ελληνική μουσική
    794 online   ·  210.857 μέλη

    Οι μουσικές σας σπουδές!

    piterpiano
    17.04.2005, 01:37
    lamkar isxuei afo pou les?den to exw ksanakousei afto gia thn kithara kai tous pianistes.

    egw exw kollima me to mpaso pantws!
    Jimy
    17.04.2005, 15:18
    Έχω τελειώσει πιάνο δηλαδή έχω πτυχίο και ασχολούμαι και πιο προσωπικά δηλαδή γράφω δικά μου κομμάτια απο θεωρητικά έχω φτάσει μέχρι το επιπεδο της φυγής (fuga).Νομίζω πως όλες αυτές οι γνώσεις
    καλό είναι ο καθένας μας που παίρνει και αποκοιμίζει είναι καλό να τις φιλτράρει και να βλέπει ορισμένα πράγματα πέραν των γνώσεων,
    δηλαδή μετά απο 1 ή 2 χρόνια κάθε φοιτητής αρμονίας αντιστιξης ή
    ακόμα και φυγής θυμάται ελάχιστα απο αυτά που "διδάχθηκε"


    music_addicted
    02.05.2005, 16:41
    Εγώ πάντα λάτρευα το πιάνο,απο πολύ μικρή...μα για διαφορουσ λόγουσ ποτέ δεν αρχησα μαθήματα,όμως όταν παγαινα σε σπίτια φίλων που είχαν πιάνο τους παρακαλουσα να μου μαθουν εστω κατι μικρο,και δεν ξεκολλούσα!τωρα που ειμαι 17 επεισα τους γονεις μου να μου παρπυν μια clavinova και από τότε εχω μαθει πολλά κομματια μόνη μου,και μεγαλύτερων ταξεων,μεχρι που αρχησα επιτελους μαθήματα,ιδιαιτερα, και προχωράω πολυ γρηγορα, και τον οκτωβρη θα δώσω κατατακτήριες,για να μπω σε ωδειο!

    Παντως αν το χεις μεσα σου μερικές φορές οι σπουδές μπορεί να περιορίσουν το παθος σου,απτην αλλη σε καταρτιζουν!γι'αυτο θέλει χρόνο και υπομονή!!!!
    doritsa78
    03.05.2005, 02:50
    Εγω απο μικρη θυμαμαι τον εαυτο μου να τραγουδαει.Εδω και 4 χρονια ομως κανω τραγουδι και μαθηματα φωνητικης.Εχω κανει και σεμιναρια ορθοφωνιας που με εχουν βοηθησει επισης.Ακομα ειμαι στην β' θεωρια και σολφεζ.Τωρα ξεκιναει και ενα σεμιναριο προφορας και εκφρασης που θα παρακολουθησω.Μου αρεσει πολυ και η κιθαρα.Θα ηθελα πολυ στο μελλον να μαθω.Ελπιζω αργοτερα να μαθω και αλλα πανω στη μουσικη και στο τραγουδι.Γενικα οτι μαθαινουμε ειναι καλο.Συνεχιστε ολοι την προσπαθεια και οι κοποι σας θα ανταμοιφθουν!Σας το ευχομαι!

    doritsa


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: doritsa78 on 03-05-2005 02:53 ]
    faltsoo
    03.05.2005, 12:44
    Εχω σπουδασει φυγη σε επιπεδο σολιστα και ομως παραμενω ακομη ΣΤΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ γιατι ειμαι απροσαρμοστος
    Laviq27
    06.05.2005, 13:15
    πτυχίο μουσικών σπουδών, δίπλωμα κιθάρας, audio engineering diploma.

    Είπα κι εγώ τα απωθημένα μου

    Πάντως, η συμβουλή μου προς τους νεότερους, που παρατηρώ όλο και περισσότερο πως βολέυονται με τα εύκολα είναι το να ακούν μουσική. Πολλή μουσική...και να διαβάζουν και λίγο ξένο τύπο. Δεν είναι όλη η μουσική Scorpions και Metallica. Είναι και Τσιτσάνης (όχι με την προχειρότητα που τον "εκτελούν" σήμερα, αλλά με το μεράκι που τον έπαιζαν παλιότερα), είναι και Χιώτης, είναι και Segovia, ειναι και Lizst, είναι και Μότσαρτ, είναι και λίγο απο τζατζίκι...
    mariaaa
    06.05.2005, 16:16
    δεν εχω μουσικες σπουδες...Εκανα καποια χρονια φλαουτο αλλα τα παρατησα κυριως για λογους υγειας.Τωρα πια απλα ακουω μουσικη...
    mitsena
    17.06.2005, 14:04
    ΚΑΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΦΛΑΟΥΤΟ ΣΕ ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΑΞΟΦΩΝΟ.......... Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.......... ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΟ.........!!!!!

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: mitsena on 17-06-2005 14:10 ]
    gggpap
    05.09.2005, 15:32
    iiiuiuuiuiu
    gggpap
    05.09.2005, 15:36
    λοιπον παιδια εγω αρχισα μουσικη στα 21 με κλασσικη κιθαρα εφτασα μεχρι τριτο ανωτερα και μετα για διαφορους λογους τα παρατησα λιγο πριν το πτυχιο.......μουντζωστε με ολοι δε πειραζει και λιγο ειναι .....τωρα ειμαι 33 και θελω να μαθω πιανο..τι λετε ειμαι καλα?εγω πιστευω οτι ειναι ανιατη ασθενεια....τρελαινομαι για μουσικη!!!!!!
    gggpap
    05.09.2005, 15:46
    ρε παιδια εγω για να παρω πτυχιο θελω αρμονια και σολφεζ γιατι λογω δουλειασ δε μπορουσα να τα παρακολουθησω τριτο ανωτερα σε κλασσικη κιθαρα ειμαι 33 ειμαι εχω σταματησει πριν τρια χρονια ,ειναι αργα για δακρυα στελλα?
    Spotlight_Dancer
    05.09.2005, 15:54
    Διπλωμα Κλασσικων κρουστων με αριστα παμψηφει και πτυχιο Drums απο το Modern Music School Athens ενω τωρα ετοιμαζομαι για πτυχιο αρμονιας και για να δωσω κατατακτηριες στο ΑΕΙ Μουσικων Σπουδων Αθηνας(Μουσικολογια).Παντως καλες οι σπουδες,αλλα δε σε κανουν παντα μουσικο...
    DimitrisDimitriadis
    04.10.2005, 00:20
    Quote:

    Το μέλος lamkar στις 12-03-2005 στις 13:44 έγραψε:

    Φυσικά,όπως και τον κάθε πιανίστα,το μεγάλο μου απωθημένο είναι η κιθάρα.Αλήθεια γιατί συμβαίνει αυτό;





    Λογικά, γιατί και τα δύο αυτά μουσικά όργανα "λειτουργούν" με χορδές!....αλλά έχουν διαφορά μεγέθους!... την κιθάρα την ταλαιπωρείς άνετα στις παραλίες και στα βουνά... το πιάνο όμως, λίγο δύσκολο να το φορτώσεις στην πλάτη...!

    xristos69
    24.10.2005, 00:50
    Γεια σας κι απο μένα. Καλως σας βρήκα.

    Είμαι κάτοχος:
    Δίπλωμα πιάνου,
    πτυχία αρμονίας,αντίστιξης,ενοργάνωσης πνευστων,φούγκας
    Δίπλωμα σύνθεσης
    Margi
    24.10.2005, 10:31
    Σπουδές πιάνου μέχρι πρώτο έτος ανωτέρας και πτυχία θεωρητικών (αρμονία, αντίστιξη, φούγκα). Πρόσφατα ξεκίνησα μαθήματα κρητικής λύρας.
    Lia8723
    07.11.2005, 17:06
    ειμαι πρωτοετής στο Ιονιο πανεπιστήμιο Κέρκυρας στο τμημα μουσικών σπουδών, κάνω πιάνο από 8 χρονών(επειδή το ζήτησα) πριν 3 χρόνια πήρα πτυχίο αρμονίας και κάνω μαθήματα μονωδίας.Σίγουρα θα ασχοληθώ με την μουσικοθεραπία αλλά δεν ξέρω αν θα κάνω εξειδίκευση σε αυτήν.Είμαι πωρομένη με τη μουσική γενικά...
    fairies_wear_boots
    03.12.2005, 14:56
    Χεχε ελπίζω να μην πειράζει που απαντάω ένα μήνα μετά την τελευταία απάντηση αλλά μόλις είδα το θέμα αυτό.....

    Εμένα που λέτε η ιστορία ξεκινάει από το μπαμπάκα μου που είναι καθηγητής βυζαντινής μουσικής. Τότες όμως έπρεπε να κάνεις και δύο χρόνια πιάνο υποχρεωτικά για να πάρεις το πτυχίο όπως και στα άλλα όργανα (σήμερα έχει καταργηθεί αυτό). Το τότε ήταν όταν εγώ ήμουν γύρω στα 2-3 οπότε ο μπαμπάς κουβάλησε το πιάνο στο σπιτι για να διαβάσει και εγώ το γρατζούναγα.....Με γράψανε τελικά στο ωδείο όταν ήμουνα 4. Τότε δεν υπήρχανε προπαιδείες και Ορφ και τέτοια πράγματα (ήμουν στο εθνικό ωδείο παρεπιπτόντως) και με χώσανε εξ αρχής στα δύσκολα με το Πρώτο Μπαχ!!!!! Ελεος δηλαδή!!!! Τες παν ομολογώ ότι ήμουν ταλαντούχα στο οργανάκι αυτό αν και πέρασα πολλές κρίσεις. Πολλές φορές σκέφτηκα να το σταματήσω (κυρίως επειδή με είχανε κομπλάρει τα μλκισμένα στο σχολείο) αλλά ευτυχώς ποτέ δεν το έκανα. Η λατρεία μου για το όργανο δυστυχώς με έκανε να μην εκτιμώ τόσο πολύ τα άλλα όργανα και έτσι όταν μου προσεφεραν υποτροφία για να σπουδάσω και φλάουτο ειπα όχι το ζωον Αυτό είναι κάτι που μετανιώνω μέχρι σήμερα.....

    Τελικά πήρα πτυχίο και δίπλωμα στο πιάνο, πτυχίο στην αρμονία και πτυχίο μουσικολογίας και τώρα κάνω μεταπτυχιακό στην μουσικοθεραπεία. Έκανα όμως και κλασσικό τραγούδι για 5 χρόνια αλλά αναγκάστηκα να σταματήσω.....Θέλω πολύ ομως να ξαναρχίσω οπωσδήποτε!!!!! Έκανα και βυζαντινή με τον μπαμπά μου και μόλις γυρίσω Ελλάδα έχω σκοπό να πάω για το δίπλωμα.

    Καημός μου και μένα είναι να μάθω κιθάρα όπως και όλων των πιανίστων όπως προαναφερθηκε... Τελευταίως πάντως έχω πάρει αποφαση να γυρίσω Ελλάδα και να μάθω παραδοσιακό κλαρίνο και κανονάκι εκτός απο κιθάρα.....Να δω πότε θα δουλεύω βεβαια....


    ΣΙΧΕΝΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ. Ποτέ δεν κατάφερα να την αγαπήσω και αυτό κυρίως γιατί η μουσική γραφότανε με συγκεκριμένο τρόπο μεσα στο κεφάλι μου και κανένας κύριος Χιντεμιτ δεν μπορούσε να με κάνει να αλλάξω γνώμη.....Στις πανελλήνιες έγραψα τα εκπληκτικά 20 ντικτέ και 11.2 αρμονια Το ύψος και το βάθος.......Γενικώς απεχθάνομαι οτιδήποτε θεωρητικό στην πράξη.....Δηλαδή καλή είναι η αρμονία και η φουγκα και η αντίστιξη για να εμπεδώσεις την τρόπο συνθεσης αλά μη μου δίνετε θέματα να λύσω δεν αντεχω.....


    Απεχθάνομαι αυτούς που συνήθως αποκαλούνε ποιοτικούς (τύπου Αλκίνοο, Κοτσιρα κτλ) κυρίως λόγω της ψευτοκουλτούρας που κουβαλάνε. Γουστάρω να ακούω τα πάντα μα τα πάντα και είμαι ιδιαίτερα περύφανη που καταφέρνω να συνδυάζω Μάκη, Τερλέγκα, Λιστ, Μότσαρτ, Nightwish, Lacuna Coil, Anathema, Madonna, Britney, Scorpions, Queens, Pegy Lee κτλ τκλ τκλ τκλ
    Αυτή είναι άλλωστε η μαγεία της μουσικής
    xifomaxos
    29.12.2005, 14:03
    Είμαι 25 και η μόνη σχέση που έχω με την μουσική είναι ότι την ακούω. Αποφάσισα όμως να αρχίσω πιάνο. Νομίζετε ότι είναι αργά για να ξεκινήσω σπουδές στην μουσική;
    lostass1
    01.01.2006, 11:43
    Λοιπόν, εγώ έκανα πιάνο αρκετά χρόνια (11) 2 τάξεις στην αρχή τις γλίτωσα γιατί έτσι μου πρότεινε η μουσικού μου, και σταμάτησα πριν 2 χρόνια λόγω πανελληνίων.
    Έχω πάρει αρμονία πτυχίο και άρχισα ορθοφωνία και φωνητική πριν λίγο καιρό, και αν μου μείνει χρόνος θα συνεχίσω να πάρω και το πτυχίο του πιάνου… είναι και δύσκολο το πανεπιστήμιο ρε τουτ μου… ΑΑ παίζω και κιθάρα κλασσική και ακουστική 6 χρόνια.

    panos35
    24.01.2006, 17:28
    Καλησπέρα σε όλους και συγχαριτήρια για την όμορφη δουλειά σας
    Να 'μαι κι εγώ στην παρέα σας με την πρώτη μου συμμετοχή στο forum αν και είμαι μέλος αρκετούς μήνες.
    Ξεκίνησα μαθήματα κλασσικής κιθάρας 14 χρονών το 1984, με δάσκαλο έναν πρώτο μου ξάδελφο τελειόφοιτο τότε στις μουσικές του σπουδές και καταξιωμένος συνθέτης σήμερα, εκ πεποιθήσεως "αντιεμπορικός", με βραβεία και συνεργασίες με γνωστούς καλλιτέχνες. Τα μαθήματα ήταν εντατικά για ένα χρόνο και αραίωσαν μετά
    καθώς αναγκάστηκα να εργαστώ παράλληλα με τις σχολικές σπουδές μου.
    Μιά κακή συνήθεια του πατέρα μου να πετάει τα κλειδιά του σε ένα δερμάτινο καναπέ γυρίζοντας από την δουλειά του και μπαίνοντας στο σπίτι σταθηκε αιτία να σταματήσω τα μαθήματα καθώς η κιθάρα βρησκόταν λάθος ώρα στο λάθος σημείο....ξάπλα στον καναπέ. Τα κλειδιά του έκαναν ανεπανόρθωτη αισθητική ζημιά στο σκάφος της και ήμουν απαρηγόρητος για μέρες. Απο τότε δεν μπόρεσα να ξαναμελετήσω....δεν αντεχα να την βλέπω έτσι...τι κι αν με ζάλησε το ξαδερφάκι με το "βλέπεις η κιθάρα του τάδε πόσες γρατζουνιές έχει" "κοίτα και του τάδε" .
    Απο τότε την έπιανα στα χέρια μου αραιά και που και κάθε φορά διαπίστωνα όλο και περισσότερο πως εσφιγκαν τα δαχτυλά μου, πως έχαναν την ευκαμψία τους και την όποια δεξιοτεχνία είχα αποκτήσει.
    Εδώ και λίγο καιρό, στα 36 μου τώρα πια, με προτροπή της γυναίκας μου, με μια επιθυμία που φουντώνει ολο και πιο πολύ και που σημαντικό ρόλο σ'αυτό έπαιξε και η παρέα σας άρχισα να ασχολούμε ξανά (με την ίδια κιθάρα)
    Μέσα από την ευκαιρία που μου δώσατε να πώ την δική μου ιστορία ήθελα να ευχαριστήσω την γυναίκα μου και μοναδικό μου ακροατή που ποτέ δεν έδειξε να κουράζετε απο το φτωχό μου ρεπερτόριο, που ποτέ δεν εκανε σχόλιο για ένα ντό που σε συγκεκριμένο κοματι μου τρίζει πάντα, που λίγες μέρες πρίν στα γεννέθλιά μου μου έκανε δώρο και ένα μπουζούκι, που εψαξε τόσο πολύ να μου πάρει αυτό με τις περισσότερες τούγες σύμφωνα με τα χρήματα που διέθετε.
    Τέλος ευχαριστώ όλους εσάς που με την αξιόλογη δυκτιακή σας παρουσία, με τις συζητήσεις σας ξαναζωντανέψατε ότι είχε κοιμηθεί μέσα μου