ελληνική μουσική
    278 online   ·  210.912 μέλη

    Είναι η αυτοκτονία επιλογή;

    SOPHIA-MX-4EVER
    07.08.2007, 19:41
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 06-08-2007 στις 23:19 έγραψε...

    ΦΙΛΕ StavmanR

    Αξίζει να αναφέρω πως η περίπτωση που αφορά την πτώση από ουρανοξύστη για
    λόγους φωτιάς δεν λογίζεται αυτοκτονία στα μάτια του θεού γιατί δεν υπάρχει
    αρχική πρόθεση για τερματισμό ζωής αλλά αποτελεί λύση ανάγκης επειδή η φωτιά
    είναι πολύ οδυνηρή.


    η φωτια μπορει να συμφολισει τους λογους που σπρωχνουν καποιον στην αυτοκτονια
    τι? επειδη δηλαδη δεν φαινονται?
    η φωτια φαινοταν και ως γνωστον ποναει
    αναλογως ψυχικα προβληματα και σκεψεις εχουν τον ιδιο, μην σας πω, και περισσοτερο πονο
    εξαλλου τιποτα δεν συγκρινεται με τον ψυχικο πονο
    ετσι λοιπον οπως η φωτια ωθησε τον ανθρωπο αυτον να πεσει απ το παραθυρο
    καποιος μεγαλος εσωτερικος πονος, αορατος στους αλλους, ειναι η αιτια που καποιος ανθρωπος αυτοκτονει και ονομαζεται αμαρτωλος
    gexrag
    07.08.2007, 19:52
    Αγαπητή μου αυτός που πηδάει από τον ουρανοξύστη δεν θέλει να πεθάνει. δεν βλέπει απλά άλλη διέξοδο διαφυγής. Αυτός που δεν αντέχει την ψυχολογική πίεση απλά δεν κάνει υπομονή. Έχω αναλύσει ήδη τα σχετικά κάπου για τον έλεγχο της σκέψης. Με τον έλεγχο της σκέψης έδιωξα κάθες σκέψη που με ωθούσε στην αυτοκτονία και σήμερα απλά συζητώ μαζί σου. κάποιοι δεν αντέχουν. Για τα υπόλοιπα θα απαντήσω σε λίγο μια που έχουν σχέση με ερωτήματα της άλλης φίλης της επίσης γλυκιάς όπως εσύ Tren
    Γιατί άλλαξες την φωτογραφία; Πάντως και το σκυλάκι έχει επίσης φωτωγένεια.
    gexrag
    07.08.2007, 20:20
    Ο Θεός όρισε την πτώση του ανθρώπου στην θνητή κατάσταση και κατά συνέπεια προσβάλλεται από οργανισμούς και αρρωσταίνει. Επίσης στο σώμα του πλέον επέρχεται η φθορά του χρόνου με αποτέλεσμα τον θάνατο κάποια στιγμή.
    Όρισε επίσης την σωτηρία του και τον χρόνο της επαναφοράς του στην αθάνατη κατάσταση οπότε και θα δοθεί σε όσους αξίζουν σωτηρία η αιώνια ζωή.
    Εδώ αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ΘΕΟΣ θα έρθει η ώρα που θα ζητήσει συγνώμη από όλους μας για το οδυνηρό σημείο του θανάτου το οποίο θα ζήσουμε. Κάποιοι θα αμφισβητήσουν τα σχετικά αλλά υπάρχουν γέροντες μοναχοί στα μοναστήρια που αν τους ρωτήσουν θα το επιβεβαιώσουν καθώς και πολλά άλλα που αναφέρονται στο κείμενο και σκανδαλίζουν την σκέψη τους. (θα προτιμούσα όσοι δεν πιστεύετε να μην το σχολιάσετε αλλά να προσπαθήσετε να το διαψεύσεται ρωτώντας αυτούς που γνωρίζουν.
    Αν παρατηρήσετε λοιπόν τους ανθρώπους που διηγούνται τα άπειρα θαύματα θα δείτε ότι είναι άνθρωποι της πίστης. Πιστεύουν τόσο πολύ και προσεύχονται τόσο θερμά που ο Θεός δεν τους αρνείται και τους ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ. Ανίατος καρκίνος έχει θεραπευτεί με ιατρικές βεβαιώσεις και οι ειδικοί σε θέματα αθείας μιλούν για αυτοθεραπεία. Δεν έχουν την επιστημονική γνώση οι Ιατροί που διάγνωσαν τον καρκίνο και έχουν την γνώση αυτοί που έχουν πτυχίο φυσικής ή καλύτερα πτυχίο στον τομέα της αμφισβήτησης.
    Αυτά όλα αποτελούν την ΑΓΑΠΗ του θεού που επεμβαίνει σπάνια. Πονάει όταν πονάμε αλλά θέλει να σκληραγωγηθούμε και να μάθουμε να αντέχουμε. Όλα αυτά συμβαίνουν στα πλαίσια της ολοκλήρωσης της ψυχής όπως περιγράφεται από τον Πατέρα ή καλύτερα Άγιο Μάξιμο τον Ομολογητή στο βιβλίο του ¨Η ασκητική φιλόσοφία". Εκεί περιγράφονται τα στάδια που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί η ψυχή και σας παρακαλώ όσοι επιθυμείτε να το διαβάσετε χωρίς μάλιστα να έχετε πρόθεση να ασκητέψετε.
    Κλέινοντας αναφέρω ότι ο Θεός αφήνει τον άνθρωπο να πονάει κάποιες φορές αλλά στο τέλος δίνει πολύ περισσότερα από όσα θα μπορούσε κανείς να φανταστεί.
    Ακόμη και εγώ που σας παρουσιάζομαι να κατέχω μέρος της σχετικής γνώσης στην πραγματικότητα είναι απειροελάχιστα αυτά που γνωρίζω μπροστά σε αυτά που χρειάζονται για να σας περιγράψει κανείς την ΑΓΑΠΗ που είναι ο Θεός.
    Tren
    07.08.2007, 21:32
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 07-08-2007 στις 19:25 έγραψε...

    Γλυκιά μου Tren
    Ο πόνος του άλλου πάντα με άγγιζε. Για χρόνια δεν μπορούσα να μπω σε νοσοκομείο γιατί δεν μπορούσα να βλέπω φαινόμενα σαν αυτά που περιγράφεις. Έχασα φίλους σε τροχαία αλλά και μια πολύ αγαπημένη μου ξαδέρφη από τον καρκίνο. Πήγαινα να την δω όσο συχνά ήταν δυνατό και πονούσε εκείνη σωματικά και εγώ ψυχικά. Την έβλεπα πόσο αγώνα έκανε για να μου δείξει ότι είναι δυνατή και σκεφτόμουν να μην την ξαναδώ για να μην την φέρνω σε δύσκολη θέση. Λίγο πριν το τέλος κατάλαβα πως χαίρονταν και αισθανόταν την αγάπη μου και τον πόνο μου γιαυτήν και μου έλεγε με ένα βλέμα αγάπης μόνο μην στεναχωριέσαι όταν δεν μπορούσε να αρθρώσει μια λέξη.
    Πιστεύεις ότι μπορεί ένας άνθρωπος σαν και εμένα όταν σας μιλάει για αγάπη να προσπεράσει εύκολα τέτοιες καταστάσεις; ΟΧΙ βέβαια.
    Σας μιλάω για αγάπη και ευαισθησίες όταν πολλοί θα με χαρακτήριζαν μη ανδροπρεπή. Στην πρταγματικότητα η αποστροφή στον πόνο του άλλου είναι πολύ ΜΕΓΑΛΗ ΔΕΙΛΙΑ και τέτοιοι άνθρωποι πρέπει να χαρακτηρίζονται ως μη ανδροπρεπείς. Δεν λέω αδερφές γιατί εκεί ανήκουν δυο κατηγορίες γυναικών που θα λερωθούν με αυτό τον χαρακτηρισμό και δεν πρέπει. Είναι οι Μοναχές και οι αδελφές νοσοκόμες. Η αποστροφή αυτή στον πόνο του άλλου γίνεται και ταυτόχρονα καλλιεργείται μια σκληροκαρδία η οποία οδηγεί στην αναισθησία των ψυχών. Οι ψυχικές αισθήσεις είναι πολύ ανώτερες και ο ψυχικός ο πόνος δεν συγκρίνεται με τον σωματικό.
    Συνεχίζω σε λίγο με θέμα την Δικαιοσύνη του Θεού στην οποία ανφέρθηκες.




    Gexy !Εισαι πολυ εξυπνος ανθρωπος.Αν υπαρχει ενας λογος που συνδιαλεγομαι μαζι σου ειναι μονο αυτος.Να το ξερεις.Για καποιους εισαι ισως ο τρελος του χωριου,για μενα προσωπικα ομως μια μεγαλη προκληση.
    Εχω τεραστια υπομονη.Επισης να το ξερεις

    Θα επανελθω αργοτερα αναλυτικοτερα για ολα οσα παραθετεις γιατι εχω που γραφω κατι cdακια τωρα και δεν μπορω να συγκεντρωθω.Active Member γραφω .Τους ξερεις?Να τους ψαξεις ,αξιζει τον κοπο.Ελληνικο στιχο εχουν και λαλανε σουπερ!!!!!!!
    Tren
    07.08.2007, 23:15
    Επανηλθα

    Καταρχας δεν λερωνεται κανεις με τον χαρακτηρισμο αδερφες.Μου πατησες κουμπι χωρις να το θελεις και οσο κι αν περασε μεσα στο κειμενο σου η συγκεκριμενη φραση ψιλοκρυμμενη στη ροη ,ακομα μεσα στο μυαλο μου εγω την βλεπω να αναβοσβηνει με κοκκινα κεφαλαια γραμματα.
    Με βαση την προκαταλειψη και τον ρατσισμο δεν υφισταται καμμια μορφη αγαπης.

    Δευτερον θα μου επιτρεψεις να πω πως τα περι αβασταχτου ψυχικου πονου αφορουν ανθρωπους χορτατους με στεγη και με ολα τα προς το ζειν.
    Αγαπητε μου οταν γουργουριζει το εντερο σου ,κανει τοσο θορυβο που δεν μπορεις και να θες ν'ακουσεις τις εγκεφαλικες σου νοτες.Επισης ο σωματικος πονος ειναι πολυ ανωτερος και ασυγκριτα ανυποφορος με τον ψυχικο.Παραδειγματα υπαρχουν πολλα γυρω μας,αρκει να δεις ολους οσους χασανε δικα τους ανθρωπους και επιβιωσαν δυναμικα.Αντεξαν.
    Η αυτοκτονια προκυπτει σαφως ΚΑΙ απο ψυχολογικα αιτια οχι ομως αποκλειστικα και αυτο οφειλειι να γινει δεκτο σαν βαση στην κουβεντα.Ειναι θεμα χαρακτηρα.Διαπιστωση που μας φερνει ακομη μια φορα μπροστα στο θαυμα της μοναδικοτητας καθε ανθρωπου.Μοναδικοτητα που χαρισε στο ανθρωπινο ειδος καποιος η κατι καπου καποτε...

    Μοναδικοτητα που κατοχυρωνουμε βαση των επιλογων μας και της συμπεριφορας μας απεναντι σ'αυτες.
    Μοναδικοτητα που επισης κατοχυρωνουμε μεσω της ατομικης μας κρισης και επιγνωσης των αντοχων μας.
    Μοναδικοτητα που επιτρεπει στον καθενα μας το δικαιωμα να ελεγχει τον εαυτο του.Η και να μην τον ελεγχει.
    Εκκατομυρια ανθρωποι σ'ολο τον πλανητη αυτην την στιγμη ανοιγοκλεινουν τους διακοπτες τους.Δεν βλεπουμε τα φωτα τους να αναβοσβηνουν εμεις,αλλα το κανουν.ON και OFF ειναι ολος ο κοσμος Gexy!

    Κοιτα την εικονα!Και ζησε ετσι μεχρι τα βαθια γεραματα.Μπορεις???Μιλα αυτου του παιδιου για την Αληθεια σου και για τον Θεο σου.Αλλα να το κοιτας στα ματια.Και να σαι εκει πανω μαζι του στην ταρατσα .Τοτε θα πω ΝΑΙ .Εχει μια αποστολη ο ανθρωπος.Δωστου ελπιδα ν'αντεξει την κολαση που ζει.Γιατι αν δεν αντεξει και εγκαταληψει...αυριο παλι πινοντας τον καφε σου θα το αποκαλεσεις αμαρτωλο...
    Αυτη ειναι η αποστολη του ιερεα Gexy και του καθενα που αυτοβαπτιζεται ενδιαμεσος.Δεν ειναι το αν θα φαμε τα βλητα μας με λαδι η οχι την Μ.Παρασκευη...



    επισυναπτόμενα: fear.jpg 
    neerie
    08.08.2007, 12:30
    Τελικά όλα έχουν να κάνουν με τη θεώρηση του καθενός για την ανθρώπινη ύπαρξη και την ίδια τη ζωή...

    Προσωπικά θεωρώ ότι η ζωή που μου δόθηκε (χωρίς εγώ να το ζητήσω ή να το επιδιώξω) είναι ένα δώρο. Το δώρο αυτό μου δίνεται η ευκαιρία να το αξιοποιήσω σε σχέση με τα χαρίσματα, το περιβάλλον και τους ανθρώπους στη διάθεση και στο δρόμο μου για να κερδίσω κάτι πολύ μεγαλύτερο. Είναι αν θέλετε το εισιτήριο μου για κάτι πολύ ανώτερο και όχι προσωρινό. (Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε με απασχολεί η ζωή εδώ ή το τι γίνεται γύρω μου). Τo δώρο, και μάλιστα όταν είναι τόσο πολύτιμο, δεν το πετάμε στα σκουπίδια. Άλλωστε μια φορά μας δίνεται... Δεν έχει restart!

    Όσο δύσκολες κι αν είναι οι συνθήκες, πάντα υπάρχει η επιλογή για να δούμε τα πράγματα διαφορετικά, να πάρουμε τα καλά που μας συμβαίνουν και να τα αξιοποιήσουμε στο μέγιστο. Είναι θέμα ελπίδας, αισιοδοξίας, δύναμης, πίστης, αγάπης. Αυτές είναι οι κινητήριες δυνάμεις που υπάρχουν στον καθένα μας!
    Έχει τόσες δυνατότητες η ζωή και στο χέρι μας είναι να τις αξιοποιήσουμε σωστά. Είναι πιστεύω αχαριστία να πετάξω τη ζωή μου σκεφτόμενη ότι τελικά δε με ευχαριστεί, δε μου κάνει.

    Η ζωή δεν έχει αξία μόνο όταν περπατά, μιλά, βλέπει, ακούει και μυρίζεται κάποιος! Η ζωή έχει αξία όταν κάποιος αγαπά, αγαπιέται, αισθάνεται, σκέφτεται, επικοινωνεί, προσφέρει. Αυτά μπορούμε να τα κάνουμε όλοι. Κατ΄επιλογήν όμως. Κι αυτά δίνουν αξία στη ζωή μας.

    Σκοπός δεν είναι εξάλλου να ζω εδώ μες την τρελλή χαρά, άρα με το που πέφτω στο κρεββάτι του πόνου, για παράδειγμα, πάει, τελείωσε, ξόφλησα, τώρα δεν έχω πια αξία και καλύτερα να την κάνω. Περισσότερη αξία μάλιστα έχουν ο άνθρωποι που υποφέρουν διότι αυτοί έχουν ζήσει τη ζωή στο μέγιστο, έχουν μάθει πολλά, είναι απίστευτα δυνατοί και μπορούν να μας μάθουν δυο τρία πράγματα κι εμάς τους πιο «τυχερούς»...

    Απομένει να κάνουμε τις σωστές επιλογές για να αξιοποιήσουμε στο μέγιστο δυνατό βαθμό αυτό το όμορφο δώρο που λέγεται ζωή. Και τότε ίσως σκεφτούμε να ευχαριστήσουμε για όλα αυτά που απλόχερα μας δόθηκαν...

    Και δε μιλώ εκ του ασφαλούς. Ένας αγαπημένος μου φίλος είναι ακόμα στη ζωή επειδή απέτυχε στις πολλές προσπάθειες του να την τερματίσει. Στεναχωριέμαι απίστευτα στη σκέψη και μόνο ότι θα μπορούσε κάποτε να το πετύχει κι ελπίζω ειλικρινά ότι δε θα ξανασυμβεί, τον αγαπώ πάρα πολύ... Ο ίδιος κρατιέται από τη λίγη αγάπη που υπάρχει γύρω του, κι από την πολλή αγάπη που αυτός έχει να δώσει και αυτό τον κάνει έστω λίγο ευτυχισμένο εδώ... Επίσης από την ελπίδα στο Θεό ότι κάποτε τα πράγματα θα καλυτερέψουν και ότι έχει ο Θεός για όλους μας...


    Tren
    08.08.2007, 14:34
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 08-08-2007 στις 04:54 έγραψε...

    Tren,

    Από την πρώτη, μέχρι την τελευταία λέξη.....








    Σηκω χορεψε κουκλιιιιιι μου να σε δω να σε χαρωωωωωωωωωωω τσιφτετεεεεεεελιιιιι τουρκικο..... (δωσε βαση τωρα εδω στον στιχο φιλεναδα γιατι εχει πολυ σημασια και παμε παλι μαζι με το παλαμακι)

    νιναναιγιαβρουμνιναναιναι....χαχαχα..ωπα!





    gexrag
    08.08.2007, 18:25
    Αγαπητή neerie
    Δεν έχω λόγια να εκφράσω αυτό που νιώθω για ότι διάβασα. Έτσι είναι και θα
    μείνω μόνο στον φίλο σου που προσπάθησε να αυυτοκτονήσει.
    Πες του να διώξει το σκουλήκι από τον νου του που τον ωθεί στην αυτοκτονία.
    Είναι μια βδέλλα που δύσκολα αποβάλλεται. Εύχομαι να μην προσπαθήεσει ποτέ
    ξανά να δώσει τέλος στη ζωή του.

    Αγαπητή Tren
    Δεν έχεις συνηδητοποιήσει τι σημαίνει ψυχικός πόνος.
    Δεν τον πιάνουν τα παυσίπονα αλλά μόνο τα ψυχοφάρμακα με τις γνωστές
    συνέπειες που ακολουθούν με την χρήση τους.
    Επανέλαβες κάποιες περιπτώσεις που συναντάμε στην ζωή, αδικίες μεγάλες θα
    έλεγα όπου η αποστολική εκλησία της Ελλάδος έχει πολύ μεγάλο κοινωνικό έργο.
    Θα μπορούσα να προσθέσω πολλά περισσότερα αλλά θα μείνω μόνο στην
    εκμετάλευση των παιδιών στην Ασία όπου υπάρχει επίσης πολύ μεγάλο Έγκλημα.
    Βλέπεις δεν περνούν απαρατήρητες οι αδικίες στον κόσμο από μένα μια που έπίσης με αγγίζουν.
    ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ είναι ΑΔΙΚΙΕΣ [που πηγάζουν από τον άνθρωπο και δεν
    εγκρίνει ο θεός. Δεν επεμβαίνει στα πλαίσια της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ που έχει θέσει και
    τώρα άρχισα και πάλι να επαναλαμβάνομαι.
    ΜΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΔΙΚΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.
    Tren
    08.08.2007, 18:59
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 08-08-2007 στις 18:25 έγραψε...


    Αγαπητή Tren
    Δεν έχεις συνηδητοποιήσει τι σημαίνει ψυχικός πόνος.




    Θα επανελθω αργοτερα γιατι παλι ειμαι απασχολημενη αυτη τη στιγμη.
    Σημερα γραφω αλλο cd με best of Archive

    Fuck U- Archive

    There’s a look on your face I would like to knock out
    See the sin in your grin and the shape of your mouth
    All I want is to see you in terrible pain
    Though we won’t ever meet I remember your name
    Can’t believe you were once just like anyone else
    Then you grew and became like the devil himself
    Pray to god I can think of a nice thing to say
    But I don’t think I can so fuck you anyway
    You are scum, you are scum and I hope that you know
    That the cracks in your smile are beginning to show
    Now the world needs to see that it’s time you should go
    There’s no light in your eyes and your brain is too slow
    Can’t believe you were once just like anyone else
    Then you grew and became like the devil himself
    Pray to god I can think of a nice thing to say
    But I don’t think I can, so fuck you anyway
    Bet you sleep like a child with your thumb in your mouth
    I could creep up beside put a gun in your mouth
    Makes me sick when I hear all the shit that you say
    So much crap coming out it must take you all day
    There’s a space left in hell with your name on the seat
    With a spike in the chair just to make it complete
    When you look at yourself do you see what I see
    If you do why the fuck are you looking at me

    Why the fuck why the fuck are you looking at me


    There’s a time for us all and I think yours has been
    Can you please hurry up cos I find you obscene
    We can’t wait for the day that you’re never around
    When that face isn’t here and you rot underground
    Can’t believe you were once just like anyone else
    Then you grew and became like the devil himself
    Pray to god I can think of a nice thing to say
    But I don’t think I can so fuck you anyway

    So fuck you anyway


    Gexy θιγεις ενα πολυ λεπτο θεμα.Θα το χοντρυνω μολις βρω χρονο..




    MyNameIsDo
    08.08.2007, 19:13
    Να πώ κι εγώ κάτι .. τσόντα-σπόντα.. γιατί.. με το συμπάθειο, αλλά σ΄ αυτό το θέμα μοιάζετε μ΄ εκείνο το σκυλί που κυνηγάει την ουρά του.. Και δεν ζαλίζεται να πέσει το άτιμο.
    Άν κάτι μας κάνει να διαφέρουμε από εκείνο το σκυλί είναι πως ποτέ δεν του έχει περάσει ούτε κατά διάνοια από το νού να αυτοκτονήσει. Μπορεί να πέσει σε μια αιώνια κατάθλιψη, όπως πολλά καημένα ζωντανά πού χουμε καθηλώσει σε κλουβιά να μας κρατούν συντροφιά.. αλλά θα αφεθεί στην βαριά του θλίψη, μέχρι να έρθει απο μόνος του ο θάνατος-λύτρωση..
    Ε ναι λοιπόν κύριε διοικητά.. επιμένω, η αυτοκτονία είναι αποτέλεσμα ελεύθερης βούλησης. Ά.. επιλογή δηλαδή!! Εμένα πάντως δε μου είχε πετύχει η αυτοκτονία πρίν πολλά πολλά χρόνια, κι έτσι άλλαξα γνώμη!
    StavmanR
    08.08.2007, 19:36
    Και ποια η γνώμη σου πχ. για τις φάλαινες οι οποίες αυτοκτονούν μόλις πεθάνει ο σύντροφός τους; Και μάλιστα πεθαίνουν με πολύ πιο επώδυνους τρόπους από αυτούς που μπορεί να "επιλέξει" ένας άνθρωπος. Βγαίνουν στην ακτή και πεθαίνουν από ασφυξία που διαρκεί μεγάλα χρονικά διαστήματα, αφού πρώτα συντριβούν τα σωθικά κάτω από το τεράστιο βάρος. Εγώ πχ. αν αποφασίσω να πνιγώ, σε 45" θα έχω χάσει τις αισθήσεις μου και σε 10' θα καταλήξω. Εκτός αν η ερώτηση περιλαμβάνει μόνο τα συμπαθή τετράποδα, οπότε θα ρίξω μία ματιά σε έρευνες για να επανέλθω...
    SOPHIA-MX-4EVER
    08.08.2007, 19:37
    Παράθεση:

    Το μέλος MyNameIsDo στις 08-08-2007 στις 19:13 έγραψε...

    Να πώ κι εγώ κάτι .. τσόντα-σπόντα.. γιατί.. με το συμπάθειο, αλλά σ΄ αυτό το θέμα μοιάζετε μ΄ εκείνο το σκυλί που κυνηγάει την ουρά του.. Και δεν ζαλίζεται να πέσει το άτιμο.
    Άν κάτι μας κάνει να διαφέρουμε από εκείνο το σκυλί είναι πως ποτέ δεν του έχει περάσει ούτε κατά διάνοια από το νού να αυτοκτονήσει. Μπορεί να πέσει σε μια αιώνια κατάθλιψη, όπως πολλά καημένα ζωντανά πού χουμε καθηλώσει σε κλουβιά να μας κρατούν συντροφιά.. αλλά θα αφεθεί στην βαριά του θλίψη, μέχρι να έρθει απο μόνος του ο θάνατος-λύτρωση..
    Ε ναι λοιπόν κύριε διοικητά.. επιμένω, η αυτοκτονία είναι αποτέλεσμα ελεύθερης βούλησης. Ά.. επιλογή δηλαδή!! Εμένα πάντως δε μου είχε πετύχει η αυτοκτονία πρίν πολλά πολλά χρόνια, κι έτσι άλλαξα γνώμη!



    τι σε έκανε να αλλάξεις γνώμη?
    μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη?
    φαίνεται ενδιαφέρον
    MyNameIsDo
    08.08.2007, 20:08
    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 08-08-2007 στις 19:37 έγραψε...

    τι σε έκανε να αλλάξεις γνώμη?
    μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη?
    φαίνεται ενδιαφέρον



    Βασικά δεν πέτυχε. Και σκέφτηκα.. και σκέφτηκα.. κι ένιωσα.. Ξέρεις όμως ο κάθε άνθρωπος (ώς ένα βαθμό) βιώνει πολύ ξεχωριστά τη ζωή. Άν θα ήθελες να σου εξηγήσω περισσότερα ευχαρίστως να σου στείλω ΠΜ. Άν και επιμένω, ίσως η δική μου απάντηση, δεν δώσει σ΄εσένα καμιά απάντηση.
    MyNameIsDo
    08.08.2007, 20:13
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 08-08-2007 στις 19:36 έγραψε...

    Και ποια η γνώμη σου πχ. για τις φάλαινες οι οποίες αυτοκτονούν μόλις πεθάνει ο σύντροφός τους; Και μάλιστα πεθαίνουν με πολύ πιο επώδυνους τρόπους από αυτούς που μπορεί να "επιλέξει" ένας άνθρωπος. Βγαίνουν στην ακτή και πεθαίνουν από ασφυξία που διαρκεί μεγάλα χρονικά διαστήματα, αφού πρώτα συντριβούν τα σωθικά κάτω από το τεράστιο βάρος. Εγώ πχ. αν αποφασίσω να πνιγώ, σε 45" θα έχω χάσει τις αισθήσεις μου και σε 10' θα καταλήξω. Εκτός αν η ερώτηση περιλαμβάνει μόνο τα συμπαθή τετράποδα, οπότε θα ρίξω μία ματιά σε έρευνες για να επανέλθω...



    Η γνώμη μου δεν έχει σημασία, όπως και η γνώμη αυτών που αποφάσισαν πως οι φάλαινες αυτοκτονούν. Εξάλλου τον κόσμο τον μετράμε στα μέτρα μας..
    Όμως ναι, ρίξε μια ματιά σε έρευνες.. αλλά σε έρευνες εντάξει? Όχι σε άρθρα περιοδικών γενικής κατανάλωσης.
    StavmanR
    08.08.2007, 20:36
    Αν η γνώμη σου δεν είχε όντως καμία σημασία, δεν θα είχες λόγο να την παραθέσεις ευθύς εξαρχής. Αναφέρθηκες στον αποκλεισμό των πλην του ανθρώπου όντων στην αυτοκτονία, γεγονός το οποίο με βρίσκει αντίθετο.

    Αυτοκτονώ=Σκοτώνω τον εαυτό μου. Οι φάλαινες αποδεδειγμένα οδηγούνται στην ακτή όπου και θέτουν τέλος στη ζωή τους. Το γεγονός πως δεν θέλουν να σωθούν, προφανώς αποδεικνύεται από τις κινήσεις των οικολόγων που προσπαθούν να τις σώσουν και εκείνες δεν ανταποκρίνονται θετικά στις περισσότερες περιπτώσεις.

    Τα περί περιοδικών γενικής κατανάλωσης κλπ. τα παραβλέπω επιμελώς, καθώς δεν βλέπω το λόγο να γίνονται τέτοιου είδους αναφορές. Παρεμπιπτόντως ποια είναι αυτά τα περιοδικά ώστε να τα αποφεύγω;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 08-08-2007 20:50 ]


    MyNameIsDo
    08.08.2007, 20:59
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 08-08-2007 στις 20:36 έγραψε...

    Αν η γνώμη σου δεν είχε όντως καμία σημασία, δεν θα είχες λόγο να την παραθέσεις ευθύς εξαρχής. Αναφέρθηκες στον αποκλεισμό των πλην του ανθρώπου όντων στην αυτοκτονία, γεγονός το οποίο με βρίσκει αντίθετο.


    Ναι έχεις δίκιο και συγνώμη για την δογματική απάντηση.. Ήθελα να πώ πως μπροστά στην αλήθεια (που σήμερα τουλάχιστον θεωρούμε την επιστημονικά αποδεδειγμένη αλήθεια), οι γνώμες μας χρησιμεύουν απλά ώς εναρκτήριες προφάσεις.. Νομίζω κάπως έτσι αρχίζει και η φιλοσοφία να εμπλέκεται με την επιστήμη.
    Ξέρεις κάτι, ξέχνα με απο αυτήν την συζήτηση.. παρέθεσα κι εγώ μια άποψη.. τσόντα-σπόντα.
    StavmanR
    08.08.2007, 21:05
    Καλώς την παρέθεσες, καθώς καμία συζήτηση δεν έχει νόημα χωρίς προσωπικές απόψεις.
    Δεν υπάρχει λόγος να αυτοεξορίζεσαι από μία συζήτηση.


    Tren
    09.08.2007, 01:19
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 08-08-2007 στις 18:25 έγραψε...

    Αγαπητή Tren
    Δεν έχεις συνηδητοποιήσει τι σημαίνει ψυχικός πόνος.



    Ακου Γιωργο.

    Καθε ανθρωπος προσβαλεται με διαφορετικα πραγματα.

    Προσωπικα το παραπανω δικο σου πορισμα αποτελει την μεγαλυτερη προσβολη που εχω δεχτει ποτε απο ανθρωπο.
    Ειναι αυθαιρετο και προστυχο.


    gexrag
    09.08.2007, 16:18
    Γλυκιά μου Tren
    Προχθές έγραψες τα παρακάτω που αποτελούν την δεύτερη παράγραφο του
    κειμένου που μας παράθεσες:

    Δευτερον θα μου επιτρεψεις να πω πως τα περι αβασταχτου ψυχικου πονου
    αφορουν ανθρωπους χορτατους με στεγη και με ολα τα προς το ζειν.
    Αγαπητε μου οταν γουργουριζει το εντερο σου ,κανει τοσο θορυβο που δεν μπορεις
    και να θες ν'ακουσεις τις εγκεφαλικες σου νοτες.Επισης ο σωματικος πονος ειναι
    πολυ ανωτερος και ασυγκριτα ανυποφορος με τον ψυχικο.Παραδειγματα υπαρχουν
    πολλα γυρω μας,αρκει να δεις ολους οσους χασανε δικα τους ανθρωπους και
    επιβιωσαν δυναμικα.Αντεξαν.
    Η αυτοκτονια προκυπτει σαφως ΚΑΙ απο ψυχολογικα αιτια οχι ομως αποκλειστικα
    και αυτο οφειλειι να γινει δεκτο σαν βαση στην κουβεντα.Ειναι θεμα
    χαρακτηρα.Διαπιστωση που μας φερνει ακομη μια φορα μπροστα στο θαυμα της
    μοναδικοτητας καθε ανθρωπου.Μοναδικοτητα που χαρισε στο ανθρωπινο ειδος
    καποιος η κατι καπου καποτε...

    Στην τέταρτη σειρά γράφεις:
    Επισης ο σωματικος πονος ειναι πολυ ανωτερος και ασυγκριτα ανυποφορος με τον ψυχικο.

    Χαίρομαι γιατί διευκρινίζεις ότι το παραπάνω αποτελέι κάτι που σου ξέφυγε απλά και δεν το πιστεύεις.
    Όταν το διάβασα δεν πίστευα στα μάτια μου και αναρωτιώμουν είναι δυνατόν να πιστεύεις κάτι τέτοιο;
    ΣΥΓΝΩΜΗ που σε φέρνω σε δύσκολη θέση αλλά δυστυχώς τα γραπτά μένουν και το
    παρόν δεν επιδέχθηκε καμία διαστρέβλωση.

    Βλέπετε φίλοι μου
    πόσο εύκολο είναι να παρεξηγηθεί κάποιος όταν κάνει ένα μικρό λάθος όπως η αγαπητή Tren!

    Σε όλους μας συμβαίνει συχνά κάτι παρόμοιο γιαυτό μην βιάζεσται να πυροβολείτε
    πριν ζητήσετε και λάβετε τις απαραίτητες διευκρινίσεις. Πολλές φορές λανθάνει η
    γλώσσα και σε άλλες η σκέψη και εγώ δεν αποτελώ εξαίρεση γιαυτό όταν μου
    συμβαίνει διωρθώστε με απλά, Τεκμηριώστε την θέση σας προσεκτικά γιατί είναι
    εύκολο να την πατήσετε όπως κάποιος φίλος από τα παλιά.

    Tren
    09.08.2007, 16:41
    Το μέλος gexrag στις 08-08-2007 στις 18:25 έγραψε...

    Αγαπητή Tren
    Δεν έχεις συνηδητοποιήσει τι σημαίνει ψυχικός πόνος



    Το κειμενο που παρεθεσα αναφερεται ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ψυχικου πονου και σωματικου και ΔΕΝ αναφερεται στην προσωπικη μου συνηδητοποιηση ψυχικου πονου.Λαθος διαβαζεις.Να το κοιταξεις αυτο.

    Το κειμενο που παρεθεσα το πιστευω απολυτα και για να σου αποδειξω οτι στεκει κιολας μπορω ανα πασα στιγμη να σου χωσω μια γερη κλωτσια στα αχαμνα και μετα να σε ρωτησω για το πως αισθανεσαι ψυχολογικα η να κατσουμε να αναλυσουμε τα ψυχολογικα σου.