ελληνική μουσική
    600 online   ·  210.857 μέλη

    Ειστε ρατσιστες ή οχι.

    zw
    14.10.2005, 22:24
    Εγω προσωπικα δεν ειμαι ρατσιστης αλλα μερικες φορες γινομαι απ΄τα νευρα μου παντως πιστευω οτι ολοι οιμαστε αδερφια και ισοι ο ενας με τον αλλον.
    frufru
    14.10.2005, 22:44
    ...Mα φυσικα!

    ...Παντως νομιζα οτι αυτη η ερωτηση δεν ειχε νοημα σημερα!
    Ειμαι βαθεια νυχτωμενη μαλλον....
    Justagirl
    15.10.2005, 00:09
    Μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου zw!
    ...Δεν είμαι όμως σίγουρη αν κατάλαβα τη δική σου απάντηση frufru..
    mirrors
    15.10.2005, 00:46
    (Υπάρχει κανείς που θα απαντούσε ναι ευθαρσώς και εδώ?)
    ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ειμαι ρατσιστρια!!!!!!!!!!!!
    Μισώ μαύρους, άσπρους (αγγλοσαξονικής καταγωγής κατά προτίμηση!), κόκκινους, μπλε και κάτι νέες ποικιλίες μπασταρδεμένες! Μαλιστά όνειρό μου είναι να ακολουθήσω τα χνάρια του παππού μου στην ΚουΚλουξ Κλαν!!!!!!!!
    Και όποιος διαφωνεί είναι δάχτυλος της KGB!!!!!!

    kadmilos
    15.10.2005, 03:42
    Ναι ειμαι ρατσιστης.
    Οποιος λεει οτι δεν ειναι πιστευω οτι ειναι υποκριτης.Τι εννοω..Αυτο που λετε οι απο πανω οτι ειμαι μονο οταν με πιανουν τα νευρα αποδεικνυει οτι εχετε το ρατσισμο μεσα σας απλα τον καταπιεζετε..
    Επισης πιστευω οτι η φυση,μας εχει κανει ρατσιστες.τι εννοω...Οταν βλεπουμε εναν χοντρο λεμε το ζωο,ο δουλος της κοιλιας του κτλ..ρατσιστικα σχολεια
    επιλεγουμε τους φιλους μας με βαση την εξωτερικη εμφανιση..ρατσισμος
    επιλεγουμε το ταιρι μας προς αναπαραγωγη με βαση την εξωτερικη εμφανιση..ρατσισμος
    εναν διανοητικα καθυστερημενο-αναπηρο τον αντιμετωπιζουμε με οικτο..ρατσισμος
    Εναν πιο αδυναμο απο εμας στη πρωτη ευκαιρια θα τον πατησουμε κατω για να ανεβουμε εμεις ψηλα..ρατσιστικη συμπεριφορα που επιβαλεται απο τη φυση μας

    Γενικα σε οτιδηποτε το διαφορετικο αντιδραμε ρατσιστικα..το αποκλειουμε φερομαστε με μισος...(απειρα τα παραδειγματα..ομοφυλοφιλοι,αλλοθρησκοι ακομα και αυτοι που ακουνε λαικα αντιμετωπιζονται με ρατσισμο απο αυτους που ακουνε ''εντεχνα'' και το αντιστροφο )

    Ναι εγω λοιπον δηλωνω οτι ειμαι ρατσιστης αλλα προσπαθω να το αποβαλλω..
    eua
    15.10.2005, 15:16
    Και ΄γω πιστεύω οτι λιγο πολύ ολοι είμαστε ρατσιστές και... σκοτωνουμε το διαφορετικό (ε Πηγή? )
    Μαζί με όλους και εγώ. Ασχετα με το γεγονός ότι αν είχαμε λίγη παραπάνω αυτογνωσία δε θα χαμε πάτημα για κάτι τέτοιο..
    Ας προσπαθήσουμε λοιπόν
    W4TT4N4B3
    15.10.2005, 19:01
    KAdmilos αν καταλαβα καλα -αν δεν καταλαβα διορθωσε με- το προσωπικο γουστο και η αισθητικη ειναι για σενα ρατσισμος,
    καθε επιλογη δλδ με βαση την προσωπικη μας αισθητικη ειναι για σενα ρατσισμος.

    ο καθενας εχει επινοησει τη δικια του γλωσσα και ορολογια και αρχιζει να πυροβολει τη γλωσσα αλλά πανω απο ολα τον εαυτο του.

    εχουμε γινει συγχρονη βαβελ.

    και εις ανωτερα...
    kadmilos
    15.10.2005, 19:13
    Quote:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 15-10-2005 στις 19:01 έγραψε:

    KAdmilos αν καταλαβα καλα -αν δεν καταλαβα διορθωσε με- το προσωπικο γουστο και η αισθητικη ειναι για σενα ρατσισμος,
    καθε επιλογη δλδ με βαση την προσωπικη μας αισθητικη ειναι για σενα ρατσισμος.

    ο καθενας εχει επινοησει τη δικια του γλωσσα και ορολογια και αρχιζει να πυροβολει τη γλωσσα αλλά πανω απο ολα τον εαυτο του.

    εχουμε γινει συγχρονη βαβελ.

    και εις ανωτερα...






    Δεν καταλαβες καλα..Δεν μιλαω για προσωπικη αισθητικη,λεω οτι οτι αποκλινει απο τα δικα μας προτυπα,αντιμετωπιζεται με ρατσισμο.Δε μενω στο σημειο της προσωπικης επιλογης.Λεω οτι αφου επιλεξω κατι,αντιμετωπιζω κατι αλλο με μισος,καχυποψια ρατσισμο..

    Ο καθενας εχει επινοησει τη δικια του γλωσσα μονο στα δικα σου ματια..Αν δεν καταλαβαινεις ελληνικα μπορω να στα πω και στα αγγλικα και στα γερμανικα και στα ιαπωνικα,διαλεξε τη επομενη φορα τι θες..Και μη μου μιλας για βαβελ..

    Ο καθενας νομιζει οτι ξερει τα παντα..
    W4TT4N4B3
    15.10.2005, 19:26
    "Δεν καταλαβες καλα..Δεν μιλαω για προσωπικη αισθητικη,λεω οτι οτι αποκλινει απο τα δικα μας προτυπα,αντιμετωπιζεται με ρατσισμο.Δε μενω στο σημειο της προσωπικης επιλογης.Λεω οτι αφου επιλεξω κατι,αντιμετωπιζω κατι αλλο με μισος,καχυποψια ρατσισμο.. "

    Αυτα ειναι τα γραφομενα σου ή παλι κανω λαθος kadmilos?

    "ο,τι αποκλινει απο τα προτυπα μας αντιμετωπιζεται με ρατσισμο..."

    εχεις κανει καποια στατιστικη ερευνα?

    ποιος σε εξουσιοδοτει να μιλας για λογαριασμο των αλλων?

    ο ολοκληρωτισμος και ο φασισμος γεννηθηκε μεσα απο τις γενικευσεις...

    παντως σε συχγαιρω για την αυτοκριτικη που κανεις οταν γραφεις
    "Ο καθενας νομιζει οτι ξερει τα παντα.."

    δοκιμασε τα Ιαπωνικα την επομενη φορα μπορει να σε καταλαβω καλυτερα...


    kadmilos
    15.10.2005, 19:47
    Ξερεις τι θα πει πρωτο προσωπο????
    Ποιος ειπε οτι μιλαω για καποιον αλλον??
    Ελεος ρε φιλε,για ξαναδιαβασε τι λεω.Μιλαω για την παρτη μου..

    watashi wa jinshusabetsushugisha desu( στα γραφω romanji γιατι hiragana,katakana,kanji δεν υποστηριζει ο υπολογιστης μου)

    Κταλαβες οτι μιλαω για εμενα>>καταλαβες οτι απαντω σε ενα θεμα για τον εαυτο μου??

    Οσο για τα ολοκληρωτικα καθεστωτα ξερω λιγα πραγματα,ενα απο αυτα ειναι οτι ειχαν κυριο συστατικο τη λογοκρισια..Η ανοητη και αγονη κριτικη που επιχειρεις,οπως επισης η προσπαθεια σου να βαλεις δικα σου λογια στο στομα μου,αποδεικνυουν οτι γνωριζεις καλα τι εστι φασισμος και ποιες οι τεχνικες του..

    Σε φιλοσοφικες συζητητσεις θα παραθεσω τισ φιλοσοφικες μου αποψεις..Θεσεις που ειναι προιοντα δικου μου στοχασμου και δεν θα κωλωσω σε κανενα διαδικτυακο ξερολα...Αν εχεις προβλημα με οτι λεω,γραψε την αποψη σου με επιχειρηματ και ασε την κριτικη
    W4TT4N4B3
    15.10.2005, 20:03
    Εγραψες "Ξερεις τι θα πει πρωτο προσωπο???? "

    1ον Πρωτο ενικο ή πρωτο πληθυντικο προσωπο?

    "Αυτο που λετε οι απο πανω οτι ειμαι μονο οταν με πιανουν τα νευρα αποδεικνυει οτι εχετε το ρατσισμο μεσα σας απλα τον καταπιεζετε..
    Επισης πιστευω οτι η φυση,μας εχει κανει ρατσιστες.τι εννοω...Οταν βλεπουμε εναν χοντρο λεμε το ζωο,ο δουλος της κοιλιας του κτλ..ρατσιστικα σχολεια
    επιλεγουμε τους φιλους μας με βαση την εξωτερικη εμφανιση..ρατσισμος
    επιλεγουμε το ταιρι μας προς αναπαραγωγη με βαση την εξωτερικη εμφανιση..ρατσισμος
    εναν διανοητικα καθυστερημενο-αναπηρο τον αντιμετωπιζουμε με οικτο..ρατσισμος
    Εναν πιο αδυναμο απο εμας στη πρωτη ευκαιρια θα τον πατησουμε κατω για να ανεβουμε εμεις ψηλα..ρατσιστικη συμπεριφορα που επιβαλεται απο τη φυση μας"


    Αυτο ειναι πρωτο ενικο? "λετε, βλεπουμε, επιλεγουμε, αντιμετωπιζουμε, πατησουμε, ανεβουμε, φυση μας, ταιρι μας "

    συγνωμη που δεν καταλαβα οτι ειστε πολλοι και μιλατε για την παρτη σας. νομιζα ησουν 1

    2ον δεν εβαλα λογια στο στομα σου, copy & paste τα γραφομενα σου εκανα

    3ον Εγραψες "Αν εχεις προβλημα με οτι λεω,γραψε την αποψη σου με επιχειρηματ και ασε την κριτικη"
    και συνεχιζεις
    η προσπαθεια σου να βαλεις δικα σου λογια στο στομα μου,αποδεικνυουν οτι γνωριζεις καλα τι εστι φασισμος και ποιες οι τεχνικες του..
    δεν θα κωλωσω σε κανενα διαδικτυακο ξερολα..


    εσυ δεν κανεις κριτικη? χρησιμοποιεις χαρακτηρισμους για το ατομο μου αλλα μετα συμβουλευεις εμενα να μην κανω κριτικη.

    δυο μετρα και δυο σταθμα.





    kadmilos
    15.10.2005, 20:15
    1ο προσωπο εννοω οτι αυτα που λεω αφορουν εμενα και οποιον αλλον μπορει να συμφωνει οχι εσενα η εσας που διαφωνειτε..

    Προσπαθησες να εξηγησεις τα λεγομενα μου με τροπο δικο σου,και κατεληξες σε συμπερασματα αυθαιρετα

    Κριτικη εκανα σε αυτα που μου ειπες..Δηλαδη κριτικη στην κριτικη..Οι χαρακτηρισμοι ηρθαν αφου ενιωσα οτι με προσβαλλες-με εθιξες και εκτος απο ρατσιστης ειμαι και εκδικητικος.Δεν θα γυρισω το αλλο μαγουλο αν με χαστουκισεις,θα σου σπασω τα μουτρα.
    W4TT4N4B3
    15.10.2005, 20:48
    Quote:

    Το μέλος kadmilos στις 15-10-2005 στις 20:15 έγραψε:

    θα σου σπασω τα μουτρα.





    οταν θα θελησω δωρεαν πλαστικη στο προσωπο θα σε καλεσω....

    σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια παντως και τους χαρακτηρισμους. δε βρισκεις συχνα δωρεαν ψυχαναλυτες στο διαδικτυο.

    kadmilos
    15.10.2005, 22:15
    Ειδες τι μεσα χρησιμοποιεις και ποιος εισαι??Για να δημιουργησεις εντυπωσεις ξεχωρισες μονο μια φραση μου απο αυτα που ειπα,χωρις καμμια αναφορα σε οτι ειπα προηγουμενως .
    Για να μην δημιουργουνται λοιπον οι εντυπωσεις που επιδιωκεις

    Quote:

    Το μέλος kadmilos στις 15-10-2005 στις 20:15 έγραψε:

    .Οι χαρακτηρισμοι ηρθαν αφου ενιωσα οτι με προσβαλλες-με εθιξες και εκτος απο ρατσιστης ειμαι και εκδικητικος.Δεν θα γυρισω το αλλο μαγουλο αν με χαστουκισεις,θα σου σπασω τα μουτρα.





    Τελος παντων ρε φιλε..τι να σου πω κουβεντα ανθρωπινη δεν θα κανουμε εμεις οι δυο..Αντε γειαα σου...
    W4TT4N4B3
    15.10.2005, 22:55
    καταλαβα οτι το εννοουσες ως προεκταση του "Δεν θα γυρισω το αλλο μαγουλο αν με χαστουκισεις" και επισης καταλαβα οτι το εννουσες μεταφορικα

    αλλα οταν γραφεις με τετοιο υφος τι απαντηση περιμενεις?
    eua
    15.10.2005, 23:16
    Quote:

    Το μέλος eua στις 15-10-2005 στις 15:16 έγραψε:

    Και ΄γω πιστεύω οτι λιγο πολύ ολοι είμαστε ρατσιστές και... σκοτωνουμε το διαφορετικό (ε Πηγή? )
    Μαζί με όλους και εγώ. Ασχετα με το γεγονός ότι αν είχαμε λίγη παραπάνω αυτογνωσία δε θα χαμε πάτημα για κάτι τέτοιο..
    Ας προσπαθήσουμε λοιπόν





    Παραθέτω τον ευατο μου γιατι ο WATT είπε κάτι σωστο, δε μπορουμε να μιλάμε εξ ονοματος άλλων ούτε και να γενικεύουμε.. Διορθώνω λοιπόν:
    Σύμφωνα με όσους ανθρώπους έχω συναναστραφεί και συμφωνα με όσα βλέπω γύρω μου και σύμφωνα με τον τρόπο που τα φιλτραρω έχω καταλήξει στο παραπάνω συμπέρασμα... Απλά ίσως καμια φορά θεωρούνται ορισμένες επεξηγησεις δεδομένες...

    piterpiano
    15.10.2005, 23:21
    λιγο μ!#@$@ια θεωρω να μαλωνουμε για τετοια θεματα.ας κοιταμε ο καθενας να βελτιωνει τον εαυτο του και μετα ας κρινουμε τους αλλους..

    παντως στο θεμα του ρατσισμου,δυστυχως ειμαι και δικαιολογημενα λογω προσωπικων εμπειριων με την γνωστη λιγο βορειοτερη μας χωρα..

    αλλα το να ειμαστε απολυτοι ειναι πολυ αθλιο.το να εισαι εθνικιστης το θεωρω χειροτερο απο ρατσιστη!
    Hastaroth
    15.10.2005, 23:30
    Καμμιά δικαιολογία δέν υπάρχει γιά να είναι κάποιος ρατσιστής.

    Αν εσύ,Piterpiano,λές οτι "δικαιολογημένα" είσαι ρατσιστής "λόγω προσωπικών εμπειριών" κλπ κλπ,τότε τί θα απαντήσης σέ κάποιον που,"δικαιολογημένα" και αυτός θά φερθή ρατσιστικά σέ σένα;

    Οσο γιά τον εθνικισμό,κάποτε ο Κουστουρίτσα είπε οτι "εθνικιστής δέν είναι αυτός που αγαπά το έθνος του,αλλά αυτός που μισεί τά άλλα έθνη".

    Αλλωστε,δέν υπάρχει εθνικιστής που να μήν είναι ΚΑΙ ρατσιστής.Αυτά τά δύο πάνε "πακέτο".

    Και από το "πακέτο" αυτό κάποτε πρέπει η ανθρωπότητα να απαλλαγή.....
    vouliakis
    16.10.2005, 01:21
    Mε τον όρο "ρατσισμός" εννοούμε ένα πλέγμα αντιλήψεων, στάσεων, συμπεριφορών και/ή θεσμικών δομών που εξαναγκάζει ορισμένους ανθρώπους σε υποτελή διαβίωση, κι αυτό μόνο και μόνο επειδή ανήκουν σε μία διακριτή ομάδα ανθρώπων. Ως δικαιολογία για τις διακρίσεις χρησιμοποιείται η διαφορετικότητα της ομάδας, στην οποία διαφορετικότητα προσάπτεται συνήθως μια υποτιθέμενη κατωτερότητα. (*)

    Σήμερα, κανείς πια δεν μιλά για φυλές, όπως παλαιότερα. Αντιλήψεις, όπως η βικτοριανή ευγονική, οι αμερικανικές θεωρίες για τους μαύρους, ο φασισμός, έχουν πια ξεπεραστεί ή αντιμετωπίζονται σαν κάτι ...γραφικό.

    Όλοι παραδεχόμαστε πως η φυλή είναι κατασκεύασμα της λογικής και όχι γενετική κατηγορία.

    Σήμερα, λοιπόν, μιλάμε για πολιτισμικό ρατσισμό.

    Όμως, και ο πολιτισμός μπορεί να λειτουργεί σαν φύση, ιδιαίτερα σαν a priori τρόπος να εγκλεισθούν άτομα και ομάδες σε μια γενεαλογία, σε προσδιορισμούς μιας ανέκαθεν αμετάλλαχτης και αδιαμφισβήτητης καταγωγής. (*)

    Ρατσισμός σήμερα είναι ο πανικός μπροστά στον υβριδισμό, μπροστά στην ανάμιξη των πληθυσμών και των τρόπων ζωής.

    Όμως, τα ίδια τα εθνη είναι πολιτισμικά υβρίδια. Oυσιαστικά, δεν υπάρχει απάντηση σε ερωτήματα όπως π.χ. τι είναι έθνος και ποια στοιχεία το συγκροτούν, τι είναι εθνικό και ποιοι παράμετροι το ορίζουν.
    Τα έθνη δημιουργήθηκαν από ανόμοιους πολιτισμούς που ενοποιήθηκαν (σε αρκετές περιπτώσεις με βίαιο τρόπο) καταπιέζοντας την πολιτισμική διαφορά. Βέβαια, νέες ισχυρές πολιτισμικές διαφοροποιήσεις παράγονται συνεχώς. Ο «ενιαίος» εθνικός πολιτισμός διασπάται από την ταξική διάρθρωση της κοινωνίας, από τις διαφορές άντρα και γυναίκας, από τα διαφορετικά καταναλωτικά πρότυπα, από τις διαφορές στον τρόπο ζωής. (**)

    O ρατσισμός, λοιπόν είναι θέμα αντιλήψεων:σε μία κοινωνία, στην οποία θεωρητικά ο κάθε άνθρωπος βρίσκεται σε μια θέση χάρις ή εξαιτίας των προσωπικών του ιδιοτήτων, ικανοτήτων και προσόντων, η υποτελής διαβίωση μιας κατηγορίας ανθρώπων, όπως εκφράζεται με τον αναπαραγώμενο αποκλεισμό, λειτουργεί ως επιβεβαίωση της υποτιθέμενης κατωτερότητάς τους.
    (*)

    Eίναι θέμα στάσεων: σε μία κοινωνία, στην οποία ο ανταγωνισμός βρίσκεται στην κλίμακα των αξιών υψηλότερα από την αλληλεγγύη, δεν είναι ρεαλιστική η προσδοκία αυθόρμητων θετικών στάσεων απέναντι στους κοινωνικά απoκλεισμένους. (*)

    Eίναι θέμα συμπεριφορών: ο ρατσισμός βραχυπρόθεσμα συμφέρει σε όσους δεν ανήκουν στα θύματά του. Aυτή είναι μια πικρή αλήθεια, η οποία θα βρίσκεται μπροστά μας τόσο καιρό όσο δεν θα καταφέρνουμε να δείχνουμε στους εν δυνάμει ρατσιστές ότι αυτά που φαίνεται να κερδίζουν βραχυπρόθεσμα από τον ρατσισμό θα τα πληρώνουν πολλαπλάσια αργότερα καθώς ρατσισμός σημαίνει υπονόμευση των θεμελίων του πολιτισμού από τον οποίο αντλούμε την ευημερία μας και την ευτυχία μας.(*)






    (*) Γ. Τσιάκαλος, ομιλία στο Ευρωπαϊκό Συνέδριο: Εκπαίδευση και Ισότητα Ευκαιριών - Αθήνα 7-8-9 Απριλίου 1994, Γενική Γραμματεία Ισότητας.

    (**)Γιώργος Καριπίδης, Ημερησία, 24/09/2005


    W4TT4N4B3
    16.10.2005, 03:43
    η λεξη ρατσισμος προερχεται απο τη λεξη ρατσα η οποια πρεπει να ειναι ιταλικης προελευσης αν δεν λανω λαθος (ουνα φατσα ουνα ρατσα λεμε οταν συγκρινουμε Ελληνες με Ιταλους)
    η λεξη ρατσα στα ελληνικα αποδιδεται ως φυλη αρα ο ρατσισμος ως φυλετισμος. Στα αγγλικα η ρατσα αποδιδεται ως race αλλα race ταυτοχρονα σημαινει και ο αγωνας και σε μια προεκταση ο ανταγωνισμος.
    ο ρατσισμος-φυλετισμος σαν ιδεολογια συσχετίζεται και απορρέει και απο την αρχη της φυσικής επιλογής ή καλυτερα απο την πεποίθηση οτι ισχύει ή οτι πρεπει να ισχυει αυτη η αρχη. Συμφωνα με την αρχη της φυσικής επιλογης, οι δυνατοτεροι ειναι αυτοι που επιβιώνουν (εις βαρος των αδυνατων ή αδιαφορώντας για την τυχη αυτων) Η θεωρια αυτη βρηκε εδαφος σε κοινωνιες οπως της Σπαρτης οπου πετουσαν στον ΚΑιαδα τα αναπηρα νεογεννητα αλλά και στη ναζιστικη Γερμανια.
    Ετσι γεννηθηκαν αντιληψεις οτι η λευκή φυλή είναι η ανώτερη οπως και θεωρίες περι σχηματισμού αρείας φυλής με μεθόδους ευγονικής.
    Παράλληλα για να διατηρηθεί η ανώτεροτητα της φυλής έπρεπε να διατηρηθεί και η καθαρότητα της. Ετσι πχ στη Σπαρτη εφτασαν οι Σπαρτιάτες να ειναι ελάχιστες χιλιάδες με αυτή τη λογική και πολύ λιγότεροι από τους είλωτες.

    Επιστημονικά προκύπτει οτι απο την ανάμειξη των ειδών προκύπτουν πιο ανθεκτικά και ισχυρά είδη.
    Από την αλλη πλευρά τα μελη βασιλικών οικογενειών παντρευονταν μεταξύ τους για να διατηρηθει η καθαρότητα αυτή. Αποτελεσμα ορισμενοι να ειναι αιμοφιλικοι
    Επίσης στις αιμομικτικές οικογένειες εμφανίζεται με μεγαλυτερη συχνοτητα η ασθενειας της αιμοφιλίας(Η αιμορροφιλία είναι μια ασθένεια που βασικά αποτρέπει το αίμα από το να πήξει όταν έχουμε για παράδειγμα κάποια πληγή).
    Αντιστοιχως θα μπορούσε να θεωρήσει κανείς οτι η διατήρηση της καθαρότητας μιας φυλής που αποτρέπει την αναμειξη των ειδών εχει αρνητικά αποτέλεσματα οπως η αιμομικτική τακτική που ακολουθούσαν οι βασιλικές οικογενειες.

    ο φυλετισμός μπορεί να προσλάβει διαφορετικές μορφές ανάλογα με τη συνέπεια που εχει η θεωρία περι ανωτερότητας της μιας φυλης εναντι της αλλης

    1ον πχ η λευκή φυλή ειναι ανωτερη απο τις λοιπες και συνεπώς οι λευκοι πρεπει να εχουν περισσότερα δικαιωματα απο τους αλλους, περιπτωση του apartheid στη Ν. Αφρικη οπου μονο οι λευκοι επιτρέπονταν να καθονται στα παγκάκια των παρκων

    2ον πχ η κιτρινη φυλή είναι ανώτερη -βιολογικα η πενυματικα- απο τη λευκη αλλά αυτο δε σημαίνει οτι πρεπει να εχουν και περισσότερα δικαιώματα οι πρασινοι

    3ον πχ η κόκκινη φυλή είναι ανωτερη και για αυτό δεν επιτρέπει να κατοικούν ανάμεσα της άνθρωποι που προέρχονται απο άλλες φυλές, ετσι μια χώρα κατοικείται μονο απο ανθρώπους της κόκκινης φυλης

    στην 1η περίπτωση η μια φυλή θεωρεί οτι δικαιωματικά μπορει να εκμεταλλέυεται την αλλη, στις αλλες 2 περιπτωσεις δεν υπάρχει το στοιχείο αυτό της εκμετάλλευσης αλλα δεν επιθυμεί την ανάμειξη των φυλών

    πλέον ο ράτσισμος εχει χάσει τη φυλετική του όψη και αποκτά κοινωνικό περιεχομενο (πχ εις βαρός αναπηρων, εις βάρος χρηστών ναρκωτικών ουσιων)
    πχ η "θεραπεια" ενός εξαρτημενου "τοξικομανους" κοστίζει στην Πολιτεία οπότε στην πολιτεία συμφέρει να αφήσει το χρήστη να πεθάνει. Ο χρηστης των ναρκωτικών δεν συγκαταλέγεται στους δυνατους οποτε με βάση τη θεωρια της φυσικης επιλογής πρεπει να αφεθεί στη μοιρα του. Αυτές οι λογικές ειναι απόρροια του ανταγωνιστικού τρόπου ζωης οπως και η αντίληψη οτι η ανθρωπινη ζωη μπορει να αποτιμηθεί σε χρήματα

    Υπόστηρίζεται οτι καποτε στην κοινωνια επικρατούσε το μοντέλο της συντροφικότητας και της αλληλεγγύης. ισως στις περιοδους που ο άνθρωπος προκειμένου να επιβιωσει επρεπε να δημιουργησει κοινωνιες για να αντιμετωπίση το εχθρικο φυσικο περιβάλλον. Ο αεναος ανταγωνισμός φθειρει ανεπανόρθωτα τον ανθρωπο σε ατομικό αλλα και κοινωνικο επιπεδο.

    Επίσης στο αρχικό στάδιο της δημιουργίας του ανθρώπου ισως δεν υπήρχαν χρωματικες διαφορες στο δερμα των ανθρωπων, αλλά να δημιουργήθηκαν ως απορροια των διαφορετικών κλιματολογικών συνθηκών.

    ΚΑτ'εμε οι κλιματολογικές συνθήκες, η γεωλογια και η μορφολογία του εδαφους και καποια αλλα γεωδυναμικα χαρακτηριστικα μπορούν να παίξουν σημαντικό ρολο στην εξελιξη των κοινωνιων και στη διαμόρφωση ορισμένων γενικών χαρακτηριστικών ή συνηθειών

    η συνεργασια μεταξύ των ανθρώπων μπορει να αποφέρει και στους δυο την επιβίωση ενω ο ανταγωνισμός μπορει να οδηγησει στον εκμηδενισμο και την αλληλοκαταστροφη

    Οταν το καραβι=κοινωνια αρχίζει να βουλιάζει τοτε πηγαινουν ολοι στον πατο...

    και οπως λεει και τηλεοπτικο μηνυμα, ρατσιστης δε γεννιεσαι....