λες για το Χρήστο. Το έμαθα πρόσφατα. Γι αυτό δεν ανέφερα τίποτα.
    Φυσικά κ θα τον ακούσω βρε παιδιά!!!
    Aiolos_m
    23.09.2005, 14:50
    Quote:

    Το μέλος steinway στις 22-09-2005 στις 10:04 έγραψε:

    Ας μην κολλάμε σε τίτλους.
    Στιχουργός ή ποιητής, είναι ένας άνθρωπος που μπορεί να σκαρφιστεί οτιδήποτε με τις λέξεις!!
    br>




    Το θέμα δεν είναι οι λέξεις και σίγουρα ποιητής δεν είναι εκείνος που σκαρώνει στιχάκια για να περνά η ώρα. Ποιητής είναι εκείνος που πρώτον βλέπει λίγο μακρύτερα απ' ότι βλέπουν οι υπόλοιποι, πνευματικός άνθρωπος γαρ, δεύτερον ξέρει να χρησιμοποιεί τις λέξεις με σημασία αλλοτινή απ' ότι οι υπόλοιποι και τρίτον υποφέρει ψυχοσυναισθηματικά και εκτείθεται στους άλλους ενώ υποφέρει χωρίς να το θέλει (γνωρίζει το δρόμο που επέλεξε ο ίδιος καθώς και τη μοίρα που τον επέλεξε ανάμεσα σε εμάς).
    Ας μην συγχέουμε τους ποιητές με τους στιχουργούς, μονάχα αν το αξίζουν (περιπτώσεις που προανέφερα). Και είμαι σίγουρος ότι ο αν ο Οδυσσέας άκουγε να τον χαρακτηρίζουν ποιητή θα ευχαριστούσε μεν αλλά θα διαφωνούσε στη συνέχεια και μάλιστα κατηγορηματικά. Οι απλοί (ακόμαι και καλοί, και άριστοι) στιχουργοί εκ φύσεως δεν δικαιούνται να εκφράζονται μέσω της ποιητικής αδείας. Άλλο τώρα αν τυχαίνει να είναι ΚΑΙ ποιητές...
    steinway
    24.09.2005, 03:21
    ''Περνάω μέσα απ' τις καρδιές σας
    και βγαίνω απέναντι στη μοναξιά
    Μπερδεύω τη φωνή μου στις φωνές σας
    και βλέπω τα κορμιά σας σαν νησιά...''

    Έτσι που τα λέει είναι παιδιά, έτσι!
    Ταξιδεύει σε μια ρουμπινιά θάλασσα της καρδιάς
    και έχει απέναντι τη μοναξιά. Με το φόβο οτι θα τον βουλιάξει…
    Καλά μας ταξίδια! Και να βρούμε όλοι μια στεριά να μας κρατήσει...

    Ένα ευχαριστώ για την όποια αλήθεια του…
    Πρέπει όλοι να του το πούμε!!
    manblaz
    24.09.2005, 12:16
    Εγω το μονο που ξερω ειναι οτι ακουω την εκπομπη του Οδυσσεα τα τελευταια 12 χρονια

    τωρα αν ειναι ποιητης ή οχι αυτο θα το δειξει ο χρονος...

    Υ.Γ χρηστο συμφωνω μαζι σου...

    Δεν έχω όμορφο νησί, κανείς δε θα με ψάξει
    Ούτε κάνα πιστό σκυλί στα πόδια μου θα κλάψει
    Δεν έφυγα από πουθενά, δεν έχω να ξεχνάω
    Απ’ τη ζωή μου έρχομαι, και στη ζωή μου πάω



    Συνέχισε να προσπαθείς, χάνει μόνο όποιος σταματάει...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : manblaz στις 24-09-2005 12:18 ]
    Fania
    25.09.2005, 15:06
    Τι σημασία έχει αν ο Οδυσσέας χαρακτηρίζεται στιχουργός ή ποιητής. Κι εκείνος το "ταξίδι" του κάνει και όποιος θέλει τον ακολουθεί. Δεν πιστεύω ότι θα βαυκαλιζόταν ποτέ με χαρακτηρισμούς και ταμπέλες.

    Τον εκτιμώ ιδιαίτερα και πιστεύω ότι συμβάλλει τα μέγιστα (και ο ίδιος προσωπικά και μέσω της Μελωδίας) στο σύγχρονο ποιοτικό ελληνικό τραγούδι.

    Σ' ευχαριστούμε απο καρδιάς Κε Ιωάννου.
    malastrana
    28.09.2005, 01:18
    Ωραία όλα αυτά, κι εγώ είμαι ακροάτριά του τα τελευταία πέντε χρόνια, αλλά τελευταία επαναλαμβάνεται πολύ. Όχι σ' αυτά που λέει, αυτά τα σημειώνω με άσβηστο μελάνι στο μυαλό μου, αλλά στα τραγούδια που παίζει. Με το που θα αρχίσει η εκπομπή, είμαι σε θέση να σου πώ ακριβώς πώς θα τσουλήσει. Έχει μερικά τραγούδια και τα αναμασά συνέχεια. Κύριε Οδυσσέα μας, χάρη σε σένα έμαθα όσα ξέρω για το τραγούδι, με έκανες να το αγαπήσω...Ψάξου λίγο, παίξε και τίποτα άλλο!!!
    baBbis
    29.09.2005, 02:17
    Καταρχήν δεν τον έχω ψάξει ιδιαίτερα και άρα δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη.
    Αλλά στην εκπομπή του με ψιλοκουράζει το σχετικά απόλυτο ύφος του..
    Έχω την αίσθηση ότι είναι διαρκώς σπασμένος...

    Σημ. Ποιητικό είναι το "τσιριτιτρό τσιριτιτρό τίνος χαμόγελο είναι αυτό;" του Παπαντωνίου (μου φαίνεται), ποιητικό είναι και το "Λονδίνο Άμστερνταμ ή Βερολίνο έχεις ξεχάσει ... Μάτζικ Μπας" του Αγγελάκα.
    Το αν ο Παπαντωνίου ή ο Αγγελάκας είναι ποιητές είναι άλλο θέμα..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : baBbis στις 29-09-2005 02:22 ]
    XeniaRodo
    29.09.2005, 14:54
    δεν το ακούω, όσο όμως έχει πάρει το αυτί μου τελευταία παίζει τα ίδια επαναλαμβανόμενα πληρωμένα τραγούδια... και δεν τους μπορώ αυτούς...
    steinway
    29.09.2005, 22:40
    Δεν μπορώ παιδιά να μιλήσω για την εκπομπή του, αφού κάποιος την ''κλέβει'' στην απόσταση...
    Απο τις ελάχιστες φορές όμως που τον έχω ακούσει, νομίζω πως είναι αληθινός
    κ προσφέρει ραδιοφωνικά...
    Το μέλος που είπε για το απόλυτο ύφος κ την αίσθηση οτι είναι διαρκώς σπασμένος, ίσως τελικά να
    είναι κοινό γνώρισμα της παρέας του...
    Τι σας έχουν κάνει βρε παιδιά;
    malastrana
    29.09.2005, 23:56
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 29-09-2005 στις 14:54 έγραψε:

    δεν το ακούω, όσο όμως έχει πάρει το αυτί μου τελευταία παίζει τα ίδια επαναλαμβανόμενα πληρωμένα τραγούδια... και δεν τους μπορώ αυτούς...






    Ούτε εγώ, δυστυχώς....έχεις απόλυτο δίκαιο...Ας μην ξεχνάμε ότι είναι η κεφαλή του σταθμού ΜΕΛΩΔΙΑ που τελευταία έχει ρίξει πάαααρα πολύ την ποιότητά του...
    steinway
    30.09.2005, 00:45
    Καλά, τώρα όμως τα ισοπεδώσατε όλα...
    manblaz
    30.09.2005, 00:59
    Quote:

    Το μέλος malastrana στις 29-09-2005 στις 23:56 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 29-09-2005 στις 14:54 έγραψε:
    [i]
    δεν το ακούω, όσο όμως έχει πάρει το αυτί μου τελευταία παίζει τα ίδια επαναλαμβανόμενα πληρωμένα τραγούδια... και δεν τους μπορώ αυτούς...






    Ούτε εγώ, δυστυχώς....έχεις απόλυτο δίκαιο...Ας μην ξεχνάμε ότι είναι η κεφαλή του σταθμού ΜΕΛΩΔΙΑ που τελευταία έχει ρίξει πάαααρα πολύ την ποιότητά του...

    [/I]



    μπορω να κανω μια ερωτηση κρισεως?

    τι εννοειτε με τον ορο "πληρωμενα" τραγουδια και ποια ποιοτητα εχει ριξει???

    μαλλον παιζουμε το χαλασμενο τηλεφωνο καθως δεν τον ακουμε αλλα παντα εχει παρει κατι το αυτακι μας.... ωστε να κρινουμε τα παντα και τους παντες...


    XeniaRodo
    30.09.2005, 10:19
    Πληρωμένο τραγουδάκι -για να μην επεκταθώ περισσότερο- σημαίνει ..."τα λεφτά τα λεφτά ποιός τ' ανακάλυψε...." you know?

    παρόλ' αυτά του αναγωρίζω κάποιες όμορφες ατάκες και το ότι κάποιος φίλος μου που του πήγε κάποια τραγούδια δικά του, τα άκουσε και του είπε πραγματικά τη γνώμη του...