ελληνική μουσική
    560 online   ·  210.896 μέλη

    Μυστήρια πράγματα...

    blackdragon
    09.02.2008, 19:54
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 02-10-2005 στις 01:14 έγραψε...

    Σήμερα ένιωσα πως βρήκα την δική μου αδελφή ψυχή στο χώρο της μουσικής.

    Εβλεπα που λέτε ΝΕΤ, όπου είχε τον Μίκη Θεοδωράκη καλεσμένο στην εκπομπή του Σπύρου Παπαδόπουλου. Πολλοί οι καλεσμένοι, ανάμεσά τους και ο Φοίβος Δεληβοριάς.

    Κάποια στιγμή του δίνει το λόγο ο Σπύρος. Ο Φοίβος ξεκινά και λέει για τις αναμνήσεις που είχε με τα τραγούδια του Μίκη. Φαντάστηκα πως θα έλεγε κι αυτός τα γνωστά, περί "ενηλικίωσης με τα τραγούδια του Μίκη" κλπ.

    Όμως ο Φοίβος έκανε μια μικρή εξομολόγηση, η οποία στα αυτιά των περισσοτέρων θα ακουγόταν βλακώδης, ανώριμη, άσχετη.

    Είπε λοιπόν ο άνθρωπος, μπροστά στον ίδιο τον Μίκη και σε μια παρέα επιφανών καλεσμένων, ότι όταν πρωτοάκουσε το "Ενα το Χελιδόνι", σκέφτηκε "Μα ποιά είναι αυτή η Ζωντανίνα;".

    Άσχετο έτσι;

    Όμως ο Φοίβος έκανε τον ίδιο συνειρμό που είχα κάνει κι εγώ στα 6-7 μου.
    Ακουσε τον στίχο "Θέλει κι οι ζωντανοί να πίνουν το αίμα τους" και το "ζωντανοί να", το έκανε στο μυαλό του "Ζωντανίνα".

    Και άρχισε κι αυτός - όπως κι εγώ - να αναρωτιέται ποιά είναι αυτή η κοπέλα, η Ζωντανίνα.

    Εγώ δεν τολμούσα να το πω σε άλλον και το κράταγα μέσα μου, θεωρώντας το μια παιδική παρανόηση. Αυτός όμως τολμησε και το ανέφερε. Και με άφησε με ανοικτό το στόμα, καθώς δεν πίστευα πως υπήρχε και κάποιος άλλος άνθρωπος που δεν μπόρεσε να διακρίνει έναν απλό και προφανή στίχο.


    Επί τη ευκαιρία της παραπάνω σύμπτωσης λοιπόν, θα ήθελα και τις δικές σας εμπειρίες, σχετικά με στίχους και ρεφραίν που στο μυαλό σας έχουν "τσαλακωθεί"

    Εγώ έχω κι άλλα, θα τα πω στην πορεία.

    Έλα κι εσύ να δροσιστείς ψυχή ταξιδεμένη
    που 'χεις φωλιά στον ουρανό και περπατάς στη γη
    - Ξένοι Τόποι -
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 02-10-2005 01:25 ]




    Αν σου πω πως κι εγώ την είχα πατήσει έτσι με το συγκεκριμένο στίχο θα με πιστέψεις;; Με πήρε τουλάχιστον 4-5 χρόνια να καταλάβω τι λέει. Το κρατούσα κι εγώ μέσα μου
    kamelia8
    10.02.2008, 19:15
    Παράθεση:

    Το μέλος augustina στις 17-08-2006 στις 12:38 έγραψε...

    Λοιπόν...Κάτι που ΄διαπίστωσα μόλις χθές...Το κομμάτι "ασημένια σφήκα" απο υπόγεια ρεύματα λέει...
    Οι φίλοι μου είναι κραυγές στη σιωπή
    οι φίλοι μου φώτα κινδύνου στο σκοτάδι...κλπ κλπ

    Εγώ λοιπόν άκουγα:
    Οι φίλοι μου είναι κραυγές στη σιωπή
    οι φίλοι μου φωτάκι δίνουν στο σκοτάδι...

    ’λλο ένα απο φίλους είναι στο "Αιμα δάκρια και ιδρώτας" του Ρουβά
    Ενώ το τραγούδι λέει Αίμα δάκρια και ιδρώτας κλείσιμο μιας πόρτας ακούγανε:
    ο ένας Αίμα δάκρια και ιδρώτας πλύσιμο μιας κότας
    και ο άλλος
    δάκρια και ιδρώτας τρείς οι μούμιες πρώτα...
    Λές και ο σκοπός του τραγουδιού ήταν να μετρήσει τις μούμιες...πόσες ήταν στην αρχή και πόσες στο τέλος!!!




    XAXAXAXAXAXAXA!!!!!!!!!!
    kamelia8
    10.02.2008, 19:34
    Στο τραγούδι "I'm in love with an alien"
    εγώ άκουγα "Come alone with an alien" και αναρωτιόμουν, αφού λέει έλα μόνος σου, τον εξωγήινο τι να τον κάνεις; Γιατί να έρθει κι αυτός;;;

    Και στο καπάκι αντί για "I'm in love with her eyes" άκουγα "I'm in love with the rice" και έσπαγα το κεφάλι μου να βρω πώς γίνεται να ερωτευτείς το ρύζι....

    kamelia8
    11.02.2008, 12:39
    Παράθεση:

    Το μέλος angela_77 στις 17-10-2005 στις 19:01 έγραψε...

    Λοιπον αυτο το Ζωντανινα το ακουγα και εγω. Αλλα εγω ακουγα "θελει κι οι ζωντανινα πινουν το αιμα τους" και συμπερανα πως οι ζωντανινα ειναι κατι παραπλισιο του ζουλου (φυλη αιμοσταγης δηλαδη) που ειχαν ανθρωπους στους τροχους (???) και οταν πεθαιναν τους επιναν το αιμα...



    Πολύ θρίλερ!!!!!!!!!!!
    FORTE
    12.02.2008, 12:58
    Αχ παιδια απο που ν αρχισω?!
    Οταν ημουν μικρη ειχαμε ενα λεξικο που εγραφε ΜΟΝΟΤΟΝΙΚΟ,εγω σκεφτομουν οτι εγραφε μεσα για Νικους η κατι τετοιο,ειχα τρελη απορια αλλα δεν το αγγιξα ποτε γιατι τον πατερα μου τον ελεγαν Νικο και νομιζα οτι ηταν δικο του!Φυσικα δε ρωτησα και ποτε !
    Τωρα πια το κρατησα γιατι ειναι ενα απο τα πραγματα που μου θυμιζει τον πατερα μου
    Εχω και αλλα τετοια και χειροτερα αλλα νομιζω θα χρειαστειτε περουκα μ αυτα που εκανα και συνεχιζω να κανω!(καθ'οτι ειμαι και ξανθια)
    oulion
    12.02.2008, 13:11
    I'm in love with an alien
    I'm in love with a rat...
    oulion
    12.02.2008, 13:13
    Σε ένα τραγουδάκι από παραμύθια:
    "...μας τα είπε η γιαγιά βράδυ, δίπλα στη φωτιά."
    Εγώ άκουγα: "...μας τα είπε η γιαγιά, βράζ' η πίτα στη φωτιά."
    renabill
    12.02.2008, 13:25
    Ανατρίχιασα καλέ!!!!

    neerie
    12.02.2008, 13:43
    Τώρα που θυμήθηκα... Στον Κεμάλ του Χατζηδάκι λέει:

    "Στη Μοσούλη στη Βασόρα
    στην παλιά τη χουρμαδιά
    πικραμένα κλαίνε τώρα
    της ερήμου τα παιδιά."

    Εγώ άκουγα ότι κάτι στοίβαζε για ώρα στην παλιά τη χουρμαδιά, δεν έμαθα ποτέ τι και ποιος τα στοίβαζε.

    άκουγα
    "Στη Μοσούλη στοίβαζ΄ώρα
    στην παλιά τη χουρμαδιά..."

    Και παρακάτω ενώ λέει:

    "Πέφτουν πάνω του τα στίφη
    σαν ακράτητα σκυλιά"

    εγώ άκουγα "πέφτουν πάνω του τα στήθη"
    λογικό
    και λογικό να πέφτουν πάνω του με την κοιλιά, με το στήθος, να τον λιώσουν μάλλον, ξέρω γω; (τελικά τι είναι στίφη;)


    margo
    12.02.2008, 15:28
    Παράθεση:

    Το μέλος neerie στις 12-02-2008 στις 13:43 έγραψε...

    (τελικά τι είναι στίφη;)





    στίφος=όχλος,ορδή,μπουλούκι που λέμε,
    απο ανθρώπους ή ζώα.



    GAGA
    12.02.2008, 15:51
    Γνωστός μου δουλεύει σε ρεμπετάδικο:
    Πελάτης "Ρε φίλε δεν πιάνεις το "Αννόβερο Ταξί" "
    Τι ζητούσε; "Αν ο έρωτας ζει"

    ’λλη φάση στο ίδιο μαγαζί...

    Πελάτης "Ρε παιδιά το "Τρέχεις ελάφι" "
    Τι ζητούσε; "Πέφτεις σε λάθη"

    Παιδιά τα εχω ακούσει με τα αυτιά μου!Ημουν στο μαγαζί μέσα!Δεν είναι πλάκα!


    Προσωπική εμπειρία:
    Εγω, ο αδερφός μου και η κοπέλα του ετοιμάζουμε το βραδυνό μας, στη κουζίνα μου.
    Αδερφός: "Πίανεις λίγο σκόρδο"
    Κοπέλα : "Τι είναι το σκόρδο;"

    Γελάγαμε μήνες!


    PARATERISTAS
    12.02.2008, 15:56
    Απ'το "ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΜΕΤΑΞΩΤΑ"

    τα γνωστα μπερδέματα τύπου..."Και στη φουφου του σατανα..σταχτη να γινεις καστανά"...
    xaroumenokoritsi
    12.02.2008, 20:41
    Στο τραγούδι "Ασημένια σφήκα" λέει
    "Οι φίλοι μου φώτα κινδύνου στο σκοτάδι"

    και γω άκουσα
    "Οι φίλοι μου φωτακινθυνουν"...Αλλά επειδή δεν το κατάλαβα και καλά μετά τραγουδούσα
    "Οι φίλοι μου φωτάκι σβήνουν...
    kithara2
    22.02.2008, 23:57
    εγω πρόσφατα που άκουσα το Δρόμο άλλαξε ο αέρας του Μάλαμα εκεί που λέει Στο πα να μη σεργιανιζεις εγώ άκουγα Στο Παναμη σεργιανίζεις κ αναρωτιόμουν ποιο είναι αυτό το πανάμη περιοχη της Αθήνας???
    CROSS
    23.02.2008, 00:34
    Παράθεση:

    Το μέλος blackdragon στις 09-02-2008 στις 19:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 02-10-2005 στις 01:14 έγραψε...

    Σήμερα ένιωσα πως βρήκα την δική μου αδελφή ψυχή στο χώρο της μουσικής.

    Εβλεπα που λέτε ΝΕΤ, όπου είχε τον Μίκη Θεοδωράκη καλεσμένο στην εκπομπή του Σπύρου Παπαδόπουλου. Πολλοί οι καλεσμένοι, ανάμεσά τους και ο Φοίβος Δεληβοριάς.

    Κάποια στιγμή του δίνει το λόγο ο Σπύρος. Ο Φοίβος ξεκινά και λέει για τις αναμνήσεις που είχε με τα τραγούδια του Μίκη. Φαντάστηκα πως θα έλεγε κι αυτός τα γνωστά, περί "ενηλικίωσης με τα τραγούδια του Μίκη" κλπ.

    Όμως ο Φοίβος έκανε μια μικρή εξομολόγηση, η οποία στα αυτιά των περισσοτέρων θα ακουγόταν βλακώδης, ανώριμη, άσχετη.

    Είπε λοιπόν ο άνθρωπος, μπροστά στον ίδιο τον Μίκη και σε μια παρέα επιφανών καλεσμένων, ότι όταν πρωτοάκουσε το "Ενα το Χελιδόνι", σκέφτηκε "Μα ποιά είναι αυτή η Ζωντανίνα;".

    Άσχετο έτσι;

    Όμως ο Φοίβος έκανε τον ίδιο συνειρμό που είχα κάνει κι εγώ στα 6-7 μου.
    Ακουσε τον στίχο "Θέλει κι οι ζωντανοί να πίνουν το αίμα τους" και το "ζωντανοί να", το έκανε στο μυαλό του "Ζωντανίνα".

    Και άρχισε κι αυτός - όπως κι εγώ - να αναρωτιέται ποιά είναι αυτή η κοπέλα, η Ζωντανίνα.

    Εγώ δεν τολμούσα να το πω σε άλλον και το κράταγα μέσα μου, θεωρώντας το μια παιδική παρανόηση. Αυτός όμως τολμησε και το ανέφερε. Και με άφησε με ανοικτό το στόμα, καθώς δεν πίστευα πως υπήρχε και κάποιος άλλος άνθρωπος που δεν μπόρεσε να διακρίνει έναν απλό και προφανή στίχο.


    Επί τη ευκαιρία της παραπάνω σύμπτωσης λοιπόν, θα ήθελα και τις δικές σας εμπειρίες, σχετικά με στίχους και ρεφραίν που στο μυαλό σας έχουν "τσαλακωθεί"

    Εγώ έχω κι άλλα, θα τα πω στην πορεία.

    Έλα κι εσύ να δροσιστείς ψυχή ταξιδεμένη
    που 'χεις φωλιά στον ουρανό και περπατάς στη γη
    - Ξένοι Τόποι -
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 02-10-2005 01:25 ]




    Αν σου πω πως κι εγώ την είχα πατήσει έτσι με το συγκεκριμένο στίχο θα με πιστέψεις;; Με πήρε τουλάχιστον 4-5 χρόνια να καταλάβω τι λέει. Το κρατούσα κι εγώ μέσα μου


    Τελικά πολύς κόσμος άκουγε ''ζωντανίνα''..και εγώ νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος με ''προβλήματα''ακοής!
    Πολλές φορές μου συμβαίνει να παρακούω στίχους και κάποιες φορές να παιδεύομαι να καταλάβω τι λέει και να μην τα καταφέρνω.Ένα πχ που μου πήρε πολύ καιρό να ακούσω τι έλεγε στην πραγματικότητα είναι ένα παλιό τραγούδι της Τσανακλίδου..απο μια τηλεοπτική σειρά νομίζω ήταν και έλεγε σε κάποια φάση''αχ μην σπαταληθείς''και εγώ άκουγα ''αχνίσματα ληθής''.Το μετέφραζα σαν παρατονισμένο ''λήθης''προς χάριν της ομοιοκαταληξίας!
    Και ένα άλλο,πάλι της Τσανακλίδου,πολύ γνωστό αλλά τώρα που γράφω με έχει πιάσει το αλτσχάιμερ και δεν θυμάμαι τίτλο,έλεγε'το χέρι μου στο στήθος σου''και εγώ άκουγα το ''σέρι μου''...
    mellia
    23.02.2008, 00:41
    Παράθεση:

    Το μέλος blackdragon στις 09-02-2008 στις 19:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 02-10-2005 στις 01:14 έγραψε...

    Σήμερα ένιωσα πως βρήκα την δική μου αδελφή ψυχή στο χώρο της μουσικής.

    Εβλεπα που λέτε ΝΕΤ, όπου είχε τον Μίκη Θεοδωράκη καλεσμένο στην εκπομπή του Σπύρου Παπαδόπουλου. Πολλοί οι καλεσμένοι, ανάμεσά τους και ο Φοίβος Δεληβοριάς.

    Κάποια στιγμή του δίνει το λόγο ο Σπύρος. Ο Φοίβος ξεκινά και λέει για τις αναμνήσεις που είχε με τα τραγούδια του Μίκη. Φαντάστηκα πως θα έλεγε κι αυτός τα γνωστά, περί "ενηλικίωσης με τα τραγούδια του Μίκη" κλπ.

    Όμως ο Φοίβος έκανε μια μικρή εξομολόγηση, η οποία στα αυτιά των περισσοτέρων θα ακουγόταν βλακώδης, ανώριμη, άσχετη.

    Είπε λοιπόν ο άνθρωπος, μπροστά στον ίδιο τον Μίκη και σε μια παρέα επιφανών καλεσμένων, ότι όταν πρωτοάκουσε το "Ενα το Χελιδόνι", σκέφτηκε "Μα ποιά είναι αυτή η Ζωντανίνα;".

    Άσχετο έτσι;

    Όμως ο Φοίβος έκανε τον ίδιο συνειρμό που είχα κάνει κι εγώ στα 6-7 μου.
    Ακουσε τον στίχο "Θέλει κι οι ζωντανοί να πίνουν το αίμα τους" και το "ζωντανοί να", το έκανε στο μυαλό του "Ζωντανίνα".

    Και άρχισε κι αυτός - όπως κι εγώ - να αναρωτιέται ποιά είναι αυτή η κοπέλα, η Ζωντανίνα.

    Εγώ δεν τολμούσα να το πω σε άλλον και το κράταγα μέσα μου, θεωρώντας το μια παιδική παρανόηση. Αυτός όμως τολμησε και το ανέφερε. Και με άφησε με ανοικτό το στόμα, καθώς δεν πίστευα πως υπήρχε και κάποιος άλλος άνθρωπος που δεν μπόρεσε να διακρίνει έναν απλό και προφανή στίχο.


    Επί τη ευκαιρία της παραπάνω σύμπτωσης λοιπόν, θα ήθελα και τις δικές σας εμπειρίες, σχετικά με στίχους και ρεφραίν που στο μυαλό σας έχουν "τσαλακωθεί"

    Εγώ έχω κι άλλα, θα τα πω στην πορεία.

    Έλα κι εσύ να δροσιστείς ψυχή ταξιδεμένη
    που 'χεις φωλιά στον ουρανό και περπατάς στη γη
    - Ξένοι Τόποι -
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 02-10-2005 01:25 ]




    Αν σου πω πως κι εγώ την είχα πατήσει έτσι με το συγκεκριμένο στίχο θα με πιστέψεις;; Με πήρε τουλάχιστον 4-5 χρόνια να καταλάβω τι λέει. Το κρατούσα κι εγώ μέσα μου



    ...μόνο 4-5?...
    mellia
    23.02.2008, 00:50
    Τώρα θυμήθηκα και κάτι άλλο: ήταν ένας Πακιστανός που την αφεντικίνα του την έλεγαν Λίτσα. Την φώναζαν λοιπόν όλοι στην δουλειά "κυρία Λίτσα". Ε άμα ήθελε και αυτός να της απευθυνθεί έλεγε και με χαρακτηριστική προφορά: "κυριαλίσα, κυριαλίσα...", όλο μαζί... άσχετο αλλά μου ήρθε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 23-02-2008 00:51 ]


    oulion
    23.02.2008, 11:14
    Ο ξάδερφός μου στο Αν εσύ μ'αγαπάς της Παπαρίζου εκεί που λέει "...με στρατιώτες χρυσούς θησαυρούς να σου βρω..." άκουγε "...Μεσταδιώτες χρυσούς..." . Και αναρωτιόταν πού είναι αυτό το χωριό Μεστάδιο....
    kamelia8
    23.02.2008, 17:03
    Ο μπαμπάς μου όταν ήταν μικρός, στο τραγούδι που λέει
    "Θα σου φύγω, στο 'χα πει..." αυτός άκουγε "Θα σου φύγω, στο χαπί"...

    Και φυσικά, δεν μπορούσε να καταλάβει, τι σόι χαπί ήταν αυτό!!!

    mitskinis
    23.02.2008, 21:24
    Μυστήρια Πράγματα; Το ό,τι χιόνισε και υπήρξαν πυρκαγιές.Έεεεεεεεεεεεεελεος