ελληνική μουσική
    367 online   ·  210.873 μέλη

    Είναι η αυτοκτονία επιλογή;

    gexrag
    09.08.2007, 16:56
    Επιτέλους τι έχετε πάθει όλοι σας.
    Δεν μπορεί να σας επισημάνει κάποιος κάτι για να αναπτυχθεί πιο σωστά η
    συζήτηση και θυμώνετε χωρίς λόγο.
    Σε υποστήριξα κορίτσι μου και εσύ μου έχεις έτοιμη την κλωτσιά στα αχαμνά. Είπα
    ότι σου ξέφυγε σε μια στιγμή που ο νους σου έτρεχε σε ποια τραγούδια θα
    γράψεις, και εσύ εκτίθεσαι και πάλι. Αν αφαιρεθεί η παράφραφος που αφορά το
    επίμαχο ζήτημα τότε το κείμενο σου στέκει απολύτως.
    Είναι τόσο δύσκολο να διωρθωνόμαστε;
    Είναι τόσο δύσκολο να δούμε τα λάθη μας;
    ή δεν έχουμε μάθει να συναντούμε ανθρώπους που διαφωνούν μαζί μας;
    Αλίμονο αν στον κόσμο συμφωνούσαν όλοι. Δεν θα υπήρχε ΚΑΜΙΑ εξέλιξη.
    ΗΡΕΜΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
    Tren
    09.08.2007, 19:22
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 09-08-2007 στις 16:56 έγραψε...

    Επιτέλους τι έχετε πάθει όλοι σας.
    Δεν μπορεί να σας επισημάνει κάποιος κάτι για να αναπτυχθεί πιο σωστά η
    συζήτηση και θυμώνετε χωρίς λόγο.
    Σε υποστήριξα κορίτσι μου και εσύ μου έχεις έτοιμη την κλωτσιά στα αχαμνά. Είπα
    ότι σου ξέφυγε σε μια στιγμή που ο νους σου έτρεχε σε ποια τραγούδια θα
    γράψεις, και εσύ εκτίθεσαι και πάλι. Αν αφαιρεθεί η παράφραφος που αφορά το
    επίμαχο ζήτημα τότε το κείμενο σου στέκει απολύτως.
    Είναι τόσο δύσκολο να διωρθωνόμαστε;
    Είναι τόσο δύσκολο να δούμε τα λάθη μας;
    ή δεν έχουμε μάθει να συναντούμε ανθρώπους που διαφωνούν μαζί μας;
    Αλίμονο αν στον κόσμο συμφωνούσαν όλοι. Δεν θα υπήρχε ΚΑΜΙΑ εξέλιξη.
    ΗΡΕΜΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ



    Δεν θυμωνει κανεις βρε Gexy συζητηση κανουμε.Ενα παραδειγμα εφερα....
    Πως μου μιλας ετσι???

    Παντως αν επιβαλεται να συμφωνησουμε οπωσδηποτε προτιμω αναμεσα στους δυο μας να συμφωνησεις εσυ.Γιατι πρεπει να συμφωνησω αναγκαστικα εγω?



    Τα τραγουδιααααααααααααααα μου ανοιγουννννννν το μυαλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο παρεπιπτοντωςςςςςςςςςςςςςςςςς


    gexrag
    09.08.2007, 21:13
    Μα συμφωνούνε έτσι κι αλλιώς.
    Ας προσπεράσουμε καλύτερα για να μην διαιωνίζουμε μια διαφωνία με απλά στείρα αντιπαράθεση. Είναι προτιμότερο να ασχοληθούμε με κάτι πιο δημιουργικό.
    Tren
    09.08.2007, 23:59
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 09-08-2007 στις 21:13 έγραψε...

    Μα συμφωνούνε έτσι κι αλλιώς.
    Ας προσπεράσουμε καλύτερα για να μην διαιωνίζουμε μια διαφωνία με απλά στείρα αντιπαράθεση. Είναι προτιμότερο να ασχοληθούμε με κάτι πιο δημιουργικό.




    Αυτο λεω κι εγω αλλα δεν με προσεχεις Δεν παμε να πιασουμε κουβεντα σε κανενα αλλο τοπικ που να μην εχει σχεση με εσωτερικες αναζητησεις και υπαρξιακα?

    Θελεις να μιλησουμε για μπαλα? :bigrazz:: Εγω ειμαι ΑΕΚ
    SOPHIA-MX-4EVER
    10.08.2007, 03:18
    Έφηβες γυναίκες 16-18 ετών είναι οι πιο συχνές υποψήφιες απόπειρας αυτοκτονίας στη χώρα μας. Πεντακόσιες δεκατρείς απόπειρες παιδιών 10-18 ετών μέτρησε σε ένα εξάμηνο (από τον Μάιο ως τον Οκτώβριο του 2006) ομάδα επιστημόνων υπό τον καθηγητή Παιδιατρικής Ανδρέα Κωνσταντόπουλο στο νοσοκομείο Παίδων "Αγλαϊα Κυριακού".
    Από αυτές, εννέα στις δέκα έγιναν από κορίτσια 10-18 ετών και μία στις δέκα από αγόρι.
    Έξι σους δέκα παρ' ολίγον αυτόχειρες είναι παιδιά 16-18 ετών, ενώ ο πιο συχνός τρόπος που επιλέγουν είναι η υπερβολική κατάποση φαρμάκων που δεν χρειάζονται ιατρική συνταγή.
    Την παραπάνω μελέτη έδωσε στη δημοσιότητα ο καθηγητής Ανδρέας Κωνσταντόπουλος, με αφορμή το 25ο Παγκόσμιο Παιδιατρικό Συνέδριο που θα πραγματοποιηθεί στη χώρα μας 25-30 Αυγούστου και στο οποίο αναμένεται να συμμετέχουν περισσότεροι από 8000 επιστήμονες από όλο τον κόσμο.
    Άλλη μία μελέτη των Παίδων "Αγλαϊα Κυριακού" έδειξε ότι ένας στους τέσσερις εφήβους χρησιμοποιεί το διαδίκτυο σε καθημερινή βάση και ένας στους δέκα για περισσότερες από 20 ώρες την εβδομάδα. Ο συχνότερος λόγος της χρήσης του διαδικτύου είναι τα ηλεκτρονικά παιχνίδια.
    Την ίδια ώρα, ένας στους δέκα εφήβους "διασκεδάζει με βίαια παιχνίδια χτυπώντας τα ηλεκτρονικά θύματα", σύμφωνα με τη μελέτη.
    "Υπάρχει συσχετισμός μεταξύ της χρήσης του διαδικτύου και της παραβατικότητας", τόνισε ο Αν. Κωνσταντόπουλος. "Η κατάχρηση του διαδικτύου- πρόσθεσε- ενδεχομένως να υποκρύπτει ψυχοκοινωνικά προβλήματα και να δημιουργεί προβλήματα συμπεριφοράς".
    Ντα. Β.

    Πηγή:
    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ
    Παρασκευή, 13 Ιουλίου 2007


    Μαλλον για καποιος - για παρα πολλους μαλιστα- η αυτοκτονια ειναι επιλογη!
    Ποσο να αντεξει κανεις αυτον τον ματαιο κοσμο???
    Stroumfita456
    24.08.2007, 15:31
    Αυτοκτονία?Είναι επιλογή βέβαια του κάθε ανθρώπου αλλά για να φτάσεις ως εκεί θέλει μεγάλη δύναμη ψυχής....Όσο εύκολο και να ακούγεται τόσο δύσκολο είναι....Αλλά με ποιο δικαώμα δίνεις τέλος στην ζωή σου όταν δεν είναι καν δική σου?Είναι δώρο από τον θεό....
    pol-gt
    27.08.2007, 22:09

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pol-gt στις 29-08-2007 20:19 ]


    kamelia8
    08.04.2008, 20:44
    Παράθεση:

    Το μέλος odos_oveirwv στις 15-11-2005 στις 11:11 έγραψε...

    ...dev einai epilogn, einai apla mia EYKOLH lusn... otidnpote eukolo sigoura dev einai oti to pio elkustiko ston kathena. :)




    kamelia8
    08.04.2008, 20:45
    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 24-08-2007 στις 15:31 έγραψε...

    Αυτοκτονία?Είναι επιλογή βέβαια του κάθε ανθρώπου αλλά για να φτάσεις ως εκεί θέλει μεγάλη δύναμη ψυχής....Όσο εύκολο και να ακούγεται τόσο δύσκολο είναι....Αλλά με ποιο δικαώμα δίνεις τέλος στην ζωή σου όταν δεν είναι καν δική σου?Είναι δώρο από τον θεό....




    dimomarg
    09.04.2008, 21:02
    ναι
    ilias-nekt
    10.04.2008, 00:23
    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 24-08-2007 στις 15:31 έγραψε...

    Αυτοκτονία?Είναι επιλογή βέβαια του κάθε ανθρώπου αλλά για να φτάσεις ως εκεί θέλει μεγάλη δύναμη ψυχής....Όσο εύκολο και να ακούγεται τόσο δύσκολο είναι....Αλλά με ποιο δικαώμα δίνεις τέλος στην ζωή σου όταν δεν είναι καν δική σου?Είναι δώρο από τον θεό....



    CROSS
    10.04.2008, 01:11
    Είναι τρέλα.Αυτοί που το κάνουν,εκείνη τη στιγμή περνάνε τη γραμμή που διαχωρίζει τη λογική απο την παραφροσύνη...και σίγουρα απο τότε που το αποφασίζουν(όσο έχουν ακόμα τα λογικά τους)είναι η προσωποποίηση του εγωισμού και της αναισθησίας.

    SouLRocK
    10.04.2008, 02:40
    Δεν έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις και αυτο που θα πώ είναι προσωπική γνώμη!
    Όσο αφορά τις μικρότερες ηλικίες πιστεύω ότι καποιες καταστάσεις οδήγουν σ'αυτή την απόφαση...και επειδή ο χαρακτήρας διαμορφώνεται..πιστεύω ότι εκεί η λύση της αυτοκτονίας είναι η εύκολη και η παράλογη λύση...θέλει ψυχική δύναμη για να πάρεις αυτή την απόφαση...αλλά προφανώς θέλει περισσότερη ψυχική δύναμη για να ξεπεράσεις τα γεγονότα ή την κατάσταση που βρίσκεσαι και να συνεχίσεις να ζεις!
    ...βέβαια το λόγο θα τον βρει ο καθένας αν ψάξει μέσα στην ψυχή του!
    Τώρα σε μεγαλύτερες ηλικίες ίσως τα πράγματα να είναι χειρότερα και να υπάρχει σαν μόνη επιλογή αλλά θεωρώ και πάλι ότι ο κάθε άνθρωπος πρέπει να ανοίξει στον εαυτό του και άλλες επιλογές και να μη κλειστει σε αυτή!Μπορεί να νομίζει ότι ανοίγει μία πόρτα για να "ξεφύγει" νομίζωντας ότι είναι η σωστή αλλά πιστεύω ότι αν μπεί στο κόπο να ψάξει θα βρει και άλλες πόρτες που οδηγούν στη ζωή!


    Μαζί σας on-air κάθε Κυριακή 12.00-14.00 με "All About Rock" και κάθε Τρίτη 19.00-21.00 με "Μουσικά Αφιερώματα"... γι'αυτούς που αγαπούν τη rock μουσική!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 10-04-2008 02:42 ]


    punkster
    10.04.2008, 16:46
    Σιγουρα ειναι επιλογη, αλλα ειναι και βλακεια!
    Δηλαδη, σου δινεται αυτη η πραγματικα μοναδικη ευκαιρια να ζησεις, και εσυ αποφασιζεις να πεθανεις!
    Σαν να σου δινουν ενα τεραστια μπολ προφιτερολ, και εσυ να το πετας!
    Δεν λεω, μπορει να το φας και να παθεις δηλητηριαση, αλλα μπορει και να ειναι απλα υπεροχο!
    Αν δεν το φας, ομως, δεν θα μαθεις ποτε...
    Προσωπικα, δεν θα αυτοκτονουσα ποτε μονο και μονο γιατι ειμαι τραγικα περιεργη να δω "τη συνεχεια"..... Να ζησω τη ζωη μου μεχρι το τελος! Οσο τραβηξει......


    john1989
    11.04.2008, 14:23
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι λυση,η αυτοκτονια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Τωρα πολλοι αναρωτιουνται(οι οποιοι συνηθως πιστευουν οτι ειναι λυση η συτοκτονια) και τι ειναι λυση???????????
    Αυτο ουτε εγω ξερω να το απαντησω ουτε κανενας αλλος γιατι μερικες φορες μπορει οι συνθηκες να ειναι πολυ δυσκολες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Το μονο που θα ελεγα σε ατομα που αντιμετωπιζουν τετοιες καταστασεις ειναι............
    ΥΠΟΜΟΝΗ και θα περασει...............................................
    Και οτι θα περασει ειναι το μονο σιγουρο,το θεμα παλι ειναι ποσο καιρο θα κρατησει...............................................
    Γενικα θα πω να μην αγχονομαστε αλλα δεν γινεται,οποτε θα ελεγα να τα χουμε καλα με τον ευατο μας............................................
    Το μονο που θα πω στα παιδια που πανε λυκειο ειναι να μην εχουν αγχος και να εχουν αυτοπεποιθηση και φυσικα να δουλευουν-διαβαζουν και ολαθα πανε καλα................................................
    alex4you
    28.03.2009, 16:07

    είναι προσωπική επιλογή αλλά θα πρέπει να σκεφτείς πόσο κόσμο στεναχωρείς με το θάνατο σου!!!!!!!!!!!!!καλύτερα να προσπαθείς και στο αίσχατο σημείο αυτοκτονείς.


    dreamer1
    01.09.2009, 23:40

    χωρις να εχω διαβασει τις προηγουμενες απαντησεις γιατι ειναι πολλες και δεν προλαβαινω θελω να πω και εγω τη γνωμη μου!

    λοιπον...η αυτοκτονια ειναι επιλογη και του ανθρωπου που χανει τη ζωη του αλλα και των αλλων! εξαρταται αμμεσα απο το πως σου συμπεριφερονται οι γυτω σου! και παρολο που λες μην ασχολεισαι με κανεναν χεστους ολους δν μπορεις να μην επηρεαστεις εστω και λιγο καθως ζεις αναμεσα τους καθημερινα! ωστοσο το να αυτοκτονησεις επειδη εχεις καποια προβληματα δν το θεωρω σωστο! θελω να πω ειναι σαν να παραιτησε απο τη ζωη! αλλα μηπως αξιζει να κανεις μια προσπα8εια να την δεις με θετικο τροπο? η ζωη χαμογελα σ'αυτους που ξερουν και την βλεπουν θετικα...αντιθετα υπαρχουν ανθρωποι που φτανουν στην επιλογη της αυτοκτονιας γιατι εχουν ζησει ολα οσα θα ηθελαν ειναι ευτηχισμενοι και γι αυτο θελουν να μαθουν την απαντηση στο αιωνια ερωτημα "που παμε μετα απο δω"...τοτε νομιζω πως εγω προσωπικα δεν κατακρινω κατι τετοιο και το αποδεχομαι αν ειναι αποτελεσμα ωριμης και μακροχρονιας σκεψης! την πρωτη ομως περιπτωση δν μπορω να την συγχωρησω σε καποιον....


    xristos_rock
    02.09.2009, 17:31

    Επιλογή; Τι είδους επιλογή, δηλαδή;
    Πιστεύω ότι από τη στιγμή που κάποιος έχει το δικαίωμα να ζει, δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρεί τις ζωές των άλλων. Πόσο μάλλον τη δική του.
    Δεν είναι επιλογή. Αδυναμία είναι.


    -----------------
    Επιστροφή στο Radio MusicHeaven, Σάββατο 5 Σεπτεμβρίου στις 24.00 τα μεσάνυχτα. Περισσότερες πληροφορίες ΕΔΩ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristos_rock στις 02-09-2009 17:31 ]


    SouLRocK
    02.09.2009, 23:54

    ΟΧΙ.- (τελεία κ παύλα)


    Panagiota19
    01.12.2009, 00:20

    Αρχικά πιστεύω ότι είναι επιλογή του καθενός το τι θα κάνει με τη ζωή του.

    Πιστεύω ακράδαντα ότι ήμαστε οι επιλογές μας.

    Για εμένα είναι πράξη δειλίας η αυτοκτωνία. Σε όλους συμβαίνουν πολύ άσχημα γεγονότα, όμως δε το βάζουμε στα πόδια. Στεκόμαστε απέναντι από τις συνέπειες των πραξεών ή των όσων θα μας φέρει η ζωή μας και τις αντιμετωπίζουμε.

    Είναι το πιο εύκολο πράγμα στις μέρες μας να βάλουμε το πιστόλι στον κρόταφο και να πατήσουμε τη σκανδάλη, ή να κατεβάσουμε ένα κουτί χάπια. Σιγά το δύσκολο!!!!!!!! Το να βρεις όμως τη δύναμη και να παλέψεις το οτιδήποτε σου συμβεί αυτό είναι δύσκολο. Αυτό θέλει θάρρος, υπομονή, επιμονή. Μπορεί πολλές φορές να είναι και επίπονο. Οι άνθρωποι που πάσχουν από καρκίνο δεν αυτοκτωνούν! Κάνουν χημιοθεραπείες, υποβάλονται στη μία εγχείριση μετά την άλλη και όμως... πάντα έχουν ένα χαμόγελο, μέχρι τη τελευταία στιγμή.

    Πολλές φορές κάθομαι και μεμψιμοιρώ. Αφήνω να με πληγώσουν ανούσια πράγματα. Θα ήθελα πολύ να κατοικούσα απέναντι από το Θεαγένειο και κάθε πρωί που θα άνοιγα το παραθυρό μου η ζωή να μου υπενθύμιζε πόσο δύσκολη είναι για κάποιους ή ακόμη χειρότερα πόσο μικρή.

    Η αυτοκτωνία έκτος από πράξη δειλίας είναι και πολλή εγωιστική.

    Εντάξει εσύ αποφάσισες ότι θέλεις να εγκαταλείψεις τον "μάταιο τούτο κόσμο", τους γύρω σου τους σκέφτηκες; 

    Συνήθως οι συγγενείς όσων αυτοκτωνούν δε γνώριζαν κανέναν από τους λόγους που οδήγησαν τον ανθρωπό τους σε αυτή τη κίνηση. Γιατί;; Γιατί οι αυτόχειρες ήταν τόσο εγωιστές που δε μοιράστηκαν το προβλημά τους, στο οποίο οι άνθρωποι που τους αγαπούσαν θα μπορούσαν να δώσουν λύση. Ακόμη όμως και να μη μπορούσαν θα στέκονταν δίπλα τους και θα τους στήριζαν.

    Δεν ήμαστε μόνοι μας σε αυτό τον κόσμο ώστε να μπορούμε να πέρνουμε τέτοιες αποφάσεις, χωρίς δεύτερη σκέψη. 

    Μία βόλτα θα μας κάνει να δούμε τον κόσμο από άλλη οπτική γωνία και μέσα από ένα άλλο πρίσμα.

    Μία επίσκεψη στην οικογενειά μας ή στο σπίτι ενος φίλου θα μας κάνει να καταλάβουμε ότι δεν ήμαστε μόνοι. Αρκεί να δούμε το βλέμμα αυτών των ανθρώπων όταν μας βλέπουν......