ελληνική μουσική
    755 online   ·  210.861 μέλη

    Έτσι είμαι,δεν αλλάζω ...Ισχύει;;

    DavidDT
    17.11.2005, 18:56
    Είναι ένα απο τα ζητήματα που με απασχολεί τις τελευταίες μέρες,και θα ήθελα τη γνώμη σας.Ισχύει τελικά αυτός ο ισχυρισμός;;;
    Κάθε απάντηση,θα με βοηθήσει.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    thank
    17.11.2005, 20:15
    Χωρίς να το σκεφτώ ιδιαίτερα, εχω την αίσθηση πως τέτοια ερωτήματα απασχολούν όλους μας... Δεν ξέρω αν υπάρχει ενας γενικός κανόνας περί του ορθού ή μη .. Θα έλεγα όμως ότι, τουλάχιστον σε μένα, κολλάει περισσότερο αυτή η στάση, ("δεν αλλάζω") όταν έχω να κάνω με αυτό που ονομάζουμε "θεμελιώδεις αρχές", βασικές πορείες ζωής, ανάγκες, συμπεριφορές και αισθήματα που αποτελούν καθοριστικό μου στοιχείο. Σε τέτοιες περιπτώσεις, ναι .. οι αλλαγες ειναι δύσκολες και δεν ξέρω αν χρειάζεται να γίνουν.

    Ομως, το τι θεωρεί κανείς θεμελιώδη αρχή .. πως αυτή έρχεται σε αντίθεση, συμπληρώνει άλλα στοιχεία μας ... κλπ .. ειναι υποκειμενικό ... Και καμμία φορά ( η ενδεχομένως πολλές) εμείς οι ίδιοι αυθαιρετούμε στο να ονομάζουμε κάποιες αρχές ή στάσεις μας "βασικές" ... γιατί απλά ειναι το μεγάλο άλλοθι απέναντι στην αλλαγή μας.

    Σε όλα τα άλλα .. δεν νομίζω πως αυτό μπορεί να ισχύει ως κανόνας. Μαλλον πρόκειται για επίκληση, δικαιολογία .. Πρέπει να διακρίνουμε και να στεκόμαστε με ευθύτητα απέναντι στους λόγους, στα ερεθίσματα που προκαλούν μια ενδεχόμενη αλλαγή μας. Αν ειναι εντονα, συγκλονιστικά, ανατρεπτικά .. τότε πράγματι μπορεί να κλονίσουν και αρχές, συνήθειες, στάσεις ζωής που τις θεωρούμε ισχυρές. Πρέπει να ειμαστε ανοιχτοί, απέναντι σε τέτοια ερεθίσματα ? Αρχικά λέω ναι ..

    Ανοιξες πάντως πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα ...

    Και κάτι αλλο .. αναφέρθηκες (κι εγω το ίδιο) σε άτομα .. Αν επεκτείνουμε αυτό το ερώτημα σε κοινωνίες ... σε αισθητικές .. σε ιδεολογίες ..., υπερβαίνοντας τον δικό μας προσωπικό χώρο .. τοτε ... και εκει χρειάζονται απαντησεις. (ισως το λεω επηρεασμένος απο το κλίμα των ημερών.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 23-11-2005 14:57 ]
    maria21
    18.11.2005, 02:45
    όπως οι καιροι αλλάζουν έτσι αλλάζουνε και οι άν8ρωποι..
    ο άνθρωπος όμως πρέπει ν' αλλάζει επειδή αυτος το επέλεξε και όχι επειδή του το επέβαλε κάποιος ,ή επειδή θα του ήτανε ευκολότερο να ταιριάξει κάπου( ομάδα, κοινωνικό σύνολο κτλ). -
    -οι ανθρώποι που ερχόμαστε σε επαφή , οι εμπειρίες που περνάμε πολλες φορές ,μας αλάζουνε ,μας κάνουνε να βλέπουμε τον κόσμο με διαφορετικό ματι, να αντιμετωπίζουμε τα πράγματα αλλιώς.
    ποτέ όμως δεν ξεχνάς τα ιδανικά και τις αξίες σου.αυτά ορίζουν ποιός είσαι. αν συνεχώς αλλάζεις για να προσαρμόζεσαι τοτε καπου στην πορεία χάνεσαι

    πριν από πόλυ καιρό διάβασα κάπου που έγραφε πως οι ανθρώποι ποτέ δεν είναι ευχαριστημένοι με τον εαυτό τους ,πάντα νομίζουμε πως οι άλλοι έιναι καλύτεροι απο εμάς ετσι στην προσπάθεια μας να αλάξουμε και να μοιάσουμε στους άλλους καταντάμε ως άτομα με πολλαπλές προσωπικότητες. ( και ύστερα σκέφτεστε γιατί τόσοι ανθρώποι πάσχουνε απο ψυχολογικά προβλήματα).και δυστυχώς πιστεύω πως αυτο ισχύει ως ενα σημείο.

    ίσως αυτό που λένε,
    ότι αλλάζει ,αλλάζει μόνο για καλό...
    να ισχύει

    everything is fallin apart..but i'm still standing here


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maria21 στις 18-11-2005 05:26 ]
    alexia-vicky
    18.11.2005, 15:52
    οι εμπειριες που εχει ενα ατομο με το περασμα του χρονου ειναι πολλες, ομως αυτο δεν σημαινει οτι θα αλλαξει!σιγουρα ωριμαζεις και μαθαινεις να αντιμετωπιζεις καποια πραγματα!αλλα δεν αλλαζεις!καποια στοιχεια του χαρακτηρα μας παραμενουν αναλλοιωτα και αυτο γιατι ειναι στοιχεια της προσωπικοτητας μας!!οποτε, πιστευω οτι ...ισχυει!!!!!

    εξαλλου, εχει ειπωθει οτι
    "οι ανθρωποι δε γινονται, γεννιουνται"
    αλλα και
    "οι ανθρωποι δε γεννιουνται, γινονται"
    τα συμπερασματα δικα σας...

    μη στοχαστεις πως ηρθα αργα κοντα σου.ειναι κρυφος ο δρομος μου και δεν τον ξερουν οι αλλοι.και χρονια τωρα ανηξερα σου, ειμαι αυτη που σου σιαζει μυστικα το προσκεφαλι...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 18-11-2005 16:11 ]
    Jimy
    18.11.2005, 17:34
    Ομως, το τι θεωρεί κανείς θεμελιώδη αρχή .. πως αυτή έρχεται σε αντίθεση, συμπληρώνει άλλα στοιχεία μας ... κλπ .. ειναι υποκειμενικό ... Και καμμία φορά ( η ενδεχομένως πολλές) εμείς οι ίδιοι αυθαιρετούμε στο να ονομάζουμε κάποιες αρχές ή στάσεις μας "βασικές" ... γιατί απλά ειναι το μεγάλο άλλοθι απέναντι στην αλλαγή μας

    Θα συμφωνήσω πλήρως με τον thank


    Margi
    18.11.2005, 18:40
    Γνώμη μου είναι πώς όλα και όλοι αλλάζουν . Είτε σταδιακά, αργά και ανεπαίσθητα, είτε μόνομιάς και θεαματικά. Τίποτα δεν παραμένει στάσιμο. Είναι κανόνας της φύσης.
    Επίσης απογοητεύομαι οικτρά, στεναχωριέμαι, ακόμα και νευριάζω όταν ακούω αυτή τη φράση, ειδικότερα από ανθρώπους που νοιάζομαι.
    Όπως είπε και ο thank παραπάνω , την θεωρώ ενα αξιολύπητο άλλοθι. Μια "παιδική" δικαιολογία για την αδυναμία, την παθητικότητα, την αδιαφορία, την τεμπελιά, την μεμψιμοιρία.
    iris-the-black
    19.11.2005, 15:31
    Μερικές φορές χρησιμοποιείται και ως δικαιολογία...Εγώ νομίζω πωςόντως έτσι είναι αλλά όχι απόλυτα...Επιρρεαζόμαστε αλλά δεν αλλάζουμε ριζικά..(Φιλοσόφισα πάλι)
    ageras
    19.11.2005, 15:36
    Νομίζω πως ο άνθρωπος κατά βάση δεν αλλάζει.Οι βασικές του αρχές δεν άλλαζουν,όμως αυτό που μπορεί να αλλάξει σ'εναν άνθρωπο είναι οι λεπτομέρειες του χαρακτήρα του,που τις πιο πολλές φορές είναι και το "ζουμί"....Λόγου χάριν,ένας άνθρωπος μπορεί κατά την πάροδο του χρόνου να αποκτήσει περισσότερες ευαισθησίες ή και το αντίθετο..και πολλές άλλες σημαντικές λεπτομέρειες.
    iris-the-black
    19.11.2005, 15:38
    Αυτό ακριβώς εννοώ
    ageras
    19.11.2005, 15:40
    Quote:

    Το μέλος iris-the-black στις 19-11-2005 στις 15:38 έγραψε:

    Αυτό ακριβώς εννοώ





    DavidDT
    21.11.2005, 13:21
    Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείξατε!!
    Κάθε απάντηση σας,μου ήταν χρήσιμη,και αλήθεια είναι ότι...προβληματίστηκα!!
    Να ΄στε καλά!!
    alexia-vicky
    21.11.2005, 13:22
    Παρακαλουμε....
    Red-Rose
    21.11.2005, 17:10
    σεβομαι τις αλλες αποψεις, ισως αυτα που θα γραψω φανουν καπως... αλλα θα τα γραψω!!!

    ο καθενας μας εχει τη δικη του προσωπικοτητα, τα δικα του κριτηρια για να κρινει τους αλλους.... εγω προσωπικα δεν πιστευω πως ο ανθρωπος αλλαζει, απλα συμβιβαζεται! οκ δε μιλαω για τον καθε εγκληματια κλπ αλλα για εναν απλο καθημερινο ανθρωπο... ποιος ο λογος να αλλαξει κανεις? για ποιο λογο να μην ειναι ο εαυτος του? αυτοι ειμαστε και σ'οποιους αρεσουμε! το παν ειναι να τα εχουμε καλα με τον εαυτο μας και φυσικα η συμπεριφορα μας να μη θιγει τους αλλους γυρω μας.... και τωρα ναι μπορειτε να με λιθοβολισετε!!!
    alexia-vicky
    21.11.2005, 23:20
    Quote:

    Το μέλος Red-Rose στις 21-11-2005 στις 17:10 έγραψε:

    σεβομαι τις αλλες αποψεις, ισως αυτα που θα γραψω φανουν καπως... αλλα θα τα γραψω!!!

    ο καθενας μας εχει τη δικη του προσωπικοτητα, τα δικα του κριτηρια για να κρινει τους αλλους.... εγω προσωπικα δεν πιστευω πως ο ανθρωπος αλλαζει, απλα συμβιβαζεται! οκ δε μιλαω για τον καθε εγκληματια κλπ αλλα για εναν απλο καθημερινο ανθρωπο... ποιος ο λογος να αλλαξει κανεις? για ποιο λογο να μην ειναι ο εαυτος του? αυτοι ειμαστε και σ'οποιους αρεσουμε! το παν ειναι να τα εχουμε καλα με τον εαυτο μας και φυσικα η συμπεριφορα μας να μη θιγει τους αλλους γυρω μας.... και τωρα ναι μπορειτε να με λιθοβολισετε!!!




    Ειμαι απολυτα συμφωνη με την αποψη σου και ελπιζω να μη φανηκε κατι διαφορετικο!
    το πολυ-πλυ να μας λιθοβολησουν παρεα
    Jimi
    21.11.2005, 23:42
    Θα μου επιτρέψετε να πω ότι όλοι αλλάζουμε, είτε το αντιλαμβανόμαστε είτε όχι. Αλλάζουμε θεωρίες, απόψεις, αντιλήψεις. Το σχολείο μας αλλάζει. Οι σπουδές μας αλλάζουν. Ο στρατός μας αλλάζει. Η οικογένεια μας αλλάζει. Η δουλειά μας αλλάζει. Όλα έχουν τον αντίκτυπό τους επάνω μας. Ίσως να αλλάζουμε ελάχιστα, νομίζω όμως ότι αλλάζουμε. Αυτά.
    Red-Rose
    22.11.2005, 01:45
    Quote:

    Το μέλος Jimi στις 21-11-2005 στις 23:42 έγραψε:

    Θα μου επιτρέψετε να πω ότι όλοι αλλάζουμε, είτε το αντιλαμβανόμαστε είτε όχι. Αλλάζουμε θεωρίες, απόψεις, αντιλήψεις. Το σχολείο μας αλλάζει. Οι σπουδές μας αλλάζουν. Ο στρατός μας αλλάζει. Η οικογένεια μας αλλάζει. Η δουλειά μας αλλάζει. Όλα έχουν τον αντίκτυπό τους επάνω μας. Ίσως να αλλάζουμε ελάχιστα, νομίζω όμως ότι αλλάζουμε. Αυτά.





    ο ανθρωπος σιγουρα αλλαζει καθως μεγαλωνει και αποκτα εμπειριες, μεχρι να βρει τον εαυτο του και να κατασταλαξει. αυτο που εννοουσα εγω ειναι οτι οταν καποιος θεωρειται πως εχει ωριμασει σαν ανθρωπος, εχει μεγαλωσει αρκετα τελος παντων, και εχει εναν α' χαρακτηρα, δεν μπορει να αλλαξει απο τη μια στιγμη στην αλλη, και βασικα δεν αλλαζει, συμβιβαζεται... [αυτα ηταν τα λογια της κοινωνιολογου μου στην γ'λυκειου] φυσικα οτι τα ειπε αυτη δε σημαινει πως ηταν και σωστα, ομως προσωπικα εμενα με εβαλε σε σκεψεις... εχεις δει ζευγαρια που ηταν μαζι για χρονια και μολις παντρευονταν χωριζαν ? προφανως ανακαλυπταν κατι ο ενας στον αλλο που δεν τους αρεσε, κατι που τοσο καιρο αγνοουσαν....
    Amelie
    22.11.2005, 08:17
    Έτσι γίνεται συνήθως όταν στην αρχή παρουσιάζουμε άλλον εαυτό από το δικό μας για να καταφέρουμε κάτι και μόλις το κατακτήσουμε ξαναγινόμαστε ίδιοι.Καλύτερα να είσαι αυτό που είσαι για να ξέρει και ο άλλος τι του γίνεται και να του δίνεις την επιλογή να μη σε διαλέξει,να γλιτώσει χρόνο και πόνο. Κάποιες διορθώσεις πάντως όλοι χρειαζόμαστε,όσο και αν δεν αλλάζουμε από τον αληθινό εαυτό μας.
    Red-Rose
    23.11.2005, 00:16
    Quote:

    Το μέλος Amelie στις 22-11-2005 στις 08:17 έγραψε:

    Έτσι γίνεται συνήθως όταν στην αρχή παρουσιάζουμε άλλον εαυτό από το δικό μας για να καταφέρουμε κάτι και μόλις το κατακτήσουμε ξαναγινόμαστε ίδιοι.Καλύτερα να είσαι αυτό που είσαι για να ξέρει και ο άλλος τι του γίνεται και να του δίνεις την επιλογή να μη σε διαλέξει,να γλιτώσει χρόνο και πόνο. Κάποιες διορθώσεις πάντως όλοι χρειαζόμαστε,όσο και αν δεν αλλάζουμε από τον αληθινό εαυτό μας.





    εχεις απολυτο δικιο.... ομως κανενας δεν ειναι τελειος... και δε νομιζω πως θα το καταφερει καποιος... γι αυτο καλο ειναι να δεχομαστε τα ελαττωματα των γυρω μας οπως αυτοι ανεχονται τα δικα μας...


    AT
    23.11.2005, 01:41
    Κατηγορηματικά, ΌΧΙ!!!! .......μέχρι, να αλλάξεις.....
    maria21
    23.11.2005, 05:01

    χμμμ... και όμως τα δεχόμαστε τα ελαττώματα των άλλων ή συμβιβαζόμαστε μ'αυτά, και αυτοί με τα δικά μας?

    everything is fallin apart..but i'm still standing here


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maria21 στις 23-11-2005 05:04 ]