ελληνική μουσική
    501 online   ·  210.866 μέλη

    Η ψυχική κατάσταση της Τάνιας Τσανακλίδου.

    ph
    17.10.2005, 20:17

    Την εξαιρετική, μοναδική και ανεπανάληπτη αυτή τραγουδίστρια έκατσα να απολαύσω παρακολουθώντας την, αδιάφορη συνήθως σε μένα, εκπομπή του Σπύρου Παπαδόπουλου ''στην υγειά σας''. Και την απόλαυσα να τραγουδάει υπέροχα. Δεν την άντεξα όμως που μιλούσε διαρκώς, επαναλαμβάνοντας τα ίδια ''αστεία'', χωρίς να σταματά στιγμή, χωρίς να αφήνει κανένα να μιλήσει, χωρίς να μπορεί να κρατήσει ένα μέτρο, χωρίς να καταφέρνει να μη χορέψει όλα τα ζειμπέκικα. Τα επαναλαμβανόμενα ''σκάσε'' του Σπύρου Παπαδόπουλου ήταν ενοχλητικά, αλλά και λυτρωτικά κάθε φορά που σε έφτανε στην απελπισία, εφόσον κανείς άλλος δεν μπορούσε να μιλήσει χωρίς η Τάνια να τον διακόψει κάνοντας ένα σωρό νάζια. Δεν ήταν μέθη, δεν ήταν τρέλλα. ΄Ηταν μια επίθεση στην παρέα που μαζεύτηκε εκεί για χάρη της, μια επίθεση στον ήχο και την εικόνα, ένα ναρκισσιστικό ντελίριο χωρίς όρια, εκτός από τα αγενή ''σκάσε'' του Σπύρου Παπαδόπουλου. Είδε κανείς την εκπομπή? Ξέρει κανείς αν έτσι φέρεται πάντα η Τάνια Τσανακλίδου?
    jorge
    17.10.2005, 20:33
    Την παρακολούθησα και διαπίστωσα και εγώ το εκρηκτικό της ταπεραμέντο. Δε με ενόχλησε όμως καθόλου ο τρόπος της, ούτε διαπίστωσα κάποια επίθεση, ούτε ασέβεια, ούτε ναρκισσισμό.

    Πως τα συμπέρανες όλα αυτά που γραφεις; "Επίθεση" στην παρέα που ήταν στο στούντιο; Σου φαίνεται λογικό να διοργανώνεται εκπομπή για εσένα, να έχεις δίπλα σου τους φίλους σου και να γουστάρεις να τους επιτίθεσαι; Μήπως πρόκειται για μια διάθεση να φτιάξεις γύρω σου ένα ευχάριστο κλίμα;

    Θες να πεις πως θέλει ψυχολόγο ή δεν κατάλαβα καλά; Από τον τίτλο του topic κάτι τέτοιο καταλαβαίνω...
    gate
    17.10.2005, 20:38
    Προσωπικά δεν την είδα, πέραν από ελάχιστα δευτερόλεπτα. Είναι όμως γνωστό ότι αυτή η σπουδαία ερμηνεύτρια έχει έναν ιδιόρρυθμο χαρακτήρα. Είναι βαθιά μελαγχολική, με τάσεις αυτοκαταστροφής που έχει επανειλημμένως παραδεχτεί η ίδια σε συνεντεύξεις της. Αν κάτι τέτοιο συνέβη στην εκπομπή του Παπαδόπουλου, δε θα το αποδώσω όμως τόσο στον ιδιόρρυθμο χαρακτήρα της αλλά στο ότι εκεί τους ποτίζουν συστηματικά και ασταμάτητα, κάτι που επίσης είναι γνωστό σε όλους.... Το ίδιο γίνεται και σε άλλες εκπομπές του είδους, εξ ου και όλο αυτό το 4ωρο - 5ωρο (πόσο είναι δεν ξέρω...) πανηγύρι κάθε σαββατοκύριακο..., με απίστευτα ευτράπελα και γελοιοποιήσεις προσώπων...(έρχεται στο μυαλό μου αφιέρωμα σε γνωστή πρωταθλήτρια, που ο φακός την "εστίαζε..." τη στιγμή που ήταν σκαρφαλωμένη στου ώμους κάποιου και περιφερόταν στο studio... και δε θα ξεχάσω ποτέ ότι το κανάλι και η εκπομπή επέλεξε αυτό ακριβώς το εξευτελιστικό για την κεντρική καλεσμένη, στιγμιότυπο να προβάλλει, στα διαφημιστικά σποτς της εκπομπής, που προβάλλονταν καθ' όλη την εβδομάδα...!!)

    Προσωπικά την Τάνια Τσανακλίδου τη θεωρώ μία από τις πιο σημαντικές φωνές που έχουμε και την αγαπώ και την εκτιμώ βαθιά και, για να είμαι ειλικρινής, εκτιμώ βαθιά κι αυτή την ιδιορρυθμία και τη μελαγχολία της, που κάποιους τους προβληματίζει. Μου βγάζει κάτι πολύ γνήσιο και αυθεντικό. Αν καταφέρανε να την γελοιοποιήσουν, λυπάμαι πολύ γι' αυτούς που την έφεραν σε αυτήν την κατάσταση και όχι ασφαλώς για την ίδια. Οι εκπομπές έρχονται και παρέρχονται. Τα λάθη είναι ανθρώπινα. Η αληθινή αξία όμως δεν πλήττεται από τέτοια μικροπαραστρατήματα. Γι' αυτό δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να το συζητάμε, όταν το γεγονός αφορά στη μεγάλη μας Τάνια Τσανακλίδου, την - καθ' ομολογία όλων - ελληνίδα... Edith Piaf
    ph
    17.10.2005, 20:40

    ΄Οχι δεν εννοώ πως θέλει ψυχολόγο. Δεν σημαίνει πως όταν αναφερόμαστε στην ψυχική κατάσταση κάποιου που μας έκανε αρνητική εντύπωση, για τη συμπεριφορά του, πως πρέπει να τον στέλνουμε σε ειδικό!

    Ταμπεραμέντο ναι! Η Τάνια, κατά τη γνώμη μου, το παράκανε.
    ph
    17.10.2005, 20:43

    Μία παράμετρος που ξέχασα και έθεσε ο gate είναι ακριβώς η φιλοσοφία αυτών των εκπομπών που είναι να γίνει σώνει και καλά γλέντι. Με την ευκαιρία να πω πως σιχαίνομαι όλες αυτές τις εκπομπές, τις θεωρώ χειρότερες κι από τα ριάλιτι.
    W4TT4N4B3
    17.10.2005, 20:45
    Quote:

    Το μέλος gate στις 17-10-2005 στις 20:38 έγραψε:

    Προσωπικά δεν την είδα, πέραν από ελάχιστα δευτερόλεπτα. Είναι όμως γνωστό ότι αυτή η σπουδαία ερμηνεύτρια έχει έναν ιδιόρρυθμο χαρακτήρα. Είναι βαθιά μελαγχολική, με τάσεις αυτοκαταστροφής που έχει επανειλημμένως παραδεχτεί η ίδια σε συνεντεύξεις της. Αν κάτι τέτοιο συνέβη στην εκπομπή του Παπαδόπουλου, δε θα το αποδώσω όμως τόσο στον ιδιόρρυθμο χαρακτήρα της αλλά στο ότι εκεί τους ποτίζουν συστηματικά και ασταμάτητα, κάτι που επίσης είναι γνωστό σε όλους.... Το ίδιο γίνεται και σε άλλες εκπομπές του είδους, εξ ου και όλο αυτό το 4ωρο - 5ωρο (πόσο είναι δεν ξέρω...) πανηγύρι κάθε σαββατοκύριακο..., με απίστευτα ευτράπελα και γελοιοποιήσεις προσώπων...(έρχεται στο μυαλό μου αφιέρωμα σε γνωστή πρωταθλήτρια, που ο φακός την "εστίαζε..." τη στιγμή που ήταν σκαρφαλωμένη στου ώμους κάποιου και περιφερόταν στο studio... και δε θα ξεχάσω ποτέ ότι το κανάλι και η εκπομπή επέλεξε αυτό ακριβώς το εξευτελιστικό για την κεντρική καλεσμένη, στιγμιότυπο να προβάλλει, στα διαφημιστικά σποτς της εκπομπής, που προβάλλονταν καθ' όλη την εβδομάδα...!!)

    Προσωπικά την Τάνια Τσανακλίδου τη θεωρώ μία από τις πιο σημαντικές φωνές που έχουμε και την αγαπώ και την εκτιμώ βαθιά και, για να είμαι ειλικρινής, εκτιμώ βαθιά κι αυτή την ιδιορρυθμία και τη μελαγχολία της, που κάποιους τους προβληματίζει. Μου βγάζει κάτι πολύ γνήσιο και αυθεντικό. Αν καταφέρανε να την γελοιοποιήσουν, λυπάμαι πολύ γι' αυτούς που την έφεραν σε αυτήν την κατάσταση και όχι ασφαλώς για την ίδια. Οι εκπομπές έρχονται και παρέρχονται. Τα λάθη είναι ανθρώπινα. Η αληθινή αξία όμως δεν πλήττεται από τέτοια μικροπαραστρατήματα. Γι' αυτό δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να το συζητάμε, όταν το γεγονός αφορά στη μεγάλη μας Τάνια Τσανακλίδου, την - καθ' ομολογία όλων - ελληνίδα... Edith Piaf





    ας προσέχουν και οι καλλιτεχνες στις εκπομπες τις οποιες επιλεγουν να εμφανιστούν.
    Μερικοι καλλιτεχνες δινουν την εντυπωση οτι αντιλαμβανονται τη φαιδροτητα ορισμενων εκπομπων και του τροπου που εκεμταλλευονται τα καναλια την εικονα τους αλλα προκειμενου να προβληθουν το ανεχονται ισως. Δε νομιζω οτι η κ. Τσανακλιδου ανηκει στην κατηγορια αυτη των καλλιτεχνων.

    Επιπροσθέτως δε νομιζω οτι ειμαστε ψυχιατροι ή ψυχοθεραπευτες για να κρινουμε επιτυχως την ψυχικη κατασταση καλλιτεχνων
    frufru
    17.10.2005, 20:51
    Γι αυτο ''την παμε''! Ισως αν η Τσανακλιδου δεν ειχε τα χαρακτηριστικα που αναφερει και η Gate να μην ειχε ουτε την ανατριχιαστικη της ερμηνεια....

    Soiram
    17.10.2005, 22:20
    Έγω παρακολούθησα την εκπομπή μόνο για πολύ λίγο και συγκεκριμένα στο σημείο όπου η Τάνια τραγούδησε το "Παπάκι" αφιερωμένο στον Παπακωσταντίνου και μάλιστα στο τέλος του τραγουδιού έκλεγε με μαύρο δάκρυ. Προσωπικά με εντυπωσίασε αυτό το στιγμιότυπο. Ότι η Τάνια μπαίνει στο τραγούδι και το κάνει δικό της είναι γνωστό. Αν τώρα πραγματικά κάθε φορά που τραγουδάει συγκινήται σε τέτοιο βαθμό που κλαίει, τότε δεν έχω να πω τίποτα. Αν πάλι όλο αυτό είναι φτιαχτό τότε θα έλεγα ότι είναι εξευτελισμός του καλλιτέχνη. Δεδομένου όμως ότι εκείνη την ώρα την έπαιρνε κοντινό πλάνο ο φακός και πραγματικά τα δάκρυα έτρεχαν...ποτάμι, μάλλον δεν είναι φιαχτό και όντως κάθε τραγούδι για την
    Τάνια είναι μια..."συναισθηματική δοκιμασία"...κάτι που δεν συμβαίνει δυστυχώς για την πλειοψηφία των τραγουδιστών που πολλές φορές διεκπαιρεώνουν τραγούδια αντί να τα ερμηνεύουν!
    eneni
    17.10.2005, 23:22
    Εγώ την είδα όλη την εκπομπή και μ άρεσε πολύ! Νομίζω πως όλη η παρέα ήταν λίγο τρελοκομείο και ήθελαν να δείξουν κι ενα άλλο πρόσωπο της Τσανακλίδου (που όμως όποιος την είχε δει περσι στο ΜΕΤΡΟ το είχε ήδη δει). Γι αυτό άλλωστε είχαν καλέσει και Μπουλά, Ζουγανέλη κλπ .
    Κατά τ άλλα δε νομίζω οτι επρόκειτο για γελοιοποίηση. Σιγά, μια εκπομπή για Σαββατόβραδο είναι, όπου τραγουδουν και περνουν καλά οι καλεσμένοι και αν καταφερουν να σε βάλουν στο κλιμα καλως, αλλιως... απλά το αλλάζεις!
    Μ αρεσε και η χαρούμενη Τσανακλίδου πάντως. Την χάρηκα.
    Όσο για τη στιγμή με το Παπάκι τη βρήκα απόλυτα συγκινητικη αλλά και ειλικρινή (οπως και όλη τη συμπεριφορά της)





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : eneni στις 17-10-2005 23:23 ]
    Voltage
    18.10.2005, 00:11
    Quote:

    Το μέλος frufru στις 17-10-2005 στις 20:51 έγραψε:

    Γι αυτο ''την παμε''! Ισως αν η Τσανακλιδου δεν ειχε τα χαρακτηριστικα που αναφερει και η Gate να μην ειχε ουτε την ανατριχιαστικη της ερμηνεια....






    Αφού, στην ανάλυση της προσωπικότητάς της, συμφωνήσω απόλυτα με τη gate, ευθυγραμμίζομαι-το ίδιο απόλυτα-και με την αγαπητή frufru, συγχαίροντάς τη γιά το χαρακτηρισμό που αρμόζει στ0 στυλ της Τσανακλίδου :"ανατριχιαστική ερμηνεία" !!!!


    Διψάω θάλασσες κι εσύ με κανακεύεις
    με παραμύθια στεριανά κι αδιάφορα.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Voltage στις 18-10-2005 01:10 ]
    Vanos
    18.10.2005, 00:57
    Είναι αρκετά οιστριονική και ίσως να έχει κάποια ψυχολογικά προβλήματα η γυναίκα αλλά μου αρέσει. Ποιός καλλιτέχνης άλλωστε δεν έχει μια μορφή τρέλας...;

    dimitrapan
    18.10.2005, 09:27
    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους Gate, Frufru και Voltage. Η γυναίκα είναι συγκλονιστική στις ερμηνείες της!!! Τραγουδάει καθάρια και δίνει όλη την ψυχή σε αυτό που κάνει!!!

    Επίσης, θα συμφωνήσω με τον φίλο Wattanabe ότι δεν είμαστε οι κατάλληλοι να κρίνουμε την ψυχική κατάσταση οποιουδήποτε, πόσο μάλλον αν προσπαθήσουμε να την κρίνουμε βάση της εμφάνισής της σε μια τηλεοπτική εκπομπή. Στο κάτω κάτω, νομίζω ότι δεν καθιστά ψυχικά ασταθή κανέναν μία συμπεριφορά που απλώς παρεκκλίνει από αυτή που θεωρούμε εμείς "νορμάλ" συμπεριφορά...


    "Δεν είμαστε τίποτα, ας γίνουμε τα πάντα!"


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimitrapan στις 18-10-2005 12:57 ]
    rapsodos
    18.10.2005, 09:31
    Δεν θα πω αν μου άρεσε η οχι η εκπομπή (και εγώ την παρακολούθησα ολόκληρη).
    Θα πώ μονάχα αυτό.
    Τη Δευτέρα αγόρασα το "χρώμα της μέρας".
    EffieKakaflika
    18.10.2005, 09:57
    Αυτό που είπε ο ph μου το είπαν και δυο φίλοι μου αρκετά καλλιεργημένοι που γι'αυτούς η τάνια είναι θεά. Ότι ήταν σε κατάσταση που δεν άφηνε κανέναν να μιλήσει και έκανε πράγματα για να τραβήξει την προσοχή πάνω της.
    Η Τσανακλίδου είναι ένας άνθρωπος πολύ πληθωρικός που βιώνει τα πάντα στο μέγιστο. Για το λόγο αυτό μπορεί να μας προκαλέσει την απόλυτη συγκίνηση και την απολύτη απώθηση κάποιες φορές ανάλογα με την υπερβολή που διαπράττει.
    Δεν πιστέυω λοιπόν ότι είναι δυνατόν να υποκρίνεται συγκίνηση, ούτε να επιτίθεται στους φίλους της. Θεωρώ πιο πιθανό να της βγήκαν κάποια απωθημένα με την δημοσιότητα (και αυτού του τύπου που λάμβανε εκείνη την ώρα) και να ξεσπούσε με τον γνωστό υπερβολικό της τρόπο. Εμένα προσωπικά με κουράζει όμως θεωρώ ότι είναι ένα από τα πιο σημαντικά κεφάλαια της ελληνικής μουσικής και γενικά είμαι της γνώμης ότι οι καλλιτέχνες που παραδίδουν τόσο σημαντικό έργο θα πρέπει να γίνονται αποδεκτοί με όλες τους τις "καλλιτεχνικές εκφράσεις" ακόμα κι αν αυτές φέρνουν προς τρέλλα για τα δικά μας τα μέτρα. Γιατί συνήθως δεν μπορούν να λειτουργήσουν διαφορετικά. Δεν σημαίνει ότι θέλουν φρενοκομείο... Εμείς που συγκρατούμαστε (ή όσοι το κάνουμε) και προσπαθούμε να ζούμε "φυσιολογικά", είμαστε καλά; Οι περισσότεροι είμαστε στα όρια...
    ALKYONIDA
    18.10.2005, 12:15
    Ειδα την εκπομπή και θα συμφωνήσω ότι η Τσανακλίδου ήταν υπερβολική. Με ενοχλησε το γεγονός ότι μιλούσε ακόμα και την ώρα που τραγουδούσε κάποιος χαλώντας την ατμοσφαιρα. Την θεωρω πολύ σπουδαία ερμηνευτρια ,ομως πιστεύω ότι όλοι οι καλλιτεχνες καλό ειναι να προστατεύουν τον εαυτό τους και να μην εμφανίζονται σε τετοιου είδους εξαντλητικές εκπομπές γιατί πάντα χανουν κάτι απο το μύθο τους
    geordan
    18.10.2005, 14:17
    Κι εγώ είδα όλη την εκπομπή και ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα και την απόλαυσα όλη. Ναι, ακόμα και τις αδιαμφισβήτητες υπερβολές που αναφέρθησαν και φυσικά αληθεύουν. Θεωρώ ότι ήταν ίσως η κορυφαία εκπομπή τέτοιου είδους που έχω παρακολουθήσει. Η υπερβολή είναι κουραστική, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση απελευθέρωνε τα πράγματα από το κλισέ του στημένου και έδινε μια δόση αλήθειας και αυθορμητισμού. Προσωπικά με άγγιξε πολύ.

    Όσο για τις συγκεκριμένες εκπομπές του Παπαδόπουλου, θεωρώ ότι έχουν ποιότητα, αλλά το παρακάνουν τόσο στη χρονική διάρκεια, όσο και σε αυτή την τάση που έχει πιάσει όλους, δηλαδή για το "με το ζόρι γλέντι".

    Αυτά και σαν επίλογος, αισθάνομαι πολύ ηλίθιος που δεν πήγα πέρισυ στο ΜΕΤΡΟ να ακούσω την Τσανακλίδου. Η γυναίκα είναι...τεράστια!
    nikos_music
    18.10.2005, 14:18
    Χαίρομαι που από πολλούς έγινε ο διαχωρισμός του ανθρώπου από το ταλέντο του.
    Είδα πολυ λίγο την εκπομπή και δεν μπορώ να εκφερω άποψη.
    Είναι όμως και μία αφορμή να κάνω μια επισήμανση. Η προσωπολατρεία των καλλιτεχνών είναι το πρόβλημα ενός πολύ μεγάλου αριθμού του κοινού, όταν ξεπερνούν τον θαυμασμό του ταλέντου τους και θαυμάζουν ή θεοποιούν τα πάντα σε αυτούς.
    Μη ξεχνάμε πως είναι άνθρωποι(οι καλλιτέχνες) και έχουν δικαίωμα στα λάθη ή και στο να αποκαλύπτονται "αδυναμίες" και ελαττώματα.
    Προσωπικά η Τάνια με συναρπάζει. Με συναρπάζει όμως γι αυτό που είναι στη σκηνή. Όταν κατέβει απο εκεί δεν ξέρω τι κάνει και ούτε με ενδιαφέρει.
    Άλλωστε ο χαρακτήρας ενός καλλιτέχνη φαίνεται στην σκηνή, αποκαλύπτεται. Το θέμα είναι πόσο ρεαλιστικά το βλέπει ο καθένας σύμφωνα με τα προσωπικά του κριτήρια(αντίληψη) και τι κοινά στοιχεία έχει που τον κάνουν να συνδέει ή όχι τον εαυτό του με τον καλλιτέχνη που παρακολουθεί.
    Άλλωστε οι καλλιτέχνες δεν ανήκουν στον μέσο όρο. Είναι της υπερβολής. Δεν γίνεται να είναι όλοι της καλής ή της κακής.
    Ευτυχώς κάποιοι από αυτούς ξέρουν να προσέχουν και να μην εκτίθενται. Πολλοί όμως όχι.
    Ας μείνουμε όμως στην ομορφιά της "γυμνιας" τους πάνω στη σκηνή...Εκεί είναι η μαγεία...

    gate
    18.10.2005, 15:11
    Quote:

    Το μέλος nikos_music στις 18-10-2005 στις 14:18 έγραψε:

    Ας μείνουμε όμως στην ομορφιά της "γυμνιας" τους πάνω στη σκηνή...Εκεί είναι η μαγεία...







    Αυτό πραγματικά τα λέει όλα!
    eua
    18.10.2005, 16:31
    Δυστυχώς δεν είδα την εκπομπη..
    Ωστόσο διάβασα μια συνέντευξη της στο περιοδικό city και ειναι μαγευτική όπως πάντα.. και επειδη βλέπω οτι αυτοι που την αγαπάμε εγκρίνοντας ή όχι την παρουσία της στην συγκεκριμένη εκπομπή ειμαστε πολλοί σκέφτηκα να σας παραπέμψω στη συνέντυξη.. http://www.city231.gr/this_week.htm#elliniki

    Μάλιστα κάπου μιλώντας για τη σιωπή λέει : "Με τρελαίνει, μ' αρέσει πολύ. Ίσως επειδή κάνω πολλή φασαρία σαν άνθρωπος." (νομίζω πως ταιριάζει στην πρίπτωση..)


    nikostheater
    18.10.2005, 16:34
    Δεν ξερω για σας,εγω εχω κουραστει απο τις πραξενιες των λεγομενων καλλιτεχνων..τους δικαιολογειτε δλδ οτιδηποτε απλα επειδη ασχολουνται με την τεχνη;
    ακομα θυμαμαι την φρενιτιδα για τον cobain τον καιρο που υπηρχαν σπουδαιοι μουσικοι που χαθηκαν επειδη επαιζαν μουσικη και οχι ξυσιμο,που δεν εκαναν μεγαλη καριερα γιατι ατυχησαν να πεσουν σε χρονικη περιοδο που αλλοι γινονταν διασημοι γιατι ειχαν ψυχολογικα προβληματα και μαστουρωναν ενω αυτοι ηταν νορμαλ ανθρωποι..
    πραγματικα κουραστηκα...και κατ εμε δεν ειναι και τπτ το συγκλονιστικο η τσανακλιδου..καλη ειναι,αλλα οχι και θεα...ελεος...