ελληνική μουσική
    363 online   ·  210.886 μέλη

    Παραφυσικά-Ανεξήγητα Γεγονότα

    koukli
    19.12.2007, 19:52
    Ναι, γύρισε ευτυχώς!
    ogyon21
    02.01.2008, 17:15
    Φιουουου!!! Με φαει η αγωνια..
    stal1a
    02.01.2008, 18:07
    Καταρχην καλησπερα..
    Οπως ειπε κ ο Αstron κ συμφωνω μαζι του"γιατι σε οτιδηποτε υπερφυσικο ψαχνουμε λυσεις κ απαντησεις στην εκκλησια? Αποψη μου κ δεκτο κ φυσιολογικοτατο πολλοι να μην συμφωνουν με αυτην. δεν πιστευω οτι η εκκλησια ξερει να απαντησει κ να μας βοηθησει.. Ο Θεος ο ιδιος ισως.. αλλα οχι η εκκλησια..Ακομα κ αυτο καταντησε επαγγελμα πλεον. Αν υπηρχε καμια επαφη μεταξυ Θεου κ παπαδων πλεον κ αυτη εχει χαθει..τελος παντων με αυτα.. στο θεμα μας..Πιστευω οτι το υπερφυσικο οπως το ονομαζουμε υπαρχει στην ζωη μας κ βρισκεται γυρω μας ολη την ωρα απλα δεν εχουμε πλεον ματια κ πιστη να πιστεψουμε σε κατι διαφορετικο απο το συνηθισμενο που μας διακατεχει.
    Ανεξηγητες καταστασεις εχουμε βιωσει ολοι ομως τις αφηνουμε στην σιωπη γιατι μολις ανοιξουμε το στομα μος να πουμε τι μας συναιβει αρχιζει το δουλεμα.. δεν ειμαι φαν των ανεξηγητων κ παραφυσικων αλλα πιστευω οτι για να γινονται παει να πει πως πρεπει να γινονται κ καλο θαναι να τα δεχτουμε κ να συμφιλιωθουμε με αυτα..
    Κανενας ομως κ ποτέ δεν θα καταφερει να μαθει γιατι βιωνουμε αυτες τις "παραξενες"οπως αποκαλουμε καταστασεις..
    Καλυτερα καποια πραγματα να τα αφηνουμε στην σιωπη..
    Φιλιά..με αγαπη stal1a..
    marakiasteraki
    08.01.2008, 20:55
    Όταν σκέφτεσαι κάτι έντονα μπορεί και να γίνει.
    π.χ. αν σκέφτεσαι κάποιον μπορεί να σε πάρει τηλ....
    Brokenchord
    01.02.2008, 11:04
    Παράθεση:

    Το μέλος koukli στις 19-12-2007 στις 18:16 έγραψε...

    Σήμερα στο μάθημα τραντάχτηκα δύο φορές σαν να βγήκα απ' το σώμα μου... Κλασσικά όλοι γελάγανε... Πριν 10 λεπτά άκουσα μία φωνή να λέει σώμα, χρήμα, φυλακή, σκύλος και κάποιες άλλες λέξεις που δεν κατάλαβα...



    Μήπως άκουσες και ένα βουητό πριν γίνει αυτό!

    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 01-02-2008 11:07 ]


    TemenNiGru
    26.04.2009, 20:27

    Παράθεση:

    Το μέλος Eliza21 στις 12-03-2007 στις 15:14 έγραψε...
    Opios borei na apantisei as to kanei asap plz...

    enas filos m oti kai na kanei vlepei sinexia brosta tou ton ari8mo 7. sinexia omws... mipws 3erei kaneis na m pei ti simvenei???

     






    luisarmstrong
    05.07.2009, 12:55

    Εμενα μου συμβαινει κατι απαισιο....τεσπα η γιαγια μου πεθανε το 2006....απο τοτε οταν την βλεπω στον υπνο μου παντα μετα θα συμβει κατι ασχημο.....θανατος η κατι που μπορει να συγκλονισει ολον τον κοσμο....2 μερες πριν πεθανει ο ηθοποιος νικος σεργιανοπουλος ειχε ερθει στον υπνο μου και μου μιλουσε....και μου ελεγε συνεχως να βαλω στην τιβι να δω τους δυο ξενους....το εργο που πρωταγωνιστουσε αυτος δηλαδη.....και επεμενε να το δω.....


    StavmanR
    05.07.2009, 16:01

    Ανεξήγητα είναι τα φαινόμενα που δεν επιδέχονται εξηγήσεως. Υπό αυτήν την άποψη η ίδια η ύπαρξη του ανθρώπου είναι "ανεξήγητο" και "μεταφυσικό" θέμα. Κανείς δεν σκέφτηκε ποτέ "γιατί υπάρχω;". Θεωρούμε δεδομένη την ύπαρξη και με βάση τα χαρακτηριστικά που της αποδίδουμε ερμηνεύουμε όλον τον κόσμο.

     

    Το πρόβλημα της σύγχρονης επιστημονικότητας είναι πως έχει μετατρέψει το "γιατί" σε "πώς". Κι ο "μέσος" άνθρωπος έχει εκπαιδευτεί σε αυτόν τον τρόπο σκέψης. Θεωρούμε ότι ερμηνεύσαμε κάτι αν περιγράψουμε το πώς εκείνο εξελίσσεται με βάση την ήδη αξιωματική θεώρηση του κόσμου. Κι εκεί ακριβώς βρίσκεται η παρανόηση του ανεξήγητου. Η εξήγηση προϋποθέτει το "γιατί" ταυτόχρονα με το "πώς" συμβαίνει κάτι.

     

    Είχα κάποτε παραθέσει επιστημονικά άρθρα που πλέον αναγνωρίζουν ότι οι αισθήσεις μας παράγουν εξωτερικότητα (πραγματικότητα) και αναπαράγουν εσωτερικότητα (νόηση) ταυτόχρονα. Δηλαδή, δημιουργούν τον κόσμο γύρω μας και τον ερμηνεύουν ταυτόχρονα σε ένα κλειστό "φαύλο" κύκλο εμπειρίας. Οι εξωτερική πραγματικότητα προϋποθέτει την εσωτερική νόηση και η εσωτερική νόηση αναπτύσσεται από την εξωτερική πραγματικότητα. Κι εδώ αξίζει να αναφέρω πως πραγματικότητα είναι ουσιαστικό του ρήματος πραγματεύομαι, δηλαδή ερμηνεύω, εξετάζω. Η εξωτερική πραγματικότητα δεν είναι κάτι αυθύπαρκτο αλλά  πρόκειται για δημιούργημα του τρόπου εξέτασης των πραγμάτων. Το γεγονός ότι κάποιες πεποιθήσεις περί της εξωτερικότητας είναι κοινές δεν σημαίνει ότι είναι και απόλυτα ακριβείς ή και σωστές από τη βάση τους.

     

    Παράθεσα τα παραπάνω για να δώσω το στίγμα του "τί είναι ερμηνεία", "τί είναι πραγματικότητα" και "τί είναι ανεξήγητο". Το ανεξήγητο υπάρχει ήδη μέσα μας και η αναγνώρισή του από εμάς εκφράζεται με διάφορους τρόπους. Ένας από αυτούς αφορά τις θρησκείες (κάθε μορφής αποκρυφισμός, τελετουργίες κλπ.) που συμφιλιώνουν τον άνθρωπο  με την αγωνία του ανεξήγητου. Η θρησκεία εμπλουτίζει τη διαδικασία της εσωτερικής παραγωγής πραγματικοτήτων, με σκοπό την αποδοχή του αυθύπαρκτου ανεξήγητου της υπάρξεως ως είναι. Άλλος είναι η επιστήμη που επιτίθεται στο ανεξήγητο με βάση τη δημιουργημένη λογική, με σκοπό να το περιορίσει όσο αυτό είναι δυνατό. Η επιστήμη απεμπλουτίζει τη διαδικασία παραγωγής πραγματικοτήτων περιορίζοντας/απορρίπτοντας το ανεξήγητο της υπάρξεως ως μή είναι.

     

    Το ανεξήγητο ενυπάρχει στον καθένα μας και αντιστοιχεί στο πώς αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο. Και τα ανεξήγητα πάντοτε αναπτύσσονται όταν κορυφώνεται η αντίθεση επιστήμης-θρησκείας, όταν και ο άνθρωπος φανατίζεται στην ερμηνεία των φαινομένων με χρήση της ημι-γνωσίας του και αναγκάζεται να καταφύγει σε "μεταφυσικά" εργαλεία προκειμένου να αντιμετωπίσει τις φοβίες που προκύπτουν από τη λογική θεώρηση των πραγμάτων. Μεταφυσικά φαινόμενα θα υπάρχουν όσο υπάρχουν και φυσικά, δηλαδή όσο ο άνθρωπος θεωρεί πως κατέχει τη φύση του περιβάλλοντός του.

     

    * Με τη λέξη θρησκεία, στο κείμενο περιγράφεται η θρησκειολατρεία, η εκλογικοποίηση του αντικειμένου που εκείνη πραγματεύεται.

    ** Με τη λέξη επιστήμη περιγράφεται ο επιστημονισμός, δηλαδή η θρησκεία (βλέπε *) που αντιτίθεται στις υπόλοιπες. Και θα διαπιστώσει κανείς ότι οι επιστημονιστές αναγκάζονται  τελικά να καταφύγουν στον κεκαλυμένο αποκρυφισμό, ενώ ταυτόχρονα είναι οι πρώτοι που πιστεύουν ότι υπάρχουν πχ. ΟΥΦΟ ή εξωγήινοι, χωρίς να έχουν ουτέ μία απόδειξη περί αυτού. Δηλαδη, αντεπιστημονικά (δεδομένου ότι η επστήμη απαιτεί πειραματικές ή εμπειρικές αποδείξεις).


    alex4you
    07.07.2009, 14:36

    Παράθεση:

    Το μέλος luisarmstrong στις 05-07-2009 στις 12:55 έγραψε...

    Εμενα μου συμβαινει κατι απαισιο....τεσπα η γιαγια μου πεθανε το 2006....απο τοτε οταν την βλεπω στον υπνο μου παντα μετα θα συμβει κατι ασχημο.....θανατος η κατι που μπορει να συγκλονισει ολον τον κοσμο....2 μερες πριν πεθανει ο ηθοποιος νικος σεργιανοπουλος ειχε ερθει στον υπνο μου και μου μιλουσε....και μου ελεγε συνεχως να βαλω στην τιβι να δω τους δυο ξενους....το εργο που πρωταγωνιστουσε αυτος δηλαδη.....και επεμενε να το δω.....



    Το πρώτο οκ λογικό μου φαίνεται! αλλά αυτό το 2ο μου φαίνεται αρκετά τραβηγμένο μην το παρατραβήξουμε εδώ μέσα με τον κάθενα


    luisarmstrong
    18.07.2009, 14:25

    Παράθεση:

    Το μέλος alex4you στις 07-07-2009 στις 14:36 έγραψε...

     

    Το πρώτο οκ λογικό μου φαίνεται! αλλά αυτό το 2ο μου φαίνεται αρκετά τραβηγμένο μην το παρατραβήξουμε εδώ μέσα με τον κάθενα

     

    δεν σε καταλαβαινω....γιατι να μην ειναι αληθινο αυτο που λεω?????στο κατω-κατω για αυτο το λογο εχει δημιουργηθει το συγκεκριμενο τοπικ......για να εναποθετει ο καθενας τις προσωπικες του εμπειριες........γι΄αυτο ας μην αμφισβητουμε τα γεγονοτα που μας παρουσιαζει το καθε μελος.....δεν νομιζω να υπαρχει καποιος μελος που να θελει να κορο'ι'δεψει  τα υπολοιπα............δεν υπαρχει λογος αλλωστε......{#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------
    solist

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : luisarmstrong στις 18-07-2009 14:26 ]


    sea_like_eyes
    20.07.2009, 11:44

    η δημιουργια του . . . oxygene . . . 

    Υ.Γ j.m.j . . .