ελληνική μουσική
    663 online   ·  210.857 μέλη

    Εσεις θεωρείτε την Κύπρο ξένο έθνος και όχι ελληνικό;

    Frida
    27.09.2005, 03:03
    σεβαστη η άποψή σου.

    Η μουσική είναι η γλώσσα της ανθρώπινης ψυχής..


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Frida στις 27-09-2005 03:06 ]
    Aiolos_m
    27.09.2005, 10:49
    Quote:

    Το μέλος katsaou στις 27-09-2005 στις 02:33 έγραψε:

    πλέον η κύπρος σας αρέσει δεν σας αρέσει είναι ανεξάρτητο κράτος.
    και σαν ανεξάρτητο κράτος δεν θα πρέπει να υπάρχει στην καμπούρα κανενός άλλου.
    πρέπει να προχωρήσει σαν ανεξάρτητο κράτος και να μην έχει καμία ηγεμονία ούτε από ελλάδα ούτε απο τουρκία. ο κόσμος θέλει να νοιώθεί έλληνας καλά θα κάνει. δεν θέλει να νοιώθει έλληνας και να νοιώθει μόνο κύπριος? και πάλι πολύ καλά θα κάνει.

    και επαναλαμβάνω την αποψή μου

    από μακριά και αγαπημενοι.





    Όταν λες ότι είναι ανεξάρτητο κράτος και δεν πρέπει να είναι στην καμπούρα των άλλων, αναφέρεσαι στα χρήματα που πάνε στην Κύπρο; Αν είναι για αυτό συμφωνώ κι εγώ ότι αυτή η αδικαιολόγητη χρηματοδότηση πράπει να σταματήσει επιτέλους και οι Κυπραίοι να αρχίσουν να πληρώνουν φόρους όπως πληρώνουν οι Ελλαδίτες, ο καθένας στο κράτος του.
    Αν αναφέρεσαι όμως στο ότι η Ελλάδα είναι πάντα παρούσα στις διαπραγματεύσεις, πάντα προσπαθεί να δημιουργήσει τις καλύτερες συνθήκες για την Κύπρο είτε στο θέμα της ένταξής της στην Ευρώπη είτε στο Κυπριακό, 1ον έχει χρεός να το κάνει για ένα κομμάτι του έθνους του και 2ον εξακολουθεί να είναι εγκυήτρια δύναμη μαζί με την Βρετανία και την Τουρκία.

    Συμφωνώ στο γεγονός ότι είναι απαράδεκτο να υπάρχουν άνθρωποι του τόπου που δεν πολεμούν ή που αδιαφορούν για το αν θα χάσουν κάποια πόλη παραπάνω, αλλά όχι πως οι περισσότεροι είναι έτσι...
    Με λίγα λόγια εγώ θα πολεμούσα για την Κύπρο, ακόμα και αν δεν είχα πατήσει ποτέ στο χώμα της. Όχι από ηρωισμό αλλά από χρέος προς το έθνος μου.
    W4TT4N4B3
    27.09.2005, 11:01
    λοιπον οσοι ειστε ετοιμοι να πολεμησετε, παραταχτειτε, οπλιστε, στοχευσατε, και ΠΥΡ!!!!!!
    antonLOrd
    27.09.2005, 12:37
    Από τότε που πήγα Κύπρο και είδα πόσο φιλόξενοι και καλοί άνθρωποι είναι οι Κύπριοι, τους θεωρώ αδέρφια μου...
    Frida
    27.09.2005, 12:54
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 27-09-2005 στις 12:37 έγραψε:

    Από τότε που πήγα Κύπρο και είδα πόσο φιλόξενοι και καλοί άνθρωποι είναι οι Κύπριοι, τους θεωρώ αδέρφια μου...





    ευχαριστουμε antonLOrd
    PITSIKOYLIS_NEKTARIOS
    27.09.2005, 21:57
    οχι βεβαια η Κυπρος ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ)
    PITSIKOYLIS_NEKTARIOS
    27.09.2005, 22:06
    ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΥΠΡΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΡΑΓΟΥΔΩ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΚΥΠΡΟς ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΛΥΠΑΜΕ ΓΙΑΤΙ Η ΚΥΠΡΟΣ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΑΤΤΙΛΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΝΩΣΗΣ ΑΥΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ .........
    rockaholic
    27.09.2005, 22:42
    Quote:

    Το μέλος Frida στις 27-09-2005 στις 12:54 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 27-09-2005 στις 12:37 έγραψε:
    [i]
    Από τότε που πήγα Κύπρο και είδα πόσο φιλόξενοι και καλοί άνθρωποι είναι οι Κύπριοι, τους θεωρώ αδέρφια μου...





    ευχαριστουμε antonLOrd

    [/I]


    hail! sympatriwths/a frida?
    movflower
    28.09.2005, 00:01
    kai agaphte katsaou

    ti ellhnes den einai oi kuprioi otan ston agwna tou 1821 oxi mono esteilan xrhmatikh voitheia sthn mhtera patrida alla kai antres pou polemhsan gia thn anexarthsia kai thn eleutheria??????

    mporeis na diavaseis gia thn kypriakh falagga, gia ton hrwa IWANNH STAVRIANO, o opoios katagetai apo to xwrio Lofou ths eparxias lemesou, ena xwrio to opoio exei thn timh na mhn pathse pote tourkos ekei parolous tous aiwnes ths tourkokratias. kai diavase thn 9h Iouliou apo ton Vasili Mixahlidh, gia thn ektelesh twn ellhnokupriwn episkopwn apo tous tourkous ws paradeigmatismo timwria gia osous voithousan ston agwna gia eleutheria ths elladas!

    mesa sto aima mas kulaei h galanoleukh! XAIRE W XAIRE ELEUTHERIA!!!
    katsaou
    28.09.2005, 00:18
    αρνούμαι να τα διαβάσω.........

    εγώ σε αυτά που είπα μίλησα για μία συγχρονη και ανεξάρτητη Κύπρο χωρίς κανένα πάνω από το κεφάλι της.

    τώρα αν εσύ θέλεις να πεις άλλα συνέχισε να λες.

    σε ότι είπα ήμουν ξεκάθαρος στα προηγούμενα μηνυματά μου.





    by the way
    Η Κίνα δεν Ελληνική και είναι δική μου
    count
    28.09.2005, 02:24
    Quote:

    Το μέλος katsaou στις 26-09-2005 στις 19:22 έγραψε:

    εγώ θα σεβαστώ τις απόψεις σας.
    αλλά δεν με καλύπτει καμία στους προβληματισμούς που βάζω.


    και ξανακάνω την ερώτηση: πως θα ένοιωθες αν εσύ πολέμούσες για την Κύπρο και οι ιδιοι οι κύπριοι κάνουν χαβαλέ στο εξωτερικο?????



    το ιδιο οπος θα ενοιωθες και εσυ οταν πολεμουσες για την ελλαδα και και καπιοι ελληνες εκαναν χαβαλε.η μηπος νομιζεις οτι αν γινει πολεμος θα πολεμισουν ολοι οι ελληνες.οι προνομοιουχοι θα κατσουν σπιτια τους η θα βγουν εξωτερικο και θα παρακολουθουν με αγωνια τις εξελιξεις.κυπριους εχει καλους και κακους,πατριωτες και αδιαφορους,οπος και ελληνες επισεις.ξερω προσωπικα αρκετα ατομα ελληνες που δεν δινουν δεκαρα για την ελλαδα και αν τυχων πανε ασχημα τα πραγματα θα την κανουν για εξω.πως λοιπον θα θα ενοιωθες αν πολεμουσες για την ελλαδα και και καπιοι ελληνες εκαναν χαβαλε στο εξωτερικο αλλα και εντος???????
    katsaou
    28.09.2005, 02:53
    βλέπε αυτό

    Quote:

    Το μέλος katsaou στις 28-09-2005 στις 00:18 έγραψε:


    εγώ σε αυτά που είπα μίλησα για μία συγχρονη και ανεξάρτητη Κύπρο χωρίς κανένα πάνω από το κεφάλι της.


    σε ότι είπα ήμουν ξεκάθαρος στα προηγούμενα μηνυματά μου.








    εγώ ίσως να είμαι σε αυτούς που δεν δίνουν δεκάρα ούτε για την ελλάδα ούτε για την κύπρο ούτε για την Ιταλία ούτε για την αγγλία, ούτε ούτε ούτε ούτε ούτε για όποιον άλλο θέλεις

    και για το εξωτερικό υπάρχει και η δοκιμασμένη λύση της αυτοεξορίας...... κάτι θα σου λέει, δεν γίνετα να μην σου λέει κάτι....έχω κάνει και δοκιμή πως θα χαιρετάω από την πόρτα του αεροπλανου την ώρα της επιστροφής
    δοκίμασμένο και με καλά αποτελέσματα από γνωστό εθνοπατέρα, εθνοσωτήρα, εθνάρχη εθνοσαςθέλωόλουςναείστε200χρόνιαπίσω...

    θα κατάλαβες για ποιον λέω έτσι δεν είναι????





    count
    28.09.2005, 13:19
    φιλε μου το τι θα κανει ο καθενας εκεινη την στιγμη ειναι δικο του θεμα.καπιοι στην πατριδα τους δινουν και την ζωη τους ξερωντας ακομα και για τους προνομιουχους και για αυτους που θα λακισουν για εξω.καπιοι αλλοι απλως δεν τους νοιαζει η ειναι δειλοι η νομιζουν οτι ειναι πολυ εξυπνοι και οι αλλοι κοροιδα.απο ολα εχει ο μπαξες .νομιζω οτι οι περισοτεροι ελληνες ανηκουν στην πρωτη κατηγορια και θα πολεμησουν αν τους ζητηθει για την μακεδονια για την ηπειρο για την κρητη για την κυπρο για ολον τον ελληνισμο ξερωντας και για τους χαβαλεδες.το εχουν αποδειξει αλλωστε πολλες φορες στο παρελθον.εσυ ισως, οπος εσυ ειπες, να εισαι στην δευτερη κατηγορια.δικο σου θεμα. εγω απαντησα στην ερωτηση που εκανες με μια παρομοια ερωτηση.
    katsaou
    28.09.2005, 13:52
    καλά τα λες
    Frida
    28.09.2005, 23:51
    Quote:


    ευχαριστουμε antonLOrd



    Quote:

    hail! sympatriwths/a frida?





    sympatriwtissa, nai! pare mia mpyra



    Η μουσική είναι η γλώσσα της ανθρώπινης ψυχής..


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 29-09-2005 00:10 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Frida στις 29-09-2005 00:26 ]
    Frida
    29.09.2005, 00:01
    παιδιά δε χρειάζετε να τσακωθούμε κιόλας! όλοι μια παρέα είμαστε. από κει και πέρα ο καθένας με τις απόψεις του...
    nikosaster
    01.10.2005, 03:25
    Φρυντα καλά εκανες και τολμησες να θέσεις τους προβληματισμούς σου.Η Κύπρος είναι κομμάτι του Ελληνισμού.Αν έχει καποιος διαφορετική αποψη θα τον παραπέμψω να ακούσει τον Εθνικό της Υμνο,αλλα΄και σε ιστορικά βιβλία.
    Μπράβο και καλά κανανε και πανυγηρίζανε όλοι το βράδυτου τελικού του Ευρομπασκετ στην πλατεία Ελευθερίας στην Λευκωσία.Είδα τα πλάνα από την ΤV,και συγκινήθηκα.
    Φρύντα δεν ξέρω αν πήγες εκεί.Εγω παντως θα το ηθελα πολύ.
    Φιλιά πολλά σε όλα τα αδέρφια μας στο πανέμορφο νησί της Κύπρου
    katerina
    01.10.2005, 12:06
    Quote:

    Το μέλος Frida στις 26-09-2005 στις 15:55 έγραψε:

    Εσεις θεωρείτε την Κύπρο ξένο έθνος και όχι ελληνικό;





    Σαφώς και δεν θεωρώ την Κύπρο ελληνικό έθνος. Μη λέμε βλακείες. ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΘΝΟΣ.

    Είμαι από αυτούς, που οι γονείς σου τότε, σου λεγαν να μην τους κάνεις παρέα.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : katerina στις 01-10-2005 17:04 ]
    Kostas_Osbourne
    01.10.2005, 14:29
    Η κύπρος είναι το άλλο μισό της Ελλάδας και η Ελλάδα το αντίστοιχο...!
    Ελλάδα+Κύπρος=1!
    ph
    01.10.2005, 18:17


    Η Κύπρος δεν είναι ελληνικό έθνος.

    Στο ελληνικό έθνος ανήκουν οι Ελληνοκύπριοι, που είναι όμως ταυτόχρονα συμπατριώτες όλων των νόμιμων κατοίκων της Κύπρου, δηλαδή και των Τουρκοκυπρίων, των Λατίνων, των Αρμενίων και των Μαρωνιτών.

    Εμείς οι Ελληνοκύπριοι θεωρούμε πατρίδα μας την Κύπρο και αδέρφια μας τους απανταχού ΄Ελληνες (Ελλαδίτες, ΄Ελληνες της διασποράς, ΄Ελληνες της Αιγύπτου κτλ). Συμπατριώτες μας όμως είναι οι Τουρκοκύπριοι, οι Λατίνοι, οι Αρμένιοι και οι Μαρωνίτες.

    Φτάνει πια να ακούγονται οι ίδιες και οι ίδιες βλακείες που προκύπτουν από άγνοια. Κάτι φαμφάρες τύπου ''Η Κύπρος είναι ελληνική'' διατηρούνται ακόμα από αμορφωσιά κυρίως και προκύπτουν από τα ενωτικά οράματα που ''εκπλήρωσε'' με τραγικά αποτελέσματα η χούντα των Αθηνών. Αν ο Ελληνοκύπριος θεωρεί πως Κύπρος και Ελλάδα είναι ένα, τότε και ο Τουρκοκύπριος δικαιούται να θεωρεί πως η Κύπρος είναι ένα με την Τουρκία. Κάτι τέτοια μας φέραν στην καταστροφή κι ακόμα ακούγονται οι ίδιες σαχλαμάρες. Σσσσσσσσ... Αφήστε την Κύπρο στο λαό της, σε μας τους Κυπρίους.... ηρεμία....