ελληνική μουσική
    377 online   ·  210.870 μέλη

    πιστεύετε στην 6η αίσθηση;Τηλεπάθεια και τα λοιπά;

    ageras
    26.10.2005, 20:48
    Νομίζω πως ναι γιατί πολύ περίεργα πράγματα μου συμβαίνουν τώρα τελευταια
    melanie1325
    26.10.2005, 20:59
    Θα συμφωνήσω και εγώ μάλλον!!!
    Και όσοι βιαστείται να απαντήσετε πως όχι ... ξανασκεφτείτε το λιγάκι

    ...ας χαλαρώσουμε λοιπόν με καμιά μπυρίτσα!
    ageras
    26.10.2005, 21:01
    Quote:

    Το μέλος melanie1325 στις 26-10-2005 στις 20:59 έγραψε:

    Θα συμφωνήσω και εγώ μάλλον!!!
    Και όσοι βιαστείται να απαντήσετε πως όχι ... ξανασκεφτείτε το λιγάκι

    ...ας χαλαρώσουμε λοιπόν με καμιά μπυρίτσα!




    Συμφωνώ

    ¶ντε στην υγειά μας
    KRITIKOS
    27.10.2005, 02:35
    Σιγουρα υπαρχει κατι...Δυστηχως ομως δεν μπορουμε να το κατανοησουμε!!!
    doritsa78
    27.10.2005, 09:33
    Νομιζω πως και σε μενα συμβαινει αυτο.Οπως για π.χ. με το τηλεφωνο που σκεφτομαι καποιον και εκεινη τη στιγμη τηλεφωνει.Στο μυαλο του με ειχε οπως και γω.
    Brokenchord
    27.10.2005, 09:42
    Από τηλεπάθεια άλλο τίποτα που να αρχίσω να σας λέω ………..
    Ένα απλό παράδειγμα …. Ήμασταν μια παρέα σ ένα σπίτι ενός φίλου και λόγο το περασμένο της ώρας είπα να αποχωρίσω .Πώς όμως θα γυρνούσα σπίτι μια και δεν είχα εισιτήριο για το λεωφορείο . Λεφτά είχα μαζί μου για να πάρω εισιτήριο. Εισιτήριο δεν είχα. Και καθώς έκανα αυτές τις σκέψεις δεν πρόλαβα καλά καλά να τις στρογγυλέψω και την ίδια στιγμή ένας φίλος μου δίνει ένα εισιτήριο…….
    -Πάρε το ….
    -Τι είναι αυτό…
    -Δωράκι.….
    -Τι να το κάνω
    -Kράτα το…..

    Αχαχούχα ε !!!

    Και πολλά άλλα αυτό ήταν το ποιο απλό.


    Η ζωή είναι ενα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδισε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατι λιγα πράγματα χριάζετε κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλόκουρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 27-10-2005 09:43 ]
    Red-Rose
    27.10.2005, 11:09
    ναι πιστεύω γιατί μου έχουν τύχει κάποια σκηνικά κι ένας παπάς μου είπε πως έχω τηλεπαθητικές ικανότητες. βέβαια είμαι τρομερά φοβιτσιάρα οπότε απλά προσπαθώ να το αγνοώ!
    ageloudaki
    27.10.2005, 13:25
    Ναι σίγουρα πιστεύω οτι υπάρχει αυτή η 6η αίσθηση
    Konnie
    27.10.2005, 14:58
    Εγω θα πω απλα οτι δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το τι υπαρχει και τι οχι.

    Γενικα νιωθω οτι υπαρχουν πραγματα που δεν μπορουμε να εξηγησουμε,αλλα υπαρχει παντα η περιπτωση να τα δημιουργουμε με το μυαλο μας.

    Παντως προσωπικα εχω πολλες φορες αυτο που λεμε "τηλεπαθεια" με την αδερφη μου(δηλαδη σκεφτομαι κατι και το λεει και το αντιθετο)

    Επισης υπαρχουν φορες που δεν μπορεις να εξηγησεις γιατι συμπαθεις ή αντιπαθεις καποιον,χωρις ιδιαίτερο λογο.

    Μηπως υπαρχει κατι σε ενεργεια που μας εκπεμπουν οι ανθρωποι γυρω μας?

    ageras
    27.10.2005, 15:06
    Quote:

    Το μέλος Konnie στις 27-10-2005 στις 14:58 έγραψε:

    Εγω θα πω απλα οτι δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το τι υπαρχει και τι οχι.

    Γενικα νιωθω οτι υπαρχουν πραγματα που δεν μπορουμε να εξηγησουμε,αλλα υπαρχει παντα η περιπτωση να τα δημιουργουμε με το μυαλο μας.

    Παντως προσωπικα εχω πολλες φορες αυτο που λεμε "τηλεπαθεια" με την αδερφη μου(δηλαδη σκεφτομαι κατι και το λεει και το αντιθετο)

    Επισης υπαρχουν φορες που δεν μπορεις να εξηγησεις γιατι συμπαθεις ή αντιπαθεις καποιον,χωρις ιδιαίτερο λογο.

    Μηπως υπαρχει κατι σε ενεργεια που μας εκπεμπουν οι ανθρωποι γυρω μας?





    Σίγουρα υπάρχει η λεγόμενη αύρα από ανθρώπους γύρω μας που την εκπέμπουν πάνω μας και το αντίθετο
    trifwno
    27.10.2005, 15:19
    και αύρα υπάρχει και τηλεπάθεια υπάρχει...... η 6η αίσθηση πολλές φορές μπαρδεύεται με την τηλεπάθεια χωρίς να είναι μόνο αυτό και χωρίς να μπορούμε ακριβώς να εξηγήσουμε τι είναι.....πάντως υπάρχει....το ερώτημα είναι άλλο....γιατί δεν μας συμβαίνει συχνά......όλοι έχουμε εμπειρίες προαισθημάτων ότι κάτι κακό ή καλό θα συμβεί και όντως έτσι έχει γίνει......όμως γιατί δεν το έχουμε συχνά? και μην μου πείτε πως σας συμβαίνει σε καθημερινή βάση γιατί μετά φοβάμαι πως πάμε στην κατηγορία "κληρονομικό χάρισμα"............. πάντως πιστεύω πως υπάρχει.....
    ph
    27.10.2005, 19:15

    Πάντως περισσότερη έκτη έχω, παρά όραση!
    Red-Rose
    29.10.2005, 07:38
    Quote:

    Το μέλος Konnie στις 27-10-2005 στις 14:58 έγραψε:

    Εγω θα πω απλα οτι δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το τι υπαρχει και τι οχι.

    Γενικα νιωθω οτι υπαρχουν πραγματα που δεν μπορουμε να εξηγησουμε,αλλα υπαρχει παντα η περιπτωση να τα δημιουργουμε με το μυαλο μας.

    Παντως προσωπικα εχω πολλες φορες αυτο που λεμε "τηλεπαθεια" με την αδερφη μου(δηλαδη σκεφτομαι κατι και το λεει και το αντιθετο)

    Επισης υπαρχουν φορες που δεν μπορεις να εξηγησεις γιατι συμπαθεις ή αντιπαθεις καποιον,χωρις ιδιαίτερο λογο.

    Μηπως υπαρχει κατι σε ενεργεια που μας εκπεμπουν οι ανθρωποι γυρω μας?






    Σαφώς και είναι δύσκολο να πει κανείς τι υπάρχει και τι όχι. Πιστεύω πως δεν έχεις πειστεί αρκετά για τον απλό λόγο ό,τι δε σου έχει συμβεί κάτι "ανεξήγητο". όσο για τις συμπάθειες και αντιπάθειες έχω κι εγώ την εντύπωση (τώρα το αν είναι σωστή ή λανθασμένη είναι άλλου παπά ευαγγέλιο) πως υπάρχει θετική - αρνητική ενέργεια!το λεγόμενο "μάτιασμα" ίσως να είναι συγκέντρωση μεγάλης ποσότητας ενέργειας είτε αυτή είναι θετική είτε αρνητική-αυτό είναι ίσως τελείως άκυρο γιατί είναι δική μου θεωρία.
    Kerato
    02.01.2006, 15:40
    Υπάρχει και την έχουμε όλοι.
    Τα πάντα είναι θέμα εξάσκησης από κει και πέρα...
    Καμιά φορά εύχεσαι να μην την είχες!
    lianameladaki
    10.01.2006, 20:56
    αν τηλεπαθεια ειναι να προσπαθεις να παρεις καποιον τηλεφωνο και δε μπορεις γιατι σε παιρνει και αυτος τηλεφωνο την ιδια ακριβως στιγμη τοτε ναι,εχω κι εγω το χαρισμα....
    nikostheater
    10.01.2006, 21:47
    Τωρα βλεπω το thought crimes,δειτε το!
    Μιλαει για μια κοπελλα που στον χορο του σχολειου της ξαφνικα ακουει τις σκεψεις ολων οσοι ειναι κοντα της και τρελλαινεται...
    απιθανο..
    houlina
    10.01.2006, 22:10
    το παθαίνω περισσότερο με ανθρώπους που είμαι συναισθηματικά δεμένη και έχει πλάκα
    gazakas
    10.01.2006, 22:21
    Αποδείξτε το (με επιστημονικό τρόπο εννοείται) και θα σας πιστέψω κι εγώ! Απορώ πως κάποιοι είναι τόσο σίγουροι για τέτοιου είδους πράγματα...


    Προσοχή! Δεν υποστηρίζω ότι δεν υπάρχει τηλεπάθεια, έκτη αίσθηση, ψυχοκίνηση, αύρα, βαμπίρ, λυκάνθρωποι, εξωγήινοι, θαύματα κοκ.! Απλά, μέχρι να αποδειχθεί η ύπαρξή τους, επιφυλάσσομαι... Η στάση αυτή ονομάζεται σκεπτικισμός και αποτελεί βασικό συστατικό της επιστημονικής σκέψης.
    anderchan
    11.01.2006, 02:34
    Quote:
    Αποδείξτε το (με επιστημονικό τρόπο εννοείται) και θα σας πιστέψω κι εγώ! Απορώ πως κάποιοι είναι τόσο σίγουροι για τέτοιου είδους πράγματα...


    Προσοχή! Δεν υποστηρίζω ότι δεν υπάρχει τηλεπάθεια, έκτη αίσθηση, ψυχοκίνηση, αύρα, βαμπίρ, λυκάνθρωποι, εξωγήινοι, θαύματα κοκ.! Απλά, μέχρι να αποδειχθεί η ύπαρξή τους, επιφυλάσσομαι... Η στάση αυτή ονομάζεται σκεπτικισμός και αποτελεί βασικό συστατικό της επιστημονικής σκέψης.



    Φίλε Αντώνη,
    δεν είναι άξιο απορίας το πώς κάποιοι είναι τόσο σίγουροι για τέτοιου είδους πράγματα. Πιθανώς απλά εμπιστεύονται τα βιώματά τους.
    Προσωπικά δεν θά'θελα να δεχτώ πως, για παράδειγμα, δεν πιστεύεις στην αγάπη επειδή δεν έχει αποδειχτεί με επιστημονικό τρόπο. Και μόνο να την βιώσει κανείς νομίζω πως είναι αρκετό. Τι λες κι εσύ;
    Όπως και με την αγάπη, έτσι και με την τηλεπάθεια, τηλεκίνηση κοκ.
    Κάποιος που την έχει βιώσει, έχει κάθε δικαίωμα να πιστεύει στην ύπαρξή της.

    gazakas
    11.01.2006, 14:50
    Quote:

    Το μέλος anderchan στις 11-01-2006 στις 02:34 έγραψε:

    Quote:
    Αποδείξτε το (με επιστημονικό τρόπο εννοείται) και θα σας πιστέψω κι εγώ! Απορώ πως κάποιοι είναι τόσο σίγουροι για τέτοιου είδους πράγματα...


    Προσοχή! Δεν υποστηρίζω ότι δεν υπάρχει τηλεπάθεια, έκτη αίσθηση, ψυχοκίνηση, αύρα, βαμπίρ, λυκάνθρωποι, εξωγήινοι, θαύματα κοκ.! Απλά, μέχρι να αποδειχθεί η ύπαρξή τους, επιφυλάσσομαι... Η στάση αυτή ονομάζεται σκεπτικισμός και αποτελεί βασικό συστατικό της επιστημονικής σκέψης.



    Φίλε Αντώνη,
    δεν είναι άξιο απορίας το πώς κάποιοι είναι τόσο σίγουροι για τέτοιου είδους πράγματα. Πιθανώς απλά εμπιστεύονται τα βιώματά τους.
    Προσωπικά δεν θά'θελα να δεχτώ πως, για παράδειγμα, δεν πιστεύεις στην αγάπη επειδή δεν έχει αποδειχτεί με επιστημονικό τρόπο. Και μόνο να την βιώσει κανείς νομίζω πως είναι αρκετό. Τι λες κι εσύ;

    Όπως και με την αγάπη, έτσι και με την τηλεπάθεια, τηλεκίνηση κοκ.
    Κάποιος που την έχει βιώσει, έχει κάθε δικαίωμα να πιστεύει στην ύπαρξή της.







    Ατυχές, τουλάχιστον, το παράδειγμά σου Δημήτρη: ακόμα κι αν δεχθώ ότι η ύπαρξη της αγάπης ( δηλαδή ενός ανθρώπινου συναισθήματος που οφείλεται σε διάφορους παράγοντες, βιολογικούς, χημικούς, κοινωνικούς, πολιτισμικούς κοκ., και εξωτερικεύεται με συγκεκριμένες συμπεριφορές) δεν αποδεικνύεται επιστημονικά, αυτό δε σημαίνει ότι μπορώ να την κατατάξω στην ίδια λογική κατηγορία με τα λεγόμενα υπερ-ή παρα-φυσικά φαινόμενα. Η ύπαρξη της τηλεπάθειας ή της 6ης αίσθησης αντιβαίνει στους, γνωστούς μέχρι σήμερα, φυσικούς νόμους, άρα είναι απαραίτητη η απόδειξή τους, αντίθετα η ύπαρξη ή μη της αγάπης δεν αντιβαίνει σε κανένα νόμο. Όσον αφορά το "βίωμα" έχω να κάνω δύο σχόλια:α) το να υποστηρίζει κανείς ότι του συνέβη "κάτι" δε σημαίνει απαραίτητα ότι όντως του συνέβη, β) ακόμα κι αν του συνέβη "κάτι", αυτό δε σημαίνει ότι ξέρει και τι είναι αυτό που του συνέβη.