ελληνική μουσική
    624 online   ·  210.885 μέλη
    jorge
    26.05.2005, 23:46
    Ενα νέο Κουίζ με ερωτήσεις σχετικά με τη ζωή της Χαρούλας Αλεξίου.
    Θα το βρείτε στη σχετική ενότητα: Μουσική & Γνώση > Μουσικά Κουίζ
    από το πάνω κεντρικό μενού.

    Και αυτό το κουίζ μας το έστειλε η Christine, thank you

    Μέχρι σήμερα το Top-10 των καλύτερων μελών στα κουίζ έχει ως εξής (διπλα στο όνομα ειναι οι συνολικοί βαθμοί):


    orpheus 86
    mmm 80
    KIT_KAT 73
    soloffor7 71
    composer 70
    ocean_soul 64
    HotStationGR 62
    may 61
    Leonidas 58
    geordan 57

    eneni
    27.05.2005, 10:22
    Μια ερώτηση σχετική με την πρώτη ερώτηση στο κουιζ για τη Χαρούλα Αλεξίου. Christine, νομιζω οτιι το πρώτο τραγούδι που ηχογράφησε η Αλεξίου είναι το "όταν πίνει μια γυναίκα". Το έχει πει σε συνεντεύεξεις της, έχω την εντύπωση. Ή κάνω λάθος;
    Ρωτάω, δεν ξέρω σιγουρα.

    Ωραίο όμως!

    Υ.Γ. Δυστυχώς δε με ξαναβάζει μέσα να ξαναδώ ακριβώς τη σχετική ερώτηση, επειδή έχω παίξει ήδη το συγκεκριμένο κουιζ.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: eneni on 27-05-2005 10:27 ]
    jorge
    09.11.2005, 13:18
    Ελπίζω να έχετε δει το νέο κουίζ, που έχει να κάνει μόνο με τα ...του οίκου μας. Ήδη βλέπω αρκετά δεκάρια

    Και μια πρόσκληση εκδήλωσης ...ενδιαφέροντος:
    Οποιος θέλει, έχει όρεξη και του αρέσουν τα μουσικά κουίζ, μπορεί να στείλει τα δικά του. Βρείτε 10 ερωτήσεις και 4 πιθανές απαντήσεις για την καθεμιά και στείλτε τις μέσω της σελίδας επικοινωνίας. Πρέπει ασφαλώς να γράψετε και ποιά είναι η σωστή απάντηση για κάθε ερώτηση.

    Οι ερωτήσεις πρέπει να είναι συντακτικά και ορθογραφικά άρτιες και φυσικά να έχει ελεγχθεί πλήρως οτι η σωστή απάντηση είναι όντως σωστή. Όχι σε greeklish, όχι σε ΚΕΦΑΛΑΙΑ οι ερωτήσεις και οι απαντήσεις. Μόνο πεζοκεφαλαία (πχ Ποιά χρονιά βγήκε ο δίσκος τάδε;)
    kifa
    09.11.2005, 19:56
    Γκρρρρρρ....Δεν ηξερα τα παπαγαλάκια και το πρώτο άρθρο - τοπικ !!!...


    Χορχίτο ... μη με μαστιγώσεις .... please .....!!!!!





    pastella
    04.01.2006, 01:42
    Αγαπητά τέκνα του ΜΗ...
    Έφτασε η μεγάλη ώρα για ένα μεγάλο τέστ για έναν μεγάλο...Τον....

    ΒΑΣΙΛΗ ΤΣΙΤΣΑΝΗ!!! (κλαπ κλαπ)

    Πόσα ξέρετε γι' αυτον τον μεγάλο δημιουργό του ρεμπέτικου...?

    Ήρθε η ώρα να δοκιμάσετε τις δυνάμεις σας και τις...γνώσεις σας σε ένα νέο κουίζ

    Που βρίσκεται? Κάτω αριστερά στην κεντρική σελίδα ή αν δεν μπορείτε να περιμένετε ούτε δεύτερο κάντε κλίκ εδω.... Κουίζ- Βασίλης Τσιτσάνης

    Για να δούμε πόσοι θα πιάσουν δεκάρια...Μπουχαχαχαααα...
    jorge
    07.02.2006, 20:12
    Έγινε ένα μικρό lifting στη σελίδα των Κουίζ: Δείτε το
    jorge
    27.04.2006, 16:00
    Νέο μουσικό κουίζ, καλή διασκέδαση
    pastella
    19.07.2006, 02:10
    Κυριες και κυριοι...

    Για αλλη μια φορα το ΜΗ ειναι εδω για να δοκιμασει τις γνωσεις σας!
    τι ξερετε για τους QUEEN???

    Ηρθε η ωρα να σας τεσταρουμε!!!
    15 ερωτησεις περιμενουν τις απαντησεις σας!!

    Αντεχετε???

    Τοτε κλικαρετε στο SUPER Queen Test
    Σιγουρα παντως αντεχουν οι QUEEN.... εδω και χρονια...
    CHE
    19.07.2006, 12:52
    Χμμμ... απάντησα σωστά στις 12 από τις 15 ερωτήσεις (και χωρίς να κάνω ζαβολιά). Όμως δεν μου εμφάνισε τις σωστές απαντήσεις ώστε να δω που έκανα λάθος...
    Τουλάχιστον, προς το παρόν, είμαι πρώτος

    Μήπως κερδίζω καμιά πρόσκληση να τους δω στην παράσταση ‘‘We Will Rock You'' στο Λονδίνο;
    jorge
    14.10.2006, 19:06
    Η Georgianoua μας έστειλε ένα κουίζ για τον Μιχάλη Χατζηγιάννη, καλά σκορ
    Melissanthi
    14.10.2006, 19:24
    Κύριε Διαχειριστά,έχω δύο θέματα!

    1). Κάποια quiz, όπως με πληροφορούν πρέπει να τα έχω ήδη κάνει (αν και αδυνατώ να θημηθώ πότε ακριβώς). Η ερώτησή μου είναι,πώς μπορώ να ξανακάνω το ίδιο quiz? Ή απλά΄αυτό δεν είναι εφικτό?

    2). Πώς μπορώ να ανεβάσω δικά μου quiz?

    Eυχαριστώ προκαταβολικά jorgitto!

    jorge
    14.10.2006, 19:30
    1) Δεν είναι εφικτό
    2) Συχνές Ερωτήσεις

    Melissanthi
    19.10.2006, 23:29
    Παράθεση:

    Το μέλος eneni στις 27-05-2005 στις 10:22 έγραψε...

    Μια ερώτηση σχετική με την πρώτη ερώτηση στο κουιζ για τη Χαρούλα Αλεξίου. Christine, νομιζω οτιι το πρώτο τραγούδι που ηχογράφησε η Αλεξίου είναι το "όταν πίνει μια γυναίκα". Το έχει πει σε συνεντεύεξεις της, έχω την εντύπωση. Ή κάνω λάθος;
    Ρωτάω, δεν ξέρω σιγουρα.

    Ωραίο όμως!

    Υ.Γ. Δυστυχώς δε με ξαναβάζει μέσα να ξαναδώ ακριβώς τη σχετική ερώτηση, επειδή έχω παίξει ήδη το συγκεκριμένο κουιζ.
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: eneni on 27-05-2005 10:27 ]









    eneni,
    Δεν έφτιαξα εγώ το quiz αλλά αυτό που είπες μου κίνησε το ενδιαφέρον και είπα να το ψάξω..
    Όντως το πρώτο τραγούδι που ηχογράφησε η Χαρούλα ήταν το "Όταν πίνει μια γυναίκα". Παραθέτω άρθρο από το BHMAonline που το επιβεβαιώνει:



    "Η Χάρις Αλεξίου συμμετείχε επί πέντε συναπτά έτη σε δίσκους άλλων ώσπου να καταφέρει να κυκλοφορήσει δικό της υλικό. Η πρώτη της ηχογράφηση ήταν στο τραγούδι των Β. Βασιλειάδη - Πυθαγόρα «Οταν πίνει μια γυναίκα». Για την ακρίβεια, το... ποτό «ήπιαν» τέσσερις ερμηνεύτριες: η Νάνα Χάρμα επρόκειτο να το δισκογραφήσει, η Λίτσα Διαμάντη το δοκίμασε, η Καίτη Πετράκη το ηχογράφησε, το ίδιο και η Χάρις Αλεξίου. Ο τελικός αγώνας διεξήχθη μεταξύ των δύο τελευταίων και έληξε υπέρ της Αλεξίου, η οποία έλαβε τη διαβεβαίωση της εταιρείας ότι το τραγούδι θα βγει στην αγορά με τη φωνή της. «Κάθησα κι εγώ πλάι στο ραδιόφωνο να ακούσω το τραγούδι, δεν αναγνώρισα όμως καθόλου τη φωνή μου. Στην αρχή νόμισα ότι έτσι αλλάζει η φωνή στο ραδιόφωνο» θυμάται η ερμηνεύτρια. Το ραδιόφωνο όμως δεν είχε... στρεβλώσει τη φωνή της: ο δίσκος είχε κυκλοφορήσει με το όνομα της Χ. Αλεξίου να αναγράφεται, με τη φωνή όμως της Κ. Πετράκη χαραγμένη στο βινύλιο! Ο ηχολήπτης μέσα στις τόσες δοκιμές και αλλαγές της υποψήφιας ερμηνεύτριας είχε μπερδέψει τις ταινίες. Το τραγούδι αποσύρθηκε, το λάθος αποκαταστάθηκε και ο δίσκος κυκλοφόρησε ξανά με τη φωνή πλέον και το όνομα της Αλεξίου εντός."




    jorge
    19.10.2006, 23:53
    Η πρώτη ερώτηση του κουίζ είναι:
    "Η Χάρις Αλεξίου έκανε το ντεμπούτο της στο δίσκο «Μικρά Ασία» το 1972 των Απόστολου Καλδάρα και Πυθαγόρα με τον Γιώργο Νταλάρα"

    Σωστό ή Λάθος;

    Η σωστή απάντηση είναι "Λάθος" και αιτιολογία είναι αυτά που παρέθεσε η Melissanthi
    jorge
    12.11.2006, 20:16
    Η XeniaRodo μας έστειλε ένα κουίζ για τον Αλκίνοο Ιωαννίδη, καλή επιτυχία.


    ΥΓ. Όταν ολοκληρώσετε το κουίζ, θα μάθετε και τις σωστές απαντήσεις
    Nafpaktos___
    13.11.2006, 17:49
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 12-11-2006 στις 20:16 έγραψε...

    Η XeniaRodo μας έστειλε ένα κουίζ για τον Αλκίνοο Ιωαννίδη, καλή επιτυχία.


    ΥΓ. Όταν ολοκληρώσετε το κουίζ, θα μάθετε και τις σωστές απαντήσεις



    Πήρα μόνο 8...

    XeniaRodo
    14.11.2006, 16:00
    1ον επειδή είμαι ψώνιο και
    2ον επειδή έκανα έναν κόπο να το φτιάξω

    γιατί δε βλέπω το όνομά μου εκεί που λέει:

    αυτό το κουίζ το έστειλε το μέλος ...........

    EEEEEEEEEEEE?
    jorge
    03.01.2007, 22:06
    Νέο κουίζ: Μιλτιάδης Πασχαλίδης

    Αποστολέας του κουίζ, το μέλος Nafpaktos___

    Καλή επιτυχία, παίξτε εδώ


    ΥΓ. Xenia τώρα είδα το post σου, διορθώνεται άμεσα
    manblaz
    03.01.2007, 22:37
    αν δεν ειχα 10/10 δεν θα ξανακουγα ποτε πασχαλιδη...
    Nafpaktos___
    04.01.2007, 20:41
    Παράθεση:

    Το μέλος manblaz στις 03-01-2007 στις 22:37 έγραψε...

    αν δεν ειχα 10/10 δεν θα ξανακουγα ποτε πασχαλιδη...



    Έλα ρε ευκολες ερωτησεις εβαλα!

    Χορχε ευχαριστω για την δημοσιευση!